O Rijtje bomen en mkz-crisis zetten planning boortunnel op scherp kruising met de A4 Sportpark De Bloemer startschacht MUNNtKEL POLDER POLDER ACHTHOVEN Groene-Harttunnel metering Woubrugge fstartschacht 1 Ischacht Achthoven] Koudekerk aan den Rijn Begin van de werkzaamheden: •bouwen tweede ringvaartviaduct: voorjaar 2001 •aanleg HSL-tracé bij Nieuwe Wetering: voorjaar 2001 •verleggen provinciale weg N445: zomer 2001 •aanleg bij Rijpwetering: tweede helft 2001 •kruising HSL en A4 bij Hoogmade: de week van 20 augustus •boren Groene-Harttunnel: 6 oktober 2001 •schacht Achthoven: voorjaar 2001 •schacht N11 en De Bent: oktober/november 2001 •toerit bij Westeinde Hazerswoude- Dorp: augustus 2001 Ischacht N11 [schacht De Bent Haz$rswoud< ontvangstschacht -= bestaande spoorlijn HSL bovengronds aa* HSL tunnel tunnelschacht de mogelijke situatie waarin de schacht niet op tijd af zou zijn. „Je moet het eigenlijk om draaien. Als de vluchtschacht klaar is voor dat de boor daar is, betekent dat dat de pro ductie te laag is. Dan moet ik me dus zorgen gaan maken over of de boor wel op tijd in het Westeinde zal zijn." Nadat gisteren de boormachine in besloten kring door een priester is gewijd, is het van daag feest op het bouwterrein in de Bospol der. De machine wordt gedoopt en ver noemd naar de godin van de dageraad én de boerderij van Verkleij die met zijn inzending de prijsvraag voor de naam van de tunnel boormachine won. Zo'n tweeduizend be langstellenden komen de startschacht be zichtigen. De boorkop mag vandaag even voor de show rustig een paar rondjes draai en. Maar de feitelijke start van het boren zal over een dikke maand plaatsvinden. Ge woon, in stilte. „We zijn no nonsense bedrij ven. De inwijding moet gebeuren, de officië le start is belangrijk, maar daarna is het ge woon aan het werk gaan", legt De Vrieze uit. Is het echte werk eenmaal begonnen, dan is het gewoon maar hopen dat de bouwers geen al te grote tegenslagen meer tegenko men. De Vrieze: „De planning was dat we in mei 2004 zo ver Waar zouden zijn, dat be gonnen kan worden met de onderbouw van het spoor. Dat blijft ons streven. Maar de rek is nu al uit de planning. En dat is jammer. Als er nog meer vertragingen optreden, ko men we meteen in de radicale maatregelen. Zeven dagen per week werken in plaats van zes dagen, dat zou nog kunnen. Maar we zijn een heel creatieve club en dat zullen we tot het eind met elkaar proberen te blijven. Prut Boer Verkleij denkt alvast vooruit aan de si tuatie waarin dagelijks tientallen treinen met 300 kilometer per uur onder zijn weiland door snellen. „Je weet niet wat er gaat ge beuren. Misschien blijkt over tien jaar dat de koeien het niet naar hun zin hebben op het land waar die trein onderdoor gaat. Je hebt nu al koeien die liever niet naar een bepaald stuk land gaan. En ze houden er rekening mee dat het land bovenop de tunnel drie tot vijf centimeter daalt. Maar ik weet het niet. Bij het boren gaat de grond trillen. En je zit hier gewoon met tien meter prut. Ik weet niet wat die grond gaat doen. Als hier op honderd meter vandaan een kraan staat te baggeren, dan voel je de grond trillen. Je weet het niet." Het enige wat Verkleij wel weet, is dat die dure tunnel er als het aan hem had gelegen nooit was gekomen. „Nee, als ik Netelenbos was geweest, dan had ik die tunnel nooit neergelegd. Voor die paar koeien en vogels. Ik zou hier gewoon boven de grond een achtbaans spoorlijn en een tienbaans snel weg neerleggen. Dan heb je eindelijk een goede verbinding tussen Amsterdam en Rot terdam. Die A4 staat altijd vast, en dat staat die over 25 jaar nog steeds." „Ik ben een paar jaar geleden in San Fransis- co geweest. Daar heb je pas wegen. Acht ba nen breed. Dan los je tenminste iets op. Want zeg nou zelf: dit is geen Groene Hart. Het land wordt gemaaid, er lopen koeien, het wordt vrij intensief gebruikt. En verder op is het bouwland. Daar is helemaal niks groens aan. Dat is 's winters grijs van de klei." 232 Aurora duikt in het diepe Achthovenerpolder Het feit dat het terrein van Vliko over een paar jaar verstopt ligt achter een rijtje bo men, is een kleine verdienste van de HSL- tunnel. Volgens Sperna Weiland is dat echter nog maar het topje van de ijsberg. In zijn ogen kan de tunnel weieens de redding bete kenen van de polder Achthoven. „De Acht hovenerpolder heeft nooit zo in de kijker ge staan. Het rare van die tunnel is dat de pol der nu pas een waarde lijkt te hebben gekre gen. Nu zegt zelfs een wethouder Roest in het openbaar dat de unieke verkaveling van de Achthovenerpolder natuurlijk behouden moet worden. Dat was vijfjaar geleden on denkbaar geweest." Nu er zoveel geld in wordt gestoken om een relatief klein puntje Leiderdorpse polder niet af te snijden van het Groene Hart, zou je ver wachten dat dit dure hoekje Groene Hart ook zo'n beetje heilig verklaard zou worden. Maar zo werkt het niet. De gemeente Leider dorp maakt nog altijd plannen voor woning bouw in het gebied. „Je moet er toch nog voor vechten om het gebied open te hou den", is de ervaring van de Leiderdorpse ac tievoerder. „En uiteindelijk is er de hulp van de minister voor nodig om het te bereiken. Kennelijk kan men op een lager niveau toch niet die discipline opbrengen. Daar wordt vooral gekeken naar het geld dat jouw kleine hoekje grond op kan brengen. Agrarische grond kost twee tientjes per vierkante meter, bouwgrond duizend gulden. Dat voordeel wil iedereen hebben, zeker de gemeenten. De gemeenten zijn nog steeds de frieme- laars." De vertraging die is opgelopen bij de schacht Achthoven valt riiet gemakkelijk in te lopen. Om te beginnen heeft de HSL aan het comi té Doesbrug toegezegd dat er niet buiten normale werktijden zal worden gewerkt. Maar nog veel belangrijker is dat het onmo gelijk is om de vluchtschacht even snel af te raffelen. Want de vluchtschacht is met een doorsnede van 33 meter en een diepte van 42 meter een kolossaal bouwwerk. Aaldert de Vrieze: „Die schacht wordt een technisch hoogstandje op zich. Volgens mij wordt het de diepste open bouwput die ooit in Neder land is gebouwd. Daar kun je geen stamp werk van maken." De vluchtschacht Achthoven is op dit mo ment het meest kritische onderdeel van het tunnelproject. Want de schacht moet af zijn op het moment dat de boor er aankomt. Dat wil zeggen: het onderste gedeelte van de schacht moet op dat moment bestaan uit een massieve laag beton waar de boor zich rustig doorheen kan boren. Wanneer de ma chine veilig binnen is, staat de eerste groot- onderhoudsbeurt gepland. In de betonnen 'prop' kan veilig aan de boorkop worden ge werkt. Is de betonprop niet op tijd gereed, dan wordt het voor de bouwers improviseren. Want het is niet mogelijk om de boor een paar weken ondergronds te parkeren. Het gevaar bestaat dat de grond rond de boor kop dan in gaat zakken, waardoor de machi ne nooit meer op gang komt. Van der Sluijs maakt zich desondanks weinig zorgen over tie nog altijd geen idee hoe nu de weg voor het bouwverkeer en later de weg voor hulp diensten moet komen te lopen. De weg zoals die in het tracébesluit is opgenomen - gro tendeels over de bestaande smalle polder wegen - is bij nader inzien niet geschikt. En de weg waar het laatste jaar hard aan getrok ken is - vanaf de woonboten bij de Gemene- weg onderlangs de Ringvaart - stuit op ver zet van de betrokken boeren. De boeren over wier land de ontsluitingsweg zou moe ten komen, zijn over het algemeen nog wel bereid om de grond tijdelijk te verhuren voor het maken van een werkweg. Maar het vooruitzicht dat die werkweg zo goed als ze ker op termijn zal worden omgetoverd tot het fietspad dat provincie en gemeente al heel lang op deze plek zou willen aanleggen, heeft de bereidheid om mee te werken be hoorlijk doen afnemen. De Rijnwoudse wethouder Frank Uljee be seft dat het eventuele samenvallen van werk weg en fietspad een aardige opsteker zou zijn voor zijn gemeente. „Zowel in ons struc tuurplan als in de provinciale plannen is op die plek een fietspad ingetekend. Dus dat fietspad zal er ooit wel een keer komen. Als je dat weet, is het natuurlijk te gek om een bouwweg die daar eenmaal is aangelegd weer weg te halen." Salami-tactiek De wethouder ziet het niet zitten om de be trokken agrariërs iets anders voor te spiege len. „Ik wü niet nu alleen vragen of we de grond kunnen huren zonder daarbij te zeg gen dat we de grond eigenlijk willen houden. Ik ga niet eerst huren en dan ineens onteige nen. Dat vind ik salami-tactiek, en daar houd ik niet van." Uljee mag het mislukken van de slimme combinatie van werkweg en fietspad wijten aan een afkeer van salami-tactiek, Van der Sluijs wijst op nog een tweede factor: de uit braak van mond- en klauwzeer eerder dit jaar. „Eind vorig jaar en begin dit jaar heb ben we twee sessies gehad met de eigenaren en pachters van de gronden die we voor die weg nodig hebben. Er was toen een behoor lijke bereidheid om met ons mee te werken. Maar begin dit jaar zijn de gesprekken stilge vallen door het mond- en Idauwzeer. In maart hebben we daardoor een bespreking moeten afgelasten. Een paar dagen voor de geplande bijeenkomst werden we nog ge beld door eigenaren met de vraag of het nog door zou gaan. Toen zeiden we nog ja. Maar op advies van de WLTO hebben we kort van tevoren toch besloten dat we het beter niet konden laten doorgaan. Het heeft vervolgens drie maanden geduurd voordat we weer bij elkaar konden komen. In die periode zijn we het commitment een beetje verloren." De boeren werden koppig omdat ze het idee hadden dat ze aan het Lijntje gehouden wer den door Van der Sluijs en de zijnen. „De mkz-crisis heeft meegespeeld, maar het is ook tactiek hoor, dat ze je soms een hele tijd laten wachten", weet melkveehouder Hein Verkleij, die als voorzitter van de stichting Lijnrecht de belangen vertegenwoordigt van de boeren op het tunneltracé. Van der Sluijs kent de verhalen. „Ik heb ook het gerucht gehoord dat wij het bewust heb ben uitgesteld. Daar baal ik van. De stem ming is nu anders dan begin dit jaar. Men sen vinden vooral het fietspad een pro bleem. Fietsers, ruiters, honden, vuil. Dat zijn de associaties die ze hebben met een fietspad." Volgens Verkleij is de situatie veel simpeler. Boeren willen geen land verkopen, want minder land betekent onder de huidige melk- en mestwetgeving automatisch ook minder koeien en minder melk. „Ze hadden gewoon moeten zorgen dat ze grond konden ruilen. Want daar valt altijd over te praten. Maar de projectorganisatie heeft zitten sla pen. Er zijn hier de afgelopen tijd twee boer derijen verkocht. De HSL had die moeten kopen, dan hadden ze geen probleem ge had." Van der Sluijs heeft nog een paar maanden de tijd om een ontsluitingsweg naar de Bent te verzinnen. Begin volgend jaar begint vol gens planning de voorbereiding van het bouwterrein voor de vluchtschacht. Kan de bouwer op dat moment niet op het terrein komen, dan kan deze een gepeperde reke ning sturen naar de projectorganisatie. Vliko Bij die andere vluchtschacht die de project organisatie heel wat hoofdbrekens heeft ge kost, de schacht in de polder Achthoven, zijn de problemen inmiddels opgelost, al was de prijs die daarvoor moest worden betaald een paar maanden vertraging. De problemen ontstonden hier toen de HSL een klein stuk je grond van afvalverwerker Vliko nodig had om het bouwterrein goed te ontsluiten. Het bedrijf wilde net als de boeren niet verkopen maar alleen ruilen. De stichting Doesbrug, een groep Leiderdorpers die zich opgewor pen hebben als de bewakers van natuur en cultuur in de gemeente, maakte bezwaar. Doesbrug-lid Rob Sperna Weiland legt uit waarom. „Vliko is al jaren verplicht om op eigen grond bomen aan te planten voor de landschappelijke inpassing van het terrein. Die verplichting komen ze niet na, en er is blijkbaar niemand die het bedrijf daarop aanspreekt. Het zou toch raar zijn wanneer zo'n bedrijf zou profiteren van de aanleg van de HSL." Uiteindelijk vonden alle partijen elkaar in de oplossing waarin het projectbureau een strook grond langs het Vliko-terrein aan koopt en beplant. Maar dat ging allemaal niet van harte. Pas na een heel dringend be roep van Van der Sluijs trokken Sperna Wei land en zijn collega-waakhonden hun be zwaar in. „Hij zei dat dit hem een halfjaar vertraging zou opleveren. En wij hebben er geen belang bij om onze relatie met hem te veel te verstoren. Dit hele project duurt nog een paar jaar. We zullen eikaar nog vaker te genkomen." Vandaag geeft minister Netelenbos met de doop van tunnelboormachine Aurora het of ficiële startsein voor de bouw van de langste tunnel die ooit in Nederland is gebouwd. De enorme boorkop van de 'ijzeren mol' voor de HSL-tunnel onder het Groene Hart mag on der het toeziend oog van een select gezelschap van genodigden even proefdraaien. Maar het duurt naar verwachting nog vijf weken voordat de boor voorzichtig aan haar ruim zes kilometer lange tocht van Leiderdorp naar Hazerswoude-Dorp begint. Gaat Aurora eerder van start, dan is de kans groot dat de boor te vroeg aankomt bij haar eerste tus senstop bij het Vliko-terrein in de Achthovenerpolder. De bouw van de vluchtschacht op die plek ligt nogal achter op schema. En dat is niet het enige onderdeel van het tunnel project dat flink vertraging heeft opgelopen. Hoe een rijtje bomen en de mkz-crisis de planning van een megaproject op scherp zetten. En hoe de aanleg van de hogesnelheids lijn op onverwachte plekken nog positieve gevolgen heeft. door Ruud Sep p het enorme bouwterrein in de Bospolder staat de tunnelboormachine startklaar. Aan de andere kant van de toe komstige tunnel, ten zuiden van het West einde in Hazerswoude-Dorp, kan elk mo ment worden begonnen met de ophoging van het bouwterrein. In de Achthovenerpol der wordt druk gegraven aan de diepwanden voor de eerste vluchtschacht. En langs de rijksweg Nil verschijnt sinds twee weken een speciale afrit naar het bouwterrein voor vluchtschacht nummer twee. Bijna vijfjaar nadat de Tweede Kamer na jarenlange dis cussies besloot om de HSL in een geboorde tunnel onder het Groene Hart door te leiden, zijn de werkzaamheden overal in het land schap zichtbaar. Vijf jaar nadat het besluit is gevallen, begin nen met boren. Dat lijkt een ruime planning waarbinnen alles soepel geregeld moet kun nen worden. Maar schijn bedriegt. Door wettelijke procedures en inspraak, door on derhandelen en onteigenen is die periode ei genlijk een heel korte om al het voorwerk voor zo'n groot project tot in detail te rege len. Sterker nog: het is eigenlijk een jaar te kort. „Onze planning lag bijna een jaar eer der dan de onteigeningsdatum", zegt 'ma nager omgevingszaken' Hans van der Sluijs van de projectorganisatie HSL-Zuid. „Er staat een grote politieke druk op het project, en we hebben te maken met afspraken met België en Frankrijk. Daarom hebben we bij de planning bewust niet op safe gespeeld." Opstartproblemen Doordat de tijdsdruk zo groot was dat de projectorganisatie niet eens de tijd had om onteigeningsprocedures af te wachten, wa ren vertragingen zo goed als onvermijdelijk. „We hebben wat opstartproblemen gehad", geeft Aaldert de Vrieze schoorvoetend toe. De Vrieze is de Nederlandse inbreng in de directie van de Frans/Nederlandse bouw combinatie die verantwoordelijk is voor de tunnelbouw. Volgens de bouwer zijn die op startproblemen inmiddels achter de rug. Al houdt hij nog heel wat slagen om de arm. „Voor zover wij weten, schijnt het nu op een paar kleinigheden na aardig rond te zijn." De grootste van die kleinigheden bevindt zich op zo'n twee jaar boren van de Bospol der. Daar, op de plek waar vluchtschacht Bent moet komen, heeft de projectorganisa- De boorkop van de 120 meter lange tunnelboormachine Aurora, die in de startschacht in de Leiderdorpse Bospolder klaar staat voor haar ondergrondse reis naar Hazerswoude-Dorp. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 6