'Zorg dat je erbij komt!' HANDGELD PENSIOENEN Het hoogst aangeschreven als baan /225 VOOR VRIJWILLIGERS ƒ200 VOOR MILICIENS INUGHTINGEN ^yySTEIPOS AGENTEN Expositie over honderd jaar werving bij het leger inde week 5-ƒ13 Onderluitenant f 24 De Noordwijkse Golfclub De animo om het leger in te gaan, is in Nederland nooit bijster groot geweest. Op alle mogelijke manieren heeft de krijgsmacht geprobeerd mannen en vrouwen enthousiast te krijgen. Meestal vergeefs. Wat soms helpt is gewoon geld. Maar vechten? Liever niet. In Rotterdam is een expositie te zien over honderd jaar werving bij de krijgsmacht. door John Stael Heel Nederland zong mee: 'Zorg dat je erbij komt!' Vooral de zin 'bij de mari- ...hi...ne...' galmde door het land. Dorus (Tom Manders) was de zan ger en werd er heel populair mee. Maar ook de marine. De kreet werd in 1948 geïntroduceerd en tot ver in de jaren zestig gebruikt om landge noten enthousiast te maken voor een baan in dit legeronderdeel. Pas in 1987 werd een nieuwe campagne gelanceerd met de kreet 'Stap in de wereld die marine heet.' Hoewel 'Zorg dat je er bijkomt' de bekendste wervingsslogan van ons leger is geweest, waren er de afgelo pen honderd jaar natuurlijk veel meer uitingen met het doel perso neel te werven. Daarover is in Rot terdam momenteel een expositie te zien in het Mariniersmuseum. Niet alleen werving bij de marine komt op deze expositie aan bod, ook luchtmacht, landmacht en mare chaussee en het Koninklijk Neder lands Indisch Leger zijn vertegen woordigd. De expositie bevat materiaal uit alle grote militair-historische collecties in Nederland. De leukste en mooiste affiches uit honderd jaar wervings geschiedenis. En ook brochures, te levisiereclames en weggevertjes zo als bierviltjes, stickers, sleutelhan gers, pennen, aanstekers, en asbak ken. Heel bijzonder is de nagebouw de stand van het Vrouwen Hulp Korps op de legertentoonstelling van 1948. Op de tentoonstelling in Rotterdam is veel aandacht voor de dienstkeu- ring. Tot 1996 was er sprake van dienstplicht en kreeg het gros van de Nederlandse jongeren een keurings- oproep van het ministerie van de fensie in de bus. Wat volgde, was een dag om nooit te vergeten: een bezoek aan een van de indelingsra den. Na enkele weken volgde dan de uitslag: geschikt, voorgoed onge schikt of tijdelijk ongeschikt. Een evenwichtstoestel, een platvoeten- meter en de zogenoemde 'complex- coordination test' maken deel uit van de tentoonstelling. Bezoekers kunnen ook de psychologische test ondergaan die aspirantmariniers in 1944 luegen voorgelegd. Rond 1900 waren traditie, financiële noodzaak en zekerheid de belang rijkste redenen om te tekenen bij de krijgsmacht. Een strooibiljet met de belofte van een fors handgeld was meestal al voldoende om twijfelaars over te halen. De eerste reclamebro chures dateren dan ook uit het begin van de vorige eeuw. In die tijd was het mogelijk om als 13-jarige een contract bij de marine te sluiten voor tien jaar. Pas na de Eerste We reldoorlog werd de leeftijd verhoogd van 13 naar 16 jaar. Slechte naam Zeer bekend zijn de vooroorlogse advertenties van het Koninklijk Ne derlands Indisch Leger. De adver tentie was in die tijd niet veel meer dan een bescheiden annonce in de krant. Toch werd op de diverse afde lingen personeelsvoorziening al vroeg bijgehouden wat het effect van advertentiecampagnes was. De affi ches in die jaren waren meestal niet meer dan een aangeplakte medede ling. Het KNIL bestond sinds de oprich ting in 1830 uitsluitend uit vrijwilli gers. Lange tijd genoten de kolonia len een slechte naam. Het koloniaal werfdepot in Harderwijk had niet voor niets de naam 'het riool van Europa.' Het handgeld, dat soms een jaarloon bedroeg, was voor arm lastigen nogal eens reden om dienst te nemen bij het KNIL. Voor anderen lonkte vooral het avontuur. In 1890 verbeterde de si tuatie door de oprichting van de Ko loniale Reserve in Nijmegen. Voort aan werden strengere selectie-eisen gehanteerd en kon het KNIL uit groeien tot een zeer respectabel on derdeel van de legermacht. 'Ook Indië moet bevrijdt!' was de oproep waaraan veel jonge mensen na de bevrijding van het zuiden van Nederland in 1944 gehoor gaven. Tijdens het laatste oorlogsjaar be sloot de regering een vrijwilligersle ger te vormen, want er waren veel Nederlandse militairen nodig voor de strijd in Azië, vooral voor de ma riniersbrigade. Voor het eerst zetten leger en marine op grote schaal affi ches en regionale aanmeldingscen tra in bij de werving. Dat hoorde ook bij de opkomst van de beeldcultuur, waardoor het affiche een ander ka rakter kreeg. Ooit was 'een weinig kunnen schrij ven en rekenen' voldoende voor een carrière bij marine en leger. De Tweede Wereldoorlog vormde een belangrijk keerpunt. Nederland nam het Engelse en Amerikaanse selectie systeem over, vooral om foute ele menten buiten de deur te houden. De ontwikkelingen in de jaren vijftig maakten het steeds belangrijker dat de keurling geestelijk en fysiek in or de werd bevonden. Dat had ook ge volgen voor de werving. De vooroor logse Nederlandse truttigheid maak te plaats voor beeld en tekst die met INDISCH ■EGER Wervingsaffiche uit 1910 voor een baan bij het KNIL. Illustratie: Marinemuseum Den Helder een half oog waren afgekeken van vooral de Amerikanen. Door het afzwaaien van veel oor logsvrijwilligers en het toenemend aantal specialismen binnen de krijgsmacht nam de personeelsbe hoefte in de jaren vijftig sterk toe. Maar de bloeiende economie en de daarmee samenhangende krapte op de arbeidsmarkt maakte het heel las tig om aan personeel te komen. Ge volg was een stortvloed aan reclame materiaal. Voor de Tweede Wereld oorlog waren er weliswaar al promo tiefilms in de bioscoop, maar pas in de jaren vijftig werd op grote schaal gebruik gemaakt van dit medium. Milva Een nieuwe doelgroep was de vrouw. De vrouwenafdeling van ma rine (Marva) en landmacht (Milva) werden tijdens de Tweede Wereld oorlog opgericht, de vrouwelijke af deling van de luchtmacht (LUVA) ontstond enkele jaren na de oorlog. Vrouwen werkten vooral als plotter, doktersassistente, telexiste of deden huishoudelijk werk. In de wervings- brochures werd gesproken van 'een kamp vol vriendinnen.' Aanvankelijk ondervond de werving de nodige problemen. Zo vreesden kerk en vrouwenorganisaties voor het zede lijk bederf van de vrouw. Vergeefs. Sinds het begin van de jaren tachtig zijn vrouwen ook vertegenwoordigd in gevechtsfuncties. Alleen het korps mariniers en de onderzeedienst doen daar niet aan mee. De afschaffing van de dienstplicht in 1996 bracht Defensie in problemen. De instroom van dienstplichtigen viel weg en plotseling moest men grote hoeveelheden personeel wer ven. Filmpjes, posters, tv-spotjes al leen waren niet voldoende meer en een nieuw fenomeen deed zijn intre de dat helemaal in de moderne tijd paste: de banenmarkt. Jongeren van allochtone afkomst vormen in de ogen van de heden daagse krijgsmacht een veelbeloven de doelgroep. Vooral jongeren met een Turkse afkomst zijn geliefd. Tur ken ontlenen status en macht aan het leger. Dit in tegenstelling tot hun Marokkaanse leeftijdgenoten, die het leger vaker associëren met on derdrukking en geweld. De landmacht komt momenteel zo'n drieduizend man tekort. De komen- ZATERDAG 6 OKTOBER 2001 ER BIJ de jaren zal het niet beter worden, zo is de verwachting bij het ministe rie van defensie. Met name de land macht heeft te maken met een fors persooneelstekort. Zelfs de Lucht mobiele Brigade, die toch heel wat geld heeft gespendeerd aan specta culaire televisie- en bioscoopspotjes, kan er over meepraten. Deze nieuwe elite-eenheid was vorig jaar maar voor driekwart gevuld. Sommige landmachtonderdelen hebben een bezetting van minder dan zestig pro cent. Op een van de oudere posters is te lezen: 'Laat anderen zich geven, maar ik blijf lekker thuis.' De tekst staat afgedrukt naast een keurige man in pak die zijn sokken aan het stoppen is. Inmiddels weten ze bij defensie dat er uiteindelijk maar een manier is om nieuw personeel te krijgen: meer geld. Informatie: 'Zorg dat je erbij komt'. Ex positie over honderd jaar werving se lectie bij de krijgsmacht. Tot en met 10 maart 2002 te zien In het Mariniersmu seum, Wijnhaven 7, Rotterdam. Ge opend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 11 tot 17 uur. Golfen is hard op weg de meest beoefende sport ter wereld te worden. Het volk heeft de 'kakkers" verdrongen. In Nederland komt golfen op de vierde plaats, na voetbal, tennis en gymnastiek. Bij veel clubs worden de wachtlijsten langer en langer door de beperking van het aantal accommodaties. Met de aanleg van een golfbaan is gemiddeld zestig hectare grond gemoeid, een flinke handicap. Banen zijn er in alle soorten, evenals verschillende typen golfers en verenigingsstructuren. In een serie portretten van randstedelijke golfcourses aandacht voor 'het wereldje'. Vandaag de laatste aflevering: De Noordwijkse Golfclub. door Dimitri Walbeek O nee! Aan het eind van een lang en donker bos pad kijken acht beduchte ogen de 'jager' aan. „U wilt een artikel schrijven over de Noordwijkse golfclub?" O nee, dan komen er dadelijk nog meer golfers. Ga toch weg! „Ze staan hier nu al in rotten van drie te popelen om lid te worden", verzucht voorzitter Wouter Bouman van een van de populairste banen van Nederland. Pas als de behoedzame jager steeds ontwapenender nadert, staan drie bestuursleden en de manager ooglui kend een interview toe. Tot weer een obstakel opdoemt. „Maar hij wil echt niet dat u zijn naam noemt", waarschuwt het bestuur. De legendarische voetballer van wie de Russische keeper Dassayev sinds die junimid- dag in 1988 wakker ligt, golft in het hoogste team van de Noordwijkse. Maar hij wil daar geen ruchtbaarheid aan geven. En de club mag er geen pr-wapen van maken. „Dat is jammer", zegt Bouman, „want tijdens de jeugdclinics vinden de jongeren het het leukst als hij na afloop een potje met ze gaat voetballen. Maar ja, daar mag ik het van hem niet over hebben." Wel mag worden gesproken over de drie heren op leeftijd die zich in 1915 in een bar in Noord- wijk geleidelijk lieten vollopen en zo op het idee kwamen dat deze chique badplaats net als bij voorbeeld Knokke een golfbaan en -club moest hebben. De restanten van de eerste negen holes- baan zijn nog steeds te traceren bij de vuurtoren aan de boulevard. Daar loopt ook nog een straat die Golfbaan heet. Nu liggen in de duinen en bossen tussen Noord- wijk en Langevelderslag achttien holes die uitge roepen zijn tot de op elf na mooiste golfcourse van het Europese vasteland. De best geklasseerde Nederlandse baan. „Hoewel het schijnt dat Mos kou een prachtige baan heeft, dus we worden misschien dertiende", 'vreest' Bouman. Noordwijk organiseerde ook dit jaar weer het TNT Open, het grootste en meest prestigieuze golftoernooi van Nederland. En het is ook een van de weinige banen die in staat is een wedstrijd van zulke omvang te organiseren. Er komen im mers veertig- tot vijftigduizend bezoekers op af. Almeerderhout zou vanwege de centrale ligging bij Amsterdam een optie voor de toekomst zijn. Hilversum is dat al. Maar voorlopig staat Noordwijk bekend als het hoogst aangeschreven. Bouman: „Dit kan een hele ruige baan zijn. Erg lastig, ook voor profes sionals. Maar Noordwijkers trekken zich niets aan van dit weer." Toch loopt deze dag slechts een enkeling rond door de duinen nu de wind is aangewakkerd tot kracht acht. En het regent bij vlagen. Twee poppetjes in de verte lopen met Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer wapperende broeken voorovergebogen tegen de wind in. „Ik heb het wel eens meegemaakt dat de bal over me heen waaide toen ik afsloeg en ach ter me neerplofte", herinnert vice-voorzitter Kerckhoff zich. Bouman: „De baan speelt totaal anders bij noorden- dan bij zuidwestenwind. Daar moet je je op instellen. Coursemanagement heet dat." De holes twee, acht en tien zijn zoge heten 'blinde' holes waarbij de golfer de green met het bekende vlaggetje niet ziet bij de afslag. Een misser wordt genadeloos afgestraft in de wil de rough naast de baan. Negenhonderd seniorenleden hebben het geluk in Noordwijk de coursemanager te mogen uit hangen. Voor buitenstaanders is er weinig tot geen plek. Alleen met handicap '24' kunnen niet- leden zich tegen betaling wagen op de fairways. De club heeft een erfpachtcontract met de ge meente afgesloten. Maar van commerciële open stelling om de pijn van de pacht te verlichten, walgt de Noordwijkse. De club onderhoudt niet eens een wachtlijst. „Eens in de zoveel tijd ma ken we bekend als we weer twintig, dertig leden erbij willen. Dan hanteren we een puntensys teem om een shifting te maken. Noordwijkers krijgen voorkeur, net als mensen van jonge leef tijd. Ook stellen we een bijdrage aan het gezellige clubleven op prijs, en enig bestuurlijk niveau om aan de commissies deel te nemen." Een aantal leden beschouwt het hier zelfs als een sociëteit. Het restaurant van Jan van den Berg is zeven dagen per week open. De bedoeling is dat leden na een rondje lopen hier regelmatig gezel lig gaan eten. Het is geen openbaar restaurant. Alleen voor leden of als je je greenfee heb betaald. De helft van de leden heeft de leeftijd van vijftig jaar of hoger. De levendige vereniging telt vijftien commissies. Waaronder bridge-, jeugd-, handi cap- en een etiquettecommissie. En die laatste gaat niet om het hanteren van vork en dessertschaaltje. „Dat draait allemaal om ons 'bijbeltje', the rules of golf van de toonaangeven de Schotse baan St. Andrews. Daarin staan alle regels, zoals bijvoorbeeld over wanneer je de vol gende groep moet 'doorlaten.' Of watje moet doen als je een balletje niet ziet in het gras, of dat hij diep in het zand vastzit. Dat hebben die Schotten allemaal in 18 honderd-zoveel al be dacht", vertelt secretaris Van Breen. De Noordwijkse biedt de meest Schotse, onaan getaste aanblik van alle Nederlandse banen. Want na het geheim aandoende ingangetje door het bos verschijnt een stormachtig en grillig par cours in de duinen. Je projecteert jezelf meteen met de bloedmooie en heerlijk arrogante manne quin in het gele mantelpakje uit die whisky-recla me. Samen een weg vechten door de wind, om haar later achter het clubhuis haar naaldhakjes af te nemen, een herfstige trui toe te werpen en haar hart te verwarmen. Met whisky. Overigens lopen de dames hier liever rond met een frisje omdat net als bij de heren topniveau moet worden gehaald. Er zijn negen mannen- teams en tien vrouwenploegen. De Noordwijkse Golfclub haalde bij de mannen vorig jaar nog de halve finales van het landskampioenschap, met in de gelederen de niet bij naam genoemde top voetballen De bestuursleden stappen steeds meer over hun schroom heen en praten uiteindelijk toch hon derduit over hun club en hoe 'apetrots' ze zijn op hun baan. Zes greenkeepers houden de fairways en puttergreens in conditie. Stuk voor stuk wor den de nadelen van andere topbanen opgesomd waardoor er maar één favoriet overblijft. „Noord wijk is te vergelijken met de Kennemer in Zand- voort. Maar daar heb je last van optische vervui ling. Het uitzicht op die wolkenkrabbers. En ze hebben daar minder bomen. Wij hebben drie ho les in de bossen. De Haagsche is ook een echte kustbaan, maar die ligt verder van zee en heeft meer bomen", zegt voorzitter Bouman. En de tweede man voegt er aan toe: „Je hoort hier de golven en de mensen op het strand. Zo dicht zit ten we bij de zee. Daarom speelt de wind hier ook zo'n grote rol." Tot slot moet het ze nog eens van het hart dat Noordwijk ab-so-luut niet zit te wachten op een nieuwe aanwas van golfers. „Niet alleen wij, maar al dit soort banen zit tjokvol. Als je in de Rand stad een nieuwe 18-holesbaan zou aanleggen, zou die binnen een dag vollopen met nieuwe le den. Er zijn te veel koeien en varkens in Neder land. Een deel van de weilanden zou je kunnen ombouwen tot golfbanen." Dat zou een hoop verlichting brengen onder het wassende aantal golfers dat nu staat te trappelen bij de klassieke banen. Vreemd, verzucht voorzitter Bouman opeens, dat golfen zo populair is terwijl hij het altijd als een 'asociale' sport heeft beschouwd. „Het kost wat je noemt geregel en timemanagement. Om een baan te lopen moet je je vrouw en kinderen uren lang achterlaten en laten wachten." Lekker weg van alle drukte en aandacht rondkuieren door de duinen. Op deze weidse duinbaan wordt het de golfer steeds duidelijker waarom die wereldbe roemde voetballer - in wie we Marco van Basten kunnen herkennen - juist hier de hectiek dage lijks ontvlucht.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5