Een beetje verliefd op het levenslied GESPREK VAN DE DAG 'Ummetjes' niet welkom bij Mispoes-Nobelprijs voor luchtdichte onderbroek Eeuwenoude Nederlandse smartlap steeds populairder Haastige hamster heeft langer leven Wachtlijsten vod smartlappenkorej Twee dingen 152 MENSELIJK Ook de inwendige mens kan voortaan van de verloving van prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta genie ten. Op het stadhuis van Gouda zijn CHOCOLADEMUN- TEN met een afbeelding van het verloofde paar gepresen teerd. Zuid-Holland geeft het lekkere geld uit in het kader van het kennismakingsbezoek dat het tweetal maandag aan de provincie brengt. De 21-jarige studente le vensmiddelentechnologie S. de Jong heeft met vijf Franse medestudenten een nieuw zuivelproduct ont wikkeld: de GROENTE- YOGHURT. De zogenoem de 'Yaourt des Quatre Sai- sons' bevat stukjes wortel, rode biet, pompoen en to maat. Dit nieuwe levens middel kreeg de eerste prijs in een wedstrijd geor ganiseerd door de Franse voedingsindustrie en een agrarische onderwijsinstel ling. Volgens de studenten zouden mensen meer groenten eten als deze aan een populair voedingsmid del zoals yoghurt werden toegevoegd. De studenten krijgen de kans hun pro duct ook daadwerkelijk op de markt te brengen, zo meldt het weekblad WB van de.Universiteit Wage- ningen. In het Gelderse Heerde bestaat sinds donderdag een heus INTERNETCAFÉ VOOR GEHANDICAPTEN Kinderen be- geleiden bezoekers die nog niet zo behendig zijn met het surfen op de digitale snelweg. Staatssecretaris Vliegen- thart heeft het Handi-internetcafé geopend, in het kader van de Week van de Toegankelijkheid. Overigens zijn ook niet-gehandicapte volwassen van harte welkom. De Britse luchtvaartmaat schappij EasyJet heeft een CABARETIER ingehuurd om passagiers tijdens de vlucht gerust te stellen. De maatschappij doet dit om dat veel mensen bang zijn om te VLIEGEN na de ter roristische aanslagen op het World Trade Center in New York en het Pentagon in Washington. De Ierse komiek John Linehan ver telt grappen tijdens de veertig minuten durende vlucht van Glasgow naar Belfast, aldus de Britse in- ternetnieuwsdienst Anano- vagisteren. Lachen iserg therapeutisch", aldus een gezondheidsexpert van de universiteit van Glasgow. Volgens hem is het initia tief een goede manier om mensen te laten ontspan nen. De Zuid-Afrikaan Nick Fourie heeft van de belasting dienst een wel heel HOGE NAHEFFING voor zijn aanhan ger ontvangen. Fourie is volgens die aanslag 260 jaar oud en moet sinds 1776 achterstallige belasting voor zijn aanhangertje betalen. Dit meldde gistereren de Zuid-Afri kaanse krant Die Burger. Het bedrag is inmiddels opgelo pen tot ruim vierduizend gulden. Het werk van een tiental weten schappers die aan voornamelijk Amerikaanse universiteiten ver bonden zijn, is donderdag be kroond met een van de 'Ig No belprijzen'. De universiteit Har vard in Boston reikt de mis-prij- zen jaarlijks uit voor onderzoe ken die vooral geen herhaling verdienen. In de categorie geneeskunde werd Peter Barss gelauwerd. Hij schreef een wetenschappelijke studie over 'verwondingen die het gevolg zijn van vallende ko kosnoten'. De oprichter van het gezelschap 'Red de apostrof, John Ri chards, verdiende volgens de jury een Ig Nobel in de categorie literatuur. De baanbrekende uit- De Nobelmispoes voor de vrede gaat dit jaar naar de Litouwer Vi- liumas Malinauskus. Hij dankt deze 'eer' aan het feit dat hij het amusementspark Stalin World opgericht heeft. Foto: AP/Michael Dwyer vinding van een luchtdichte on derbroek met verwisselbaar geurfilter leverde Buck Weimer de hoofdprijs in de categorie biologie op. De onderscheiding voor volks gezondheid werd toegekend aan twee Indiase wetenschappers. Zij stelden na onderzoek vast dat veel jongeren in hun neus peuteren. De psycholoog Law rence Sherman viel in de prijzen voor zijn standaardwerk getiteld 'Een ecologische studie naar vrolijkheid in kleine groepjes kinderen van voor de school gaande leeftijd'. De prijswin nende economische studie toont aan dat sommige mensen hun overlijden uitstellen als ze daardoor in aanmerking komen voor een lagere belastingheffing over hun nalatenschap. De prijs voor sterrenkunde is toegekend aan Jack en Rexella Van Impe. Zij deden dan ook een opmerkelijke ontdekking: de zwarte gaten in het heelal voldoen aan alle technische ei genschappen om de plaats te zijn waar de hel is gesitueerd. De prijs in de categorie techno logie moet worden gedeeld: de Australiër John Keogh kreeg hem omdat hij anno 2001 een patent aanvroeg op het wiel, en de Australische patentdienst omdat die het patent nog toe kende ook. Winnaars van de vredesprijs hoeven - net als bij de echte No belprijs - geen grote geleerden te zijn. De award voor de vrede werd toegekend aan een Li touwse burger die een pretpark heeft opgezet en het de naam Stalin World heeft meegegeven. Een aantal van de onderschei den wetenschappers was spor tief genoeg de oorkonde hoogst persoonlijk in Boston te komen ophalen. Hamsters met een dagritme van slechts twintig uur leven langer dan hun nor male soortgenoten. Dit gaat in tegen de heersende theorie dat dieren korter le ven als ze meer energie gebruiken. Biologe G. Oklejewicz ontdekte dit tij dens haar promotieonderzoek naar Sy rische hamsters met een genetische af wijking die een korter dagritme veroor zaakt. Oklejewicz ontdekte dat het energie verbruik van hamsters toeneemt naar mate hun ritme hoger ligt. Als gevolg hiervan groeien haastige hamsters langzamer en blijven ze kleiner. Tot verbazing van de biologe bleken de beestjes langer te leven dan hun nor male soortgenoten. De theorie veron derstelt echter dat dieren een vaste hoeveelheid energie hebben per gram lichaamsgewicht. Manoek Schiks en haar zoontje Lucas. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke Lucas is vijf en reist een paai- keer per jaar van Haarlem naar het Franse Toulouse. Alleen met het vliegtuig. Luchtvaartmaatschappij KLM liet zijn moeder onlangs we ten dat dat niet meer mag. De ouders van Lucas zijn geschei den. Het jongetje woont bij zijn moeder in de Haarlemse Leidse- buurt. In de schoolvakanties gaat hij naai- zijn vader in Frankrijk. In mei en juli van dit jaar bracht zijn moeder hem naar Schiphol. Kinde ren mogen vanaf hun vijfde alleen met het vliegtuig mee. Een mede werker van de KLM bracht de 'un accompanied minor' (kortweg um- metje) naar het vliegtuig waar een stewardess zich over hem ontferm de. Anderhalf uur later werd hij door zijn vader afgehaald van het vliegveld in Toulouse. In december zou Lucas weer naar ZATERDAG 6 OKTOBER „Steeds meer mensen hebben weer behoefte om samen te zin gen. Vooral het Nederlandse lied is erg populair. Het is een reactie op de overdosis aan radio en tele visie. Dat werkt een passiviteit in de hand die niet prettig is. Bo vendien brengt de televisie voor namelijk internationale cultuur in de huiskamer, denk aan al die En gelstalige muziekprogramma's. Mensen zetten zich daar tegen af, er is in Nederland meer dan ooit behoefte aan eigen cultuur en traditie. Samen smartlappen zingen is daar een uitstekend voorbeeld van". Aan het woord is Louis Peter Grijp, sinds september bijzon der hoogleraar voor de Neder landse liedcultuur aan de Uni versiteit van Utrecht. Volgens Grijp is de herwaardering voor het Nederlandse lied overal voelbaar. Smartlappenkoren hebben wachtlijsten van meer dan vier jaar, cafés in Amster dam die speciale avonden voor het Nederlandse levenslied or ganiseren, zitten stampvol. Plat telandsvrouwen en vrijgezellen komen zingen op de Zeedijk. Maar ook advocaten, artsen, studenten en kunstenaars brul len mee met 'Pappie loop toch niet zo snel'. Terwijl de herwaardering voor de smartlap volgens Grijp voor namelijk een stadsverschijnsel is, beleeft het platteland haar ei gen terugkeer van het Neder landse lied. De zogeheten dia- lectmuziek is daar flink in op komst. „Zo zijn er in Zeeland en Drenthe veel liederen over het boerenleven waarin de bevol king zich afzet tegen het opko mende toerisme." Limburg scoort het hoogst in nieuwe dia lectliederen, vooral dankzij de carnavalsmuziek, gevolgd door Friesland, Groningen en Bra bant staat op een gedeelde der de plaats. De geschiedenis van het Neder landse levenslied - de tegen woordige smartlap - gaat nog te rug tot voor 1600, toen op de markt liedjes op strookjes papier werden verkocht voor twee cent per stuk. „Op een kistje of een wagen, de zogeheten liedjeskar, stond de marktkoopman die 'Komt dat zien!' brulde. Naast hem was een dramatisch ver haal geschilderd op een zeild oek: een bloedige moord waar de bloeddruppels nog uit de verwondingen gutsten of een wondergeboorte van een kind met zes voeten. Sensationeel om te zien. Vol overgave werd hier over gezongen." Door de eeuwen heen zijn intel lectuelen altijd verdeeld geweest over de kwaliteit van het Neder landse levenslied. Sommigen verafschuwden de dramatische verhalen, het getuigde van wan smaak om over andermans leed zo uitbundig te zingen. Liefheb bers werden bespot en uitgela chen. Andere intellectuelen se hoogleraar voor liedcultuur Louis Peter Grijp is de Nederlandse smartlap helemaal terug van weggeweest. Foto: GPD/Evert Elzinga m Diverse smartlappenkoren hebben lange- lijsten. Liefhebbers die willen meezingers dré Hazes, Willeke Alberti of de ZangereJ Naam, moeten soms meer dan vier jaar 1 voordat ze tot een populaire zangvereni J den toegelaten. Vrouwen komen helemal gen uit: ze worden soms niet eens op de lijst gezet omdat er nauwelijks verloop is messtemmen' in de smartlappenkoren. „Toevallig heb ik net twee mensen gebel vanaf 1997 bij ons op de wachtlijst staan lijk is er een plekje vrij", vertelt Kiek van sen, lid van het Amsterdams Smartlappe dat ruim vijftig leden telt. De wachtlijst v mes is vol, zo meldt ook de internetsite, mers worden geweigerd. „Er staan al zo vrouwen op, dat het gewoon zinloos is o aan te melden. Het kan jaren duren vooi aan de beurt bent. Dames die toch graaj liederen zingen, verwijs ik door naar cafi speciale smartlappen-avonden organise naar het instuif-koor 'Zwaan kleef aan'. 1 den hoeft niet, iedereen kan op zaterdag gewoon meezingen", aldus Van den Bie: Ook buiten Amsterdam zijn er wachtlijst Langedijker Smartlappenkoor in Noord- woude heeft meer dan vijftig liefhebbers staan. Hier geldt een positief actiebeleid mannen. „Heren hebben voorrang. Ons heeft honderd leden waarvan veertig pro man is", vertelt mede-oprichter en voon Ruud Oudejans. Vrouwen worden wel to tot de wachtlijst, maar de kans om binnt mee te zingen met 'De klok van Amemu nihil. „Dat is een kwestie van jaren. Dam bijna niet van het koor af. Het is ook zo nend. Zingen is de rest vergeten." r Geen kwaad woord over die Jan Peter Balkenende. Het CDA is mijn club wel niet maar die mensen liggen mo menteel op de grond, dus ik ga niet schoppen. Een paar zaken zijn in de opvolgings kwestie onbelicht gebleven. Die lampen knip ik even aan. Om te beginnen werd de val van De Hoop Scheffer vaak vergele ken met het vertrek van eerdere CDA-voormannen als Brinkman Heerma. Opvallender is de ge lijkenis met het geval De Kort. Wim de Kort was een kleine veertig jaar geleden politiek leider van de KVP. Die club had toen 50 zetels in de Tweede Kamer. De Korts fractie voorzitterschap was geen succes. Het KVP-bestuur zag hem liever ver trekken. In het boek 'Het verschijnsel Schmelzer' valt te lezen hoe dat ging. Partij voorzitter Aalberse gaf De Kort onder vier ogen te kennen dat veel mensen diens ver trek niet negatief zouden beoordelen'. Toen dat niet hielp, zei het hele bestuur het ver trouwen in De Kort op. Kort daarna maakte deze plaats voor Schmelzer. Jaap de Hoop Scheffer is exact dezelfde weg gegaan. Half augustus gaf men hem binnens kamers in overweging op te stappen. En toen dat niet hielp, zei het bestuur ruim een maand later het vertrouwen in hem op. Kort daarna vertrok hij. Op het moment dat men je in overweging geeft te vertrekken, is het ei genlijk al met je gebeurd in Den Haag. Een onderbelicht feit is ook het grote gebrek aan 'name-players' binnen het huidige CDA. Nog geen 10 jaar geleden had die partij een stoet van bekende namen. Lubbers, Brink man, Ruding, Van den Broek, Deetman, De Vries, Andriessen. Allemaal mannen van het eerste plan. Maar wie ken je nog in het huidi ge CDA? De vergelijking lijkt niet eerlijk. Het CDA zat tien jaar geleden in de regering en nu al een tijd niet meer. Maar neem nu eens de PvdA in de jaren tachtig. De socialisten hadden sinds 1977 niet geregeerd afgezien van een paar maanden in een ongelukkig ka binet-Van Agt. Maar toen Den Uyl moest worden opgevolgd in 1986, stond een batal jon bekende namen klaar. Van Kemenade, Van Tijn, Van der Louw, Van Dam, Kok. Maar met de verdwijning van de christen-de mocraten uit de regering, is alles wat naam heeft uit de voorste linie van die partij ver dwenen. Lubbers, Van Den Broek en Ruding zitten in het buitenland, Brinkman in het be drijfsleven, Deetman is burgemeester, De Vries hoogleraar en Andriessen is met pensi oen. Ze werden opgevolgd door Heerma als frac tie- en Helgers als partijvoorzitter. Heerma had ten minste nog een goede naam als be stuurder. Maar van de gewezen gevangenis directeur Helgers had niemand ooit Wat is er trouwens van hem gewordi opvolgers heten De Hoop Scheffer ei Rij. Wat er van hen geworden is, wet< En nu is er dan Balkenende en de waf mend voorzitter van de partij mevroi hof-Mos. Zegt u eens eerlijk: had u et geleden van één van hen gehoord? Ik! als we de nummers één al niet kermef weten we dan helemaal van de rest? l| tiek leiderschap is doorgaans de bekri van een politieke carrière. Maar bij hé lijkt het verworden tot een besmet artj Voor de neergang van de christen-deij- ten zijn redenen genoeg. De ontkerkel en het gebrek aan ferme standpunten gelijking met klein rechts. Allemaal to dienst. Maar acuter lijkt mij dit problf de top van de partij heeft iedereen mi en faam zijn biezen gepakt. Dus met de kiezer zich nog identificeren? zijn vader gaan. Zijn moeder, Ma noek Schiks, kocht het ticket begin september. Vorige week kreeg ze een telefoontje van de KLM. Na de aanslagen in de Verenigde Staten had de luchtvaartmaatschappij be sloten dat kinderen van vijf jaar en ouder niet meer zonder begelei ding aan boord mochten. Een vei ligheidsmaatregel, werd Schiks uit gelegd. Als er paniek zou uitbre ken in het vliegtuig zou er niemand zijn om op mijn zoontje te letten." Een medewerkster van KLM Reser veringen bevestigt het relaas van de Haarlemse. „Het lijkt ons niet ver standig in deze tijd jonge kinderen alleen in het vliegtuig te laten stap pen." Schiks neemt de KLM niets kwalijk. „Iedereen is vreselijk geschrokken van de ramp in Amerika, maar ver velend is het allemaal wel." Ze overwoog Lucas met he Sabena vanuit Brussel t( gen. „Maar het risico da december failliet is, vine groot." Een retourtje Franse vliegtuigmaatschatè ook geen optie. „Dan mofy overstappen in Parijs." Ondanks alles gaat Lucas l kerstvakantie naar zijn va* zijn moeder. Het jongetjeU legen. „Met de trein." Schr brengt hem in de Thalys ijy rijs. Daar wacht zijn vaderjj. Lucas in de auto naar Toi£, rijdt. Het jongetje ziet op lange autorit en denkt na manier om het leed te ver^ Als ik ga slapen gaat het L snel." lS Richard Hoving e van Andre Hazes zijn geliefder dan ooit. Foto: ANP/Robert Vos'* als Venus, Shocking Blue en Golden Earring gingen op de Engelstalige toer." Slechts een enkeling, zoals bijvoorbeeld Boudewijn de Groot, bleef in zijn moedertaal zingen. Met de doorbraak van 'Doe Maar' in de jaren tachtig was er weer belangstelling voor Neder landse liedjes. De terugkeer van de smartlap kwam nog weer la ter op gang, toen veel homosek suelen de Zangeres Zonder Naam omarmden. Ook zange ressen als Wüleke Alberti en Im- ca Marina behoren inmiddels tot de 'moeders' van de homo scene. Grijp: „Ook hier zie je weer dat een intellectuL hoede bepaalt of de snt( weer mag. Homoseksuf, over het algemeen belay, trendsetters. Als die hel lied mooi vinden, durft,, ook weer." Zelf moet di der hoogleraar van de 11 landse liedcultuur even ken over zijn favoriete s „Ik zit niet zo goed in dj toire. Maar 'Een beetje c van André Hazes vind i| heel mooi levenslied." Carine Neefjes I raakten wel geïnspireerd door alledaagse smart. Cabaretier Eduard Jacobs maakte in de ne gentiende eeuw prachtige liede ren over vrouwen die aan lager wal raakten. De smartlap beleefde haar diep tepunt in de jaren zestig. Grijp: „De Nederlandse jeugd ontwor stelde zich aan de beklemming van de truttige jaren vijftig en stortte zich volop in de Engels talige popmuziek. Na het legen darische optreden van de Beat les in het Noordhollandse dorp je Blokker raakte Nederlandsta lige muziek echt uit de gratie. Zelfs Nederlandse popgroepen Ook de levensliederen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2