Toeristische kernen beter bereikbaar i ZONDAG OPEN Kabinet investeert fors in bestrijding van terrorisme VS: Aanslagen na vergelding vrijwel zeker insavia t sterk uinigen IMMO Transferium als uitvalsbasis van shuttlebussen naar kust en stad Netelenbos doopt boor HSL-tunnel Inzet Polen in tuinbouw versoepeld I1 van 11 tot 17 uur Dagelijks bestuur van CDA stapt op A VANDAAG in deze krant circa HS 140 VACATURES Leidsch Dagblad t-Brittannië s weer spil Ie wereld? nschapper >t denktank i '^scenario's 'Bners: "J arktplan opplan isschool ortcentrum we Sloot om meer racht BVD :onder risico ibbard jnt een teveel es te zijn, •rfe.aan rruimte en ware enst Paar buien 8 *4-6 jrd Mooyman Luchtvaartmaat- Transavia gaat dras- linigen. Een fors aantal Winterseizoen geplande •tvordt geschrapt. Voor van het personeel zal Iverkorting worden igd. Dat bevestigen ld|/oerde bronnen. meming zou verder 'tp aan het personeel te lorlopig af te zien van ande loonsverhoging, ^derbedrijf KLM reeds lian. Transavia telt zo'n |dewerkers. De vloot sistellen vliegt vooral op ïjngen rond de Middel lijk leek Transavia, dat i,i- als chartervluchten kunnen volstaan met estop en het wegstu- lelijk personeel. Maar na de aanslagen in jngt nu tot verdergaan- $gelen. Het aantal boe- a^terk teruggelopen. 1 NR. 42740 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch zaterdag 6 OKTOBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN QQ door Rob Onderwater regio - Een shuttlebus die bezoekers vanaf het Transferium in Leiden comfor tabel naar strand, musea, attracties, stad en dorp vervoert. Of zelfs een boot, die passagiers vanuit de havens van Rotter dam, Scheveningen of IJmuiden over zee naar de plaats van bestemming brengt. De Kamers van Koophandel Rijnland, Haaglanden en Rotterdam willen dat die extra vervoersmogelijkheden er het liefst binnen een jaar zijn. De Kamers vinden dat de toeristisch- recreatieve kernen van Hoek van Hol land tot aan Noordwijk onderling slecht bereikbaar zijn en hebben daar om dit plan ontwikkeld. Volgens Kurt Jan Wiltenburg van de Leidse 'Kamer' moeten de extra vervoersmiddelen ex ploitabel zijn, al zijn de harde bewijzen nog niet voorhanden. Die staan in een door de Kamer van Koophandel afgelo pen zomer gehouden haalbaarheidson derzoek onder consumenten. De resul taten daarvan worden binnenkort be kendgemaakt. De Kamers zelf vermoe den dat de consument extra vervoer op prijs stelt. Op 30 oktober in attractie park Duinrell gaan de Kamers de ach terban vragen hoe zij over de maatrege len denken. Waar geen deugdelijke verbindingen zijn tussen de kustplaatsen en vooral de attractieparken, willen de Kamers van Koophandel met commerciële ver voerders gaan praten over de exploita tie. Volgens Wiltenburg moet het ver voer vooral luxueus zijn. „Het gaat om mensen die recreëren. Dus die moeten zonder stress in zo'n bus stappen. Het Transferium vinden wij een ideale plek om de bezoekers van daar uit naar de plek van bestemming te vervoeren. Daar is volgens ons wel degelijk be hoefte aan." Volgens Wiltenburg kun nen de extra vervoerslijnen wel degelijk exploitabel zijn naast de Rijn Gouwe- lijn, die rond 2010 vanuit Gouda naar de Zuid-Hollandse kust gaat lopen. Wiltenburg: „De Rijn Gouwelijn komt niet overal. We hebben de intentie om verblijf en vermaak met elkaar te ver binden." De Kamers willen niet alleen nieuwe bussen inzetten, maar ook gebruik ma ken van bestaand vervoer. Zoals bij voorbeeld van de Stichting Stadspar- keerplan Leiden, die passagiers van de parkeerplaats Haagweg naar het cen trum van Leiden brengt. Voor muse umbezoekers rijdt er al een shuttlebus. Deze brengt mensen tegen een zogehe ten combikaartregeling, naar de plaats van bestemming. In Duinrell zal de di rectie van Stadsparkeerplan meepraten en meedenken over de voorstellen van de drie Kamers van Koophandel. leiderdorp - Het wordt de lang ste tunnel die ooit in Nederland is geboord, een tunnel van ruim zeven kilometer. Vandaag doopt minister Netelenbos de boor machine die de HSL-tunnel on der het Groene Hart moet ma ken. Met de toekenning van de naam Aurora (godin van de da geraad) geeft zij het officiële startsein voor de bouw. Het daadwerkelijke boren begint pas over vijf weken en gaat dan tot 2004 dag en nacht door. De tunnel is een van de techni sche hoogstandjes in het tracé van de HSL-Zuid, dat loopt van Schiphol naar Parijs. In één tun nelbuis worden twee sporen aangelegd, gescheiden door een brandwerende tussenmuur. Drie vluchtschachten moeten reizigers een uitweg bieden in geval van nood. De Tweede Ka mer koos vijf jaar geleden voor deze tunnel, met de bedoeling de natuur in het Groene Hart tussen Leiderdorp en Hazers- woude-Dorp te sparen. Andere technische vernuftigheden in het HSL-tracé zijn het aquaduct onder de Ringvaart rond de Haarlemmermeer, de tunnels onder de Oude Maas en het noorden van Rotterdam en de brug over het Hollandsch Diep. Eind 2005 moet de flitstrein gaan rijden. Erbij: Aurora duikt in het diepe krabbendijke - Het wordt mak kelijker mensen uit Oost-Europa in te zetten bij onder meer de fruitpluk. Minister Vermeend van Sociale Zaken gaat daarover afspraken maken met land- en tuinbouworganisatie LTO Ne derland. De fruittelers zijn inge nomen met de plannen. Fruittelers en tuinders hebben al enkele jaren grote moeite om voldoende personeel voor de oogsttijd te vinden. In de sector zijn daardoor steeds meer asiel zoekers en mensen uit andere landen in de Europese Unie te vinden. Het is echter lastig men sen uit landen in Oost-Europa, die nog niet tot de Unie beho ren, te halen. Met name in Po len zijn juist veel werklozen met ervaring in de sector. Vermeend wil daarvoor samen met LTO Nederland een oplos sing zoeken, waarbij niet alleen de fruitteelt maar ook de tuin bouw, de bloembollenteelt en de asperge- en aardbeienkweek gebaat kunnen zijn. Volgens een eerste schatting gaat het landelijk om circa ze venduizend vacatures bij twee duizend bedrijven in de agrari sche sector. (advertentie) Klopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, weling, Baalbergen, Kooreman en ercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. b al Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 65 85. MEUBELPLEIN [LEIDERDORP Amerikaanse regering neemt dreiging uiterst serieus washington-riyad-anp-dpa-ap - Amerikaanse inlichtingendien sten verwachten bij een Ameri kaanse aanval op Afghanistan met een 'waarschijnlijkheid van 100 procent' nieuwe aanslagen door het netwerk rond Osama bin Laden. Die aanslagen kun nen binnen of buiten de VS plaatsvinden. Dat meldde de Washington Post gisteren. Het blad, doorgaans goed geïnformeerd op het ge bied van inlichtingendiensten, baseert zich op uitlatingen die functionarissen van de FBI en CIA hebben gedaan in een ge sprek met leden van het Ameri kaanse Congres. De functionarissen spraken over 'geloofwaardige informatie' uit Duitsland, Groot-Brittannië, Af ghanistan en Pakistan. Maar zij sluiten ook niet uit dat de infor matie doelbewust aan de inlich tingendiensten is toegespeeld om de VS van een aanval te weerhouden. Niettemin neemt de Amerikaanse regering de dreiging uiterst serieus. Niet de Taliban, maar Osama bin Laden heeft het voor het zeggen in Afghanistan. Dat be weert de voormalige zaakgelas tigde van Saudi-Arabië in Afgha nistan, Abdullah bin Saad al- Otaibi. Hij zegt dat de Taliban ook niet precies weten waar de geheime bases van Bin Laden zich bevinden. Volgens de diplomaat beschikt de organisatie van Bin Laden over 'goed geconstrueerde en goed uitgeruste bunkers', die bestand moeten zijn tegen bommen en raketten en die zijn voorzien van zuurstof- en voed selvoorraden, airconditioning en watertanks. Omdat Bin Laden de werkelijke machthebber in Afghanistan is, kunnen de Taliban hem niet uit leveren, aldus Al-Otaibi, die ook gewag maakte van geruchten dat Bin Laden in het geheim de minister van defensie van het Taliban-bewind is en dat Tali- ban-leider mullah Mohammed Omar niet bestaat. Saudi-Arabië was een van de drie landen die het Taliban-be wind erkenden, maar op 25 sep tember verbrak het land de be trekkingen met de Taliban. Eer der had het de betrekkingen met de Taliban al teruggeschroefd, omdat die weigerden Bin Laden, een Saudiër die zijn land is uit gezet, uit te leveren, zoals de VS hadden geëist. Het is niet duide lijk wanneer Al-Otaibi Afghanis tan verliet. Pakistan is intussen bereid een overgangsregering van nationale eenheid te accepteren in Afgha nistan als de Taliban er ten val -'V-V' Afghaanse vluchtelingen, zoals deze jongen en zijn zusje, blijven Pakistan binnenstromen. Het Westen heeft de buurlanden van Afghanistan inmiddels honderden miljoenen guldens aan noodhulp toegezegd. Foto: Reuters/Jerry Lampen gebracht worden. Islamabad wil wel dat de Pathanen deel uitma ken van een toekomstige nieu we Afghaanse regering. Dat heeft de Britse premier Blair gis teren verklaard in Pakistan na overleg met de regering aldaar. De Pathanen vormen de groot ste bevolkingsgroep in Afghanis tan. De extremistische Taliban vinden hun machtsbasis in deze etnische groep. Pakistan heeft 'Maatregelen moeten bange gevoelens burgers wegnemen' den haag/gpd - De regering trekt 150 tot 200 miljoen gulden uit om het terrorisme te bestrij den. Een heel pakket maatrege len moet de „bange gevoelens van de burgers dat er weinig gebeurt, verminderen", ver klaarde premier Kok na afloop van het kabinetsberaad. Politie, marechaussee en inlich tingendiensten krijgen er meer mensen bij, maar er gaat ook meer geld naar technologische snufjes, om bijvoorbeeld mak kelijker telefoongesprekken te kunnen afluisteren. Ook zullen vaker lichaamskenmerken, als afdrukken van vingers en ogen, worden geregistreerd. „We moeten ervoor zorgen dat we niet achterblijven bij terroristen en criminelen," aldus minister van justitie Korthals. Hij presenteerde samen met Kok, minister van binnenlandse zaken De Vries en Zalm van fi nanciën maar liefst 43 actie punten, om terroristische aan slagen zoals die in de Verenigde Staten te voorkomen. Na 11 september bleek dat er meer moest gebeuren, 'gezien de grensoverschrijdende methode van de terroristen,' aldus Kok. Met de extra mensen kunnen politie en marechaussee de be veiliging van gebouwen en per sonen uitbreiden. De mare chaussee gaat scherper contro leren op Schiphol. Ook komen er meer 'vliegende brigades' die achter de grenzen controleren op illegale binnenkomers. In 2003 moet ook alle bagage die de viiegtuigruimen ingaat stan daard worden gecheckt. Justitie zet verder extra personeel in om de smokkel van mensen en drugs aan te pakken. De Binnenlandse Veiligheids dienst BVD krijgt meer geld om mensen in het buitenland te kunnen inzetten. Ook de talen kennis van de agenten wordt opgevijzeld. Financiën gaat op alle mogelij ke manieren bankrekeningen van criminelen en terroristen opsporen. Daaraan werken ook beleggingsinstellingen mee. Verder wil Zalm het witwassen van geld tegengaan. Zo moeten ook advocaten en notarissen in de toekomst ver dachte transacties verplicht melden. Ook diamanthandela- Wim Kok. Foto: Reuters/Michael Kooren ren moeten grote aan- en ver kopen straks doorgeven. Hoe de extra 150 tot 200 mil joen precies verdeeld worden, is nog niet uitgewerkt. Dat zal de komende weken gebeuren. Pagina Binnenland: Commentaar den haag - De leden van het dagelijks bestuur van het CDA leggen per direct hun taken neer. In een brief aan de rest van het partijbestuur nemen zij de verantwoorde lijkheid op zich voor de lei derschapscrisis van vorige week. Deze kostte lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer de kop. Het dagelijks bestuur zegt spijt te hebben van het feit dat zij 'ondanks vele pogin gen niet in staat is gebleken de crisis te bezweren'. „Wij delen in de algemene verant woordelijkheid voor de din gen die fout zijn gegaan en nemen die verantwoordelijk heid ook", zo staat er in de brief te lezen. Het dagelijks bestuur stond de afgelopen week onder zware druk van uit de hele partij om de eer aan zichzelf te houden. Het dagelijks be stuur werd verweten dat zij openlijk de net afgetreden partijvoorzitter Mamix van Rij naar voren schoof als lijst trekker voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen in plaats van De Hoop Schef fer. Hierdoor ontstond er - bovenop de al lopende ruzie tussen Van Rij en De Hoop Scheffer - zo'n vertrouwens crisis in de partij, dat de laat ste besloot zich terug te trek ken. Uiteindelijk werd ook Van Rij niet de nieuwe eerste man van de partij, maar het tot dan toe nog relatief onbe kende Kamerlid Jan Peter Balkenende. In een ingelaste vergadering op 10 oktober zal het volledi ge partijbestuur zich beraden over de nieuwe situatie. Twee dagen later wil de partij een nieuw dagelijks bestuur heb ben gekozen. Die dag moet ook duidelijk zijn wie tijdelijk de voorzittershamer op zich neemt. Enkele oudgedienden in de partij, zoals Bert de Vries en Elco Brinkman, zijn aangezocht om puin te rui men. Henk van der Meyden stopt Amsterdam - Roddeltycoon Henk van der Meyden stopt volgend jaar met zijn dagelijkse pagina Privé in De Telegraaf. De 'entertainmentjournalist' heeft zich vierenveertig jaar be kommerd om het wel en wee van Bekend Nederland en wil zich voortaan volledig gaan richten op zijn theaterbureau Stardust. Van der Meyden (64) wordt net als destijds bij week blad Privé, dat hij in 1977 op richtte en waar hij in 1997 ver trok, opgevolgd door Wilma Nanninga. Pagina Media Traumaheli zorgt voor paniek alkmaar - Een traumahelikop ter heeft gistermiddag tegen half zes per abuis bijna een lan ding gemaakt op het Waagplein in Alkmaar. Het publiek op het plein moest zich haastig uit de voeten maken, terwijl lege ter rasstoelen omver werden gebla zen. Pas toen de piloot een me ter of twintig boven het plein hing, zag hij zijn vergissing in. De helikopter moest enkele honderden meters verderop zijn, waar iemand van een dak was gevallen. Bescherming voor shoarma-zaken zwolle - De shoarma-onderne- mers in de binnenstad van Zwolle hebben de burgemees ter gevraagd om de politie extra bij hun zaken te laten controle ren. De angst zit er bij de on dernemers goed in na de aan slag, een week geleden, met een molotovcocktail op een benzi nestation. De eigenaar daarvan is van Turkse komaf, net als de meeste eigenaren van de shoar mazaken. Ze voelen zich sinds 11 september regelmatig be dreigd. In een brief die naar het Zwolse stadsbestuur, de politie ke partijen en de politie is ge stuurd, wijst woordvoerder To- runlar dat ook voor hen de elf de september een zwarte dag was. (advertenties) U vindt de baan die bij u past in de Taliban altijd gesteund, maar Islamabad zegde de VS onlangs toch hulp toe in de strijd tegen terrorisme. Zie ook pagina Buitenland (advertenties) Laatste weekend tentoonstelling. Smakelijk Weten gratis toegang zondag 14 en 15 uur: theater Half om half Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnictenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Hoe maak je heldere afspraken, in een goede verstandhouding inct t t ncc:c r www.vandergeerenpartners.nl Ik neem een: maandabonnemènt automatische betaling 16,93 ifl 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 'e\^ controle naberor^ng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (FL 106.95) jackpot cadeau 48,99 (FL 107.95) Bq automated* Oetatng e m*n Handtekening: 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'IA'.'ITIH'R.11 BUÜU.'R

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1