KLM vraagt loonoffer personeel NAVO-chef geeft lidstaten geen extra tijd voor overleg Leidens Ontzet vier je maar één keer per jaar Mussert voelde zich tot het eind miskend LEIENAARS BEDANKT! HT i Leidsch Dagblad r.K"H:HZ.».1 ■■uil JJ.'M 2.500 Arbeidsplaatsen overbodig Via Staatsloterij de ruimte in Lawaai Schiphol neemt volgens commissie niet af 9! gewond r o-ongeluk rijn - Rudi Fuchs, direc- s tt Stedelijk Museum lam, is naar nu be korden afgelopen Italië ernstig gewond jJeen auto-ongeluk. is hij buiten levens- 'Stsen verwijderden eliok heeft Fuchs alle pil zijn linkerzijde ge- berecht i journaliste 'ei - De regerende Tali- >,6hanistan willen de k^ialiste Yvonne Ridley omdat ze het land il- snnengekomen. „Ze I u berecht omdat ze Q jvan ons land heeft 1", aldus onderminis- ^jiitenlandse zaken Za- hs hem is het irrele- 0 et hier een journaliste 41-jarige Ridley, die de Britse Sunday Ex- ofl vrijdag samen met gidsen aangehouden. ziet geen reden erhuizing 'land is angevend nsgebied vreugde altijd na de g Vrij veel zon Dankzij alle vrijwilligers, politie, brandweer, gemeente en horeca was het een geweldige 3 oktoberviering. Maar bovenal was het geweldig dankzij u als medelevende en meevierende Leidenaar. Wij heten de vele nieuwe leden van harte welkom. Wilt u ook de 3 October Vereeniging steunen geef u dan op als lid (slechts 10 gulden per jaar) en stuur uw naam en adres naar Antwoordnummer 10411 2300 WB Leiden (postzegel niet nodig). Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode en ontvang de krant eerst 2 wel DMCV keo gratis. Telefoon Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling G kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 'e\* Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37,30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (fl looss» jackpot cadeau 48,99 (FL. 107.95) Bq automate**» betafrig is mjn barti-anxMivner Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl donderdag 4 OKTOBER 2001 Dagblad p/il van «Mest af - KPN wil haar belang 3 ^est kunnen verko- bver is KPN in ge- de directie van Jb. bevestigt een 3rder van het geplaag- hconcern. Volgens de L KPNQwest mogen de ^derbedrijven, KPN ierikaanse bedrijf in belangen in hun oteerde joint venture ipen voor april 2004. door Richard Mooyman en Jacob van der Meulen amstelveen - De KLM gaat voor 12.000 werknemers werktijdver korting aanvragen. In totaal wor den 2.500 fulltime arbeidsplaat sen voorlopig overbodig. De luchtvaartmaatschappij vraagt verder een loonoffer van het per soneel. Maar FNV Bondgenoten zei vanochtend niet bereid te zijn om werknemers salaris te laten inleveren. „Het openbreken van de CAO is voor ons een brug te ver", aldus bestuurder J. Smeets. De salarisreductie moet tot 1 april ruim 130 miljoen gulden opleveren. De top levert vijftien procent in, andere belangrijke managers zeven procent. Alle overige werknemers moeten af zien van de afgesproken loons verhoging van twee procent in december. Daarnaast wordt de eindejaarsuitkering verlaagd van acht naar twee procent. FNV Bondgenoten zei in een eerste reactie dat arbeidstijdver korting een goede oplossing is. Maar het loonoffer is onbe spreekbaar. „We zijn onaange naam verrast en we zijn dit ab soluut niet van plan", aldus be stuurder Smeets. De bond hoopt dat deze drastische maat regelen niet nodig zijn als de passagiersmarkt weer aantrekt. Smeets zegt wel toe dat de bon den het met de KLM nooit zover laten komen als bij Swissair en Sabena, die op de rand van een faillissement balanceren. „Als het echt noodzakelijk is, zijn we bereid extra maatregelen te tref fen." De maatregelen zijn nodig van wege de terugval in passagiers aantallen na de terreuraansla gen van 11 september in de VS. Om de grote verliezende beper ken ziet de KLM zich genood zaakt om vanaf eind deze maand nog eens tien procent van de vluchten te schrappen. Sinds deze week werd al vijf procent minder gevlogen. Zeven vliegtuigen blijven aan de grond. „We gaan ervan uit dat we de KLM zo in deze moeilijke tijden overeind kunnen houden", al dus KLM-topman Van Wijk. De capaciteitsvermindering vindt plaats door frequenties op be paalde bestemmingen te ver minderen en kleinere vliegtui gen in te zetten. Met name ste den in de VS en het Midden- Oosten worden minder vaak aangedaan. De vervoerscijfers over septem ber laten een sterke daling zien. Direct na de aanslagen moesten honderd vluchten worden gean nuleerd. De nasleep heeft de KLM tot dusverre 110 miljoen gulden gekost. Van Wijk hoopt dat Brussel deze directe schade zal compenseren. Volgens de KLM-top zal de on derneming dit boekjaar ondanks de maatregelen afsluiten met verliezen. In het huidige kwar taal zal er zo'n negenhonderd miljoen gulden uit de kas wor den gehaald. Eind september was er nog ruim drie miljard gulden in kas. „De KLM heeft een sterk weerstandsvermogen, maar dat is niet oneindig", al dus Van Wijk. den haag/gpd - De Staatsloterij gaat een ruimtereis in een ruimte veer als nieuwe superprijs aanbieden. De puur toeristische trip is niet te winnen door het kopen van een staatslot, maar door het nieuwe spel Big Mission in de Staatsloterijshow. De gelukkige maakt uiteindelijk een reis samen met een groep Europeanen en winnaars uit Amerika en Japan. Het Amerikaanse idee van de ruimtereis is ontwikkeld in een show van een Zweedse tv-maatschappij. RTL4 en de Staatsloterij hebben de formule van dat programma aangekocht. De winnaar gaat in ok tober 2003 de ruimte in. Na acht shows moeten alle acht kandidaten het tegen elkaar opne men. Die gaan vervolgens naar de Amerikaanse ruimtevaartorgani satie NASA voor een selectie en training. Drie van hen komen op oudejaarsavond in de finale. MER uit kritiek op milieurapport sie zijn belangrijke voorstellen en conclusies niet goed onder bouwd. Naar verwachting speelt het rapport van de MER een be langrijke rol in de discussie. Volgens het kabinet leiden de plannen ondanks de groei tot minder geluidshinder enrisico's. Maar volgens de commissie wordt het niet duidelijk of het voorgestelde nieuwe stelsel van milieunormen echt gelijkwaar dig is aan het huidige. Het voorgestelde aantal geluid meetposten acht de commissie te beperkt. De spreiding is ver der onvoldoende. Ook is volgens het advies niet 'aannemelijk ge maakt dat de totale geluidshin der zal afnemen, zoals door het kabinet is beloofd. De commis sie stelt daarom een alternatieve berekeningswijze voor. door Richard Mooyman utrecht - Het staat niet vast dat de geluidshinder door Schiphol daalt na het in gebruik nemen van de vijfde baan. Ook is niet duidelijk of de veiligheidsrisico's door het vliegverkeer zullen af nemen. Dat concludeert de Commissie MER in een advies aan minister Netelenbos (ver keer) over een milieurapport aangaande de groei van Schip hol. Het kabinet wil de luchthaven na de ingebruikname van de vijfde baan in 2003 verder laten groeien. Dat moet gebeuren binnen nieuwe milieugrenzen die worden vastgelegd in de wet Luchtvaart. De Tweede Kamer bespreekt deze wet volgende week, maar volgens de commis- (advertentie) NR. 42738 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 VS presenteren bewijsmateriaal Bin Laden den haag/anp - De nieuwe Nederlandse NAVO- ambassadeur Patijn wilde gisteren tijdens de NAVO-raad in Brussel niet direct instemmen met het bewijsmateriaal van de VS over de betrokken heid van Osama bin Laden bij de aanslagen in de VS. NAVO-secretaris-generaal Robertson wees Pa rijns verzoek om enige bedenktijd voor overleg met Den Haag echter resoluut van de hand. Er was de NAVO-chef veel aan gelegen alle bond genoten direct achter het bewijs te krijgen. De alli antie kon dan formeel artikel 5 van het NAVO-ver drag van kracht verklaren. In dat artikel staat dat de aanval op één lidstaat wordt gezien als een aanval op alle lidstaten. De VS kunnen op grond daarvan de bondgenoten vragen te helpen bij hun strijd tegen de daders van de aanslagen. Volgens een woordvoerder van het ministerie wa ren er van te voren geen procedures afgesproken over de gang van zaken. Sommige ambassadeurs hadden er behoefte aan even met het thuisfront te overleggen over het door de Amerikanen overge legde bewijsmateriaal. Toen die mogelijkheid niet bleek te bestaan, heeft Nederland alsnog volledig ingestemd met de conclusie dat het bewijsmateri aal harde aanwijzingen bevat voor de betrokken heid van Bin laden en zijn terroristische netwerk Al-Qaeda bij de aanslagen. De Tweede Kamer krijgt geen details over de be wijzen. De Kamer had daar wel om gevraagd. Vol gens het kabinet is daar 'helaas' geen ruimte voor. De Kamer had gevraagd om desnoods vertrouwe lijk of eventueel alleen op het niveau van fractie voorzitters te worden geïnformeerd. Eventuele aanvallen op Bin Laden en zijn Af ghaanse gastheren laten overigens zeker nog en kele dagen op zich wachten. De Amerikaanse mi nister van defensie Rumsfeld reist de komende dagen namelijk ter verdere voorbereiding naar drie Arabische landen en Oezbekistan. Zaterdag wordt hij terugverwacht in Washington. Pagina Binnenland: Commentaar door Timoteus Waarsenburg leiden - Tussen het tetterende trompetgeschal van de reveille, de officiële 'aftrap' van de viering van Leidens ontzet op 3 oktober, en het spectaculaire af sluitende vuurwerk in het Katoenpark, lag ook dit jaar weer een schittenrende dag. Het weer werkt in alle opzichten mee. In tegenstelling tot de onheil spellende weersvoorspellingen. De kroegentocht van de voorgaande avond speelt een aantal bezoekers van de stad de eerste uren nog duidelijk parten. Twee jongens staan rond het middaguur op de kennis te kijken naar de Mega- drop, een attractie waarbij een vrije val van tien tallen meters wordt gemaakt. Na ampel beraad lo pen de jongens door naar de botsauto's. „Zo'n vrije val kan ik nu nog niet hebben. Daarvoor is het nog te vroeg." De botsauto's blijken evenmin een succes op dit uur van de dag. Al na één rondje geven ze het op. „Die dreunen komen nog net iets te hard aan mijn hoofd." De schiettent blijkt ver- antwoorder vermaak. De meeste stappers die het de avond ervoor laat hebben gemaakt, haken tegen het einde van mid dag pas weer in. De drukte in de stad is er echter niet minder om. De 'avondploeg' wordt 's och- tens vroeg afgewisseld door een kersverse 'dag- ploeg'. Bij de reveille, de uitdeling van haring en wittebrood, langs de optocht, op de kermis. Het is overal een drukte van belang. Na de optocht waaiert de menigte uit over de stad. Dan is pas goed merkbaar hoeveel mensen er op de been zijn. Iedereen wil een kijkje nemen op de kermis, iedereen heeft dorst. De tap van ca fé Ons Hoekje in het Trouwstraatje, het kleine kroegje dat door het jaar heen voornamelijk wordt bezocht door zeer vaste klanten, draait overuren. Naarmate het later wordt daalt de afname van frisdrank en stijgt de bieromzet. Op de kermis is het nu ook topdrukte. Voor een gevaarlijk draaiende attractie staat een gezin. De zoon van een jaar of 10 heeft zijn keuze gemaakt. „Hier wil ik in." Zijn moeder heeft eveneens haar keuze gemaakt Ze koopt twee kaartjes en zegt: „Je vader gaat vast wel met je mee." Niet geheel vrij willig laat hij zich meeslepen en in een stoel vast- gespen. Drie minuten later is het gezin weer her enigd. De zoon stuitert van de adrenaline, moeder geeft haar man een schouderklopje. Vader draagt zijn lot met verve. Hij ziet wat bleek rond de neus. Maar ja, Leidens Ontzet vier je maar een keer per jaar. Ook de vele Leidse restaurants doen goede zaken. Op de enige dag van het jaar dat er hutspot wordt geserveerd, vraagt bijna niemand om de kaart. Logisch ook, want iedereen eet op deze dag ha ring en wittebrood of hutspot. Thuis of buiten de deur. Chuck, een Amerikaan die al een paar jaar in Lei den woont, houdt niet zo van rauwe vis. Hij is dit jaar zelf achter de panen gaan staan om hutspot te maken. „De hutspot is goed gelukt," zegt hij. „Ik begrijp alleen niet waarom Nederlanders klap stuk lekker vinden. Ik heb T-bone steaks ge kocht." 's Lands eer, 's lands wijs dus. Zelfs op 3 oktober. Zie verder pagina Leidens Ontzet en speciale fotopagina Ook de optocht, dit jaar met het thema 'Als de dag van toen...', trok weer veel publiek. Foto: Taco van der Eb door Louis Burgers den haag - Anton Mussert, de voorman van de Nationaal Soci alistische Beweging (NSB), vond tot het laatste moment dat hij miskend was. De handlanger van Hitier tijdens de Duitse be zetting schreef nog kort voor zijn dood dat „de heldenstrijd der NSB tegen Himmler eens door ons volk gewaardeerd zal worden. Nu kan dit echter niet, want ons Volk weet niet wat wij geleden en gestreden hebben." Mussert, die op 7 mei 1946 te recht werd gesteld, schrijft dit vanuit de strafgevangenis van Scheveningen aan een vriend. Het afschrift is een van de docu menten die sinds vandaag voor iedereen toegankelijk zijn. Het schrijven maakt deel uit van het archief van het Bureau Nationa le Veiligheid, de voorloper van de BVD. Het archief is vanmid dag overgedragen aan het Alge meen Rijksarchief in Den Haag. Mussert geloofde zeker tot an derhalve dag voor zijn dood nog op een wonder dat zijn executie zou voorkomen. Hij dacht te worden uitgewezen om buiten de landsgrenzen te blijven wer ken in het belang van het land, zoals professor De Jong schrijft in zijn werk 'Het Koninkrijk der Nederlanden'. Voor Mussert waren er twee Duitslanden ge weest, dat van Hitier en dat van Himmler, van de SS. Hij ver dacht Himmler ervan Neder land te willen inlijven. Ook acht te hij hem verantwoordelijk voor de uitwassen van het nazisme. Volgens Rijksarchief-medewer ker Erik van der Doe is dit de eerste keer dat een Nederlandse geheime dienst een archief openbaar maakt. Zelfs de perso neelsdossiers van de medewer kers zijn overgedragen, evenals de dossiers van mensen die zijn gevolgd. De overdracht is een gevolg van de eis van de Tweede Kamer, die vindt dat niets meer vernietigd mag worden. Op schudding ontstond nadat be kend werd dat de BVD dossiers uit de Koude Oorlog had vernie tigd. Het Bureau Nationale Veiligheid heeft tot 31 december 1946 be staan. In totaal resteert van het archief dat in de jaren vijftig 172 meter was, nog 35 meter. Een deel van de stukken is de afgelo pen jaren verdwenen, een ander deel is overgeheveld naar het BVD-archief omdat aan deze stukken nog wordt gewerkt. Ook zijn er delen vernietigd uit oog punt van archiefbeheer. Uit datgene wat over is wordt in ieder geval duidelijk dat voor de veiligheidsdiensten de Koude Oorlog niet in 1948 begon, maar al direct na de oorlog. Het BNV volgde vanaf midden 1945 tal van communistische en links- socialistische bewegingen, naast - vanzelfsprekend - rechtse en fascistische groeperingen. Maar de BNV dacht dus toen al dat

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1