RIJN VEENSTREEK Appartementen op plek van Nieuw Poelgeest Alphense stalker krijgt laatste kans Akkerbouwers zien hun oogst wegrotten Brandweer Jacobswoude oefent in scholen Iker krijgt ■taanden cel 1 Met afstand de beste in multifocaal. Werkstraf van 80 uur voor 'knietje' iade in zee Partners -Alkemade heeft een Tyonden dat het jon- (inde gemeente gaat B en W stellen voor 1 >nkomst voor voorlo- I [r aan te gaan met PJ J Tot begin dit jaar had een contract met de ei^rse welzij nsinstelling ntj samenwerking liep 1S ege problemen bij Hfcommissies welzijn s ten bespreken het no 10 en 11 oktober, ee "de bij fltding =in den run - Een 49- ihenaar is gisteroch- :'e),9 uur op De Hoorn in n den Rijn aan de nek eraakt bij een aanrij- l, (Alphenaar merkte te it een 36-jarige auto- Ojuit Langeraar voor parkeerplaats wilde De Alphenaar remde dat een 33-jarige >ot van achtem tegen >d. woensdag 3 oktober 2001 'Zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt' Ken Dekker Hen _/zoeterwoude-dorp - ijn advocaat had de jn aangehouden zon- konden vermoeden uldig was aan een se- ien in Zoeterwoude- >vendien stelde de dat de 29-jarige man ste woon- of verblijf- lit alle vier de wonin- ht kan hebben in het sbestek dat daarvoor ^r was. De politie- Den Haag was het gis- inet de advocaat eens deelde de man tot vier —gevangenisstraf, s was twee maanden in de eis van de offi- ^stitie. Dat had vooral met het feit dat de ti oordeel was dat van Jrel inbraak - anderhalf Ti i): aan de Jan Luyken- cd-iiden - niet kan wor- mfcen dat die door de f dJ werd gepleegd. geen vingerafdruk op de t van een raam werd Openbaar Ministerie hartuk aangedragen. 05 'i inbraken waren ge- 5r te bewijzen, aange daan die had bekend, eerievit in Zoeterwoude- bahij een mobiele tele- 6 ,;n schaar, terwijl hij bij niet verder kwam dan Ig om binnen te ko- arbij sneuvelde een D 'verzorgingshuis Em- icht de man twee be- Ujningen, waar hij on- •^2 sieraden en munten Le door Marieta Kroft regio - De aardappelen moeten de grond uit. Het maïs moet worden gekneusd en spruiten geplukt. Akkerbouwers barsten van het werk, alleen kunnen ze bijna niets. Machteloos kijken ze toe hoe de regen blijft vallen, de gewassen onder water zetten en zelfs, zoals hier en daar bij de aardappelen het geval is, weg rotten. „1974 was een nat jaar, maar zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt", zegt Pieter van der Eijk, akkerbouwer in Benthuizen. Volgens weerman Jan Visser heeft de septembermaand ge schiedenis geschreven. „Nog niet eerder was de maand zo nat", weet hij. „Gemiddeld over het land is omstreeks 175 milli meter gevallen. Normaal is dat 75." Van der Eijk heeft normaal rond deze tijd met zijn buurman 75 procent van de aardappeloogst binnen. Nu is dat nog geen hec tare. Hij kan alleen maar hopen dat het nu droog wordt en blijft, en ook de vorst voorlopig uit blijft. „Als er eenmaal nacht vorst is geweest, zijn de aardap pelen niet meer te eten", zegt hij terwijl de regen weer met bak ken uit de lucht komt vallen. „Maar nu al weet ik zeker dat 20 tot 25 procent van de oogst ver loren gaat, omdat er te veel rotte aardappelen tussen zitten. Ze rotten omdat ze te lang in het water hebben gestaan." Net als Van der Eijk is ook Aad Markx, mede-eigenaar van het Woubmgse akkerbouwbedrijf Kempenaar-De Graaf, deze re genachtige dinsdag zijn machi nepark aan het inspecteren. Zo doen ze nog wat. Het land kun nen hij en de negen andere me dewerkers niet op, want dan zakken ze met hun tractoren vrijwel zeker weg in de bagger. Zo'n twintig procent van de aardappelen van Kempenaar- De Graaf zijn nu de grond uit. Markx: „Drie jaar geleden was ook een nat jaar, maar de afge lopen twee jaar hadden we om deze tijd de helft binnen." Voor een deel ligt de oorzaak voor de achterblijvende oogst ook bij het natte voorjaar. „We waren daar door laat met het poten van aardappelen en konden dus ook later dan normaal beginnen met oogsten." „Of het nog goed kan komen? Ja en nee", vervolgt hij. „Als het vanaf nu droog wordt, kan er nog een hoop uit de grond. Een kwart zal wel blijven zitten." Stijgende aardappelprijzen zijn hooguit een doekje voor het bloeden, menen Markx en Van der Eijk. „Het is goed als de prij zen stijgen, maar dan moet je de aardappelen wel hebben." Sommige telers zijn met de hand aardappelen gaan rooien, zoals een jonge ondernemer uit Ter Aar. Stuk voor stuk schraap te hij de bagger van het gewas om ze vervolgens bij een venti lator te laten drogen. Hij deed het niet om er toch nog aan te verdienen, want de tijd die hij ermee kwijt is weegt bij lange na niet op tegen het arbeidsloon. Hij doet het vooral omdat het moeilijk is om toe te kijken hoe kostbare voedingsgewassen langzaamaan wegrotten. Ook bij het Ter Aarse loonbedrijf Van Vliet loopt het werk ver ach ter op het schema. Dit bedrijf moet in de regio in totaal zo n 800 hectare maïs oogsten. „We hobbelen tussen de buien door", verzucht Arie Cats. „We lopen nu een week achter, dat wil zeggen 200 hectare. Waar schijnlijk zal niet alle maïs vóór de vorst van het land komen. Als er eenmaal vorst is geweest, stelt de voedingswaarde van het ge was voor de koeien niet veel meer voor." Niet overal moeten akkerbou wers het werk op het natte land staken. De Hazerswoudse sprui- tenteler Noordam heeft het druk. „Ik moet spruiten pluk ken. Ik heb dus geen tijd om vragen te beantwoorden", zegt hij. De vraag is of de deels mislukte aardappeloogsten onder het on- dememersrisico vallen of dat Bouw 50 'zorgwoningen' begint in 2003 Aad Markx van het akkerbouwbedrijf Kempenaar-De Graaf uit Woubrugge: kan nog wel wat goedmaken, al zal een kwart van de aardappelen wel in de Foto: Hielco Kuipers „Een droge oktobermaand grond blijven zitten." door Marieta Kroft rijnwoude - De Rijnwoudse wo ningcorporatie Habeko Wonen gaat de achttien woningen voor ouderen, het zogenoemde Nieuw Poelgeest in Koudekerk aan den Rijn, slopen. Ervoor in de plaats I komen maximaal 50 zorgappar- tementen. De bewoners van deze zelfstandige woningen krijgen de zorg die ze nodig hebben van het ernaast gelegen zorgcentrum Rhyndael. Dat maakte Habeko Wonen gisteravond in een pre sentatie aan de politiek van Rijn- woude bekend. Directeur M. Bogerd van Habe ko Wonen verwacht dat de bouw in 2003 kan beginnen. En kele jaren later moet de nieuw bouw in gebruik worden geno men. De plaatselijke woning bouwvereniging Goed Wonen, die onder Habeko Wonen valt, heeft de plannen maandag be kendgemaakt bij de omwonen den en de bewoners van Nieuw Poelgeest. Volgens vice-voorzit- ter C. de Jong reageerde de buurt geschrokken. De Jong: „Men is bang voor minder zon inval en uitzicht op een hoog gebouw. Ook zijn er mensen die twee, drie jaar bouwactiviteiten voor de deur niet zien zitten. Anderzijds beseffen ze ook dat wij een taak hebben om in te spelen op de woningbouwbe- hoefte." De Jong heeft de buurt aangegeven dat ze zelf met sug gesties mag komen. „We willen zoveel mogelijk een open com municatie met de buurt. Maar dat er bezwaren op de bouw plannen binnen zullen komen, weet ik wel zeker." De bewoners van Nieuw Poel geest daarentegen, reageerden volgens De Jong enthousiast op de toekomstige nieuwbouw. „Ze weten al langer dat hun huizen worden gesloopt. Al enkele jaren hebben we de huren daarom niet verhoogd." Waar de oude ren worden opgevangen tijdens de sloop en nieuwbouw is nog niet bekend. „Misschien slopen en bouwen we gefaseerd of loin- nen ze tijdelijk in vrijkomende huurwoningen", aldus architect F. Buitelaar. Buitelaar gaf gisteravond aan dat er ook een alternatief plan voor de nieuwbouw van appar tementen bestaat. De in de na bijheid gelegen Albert Heijn zou graag naar de plek van Nieuw Poelgeest willen verhuizen om dat daar betere parkeer- en be voorradingsmogelijkheden zijn. Bovenop de winkel zouden dan appartementen kunnen komen. Op de huidige, vrijkomende lo catie kunnen eveneens apparte menten worden gebouwd. Vice- voorzitter De Jong acht de kans niet groot dat dit alternatief wordt uitgevoerd. „Hier zijn he le grote investeringen mee ge moeid. Bovendien kost het dan veel meer tijd voordat de plan nen van de grond komen. het rijk met een schadevergoe ding moet komen. Van der Eijk en Markx hebben hier niet zo snel een mening over. Cees Duijvesteijn, de man bij de landbouworganisatie WLTO die het onderwerp regenval in zijn portefeuille heeft, is er in elk ge val van overtuigd dat het Rijk schade moet vergoeden aan de tuinders die enkele weken gele den in het Westland zwaar zijn gedupeerd. „Ik heb zojuist een petitie daarover overhandigd aan de vaste Kamercommissie van landbouw. Sommige onder nemers hebben een schade van meer dan een miljoen. Dat kan niet meer onder het normale ondernemersrisico worden ge schaard." De Kamercommissie heeft nog geen reactie gegeven. Of ook de aardappeltelers een vergoeding moeten krijgen, weet Duijves teijn nog niet. (advertentie) jacobswoude - De brandweer van Ja cobswoude organiseert een aantal activitei ten tijdens de Nationale Brandpreventie week. Op zaterdag 6 oktober geeft ze de monstraties op het Batehofplein in Wou brugge en op het Dorpsplein in Leimuiden. De brandweerlieden laten daar tussen 11 en 14 uur zien wat je moet doen als de vlam in de pan slaat. Ook is dan de Checklist Brand veiligheid Woningen verkrijgbaar, waarmee iedereen aan de hand van vragen de brand veiligheid van zijn of haar woning kan tes ten. Op maandag 8 oktober wil de brandweer 's ochtends oefeningen houden op de basis scholen De Torenvalk in Leimuiden en Es- serlijckerwoude in Woubrugge. De scholen zullen als oefening het ontruimingsplan in werking laten treden, 's Avonds tussen 19 en 21 uur kunnen de inwoners van Jacobswou de vragen stellen aan de brandweer per e- mail of telefoon. Tegelijkertijd gaan bewoners zelf hun ont ruimingsplan testen, door te proberen ge blinddoekt van de bovenste verdieping van hun woning naar buiten te lopen in maxi maal 30 seconden. Multifocaal? Bij Het Huis heeft u de beste en de meeste keus. Zoals multifocale brillenglazen uit de Collectie van Het Huis, 450,- 204,20 per paar. Of kom eens kijken naar de nieuwste generatie multifocale brillenglazen van Rodenstock. Het Huis Rinck Zien mag gezien worden. opticiens leioen - breestraat 121 - tel. (071) 5« 50 36 OEVERLOOS dreigt zijn leidende rol egio kwijt te raken. In 5e komen ze namen te __alle gebouwen die er Ihal Oudendijk verrij- E zen' Risk s in deze rubriek nog 1 Robuust Alphen. dt helaas niets meer pt. De nieuwste ont- ■heet Robuust Nieuw- Ir de opkomst en on- 1 de binnenkort ex- 1 de Rijnstreek kun je Qphen is te laat, inge- |r zijn eigen omzich- oot Alphen zijn bur- Nico Schoof en zijn tooit uitgeweest, zeg- 1 omdat het onder- ~)pelig ligt bij de kleine- hten, heeft Alphen be- 1 voortrekkersrol op •men bij de hele kwes- lieuwe samenwerking rvoeging in de Rijn- teflchtig gebaar, collegi- aam, blabla, etcetera, zij tamelijk naïef. L niet voorop loopt, ieSer. Als straks de hele n If. is heringedeeld, blijft ilsjlenig over. Met dank npttiddelmatige plassen- t ziiwkoop. De eerste ge- mjover de toekomst van rrfeek zijn nog niet ge- iei>urgemeester Onno fcouizen probeert Ter ft tmeer te paaien voor oege Groene-Hartge- le/ t het niet bij. Uit tacti le begingen pikt hij Aar- zjtn van Alphen af en 1 igraafse deel van het lie£ boerderijenlint De itfet dat Onno zit te geöp een trillende aat en een potloodto- le Nieuwkoopse Plas- cor op die manier zijn de _Jppen op weg naar an nexatie van Bodegraven en Zwammerdam alvast gezet. De ervaren Riskspeler weet dat in noordwestelijke richting de puzzelstukjes ook netjes in el kaar passen. Ter Aar heeft inte resse in Jacobswoude, dat heb berig over het Braassemermeer naar Alkemade en Warmond maait. Ze mogen zich allemaal aansluiten. Leiden is Onno voorlopig een brug te ver, maar als ook Zoeterwoude en Rijn- woude meedoen hoeft alleen Boskoop nog te worden inge pikt en het cirkeltje tot Zwam merdam is rond. Het is mooi meegenomen dat hiermee de bespottelijke bena ming Ring Alphen op de ver keersborden rond de stad (al leen illusionisten kunnen van een halve cirkel een ring ma ken) een echte betekenis krijgt. Alphen wordt straks omringd door de supergemeente Nieuw koop-De Rijnstreek. De vraag is dan alleen nog in wat voor paleis straks de zetel van opperburgemeester Onno komt te staan. Hij moet het Al- phense bijkantoor van bijna 100 miljoen natuurlijk op zijn minst evenaren, zo niet naar overtroeven. De oplossing is eenvoudig, goedkoop en voor spelbaar: Alphen verdwijnt in de grote massa. Dan hoefje de bordjes Ring Alphen alleen maar te vervangen door Nieuw koop Centrum. Naambordje Regeren is vooruitzien. In Ja- Bijdragen aan deze rubriek van Saskia Buitelaar en Tim Brouwer de Koning mompelt de bedreven ceremo niemeester iets over een ont brekend naambordje. De sim pele aanduiding 'aanbouw' vindt de eerste burger te min voor het nieuwe sieraad aan de Bateweg. Gelijk heeft Willem. Maar waar om laat hij de creatieve geesten in Jacobswoude nu pas broe den op een passende naam voor de bijzaal? Hij kan moeilijk beweren dat hij de oplevering van het gebouw pal naast de sporthal niet heeft zien aanko men. Lang geleden, het was nog in een andere eeuw, had heel Woubrugge de mond al vol over Plan 2000. Een pijler onder dat luchtkasteel van de plaatse lijke voetbalclub was een nieu we ruimte voor gebruikers van het uitgeleefde verenigingsge bouw De Wijk. Na onophoudelijk gehakketak sneuvelde het ambitieuze plan, maar de noodzaak tot huisves ting van honderden Woubrugse clubmensen bleef bestaan. Ein delijk staat de aanbouw er dan in de herfst van 2001. Dat de biljarters nog niet onder de pannen zijn en ook de voetbal lers hun aangepaste plannetje 2000 nog moeten uitvoeren, het zij zo. Onze Willem heeft ande re zaken aan zijn hoofd. Een naam bedenken voor de 'multi functionele ruimte bezijden de Woubrugse sporthal Ouden dijk' bijvoorbeeld. Want een naamloze zaal oogt zo kaal. Bo vendien: als de bijzaal anoniem blijft, hoe moet het dan straks met het nieuwe biljarthonk en de vernieuwde voetbalkantine? Je kunt de gebouwen rond de sporthal moeilijk alleen een nummer geven. Nu de emst van de zaak door dringt tot de burgervader, wordt het tijd voor een helpen de hand. Niks geen geld- en tijdrovende prijsvraag, maar vandaag nog een rake naam uit de hoge hoed. Een titel die de lading dekt. Of zomaar het eer ste woord dat Willem te binnen schiet als hij op een onbewaakt ogenblik aan de zaal denkt: Sluitpost. door Maarten Dekker den haag/alphen aan den run - Toen zijn vriendin onverwacht hun relatie verbrak, per brief nog wel, knakte er al iets bij de 27-jarige Alphenaar. Een sterf geval en het constateren van een ernstige ziekte in zijn fami liekring deden de rest. „Ik wilde per se over die dingen praten met mijn vriendin. Dat ontwik kelde zich tot een obsessie", vertelde hij gisteren aan de rechter in Den Haag. Die ver oordeelde hem wegens stalking tot een werkstraf van 90 uur, de helft van wat de officier had ge- eist. Het was de tweede keer in deze kwestie dat de Alphenaar door de rechter op de vingers werd getikt. In maart kreeg hij al een werkstraf opgelegd van zestig uur. Die veroordeling maakte echter weinig indruk op hem, want een dag na de rechtszitting ging hij op de oude voet verder. Hij zou wel twintig keer per dag naar zijn voormalige geliefde hebben gebeld, om telkens met een de hoom erop te gooien als zij opnam. Ook stuurde de ver bitterde man sms'jes naar haar mobiele telefoon en een brief aan haar ouders. De vrouw ont ving zelf ook een brief van hem, al had ze dat niet onmiddellijk in de gaten. Hij deed zich name lijk voor als een vertegenwoordi ger van Justitie en wilde zijn ex doen geloven dat zijn straf was opgeheven. Gisteren werd hem nog eens onder de neus gewreven dat dat niet zo was. De Alphenaar kreeg in maart namelijk ook een voor waardelijke gevangenisstraf op gelegd van zes weken. Normaal gesproken zou hij die zes weken nu moeten uitzitten, omdat hij zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden die de rechter in maart stelde. Een daarvan was een verbod om opnieuw contact op te nemen met zijn ex-vrien din. Maar de man hoeft niet te gaan 'zitten'. De officier van justitie en de rechter waren het name lijk met zijn advocaat eens dat hij zijn verdriet inmiddels de baas is. Hij heeft een nieuwe baan, volgt met veel succes een psychologische behandeling en sinds hij begin augustus is vrij gelaten heeft hij zijn ex met rust gelaten. De zes weken werden daarom opgeteld bij een nieuwe voorwaardelijke straf van twee maanden, als een soort laatste kans. De rechter wees ook een vordering van de ex-vriendin toe. De man moet haar 1.500 gulden betalen aan inmateriële schade. De staat zal dat bedrag innen, om verder Jöntact tussen het tweetal te vermijden. Tekening: Maarten Wolterink cobswoude hebben ze daar weinig kaas van gegeten. Burge meester Willem van Beek is er weliswaar als de kippen bij om linten door te knippen, maar een visie op hoe het verder moet is meestal ver te zoeken. Zo bestaat Willem de Linten- knipper het om op een zonnige zaterdagmiddag met veel tam tam een ruimte zonder naam voor geopend te verklaren. Bij de officiële ingebruikname van de mooie bijzaal van sporthal Oudendijk in Woubrugge den haag/alphen aan den rijn - Een 29-jarige Alphenaar kreeg gisteren een werkstraf van tach tig uur opgelegd van de Haagse politierechter. De man had op 11 mei tijdens een ruzie bij café Santé in zijn woonplaats ie mand een knietje tegen het hoofd gegeven en hem op zijn oog geslagen. De rechter vond dat de Alphe naar daarmee welbewust het ri sico had genomen dat het slachtoffer er blijvend en zwaar letsel aan over zou hadden, ook al verkeerde hij op dat moment onder invloed van alcohol. Nu leidde het knietje 'slechts' tot een fiks bloedende hoofdwond en drie weken arbeidsonge schiktheid. Om te voorkomen dat de Alphenaar in de toekomst weer geweld gebruikt (hij werd al meerdere keren veroordeeld wegens mishandeling) legde de rechter ook een voorwaardelijk gevangenisstraf van twee maan den op.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19