Sterfhuis voor Swissair ECONOMIE Tijdelijke opslagruimte is een hit Lage prijzen beste medicijn tegen vliegangst na terreur Moeilijke toekomst voor derde generatie gsm VNU schrapt banen bij Britse bladen Ook surseance gevreesd voor Sabena Rosé maakt een comeback Manchester United stai financieel wel aan de U Honderden banen weg bij Philipsdochter Assemblét, Caissières massaal op euro-training Winkeliers vrezen teko| aan eurowisselgeld f dinsdag 2 OKTOBER 200' flii o: ANP/Bas Beentjes Scheepbouwer snel naar KPN den haag - Ad Scheepbouwer begint 1 november als be stuursvoorzitter bij KPN. Dat heeft het telecomconcem van daag bekendgemaakt. Scheep bouwer werd drie weken gele den aangewezen als nieuwe topman van KPN, als opvolger van de teruggetreden Paul Smits. De voorganger van Scheepbouwer blijft wel lid van de raad van bestuur, verant woordelijk voor de mobiele-te- lefonieactiviteiten. Scheepbou wer komt van de TNT Post Groep (TPG). Het post- en pak- ketconcem wees gisteren de fi nanciële topman Peter Bakker aan als nieuwe bestuursvoorzit ter. DAF krimpt productie in eindhoven - DAF Trucks heeft de productie opnieuw inge krompen. Daardoor gaan onge veer 470 arbeidsplaatsen verlo ren: 300 in Eindhoven en 170 in het Belgische Westerlo. In Eind hoven worden nu nog 104 vrachtauto's per dag gemaakt en in het Britse Leyland twaalf. Afgelopen voorjaar was de pro ductie al terug gebracht tot 132 trucks per dag. In Eindhoven werken 2300 mensen in vaste dienst en 629 op tijdelijke con tract. In het Belgische Westerlo werken 1860 mensen vast en 400 mensen tijdelijk. Albada Jelgersma naar de rechter rotterdam - Grootaandeelhou der en commissaris E. Albada Jelgersma van Laurus daagt NRC Handelsblad voor de rech ter. De krant weigerde zaterdag een rectificatie te publiceren van een artikel over de rol van Albada Jelgersma bij het super marktconcern. De uitdager vond daarin een 'aaneenscha keling van feitelijke en bescha digende onjuistheden'. 'Armoede groeit door terreur' Washington - De terreuraan slagen in de Verenigde Staten van 11 september zullen de economische groei tot en met eind volgend jaar negatief beïn vloeden, waardoor het aantal mensen dat in armoedige om standigheden leeft wereldwijd met tien miljoen zou kunnen toenemen. De Wereldbank heeft dat gisteren in een voorlo pig rapport voorspeld. door Frans van den Berg haarlem - VNU is begonnen met een drastische bezuiniging bij de vakbladen van het con cern. Bij de Britse tak verdwijnt vijftien procent van het perso neel, 69 banen. Daarbij zullen 50 mensen via gedwongen ont slag verdwijnen. De economische malaise ver taalt zich bij mediabedrijven in een terugval van de advertentie - inkomsten. De vakbladen van VNU, die vooral afhankelijk zijn van de IT-sector en personeels advertenties, hebben daar ook last van. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers werden al be zuinigingen in de VS en Europa aangekondigd. De ontslagen bij de Britse bladen als Hollywood Reporter en Billboard zijn daar van een uitvloeisel. Volgens een woordvoerder zijn bij de Business Publications in Haarlem vooralsnog geen ont slagen nodig. Bladen als Inter mediair zijn wel dunner gewor den. „In Haarlem hebben we bij de vakbladen een vacaturestop ingevoerd en wordt gekort op uitzendkrachten en freelancers. Deze activiteiten zijn wel gevoe lig voor economische schom melingen, maar dat is slechts dertien procent van de omzet. We gaan voor dit jaar nog steeds uit van een winstgroei. Verder hebben we daar prima posities in en zijn we zeker niet van plan dit af te stoten." Om minder cyclisch te worden heeft het concern al de kranten, de uitgeverij Malmberg en de Tijdschriften Groep van de hand gedaan. Gisteren gingen officieel de publiekstijdschriften in Finse handen over. Sanoma WSOY gaat vanuit Amsterdam de Euro pese tijdschriftentak leiden en uitbouwen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Terwijl als gevolg van recessie en terrorisme menig gro te luchtvaartmaatschappij vluch ten schrapt, prijzen verhoogt en klaagt over dalende aantallen passagiers, volgen de prijsvech ters in de Europese luchtvaart de omgekeerde weg. Ryanair, Europa's grootste prijs vechter verkocht vorige week een recordaantal van 500.000 tickets. Ryanair vliegt vanuit Groot-Brittannië, Ierland en het Belgische Charleroi op enkele tientallen Europese bestemmin gen en begon anderhalve week geleden met het dumpen van een miljoen tickets, waarbij een enkeltje Londen-Bologna of Londen-Biarritz voor 35 gulden in de aanbieding ging. Toen de aanbieding eind vorig week af liep, bleek dat in een week tijd meer dan een half miljoen tic kets waren verkocht. Een re cordaantal in de historie van Ry anair, dat tevens bewijst dat vliegangst een relatief begrip is. In een interview met de Sunday Telegraph ging de directeur van Ryanair, Michael O'Leary, uitge breid in op zijn strategie. „Wij zeggen: verlaag de prijzen, hou de mensen in de lucht, en aan het einde van de rit zijn we beter af. Hup, jaag alle mensen het vliegtuig in." O' Leary heeft na tuurlijk het voordeel dat hij niet op de Verenigde Staten vliegt. Maar dat weerhield hem er niet van om 'grote jongens' als Bri tish Airways te hekelen. „Sinds de Golfoorlog is het hun strate gie om te zeggen dat het aantal boekingen fors daalt - 'oh shit, we zetten onze vliegtuigen aan de grond, vliegen minder passa giers en verhogen de prijzen'." O' Leary vergelijkt zijn prijsstunt met die van een supermarkt die door onze correspondent Bob Kroon zürich - Swissair, sinds de jaren twintig het vliegende boegbeeld van Zwitserland, is ter ziele. Het grootste deel van het vliegbedrijf wordt - in een sterfhuisconstruc tie - overgenomen door de in Ba sel gevestigde Swissair-dochter Crossair, de grootste regionale vervoerder van Europa. De Swiss- airvluchten worden vooralsnog wel gewoon uitgevoerd. De gecombineerde Swissair- Crossair vloot wordt met 28 toe stellen afgeslankt tot 134 vlieg tuigen en er gaan 2560 arbeids plaatsen verloren, waarvan al leen al in Zwitserland 1750 ba nen. Dat is dertig procent van het hele Swissair werknemers bestand. Voor de rest van het concern, waaronder het Gour met Gate cateringbedrijf en tax free winkels, wordt surseance van betaling aangevraagd in de hoop dat mogelijke kopers ko men opdagen. Deze sterfhuisconstructie werd de houdstermaatschappij min of meer opgelegd door de twee grootste Zwitserse banken, UBS en Credit Suisse, die het 70 pro- centsbelang van Swissair in Crossair hebben overgenomen. Ze hebben in totaal bijna twee miljard gulden op tafel gelegd om de nieuwe Swissair-Cross- air-constructie van de grond te krijgen. Dat UBS en Credit Suisse het voortaan voor het zeggen heb ben, bleek wel uit de prominen te aanwezigheid van UBS-be- stuursvoorzitter Markus Ospel en zijn collega Lukas Muehle- mann van Credit Suisse, die Swissair president Mario Corti flankeerden op de dramatische persconferentie in Zürich waar gisteravond het nieuws wereld kundig werd gemaakt. Corti, een vroegere topman van de levens middelengigant Nestlé, was vo rig jaar als redder in de nood binnengehaald, maar kon de klus niet klaren. De contractueel verplichte beta ling van 300 miljoen gulden aan Sabena, waarin de Swissair Groep een aandeel van 49,5 pro cent had, vindt volgens de laat ste berichten uit Genève niet plaats. En dat betekent hoogst waarschijnlijk ook het einde voor het nu al omstreden socia le plan voor de Belgische lucht vaartmaatschappij, waarmee het lot van de 12.000 werkne mers van die maatschappij nog onzekerder is. Afgelopen vrijdag gingen de pi loten van Sabena in staking om dat ze niets zien in het sociale plan. Ze hebben hun actie nu opge schort. Een woordvoerder van Sabena sluit niet uit dat de Bel gische maatschappij ook uitstel van betaling zal aanvragen. De eerste reacties van de Zwit serse vakbonden getuigden van verbijstering en woede. Een ver tegenwoordiger van de Swissair employees in Genève eiste dat de regering zou ingrijpen om 'onze nationale luchtvaartmaat schappij uit de handen van de bankiers te redden.' De Bonds regering kwam gisteravond in spoedberaad bijeen om de soci ale gevolgen van de herstructu rering te bespreken. De Zwitser se overheid bezit drie procent van de Swissair-aandelen. Een verhoging van het staats- aandeel om de zieltogende houdstermaatschappij te be houden lijkt er niet in te zitten, temeer omdat de banken UBS en Credit Suisse daar op tegen zijn. bewust verlies lijdt op één pro duct om van andere producten meer te verkopen. „Het enige wat we doen is de vliegtuigen vol houden, zodat we drankjes blijven verkopen, en inkomsten houden uit onze deals met ho tels en autoverhuurders." Ook prijsvechters als Go (voor heen van British Airways) en easyjet volgen deze strategie, in navolging ook van de Ameri kaanse prijsstunter Southwest Airlines, een van de weinige den haag/anp - Rosé is na der tig jaar terug van weggeweest. Hoewel de roze wijn het nog al tijd aflegt tegen de witte en rode variant, groeit het marktaandeel. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van het Productschap Wijn. Afgelopen zomer, in de maanden juni en juli, was maar liefst zes procent van alle wijn die gekocht werd rosé. Een woordvoerder van het Product schap denkt dat rosé dit jaar goed is voor vier procent van de totale wijnverkopen. Woord voerder De Graaf van het Pro ductschap kan niet verklaren waarom rosé ineens aan een 're vival' bezig is. „Wellicht omdat het in de Grachtengordel in genade is aangenomen", gokt hij. Maar dat er sprake is van een hype, staat wel vast. In een paar jaar tijd ging rosé van een marktaan deel van nog geen procent naar een marktaandeel van vier pro cent. breda/gpd - In rap tempo zijn in Nederland steeds meer verhuur ders van tijdelijk opslagruimte te vinden. Verhuizende particulie ren, ondernemers die extra op slagruimte nodig hebben of ver tegenwoordigers die hun ver koopwaar willen stallen, alle maal kunnen ze zo nu en dan een paar kubieke meter ruimte gebruiken. Afgelopen zomer opende Shurgard Self-Storage een vesti ging in Breda. De tiende alweer in Nederland sinds in november 1999 de eerste vestiging werd geopend in Den Haag. Daarna volgden Rotterdam (2x), Am sterdam, Zaandam, Apeldoorn, Maastricht, Amersfoort en Nieu- wegein. En de komende maan den worden er vestigingen ge opend in Kerkrade, Heemstede, Ede, Nijmegen, Dordrecht en een derde in Rotterdam. „Ons doel is om in 2003 min stens 30 vestigingen in Neder land te hebben", zegt E. Schuur- biers, marketing-coordinator bij Shurgard. Vooral de zakelijke markt wil dat Shurgard in het hele land aanwezig is. Grote be drijven kunnen dan overal hun spullen opslaan op dezelfde ma nier en tegen dezelfde voor waarden. Elke vestiging van Shurgard wordt geflankeerd door een vuurtoren die de 'weg wijst' maar ook een 'veilige haven' symboliseert. „Het gebouw is brandveilig en wordt bewaakt met camera's", zegt Schuur- biers. „Bovendien worden de ruimtes geventileerd en op een constante temperatuur gehou den." Klanten beheren hun opslag ruimte zelf. De huurders krijgen een pincode en een eigen sleu tel. Daarmee kunnen ze op elk moment tussen 6.00 uur en 23.00 uur het terrein op. „In voorkomende gevallen kunnen mensen ook 's nachts het ter- 1' -- De vestiging van Shurgard in Breda wordt net als de andere geflankeerd door een vuurtoren die de 'weg wijst' en een 'veilige haven' symbo liseert. Foto: GPD/Ingrid Bertens rein op, maar we willen niet te veel bewegingen hebben op rare uren", zegt Schuurbiers. De laatste geopende vestiging in Breda (investering: 11,5 miljoen gulden) bevat 636 units, in om vang variërend van één tot 50 vierkante meter. Alle ruimtes zijn drie meter hoog. „In een unit van negen vierkante meter kun je de inboedel van een ge middelde eengezinswoning kwijt, mits je goed stapelt na tuurlijk", weet Schuurbiers. Hoe groter de unit, hoe lager de prijs. Een unit van één vierkante meter is te huur voor 60 tot 80 gulden per maand, een ruimte van negen vierkante meter kost 200 a 250 gulden. De prijs hangt onder meer af van de situering van de ruimte. Zo zijn de ruim tes op de begane grond bereik baar met de auto. Een bezet tingsgraad van 85 procent is voor Shurgard optimaal. De Shurgard-gebouwen mogen dan een grote omvang hebben, de werkgelegenheid is mini maal: de Bredase vestiging wordt gerund door slechts twee mensen. Wereldwijd werken er slechts 1000 mensen voor Shurgard. Samen zijn ze wel goed voor een omzet van circa 380 miljoen gulden. Wereldwijd zijn er 400 vestigin gen, waarvan de meeste in de VS, waar het bedrijf in 1972 werd opgericht. In 1995 begon Shurgard massaal in Europa te investeren. Behalve in Neder land is het concern ook actief in België, Frankrijk, Zweden, het Verenigd Koninkrijk en Dene marken. Recessie en technische problemen remmen verspreiding door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - De nieuwe generatie mo biele telefonie gaat volgens des kundigen in Japan een moeilijke toekomst tegemoet. De lancering van de Japanse 'derde generatie'- multimediatelefoon G-3 door de Japanse KPN-partner NTT DoCo Mo werd gisteren begeleid door sombere prognoses. Als voornaamste oorzaak voor de somberte werd de moeilijke economische situatie in Japan genoemd. Het land verkeert in een recessie, de werkloosheid heeft een recordhoogte bereikt en de kooplust is duidelijk afge nomen. Daarbij komt dat DoCo Mo zijn voorsprong op de con currentie in eigen land - met het succesvolle 'i-mode' - goeddeels heeft moeten prijs geven. G-3 had bovendien te kampen met technische moeilijkheden, waardoor de start moest worden verschoven van februari naar gisteren. Door de aanlooppro blemen zal de G-3 voorlopig al leen in groter Tokyo werken. Aan het eind van het jaar moet ook de klant in en rond Osaka, de tweede stad van het land, met de G-3 kunnen bellen, in ternetten, e-mails verzenden en naar video's met muziek kun nen kijken. In het voorjaar moe ten volgens plan de meeste gro te steden bediend kunnen wor den. In maart 2004 moet de G-3 een dekking van 97 procent hebben bereikt. Ook dan brengt de G-3 DoCo Mo nog geen winst. De eerste zwarte cijfers worden pas over vier jaar verwacht en nog een jaar daarna zal de onderneming uit de kosten zijn. En dat is vol gens veel analisten nog een te rooskleurig scenario. De bin nenlandse concurrentie is sterk genoeg om een fors deel van de markt voor zich op te eisen. Het G-3-avontuur wordt door de branche met argwaan ge volgd en heeft al geleid tot een daling van de DoCoMo-koers op de beurs van Tokyo. Op zijn hoogtepunt, februari 2000, bracht een aandeel DoCoMo ruim 4 miljoen yen op. Sinds dien is het mee gezogen in de neergang van de high tech- en informatietechnologiebedrijven en heeft tweederde van zijn waarde verloren. Te veel aldus de meeste analisten, die de hui dige koers, ruim 1,5 miljoen yen, te laag vinden gezien de solide financiële positie van DoCoMo, dat vorig jaar voor 8,8 miljard gulden een 15-procents belang in KPN Mobile kocht. DoCoMo heeft ook voor Europa grootse plannen met zijn nieuw ste product. In Düsseldorf werkt een 'task force' bestaand uit Ja panners, Duitsers en Nederlan ders aan plannen om met een aangepast model de Europese markt te veroveren. Duitsland, de grootste markt, is het eerste doelwit, gevolgd door België en Oostenrijk. Amerikaanse maatschappijen die nog niet heeft hoeven snij den en schrappen. Easyjet - dat ook alleen binnen Europa vliegt - heeft vorig week einde in een met veel publiciteit omgeven aanbieding ook tien duizenden vluchten in de aan bieding gedaan. In die week ver kocht easyjet 188089 enkele rei zen, tegen minder dan 150.000 normaal gemiddeld. Net als Ry anair verwacht easyjet over dit boekjaar nog wel degelijk winst te maken. Dat de prijsvechters steef tere grond onder de voetf gen, blijkt ook uit het feit'. British Airways eind vork* besloten heeft zich gehee^' te trekken van de route L( Belfast, waarop in vier jaa een verlies van bijna 200 joen gulden is geleden. El terwijl het aantal reiziger^ route blijft toenemen. londen/gpd - In de Engelse Pre mier League staat Manchester United vooralsnog slechts der de, maar financieel staat de club onbetwist aan de wereldtop. Manchester United, dat aan de beurs is genoteerd, maakte gis teren bekend dat de winst over het afgelopen voetbaljaar is toe genomen van bruto 16,8 mil joen pond tot 21,8 miljoen pond (zo'n 76 miljoen gulden). De omzet steeg met 12 procent tot een recordhoogte van 129,6 mil joen pond, dat is bijna 500 mil joen gulden. Tegenover forse uitgaven voor nieuwe spelers (PSVer Ruud van Nistelrooy kostte de club deze zomer 18 miljoen pond, de Argentijn Juan Veron moest zelfs 28 miljoen pond opbren gen) stonden onder andere ex tra inkomsten uit kaartjesver- koop. Afgelopen seizoen profi teerde de club van de vergroting van het stadion met zo'n 10.000 plaatsen tot een capaciteit van bijna 68.000 zitplaatsen. Inkomsten uit sponsorgelden namen toe tot 22,5 miljoen pond. Hoewel de club een ver dere stijging van de toch al bij zonder hoge transfergelden en spelerssalarissen verwacht (die nu 39 procent van de inkomsten opslokken) ziet de toekomst er rooskleurig uit. Mar^r United is een lucratief ck met Nike aangegaan d/e gend jaar ingaat, bovendjb de opbrengsten van terr uitzendingen dit jaar vqd clubs in de Premier Leagn duidend hoger dan afgi jaren. fii< De manier waarop de dik naam financieel weet uit u ten geldt als voorbeeld vt^j voetbalclubs. Manchest%] ted heeft volgens directeu Kenyon zo'n 50 miljoei hangers, van wie maar 1U miljoen in het buitenland^ andere het Verre Oosten enkele jaren exploiteert c een eigen televisiestation- menwerking met de B,g Scotland en Zurich Fiir wordt binnenkort eengt nieuwe financiële producgf lanceerd. Kenyon herhaalde de woorden van manager Aljn guson, dat de plotseling koop van Jaap Stam aa% Roma in augustus niet w%< geven door financiële o^ gingen. „Het was een bej0 die puur met voetbal te b] had. Sir Alex Ferguson b team bespraken de toesta i< besloten tot deze stap." j0 eindhoven/anp - Een reorgani satie bij het Philips-bedrijfson- derdeel Assembléon (voorheen Electronic Manufacturing Tech nologies) kost 570 banen, waar van 320 in Eindhoven. In het eerste kwartaal van 2002 moet de herstructurering klaar zijn, zo heeft Philips gisteren bekendge maakt. Daarmee schrapt Philips bijna de helft van de personeelssterk te (totaal 1200 werknemers) van Assembléon. Het elektronica concern is tot het besluit geko men omdat er minder orders zijn binnengekomen. Assemblé on ontwerpt en produceert ma chines waarmee kleine onder deeltjes op printplaten kunnen worden gezet. Bestuurder G. Klinkenbe'1 FNV Bondgenoten zegt J ingreep onvermijdelijk iflt markt is dramatisch inje Philips staat met de rug teP muur." Enkele maanderp den al kondigde Philips hrr dwijnen van de eerste vijjs' beidsplaatsen aan. „Heh' cern dacht toen nog d!.a maatregel voldoende w£r recente ontwikkelingen Wr echter een forsere reorgai^ noodzakelijk gemaakt", al?e FNV-bestuurder. De bonden hebben vo werknemers die hun ba^. liezen een sociaal plan afg ken. Volgens Klinkenbergr| gezien de omstandighed? meest haalbare. E Een massale training moet cais sières leren rekenen met Euro pees geld, zodat het wisselen van knisperende eurobiljetten vanaf januari 2002 geen getuur in kassalades oplevert. Het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) wil met de training voorkomen dat invoering van het eurogeld eindeloze rijen voor de kassa oplevert. hi Nog 90 dagen De 200.000 supermarktmede werkers oefenen met een soort euro-Monopoly. Het CBL heeft ruim 30.000 speciale spellen, ge naamd 'Europlayer', verspreid onder de circa 5000 superii ten in Nederland. „Na het C len van Europlayer moet e's kassamedewerker in zijn slb nog wisselgeld in euro's teP< kunnen geven", verklaart zegsman van het CBL. Nu duurt het afrekenen va mandje boodschappen ge|| deld 80 seconden. Dat is z< het wachten in de rij en he| scannen van de spullen. N voering van de euro kost b - schappen betalen meer tij fa de klant met guldens betad - duurt afrekenen 30 secondü; langer. De caissière moet ch dens apart opbergen omdfl lade gevuld is met euro's. A)t klant met euro's betaalt, dis: de transactie 10 seconde lar Ook minister Zalm van finfc en en topman Wellink vanSi Nederlandsche Bank krijgéb het CBL een Europlayer. )t Wanneer Nederland aan de beuit is, is nog niet duidelijk. Veel hangt af van de ontwikke lingen bij partner KPN, dat nu gebukt gaat onder een astrono mische schuldenlast. KPN Tele com gaat ervan uit dat het be drijf als eerste in Europa op de markt komt met i-mode, de voorloper van G-3, die werkt over de huidige GSM/WAP- en GPRS-netwerken. Nederland krijgt op zijn vroegst in de herfst van volgend jaar G-3 tot zijn beschikking. KPN is nu bezig met het netwerk voor deze toepassingen (het umts-net- werk) op te bouwen. Eind vol gend jaar wordt een eerste test uitgevoerd in een nog niet be paald deel van Nederland. Veel grote winkeliers zijn bang dat zij in januari te weinig wis selgeld in hun kassa's hebben. „Winkels hebben vier keer zo veel wisselgeld nodig dan nor maal. Ze mogen maximaal 25 pakketten met euromunten be stellen. Vooral voor de grote winkels is dat veel te weinig. Zij hebben ruim honderd pakket ten nodig", zegt adjunct-direc teur R. Roorda van het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL). Het zijn volgens hem de grote zelfstandige bedrijven die een wisselgeldprobleem krijgen. Grootwinkelbedrijven als Albert Heijn vallen buiten deze zoge heten fijndistributieregeling. Zij hebben in mei hun munten al besteld. Roorda stelt dat winkeliers on gevraagd in januari geldwij| laars worden. „Mensen bet met eurobiljetten en de caiC res mogen in munten teruj ven. Dit betekent dat we vé( meer munten dan normaal0 dig hebben." F Winkeliers kunnen twee soM". pakketten kiezen: een met Pr eurocenten (waarde 15 euifh 33,06 gulden) en een met ds< ge munten (waarde: 219 eiÊe 482,61 gulden). p Middenstanders vrezen bo'u dien dat het moeilijk wordy? in januari extra wisselgeld lp bestellen. „Veel ondememF vrezen dat het even duurt hun muntgeld wordt gelevfa Het CBL gaat het wisselgeld bleem aankaarten bij mini*0 Zalm van financiën. |>r

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 8