debatten over integratie BINNEN- BUITENLAND Voor de nabestaanden Koersk is goed gezorgd Verhoor bij zware zedenzaken deugt niet Kabinet wil Campagne alcoholpreventie op internet 'Kamminga handelde onzorgvuldig' Het improviseren met de Koersk is begonnen Rumoer rond Bolkestein leer cocaine derschept iMARiBO - De Surinaamse ane heeft dit jaar bijna 50 :ent meer cocaïne onder- ipt dan vorig jaar. De hoe- k jheid in beslag genomen co- I e stond half september op ■kilogram, tegen 115 kilo- r n in heel 2000. De meeste >s waren op weg naar Ne- and. Het aantal arrestaties erband met drugssmokkel half september 43, tegen 58 i 2000. Volgens de douane l den de hoeveelheden drugs 1 ier keer worden gesmok- steeds groter. i w litie vindt vrouw terdam - De politie in Am- iam heeft gisteren in een t langs de Haarlemmerweg w itoffelijk overschot gevon- van een nog onbekende iw. De doodsoorzaak is nog 1 bekend. Ook is nog niet lelijk hoe lang het Üjk daar •legen heeft. Vandaag wordt ie verricht. efstal bromauto ipeert 93-jarige haag - Waar eens het Fer- ood bromautootje van E. aven Borst pronkte, rest nu its een lege invalidenpar- ilaats. In de nacht van 25 september werd de grote van de 93-jarige gestolen, n Haag is voor mij niet vei- ïeer". Walraven Borst be lt niet hoe dit kon gebeu- De wagen was keurig afge- in. „Destijds heb ik nog :iaal gevraagd om een knal- uitvoering. Die zou niet zo iv gestolen worden, omdat leur te veel opvalt". ide man bij in Haag CS haag - De politie heeft gis- n aan het einde van de mid- een dode man gevonden en ingang aan de voorzijde het Centraal Station in Den g. Het is niet bekend waar de man, een 52-jarige Slo- k, is overleden. Volgens de tie is er geen sprake van een irijf. uringcar landt in sloot n - Door een ongeval met touringcar zijn vanmorgen et Brabantse Asten twee in- inden lichtgewond geraakt, ongeluk gebeurde op de de snelweg van Venlo naar Ihoven. De bus belandde r nog onbekende oorzaak in loot. De vijftig inzittenden met taxibusjes naar een el gebracht, aldus een irdvoerster van de politie. aaten leidt fD-delegatie Mtsburg - Jules Maaten dt de nieuwe leider van de l-delegatie in het Europees ement. De WD-delegatie ft dat gisteravond besloten, iten volgt Jan-Kees Wiebega die per 8 oktober is be- md tot lid van de Raad van e. De 40-jarige Maaten werd 999 gekozen in het europar- ent. Hij stond vierde op de kandidatenlijst. IA: Geen tests i embryo's haag - Het CDA en de klei- :hristelijke partijen hebben te moeite met het plan om (schappelijk onderzoek gelijk te maken op embryo's overblijven na in-vitroferti- tie. Als het aan het kabinet mag dit binnenkort. De lede Kamer praat hier deze k over met minister Borst ksgezondheid). Borst wil dat er bepaalde voorwaar voor gelden. De partijen den forse principiële be ren tegen het voorstel. Er is af het prille begin sprake menselijk leven, zo ver- irdt SGP-Kamerlid Van der shet. iloskee leidt t provocatie' - De bouw van een moskee ien woonwijk leidt tot ver- iring van de buurt en pro- latie van christelijke gelovi- Ontwrichting van de sa- leving is het gevolg. Dat lijft Edenaar K. Hilberink in open brief aan zijn buurt- iten in de wijk Steinwijk. wil toestemming geven de nieuwbouw. De be lde moskee voldoet niet Een moskee hoort niet in een wijk waar uitslui- religieuzen met een chris- achtergrond wonen, it de Edenaar in zijn brief. DINSDAG 2 OKTOBER 2001 door Mark Langeslag den haag -Rechercheurs gaan bij zware, inge wikkelde zedenzaken door een gebrek aan deskundigheid bij het verhoren van slachtof fers nog al eens in de fout. „Onze methodes zijn goed, maar het is gewoon een ontzettend moeilijke discipline." De valkuilen voor zedenrechercheurs zijn gemakkelijk voor te stellen. Het moet niet makkelijk zijn 'neutraal' te blijven als zeer jonge kinderen bij hen in zogenoemde 'ver- hoorstudio's' verhalen over de meest gru welijke zedendelicten. Dat blijkt voor specialisten bij politie en jus titie dan ook vaak te veel gevraagd. Recher cheurs, die er voor hebben doorgeleerd om slachtoffers van ernstige zedendelicten te bevragen, blijken vaak niet in staat profes sioneel te blijven. Ze laten zich meeslepen, werpen zich op als therapeut en vragen niet kritisch door, zo bleek gisteren uit het eerste rapport van de expertisegroep van het openbaar ministerie. Ook bieden de gestel de vragen vaak te weinig juridische aankno pingspunten. De politie is sinds twee jaar verplicht de ver horen en aangiften in de allerzwaarste cate gorie zedenzaken voor te leggen aan deze groep met deskundigen. In ruim 60 procent van de tot nu toe 26 bestudeerde zaken, hebben de deskundigen kritiek op de verho ren. Gevolg: ernstige zedenmisdrijven komen niet voor de rechter, terwijl die daar eigen lijk wel thuishoren. Het gaat vooral om de licten die zijn gepleegd toen de slachtoffers jonger dan drie jaar waren of ritueel mis bruik. Jacco van Pijkeren, hoofd van de vakgroep Jeugd en Zeden van het Instituut voor Cri minaliteitsbeheersing en Recherchekunde (ICR), is 'niet blij' met de uitkomsten. Op de rechercheschool in Zutphen volgen jaarlijks tien tot twaalf mensen een intensieve oplei ding waar ze leren hoe ze jonge slachtoffers en getuigen van seksuele delicten moeten horen. „Toch ben ik ervan overtuigd dat de methode die wij de cursisten aanleren een goede is", zegt Van Pijkeren. „Dat wordt door diverse specialisten onderschreven. Dan is er dus geen andere conclusie moge lijk dan dat het aan de ondervragers ligt. De punten van kritiek zijn nu juist de zaken waar wij hier extra op trainen. Misschien is het allemaal nog niet goed genoeg. Zware zedenzaken zijn, vooral als er jonge kinderen bij betrokken zijn, per definitie in gewikkeld, legt hij uit. Er is zelden fysiek be wijs; politie en justitie moeten het doen met de herinneringen van vaak kwetsbare men sen. En die zijn niet altijd even betrouwbaar. „En het verhoor in zedenzaken moet altijd in een keer goed", vervolgt Van Pijkeren. „De tweede keer dat je de aangever spreekt, is de kans op beïnvloeding al te groot. Een kind verhoren zonder dat te beïnvloe den is vaak nog lastiger, zegt docente Karine Dekens van het ICR. „Kinderen zitten op een heel ander ontwikkelingsniveau. Als je aan een volwassene bijvoorbeeld iets vraagt, heeft die de keuze om antwoord te geven of niet. Maar kinderen onder de twaalf jaar zien een vraag altijd als een verplichting om te antwoorden. En beginnen, zonder dat ze het antwoord weten, te praten." Ook het gebruik van makkelijke woorden is in de verhoren van cruciaal belang. „Een woord als 'woning' kan al te moeilijk zijn. Dat is voor een kind gewoon een huis. Op dat soort dingen moet je als ondervrager enorm alert zijn." Ook verwijzende woorden dienen zoveel mogelijk te worden vermeden. „Toen die man dat deed... Dat lijkt een makkelijke zin, maar 'toen', 'die' en 'dat' zijn te veel vage woorden in een zin voor een kind. Dan komt er vaak wel een antwoord, maar dat hoeft helemaal niet te kloppen. En als er een klein foutje zit in het proces-verbaal zal de advocaat van de tegenpartij proberen om de hele aangifte in twijfel te trekken." Het college van procureurs-generaal be spreekt vandaag het rapport. Een woord voerder zegt dat de top van het openbaar ministerie zich gaat buigen over verbeterin gen. De politie neemt de bevindingen van het rapport zeer serieus, zegt C. den Bakker van de raad van hoofdcommissarissen. „We er kennen dat er verbeteringen mogelijk zijn, zeker in de verhoorkamers. De politie is dan ook bezig met het uitbreiden van de oplei ding op dit gebied." den haag/anp - Het kabinet houdt binnenkort in een tiental steden in het land debatten over integratie. Het is volgens minis ter Van Boxtel (integratie) de be doeling dat 'iedereen die er toe doet' aan de gesprekken mee doet. Van Boxtel zei dit gisteren na af loop van een bijeenkomst met vertegenwoordigers van mos limorganisaties. Ze kwamen in Den Haag bijeen om te praten over de spanningen die in Ne derland zijn ontstaan na de aan slagen in New York en Washing ton. Van Boxtel wil ook een ge sprek met de Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ). Hij wil overleggen over de vraag hoe media berichten over inter nationaal moslimgeweld. De minister is bang dat bij die be richtgeving te snel het beeld wordt opgeroepen dat alle mos lims bij de gewelddadige acties zijn betrokken. Sinds de aanslagen in de Ver enigde Staten op 11 september, zijn er ook spanningen in Ne derland tussen moslims en au tochtonen. Dit leidde ertoe dat een aantal islamitische scholen en moskeegebouwen werd be klad. Ook probeerden onbeken den er brand te stichten. Van Boxtel noemde dit gisteravond ontoelaatbaar. Allochtonen in Nederland moeten zich, volgens hem, beschermd weten. De mi nisterraad heeft er volgens hem al bij de politiekorpsen op aan gedrongen extra alert te zijn op geweld tegen allochtonen. Het is nog niet bekend waar en wanneer de debatten worden gehouden. Het debat met de NVJ vindt plaats op woensdag 10 oktober. arnhem/anp - Commissaris van de koningin Kamminga van Gel derland heeft onzorgvuldig ge handeld door een borgstelling te ondertekenen voor het Euro pees Kampioenschap Springen 2001 in Arnhem. Zo'n financiële garantie mag alleen afgegeven worden na toestemming van Provinciale Staten. Het Gelderse college van Gedeputeerde Sta ten (GS) rekent Kamminga de fout echter niet zwaar aan. om dat het de provincie geen nadeel heeft opgeleverd. Zo blijkt uit antwoorden van GS.. Het provinciebestuur is in een ernstige crisis beland door een accountantsrapport over het provinciale evenementenbeleid. Daaruit bleek dat er jarenlang gefraudeerd en gemanipuleerd i is met brieven, garantie- en borgstellingen met medeweten j van bestuurders. Een meerderheid van de Staten j wil dat het voltallige college, in-1 clusief commissaris Kamminga, opstapt. Dat is het college vooralsnog niet van plan, zo bleek gisteren. Naar de kwestie loopt nog een strafrechtelijk onderzoek. moermansk/anp - Nederlandse bergers zijn met man en macht begonnen aan het take len van de Koersk. Duikers zijn gistermiddag afgedaald naar de zeebodem om de hijska bels aan de hijspluggen te bevestigen. Die operatie verloopt voorspoedig, aldus Mam moet gisteravond. Het werk moest aan het begin van de avond enige uren worden stil gelegd, nadat hoge golven opspeelden. Rond acht uur zijn de duikers opnieuw af gedaald. Ze werken dag en nacht door, om dat de Koersk vrijdag binnen moet zijn. Daarna verslechtert het weer opnieuw, zo stellen meteorologen. De storm van het weekeinde is definitief ge passeerd, en de golfslag neemt met het urn- af. Het regent en hagelt nog wel op de rampplek, maar dat deert de operatie niet. De watertemperatuur is eën graad of zes, wat voor de duikers werkbaar is. Voor zowel slopers als bergers zal het aan komen op improviseren, zo benadrukken alle partijen. Een dergelijke operatie is nog nooit uitgevoerd. Vanaf de zijlijn is de Russi sche marine alert om bij te springen, mocht dat op de een of andere manier nodig zijn. Bij bergingsschip Giant-4 liggen de oorlogs bodems Pjotr Velikli en een onderzeebootja ger, beide uitgerust met zwaar materieel. Nu de Koersk toch boven water lijkt te gaan ko men, bereiden slopers in Moermansk zich voor de kemonderzeeër te ontmantelen. De slopers van de marinehaven zien op tegen die klus. Ze hebben tot nu toe alleen erva ring met het slopen van afgedankte onder zeeërs. De Koersk is een 'jonkie' van maar 7 jaar oud, terwijl een onderzeeër normaal pas na 25 jaar voor sloop in aanmerking komt. Een onderzeeër van deze klasse (Os- kar-2) is nog nooit gesloopt. Vooral het ont mantelen van de kernreactor kan voor pro blemen zorgen. Weliswaar zijn geen radio actieve lekken geconstateerd, maar zeker heid dat de mantel nog geheel intact is, kan niemand geven. De slopers willen proberen het comparti ment met de twee reactoren geheel te verze gelen, om dan stapsgewijs de onderzeeër te slopen. Als laatste zouden dan de reactoren worden gesloopt Hoe dat precies moet, we ten de slopers nog niet. Voor het geval er sprake is van een groot radioactief lek, is een evacuatieplan gemaakt voor de haven van Snetsjogorsk, de plek waar het wrak uitein delijk zal belanden. De raketten aan boord zouden geen problemen opleveren, aldus de Russen. Een Engelse duiker bereidt zich voor om zich naar de Koersk te begeven (links). De meeste lichamen van de n8 opvarenden zijn nog aan boord van de onderzeeër die vorig jaar verging. De nabestaanden namen daarom afscheid door bloemen in het Barentz-Zee te werpen. Foto's: Reuters/Dmitry Lovetsky en EPA/Yuri Kochetkov door Alexander Bakker moermansk - Met haar kind kijkt een jonge vrouw over de marinehaven. In de verte ligt een besneeuwde duikboot afgemeerd. De vrouw drukt het kind tegen zich aan, beiden weggedoken in de opgezette jaskraag. De blik van de vrouw is somber, verdrietig. De foto van moeder en kind is er één in een collage, te zien in het museum van de Russi sche Noordelijke Vloot in een sombere buiten wijk van Moermansk. De foto's vertellen de zesjarige geschiedenis van de kemonderzeeër Koersk. Van wieg tot graf, van stapelloop tot ondergang. Het museum heeft een hele zaal aan de Koersk gewijd. Er zijn hele vrolijke fotocollages. Van de inge bruikstelling van de Koersk. Van de opvaren den, aan boord, thuis. Met vrouw of vriendin. Met kind. Familiekiekjes ook. Trouwfoto's, va kantie. De open dag aan boord. Kinderen die door de periscoop turen. Met hun vader bo venop de commandotoren. Allemaal vrolijke mensen. De laatste collages zijn allesbehalve vrolijk. De ontreddering van bijeengekomen nabestaanden. Huilende vriendinnen, vrou wen, moeders en andere familieleden. Beel den van herdenkingsbijeenkomsten, mensen die huilend bloemen neerleggen. Beelden van de boottocht naar de piekwaar de Koersk op 12 augustus vorig jaar is vergaan. Er worden flessen gevuld met zeewater dat precies op die plek met een emmer uit de Barentsz-Zee is ge haald. Er zijn ook beelden van de bijeenkomst waar op admiraal Vyacheslav Popov, commandant van de Noordelijke Vloot, aan de nabestaan den postuum de versierselen uitreikt die horen bij een heldenorde. En, natuurlijk, zijn er beel den van de grote herdenkingsbijeenkomst elf maanden geleden, op 29 oktober in de mari- nestad Severomorsk. Het sneeuwde die dag. Foto's tonen hoe huilende mensen, volwasse nen en kinderen, zich verschuilen achter de besneeuwde erewacht die een saluut brengt. Voor de nabestaanden is goed gezorgd. Zegt tenminste de Russische overheid. Alle families hebben elk 720.000 roebel ontvangen, onge veer zeventigduizend gulden. Ook de militaire verzekering heeft uitgekeerd, bedragen varië rend van 180.000 tot 320.000 roebel. Op de speciale rekening van de Noordelijke Vloot is voor een bedrag van ruim 47 miljoen roebel aan donaties binnengekomen, waarvan het grootste deel onder de nabestaanden is ver deeld. De officiële opgave van uitgekeerde bedragen is lang. Donaties van inwoners, bedrijven en regionale overheden, verzameld door de regio nale administratie van Moermansk. Nog een speciale uitkering gedaan via de regiobesturen. Tien miljoen roebel voor het verbeteren van huizen in Vidyayevo, de thuisbasis van de Koersk. Drie miljoen roebel voor verbetering van de plaatselijk school en nog eens twee miljoen roebel voor het militaire ziekenhuis. En er waren gratis koelkasten en televisietoe stellen voor de nabestaanden, extra medische hulp, vakanties in Turkije, Bulgarije. Grieken land, Groot-Brittannië, Letland en in Rusland zelf. Ook was er hulp voor nabestaanden die niet langer in Vidyayevo wilden blijven wonen. In totaal zijn er daarnaast 135 appartementen gekocht voor de directe nabestaanden. Eén van de weduwen gaf deze week nog voor de televisie toe dat wat dat betreft de overheid alle beloftes is nagekomen. „Maar daar heb ik mijn man niet mee terug." Ze is verbitterd. Niet alleen door het verdriet. Ze is nog steeds boos, op de marineleiding en de regering, over de leugens, over de geheimzinnigheid die het vergaan van de Koersk nog tot op de dag van vandaag omgeeft. W den bosch/gpd - Het komt er eerder verbaasd uit dan kwaad. „Het ergste is dat hij er niks van geleerd heeft. Hij zit nog gewoon achter zijn biertje in de kroeg en stapt dan net zo vaak weer achter het stuur", zegt een Limburgs meisje in een filmpje op internet over de man die in 1997 in het Limburgse IJsselstegen haar vriendin Simone Arts doodreed. Met waar gebeulde, korte verfilmingen van alcoholon gevallen probeert het Nationaal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) een nieuw middel in de strijd tegen alcoholmisbruik in het verkeer. Dit doet ze op de website www.benjijsterkerdandrank.nl en in combinatie met de tentoonstelling Nuchtere Fei ten die langs scholen, bedrijven en bibliotheken gaat trekken. De drie eerste filmpjes zijn soms niets verhullend. We zien de fiets van Simone, waarop ze, met vriendin Loes achterop, die veertiende juni in 1997 op weg was naar een examenfeestje. Bumper en motorkap van de achter opkomende dronken automobilist hebben heel precies hun vorm achtergelaten in het achterwiel. De opgebaar de Simone is te zien, waarna de zwaargewonde Loes en andere vriendinnen hun verhaal doen. Met de filmpjes beoogt het NIZG het effect dat mensen ervaren als ze zelf getuige zijn geweest van een ongeval. „Dein pas dringt vaak door wat slachtoffers en nabe staanden al lang probeerden over te brengen", zegt woordvoerder Wim van Dalen. Heel bewust is niet gekozen voor televisie-spots, want dan zouden mensen ook ongewild met harde beelden worden overvallen. „Dat zou voor slachtoffers te con fronterend zijn. Het is niet de bedoeling ellende te ex ploiteren. Daarom is het wezenlijk dat je de emoties on vervalst en onopgesmukt toont." STRAATSBURG (aNP/BELGA) - De Belgische europarlementariër Bart Staes vindt dat Europees commissaris Bolkestein moet opstappen. Volgens hem heeft de Nederlander zich niet op merkingen over de islam, zater dag in een interview met de Volkskrant, 'de facto buiten de commissie geplaatst'. Commis sievoorzitter Prodi zou daaruit 'de gepaste conclusies moeten trekken'. Bolkestein uitte zich onder meer kritisch over 'de wrok van een groot deel van de islam tegen het Westen'. Zijn opmerkingen liggen in de lijn van wat de ex-WD-voorman in het verleden over dit onderwerp heeft gezegd. Staes is lid van de Volksunie, een gematigde Vlaams-nationalistische partij. In het europarlement behoort hij tot de fractie van de groenen, waarvan ook Groenlinks deel uitmaakt. Een woordvoerder van die partij wilde vandaag nog niet reageren op de commotie rond Bolkestein.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5