Balkenende ziet de toekomst positief in BINNENLAND 'Pikant ondergoed aftrekbaar bij de fiscus' De Hoop Scheffer ingenomen met opvolger Atofina claimt schade bij Greenpeace Balkenende Verzwakt CDA uit de gratie bij andere partijen Moslims vaker doelwit van discriminatie na aanslagen Ouders lopen patrouille op islamitische school Prostituees bundelen krachten in vereniging QifSiwm wofcpeH- nd Poncke Ji kritiek )e voormalige Ne- leserteur Poncke ?f) ligt in kritieke toe- n ziekenhuis in de he hoofdstad Jakar- deel van de tijd bewustzijn. Zijn fa- enidat bevestigd. Zater- geleden werd getroffen door de derde s Eding in enkele jaren eff< kn ''['wet tegen Rating bij SGP' Staatssecretaris Ver- is wan de wet te wijzigen lijkikundig Gerefor- rtij (SGP) te verplich- sw?n toe te laten als ij ss vindt dat dit te ge- leiden tot een SGP. De Verenig- dat een einde :onordt aan de uitslui- pnstrijd is met het VN- anger op ^gekomen &nd - Op de'zuid- Ie A58 (Gissingen- Zoom) is gistermid- »s een 73-jarige man £n gekomen. De man s de politie om on- Iden de snelweg op. par aangereden door vagen. De man over- ■atse. >cht naar rie urnen Medewerkers van ite Menterwolde zoe- gisteren naar twee ur- ;n begraafplaats in Met behulp van ibafnachine werd in de Ier orn de begraafplaats vatf ook in de bossen eelcht. De urnen wor- en afgelopen week ver- ra zi Hi rtje# gewond vindhoos Een 56-jarige vrouw lender is gistermiddag in va£wond geraakt toen [door een windhoos voeg raakte. De vrouw r auto toen die van de een geblazen en tachtig zijder in een weiland te- "n. De vrouw kon zelf ilee^ertuig komen en is ark^Jsde ribben en een weëudding overgebracht he iekenhuis. :rha file door Siting A16 elin illir- De A16 bij Moerdijk enht en vanochtend in Ke richting afgesloten gZcPit gebeurde nadat elkyagen met methyla- sloot was beland, tacht werd gewerkt van de lus »r de afsluiting ont- de omleidingsroute kada over de A27 een file ijk jometer. •t. V eite oigohol zit aar oog met '"flknippertjes heprd Mooyman - De beveiliging op j^heeft de afgelopen we genden zakmessen, na- en ;n en -vijltjes uit de sejjige van passagiers ge- 25 f luchthaven zit nu om- lter't bakken vel scherpe ten die vanwege de veiligheidsmaatrege- meer mee het vliegtuig |e eerste dagen na de inslagen in de VS visten Sigsbeambten veel i voorwerpen uit de age. De spullen moes- phiphol worden achter- lis zij niet alsnog in kof- f het bagagemim kon- le Jen gestopt. mepaven erkent dat het ïn- on in het begin wat rom- erlopen. Niet alle eige- m meer te traceren. Pas- innen nu kiezen tussen afstand doen van hun knippertje, of deze in lop naar hun eigen te laten zenden, roept reizigers drin- puntige voorwerpen iten of in de bagage te dinsdag 2 OKTOBER 2001 hilversum/gpd - Jan Peter Balke nende heeft gisteren gezegd zijn uitverkiezing tot lijsttrekker te zien als het begin van herstel van vertrouwen. „We moeten vooruit kijken. De wonden zullen niet zo snel helen, maar dit is een nieu we start waarmee het CDA kan werken aan de toekomst." Hij zei niet te willen blijven kijken naar het verleden. „Het partijbestuur was unaniem. Dat is een begin. Het wordt een lastige klus, maar ik doe het van harte." Balkenende is de nieuwe lijst trekker van het CDA. Dit heeft het partijbestuur van het CDA gisteravond unaniem besloten tijdens een spoedvergadering in Hilversum. De voordracht van Balkenende was nodig omdat de beoogde lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer zich zaterdag te rugtrok. Hij vond dat hij onvol doende vertrouwen genoot van het bestuur. De kandidatuur van Marnix van Rij, tot vorige week partijvoorzit ter, kwam eerder op de avond te vervallen. Per brief deelden hij het partijbestuur mee alleen te willen meedoen als er minimaal twee andere kandidaten zouden zijn. Mocht het bestuur één kandidaat willen, dan zou hij zich terugtrekken. Ook de eerder overeengekomen, derde plaats op de kandidatenlijst hoefde hij dan niet meer. Het partijbestuur besloot kort daarop maar één man voor te dragen. Het besluit van het partijbestuur is de ontknoping van een machtsstrijd die al geruime tijd binnen de CDA-top woedt. Het dagelijks bestuur van de partij schoof vorige week Van Rij op eens naar voren als mogelijke lijsttrekker. De Hoop Scheffer, toen de enige kandidaat, wilde hem wel accepteren als tegen kandidaat in een interne verkie zing, maar Van Rij weigerde dat. Die wilde alleen lijsttrekker wor den met toestemming van de partijleider, Jaap de Hoop Scheffer dus. Maar deze weiger de plaats te maken. Van Rij trok zich daarop don derdagavond terug als partij voorzitter. In een kranteninter view leverde hij echter forse kri- *#rv- TljlTi »•*- 'tT1 vussiNGEN - Actievoerders van Greenpeace stortten gisteren vervuilde bagger voor de poort van het be drijf Atofina in Vlissingen. Zestien actievoerders zijn gearresteerd. Greenpeace bracht de met tributyltin (TBT) vervuilde bagger 'terug naar de bron'. Atofina verwerkt deze giftige stof volgens Greenpeace in een halffabrikaat voor scheepsverven. Atofina heeft een kort geding aangespannen tegen Greenpeace. Het bedrijf eist een vergoeding voor geleden scha de. Welke schade is geleden, kon woordvoerster M. Linger gisteren nog niet zeggen. Dat hangt volgens haar ook af van de kosten die gemaakt moeten worden om het slib te verwijderen en te laten ver werken. Foto: ANP/Robin Utrecht COMMENTAAR Jan Peter Balkenende Foto: ANP/Ed Oudenaarden tiek op hét functioneren van De Hoop Scheffer. De vertrekkende fractievoorzit ter kreeg gisterochtend echter een ovationeel applaus van zijn fractieleden in de Tweede Ka mer. In een emotionele verga dering deed De Hoop Scheffer verslag van het crisisberaad van het partijbestuur afgelopen za terdag. In die acht uren durende bijeenkomst had een aantal pro vinciale partijbaronnen aanmer kingen op de wijze waarop de verkiezingscampagne gevoerd zou worden. De afgetreden fractievoorzitter toonde zich uitermate ingeno men met Balkenende als opvol ger. „Want ik kan me niet voor stellen dat je nu fractievoorzitter wil worden. Dat Jan Peter Balke nende dit doet, zegt alles over hem. De offers in je persoonlijke leven zijn buitengewoon groot." Maar met dat verleden had het CDA in de ogen van de paarse coalitiepartners afgerekend. Afgaande op de reacties van de paarse regeringspartijen nu, is het CDA echter weer temg bij af. „Dit is geen gevecht tussen per sonen, maar een structureel probleem", analyseert Thom de Graaf. „Er is onenigheid over de koers. De partij is bijzonder in stabiel, de christelijk-progressie- ve stroming strijdt om voorrang met de stroming die de WD rechts wil inhalen." Ook Dijkstal ontwaart een oor zaak die dieper ligt. „De crisis heeft toch iets van een identi teitsvraag", zegt hij. „Het CDA blijft maar zoeken naar zijn identiteit, het hoofdprobleem is dat men geen helder product heeft." PvdA-fractieleider Mel- kert stelt dat de nieuwe lijsttrek ker voor de 'zware taak' staat om het CDA 'aan standvastig heid te doen winnen en meer duidelijkheid over de toekomsti ge koers te geven'. De crisis in het CDA heeft overi gens de paarse fractieleiders met stomheid geslagen. D66-lei- der De Graaf spreekt van een 'broedermoord in een partij waar men toch graag met fat soen en respect met elkaar om gaat'. Volgens WD-leider Dijk stal is de 'coup' in het CDA slecht voor het aanzien van de politiek. den haag/gpd - Het door een leiderscrisis verzwakte CDA is uit de gratie geraakt als coalitie partner in een volgend kabinet. Zowel WD, PvdA als D66 be twijfelen of de partij zich vóór de formatie kan herstellen. Niet een gevecht om de macht, maar onenigheid over de politieke koers is volgens de fractieleiders Dijkstal, Melkert en De Graaf de dieper liggende oorzaak van de problemen. „Dit slaat hele diepe wonden, de partij is daar niet zomaar van hersteld", meent de liberaal Dijkstal. PvdA-fractieleider Mel kert denkt dat het CDA geen duidelijke politieke koers vaart en momenteel geen 'standvasti ge indruk' maakt. D66-voorman Thom de Graaf stelt: „Ik weet niet of het de nieuwe leider (Bal kenende, red.) wel lukt binnen een half jaar een duidelijke koers uit te zetten. Het beeld is niet stabiel, ook niet als mogelij ke coalitiepartner." De in ongenade gevallen partij leider Jaap de Hoop Scheffer was er de afgelopen jaren in ge slaagd het CDA weer op de kaart te zetten als serieuze kandidaat voor het dragen van regerings verantwoordelijkheid. Bij de for matie in 1998 gold de partij nog als een risicofactor. De wonden na de leiderscrisis rond Brink man en Heerma waren volgens waarnemers nog niet geheeld. De interne machtsstrijd in het CDA is voorlopig beëindigd. Sneller dan verwacht wees de partij gisteren het Tweede-Ka merlid Jan Peter Balkenende als zijn nieuwe lijsttrekker aan. Na een interne machtsstrijd, waarbij de partij zijn partijvoor zitter, fractievoorzitter en beoogd lijsttrekker verloor, mag een onervaren Kamerlid met een goed verstand en een mati ge uitstraling het CDA in de verkiezingen van volgend jaar naar een fatsoenlijke uitslag leiden. De nieuwe eerste man moet het straks met heel weinig doen. Hij heeft het vertrouwen van de fractie, die hem gisteren unaniem aanwees als opvolger van De Hoop Scheffer. En hij heeft het vertrouwen van het partijbestuur, dat de onbe schreven Balkenende verkoos boven de scheurmaker Van Rij. Maar voor de brede achterban van het CDA is deze stu dieuze mannenbroeder een grote onbekende. En voor de kiezer staat de CDA'er ver in de schaduw van zijn directe concurrenten Melkert en Dijkstal. Balkenende kondigde gisteren een nieuw begin aan. Hij zou het programma en de idealen van de christen-democratie weer voorop stellen. Het waren welgemeende en tegelijk ver plichte woorden van een nieuwe leider die achter zich een enorm slagveld weet. Want met de snelle aanwijzing van een nieuwe lijsttrekker mag het CDA dan de rijen hebben geslo ten, de gevolgen van de vergaande en openlijk gevoerde machtsstrijd zullen in de partij nog lang doorwerken. Al was het maar omdat het op zijn minst onlogisch lijkt dat het da gelijks bestuur, dat een grote verantwoordelijkheid draagt voor de wanorde, aanblijft. Partijleider Balkenende staat voor een schier onmogelijke opgave. Het herstellen van de eenheid kost tijd. En tegelijk zijn de zeven maanden die hem nog resten voor de Tweede- Kamerverkiezingen van mei volgend jaar een wel erg korte periode om van het CDA een geloofwaardige regeringspartij te maken. PvdA noch WD zullen veel animo hebben om met dit instabiele CDA straks een coalitie aan te gaan. rijswiik/anp - Na de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september zijn moslims in Ne derland vaker het doelwit ge weest van discriminatie. Volgens de Landelijke Vereniging van Anti-Discriminatiebureaus en Meldpunten (LVADB) hebben zich 60 incidenten voorgedaan die specifiek in verband kunnen worden gebracht met de ge beurtenissen in de Verenigde Staten. Volgens woordvoerder C. Tries - scheijn gaat het onder meer om bekladdingen, vernielingen en bedreigingen. Ook worden mensen bespuugd of uitge scholden. „Als iemand roept vuile kankerterrorist, hoef je geen socioloog te zijn om te kunnen beoordelen of het inci dent een relatie heeft met de ge beurtenissen in Amerika." De incidenten vinden vooral plaats in de provincie, zegt Triesscheijn. „Waarschijnlijk omdat in de grote stad multicul- turaliteit meer vanzelfsprekend is. Mensen die daar al lange tijd allochtone buren hebben weten wel dat niet iedere moslims een terrorist is." Triesscheijn waarschuwt wel ook voor oververhitting. De An ti-Discriminatiebureaus hebben dan ook het initiatief genomen gesprekken te voeren met isla mitische organisaties om inci denten ook te relativeren, „want je ziet ook dat er verbanden worden gelegd die niet te leggen zijn." WD-leider Dijkstal heeft giste ren op een partijbijeenkomst in Amsterdam opgeroepen tot we derzijds respect. „We mogen niet laten gebeuren dat groepen binnen de Nederlandse samen leving tegen elkaar worden op gezet", aldus Dijkstal. „Burgers leven dichtbij elkaar en dicht op elkaar, met grote verschillen, met veel verschillende groepen en vaak in een problematische omgeving." Dat leidt tot druk die soms extra groot wordt doordat mensen elkaar een stempel opdrukken en die druk dreigt nog groter te worden als gevolg van de terreuraanslagen in de VS. door Bart Vuijk almere - Uit angst voor vernielingen pa trouilleren ouders van kinderen die op de islamitische basisschool Al-Iman in Almere zitten, 24 uur per dag door het schoolge bouw. Het bestuur van Al-Iman heeft tot de eigen bewaking besloten nadat het afgelo pen weekeinde drie ruiten werden inge gooid. Het bestuur van Al-Iman brengt de vernie lingen in direct verband met de publiciteit die vorige week ontstond nadat de school werd beticht van het verspreiden van een Arabische 'haatkalender'. „Er worden zel den of nooit ruiten ingegooid bij onze school. Maar nu ineens drie stuks. Dat kan geen toeval zijn na zo'n publicatie", aldus voorzitter Karim Salihi van Al-Iman. Hoewel de school ontkent ook maar iets met de ka lender te maken te hebben, is er bij de Al- meerse bevolking toch onrust ontstaan. In krantenartikelen werd gesuggereerd dat Al- Iman een broeinest van extremistische mos lims is. Op de bewuste kalender, die volgens een anonieme tipgever van De Telegraaf door of bij de school zou zijn verspreid, is een tekening te zien van een neerstortend vliegtuig bij New York. Op andere plaatjes in de kalender wordt de strijd van de Palestij- nen verheerlijkt. De kalender heeft echter nooit in de school gelegen, aldus het schoolbestuur, dat dit ook aan de politie duidelijk heeft gemaakt. Een onderzoek van de politie heeft dan ook geen strafbare fei ten opgeleverd. De kalender zelf bleek ondanks de sugges tieve tekening niets te maken te hebben met de terreuraanslagen in New York. Het neer stortende vliegtuig bleek te slaan op een vliegtuigcrash van twee jaar geleden, waar bij meer dan tweehonderd inzittenden om het leven kwamen. De politie heeft na de publiciteit over de school besloten Al-Iman permanent door agenten te laten bewaken, maar die bewaking is na een dag beëindigd. Wel wordt er sinds de bewuste publicaties intensiever gesurveilleerd door agenten langs de school en de twee moskeeën in Al mere Stad. Het is de politie echter ontgaan dat er drie ruiten aan diggelen waren ge gooid in het afgelopen weekeinde. Zondag brachten bestuursleden van de school de politie daarvan op de hoogte. STEVENHAGEN den haag/gpd - Prostituées krij gen een eigen beroepsvereni ging. Dat maakte stichting e Ro de Draad, die de belangen van prostituees behartigt, gistermid dag bekend. De beroepsvereni ging wordt opgericht in samen werking met vakbond FNV. Prostituées kunnen lid worden van de vereniging, die zich bij voorbeeld zal inzetten om een CAO af té dwingen voor vrou wen die in loondienst werken bij seksbedrijven. Bovendien kan zij bemiddelen in onder handelingen met instanties als de belastingdienst en ziektekos tenverzekeraars. „Het voordeel van een beroeps vereniging is dat deze laagdrem pelig is en dat de leden meer te zeggen hebben", aldus woord voerder Christy ten Broeke van de Rode Draad. Andere profes sies waarvoor een beroepsver eniging bestaat zijn bijvoorbeeld artsen en advocaten. Volgens de Rode Draad is in het werkveld absoluut belangstel ling voor het initiatief. „De tijd is er rijp voor. Nu, een jaar na de afschaffing van het bordeelver bod, blijkt dat veel instellingen waarmee prostituées sinds de legalisatie te maken hebben on voldoende uitvoering geven aan de nieuwe wet. De oprichting van een beroepsvereniging is de erkenning van het feit dat pros- tituée een heel gewoon beroep is", zegt Ten Broeke. De Rode Draad en de FNV ma ken binnenkort een plan, dat moet leiden tot de officiële op richting van de beroepsvereni ging. Leden worden geworven met een posteractie en brochu res. „En we overwegen om spot jes te laten maken voor de regio nale tv-zenders", zegt Ten Broe ke. De Rode Draad start de be roepsvereniging als een project. Over drie jaar moet blijken of zij als zelfstandige club verder kan of zal opgaan in de FNV. De stichting zelf blijft bestaan. 00l die apart wordt inge- Dat vermindert de ;n bij de metaaldetec- lus een woordvoerster, iben er nu echt last ilijk is of de bergen leven messen en schaar - jden geveild, zoals kof- andere gevonden voor die niet worden opge- den haag/gpd - Kun je sexy lingerie opvoe ren als aftrekpost bij de belastingdienst? Voor prostituées een heel relevante vraag. Het is tenslotte werkkleding en dat is bij de fiscus te declareren, toch? Niet dus. Bij de belastingdienst zijn ze daar nog rtiet klaar voor. Condooms, die vallen onder 'beroeps kosten' en daar houdt het voorlopig mee op. Maai- wie weet, komt daar verandering in. Want Rob Jansen van de belastingdienst daagde stichting de Rode Draad, de belan genorganisatie van prostituées, gisteren uit duidelijk te maken wat bedrijfskleding is in de sexindustrie. „Kijk wij hanteren twee criteria: werkkleding wordt nagenoeg alleen gedragen op de werkvloer en is voorzien van uiterlijke ken merken, zoals bijvoorbeeld een label." Dat soort etiketten op pikant ondergoed zou' echter wel eens lustdodend kunnen zijn, er kent ook Jansen. De belastingdienst was een van de instan ties die gisteren aan de tand werd gevoeld tijdens een forumdiscussies, georganiseerd door de Rode Draad. De stichting hield een conferentie met vertegenwoordigers van onder meer de overheid, het GAK, de politie en de arbeidsinspectie om dé balans op te maken na een jaar nieuw prostitutiebeleid. Want het gejuich dat opging bij de legalisa tie van de sexindustrie is inmiddels ver stomd door de gebrekkige uitvoering van de nieuwe regels. Zo werken veel prostituées in omstandighe den die lijken op loondienst, maar zij heb ben niet de rechten die daaraan zijn ver bonden. Een ander knelpunt is dat zij bij de ene gemeente wel kunnen aankloppen voor een aanvullende bijstandsuitkering en bij de andere niet. En een doodnormale zaak als het afsluiten van een arbeidsongeschikt heidsverzekering is voor prostituées volgens de Rode Draad vrijwel onmogelijk. Maat schappijen rekenen torenhoge premies voor zo'n verzekering. Vrouwen in de sexindu strie krijgen dezelfde behandeling als duur betaalde profvoetballers. Zij worden vanwe ge de kans op geslachtsziekten gezien als ri sicogroep. Een premie van 1900 gulden per maand is volgens de Rode Draad een nor male vraagprijs. Pasklare oplossingen voor de verschillende knelpunten kwamen gisteren tijdens de dis cussies niet op tafel. Maar de Rode Draad hoopt dat de conferentie een aanzet is om zaken gezamenlijk aan te pakken. CN PAN NU (PCHTIG^P. N'öJiNS- fAAö ,pe hoop schêpf». TftetCTT&Pue,, cpisis IN m chips

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3