Vrijkaarten en duivelse prentenboeken GESPREK VAN DE DAG 'Geen tijd voor vrede?' Bill Clinton is niet welkom bij hooggerechtshof Clips storen huiswerk niet Holland Casino deelt ouderwetse speelkaarten uit Ruim twintig jaar demonstreert ze al tegen kernwapens en van ophouden wil ze beslist nog niet weten. Deze maandag staat de Rijswijkse W. de Dreu weer de hele dag in haar paarse regenjas voor de deur van het ministerie van defensie aan het Plein pro testformuliertjes uit te delen. Het afgelopen weekeinde be toogde ze nog in Amsterdam te gen oologsgeweld in het alge meen en tegen Amerikaans oor logsgeweld in het bijzonder. Met zeven medebetogers is het in Den Haag maar een kleine demonstratie. Tussen de bomen hangt een enkel spandoek van de overleden anti-kernwapen cartoonist Opland. Op zijn plaatje maant een poppetje een militair die een kernbom achter zijn rug houdt. Een rood vlagge tje van de tegenbeweging On- kruit en een stapel linkse on- heilslectuur maken van de beto ging één herleving van de jaren tachtig. Voorbijgangers, rond het middaguur zijn dat hier vrij wel uitsluitend etende ambtena ren, gunnen de vrouw in haar regenjas en haar verwaaide haardos amper een blik waar dig. In ciabatta's happend lopen ze in hun burberryjassen door, murmelend dat ze geen tijd hebben. „Geen tijd voor vrede? roept de Rijswijkse ze nog zacht na. Maar verder onver stoorbaar probeert ze het toch keer op keer opnieuw, als een soort zendeling van de vredes beweging. Een enkeling stopt en vult het formuliertje wél in. Soms lijkt het of ze De Dreu al leen een plezier willen doen. Volgens de demonstranten die elkaar gevonden hebben in de organisatie Akties Tegen Kern wapens, ligt er op de Brabantse luchtmachtbasis Volkel nog een aantal supergeheime en zwaar verouderde Amerikaanse kern bommen. Die zouden er al sinds 1958 liggen zonder dat iemand er iets van weet, zelfs zonder dat het parlement er ooit over is in- gelicht.Het ministerie heeft bij navraag meteen de schijn tegen, want de woordvoerder wordt ui terst zwijgzaam als het woord kernwapens wordt genoemd. „Over kernwapens zeggen wij nooit wat, dat is ons beleid", dreunt de man mechanisch op. De demonstranten hebben niet de illusie deze middag een keer punt in het Nederlandse defen siebeleid te veroorzaken. Vrolijk zwaaien ze naar de bewakings camera aan de gevel. Legeroffi cieren die het ministerie verla ten, krijgen ook een folder. A. de Dreuweet niet precies wat ze met de aanvallen op Amerika aan moet. Haar actie vandaag heeft niets met dat geweld te maken. Ze is natuurlijk wel te gen elke vorm van geweld, maar het klinkt nu een beetje alsof ze het jammer vindt dat Bush en Bin Laden de aandacht voor haar kernwapens hebben weg genomen. En dan monter: „Hoewel, het was dit weekeinde toch ook een heel goede de monstratie in Amsterdam. We hebben echt wat duidelijk ge maakt". Axel Veldhuijzen MENSELIJK Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat ex-president Clinton er niet als advo caat mag werken. Het hof geeft geen uitleg, maar het is gebruikelijk datjuristen die hun licentie heb ben verloren bij een lager hof gaan werken. Dat overkwam Clinton in april in de staat Arkansas. Zijn bevoegdheid als advocaat in Arkansas te wer ken werd door het plaatselijke hooggerechtshof voor vijf jaar ingetrokken. Bovendien kreeg hij een boete van 25.000 dollar. De sancties werden opge legd wegens meineed. Clinton pleegde meineed in de zaak Paula Jones. Jones, een voormalig medewerkster toen Clinton gouverneur van Arkansas was, beschuldigde Clin ton van seksuele intimidatie. Tijdens de behande ling van de zaak ontkende Clinton een relatie te hebben gehad met een stagiaire in het Witte Huis. Dat bleek een leugen. De meeste advocaten die zijn ingeschreven bij het federale hof dienen daar nooit een zaak, maar het is een eer het in principe te mogen. Voor de Amerikaanse president Bill Clinton, van huis uit advocaat, is geen plekje over bij het hooggerechtshof van dat land. Foto: PA/Kevork Djansezian lesei lig Als de nieuwe clip van Destiny's Child opstaat zijn scholieren die huiswerk maken nauwelijks afgeleid, maar zo gauw een Nederlandstalige soapserie begint heeft het huiswerk er sterk onder te leiden. Dat conclu deert Marina Pool in haar promotie onderzoek aan de universiteit van Leiden. Ze promoveert volgende week op het onderwerp 'Distraction Effects of Background Media on Homework Performance'. Pool onderzocht de gevolgen van het combineren van huiswerk met me dia. Daartoe organiseerde ze vier ex perimenten, waarin ruim 570 mid delbare scholieren huiswerkopdrach ten maakten met op de achtergrond muziek, soaps of stilte. Dat de clips niet tot afleiding leidden, verwonderde de onderzoekster niet. „Hiervoor zijn drie redenen te geven. Ten eerste geeft elke nieuwe afleve ring van een soapserie nieuwe infor matie, terwijl muziekclips frequent herhaald worden en daardoor vaak overbekend zijn. Daarnaast geldt blij kens eerdere onderzoeken dat dialo- he h gen (die veelvuldig in soapsotste voorkomen) sterker afleidem be1 ziek op de achtergrond. Tenjdat I werd in de gebruikte soapseiek g moedertaal van de leerlingerroff ken, terwijl de muziekclips Edinj lig waren." Aanvankelijk kwamen de efft van afleiding niet duidelijk n ren omdat de scholieren tijd^yr| experimenten onder toezichi den en ze wilden bewijzen dfc||l geen last van hadden. Toen leiders werden ingeruild doo Sta; kleine camera die de blikrichnci] de leerlingen registreerde won d 'distractie-effecten' duidelijkkun prestaties van de scholieren rtij terden en ook nam de huisw?n tc toe. „De effecten waren vrij S3 vir leerlingen in de televisiecondan presteerden gemiddeld ongede S procent slechter dan leerlingrflle stilte huiswerk maakten (conord; conditie)." Zij moesten 28 pnstri meer tijd steken in het makerrdr huiswerk dan de scholieren d werden afgeleid. an CHELSEA CLINTON, doch ter van de voormalige Ame rikaanse president Bill Clin ton, is gisteren begonnen met een studie aan de Brit se elite-universiteit in Ox ford. Chelsea studeert in ternationale politiek. De 21-jarige dochter van de ex-president was zondag bij haar aankomst op de uni versiteit van Oxford in ge zelschap van haar vader. Clinton studeerde zelf tus sen 1968 en 1970 in Ox ford en ontliep daardoor uitzending als dienstplich tig militair naar Vietnam. Britse KINDEREN kunnen al op hun twaafde met NICOTINEVERVANGERS van het roken afgeholpen wor den. De stad Nottingham begint een proef met deze me thode. ,,Het is absurd dat kinderen gemakkelijk aan siga retten kunnen komen, maar niet aan nicotinevervangers die hen kunnen helpen met stoppen", zegt een Britse kankeronderzoeker die de proef in Nottingham uitvoert. ,,We hopen dat ons onderzoek aantoont dat deze methode voor jongeren net zo effectief kan zijn als voor volwasse nen. Het is van cruciaal belang juist jonge rokers aan te moedigen om te stoppen. De meeste volwassen rokers zijn in het tienerjaren begonnen." In Groot-Brittannië begin nen elke dag vierhonderd kinderen met roken. Een kwart van de 15-jarigen is verslaafd aan nicotine. Het omroepbedrijf van de Britse PRINS EDWARD heeft de omstreden opna mes over diens neef William afgestaan aan Buckingham Palace. Het materiaal bevat geen beelden waarop de zoon van kroonprins Charles zelf is te zien. Het bedrijf, Ardent Productions, had de opnames vorige week ge maakt, aan het begin van het nieuwe studiejaar van prins William. De media hadden toestemming gekre gen korte tijd opnames te maken, waarna ze moesten vertrekken. Ze deden dat alle maal, maar het bedrijf van Edward kwam even later terug. Een populair spelletje bij jonge IBIZA-TOERISTEN, is het balanceren op de balustrade van balkons van hotels. De afgelopen zomer zijn twintig jonge toeristen, vooral uit Groot-Brittannië, van hun balkon gevallen. Een Britse jon gen kwam om het leven, bij een val van de tweede verdie ping. De anderen negentien overleefden hun spelletjes. De toeristen zijn meestal volslagen beschonken als het evenwichtsspelletjes doen. Zo stortte een 29-jarige man vijftien meter in de diepte. Een 17-jarige probeerde geld biljetten uit de lucht te grijpen toen hij van het balkon viel. OPRAH WINFREY is volgens het Amerikaanse zakenblad Fortune de op twee na mach tigste Amerikaanse zaken vrouw. Zij is in de jaarlijkse lijst van de vijftig machtigste zakenvrouwen uit dat land ge stegen van plaats vijftien naar plaats drie dankzij de zeer suc cesrijke lancering van haar tijdschrift 0. De populaire pre sentatrice moet Carly Fiorina en Meg Whitman voor laten gaan. Fiorina, president-direc teur van het computerconcern Hewlett-Packard, stond vo rig jaar ook bovenaan. Zij heeft haar toppositie gehouden. Een 10-jarige jongen uit Kerkrade is vrijdag zwaar gewond geraakt nadat hij werd gebeten dooreen AGRESSIEVE HOND. Het dier, een kruising tussen een herdershond en een bullterriër, beet het slachtoffer zijn linkeroor af. Ook zijn rechteroor en zijn hoofd werden geraakt. De hond is op last van de officier van justitie afgemaakt. In de loop van deze week wordt duidelijk of het aangezette oor be houden kan blijven. Volgens de moeder van het slachtof fer is het huisdier aangezet om aan te vallen. „Mijn zoon vertelde dat hij op de grond werd geduwd door die jongen, waarna hij de hond commandeerde om te bijten. Dat was het eerste wat hij me zei toen hij met een bebloed hoofd hier binnen werd gedragen." De politie gaat er vooralsnog niet van uit dat er opzet in het spel was. Van een onschuldige potje pes ten tot het dodelijke pokerspel. Het kaartspel kent vele facetten. Ouders leggen met hun kinderen een kaartje, dronkaards verspe len hun weekloon en fanatici zetten hun bezit, geliefde en le ven op het spel. En de bridgers spelen het godenspel. De bridger kent maar één kaart spel: bridge. Het is voor hem het godenspel onder de kaart spelen. Het is waarschijnlijk in Amerika ontwikkeld uit oudere kaartspelen. Bridge is het enige spel dat overal op dezelfde wij ze wordt gespeeld. Het is ook het enige kaartspel dat als (denk) sport wordt gezien. Het Hofland Casino heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een collectie zeldzame speelkaarten vanaf de 17de eeuw aangekocht. Tevens is er een boek gemaakt over speel kaarten. Daarnaast heeft het Holland Casino de verzameling oude speelkaarten die het in de loop van de jaren bijeen heeft gebracht, geschonken aan twaalf musea en de Koninklijke Bibliotheek. Het Holland Casino heeft de verschillende musea uitgeko zen op basis van de raakvlakken die hun verzamelingen hebben met de onderwerpen op de speelkaarten. Soms is de keuze bepaald door de plaats van her komst. Zo krijgt het Grafisch Museum Zutphen de koperen drukplaat en een afdruk van Le jeu de drapeau, een kaartspel dat werd gemaakt naar aanlei ding van de Slag bij Waterloo in 1825. Omdat het Holland Casino meerdere spelen hiervan in het bezit heeft, krijgt ook het Leger museum in Delft een uitvoe ring. Elke kleur vertegenwoor digt een leger uit deze bloedige strijd. Op de schoppenkaarten staan de Ieren, op de harten de Fransen, de Russen op de kla veren en de Duitsers op de rui ten. Oorlogen, complotten en veld slagen zijn regelmatig een in spiratiebron voor kaartenma kers. De Noord-Amerikaanse burgeroorlog was eveneens aanleiding tot een spel waarbij de hoofdrolspelers van het wer kelijke drama op de kaarten Daar komt een wet voor. En maar liefst zeventig, misschien wel tachtig Bennebroekers hadden vrijwillig hun riante foren senhutten verlaten voor een avondje bijscholing. Vertaald naar bijvoorbeeld Amsterdam had dat een menigte van acht duizend man betekend, en als de Bennebroekse betrokkenheid bij het dagelijkse bestuur de landelijke norm zou zijn, kon er een Dualisme-Festival met 160.000 bezoekers gehouden wor den. Overigens bevat dat wetsvoorstel dat het dualisme in de ge meenteraden moet stimuleren ernstige denkfouten. Nu nog is het zo dat wethouders gekozen worden uit de raad, en ver plicht in de gemeente moeten wonen, maar het voorstel is om met die traditie te breken. Vanaf volgend jaar mag er ook een onbekende worden ingehuurd, die heel ergens anders woont. Dat heeft natuurlijk niks met dualisme te maken, maar alles met het chronische tekort aan geschikte en willige kandida ten. Dus wat dreigt er te gebeuren? Stel, in uw gemeente is niemand voor Onderwijs te vinden. In Siddeburen woont wel een kandidaat. Die krijgt een lidmaatschapskaart opgestuurd van de partij die voor Onderwijs aan de beurt is, alsmede een riante benzinevergoeding, en het is geregeld. Een lokale poli tieke partij, zelf onbekwaam tot besturen, heeft een uitzend kracht ingehuurd. Maar zal zo'n man dan op nieuw-dualisti sche wijze keihard worden aangepakt door de raadsl Nee, natuurlijk niet. Je gaat niet eerst om personeel si en dat personeel vervolgens uitschelden. Als we iets te on111 dig doen over de beleidsnota's van zo'n bestuurlijke gast}'e] der meldt hij zich ziek. m 1 Het blijft dan nog steeds beter te leunen op lokale ideali die misschien niet al te bekwaam zijn, maar in ieder gei?* trokken en aanspreekbaar. Mijn ideale dualistische wet der woont middenin het dorp, heeft zowel oude vetes al liefdes lopen, en voelt dagelijks de jaloezie van zijn drie tiegenoten die géén wethouder mochten worden. Mijn ii dualistische raadslid wil maar één ding, namelijk de sti status en het salaris van de nu zittende wethouder. Het ningsverschil tussen raadslid en wethouder kan dan ooi schrijnend genoeg zijn. Geldingsdrang, rancune en jalot zijn wellicht niet zeer populaire menselijke eigenschapp ~n maar vormen - uiteindelijk - wel de motor van alle poli landelijk of lokaal. In Bennebroek maakt het dualisme gens geen schijn van kans. De harmonie, door alle politi partijen heen, en de intense Bennebroeker tevredenheid die harmonie, voorkwamen dat er die avond ook maar vraag of opmerking voorbijkwam die ik mij nu nog herf Holland Casino schenkt een verzameling oude speelkaarten aan musea en de Koninkelijke Bibliotheek. Dit kaartspel, 'Le jeu de drapeau', werd gemaakt ter gelegenheid van de slag bij Waterloo in 1815. Foto: Holland Casino ite pst ;nt kaarten. Volgens het joonte loof mag er op de sabbat113' worden gewerkt. Onder viel ook het scheuren vaA pier en bij zilveren speelcht is de kans van scheuren afg Deze kostbare kaarten zi gebracht in het Joods Hi risch Museum in Amstei De zogeheten vrijkaartje|f 4 met de hand beschilderc ten uit India. Het zijn vriNfl paartjes uit de KamaSuti wetenschappelijke boek Eei seksuele omgang ondervoet Een goede uitvoering va£W( liefdesspel verhoogt het jdo' is de boodschap, ook votg r: kaartspelers. r ai De windkaarten spreken gel tot de verbeelding. Ze zijier dens de beurskrach van rf 1 uitgegeven. Dat jaar bleeder levendige aandelenmarkïus windhandel te zijn geweétid spel neemt op satirische iek de vele beleggers op de h Er is ook het trieste verhe het kaartregu. Een arme f der legde in de 19de eeuv kind te vondeling bij de Itll ting voor Stadsbestedelin de gemeentelijke instellir- L de opvang van wezen enht delingen. Zij had aan de Ke 1 van haar kindje een zigzagt wijze doorgeknipte spelkyag bevestigd. De andere heljee hield ze. Ze kon zo later fcacl zen dat het haar kind wa$eg halve speelkaart was dus »r c 9U. de De eerste Nederlandse kada maker is de uit Frankrijk ion komstige Jean Fouquet. F_ drijf begon zijn activiteite - 1686 en het bleef vervolg^J" 260 jaar in de familie. Nei land is ook het land waar[)( verschillende manieren i&1 probeerd belasting te hef|J<( het kaartspel. Op 1 mei 1', werd voor het eerst niet o maken maar op het spele? kaarten belasting gehever Kaartspelers die geen ster op de schoppenaas hadd< werden beboet met hond<en' gulden. Op het namaken,n belasting-aas stond geselflp waarna brandmerken, 25 eenzame opsluiting en ter1 te eeuwige verbanning. ,er Irene Nieuwenhuijse Dualisme En toen had ik zomaar de burgemeester van Bennebroek aan de lijn, vanwege een column waarin haar doqj, waar ik ooit woonde, door mij diep werd beklaagd. Want Bennebroek is af, een aangeharkt stofvrij paradijsje, waar niets meer gaat gebeuren, omdat alles er al gebeurd is. Maar de burgemeester vertelde mij, met keurig ingehouden woe de, dat er wel degelijk iets te gebeuren stond, namelijk n bijeenkomst om burgers meer bij het bestuur te be trekken. Uiteraard meldde ik mij desgevraagd als spreker aan, in de stellige overtuiging dat er niet meer dan acht burgers present zouden zijn, in een treurig galmende zaal waar een optimisti sche bode alvast honderd schaaltjes met Japanse zoutjes over de tafeltjes had verspreid. Helaas, dat hilarische verslag kan er niet ko men. Tot mijn verbazing waren er minstens ze ventig burgers aanwezig, wat neerkomt op ruim één procent van de bevolking. Zij kwamen voor tekst en uitleg over het nieuwe dualisme in de ge meenteraad. Simpel gezegd betekent dat dualisme dat de raad, het dorpsparlement, en de wethouders, de dorpsregering, meer ruzie met elkaar moeten ma ken en minder dubbele petten op mogen hebben. noemt het in 1423 een uitvin ding van de duivel. Het kaart spel kreeg in die kringen al snel de bijnaam het duivelse pren tenboek. Maar ondanks al het verzet was de opmars niet meer te stoppen. Hoewel er vandaag de dag nog steeds groeperingen zijn die het spel als satanisch bestempelen. Het verhaal van de Sabbatkaar- ten is vooral curieus. De rijke Amerikaanse familie Suasso wilde aan het begin van de 18de eeuw het verbod om op zaterdag te spelen omzeilen door te spelen met zilveren staan afgebeeld. Ook de boe- renstrijd in Zuid-Afrika was een dankbaar onderwerp. Paul Kru- ger staat er krijgshaftig op. De behoefte om met kaarten de toekomst te voorspellen is al oud. Carmen, de hoofdpersonage in de opera Carmen van Bizet, trekt in de derde akte steeds de dodenkaart. Zij zingt dan de hartver scheurend aria: „Le mort! Encore! Toujours le mort!" De dood! Alweer! Altijd de dood! De voorspelling komt uit en aan het eind van de opera sterft Carmen. Waarzegsters leggen al eeuwen - vermoedelijk vanaf de 15de eeuw - de kaart en wauwelen wat over aanstaande ramp spoeden. Italië is de baker mat van deze toverkollen. Het kaartspel is al een eeuw eerder - in 1370 - in Italië gesignaleerd. Vanuit dit land breidt het zich snel uit over Europa. Niet iedereen was daar blij mee, vooral de katholieke kerk was niet gecharmeerd van dit spel. De later heilig verklaarde Bernard van Sienna

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2