Mediacongres gaat over aanslagen VS MEDIA Feestje televisie zonder champagne Landelijke dagbladen zien hun oplaag licht groeien Al-Jazeera laat zich niet muilkorven Soaps leiden af van huiswerk, clips n| Bijna miljoen zien Costa! KIJKC|JFERS 7 7i Een avond lang terugkijken op vijftig jaar mediahistorie 648 ruswijk/anp - De oplages van de meeste landelijke dagbladen zijn in het tweede kwartaal van 2001 licht gestegen ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Alleen Trouw en de Volkskrant zagen hun oplage licht dalen. Dat blijkt uit cijfers die HOI, In stituut voor Media Auditing gis teren heeft vrijgegeven. Trouw zag de effectieve oplage van 130.023 naar 127.413 dalen, de Volkskrant van 332.919 naar 331.478. De Telegraaf bleef de grootste krant met 789.200 (toename 2000). Het Algemeen Dagblad steeg van 324.694 naar 334.514, de NRC van 265.907 naar 267.585 en Het Parool van 88.056 naar 88.456. Het instituut interpreteert de cij fers niet en geeft dus geen ver klaring voor de oplage-schom melingen. Bovendien worden de oplages van de gratis kranten Metro en Spits niet geteld, omdat die niet bij de organisatie zijn aangeslo ten. Bijna alle regionale bladen laten een licht oplageverlies zien. Al leen De Gelderlander, het Bra bants Dagblad en de Provinciale Zeeuwse Courant noteerden een lichte stijging. hilversum/mediaredactie - Rob Bakker, organisator van het 11e Nationaal Omroepcongres zegt er niet onderuit te kunnen ko men en dat ook niet te willen: de aanslagen in New York en Washington en de consequen ties die dat wereldwijd heeft, zullen ongetwjfeld een van de rode draden vormen van het omroepcongres, dat op 17 en 18 oktober in Hotel Gooiland in Hilversum wordt gehouden. Daartoe staat onder andere op de woensdagmiddag in een van de zalen van het complex 'de veranderende televisiejoumalis- tiek' centraal, ook als reactie op de aanslag op het World Trade Center. Het Nationaal Omroepcongres gaat in de herkansing sinds het evenement, dat daags na de aanslag op 11 september in de VS van start zou gaan, van de agenda werd geschrapt. De or ganisatie vreesde teveel afzeg gingen door de activiteiten die de omroepen met marathonuit zendingen aan de dag legden. „De nadruk van het congres zal nu ongewtijfeld komen te liggen op nieuwsvoorziening", aldus Bakker. Niet eens zozeer omdat dit onderwerp nou prominent op de agenda staat, maar meer omdat alle sprekers zeker aan de ramp in de VS zullen refereren, aldus de organisator van het congres. Bakker stelt nu alles in het werk om een van de journalistieke betrokkenen bij de verslagge ving van de acties van CNN of de BBC aan de praat te krijgen over de dramatische gebeurte nis. „We zoeken iemand die nauw betrokken is geweest bij de verslaggeving ter plekke". Daarnaast zal het congres van zelfsprekend volop aandacht besteden aan 50 jaar tv in Ne derland en zijn er speeches te verwachten van Gerrit -Jan Wolffensperger (voorzitter Raad van Bestuur van de NOS), Dick van der Graaf (voorzitter Raad van Bestuur HMG) en Fons van Westerloo, voorzitter Raad van Bestuur SBS Broadcasting. Over 50 jaar publieke tv praten verder Bert van der Veer (werkte voor ongeveer alle omroepen), Joop van der Reijden (ex-voorzitter NOS), Ed van Westerloo (ex-al- gemeen directeur NOS), Erik de Vries (tv-pionier) en Erik Jur- gens, ex-voorzitter van de NOS. Sinds de aanslagen in de VS zijn ook in het Westen de ogen ge richt op het Arabischtalige Al-Ja zeera. De stoutmoedige satelliet zender, die zich als eerste in de Arabische wereld onttrok aan staatscensuur, scoort primeur na primeur. door onze correspondent Dora Rovers Direct na de terreurdaden in de Verenigde Staten drongen dui zenden nieuwsgierigen het Egyptische kantoor van Al-Ja zeera binnen. Terwijl de natio nale, door de staat gecontroleer de zenders nog lieten zien welke hoogwaardigheidsbekleders die dag door president Mubarak waren ontvangen, kwam de jon ge Arabische satellietzender met de gebeurtenissen zoals die zich van moment tot moment ontra felden. Sinds die elfde september weet het tv-kanaal van het Golfstaatje Qatar de ogen van de hele we reld op zich gericht. Al-Jazeera bericht als enige nieuwszender uit het deel van Afghanistan dat onder controle van de Taliban staat. Sterker nog, de zender krijgt boodschappen doorge speeld van Taliban-leiders die samenwerken met Osama bin Laden, hoofdverdachte van de aanslagen op WTC en Pentagon. Een week geleden ontving Al-Ja zeera een fax van de Saudische terroristenleider, waarin die zijn moslimbroeders in buurland Pakistan oproept de 'Ameri kaanse kruisvaarders' het hoofd te bieden. Al-Jazeera, ook wel het Arabi sche CNN genoemd, maakte al eerder naam. Het satellietkanaal bond op succesvolle wijze de concurrentie aan met gevestigde nieuwszenders als de Britse BBC en het Amerikaanse CNN. In de berichtgeving over het conflict in het voormalige Joegoslavië en bij de verslaggeving over de Pa lestijnse opstand tegen de Israë lische bezetting overtrof Al-Ja zeera het aanbod van de wester se rivalen. Het Arabische satellietkanaal met correspondenten op 28 plaatsen is daarom een gewilde intermediair geworden. Als de Iraakse president Saddam Hus sein een breed publiek zoekt om zijn verzet tegen de Amerikaans- Britse bombardementen uit te dragen, stuurt hij zijn toespra ken naar Al-Jazeera, en niet lan ger naar BBC of CNN. Ook Bin Laden bleek in 1998 en 1999 de voorkeur te geven aan de Arabi sche nieuwszender. Hij was be reid medewerkers in zijn schuil oord te ontvangen, waar zij ex clusieve interviews met hem op namen. Populair Al-Jazeera is sinds de oprichting vijf jaar geleden mateloos popu lair bij het Arabische publiek, maar gehaat door de leiders van het Midden-Oosten. De satel lietzender maakte korte metten met de in de Arabische wereld gebruikelijke muilkorving van journalisten. Tot ongenoegen van een groot aantal regimes vult Al-Jazeera de ether volgens het principe van vrije nieuwsga ring en vrije meningsuiting. In de controlekamer in de Qata- rese hoofdstad Doha worden de kwaliteit van beeld en geluid be waakt en - zeer ongebruikelijk in de Arabische wereld - niet de mening van de studiogasten. Die komen ongebreideld aan het woord in het veel bekeken discussieprogramma 'Tegenge stelde Richtingen', dat elke dins dagavond rechtstreeks wordt uitgezonden, en niet zelden in regelrechte schreeuwpartijen ontaardt. Het paradepaardje breekt met elk taboe op politiek, sociaal en religieus gebied. Mensenrech ten, vrijheid voor vrouwen, po lygamie, verboden politieke groeperingen, marteling en al ternatieve interpretaties van de Koran komen allemaal aan bod. Al-Jazeera, dat begon met Arabi sche medewerkers van de in middels wegbezuinigde Arabi sche afdeling van de BBC, laat bovendien oppositieleiders aan het woord die in eigen land worden doodgezwegen. Van tijd tot tijd menen Arabi sche leiders het kijkgenot te moeten beteugelen. In Algerije legde de regering de stroomtoe voer in delen van het land stil om te voorkomen dat het debat over de bloedige burgeroorlog kon worden gevolgd. In Jorda nië sloten de autoriteiten het plaatselijke kantoor van Al-Ja zeera na de beschuldiging in één van de programma's dat wijlen koning Hussein met Isra el collaboreerde. En de imams van Saudi-Arabië spraken een fatwa (doodvonnis) uit om Sau- di's te weerhouden van deelna me aan de debatten op de con troversiële zender. Al-Jazeera betekent schierei land, zoals thuisbasis Qatar ook wel wordt genoemd. Het kleine sjeikdom steunde de zender met een lening van .137 miljoen dol lar van Qatars emir Hamad bin Khalifa al-Thani. Met uitzonde ring van Libanon is er geen en kel Arabisch land dat niet bij hem heeft aangedrongen op sluiting van Al-Jazeera. De emir heeft die druk altijd weerstaan. Het kleine Golfstaatje met 600.000 inwoners werd nooit se rieus genomen, maar telt nu via Al-Jazeera in de Arabische we reld én in het Westen mee. Duizenden woedende Afghanen vallen het (lege) gebouw van de Amerikaanse ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kabul aan. Foto: AP Als de nieuwe clip van Destiny's Child opstaat zijn scholieren die huiswerk maken nauwelijks af geleid, maar zo gauw een Ne derlandstalige soapserie begint heeft het huiswerk er sterk on der te leiden. Dat concludeert Marina Pool in haar promotie onderzoek aan de universiteit van Leiden. Ze promoveert vol gende week op het onderwerp 'Distraction Effects of Back ground Media on Homework Performance'. Pool onderzocht de gevolgen van het combineren van huis werk met media. Daartoe orga niseerde ze vier experimenten, waarin ruim 570 middelbare scholieren huiswerkopdrachten maakten met op de achtergrond muziek, soaps of stilte. Dat de clips niet tot afleiding leidden, verwonderde de onder zoekster niet. „Hiervoor zijn drie redenen te geven. Ten eerste geeft elke nieuwe aflevering van een soapserie nieuwe informa tie, terwijl muziekclips frequent herhaald worden en daardoor hilversum/mediaredactie - De met behoorlijk veel tamtam aangekondigde tiendelige serie Costa! van BNN heeft gister avond 810.000 kijkers getrokken. Een woordvoerder van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van de NOS noemt dat, gezien de concurrentie, goed. Hoewel de kijkcijfers behoorlijk waren, bleef de waardering ech ter steken op een magere 6,8. Costa behaalde een marktaan deel van 14 procent. Overigens duurt het altijd ongeveer 3 afle veringen voordat werkelijk dui delijkheid bestaat over de kijk cijfers. De ruim 800.000 kijkers komt overeen met wat de program mamakers van BNN eerder voorspelden. Costa! speelt zich af in Salou. vaak overbekend zijn. Daarnaast geldt blijkens eerdere onderzoe ken dat dialogen (die veelvuldig in soapseries voorkomen) ster ker afleiden dan muziek op de achtergrond." De prestaties van de scholieren verslechterden en ook nam de huiswerktijd toe. „De effecten waren vrij sterk: leerlingerf.O televisiecondities presteen gemiddeld ongeveer 12 pr< slechter dan leerlingen dieg.o stilte huiswerk maakten (one leconditie)." Zij moesten 2 d' cent meer tijd steken in ken van huiswerk dan de Sun lieren die niet werden afge Top 10 meest bekeken programma's Journaal 20.00 uur (30-9) NOS PSV-Lazio Roma NOS Studio Sport NOS Spoorloos KRO Spartak-Feyenoord NOS Baantjer RTL 4 Goede Tijden RTL 4 Netwerk NCRV Kopspijkers VARA Toen was geluk KRO VF OS .po 2.71 2.34 2.32 20\i 1.8? 1.71.. 1.62 1.54.1, 1.4Sen 1.4lj0' Top 10 best gewaardeerde programma's 1Maxima T oernee 2. Vinger aan de pols 3. Spoorloos 4. A touch of frost 5. Twee voor twaalf 6. Ronde van Spanje 7. Vermist 8. Per seconde wijzer 9. Hans Kazan Magic 10. Russen Marktaandelen in NOS AVRO KRO KRO VARA NOS TROS VARA TROS KRO Nederland 1 14,7 (13,2) Nederland 2 20,3 (13,7) Nederland 3 8,6 (8,2) RTL 4 15,7 (16,8) RTL 5 4,9 (4,8) Yorin 6,9 (6,0) SBS 6 8,0 (10.9) NET 5 3,8 (3,7) V8 3,4 (4,4) - y-Ri 7|S, 7, 7j 7)ijt 712. 7}pi 7 ide: 12.1 Jdd öel De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Lui^ onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De commr. n ele omroepen laten geen waardering meten. Tussen hadb: staan de marktaandelen van vorige week. De 2 organisatoren van het nde Nationaal Omroepcongres in Hotel Gooiland Rob van Beek (I) en Rob Bakker. Foto:Leendert Jansen Hilversum - Een nog jonge volks schrijver Gerard Reve in de rol van politieagent. 'Apollo Henkie' Terlingen in actie tijdens de eer ste landing op de maan. De Bra bantse scepticus die bij het pro gramma Showroom verkondigde dat die hele maandlanding in scène gezet zou zijn. De Willem Ruis Show. De eerste tv-show rond dominostenen waarbij de regisseur consequent te laat in zoomde op de vallende stenen. Pierre Janssen als bevlogen cul tuurminnaar in Kunstgrepen. Toppop. Johnny Rijk. door Monique Brandt Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat de eerste televi sie-uitzending tot stand kwam. De viering ervan zal vanavond- voor grote aantallen kijkers een geweldig feest van herkenning worden. Vanaf 19.00 uur tot 01.00 uur - 'maar het kan ook best een uurtje later worden'- is het op Nederland 2 terugkijken geblazen. De afgelopen maanden konden kijkers via internet en via specia le formulieren in de landelijke dagbladen, meestemmen over het favoriete tv-avondje. Zo'n twintigduizend mensen reageer den: zij brachten een stem uit over de meest geliefde program ma's of programmafragmenten in de categorieën Jeugd, Evene menten, Amusement, Drama, Cabaret en Satire, Sport en Mu ziek en Cultuur. „Dat leverde een mooi avondje tv op", aldus netcoördinator Joop Daalmeijer. „Het moest vooral geen gala avond worden met sterren die achter de bitterballen aan de champagne lurken. Het is echt terugkijken naar de mensen die vroeger belangrijk waren voor de Nederlandse televisie." De afgelopen maanden heeft een klein team van omroepme dewerkers op 'volstrekt particu lier initiatief gewerkt aan de tv- avond. Omroepen voelden aan vankelijk niets voor een viering van het jubileum. Pas toen kran ten navraag gingen doen over de geplande feestelijkheden, groeide in Hilversum het besef dat dit feest niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Daalmeijer: „Omroepen hadden allemaal de eigen jubilea achter de rug, maar uiteindelijk gingen ze overstag. Er is de afgelopen tijd echt rond de klok gewerkt." De Hilversumse Studio 22 wordt het decor waar tal van oud-ge- dienden gezamenlijk mee zullen kijken naar de jubileumavond. Zo wordt er door de verschillen de presentatoren gesproken met mensen die in de verschillende genres bepalend zijn geweest. Zestien omroepers/sters van weleer, onder wie Mary Schuur man, Karin Kraaykamp, Lisette Hordijk, Henk Mouwe en Hans van der Togt zullen de program ma's aan elkaar praten. In het jeugdblok verzorgt meneer De Uil uit de Fabeltjeskrant de in terviews. Maar ook Judith Bosch en Dick Passchier (Zeskamp), Joop van Zijl, Aad van den Heu vel, Bavo Galema, Martine van Os, René Eijbersen, Heinze Bak ker, Jeroen Pauw en Pia Dijkstra zullen een deel van de presenta tie van de verschillende blokken voor hun rekening nemen. Volgens de samenstellers is de zoektocht naar materiaal vooral lastig geweest omdat veel pro gramma's niet meer bestaan. „Banden werden vroeger vrij snel gewist, een meter band kostte geld." Jan Kuperus, ver antwoordelijk voor de eindregie van Nederland 2: „Ik vond ooit eens ergens een epistel waarop werd verzocht de hele serie Dappere Dodo te vernietigen. En het is bijvoorbeeld ook niet waar dat de banden van Ja Zus ter Nee Zuster zijn verbrand, zo als het verhaal altijd was. Die banden zijn gewoon gewist. Vroeger werd zeer achteloos met het materiaal omgegaan. Alles wat live was, werd sowieso niet opgenomen tot halverwege de jaren vijftig. Van sommige programma's hadden we geluk kig nog wel compilatiebeelden. Zo bestaat van het programma Schaep met de vijf Pooten nog een liedjescompilatie." Wettelijk Volgens Daalmeijer is in veel an dere landen, zoals Frankrijk, wettelijk bepaald dat tv-beelden bewaard moeten blijven in een nationaal archief. „In Nederland hebben we zulke regels niet, al is er veel verbeterd. Alles wordt nu digitaal opgeslagen. Hier in het archief liggen nog 200.000 banden die overgezet mofte: worden, dat kost zo'n dert d» veertig miljoen gulden." tin De omroepen mochten ofin zoek drie of vier programfun per genre leveren, waar dfd kers uiteindelijk uit kondef31! zen. De landing op de ma!^| presenteerd door de inmiijn overleden journalist Henkjet lingen was veruit favoriet, fel programma kreeg eenderdri het totaal aantal stemmen categorie Evenementen. E mareeks Stiefbeen en Zooi Piet Römer, was ook veelgm vraagd, net als Willem Ruifl| gens Gerard Baars, progra. directeur bij de TROS, zijn shows van deze quizmastt steeds goed. „Ze zouden z weer op tv kunnen, dan zc,^ echt een hit hebben. Het ttstc is erg hoog, het ziet er flitslOS uit, het is echt zeer van deP® Uid." iS Verder onder meer te zien moord op Kennedy, het Ascheidsconcert van Doe Joop Zoetemelk wint de France, Het huwelijk van 5ud en Claus, Hameien en Fara h> Majeure. ,51 De NOS zendt vanavond een avondvullend programma uit over 50 jaar tv in Nederland. Er zijn onder andere fragmenten te zien van de destijds zeer populaire serie Swieb£aj Foto:GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20