Vrees voor hogere werkloosheid 'Meer politie en andere sluitingstijden' P 'Gebruiksbeperking' voor vier Leidse cafés Drinkers van giftige thee uit ziekenhuis BH: Vermeend dringt in 'crisisberaad' met sociale partners aan op loonmatiging Blair: Acties tegen Taliban beginnen bijna Balkenende leider CDA WIJZIGING SLUITINGSTIJDEN Leidsch Dagblad L>ag TTTl xm nr. 42736 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,75/€1,25 dinsdag 2 oktober 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 oviseren Koersk pnnen liekclips en verk niet isair lieren hebben fnlijk i hobby's !en.Ls pHSjS tijdelijk i aan de jssenaarseweg h' ijrmond kan :ndjaar jk uitpakken oud boompje boompje W dra Hochman eb mijn leven lang ■acht te leren hoe ik :n moet; nu ik weet je dat doet, is mijn :n bijna volbracht Enkele bui ^Vi8s (H®j cte' ZW4-S Leidsch Dagblad [®S den haag/gpd - Het kabinet houdt reke ning met een scherpe stijging van de werkloosheid in 2002 en 2003. In beide ja ren zou het aantal werklozen met 70.000 kunnen oplopen. Dat is het gevolg van een verdere terugval van de economie. In nieuwe berekeningen gaan de minis teries van sociale zaken en financiën nu uit van zeer magere groeicijfers. Dit jaar zou de economische groei uit kunnen komen op 1,7 procent, volgend jaar is een verdere terugval mogelijk tot rond 1 procent. In deze cijfers zijn de mogelijke effecten van de aanslagen in de VS nog niet eens meegenomen. De werkgeversorganisatie VNO/NCW constateert dat de terroristische aansla gen van 11 september een zeer negatieve invloed hebben op het vertrouwen van ondernemers. VNO/NCW heeft zeer re cent vierhonderd middelgrote bedrijven (50-200 werknemers) in ons land geën quêteerd. Een kwart van de reacties was van voor de aanslagen, driekwart van er na. Volgens een woordvoerder van de werkgeversorganisatie zijn de onderne mers nog veel somberder geworden na de dramatische gebeurtenissen in de VS. Ze zijn nu veel negatiever over winstver wachtingen, orderportefeuille en werkge legenheid. Bovendien denken ze veel minder te investeren. De werkgevers ma ken zich al langer grote zorgen over hun winstgevendheid. Ze vinden dat de loon kosten veel te hard oplopen. In de nieuwe gegevens van het kabinet is een vergelijking opgenomen met Duits land, waaruit blijkt dat de Nederlandse concurrentiepositie sterk is verslechterd. Sinds 1997 is onze concurrentiepositie met 17 procent teruggelopen ten opzich te van de Duitse. Het Centraal Planbu reau heeft berekend dat de loonkosten nu bijna 85 procent bedragen van de to tale bedrijfskosten. Het kabinet streeft naar een maximaal percentage van 80, omdat anders de winstgevendheid van de bedrijven te veel wordt aangetast. De nieuwe departementale cijfers zijn gisteren aan de organisaties van werkne mers en werkgevers verstrekt. Ze zullen vandaag worden besproken in een 'cri sisberaad' met minister Vermeend van sociale zaken. Vermeend heeft de vak bonden onder druk gezet om de loonei sen te matigen. De nieuwe cijfers zijn voorlopige berekeningen. Officiële groei- i,aïi van Mora ;bt er mee I>sch - Cora van Mora is veek voor het laatst op de lie te zien. Na 16 jaar j de gezellige Limburgse, 1 ejhaar geheel eigen stijl on- de kroketten, bitter- 1 en kipsaté van het bedrijf man bracht ermee op. r' ^eft Mora vanochtend be- maakt. Cora zal morgen nderdag afscheid nemen jlevisieldjkend Nederland, clamecampagne van Cora j^lora was de langstlopende eipagne ooit. J Laden heeft iwe kaaklijn 1 - De gezochte terroris- r Osama bin Laden 'Mzijn uiterlijk laten veran- 1 door middel van plasti- hirurgie. Dat heeft een lid e Noordelijk Alliantie ge- tegen een krant in de e hoofdstad Teheran. Bin i onder meer zijn 1 hebben laten wijzigen. londen/gpd-anp - Militaire ac ties tegen Osama bin Laden en het Afghaanse Taliban-regime dat hem beschermt, staan op het punt te beginnen. De Britse premier Tony Blair zal volgens de Britse media vandaag op het congres van de Labourpartij in Brighton aankondigen dat aan vallen zullen worden uitgevoerd op de Taliban. Delen uit de toe spraak van Blair zijn naar de pers gelekt. Volgens de BBC en het persbu reau PA-News zal Blair zeggen dat militaire actie onvermijdelijk is geworden, omdat de Taliban de kans voorbij hebben laten gaan om Bin Laden uit te leve ren. Aanvallen zullen worden uitgevoerd op militaire installa ties en kampen van Bin Laden, terwijl tevens troepen van de Taliban, hun aanvoerlijnen en hun financiën worden aange pakt. Eerder zei de Pakistaanse president generaal Pervez Mus- haraff al dat het er naar uitziet dat de dagen van de Taliban ge teld zijn. Blair zal er op wijzen dat alles in het werk gesteld wordt om slachtoffers onder de burgerbe volking te vermijden. De aanval len op militaire doelen daaren tegen zullen vernietigend zijn. Blair beseft dat veel mensen be zorgd zijn over de mogelijke ge volgen van militaire actie. Maar volgens hem zijn de gevaren van nietsdoen groter. In zijn sombe re speech ontwaart Blair ook nog een lichtpuntje in de huidi ge crisis. Het lijkt er op, aldus Blair, dat de wereldgemeen schap nu nader tot elkaar komt. Bin Laden, door de VS aangewe zen als het brein achter de re cente aanslagen, is vorige week opgedoken in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Dat meldt de Britse krant The Guardian op basis van niet nader omschre ven bronnen. Volgens de krant hebben Amerikaanse en Britse veiligheidsdiensten intussen ook „een behoorlijk goed idee" over de huidige verblijfplaats van Bin Laden.De VS en Groot-Brittan- nië zouden speciale eenheden in Afghanistan hebben. Voorafgaand aan de terreuraan slagen op 11 september stond de Amerikaanse regering op het punt om haar steun uit te spre ken voor een Palestijnse staat. Defensie-minister Colin Powell zou dat bekendmaken in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de VN. De aan slagen gooiden roet in het eten, want de bijeenkomst ging niet door. Dat heeft The New York Times vandaag gemeld. Britse ghurkas lijken er klaar voor. Deze elite-eenheid maakt deel uit van in totaal 23.000 Britse militairen, die momenteel in Oman oefenin gen houden. Foto: AP/Andrew Parsons ramingen voor 2002 en 2003, waarin de effecten van de aanslagen in de VS zijn meegenomen, zijn er nog niet. In de no titie wordt geprobeerd aan te geven wat er gebeurt als de economie inderdaad verder terugloopt dan eerder werd ge dacht. De werkgevers willen naast loonmatiging ook een verlaging bereiken van de ar beidskosten door de sociale premies aan te passen. Dat laatste is mogelijk omdat de kassen waaruit werknemersverzeke ringen worden betaald, enorme reserves hebben, die bij ongewijzigd beleid alleen maar groter worden. Het overleg van vandaag is een opmaat naar het traditio nele Najaarsoverleg, waarin sociale part ners en het kabinet afspraken maken over de arbeidsverhoudingen in 2002. Noordwijkers pleiten voor maatregelen om herhaling steekpartij te voorkomen door Marijn Kramp noordwijk - Meer agenten op De Grent in Noordwijk. Andere sluitingstijden voor de horeca waardoor niet alle jongeren te gelijk op straat komen. Betere controle op wapenbezit en drugs- en alcoholgebruik. Dat zijn volgens stappers, horeca- mensen en jongerenwerkers de manieren om een herhaling van de steekpartij te voorko men waarbij de 16-jarige Kat- wijker Stephan Hendriksen vo rig weekeinde het leven liet. Volgens veel bezoekers van de Noordwijkse uitgaansstraat De Grent neemt de agressie onder het uitgaanspubliek toe en is er steviger controle nodig. Burge meester Van der Sluijs heeft de roep om meer agenten ver staan, maar is vooralsnog niet van plan daaraan ook daadwer kelijk gehoor te geven. „Het on derzoek van politie en justitie naar de toedracht van de dode lijke steekpartij is nog niet afge rond. Laten we dat eerst af wachten voordat we over maat regelen gaan praten." De twee Oegstgeestse verdachten zitten momenteel in het huis van be waring. Donderdag wordt ver moedelijk besloten deze hech tenis met 30 dagen te verlengen in afwachting van de rechtszit ting. De Noordwijkse burgemeester begrijpt de roep om meer con trole in het uitgaansleven wel. .Als er zoiets vreselijks is ge beurd, hebben mensen de nei ging iets te zoeken om iets soortgelijks te voorkomen. Maar als nog niet vast staat wat precies is voorgevallen, is het niet slim direct allerlei zaken aan te passen." Het wijzigen van de sluitingstijden, zodat de jongeren niet meer allemaal te gelijk bij dezelfde bushalte of taxistandplaats hoeven te wachten, is wat Van der Sluijs betreft voorlopig niet aan de or de. De problemen die in het uitgaansleven spelen zijn vol gens Van der Sluijs veel com plexer dan een paar agenten extra kunnen oplossen. Het al cohol- en drugsgebruik onder jongeren is daar een voorbeeld van. „Ouders moeten wat beter op hun kinderen letten. Als ik zie in welke staat jongeren om half twaalf 's nachts op De Grent arriveren, dan maken een paar extra agenten ook niets meer uit" Hetzelfde geldt volgens de bur gemeester ook voor wapenbe zit. „Natuurlijk kan de politie door middel van extra controles wapens innemen. Maar als jon geren een mes op zak normaal vinden, blijf je bezig. Als die Oegstgeestenaren geen mes bij zich hadden gehad, was dit nooit gebeurd." Pagina Duin- en Bollenstreek Pillen, drank en een fatale steek partij op De Grent door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden heeft vier Leidse cafés aan de vooravond van 3 oktober zoge noemde gebruiksbeperkingen opgelegd. Om veiligheidsrede nen is er een maximum gesteld aan het aantal bezoekers. Het is de bedoeling dat in de ko mende maanden voor alle Leid se kroegen waar meer dan vijftig bezoekers in kunnen een ge bruiksvergunning verplicht wordt gesteld. Daarin wordt voor elk café opgenomen wat het maximaal aantal mensen is dat binnen mag zijn. De vier kroegen die nu een ge bruiksbeperking hebben gekre gen zijn Mas y Mas en Odessa, beiden gevestigd aan de Hoge- woerd, Groove Brothers uit de Morsstraat en SamSam uit de Diefsteeg. De twee cafés aan de Hogewoerd mogen maximaal, inclusief personeel, respectieve lijk zeventig en zestig personen binnen hebben. Zij zijn daar mee voorlopers van het toekom stige gebruiksvergunningenbe- leid. Voor de andere twee cafés geldt een beperking van 25 personen. Deze beperking is van kracht totdat de door de gemeente en brandweer geëiste brandveilig heid aanpassingen gedaan zijn. Daarna zal - in het kader van de nieuw in te voeren gebruiksver gunningen - gekeken hoeveel personen toegestaan zijn met de gedane aanpassingen. Voor alle vier de cafés geldt dat de gemeente een boete van 1000 gulden per geconstateerde over treding oplegt. De politie zal zo wel tijdens als na de drie okto ber feesten actief controleren op naleving van de gebruiksbeper kingen. Twee weken geleden hing vijf cafés nog een dwangsom boven het hoofd als niet de juiste vei ligheidsmaatregelen in acht zouden worden genomen. Al deze cafés hebben inmiddels gehoor gegeven aan die oproep en voldoen nu ook aan de ge stelde brandveiligheidseisen. Volgens Marien Schreuder, inte- rimhoofd van de afdeling Hand having van de gemeente Leiden, zijn de vier genoemde cafés brandveilig verklaard dankzij de opgelegde gebruiksbeperking. den haag - westervoort/anp - De acht mensen die na het drin ken van een kruidenthee van Hetger Natuurlijk met vergifti gingsverschijnselen in het zie kenhuis belandden, zijn weer thuis. Dat heeft een woordvoer der van de Keuringsdienst van Waren vanmorgen bevestigd. Gisteren maakte de producent bekend dat een aantal mensen 'ernstig ziek' was geworden na het drinken van Sterrenmix. Voor zover bekend gaat het al leen om de de sterrenmix van Hetger Natuurlijk. Het product is na overleg met de Keurings dienst van Waren uit de handel genomen. Consumenten die de sterrenmix thuis hebben, wordt aangeraden de thee terug te brengen naar de winkel. De verpakte sterrenmix van Hetger Natuurlijk wordt verkocht in Ge zond Wel winkels en in re formwinkels in heel Nederland. Het bedrijf Hetger Natuurlijk zegt nog geen idee te hebben wat er mis is met de kruiden thee. De thee ligt momenteel in het laboratorium van de Keu ringsdienst van Waren, maar de analyse kan nog dagen op zich laten wachten. hilversum/anp - Jan Peter Bal kenende (45) is sinds gister avond de nieuwe politieke leider van het CDA. Nadat de fractie hem gisteren unaniem als op volger van fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer had gekozen, werd hij gisteravond door het CDA-partijbestuur ook als enige kandidaat voor het lijsttrekker schap naar voren geschoven. De aanwijzing van Balkenende moet een einde maken aan de leiderschapscrisis die donder dag was ontstaan. Het CDA-partijbestuur had gis teravond in een Hilversums ho tel nog ruim vier uur nodig om het eens te worden over een ver vanger voor de zaterdagavond teruggetreden kandidaat-lijst trekker De Hoop Scheffer. Nadat echter Balkenende's belangrijk ste concurrent Van Rij in een schriftelijke verklaring aan het bestuur zijn kandidatuur van af gelopen zondag weer min of meer had ingetrokken, lag de keus voor Balkenende steeds meer voor de hand. De kandida tuur van de Brabantse gedepu teerde Van Geel, de afgelopen dagen ook regelmatig genoemd voor het lijsttrekkerschap, kwam uiteindelijk niet meer aan de or de. Volgens vice-voorzitter Kerkhof van het dagelijks bestuur kreeg Balkenende gisteren volledige steun van het unanieme partij bestuur. Zij roemde zijn parle mentaire ervaring en zijn kwali teiten in het debat. Kerkhof ont kende dat zij en het dagelijks bestuur vorige week nog liever Van Rij als lijsttrekker hadden gehad. Pagina Binnenland: Balkenende ziet de toekomst positief in Commentaar (advertentie) In verband met de 3 oktober viering kunnen familieberichten voor deze dag tot 3 oktober 07.00 uur per fax 023-5150567 opgegeven worden. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weke* gratis. M V k\ nO. Plaats e\* (Lvm controle nabezorgnj) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (fl 106,96) jackpot cadeau 48,99 (FL 107,95) Bi] automatische betalng Is m$n 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1