Bentwoud groeit boompje voor boompje RIJN VEENSTREEK Plan voor kapitale nieuwbouw Huize Driehof 'Wat je uitstraalt, krijg je ook terug, zelfs als de klant lastig is' Oma dacht dat die geur van eten kwam Gedeputeerde Van der Sar ontevreden over voortgang Verbouwing ptel Orion i;1» Kaag hervat dito's total-loss 'i aanrijding Alphen krijgt polikliniek voor dementie Genealogische dag in Ter Aar ichtwagen =liest olie in aan den rijn-De Cweer is vanmorgen uitge- aar de Hoogendoornlaan it een vrachtwagen een loliespoor had getrokken, tns Rademaker van de lweer moet de chauffeur eebocht van de Steekterweg at Oostgouweweg iets heb- pejeraakt waardoor zijn I tflstoftank lek raakte. De n jfeur kwam erachter toen rappte. De brandweer trof ]0^-egelen om olieveivuiling desloot te beperken. Een aal bedrijf is ingeschakeld ine weg schoon te maken. ?n, dinsdag 2 OKTOBER 2001 'druk oude P' ^ntjes Rijnland lis wou de - Twee eeuwen w eerste druk is de Ja- mvoudse aflevering van De F brlandsche Stad- en Dorps- •reirijver opnieuw versche- hOe tekeningen en teksten bije negentiende-eeuwse enerdamse uitgever HA. d$ besteedde in deel 8 aan- j^aan Rijnland, dat de dor- loogmade, Leimuiden, in&terwoude en Woubrugge mttte. De stichting Oud Ja- giüvoude liet de prenten met i, en opnieuw drukken. De ir ?uk is te koop voor tien ienn, over te maken op giro- n jner 1622137 ten name van rran der Wereld, Alphen aan ."lijn. jioolklassen 'toeken kerk jrugge - Leerlingen van school De Kinderkring r<n donderdagochtend een leiding door de Neder- j hervormde kerk en het ium in hun woonplaats, ervator Haasbroek van het lum Van Hemessen en le- 'an de historische vereni- D.C. van Hemessen geven ejroepen tekst en uitleg. ieer was er zo'n rondleiding Dstde Woubrugse basisschool heijckerwoude en basis- iet)l Ter Does uit Hoogmade. 11 en id De bouwstop die de ge- heite Alkemade had afgekon- lesvoor Hotel Orion op Kaag tain korte duur geweest. Na elfresprek dat gisteren plaats- [ve tussen hoteleigenaar J. is.lar en de gemeente, kan het le stadium van de verbou- i t doorgaan. n&emeente had de verbou- iin stopgezet, omdat Metzlar S. zou zijn afgeweken van de :hVplannen die de welstands- e «nissie vorig jaar had goed- i \ird. Die afwijking blijkt lie^r mee te vallen. Metzlar Awel van plan om het dak la- »eie maken dan in de goedge- spie plannen was aangege- b Omwonenden van het ho- e ladden hier voor de goed je ing van de commissie ook scl gepleit. In het ergste geval ?esMetzlar een nieuwe bouw- JOiinning moeten aanvragen, air dit is nu niet nodig. n$ns wethouder Beelen was s igesprek van gisterochtend l- beide partijen verhelde- w(. Ook bevestigt hij dat de eev volgens de goedgekeurde aliingen plaatsheeft. „Als we (fer waren gaan kijken, had- hwe dat misschien zelf ge- nT, zegt Beelen. „Er was zeker dke van een misverstand, gl» ik ben blij dat we het goed io>en opgelost." dj. Metzlar toont zich opge- igt „De fout lag niet alleen bij k^meente, maar ook bij ons", ?r«eeft hij toe. „We waren in- jaad licht van de goedge- _de tekeningen afgeweken, r we bouwen nu weer con- i de originele plannen met 3 hoger dale Die concessie ^)en we gedaan, dat steek ik onder stoelen of banken." s het er nu uitziet, moet de Duw van het hotel begin no- jber klaar zijn. Een nieuwe laderzaal is al in gebruik. a^coop/hazerswoude-dorp - ac' automobilisten waren gis- h^ond betrokken bij een aan- ,rng. Een 30-jarige man uit jjlerkerk reed over de Hoge- a aseweg uit de richting van p|coop en wilde linksaf slaan, cpag een 33-jarige tegenligger ajHazerswoude-Dorp te laat )nmet een snelheid van 120 rij. per uur zou hebben gere- H Een aanrijding volgde en )0kstukken raakten hierbij de lj> van een 25-jarige man, iapeens uit Hazerswoude- ^Jp, die achter de Ridderker- Jreed. De 33-jarige Hazers- ,rldenaar en de Ridderkerker 3tl met lichte verwondingen ejr het Groene Hart Zieken- B overgebracht. Hun voertui- ie| waren volgens de politie de total-loss. door Marieta Kroft rijnwoude - Er zit weer schot in de aanleg van het Bentwoud. In tegenstelling tot vorig jaar worden er in het komend seizoen op zes hectare Rijnwouds grondgebied weer bomen geplant. Met de zes verworven hectares komt het totale Bentwoud nu op 51 hectare, een aantal dat nog ver achter blijft bij de planning van duizend hec tare bos ten zuiden van Rijnwoude in 2005. Gedeputeerde Van der Sar van de provincie Zuid-Holland is ontevreden over de voort gang. „De afgelopen twee jaar is slechts zes hectare aangekocht. Met dit tempo kan het project binnen de afgesproken tijd nog niet voor de helft worden gerealiseerd." Projecüeider L Snelleman van de Dienst Lan delijk Gebied (de DLG valt onder het ministe rie van landbouw) is blij dat er tenminste iets gebeurt. „Het is niet veel, maar alles helpt. Het is fijn dat het aansluit op een ander Bent woudperceel. De twintig meterzone van dat stuk kunnen we nu ook volplanten met bo men." Met die zone doelt ze op de afspraak met de landbouwsector dat er geen bomen op twintig meter afstand van landbouwgrond mag worden aangeplant. Die afspraak is er ge komen om de kans op overwaaiend onkruid naar de agrarische percelen te beperken. Zeker is dat de twintig hectare weiland die de DLG enkele jaren geleden al verwierf op Wad- dinxveens grondgebied ook dit voorjaar geen boompjes krijgt. De gemeente Waddinxveen weigert nog steeds mee te werken omdat er geen oplossing is voor de verkeersproblemen in dat dorp. Waddinxveen vreest grote moei lijkheden als het Bentwoud er komt. Een on derzoek moet uitwijzen waar de knelpunten zitten. Zodra dat is afgerond proberen ge meente en de provincie Zuid-Holland een op lossing te vinden. Ook de grond in de zogenoemde driehoek tus sen Zoetermeer en Benthuizen, dat voor een groot deel in handen is van de gemeente Zoe termeer, krijgt vóór 1 mei, als het plantseizoen eindigt, geen boompjes. De deelgebiedcom missie Bentwoud (met daarin afgevaardigden van de provincie, de gemeenten Waddinxveen en Rijnwoude, Staatsbosbeheer, WLTO, het waterschap en natuurorgansaties) bespreken de inrichting van dit gebied op 25 oktober. „De commissie wil graag een speelbos", zegt Snelleman. „Zoetermeer en Rijnwoude willen er ook sportvelden. De commissie bekijkt hoe die wensen zijn in te passen." Om een einde te maken aan de bijna volledige stagnatie van de grondverwerving pleit gede puteerde Van der Sar in een brief aan de sta tencommissie groen voor onteigening. Tot nu toe verlopen de grondaankopen op vrijwillige basis, omdat dat destijds met de boeren is af gesproken. De brief van Van der Sar staat mor gen op de agenda van de statencommissie. „Er worden wel flinke hoeveelheden grond aangeboden", aldus Van der Sar. „Maar de ei genaren vragen prijzen die aanzienlijk hoger liggen dan de agrarische verkeerswaarde." Een woordvoerder van de provincie legt uit: „De eigenaren hebben het gevoel dat ze een dief van hun eigen portemonnee zijn als ze de grond toch aan de DLG verkopen. Maar de DLG mag niet meer geven, omdat met de eige naren destijds ook is afgesproken dat de agra rische markt niet mag worden verstoord. Het lijkt erop dat de afspraken die destijds zijn ge maakt, niet meer met elkaar verenigbaar zijn. Als de mogelijkheid om te onteigenen er is, schept dat duidelijkheid. De rechter doet dan een uitspraak over de waarde van de grond." Eerder zei de landbouworganisatie WLTO dat onteigening onbespreekbaar is en indruist te gen de afspraken met de grondeigenaren. T. Wïllemsens van het hoofdkantoor in Haarlem zei gisteren nog niet te weten hoe hij op de brief van Van der Sar moet reageren en dus ook niet morgen in de statencommissie aan wezig zal zijn om zijn reactie te geven. „We moeten er nog eens over nadenken en met de betrokkenen gaan praten. Kapper De Looy gaat snel weer knippen door Annette Lameijer alphen aan den run - Uiterlijk onaangedaan opent Daan de Looy de deur naar zijn afge brande kapsalon. Een overbuur vrouw snelt toe over de drukke Hooftstraat en drukt hem een bos bloemen in de hand. „Dat vind ik ontzettend aardig", zegt de verbouwereerde kapper met emotie in zijn stem. Tegelijker tijd steekt een voorbij fietsende man zijn duim omhoog en roept: „Sterkte met alles, Daan!" Je zaak in de brand, menig on dernemer krijgt de rillingen bij het idee alleen al. Het overkwam de familie De Looy van de kap salon die al meer dan een halve eeuw een begrip is in Alphen. Zondag aan het eind van de middag kreeg de in Bodegraven woonachtige kapper Daan de Looy een vervelend telefoontje. Zonder paniek maar vol sombe re gedachten reed hij naar Al phen. „Het is een akelige ge waarwording als je hoort dat je zaak in de brand staat. Je weet niet wat je aantreft." „Mijn moeder van tachtig woont achter en boven de kap salon", vertelt De Looy, die des tijds als kapper in de voetsporen van zijn vader trad. „Onze zoon Jeroen wipte zondag even langs. Hij vond het een beetje vreemd ruiken in de kamer. Oma dacht dat het van het eten kwam. Je roen liep naar beneden en zette de luchtververser aan." Nadat kleinzoon Jeroen vertrokken was, merkte mevrouw De Looy senior echter dat de vreemde geur sterker werd. Daarop ging ze zelf maar eens poolshoogte nemen. „De rook kwam haar te gemoet. Op de tast vond ze de voordeur en ze vluchtte de straat op." Dankbaar Een toegesnelde overbuurman ving mevrouw De Looy op en belde de brandweer. De Looy is dankbaar dat zijn moeder niets is overkomen. „Stel je voor dat zoiets midden 's nachts gebeurt. Je moet er toch niet aan den ken?" Buurman Hans van der Louw, de fietsenmaker, had de tegenwoordigheid van geest om de voordeur dicht te slaan. .An ders zou het hele pand afge brand zijn. De brand is nu als het ware gestikt door een gebrek aan zuurstof', aldus De Looy. Binnen in het pand is het een chaos van zwartgeblakerde stoe len, balken, stukken plafond en andere spullen. Gesmolten beeldschermen en telefoon zijn stille getuigen van het ongenode bezoek van de 'rode haan'. Ex perts zijn nog op zoek naar de De brand heeft voor een ravage gezorgd in kapperszaak De Looy. Foto: Henk Bouwman oorzaak van de brand. De Looy laat zich door de troos teloze aanblik niet uit het veld slaan. De vele hartverwarmende reacties van klanten, vrienden en bekenden doen hem goed. „Over een week knip ik weer", zegt hij beslist. Een als kapsalon ingerichte bus dient als tijdelijke werkplek voor De Looy en zijn medewerkers. „Uiteraard moe ten de betreffende partijen zoals de gemeente en sportschool Kuipers nog toestemming ge ven", zegt De Looy. In de tus sentijd wordt het hele interieur van de kapperszaak gestript en schoongemaakt. Ook de woning van mevrouw De Looy, die nu bij de kinderen bivakkeert, krijgt een schoonmaakbeurt. Over acht weken hoopt De Looy zijn klanten weer vanuit het eigen pand te bedienen. Tot dan moe ten de 3.000 klanten even ge duld hebben. Morgen begint de aannemer met de herbouw. Buiten wappert de vlag al weer. Bouw zorgcentrum Hazerswoude-Dorp begint na 2005 door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - Huize Driehof in Hazerswoude-Dorp wordt na 2005 ge sloopt. Op dezelfde plek komt nieuw bouw. Het nieuwe zorgcentrum moet plaatsbieden aan dertig mensen met een indicatie voor een verzorgingshuis en dertig mensen met een verpleeg huisindicatie. Ook krijgt de Hazers- wóudse instelling toestemming om bij 42 mensen in de omgeving van Hazers- woude de zorg thuis te verlenen. Zij kunnen zo langer zelfstandig thuis blij ven wonen. Dat heeft voorzitter P. van der Werf van de Stichting Zorgnet Groenwoude, waaronder Driehof valt, bekendgemaakt. Het zorgcentrum telt nu 72 bewoners. Het bestuur van de Stichting Zorgnet Groenwoude heeft de plannen een maand geleden ingediend bij de regio nale commissie die onder het ministe rie van vws valt. „Zij zijn mondeling ak koord", aldus Van der Werf. „Dat wil zeggen dat de plannen zo goed als ze ker kunnen doorgaan." Volgens de voorzitter is de nieuwbouw van Driehof noodzakelijk omdat het - overigens goed onderhouden gebouw - gedateerd is. Het is van juni 1972. „De gemiddel de leeftijd van de bewoners is in die ja ren opgelopen van 76 tot 86, 87. Dat wil zeggen dat er veel meer bewoners in een rolstoel terecht zijn gekomen. Het gevolg is dat er veel meer ruimte nodig is om te kunnen douchen of naar het toilette gaan." Van der Werf schat dat de nieuwbouw op zijn vroegst na 2005 kan beginnen omdat er nog veel te regelen is voor die tijd. „Het budget moet nog vrijkomen. En met de woningbouwvereniging Ha- BeKo moeten we nog overeenkomen dat ze het onroerend goed overneemt. Ieder moet doen waar hij goed in is. Wij zijn goed in het leveren van zorg en zij zijn goed in het beheren van onroe rend goed. De intentie dat Habeko Wo nen het gebouw overneemt is er. Ver der moeten de bouwplannen nog ver der worden uitgewerkt." De voorzitter weet nog niet hoe de bouwperiode gaat verlopen. „Mis schien plaatsen we in de omgeving tij delijk units. Maar het zou ook kunnen dat we het huis in delen slopen en nieuw bouwen." Hoeveel de nieuw- bouwplannen kosten, weet Van der Werf evenmin. „Het gaat in elk geval om grote kapitalen." Om de verpleeghuiszorg in het nieuwe gebouw te kunnen leveren, gaat Drie hof hoogstwaarschijnlijk samenwerken met Leythenrode, aldus Van der Werf. alphen aan den run - Het Al- phense Rijnland Ziekenhuis opent donderdag een polikliniek voor ouderen met geheugen- problemen. In de kliniek werken deskundigen van het Rijnland en het naastgelegen verpleeg huis Oudshoom samen. Zij wil len daarmee een beter zicht krij gen op dementie in deze regio. Dat is nodig, vinden de zorgin stellingen, omdat zij steeds meer geconfronteerd worden met patiënten die ernstige vor men van dementie hebben en dringend zorg behoeven. In de polikliniek psychogeriatrie wor den ouderen behandeld die door geheugenproblemen, soms in combinatie met verwardheid, worden belemmerd in hun da gelijks leven. Zij kunnen via hun huisarts een verwijzing krijgen naar de polikliniek. Daar onder zoekt een team van deskundi gen de meestal complexe pro blematiek, waarna via de huis arts wordt geadviseerd over de behandeling. ter aar - De Cultuurhistorische vereniging Ter Aar wijdt op za terdag 6 oktober een dag aan stamboomonderzoek tijdens de Genealogische dag. In De Vlin der kunnen beginnende en ge vorderde onderzoekers en ande re geïnteresseerden tussen 10 en 16.30 uur informatie inwinnen en boeken aanschaffen van his torische verenigingen en streek archieven. Specialisten beant woorden vragen. Tegelijkertijd opent de vereni ging een tentoonstelling in haar museum aan de Westkanaalweg 118, getiteld 'Een eindeloze hobby: genealogie!' De tentoon stelling is tot en met januari 2002. Er zijn foto's en ander ma teriaal te zien van families uit Ter Aar en omgeving. De entree voor de tentoonstelling bedraagt 3 gulden voor volwassen en 1,50 gulden voor kinderen tot en met 12 jaar. door Saskia Stoelinga rupwetering - Met zijn motor trekt hij in weekeinde geregeld langs zijn bouwsels. „Kijken hoe het erbij staat. „Vroeger wist ik alles, nu moet ik ook dingen aan anderen overlaten." Het bouwbe drijfvan Jos Jansen is de afgelo pen zeven jaar uitgedijd. Bij pro jecten in de regio valt zijn naam met regelmaat op de borden te lezen. Toch doet de patroon, zo als hij in zijn eigen toko wordt genoemd, een stapje terug. Kan hij eens een lang weekeinde naar Brussel met zijn vrouw. Lijkt hem ook een aardige vorm van ont spanning. Zijn compagnon Guus Koper (38) gaat nu het bouwbe drijf leiden. De rol van eigenaar Jos Jansen is met deze benoeming niet uitge speeld. Integendeel, hij blijft op de achtergrond een ondersteu nende en adviserende functie vervullen. Zijn aandacht zal vooral gericht zijn op de ontwik keling van nieuwe projecten om de gestage groei van het bedrijf te kunnen voortzetten. Het bouwbedrijf, dat verscholen ligt aan de Zuidweg in Rijpwete- ring, heeft inmiddels een jaar omzet van 35 a 40 miljoen gul den. Daarmee vallen ze met 55 personeelsleden in vaste dienst Bouwer Jos Jansen doet een stapje terug, maar blijft waakzaam onder de categorie middelgroot. In de regio heeft Jansen overal zijn tentakels zitten. Om een in druk te geven: een appartemen tencomplex in Oude Wetering, brandweerkazerne en politiebu reau in Roelofarendsveen, De Sniep in Koudekerk aan den Rijn, bungalows in Hoofddorp en Haarlem. Oegstgeest, waar ze nu druk bezig zijn met wonin gen en appartementen in de nieuwe woonwijk Poelgeest. Eenvoudig Jansen, inmiddels 57 jaar, om schrijft zichzelf nog steeds als een eenvoudige man. Zijn be drijf valt onder de categorie rus tig en nuchter. Dat is geen uiter lijke schijn. „Vanaf mijn dertien de heb ik keihard gewerkt. Bij oom Leen en mijn vader ben ik begonnen. Een ouderwets bouwbedrijf met allemaal klan tenwede. Op mijn 25ste, ge trouwd en wel, nam ik dat be drijf over en ging ik met mijn vrouw verder. We hadden toen zes man personeel. Van 1 juli 1968 tot op de dag van vandaag hebben we nooit zonder op drachten gezeten." Veertien jaar geleden stond Guus Koper op de stoep. Hoe wel hij keurig de HTS had afge rond, voelde hij zich niet op zijn plaats op een architectenbu reau. Gepokt en gemazzeld in het stratenmakerbedrijf van zijn vader zag hij een iets dynami scher baan voor zichzelf wegge- Jos Jansen (links) en Guus Koper. Samen de schouders onder een project zetten. Foto: PR legd. Jansen durfde het aan met de toen 24-jarige Koper. Hoewel ze op het oog eikaars tegenpool lijken, hebben zij innerlijk een gevoel van verwantschap. De manier van leiding geven, de collegialiteit, de omgang met personeel. Beiden streven naar een procesgerichte organisatie. „Geen opgeblazen toestanden. Samen de schouders onder een project zetten. Verantwoorde lijkheid dragen en ook in staat zijn om over missers te praten en fouten te erkennen." Jos Jansen is gesteld op zijn nieuwe man. Steeds meer zijn ze op één lijn gaan zitten. Jan sen had het vijfóen jaar geleden niet voor mogelijk gehouden dat ze bungalows zouden gaan ont wikkelen, dat ze de klanten van daag de dag een totaalpakket zouden kunnen aanbieden. Het bouwbedrijf is in een versnelling gekomen. Of zoals Guus Koper verwoordt: „Vrije tijd wordt ge kocht. Mensen kopen een huis met alles erop, erin en eraan. Ze willen geen gezeur met loodgie ters, installatiebedrijven en noem maar op. Ze willen een complete woning; dat is het ver haal van deze tijd." Dat betekent niet dat Jansen zijn neus ophaalt voor een kleine verbouwing of de aanbouw van een serre. .Alles is leuk om te doen. Mijn vader zei altijd: wat je uitstraalt krijg je ook terug. Daar gaat het om, zelfs als de klant lastig is." „Lastig, lastig. De klant is veranderd," corrigeert Koper zijn leidsman met de no dige ironie „We houden het po sitief. De klant weet dat er veel te koop is. Onze mensen moe ten daar creatief mee omgaan. Ook hun positie is veranderd. Ze zijn niet alleen gedegen am bachtslieden, maar moeten ook oplossingen kunnen aandragen en goed met de klanten om gaan. Gelukkig is er weinig ver loop in ons personeelsbestand. Het grootste deel werkt al tussen de tien en dertig jaar bij Jansen. Dus dat zit wel goed. Koper komt uit Zandvoort en is inmiddels met zijn vrouw en vier kinderen in Oude Wetering neergestreken. Net als zijn baas is hij van de streek gaan hou den. Jos Jansen betreurt het dat jonge mensen in zijn gebied nauwelijks een huis kunnen krijgen. „Dat gaat mij aan het hart. We moeten niet vergrijzen. Ook voor mijn clubje ROAC '79 is dat niet goed. Daarom pro beer ik steeds weer iets te be denken in combinatie met de omliggende gemeenten, waar mee ik een plezierige en goede relatie heb. Ncam het maar ont- wikkelingsdrang voor jonge mensen. Ik ben nog steeds blij met de Veense Hof in Roelof arendsveen, een appartemen tencomplex voor 'starters' en 'doorstarters'. In no-time was alles verkocht." Natuurlijk schrikken beide man nen van de prijzen op de hui zenmarkt. „Als we premiewo ningen een paar jaar later twee ton duurder zien worden, roe pen wij ook: help. Toch blijven wij met beide benen op de grond staan en proberen we steeds weer een goede prijskwa- liteit verhouding aan te bieden", aldus Koper, die ook alle zeilen bijzet om scherp in de markt te blijven.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17