Pillen, drank en een fatale steekpartij op De Grent DUIN BOLLENSTREEK Omwonenden Zeehospitium vrezen verlies van uitzicht BEL 071-5128030 Lekker, frisse lucht Neem een proefabonnement *7 WEKEN VOOR 45,00 dinsdag 2 OKTOBER 20 te: c Een reconstructie van een uit de hand gelopen vechtpartij in Noordwijk adi vbc door Marijn Kramp noordwijk - Tien dagen geleden kwam de i6-jarige Katwijker Stephan Hendriksen op De Grent in Noordwijk om het leven door een steekpartij. In de dagen die daarop volgen gonst bet van de geruchten over wraak op foute allochtonen, racisten, drugsge bruikers, jonge alcoholisten. Dat zowel de verdachten als het slachtoffer jongens zijn zoals er honderden van op De Grent rondlopen, wil er bij veel mensen niet in. Een reconstructie van de gebeurtenissen. Vrijdagnacht 21 september: Stephan Hendriksen, een 16-ja rige Katwijker, is uit op De Grent in Noordwijk. Hij eindigt de sta pavond met vrienden in De Bob. een disco'waar vooral veel scholieren komen. Tegen slui tingstijd krijgt hij het aan de stok met een paar gasten uit Oegst- geest. De jongens hebben al lan gere tijd ruzie. Volgens sommi gen is de vete al een paar maan- 'den aan de gang. En wat daar van de oorzaak is? Ach, je weet hoe dat gaat, zeggen velen. Het begint met iets persoonlijks en dat groeit uit tot een ruzie tus sen groepen jongeren die tijden kan voortslepen en over alles en niets gaat. Je hebt simpelweg ru zie en als je dronken bent, ga je met elkaar op de vuist. Alleen had er dit keer iemand een mes bij zich. Dat had Stephan noch een van zijn maten zich van te voren gerealiseerd, vermoedt de ooggetuige die zo'n 5 a 6 jon gens tekeer ziet gaan tegen een paar Oegstgeestenaren. De knullen van het Northgo College blijken nog wat te moeten veref fenen met twee Oegstgeestse broers van 15 en 17 die worden bijgestaan door een vriend. Het is een behoorlijk opstootje voor het VW-kantoor aan De Grent dat al snel escaleert. De ooggetuige probeert een paar van die jonge pestventjes' uit elkaar te trekken en de boel te sussen. Terwijl hij dat doet, hoort hij een hoop commotie achter zijn rug. Een johgen ligt stevig bloedend op de grond en de dader maakt zich met een keukenmes uit de voeten. De andere twee volgen hem als tot hen doordringt wat er is ge beurd. Het is dan - aldus het dagrapport van de politie - half twee 's nachts. Op dat tijdstip krijgt het bureau een melding binnen. Het duurt eyen voor de agenten arriveren, herinnert de ooggetuige zich. Volgens het dagrapport van de politie waren zij echter binnen 30 seconden ter plaatse omdat er al een een heid aanwezig was op De Grent. Frequente bezoekers van De Grent plaatsen daar een vraagtè- ken bij. Ja, misschien stonden ze zoals gebruikelijk op een af standje te kijken naar de vecht partij, maar ingrijpen.., nee, dat doen ze in Noordwijk wel vaker niet. De afstand zou wel verklaren waarom de politie aanvankelijk dacht dat de daders Marokka nen waren. Ze konden het niet goed zien. Hoe de agenten en met hen vervolgens veel Noord- wijkers erbij kwamen, dat de ge vluchte jongens Marokkanen of Turken waren, is een raadsel. De Gezondheid Service Rijn-, Duin- en Bollenstreek geeft ieder jaar een paar keer een cursus stoppen met roken. Aan de cursus in het Kwadrant in Katwijk doet ook Leidsch Dagbladredactèur en roker Anton Diedrich mee. Aflevering 3: de eerste dag. In den beginne was er lucht. 'Ga 's ochtends naar buiten', staat in dikke letters en met een uitroepteken in het cur susboek vopr de eerste rook vrije dag. 'Op de fiets in plaats van met de auto naar het werk'. D' 's geen probleem - voor mijn deur in Lei den staat deze dagen een flinke kermis - drie oktober •is in aan tocht - dus veel par- keenuimte is er niet. De auto staat nog bij de zaak. On derweg adem ik een paar keer diep in. Hè, lekker, frisse lucht. Na twee weken Voorbereiding' zijn de cursisten nu eindelijk allemaal niet-roker. Maar niet van harte, zo merk ik al snel bij mezelf. Af en toe een sigaret, dat hoort er gewoon bij. En jk ben niet de enige die het er moeilijk mee heeft gehad van daag. Roken is aangeleerd, het is een gewoonte geworden, legt cursusleidstér Veronique uit. Als je door een bos loopt, vijf entwintig keer per dag, jaren lang, dan ontstaat daar een pad." Elke dag, jarenlang, vijf entwintig keer de beweging maken van eeh sigaret opste ken. Dat is de analogie die het cursusboek gebruikt Wij pro beren van het pad af te raken, met zijn allen.. Marjolijn en Els zijn wat dat betreft de rest van de groep voor. Zij roken allebei al twee weken niet. En volgens Marjo lijn went alles, ook een leven zonder sigaret..„In mijn herin nering is er al geen verschil meer nissen de dagen dat ik niet heb gerookt en de dagen dat ik nog wel rookte", zegt ze. ,,Zo belangrijk was dat roken dus niet" Fijn, dat krijgen wij dus allemaal over twee weken. Voorlopig heeft Marjolijn ook een minder prettig bericht: ,,Ik had die eerste donderdag wel een ontzettende dip. Ik zat echt te huilen om een sigaret." Fijn, datkrijgen wij dus alle- maal over twee dagen. Intussen hebben we het er nog eens over hoe dat afscheid ging, afscheid van een metge zel die ons in de meeste geval len al meer dan de helft van ons leven gezelschap hield. Rolf rookte om twaalf uur 's nachts zijn-laatste sjekkie, tot hij hem nauwelijks meer in zijn vinger- gaan - om anderhalf uur later'nog even op te staan, een sigaret te pakken én de aller-allerlaatste te roken. En zo hebben we allemaal echt bewust de laatste opgestoken. Daan heeft zelfs de rest van zijn vloeipapiertjes onder de kraan gehouden, om niet meer •in de verleiding te komen. „Je kan ze ook met wc-papier rol len, hoor", zégt Wil. Zij heeft samen met Gert de laatste ge rookt - in gewoon papier - en de rest van hun shag uit het raam gemieterd, de Rijn in. Veronique begint ons lang zaam voor té" bereiden op mor gen. De tweede dag. Ai-ai-ai-ai. Karin krijgt een moeilijke mid dag: koffiedrinken mét een stel verstokte rokers. Dat wordt an derhalf uur knokken. „Maar wat zal je trots op jezelf zijn als je er doorheen bent", zegt Daan. Marjolijn:'„Ik zou ze al lemaal eens aankijken. Wat zien ze er slecht uit, wat smé- rig, wat stinken ze uit hun mond. Dat zei mijn zus ook al tijd tegen mij." Verder helpt van alles om de verleiding te weerstaan. Bij de een dit, bij de ander dat, Een wajme douche, of water drin ken, al die tips in het Cursus boek. Vroeg naar bed gaan hielp al bij vier van de tien. „Je verandert je géwoontes. Roken is een gewoonte, bedtijd is een gewoonte", zegt Veronique. Verander een gewoonte, ga vroeg naar bed. Wat een goed idee. Maar helaas, er staat een flinke kermis voor mijn deur. Niet aan drie oktober denken," niet aan denken. Daar komen die jongens, die weliswaar een tintje hebben, zo op het oog absoluut niet van daan. Na de politie arriveert ook de ambulance. Stephan wordt naar het LUMC in Leiden vervoerd. De dienstdoende chirurg kan hem niet redden en hij overlijdt aan een steekwond in.het hart. Zo'n drie uur na de steekpartij pakt de politie twee Oegstgeest se broers van 15 en 17 jaar oud op aan de Noordwijkerweg in Rijnsburg. Het mes wordt later gevonden in een sloot. De jon gens hadderl het wapen meege nomen in de opbergruimte on der een scooterzadel. Een plek waar wel meer jongeren een mes of schroevendraaier schij nen te bewaren. Zaterdag 22 september: Het gruwelijke nieuws verspreidt zich als een lopend vuurtje. De Noordwijkse scholengemeen schap Northgo waarop Stephan zat, het Leidse Bonaventura Col lege waaraan de 17 - jarige ver dachte het examenjaar van de havo volgde, en het Oegstgeeste Rijnlands Lyceum waar de jong ste Oeg'stgeestenaar het vwo volgde: allemaal lichten ze hun leerlingen in. Het aantal bossen bloemen, kaarsen en brieven •groeit snel op de plek des on- heils voor de VW. Ook snel gaat het gerucht dat de daders Ma rokkanen waren. Of in ieder ge val moslims. Een groep jonge ren besluit zo vlak na de aansla- gen in New York het recht in ei gen hand te nemen en gaat 's avonds in het dorp-uit op wraak. Ze bekladden de snackbar van een uitbater van Turkse af komst, een moskee en een kin derdagverblijf dat vlak naast een aantal asielzóekerswoningen ligt Burgemeesters Van der. Sluijs haast zich om op te roe pen tot verdraagzaamheid, te verklaren dat de verdachten weliswaar van allochtone maar niet van Marokkaanse afkomst zijn en de Nederlandse nationa liteit hebben, en de racistische actiès af te keuren. De politie verhoort de twee aangehouden Oegstgeestenaren en doet er het zwijgen toe. Maandag 24 september: De drie scholen staan op de eerste schooldag van de week stil bij de afgrijselijke gebeurtenis van het afgelopen weekeinde. Op de Northgo gaan de boeken van de scholieren niet open maar wördt vooral gepraat. Met elkaar maar ook met deskundigen. Op het Rijnlands Lyceum staan evenéens deskundigen klaar pm leerlingen op te vangen en op het Bonaventura houdt men een minuut stilte in acht ter nage dachtenis van Stephan. De leer lingen zijn geschokt. Net zo min als op de Northgo kan men op het Bona of het Rijnlands gelo ven dat een schoolgenoot van hen bij zoiets gruwelijks is be trokken. Medeleerlingen en de schoolleiding van de verdachten hadden dit nooit verwacht van de twee broers. Aardige jongens, uit een keurig gezin, goede leerlingen; nooit eerder met justitie of politie in aanraking geweest, weet ook de jeugdwethouder van Oegstgeest. Kortom bewijzen van'goed ge drag lijken in overvloed aanwe zig. Waren de jongens onge merkt aan de drugs en de alco- hol? En waarover hadden ze ru zie? Een meisje of over racisti sche uitingen. Zoveel vragen en maar weinig antwoorden want de politie doet geen mededelin gen zolang het onderzoek loopt. Maar iedereen blijft gissen in Noordwijk, Katwijk, Oegstgeest Niet alleen het aantal bossen bloemen, brieven, gedichten en kaarsen nam in de dagen na de steekpartij toe. Ook de geruchtenstroom over de toedracht van de vechtpartij groeide gestaag. Foto: Dick Hogewoning en Leiden want zo'n gruwelijke gebeurtenis als dit moet een re den hebben, een heldere oor zaak. Iets anders is niet te verte ren. En misschien daarom ne men de geruchten dat de Oegst geestenaren van Marokkaanse of dan maar Turkse afkomst zijn, dus moslims, niet af. Hoe- yvel de burgemeester dat weer sproken heeft. Want Noordwijk ls nog steeds een klein 'wit' dorp maar wel een met stadse pro blemen. Dinsdag 25 september: De twee Oegstgeestse broers hebben be kend en worden voorgeleid bij de rechter-commissaris en de officier van justitie. Volgens de persofficier heeft de oudste ge zegd de fatale steek toegebracht te hebben. Hij wordt daarmee officiéél verdacht van doodslag. De jongste is vooralsnog net zo schuldig en wordt 'medeplegen van doodslag' toegeschreven. Beiden gaan in afwachting van het onderzoek en hun berech ting naar het huis van bewaring. De oudste kan maximaal 2 jaar cel krijgen, de jongste vanwege zijn jongere leeftijd maximaal een jaar. Daarboven op kan de rechter besluiten ze nog twee jaar te plaatsen in een soort tbs- instelling voor jongeren. Over de toedracht van de steekpartij doet de persofficier die de voor lichting van de politie heeft overgenomen, geen mededelin gen. Wel wil ook zij graag onder strepen dat de twee jongens de Nederlandse nationaliteit heb ben. Woensdag 26 september: Ieder een maakt zich op voor de be grafenis morgen, 's Avonds con doleren in Katwijk. Donderdag 27 september: Stephan wordt onder grote be langstelling begraven. Tijdens de druk bezochte herdenkings plechtigheid in de Dorpskerk van Katwijk aan den Rijn roept pater Peelen de aanwezigen op om de vrede te bewaren in plaats van wraak te nemen. Ook andere sprekers roepen op tot verdraagzaamheid. Maar buiten de kerk doen de geruchten al weer de ronde. Het komend weekeinde op De Grent of tij dens Leidens Ontzet wordt het vechten. Maar tegen wie, wordt maar niet echt duidelijk. Het mogen dan twee rivaliserende groepen zijn maar als de twee verdachten vastzitten, tegen wie ga je dan vechten? Op het Rijn lands Lyceum vreest men dat leerlingen van de Northgo naar het Rijnlands optrekken. Alle ge ruchten worden aan de politie doorgegeven. Die geeft te ken nen alert te zijn maar onder neemt voor de rest geen voor zorgmaatregelen. Want waar, wanneer of tegen wie ze die moet nemen, is ook de politie niet duidelijk. Vrijdag 28 september. Een stille tocht tegen zinloos geweld. In drukwekkend met duizenden door de Noordwijkse straten. Minder indrukwekkend is het gespreksthema van een aantal groepen jongeren gedurende de tocht. Het gaat wederom om wraak. Naar verluidt heeft de politie de nacht ema gepost in de straat waar de Oegstenaren wonen. En ook in Leiden, in An nie's Verjaardag wordt na afloop van de stille tocht een plan be raamd om Stephans dood te wreken. Hockey-maten willen Leidens Ontzet daarvoor gebrui ken. Zaterdag 29 september. Hoog uit zijn misschien wat mensen thuis gebleven en is het wat rus tiger op de Noordwijkse uit- gaansstraat. Maar voor de rest is het op deze eerste uitgaans avond sinds de steekpartij busi ness as usual op De Grent. De heren van de susploeg wande len tussen het uitgaanspubliek dat van tent naar tent hopt. De muziek dreunt uit de disco. Men vermaakt zich prima. Veel bier maar vooral veel breezers wor den genuttigd. De fel gekleurde flesjes met een mix van bacardi en vruchtensmaak zijn buiten gewoon populair in het uit gaanscircuit. Het drinkt soepel- katwijk - Bewoners van de Drieplassenweg, de Seinpoststraat, de Seinpostdwarsstraat en de Bou levard vrezen dat ze hun uitzicht kwijtraken. Dat gebeurt als op het terrein van het Rijnlands Zee hospitium in Katwijk een woonwijk voor gehandi capten en gewone mensen wordt gebouwd. Ook verlies van natuur in hun buurt stuit de omwo nenden tegen de borst. Dat zeggen Aijan Stegeman en Catharine van Veenendaal, die van het Zeehospitium en de ge meente zo snel mogelijk openheid van zaken wil len hebben. „We weten alleen dat er een plan is, maar hoe dat eruit ziet is ons een raadsel. Mis schien komt hier wel een hoog appartementen complex, wie zal het. zeggen?" Stegeman en Van Veenendaal zeggen, net als hun dertig veertig in Verontruste Buurtbewoners Zeehospitium geor ganiseerde buurtgenoten, niet op voorhand tegen de plannen te zijn.'.Maar ze willen daarin wel graag betrokken worden. „Je wilt graag weten wat •er in je buurt gebeurd." Maar het Zeehospitium en de gèmeente houden dat tot op de dag van tjes weg met als neveneffect een goede portie alcohol in het bloed. Om het effect te verho gen of misschien omdat het vrouwelijker oogt, drinken veel dames het goedje door een riet je. Gaandeweg de avond zakken de oogleden van de gasten en de meiden steeds verder naar be neden of ploppen ze juist onna tuurlijk wijd open. Want alcohol en drugs is de afgelopen jaren een gebruikelijke combinatie geworden in het uitgaanscircuit. Een gewoonte voor veel jonge ren. En het gebruik is hen aan te zien. Althans voor de kenner. Waarschijnlijk niet voor de ou ders, vermoedt een jongeren werker. Die denken vaak dat hun kind slechts experimen teert. Maar het experimenteerstadium is deze generatie voorbij, mel den oudgedienden op De Grent. Pillen, speed en cocaïne. Veel jongeren weten het te vinden en doen daar al lang niet meer ge heimzinnig over. En voor het geld hoeven ze het niet te laten. Een pilletje is tegenwoordig goedkoper dan een alcoholische versnapering. En zeker in com binatie met elkaar is het funest voor de sfeer in het uitgaansle ven. Een regelmatige Grentb ster zegt dat ze tegenwc raarste dingen meema^|| zijn jongeren helemaal t kwijt, draaien ze heel eltl hun ogen en raken ze ir van die zooi. Vreselijk. Iipi drugsgebruik gaat gepaat veel agressie. In de horde i zelf valt het wel mee. Diirr gen ze wel dat er niks ga. I Maar verantwoordelijkttot men voor wat er buitenllle zaak gebeurt is er niet bin Als voorbeeld wordt DeJe noemd, de zaak waar diin te ruzie begon. De jongiek worden daar gefouilleem ze hun jas hebben uitgeen die jas kan dus van allesets zitten. Bij ruzie worden ïn geren uit de disco gegoc moeten ze het buiten vr maar zelf uit zoeken. MP* doet de susploeg nog ee*1 ging de herrieschopper^ kaar te houden maar eei buiten de gehoorsafstarye de omwonenden is er g< jll zicht meer. Conflicten q gebeurt niet. En zo kunL( tes tussen jongeren eeu^) voortduren. es Sterker nog ze worden, t)e Grentbezoekers, zelfs in^ gewerkt door het uitgaaf bliek allemaal tegelijk oje te zetten. Met honderd wachten ze tegelijk op dj bus om 1.30 uur. En meL paar honderd man staai,n half uurtje later te wachu, de taxi-standplaats. Altij^, dus weten chauffeurs. E eind vechten. En is dat \^t( als er zoveel alcohol en het spel is. Er hoeft maa duwtje gepleegd, een bli_ glimlach naar iemands en je hebt matten. Meer politie op De Grenp gens een aantal stappen^ geren en andere betrokk beste oplossing tegen all sie. Susploegen doen pr£R werk maar ze mogen nie arresteren. En voor wie c IJ dat de les wel geleerd is i Noordwijk kwam afgeloj - terdag bedrogen uit. In alt Hoofdstraat werd na slui p tijd alweer gevochten, ig vandaag zo veel mogelijk binnenskamers. „De di recteur van het Zeehos heeft een afspraak met ons afgezegd. Hij zag bij nader inzien geen enkele re den een afspraak met de buurt te maken. Stegeman. en Van Veenendaal vinden dat ze als naaste buren recht op informatie hebben, als er zulke grote veranderingen op stapel staan.Als we nu met z'n allen in goed overleg aan een plan, waar iedereen zich in kan vinden werken, krijg je later geen bezwaren. Dan zullen we niet tegen werken, dan hebben het Zeehos en de gemeente geen last meer van ons. Dat het Zeehospitium binnen de zeewering wil en kan bouwen, vinden Stegeman en Van Veenen daal vreemd. „We dachten dat het Hoogheem raadschap van Rijnland dat niet meer wilde door de zwakke kust van Katwijk, de onveilige situatie die daardoor ontstaat, en de bescherming van de duinen." Daarnaast vragen ze zich hardop af voor wie er zo nodig moet worden gebouwd. „Voor de bewoners van het Zeehos of voor geldelijk gewin van derden?" ANNO 1901 Woensdag 2 October LEIDEN - Nadat Zondag j.l. in de fabriek van de fir ma Sanders en Co. aan het Levendaal, die daartoe met groen en vlaggen feestelijk versierd was, een huiselijk feest was gevierd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der zeepfabriek, waarbij aan den directeur bij monde van den boekhouder namens het geheele personeel een schilderij van Delftsch aardewerk werd aangeboden, benevens een photo- graphie van het geheele personeel, terwijl verschil lende liederen werden gezongen, werd heden aan het personeel, ongeveer 100 personen, een feest Leidsch DagbladARCHIEVEN e°; h e le d ti >1 aangeboden. J Na in de fabriek ontbeten te hebben, gingen zamen met het geheele kantoorpersoneel met81^ trein van ruinv8 uur naar Amsterdam, in twee_ gons, waar allereerst aan 'Artis' een bezoek w<- bracht, en van waar een wandeling gemaakt w naar 'Parkzicht', hoek P.-C.straat. Na den etei de avond verder doorgebracht met het opvoert tooneelstukjes, het geven van voordrachten, e;. totdat de laatste trein van Amsterdam de fees' renden weer naar Leiden terugvoerde. lo tc dl ANNO 1976 huis ook per definitie slecht is. ei De provinciale inspectie voor de geestelijke vor zondheid heeft in elk geval aan mevrouw G.mJq land-v.d. Velden (44), eigenaresse van 't Sonr huys, al duideljk gemaakt dat haar tehuis 'ten is opgeschreven': ais haar vergunning voor 't S huys volgend jaar november afloopt, kan ze deQ op een nieuwe vergunning wel laten varenL Aan de ene kant wel te begrijpen, vindt mevro' Bolland. Maar aan de andere kant toch moeiliï: verkroppen. Ze zegt: "Er wordt dan wel gezegtP grotere eenheden moeten komen. Maar ik betfr of dat juist is, In die grotere tehuizen zal de lidw lijke zorg wel beter zijn, daar twijfel ik niet aans Maar ik ben bang dat de patiënten de huiselijk en de menselijke warmte daar toch zullen misn Hier heb ik altijd geprobeerd ze dat te geven. 11 heerst hier een echt huiselijke sfeer". Zaterdag 2 oktober LEIDEN - 't Sonnehuys - het particuliere verzor gingstehuis voor vrouwelijke demente bejaarden aan de Zoeterwoudsesingel (67) - gaat sluiten. Officieel per 30 oktober a.s. In de praktijk per 15 november. Er worden in elk geval geen nieuwe patiënten meer opgenomen. De sluiting van het tehuis - op 'Solglytt' (Plantsoen) na het laatste particuliere verzorgingstehuis in Lei den - is een duidelijk uitvloeisel van het beleid van de (provinciale) overheid dat erop gericht is de parti culiere verzorgingstehuizen te laten verdwijnen (en ze dus uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten te halen) en in plaats daarvan nieuwe, grotere een heden neer te zetten. Achterliggende gedachte van dat beleid is dat particuliere tehuizen maar moeilijk te controleren zijn en in principe veelal de vrijheid hebben om maar te doen en te laten wat ze willen. Wat natuurlijk niet wil zeggen dat elk particulier te- LEIDEN - De ker mis is terug in de binnenstad. Na een jarenlang ver blijf op het terrein van de Groenoordhal zal het vermaak van de ongeveer 115 attracties dit maal gelokali seerd zijn op het gedeelte van Lammermarkt tot Schuttersveld. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (j oversclirijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14