CDA sterk 'Schietbanen politie Hollands Midden deugen niet' verdeeld over nieuwe leider 10. 1 mi 1 1 1 1 r Je blijft douchen £tos VS waarschuwen voor nieuwe aanslagen na vergeldingsacties Dollemansrit door Alphens centrum Leidsch Dagblad De Hoop Scheffer ook fractiechef-af nloop op kope tickets Autobom en Palestijnse doden bedreigen bestand 99 J Bouwen aan de kermis Leidsch Dagblad NR. 427B5 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,75/1,25 maandag 1 OKTOBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad VRAGEN jte inonstratie ;en oorlog vangen is i toekomst eft kleur ininenten r 'gevoel' I oktober ositie HSL/ moet snelheid itralen ting bedreigt iteropvang in {anderveen iel PSV jp voor sychiater lands spreekwoord :oktober vorst en h, men hoort des s klaaggeschreeuw Instructeur: 'Zonder uitzondering zijn ze gevaarlijk' door Annet van Aarsen den haag/anp-gpd - Jaap de Hoop Scheffer treedt vandaag, zoals verwacht, ook terug als fractievoorzitter van het CDA. Hij blijft wel aan als Kamerlid. Dat heeft hij vandaag tijdens het overleg met zijn fractie gemeld. „Ik heb een streep onder de zaak gezet, daar word je mentaal rus tig van", zei hij. Maar toen de fractie hem op applaus onthaal de, was hij zichtbaar geroerd. De CDA-fractie beraadde zich vanochtend op de leiderscrisis in de partij. De financieel woordvoerder van de fractie, Jan Peter Balkenende, zal vrijwel ze ker worden verzocht het fractie leiderschap tot de verkiezingen waar te nemen. Het CDA-partijbestuur is sterk verdeeld over de opvolging van jaap de Hoop Scheffer als partij leider. Limburg, Zeeland en Friesland dragen vanavond de huidige vice-fractievoorzitter Jan Peter Balkenende voor als lijsttrekker. Brabant mikt op haar gedeputeerde Pieter van Geel. Ook de naam van oud partijvoorzitter Marnix van Rij wordt genoemd. Het partijbe stuur komt vanavond in spoed vergadering in Utrecht bijeen om de nieuwe lijsttrekker aan te wijzen. Van Rij stelde zichzelf gisteren officieel kandidaat als lijsttrek ker voor de verkiezingen, onder voorwaarde dat er minstens twee anderen zijn die dat ook doen. De leden van het CDA zouden schriftelijk moeten stemmen over de kandidaten. Zaterdag liet Van Rij nog in het midden of hij zich kandidaat zou stellen. Hij zei eerst de klap te moeten verwerken die het te rugtreden van De Hoop Scheffer voor hem betekende. De Hoop Scheffer trok zich za terdag terug voor het lijsttrek kerschap, omdat het partijbe stuur onvoldoende vertrouwen in hem zou hebben. Enkele CDA-bestuursleden hadden kri tiek op zijn uitstraling. Ook zijn functioneren als partijleider en de wijze waarop hij de verkie zingscampagne wilde voeren stonden ter discussie. De kritiek kwam naar voren in een uren lange emotionele vergadering op het partijbureau, met als in zet een plaats op de kandidaten lijst voor Mamix van Rij. De vo rige week afgetreden partijvoor zitter werd al eerder door het dagelijks bestuur naar voren ge schoven als lijsttrekker, als alter natief voor De Hoop Scheffer. Die weigerde echter plaats te maken. In de fractie heerst verslagen heid over het vertrek van de fractieleider. Het Kamerlid De Haan zegt zich op zijn positie te beraden als Van Rij lijsttrekker wordt. Ook andere Kamerleden zouden dat doen. Ook onder de afdelingen is er weerstand tegen Van Rij als lijst trekker. Pagina Binnenland: Balkenende jonge belofte Commentaar leiden - Van de schietbanen die het politiekorps Hol lands Midden nog in gebruik heeft, deugt er geen een. Zonder uitzondering zijn ze gevaarlijk, zegt schietin- structeur R. Schouten van de politie. De gebreken ver schillen per baan. Daarbij gaat het om zaken als geblok keerde of niet goed aangegeven vluchtwegen en met kruitresten verzadigde muren, waardoor er brand- en ontploffingsgevaar bestaat. Afzuiginstallaties vertonen eveneens gebreken, waardoor de instructeurs en agen ten lucht inademen die met zware metalen is besmet. Schouten vraagt als Integraal Beroepsvaardigheids Trai ning-docent al jarenlang aandacht voor de omstandig heden op de schietbanen van het korps. In mei kreeg hij de bevoegdheid een onderzoek in te stellen naar de mi lieu- en hinderwetvergunningen van de schietbanen en munitieopslag. „De vergunningen bleken ernstig verou derd te zijn en werden bovendien nauwelijks nage leefd." Het is een schier oneindige lijst met gebreken, gevaarlij ke situaties en vreemde fouten, die Schouten opsomt. De schietbaan in de kelder van het bureau in Leider dorp loopt, ondanks een renovatie vorig jaar, nog steeds onder bij hevige regenval. Bij de schietbaan in Gouda laat het luchtverversingssysteem te wensen over. Het dagelijks onderhoud daar is onvoldoende, de baan is sterk verouderd en ook hier ontbreekt een goede vlucht weg, stelt Schouten vast. Een doom in het oog is verder de met kruitresten verza digde schietbaan in Katwijk. Die werd na herhaaldelijk aandringen van zijn kant in 1999 gesloten. Als oefen- baan voor de politie, althans. „Deze schietbaan kon en kan nog steeds de lucht invliegen. De politie schiet er niet meer. Maar een burgerschietvereniging mag er nog steeds wekelijkse schietoefeningen houden onder lei ding van een politiefunctionaris. Mijn waarschuwingen hierover worden niet gehoord. De baan in Alphen aan den Rijn, waar behalve de politie ook de marechaussee, de dienst koninklijk huis en een aantal schietverenigingen oefenen, werd op 7 septem ber door het korps al gesloten. De politie gaf daarbij als reden op dat de kogelvanger niet goed meer werkte en hersteld moest worden. „Ze belazeren de zaak", zegt Schouten. „In Alphen is veel meer aan de hand." Ook in Alphen is volgens hem sprake van ontploffingsgevaar, gebrekkige vluchtwegen en een slecht luchtverversings systeem. Pagina Leiden: Aanbevelingen schietbaan niet serieus genomen v Regenachtig |8 CCtBj zw 4-6 Nederland is het af- veekeinde massaal ten bij luchtvaart- ippij easyjet. De prijs- erkocht binnen enkele £40.000 vliegtuigstoe- en bodemactie op on- Nice en Barcelona, tets op deze bestem- (ostten 112 en 121 gul- Jig voor het verlopen adline voor boeking - i middernacht - waren «kocht. iste man gevonden De sinds twee weken Umeerder Patrick 29) is vanmorgen getroffen in Pampus- noordwesten van Al- iHij werd gevonden a speuractie van fami- m en andere vrijwilli- Imeerder had zijn iStad in verwarde toe- aten. Michel Pruis, 'vriend van de ver- iVeldmans auto aan- Een zoekactie met ;pter door de politie ïn resultaat op. Een 'Opgezette actie van- iiswel. dander tweer door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De kans op een effec tief staakt-het-vuren tussen Isra el en de Palestijnen lijkt zo goed als verkeken. Beide partijen hebben de afgelopen dagen de tussen de Palestijnse leider Yas ser Arafat en de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres gemaakte afspra ken geschonden. Zo ontplofte in Jeruzalem vanmorgen een ver moedelijk Palestijnse autobom, waarbij één gewonde viel. Sinds vrijdag waren al dertien Palestijnen omgekomen, vooral bij incidenten waarbij het leger het vuur opende tijdens beto gingen ter herdenking van een jaar Aksa-intifada. Israël heeft Arafat gisteren 48 uur de tijd ge geven om zich alsnog aan de bepalingen van het staakt-het- vuren te houden. Blijft hij in gebreke, dan zal Isra el zijn acties hervatten, waaron der het liquideren van Palestij nen die worden verdacht van betrokkenheid bij terreuracties. In de tussentijd zal het Israëli sche leger een aantal van de be loofde maatregelen uitvoeren, zoals de opheffing van het beleg van sommige Palestijnse steden en dorpen. Volgens de Palestijnen maakt het gedrag van het Israëlische leger een naleving van het staakt-het-vuren onmogelijk. „Hoe zou Israël reageren als er dertien Israëliërs waren gedood en er meer dan 250 waren ge wond geraakt", vroeg de Pales tijnse minister Saib Erakat giste ren aan Peres. Zij spraken elkaar als onderdeel van het voort gaande overleg over het staakt- het-vuren. Volgens Erakat lever de de bijeenkomst niets op. Ook Peres heeft de afgelopen dagen laten blijken niet tevre den te zijn over de manier waar op het leger optreedt. Hij gaat echter lang niet zo ver als de Pa lestijnen, die menen dat het le ger een staakt-het-vuren sabo teert. Rechtse ministers menen juist dat Israël heeft verzuimd de kans aan te grijpen Arafat in het hetzelfde kamp te plaatsen als de door Amerika gezochte terro ristenleider Osama Bin Laden. Washington heeft de afgelopen weken zware druk uitgeoefend om een staakt-het-vuren in acht te nemen en de onderhandelin gen te hervatten. De Amerika nen hopen op meer Arabische steun voor hun anti-terreuralli antie als het rustig is aan het Is- raëlisch-Palestijnse front. (advertentie) '/anp - De Nederlan- terug naar zijn ge- an sparen. Over de 'I maanden bedroeg sldo 28,9 miljard gul- was dertien keer zo- fvergelijkbare periode zo blijkt uit de van- iendgemaakte cijfers Centraal Bureau voor tek (CBS). Beleggen jaren negentig voor 'landers favoriet was, Populariteit verloren, door het nieuwe be- *1 dat dit jaar van geworden, conclu- taeau. Sanex douchegel 1.5 liter van 21.99 naar INHOUD 1.5 LITER 11.- VOORDEEL! Waor haal je de energie vandaan? leiden - De 'Oud Hollandsche poffertjeskraam', het reuzenrad... stukje bij beetje worden de contouren van de kermis zichtbaar. Werklieden leggen de laatste hand aan tal van at tracties, die op 2 en 3 oktober ongetwijfeld weer tienduizenden feestvierders naar de Leidse binnenstad zullen trekken. Foto: Dick Hogewoning Weinig kans op uitlevering Osama bin Laden washington/anp-rtr - De Ver enigde Staten houden rekening met nieuwe aanslagen als ant woord op een eventuele Ameri kaanse aanval tegen Afghanis tan. Minister van justitie Ash- croft heeft daarom gevraagd om nieuwe wetten die het makkelij ker maken om telefoons af te tappen en e-mails te onder scheppen, en om ruimere be voegdheden om mensen op te pakken. Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldt vandaag dat le den van al-Qaeda, het netwerk rond Osama bin-Laden, experi menten uitvoeren met biologi sche en chemische wapens. Het blad baseert zijn berichtgeving onder meer op bronnen binnen de FBI. De Britse regering heeft volgens minister van financiën Gordon Brown beslag gelegd op bijna 211 miljoen gulden aan te goeden van de Taliban-macht- hebbers in Afghanistan. President Musharraf van Pakis tan zei nog weinig hoop te heb ben dat de Taliban hoofdver dachte Osama bin Laden zullen uitleveren. Toch houdt hij de deur open voor verdere onder handelingen met het bewind in het buurland. Musharraf kreeg telefonisch steun van de Chine se president Jiang Zemin. Die prees de Pakistaanse leider om zijn ferme houding tegen terro risme. Amerika gelooft er overigens niets van dat de Taliban Osama bin Laden in hun macht hebben en hem 'voor zijn eigen veilig heid' verstoppen op een veilige plaats, zoals zij gisteren meld den. Wahington blijft erbij dat Afghanistan de terrorist moet uitleveren. Zo niet, dan volgen mogelijk acties en zal Amerika helpen de Taliban te verdrijven. De Taliban hebben gisteren zes mensen opgepakt die pamflet ten uitdeelden met anti-Tali- banteksten. Amerika is geen vij and, stond op de pamfletten te lezen. Ook werd gepleit voor te rugkeer van de verdreven ko ning. Talibanleider mullah Om ar heeft ex-koning Zahir Shah (86), die afgelopen weekeinde vruchteloze pogingen deed om met de oppositie tot overeen stemming te komen, echter ge waarschuwd zich er niet mee te bemoeien. Zie ook pagina Buitenland Traditioneel geklede Afghaanse vluchtelingen op weg naar de markt in een opvangkamp in de omgeving van de Pakistaanse stad Islama bad. Pakistan heeft inmiddels ruim twee miljoen vluchtelingen uit het buurland opgevangen. Foto: AP/John McConnico alphen aan oen rijn - Een 21-jarige Alphenaar heeft zaterdag nacht het uitgaansgebied van zijn woonplaats op stelten gezet. Tijdens een dollemansrit in zijn auto beschadigde hij zes perso nenauto's, waaronder twee politieauto's en zijn eigen voertuig. De man, onder invloed van veel alcohol, ramde rond één uur 's nachts een geparkeerde auto in de Julianastraat en reed op een groep mensen in. De gealarmeerde politie ging op zoek naar de automobilist en zag hem drie kwartier later opnieuw de straat in scheuren, waar hij tegen een wegafsluiting reed. Hij vluchtte naar de Castellumstraat waar hij een reeks nieuwe aanrijdingen ver oorzaakte: hij ramde de auto van een 48-jarige Alphense, een ge parkeerde auto en een lantaarnpaal. Omstanders probeerden vergeefs de man uit zijn auto te trekken. Om hem tot stoppen te dwingen, reed een politieauto frontaal tegen de auto van de Alphenaar aan. Maar de man kon zijn zwar te BMW nog steeds wegrijden. Dat lukte zelfs nadat twee politie auto's hem nogmaals probeerden de weg te versperren. Uitein delijk konden de agenten de man op het Raoul Wallenbergplein aanhouden. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. De man zit nog vast voor verhoor. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. n«L. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <fl. 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening^ l,53 (fl. 106,95) 1,99 (fl 107.95) M v (i v.m controle nabezorpng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 01 aulomatecne betalng s m|n bank-grcnummer 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 'Sari»

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1