Topdrukte luchtvracht na aanslagen r ECONOMIE Kassa rinkelt voor werkende 58-plusser Afhandelaar leeft tussen euforie en angst voor terugval bij recessie oolex failliet verklaard Luchtvaartverzekeringen vertienvoudigd in prijs Sorbo-doekjes overgenomen Oud-topman van Nedlloyd nu commissaris bij Corus Makelaars euro-actief Paniek? WAO-kwestie verlaten aan SER' haag - De aanpak van het rote aantal WAO'ers moet orden opgelost in de Sociaal conomische Raad (SER). De ivestie overlaten aan de poli- ek zal de zaak geen goed oen. Dat zei FNV-voorzitter odewijk de Waal gisteren in otterdam op een bijeenkomst irer de toekomst van Abvakabo NV.Als we de WAO aan de olitiek overlaten, dan wordt ie een speelbal van de Twee- Kamerverkiezingen. Dat is iet de bedoeling. We moeten ;lf een oplossing bedenken, amen met de werkgevers en de roonleden in de SER", zei De (aal. iat krimpt iroductie in URiJN - Om het hoofd te bie- en aan de economische pro lemen die het gevolg zijn van e terreuraanslagen in de VS aat het Italiaanse autobedrijf iat in oktober 30.000 auto's ainder produceren. In verband aarmee worden 20.000 werk- emers tijdelijk op non-actief ■steld. Zij ontvangen in die eriode tachtig procent van un salaris. President-directeur oberto Testore heeft eerder jj eze week gezegd dat de Euro- ese automarkt in het laatste wartaal van dit jaar met 5 tot 8 rocent zal krimpen. Voor de islagen had Fiat gezegd dit lar 2,4 miljoen en volgend jaar ,5 miljoen auto's te zullen pro- uceren. ieen oplossing hloorgebruik en haag - De milieubeweging i de chemische industrie zijn niet in geslaagd samen alter atieven te onderzoeken voor doorhoudende producten en rocessen. Twee jaar geleden, ij het begin van het onder- oek, zeiden de milieuclubs dat en heleboel mogelijk was, en eweerde de industrie het te- indeel. De vertegenwoordi- ers van de industrie, verenigd de VNCI, zien niets in de id hloorvrije alternatieven waar e milieubeweging voor pleit. )e meeste chloorproducten even duurzaam, vinden zij. zaterdag 2g SEPTEMBER 2001 door Jacob van der Meulen schiphol-oost - Massa-ontsla- gen, tuimelende luchtvaartmaat schappijen en een recessie van de wereldeconomie. Het zijn angst beelden die luchtvrachtafhande- laars op Schiphol even naar de achtergrond hebben verdrongen, want er valt nu meer werk te ver zetten dan voor de 11de septem ber. Het vaste personeel maakt overuren en de uitzendmarkt van flexwerkers wordt intensief afge graasd. De vraag is alleen wan neer de echte klap komt. Met man en macht heeft Cargo Service Center (CSC) -verant woordelijk voor de afhandeling van een kwart van de 1,2 mil joen ton luchtvracht die jaarlijks via Schiphol wordt verscheept - het afgelopen weekeinde een curieuze opdracht uitgevoerd. Het volledige Formule I-circus voor de Grand Prix in Indiana polis (VS) ging door hun han den. Aan het eind van de klus was de inhoud van drie 747's van Lufthansa aan aangescherp te security checks onderworpen. En CSC wordt weinig ruimte ge boden om weer op adem te ko men. Ook dit weekeinde wordt een topper in het luchtvracht- vervoer. Sjaak Hofstra, managing direc tor van CSC Nederland, piekert zich suf over de achtergronden van de plotselinge opleving in de luchtvracht. Tegen prognoses in daalde de luchtvracht dit jaar tot en met augustus sterk. In die laatste maand werd zelfs tien procent minder vervoerd dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat was nog wel te verklaren aan de hand van de slechte economi sche resultaten in de Verenigde Staten en het Verre Oosten, ver telt Hofstra. „Luchtvracht is een graadmeter voor conjunctuur wisselingen. De duurste trans porten zijn de eerste die afval len. De verwachting na de aan slagen van 11 september wès, dat door die extra tik de handel helemaal in elkaar zou klappen. Cargo Service Center is somber over de toekomst van de luchtvaart. Foto: CSC En dan komt er ineens zo'n weekeinde waarin wordt ge werkt alsof er van enige terugval geen sprake is." Hofstra: „Het moet een complex van factoren zijn. Is het een in haalslag van de lading van vori ge week? Misschien is het een reactie van bedrijven op de drei ging dat de capaciteit van het luchtvrachtvervoer snel en dras tisch zal teruglopen. Of zijn het de vervoerskosten die door de beveiligingsmaatregelen zullen oplopen? Nu worden die nog niet doorberekend, maar er staat de markt zeker een securi- tycharge te wachten." Maar er kan ook een andere re den zijn voor de opleving van de luchtvracht op Schiphol. Terwijl andere Europese luchthavens in antwoord op de terreurdaden vracht tot drie dagen aan de grond houden, zet Schiphol zich in de markt door druk door te laden. Dat kan, aldus Sjaak Hof stra, mede omdat de afgelopen jaren al miljoenen zijn geïnves teerd in de beveiliging van de vrachtafhandeling. Ook al ge beurde dat om een heel andere reden, namelijk het bestrijden van omvangrijke diefstallen van lading. Vaak door het eigen per soneel. Inmiddels is er een tweede re den waarom vrachtvervoerders uitwijken naar Schiphol. Hof stra: „En daarvoor is een groot compliment aan de Nederland se overheid op zijn plaats. Vori ge week vroegen de afhande laars toestemming om voor uit gaande vracht de twee la dingscanners van de douane te mogen gebruiken. Dat was bin nen twee uur geregeld. Het ge bruik van de scanners levert een enorme tijdswinst op, omdat pallets niet hoeven worden af gebroken, geopend, geïnspec teerd, gesloten en weer opge bouwd." CSC wordt niet euforisch door de topdagen die het bedrijf nu meemaakt. Het bedrijf voorzag, mede door de uitbreiding van het aantal luchtvaartmaatschap pijen in het opdrachtenbestand, na een moeilijke periode dit jaar een forse groei. En die was no dig om de miljoeneninvesterin gen in veiligheid en efficiëntie terug te verdienen. Het bedrijf wilde verder reserves opbouwen om minder afhankelijk te wor den van conjunctuurwisselin gen. CSC draait echter break even. En over de toekomst van de sector is Hofstra zelfs som ber. „Hoe sterk gaat 11 septem ber de wereldeconomie beïn vloeden? Op korte termijn zwaar negatief. Als de recessie erdoor op langere termijn wordt ver diept, dan zie ik geen rooskleu rige toekomst voor de lucht vaart. Als groei niet lukt dan zul len we ons jasje kleiner moeten maken. Daarin is ook een taak voor Schiphol weggelegd. Om de vrachtindustrie echt gezond te maken moet de luchthaven de capaciteit in overeenstem ming met het aanbod brengen. Anders gaan hier ook zeker klappen vallen." dhoven - Toolex, fabrikant apparatuur voor het ver- irdigen van cd's, is failliet, heeft het bedrijf gisteren be- ïdgemaakt. Het is de bewind- trders niet gelukt een oplos- g voor de financiële proble- in te vinden. De curatoren eren onderhandelingen met B-group dochter Newtoms er de overname van de boedel voortzetting van activiteiten. faillissement geldt voor de drijven Toolex International, Bdia Morphics, Odme, Toolex irope, Toolex Nederland, Trex Opex in Heerlen. Toolex zag het begin van deze maand iprekingen over de verkoop de Zweedse dochter Toolex pha mislukken. Vervolgens werd voor de hele groep uitstel van betaling aangevraagd. Toolex heeft te kampen met aanhoudend slechte marktom standigheden. Over de eerste helft van dit jaar liep het verlies op tot 38,23 miljoen euro (84,2 miljoen gulden). Een jaar ervoor was er nog een winst van 7,2 miljoen euro. De omzet daalde met eenderde tot 45,8 miljoen euro. Om het tij te keren, wilde Toolex zich terugtrekken op een locatie in Nederland en zich volledig richten op de ontwikkeling en productie van cd's voor het op slaan voor gegevens en dvd's. Bij het bedrijf werken wereld wijd 550 mensen. Londen/AP - De verzekeringspremies voor luchtvaartmaat schappijen zijn sinds de aanslagen in de VS tien keer zo duur geworden. Dat heeft een grote verzekeraar in Londen gisteren gezegd. Goshawk Insurance, dat vliegtuigen in de hele wereld ver zekert, zei dat de kosten om vliegtuigen tegen oorlog, ter rorisme en politieke risico's te verzekeren al voor de aan slagen van 11 september omhoog waren gegaan onder in vloed van andere gebeurtenissen, zoals de aanslagen op de luchthaven van de Srilankaanse hoofdstad Colombo. Directeur Chris Fagan ontkende dat de branche probeerde te profiteren van de crisis in de VS. „We reageren op de markt", zei hij. De gestegen verzekeringskosten beteken een zware aan slag op de luchtvaartmaatschappijen, die door de crisis hun diensten hebben moeten inkrimpen en duizenden mensen ontslaan. Zij moeten ook enorme kosten maken voor extra veiligheidsmaatregelen. beverwuk/anp - De hulp in huis is overgenomen. Spijker Hol ding uit Beverwijk, dat met na me actief is op de doe-het-zelf- markt, heeft de Nedac Sorbo Groep uit het Gelderse Duiven overgenomen. De laatste is vooral bekend van de Sorbo- doekjes, sponsjes, schrijfblokjes en afwasborsteltjes in de super markt. Via de overname wil Spijker zijn doe-het-zelfproducten beter kunnen slijten in de supermarkt. De Sorbo-doekjes en sponjes moeten op hun beurt een plekje krijgen in de grote doe-het-zelf- ketens van Nederland zoals Praxis en Formido. Volgens algemeen directeur G. van der Hoeven van Spijker Hol ding is er sprake van zo'n vijf tien procent overlap in het as sortiment dat Nedac en Spijker leveren. „Je ziet schoonmaak producten in de doe-het-zelfza- ken en batterijen en stekkerdo zen in de supermarkt. We kun nen daarvan profiteren en voor deliger gaan inkopen." Door de overname ontstaat een bedrijf met een omzet van 400 miljoen gulden en ruim zeshon derd medewerkers. De overna mesom wordt niet bekendge maakt. De merknaam Sorbo zal blijven bestaan. Nedac Sorbo is van huis uit een familiebedrijf. Een deel van het bedrijf zal zelfstandig blijven be staan en richt zich op de fabri cage en distributie van panty's en sokken. OW'ers met een lein aanvullend pen- oen gaan er volgend larwel erg weinig op loruit, vindt de nieu- PvdA-aanvoerder Melkert. Hij heeft at punt alvast gede- uneerd tijdens de al- emene beschouwin- en die na Prinsjesdag ïerden gehouden. EIGEN BEURS lem Vermeend van sociale zaken voor het eerst met maatregelen om hier wat aan te doen. Vanaf 1 juli dit jaar krijgt iedere uit keringsgerechtigde die een niet-gesubsi- dieerde baan vindt een premie van 4.000 gulden, in vier half jaarlijkse porties van duizend gulden. Komend jaar doet Vermeend er nog een Helkert baseerde zich schepje bovenop. p berekeningen van et Centraal Planbu- eau. Ook het Natio- aal Instituut voor udgetvoorlichting (Nibud) omt tot de conclusie dat 65- lussers met een aanvullend ensioen van 30.000 gulden er iet een tientje per maand maar einig in koopkracht op vooruit tan. Het minst van allemaal, et Nibud rekent sinds een jaar f tien twee keer per jaar de oopkrachtplaatjes uit. Dat ge- eurt direct na Prinsjesdag en ort na januari wanneer alle be- idsvoornemens zijn vertaald in oncrete maatregelen. Voor en- ele tientallen gemeenten wordt Ik jaar een rapportage gemaakt Bar de gemeentebesturen hun eleidsmaatregelen voor de mi- lima op kunnen baseren. Jle landelijke en gemeentelijke ubsidiemaatregelen hebben er Nederland toe geleid dat ie ttan d die vanuit een uitkering ?at werken er bijna niks, of oms zelfs minder, aan over- loudt. Dat verschijnsel is be- end als de 'armoedeval'. Afge ven jaar kwam minister Wil- Jos van Rijsingen Vanaf 1 januari geldt de regeling ook voor herintreders, vaak huisvrouwen, die mi nimaal 50 procent van het mini mumloon gaan verdienen. Het aantal jaren dat men buiten het arbeidsproces moet hebben ge staan, moet nog worden be paald. Waarschijnlijk zal het om enkele jaren gaan. Bovendien gaat de premie omhoog: van 4.000 naar 6.000 gulden, te ver krijgen in drie jaarlijkse porties van achtereenvolgens 3.000, 2.000 en 1.000 gulden. Huis vrouwen die op het punt staan weer te gaan werken, kunnen daarom overwegen te wachten tot januari. Als ze nu herintre den, lopen ze de premie mis. Verder gooit de minister, tevens oud-staatssecretaris van financi en, fiscale wapens in de strijd om 58-plussers aan het werk te krijgen of te houden. Van 58 tot en met 60 jaar krijgt men een douceurtje van de belasting dienst van 500 gulden per jaar, 61- en 62-jarigen kunnen reke nen op 1.000 gulden en vanaf 63 jaar levert de extra heffingskor- BELASTING EXTRAATJES (vanaf 2002) HERINTREDER of VANUIT UITKERING KOOPKRACHTPLAATJES 2002 I 1 e jaar ƒ3000 I 2e jaar ƒ2000 t 3e jaar ƒ1000 WERKEN 58 JAAR EN OUDER 58 t/m 60 jaar 500/jaar 61 en 62 jaar f1000/jaar vanaf 63 jaar fISOO/jaar werkgevers mogen zelfde bedragen als onbelaste bonus geven werkgevers krijgen per 58+'er korting wao- premie van ^570/jaar Graphic WB, BD Bron Miljoenennota ting jaarlijks 1.500 gulden op. Per persoon! Als een echtpaar werkend op de grens van 65 jaar afstevent, levert dat de laatste twee jaar dus 250 gulden per maand op. Voor een herintre dende 58-plusser is het tot zijn of haar 65ste kassa. Het eerste jaar 3.500 gulden (3.000 500), het tweede jaar 2.500 gulden (2.000 500), het derde jaar 1.500 gulden (1.000 500), op 61 en 62 jaar 1.000 gulden en daar na weer 1.500 gulden. Werkgevers mogen hun oudere werknemers daarnaast ook nog eens onbelaste bonussen geven van 500,1.000 of 1.500 gulden. En ze hoeven minder WAO-pre- mie te betalen. Het eerste kabi net Kok zette in met de slogan netto inkomen VERBETERING per maand KOOPKRACHT in 2001' IN 2002" (f) (f, per maand) bijstand 1635 +25 werkende ouder 1 kind, huurhuis 3120 +50 modaal inkomen huurhuis - 3345 +35 eenverdiener minimumloon, huurhuis, 1 kind 2720 +45 2x modaal, hypotheek ƒ450.000 7390 +60 tweeverdieners hypotheek ƒ500.000 7700 +160 63 jaar, hypotheek 500.000 7700 +410 AOW ziekenfonds 2420 +35 aanvullend pensioen 30.000 4790 +10 Netto maandinkomen is inclusief (omgerekend per maand) vakantiegeld, kinderbiislag, huursubsidie, heffingskortingen, renteaftrek hypotheek, etc Aannames: loonstijging +3,75%; inflatie +2,5%; aanvullend pensioen +2,5% Koopkracht houdt rekening met geldontwaarding door inflatie en verzekering ziektekosten Werk, werk, werk! Het tweede kabinet Kok levert het bijbeho rende fiscale instrumentarium waardoor werken extra wordt beloond zonder dat de politiek gevoelige koppeling tussen lo nen en uitkeringen hoeft te wor den aangetast. Dat de koop kracht van werkenden en uitke- ringsrechtigden zich hierdoor niet meer op gelijke wijze ont wikkelt, wijzen de berekeningen uit. Zolang je maar werkt, zit je goed, constateert onderzoeker Marcel Warnaar van het Nibud dan ook. Een alleenstaande in de bijstand gaat er volgend jaar 25 gulden per maand op voor uit, tweeverdieners met een in komen van twee maal modaal ongeveer 160 gulden en in de zelfde situatie, maar dan boven de 63 jaar, zelfs 410 gulden. Een echtpaar met alleen AOW heeft 35 gulden extra te verteren en als er daarnaast sprake is van een pensioen van 30.000 gulden is de vooruitgang maar 10 gul den. Dat laatste komt omdat de particuliere ziektekostenverze kering extra fors stijgt. De mees te pensioenen gaan op hun best omhoog met het inflatiepercen tage (geschat op 2,5 procent), terwijl de loonstijging begroot is op 3,75 procent. Koopkrachtverbetering is niet hetzelfde als stijging van het netto inkomen. Het echtpaar dat er qua 'koopkracht' 160 gul- Graphic WB, BD Berekeningen Nibud den op vooruit gaat, krijgt 350 gulden meer in het handje. Daar gaat echter 36 gulden af vanwe ge de stijging van de ziektekos tenpremies en ruim 150 gulden verdampt als gevolg van de geldontwaarding. Koopkracht wil zeggen wat er écht voor ge kocht kan worden. Het begrip 'netto maandinko men' dat het Nibud hanteert is niet te vinden op het salaris- overzicht dat de werknemer elke maand krijgt Het Nibud telt er alle andere inkomensbestand delen bij die via werkgever (va kantiegeld, winstuitkering) of overheid (huursubsidie, kinder bijslag, heffingskorting, belas- tingteruggave) in de huishoud portemonnee vloeien. door Pieter van Hove londen - Met de benoeming gisteren van de Nederlander Leo Bemdsen tot lid van de raad van commissarissen van Corus, heeft het staal- en aluminium- concern een man binnenge haald die weet wat reorganise ren is. De inmiddels 58-jarige Neder lander is als topman van trans- portconcem Nedlloyd verant woordelijk geweest voor een op splitsing van dit bedrijf toen het in een financieel slechte situatie verkeerde. Zo'n twee jaar geleden stelde Bemdsen een omvangrijk her stelprogramma op waarbij de nadruk lag op verlaging van kos ten. Uiteindelijk werd de 'land- poot' van het bedrijf (onder an dere Van Gend en Loos) overge daan aan Deutsche Post en haar dochteronderneming Danzas. DE door Cees Manders Kleine ondernemers klagen wel eens hun nood over de euro ('te hoge kosten, te weinig tijd, nooit om gevraagd'), maar sommigen weten heel creatief van die nood een deugd te ma ken. Neem de garantie makelaars, een franchi- se-organisa- tie van make laars. Ze doen ieder die zijn huis wil ver kopen nu het onweerstaanbare aanbod de waarde van dat huis te laten bepalen 'in Euro's!' En het werkt! Bij elke garantiemakelaar ligt een 'cheque' klaar. Daarop staat te lezen: 'Als garantiemakelaar zijn wij Euro-actief, dat wil zeg gen dat wij samen met u kun nen vaststellen hoeveel uw wo ning in Euro's waard is. Deze cheque geeft u recht op een vrij blijvende Eurowaardebepaling'. Mensen die een beetje naden ken weten dat ze gewoon in de U RO Nog 93 dagen maling worden genomen. Zo'n waardebepaling van een huis is p altijd gratis, of die nou in gul dens, marken, peseta's of euro's is. Een Haagse garantiemakelaaf geeft toe dat de actie een wassen neus is. „Je moet toch iets verzin nen!? Het gaat hier na tuurlijk niet om een offi- dagen ciële taxatie. wa5tM maar om een eerste schatting van de waarde van het huis. Die is altijd gratis. En dat doen we natuurlijk eerst in guldens en dan rekenen we gewoon om in j euro's. Maar door die waarde bepaling te koppelen aan de eu ro haal je mensen over de streep. Bij waardebepaling van een huis denken de mensen nog aan taxatie, aan dure rapporten. Door de euro-actie krijgen ze de indruk dat het nu allemaal voor niks is. De actie is een groot suc ces. Vanochtend hebben er nog twee gebeld voor een eurowaar debepaling." ECONOMIE WIJZER Goed, we zijn nog niet in een oorlog verwikkeld. Het gaat er nu om de terroristen te bestrij den en wie hen ook beschermt. Ondertussen doet de economie wel alsof het oorlog is. Luchtha vens zijn stil, luchtvaartmaat schappijen ontslaan vele dui zenden mensen, de aandelen koersen zijn gekelderd, en het consumentenvertrouwen in de VS is sinds begin 1990 niet zo sterk gedaald. Tijd voor paniek ook hier in Nederland? Direct na de aanslag was ik pes simistisch over de Amerikaanse economie. De kans dat ze in een reces sie zou belanden, met twee opeenvol gende kwartalen van negatieve groei, leek me erg groot. De ontwikkelingen van de laatste twee weken hebben dat pessimisme alleen maar kunnen be vestigen. Op het economisch front was niets anders dan slecht nieuws te horen. Vooral de klap in het consu mentenvertrouwen is zorgwekkend, want consumenten zorgden voor de nodige vaart in de Amerikaanse economie. Ver wacht een daling in de investe ringen en een flinke toename in de werkloosheid. Toch hoeft zo'n ramp nog geen reden voor paniek te zijn. De omvang van de schade in New York is te vergelijken met de schade die de aardbeving van 1995 in de Japanse stad Kobe veroorzaakte: behalve 6500 le vens 150 miljard dollar. Omdat daar een hele stad in puin lag, valt de schade in New York mis schien nog wel flink daaronder. Maar een ramp kost niet alleen; hij kan ook iets opleveren. Denk maai" aan alle herstelactiviteiten die nodig zijn. Bouwers en leve ranciers van bouwmaterialen maken overuren. Dat is goed voor de economie. Indertijd hielp de Japanse regering met fiscale impulsen. Bush heeft daaraan al voldaan met zijn be lastingverlagingen. De Japanse economie groeide in 1995 zelfs nog met 1,6 procent Op dezelfde wijze kan een oor log goed zijn voor een econo mie. Het bekende voorbeeld is het Duitsland van Hitier. Voor dat Hitier aan de macht kwam, was de Duitse economie in een diepe depressie. Hitier begon di rect met de aanleg van de Auto bahnen en de ontwikkeling van de oorlogsindustrie. Zijn inves teringen gaven een flinke impuls aan de Duitse economie die van de weeromstuit flink begon te groeien. Hetzelfde gebeurde met de Amerikaanse economie ten tijde van de oorlogen in Ko rea en Vietnam. Iets dergelijks zou met de Amerikaanse econo mie nu kunnen gebeuren wan neer de oorlogs- en beveiligings industrieën overstelpt worden met opdrachten. ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit Het belangrijke verschil is dat de Amerikaanse economie in te genstelling tot de Duitse toen een periode van onstuimige groei achter zich heeft liggen. Het kan eigenlijk alleen maar slechter. De Amerikaanse situa tie nu is beter te vergelijken met de situatie direct na de Golfoor log in 1991. Ook toen liep het consumentenvertrouwen sterk terug en belandde de Ameri kaanse economie in een reces sie. Tel daarbij de enorme schulden die Amerikaanse con sumenten momenteel hebben en zelfs het Ameri-™ kaanse orakel, Greenspan van de Federal Reserve Bank, kan er niet om heen: het eco nomische front dreigt te bezwijken onder de grote druk. Ook al zou de Amerikaanse presi dent de militaire strijd naar zijn hand weten te zet-— ten. de strijd tegen de recessie zou hij wel eens smadelijk kunnen verliezen. Bush jr. zou dan dezelfde kant op gaan als zijn vader: enorm populair als opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdmachten maar toch afge straft door de kiezers omdat hij niet opgewassen bleek tegen de economische krachten. Betekent dit nu dat ook wij hier in Nederland ons moeten gaan indekken tegen een aankomen de crisis? Die vraag krijg ik nu voortdurend gesteld. Moet ik mijn huis op de markt brengen voordat de prijzen gaan kelde ren, willen mensen weten? Moet ik nu alvast gaan sparen voor het geval het mis gaat? Moet ik mijn aandelen verkopen voor dat het nog erger wordt? Zal de dollar minder waard worden (en de euro dus sterker)? Mijn eerste antwoord is altijd dat als ik dat allemaal zou we ten, ik me nu in grote weelde zou wentelen. Mijn tweede ant woord is dat de Nederlandse economie ook weer niet zo innig, verweven is mqpde Amerikaan se dat een reces&e daar auto matisch een recessie hier bete kent. Als de Nederlandse econo mie een slechte periode in de m voor haar zo veel belangrijkere Duitse economie de baas kan, moet ze dit varkentje ook wel kunnen wassen. Daarbij komt dat een beetje minder druk op de ketel, door het wegvallen van wat buitenlandse vraag, geen kwaad kan voor een oververhitte economie als de Nederlandse. De sleutel is het vertrouwen. Praten mensen elkaar de paniek aan. dan wordt het paniek. Het vertrouwen van Nederlandse consumenten daalde de afgelo pen maand reeds flink, mensen die in aandelen zitten weten het niet meer, dus nu is het zaak het hoofd koel te houden. De Hol landse nuchterheid komt nu be ter van pas dan ooit.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9