Lijmpoging met Taliban niet gelukt BUITENLAND Emotionele discussie over nieuwe skyline New York Berlijn: Met Duitse soldaten is 'Srebrenica' onmogelijk Vijfjaar geen seks voor woedende tieners in Swaziland iffia handelt in iroot WTC VO vernietigt pens rebellen f miljard steun >r Toulouse nexplosie bij Donald's straf wegens Jen duikers igerstakers >d in cel dbeving in ttralië igersnood in lambique Piloot gaf les aan kapers Nieuwe aanklacht Milosevic Uitlevering Bin Laden geweigerd EU-leiders zwegen over racistische taal Berlusconi F" work - De politie in New verdenkt de maffia in de tikaanse stad ervan dat zij fen metaal van het inge- t World Trade Center ach ter heeft gedrukt. Dat heeft [ewyorkse commissaris van je, Bernard Kerik, gisteren ;d. De georganiseerde mis- in New York staat erom nd dat zij grote belangen in de schroot- en afvalbe- ;n. Volgens de krant New Post is er zeker 250 ton al gestolen. De kwestie ligt gevoelig, omdat hier mo- menselijke resten verbor- assen zitten. ie - In een staalfabriek bij iekse hoofdstad Athene jisteren de 3500 vuurwa- vemietigd die bij de )-operatie Noodzakelijke tin Macedonië zijn inge- ld. De wapens waren af- itig van Albanese rebellen, egin dit jaar de strijd aan- len met de Macedonische ing. De NAVO-operatie de een maand en liep eer- eze week af. In ruil voor deveren van de wapens de Albanese meerderheid acedonië meer rechten. Ive de vuurwapens werden ïvan zes pantserwagens ie ton munitie vernietigd. s - De Franse regering trekt [half miljard frank (een niljard gulden) uit voor het d in het zuiden van Tou- dat vorige week zwaar beschadigd door een ont- ng in de chemische fa- AZF. Dat heeft premier il Jospin gisteren tijdens lezoek aan de Zuid-Franse jekendgemaakt. De ont- ng in de fabriek van het em TotalFinaElf vorige kostte 29 mensen het le- Twintig anderen verkeren ti levensgevaar. heul - Bij een bomexplosie «nMcDonald's in de Turkse [Istanbul is gisteren één oon gewond geraakt. De was volgens een woord ster van het fastfoodrestau- bij de toiletten van de ves- ;in de wijk Levent achter en. Niemand heeft de ver- oordelijkheid opgeëist. eb - Een Kroatische man is ren tot 5,5 jaar cel veroor- wegens het doden van Duitse duikers. Beiden, ader en zijn zoon, kwa- om het leven toen de ver leide afgelopen zomer dy- et in de Adriatische Zee tot offing bracht. Hij hield de irs voor twee vissen die hij xplosieven wilde doden. ra - De al maanden du- i hongerstaking van ge- enen en sympathisanten otest tegen de reorganisa- n het Turkse gevangenis- n heeft gisteren twee nieu- tchtoffers geëist. Het to- antal sterfgevallen als ge- an de hongerstaking is ïee tot veertig gestegen. !00 gevangenen, familiele- n sympathisanten protes- sinds vorig jaar door mid- in voedselweigering tegen erplaatsing naar com- n met kleinere cellen. i - In het westen van Au- heeft zich gisteren een >eving voorgedaan met racht van 5,1 op de schaal lichter. Er waren geen mel- in van slachtoffers of scha- e schok was te voelen tot rth, aldus de Australische lologische organisatie. ito - Naar schatting 00 mensen worden in aal-Mozambique be- d door hongersnood. De iltekorten zijn een gevolg mstige overstromingen in ebied, eerder dit jaar. Een ingswoordvoerder vreest 'robleem de komende zes nden alleen maar erger It als hulp uitblijft. De stromingen van de rivier de bezi hebben een enorme eelheid landbouwgrond t water gezet. zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 jeruzalem/anp-afp - Vele dui zenden Palestijnen hebben giste ren in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever anti-Is raëlische betogingen gehouden. Precies een jaar nadat de tweede Palestijnse opstand of intifada begon, stonden veel Palestijnen en veel inwoners van Arabische landen ook drie minuten stil bij de meer dan achthonderd doden die volgens officieuze tellingen sinds 28 september 2000 zijn ge vallen. De nieuwe Palestijnse opstand begon vorig jaar nadat de toen malige oppositieleider Sharon in Jeruzalem een omstreden be zoek had gebracht aan de Tem pelberg, een plek die zowel de joden als de moslims als heilig beschouwen. Sharon won later de verkiezingen in Israël voor een nieuwe premier en volgde Ehud Barak op. Op de herdenkingsdag ging het geweld overigens onverminderd door. Er vielen zeker drie Pales tijnse doden, bijna tachtig men sen raakten gewond. Op de Westelijke Jordaanoever schoten Israëlische soldaten gisteren een tienjarige jongen dood. Eerder op de dag verloor in Hebron een Palestijn het leven en raakten tien anderen gewond bij een schotenwisseling met Israëli sche militairen. In Hebron in het zuiden van de Westelijke Jordaanoever lopen de spannin gen vaak hoog op. Ongeveer vierhonderd Israëlische kolonis ten wonen daar temidden van 120.000 Palestijnen. Het derde slachtoffer viel in de buurt van Bethlehem. Juist donderdag vroegen de VS Israël geen provocerende acties meer te ondernemen tegen Pa lestijnen. De VS, die bouwen aan een internationale coalitie tegen terrorisme, zijn niet ge baat bij aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. Israëlische en Palestijnse func tionarissen hervatten gisteren wel weer besprekingen over vei ligheidskwesties. Het onder houd was een gevolg van het, overigens nogal koele, treffen tussen de Palestijnse leider Ara fat en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres afgelopen woensdag. Tijdens de jongste Palestijnse opstand hebben zowel Israëli sche als Palestijnse troepen zich schuldig gemaakt aan het mar telen van gevangenen. Die be schuldiging kwam gisteren van een mensenrechtenorganisatie in Genève. Palestijnen rouwen bij de portretten van familieleden die het afgelopen jaar tijdens de intifada - de Pa lestijnse opstand tegen de aanwezigheid van Israël - omkwamen. Foto: AP/David Guttenfelder De Wereld Organisatie tegen Marteling meldt dat Palestijnse gevangenen die in Israëlische handen zijn ten prooi vallen aan diverse martelpraktijken. Maar ook Palestijnen die worden ver dacht van collaboratie met Isra el lopen kans lichamelijk en psychisch mishandeld te wor den. De organisatie baseert haar bevindingen op informatie die zê van Israëlische en Palestijnse mensenrechtenorgansaties heeft gekregen. londen/anp-afp - Een Algerijnse piloot die vorige week in Groot - Brittannië is gearresteerd heeft als instructeur gefungeerd van vier van de vliegtuigkapers die op 11 september de aanslagen pleegden in de VS. Dat deelde de Britse justitie gisteren mee. Het is voor het eerst dat een (levende) .verdachte direct in ver band wordt gebracht met de aanslagen van 11 september. De Verenigde Staten hebben om uitlevering van de 27-jarige Algerijn gevraagd. Hij werd samen met drie anderen op 21 september in het graaf schap Berkshire, ten westen van Londen, opgepakt. Justitie beschuldigt de piloot ervan vier van de kamikazekapers vlieginstructies te hebben gegeven. Hij zou onder anderen de pi loot van het vliegtuig dat zich in het Pentagon boorde, hebben leren vliegen. Bevolking zal desnoods met wapens worden beschermd den haag/anp - De aanklagers van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag hebben een nieuwe aanklacht ingediend tegen Slob odan Milosevic. Het gaat om misdaden begaan tijdens de oorlog tegen Kroatië, zo maakte de woordvoerster van hoofd aanklaagster Carla Del Ponte gisteren bekend. Inhoudelijk wilden de aankla gers niet verder ingaan op de zaak. Pas wanneer de aanklacht officieel door de rechters is goedgekeurd, zal de inhoud openbaar worden gemaakt, al dus de woordvoerster. Wel ver klaarde zij dat het opstellen van een aanklacht tegen de voorma lige Joegoslavische president wegens misdaden in Bosnië- Herzegowina enkele weken lan ger gaat duren dan voorzien. Del Ponte wil dat alle slachtof fers recht gedaan wordt en 'dat de aanklacht een juiste afspiege ling is van Milosevic zijn gehele criminele verantwoordelijkheid', aldus de woordvoerster. „On derzoeksteams hebben meer tijd gekregen, maar we zouden op dit moment al kunnen be ginnen tegen Milosevic. We hebben een sterke zaak." door onze correspondent Wierd Duk Berlijn- Onder bescherming van Duitse soldaten is een situatie als die in Srebrenica, waar de mannelijke lokale bevolking on der de ogen van Nederlandse VN-troepen werd gedeporteerd, onmogelijk. Dit zegt Michael Steiner, adviseur voor buiten landse zaken van de Duitse bondskanselier Schroder, naar aanleiding van de nieuwe NAVO-missie 'Amber Fox' in Macedonië. Die operatie, waar bij duizend NAVO-militairen ondermeer de veiligheid van in ternationale waarnemers in Ma cedonië moeten garanderen, staat onder leiding van Duits land. Op de vraag of de bescherming van de burgerbevolking mede tot de taken van de militairen behoort, antwoordde Steiner: „Eén ding is helder, en dat is ook zo overeengekomen: in aanwezigheid van Duitse solda ten, in Macedonië zal er geen Srebrenica plaatshebben." In geval van nood zal de bevolking desnoods met de wapens wor den beschermd, aldus Steiner. In de Bosnische stad Srebrenica werden in 1995 ongeveer acht duizend moslims door Servische troepen afgevoerd en gedood. Nederlandse VN-soldaten ter plekke grepen niet in. Steiners indirecte kritiek op het Neder landse militaire optreden in Sre brenica loopt vooruit op de con clusies van een rapport dat het NIOD (Nederlands Institituut voor Oorlogs Documentatie) op dit moment over de gebeurte nissen voorbereidt. Dat rapport moet april volgend jaar verschij nen. Het Nederlandse ministerie van defensie wil geen uitspraken doen over de uitlatingen van Steiner. „Wij hebben die uit spraken niet gezien en wachten het rapport af. Dan pas zal een oordeel worden geveld over de wijze waarop Nederlandse mili tairen in Srebrenica hebben ge functioneerd," aldus een woordvoerder. De nieuwe NAVO-operatie in Macedonië, die vooralsnog drie maanden gaat duren, volgt op de wapen inzamelingsmissie 'Essential Harvest', die afgelo pen woensdag ten einde liep. Duitsland zet haar reeds in Ma cedonië gelegerde militairen op nieuw in. De ongeveer 600 man sterke Duitse troepenmacht zal worden aangevuld met nog eens 400 militairen uit andere lan den, waaronder ook Nederland. Het is voor het eerst dat Duits land aan een dergelijke operatie leiding geeft. In Duitsland be staan van oudsher belangrijke reserves tegenover de inzet van de Bundeswehr in het buiten land. Het belastte Duitse verle den speelt in die bezwaren een grote rol. mbabane/anp - Tieners in Swaziland mogen van hun koning Mswati EI vijf jaar geen seks bedrijven. Maar zijn woorden waren nog niet koud of de 33-jarige koning kondigde gisteren aan een 17-jarig schoolmeisje als zijn achtste bruid te nemen. Jonge vrouwen zijn woedend. Zij zeggen dat hun vriendjes geen vijf jaar zullen wach ten. In de strijd tegen aids besloot koning Mswati III van Swaziland onlangs de oude 'umchwasho' of kuisheids rite weer in te voeren. Volgens dit gebruik moeten jonge maagden een donkere wollen sjaal dragen om te laten zien dat ze geen seks mogen bedrijven. Ook mogen jon ge vrouwen geen man de hand schudden en geen broek dragen. Mswati kwam vorig jaar ook met een controver sieel idee. Toen verbood hij schoolmeisjes minirokjes te dragen. Traditionele dorpshoofden, die nog erg veel invloed hebben, zullen erop toezien dat het seksverbod wordt nageleefd. Jongeren die de kuisheidsregel overtreden moeten als boete een koe of 152 Amerikaanse dollars betalen. Dat Mswati zelf nu voor de achtste maal trouwt steekt nog eens extra. Vorig jaar, na zijn zevende bruid, had hij beloofd geen vrouwen meer te huwen. Volgens traditie mag de koning van Swaziland elk jaar een vrouw uitzoe ken bij de 'rietendans' die deze week plaatsvond. Tij dens dit nationale feest dansen zo'n 20.000 schaarsge- klede meisjes voor hun koning. Mswati's vader koning Sobhuza II regeerde meer dan zestig jaar en trouwde uiteindelijk meer dan zestig vrou wen. Na Sobhuza's dood in 1982 duurde het vier jaar voordat uit zijn talloos nageslacht Mswati III als zijn op volger werd aangewezen. Swaziland, een klein koninkrijk tussen Zuid-Afrika en Mozambique kent slechts een miljoen inwoners. Afgelo pen jaren zijn hier echter al meer dan 50.000 mensen overleden als gevolg van aan aids gerelateerde ziekten. Naar schatting eenderde van de bevolking is geïnfec teerd met het aids veroorzakende hiv. islamabad-rtr-anp - Een delega tie van islamitische geestelijken en diplomaten uit Pakistan is er gisteren niet in geslaagd de rege rende Taliban in Afghanistan over te halen terroristenleider Osama bin Laden uit te leveren. Leden van de delegatie, die in middels in Pakistan is terugge keerd, zeiden gisteren na afloop wel dat er nieuwe bespekingen komen. De delegatie sprak met leiders van de Taliban, onder wie mul lah Omar, in de stad Kandahar in het zuiden van Afghanistan. Volgens een van de leden van de Pakistaanse delegatie weigeren de Taliban 'om ethische en reli gieuze redenen' Bin Laden uit te leveren. Het gesprek werd be schouwd als laatste kans op een verandering in de houding van de streng-fundamentalistische Afghaanse heersers. De Verenig de Staten verdenken de terroris tenleider ervan achter de aan slagen van 11 september in New York en Washington te zitten. De Taliban hebben gisteren overigens eveneens geweigerd acht westerse hulpverleners op humanitaire gronden vrij te la ten. De acht, medewerkers van een christelijke hulporganisatie, worden ervan beschuldigd dat zij Afghanen tot het christen dom hebben willen bekeren. De weigerachtige houding van de machthebbers in Afghanistan lijkt een Amerikaanse of gealli eerde militaire actie alleen maar dichterbij te brengen. Verschei dene Amerikaanse media maak ten gisteren opnieuw melding van Amerikaanse en Britse spe ciale eenheden die in Afghanis tan al 'operaties' hebben uitge voerd. Volgens USA Today gaat het om teams van drie tot vijf personen die Bin Laden moeten pakken of doden. CNN meldde op basis van Amerikaanse regerings bronnen dat de acties eerder zijn bedoeld om het terrein te verkennen en in kaart te bren gen voor mogelijke toekomstige (lucht) acties. Vertegenwoordigers van de Af ghaanse Noordelijke Alliantie, die strijdt tegen de Talibanheer- sers, hebben gisteren in Rome besprekingen gevoerd met me dewerkers van de verbannen Af ghaanse koning. Vandaag zullen ze koning Mohammed Zahir Shah waarschijnlijk zelf spreken. De 86-jarige koning wordt door sommige Afghanen en buiten Afghanistan gezien als iemand die het land kan herenigen wan neer het Talibanregime valt ten gevolge van Amerikaans ingrij pen. door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De Europese rege ringsleiders hebben dagenlang de racistische opvattingen over moslims van hun Italiaanse col lega Berlusconi verzwegen. De krenkende taal werd met de mantel der liefde bedekt, uit vrees voor verdeeldheid in de Europese Unie en boze reacties uit de islamitische landen. Pas nadat Berlusconi afgelopen week publiekelijk opnieuw de islamitische cultuur beledigde, zagen de EU-premiers zich ge noodzaakt er afstand van te ne men. Brusselse diplomaten bevesti gen dat Berlusconi reeds vorige week vrijdag tijdens een extra EU-top in Brussel, de Westerse beschaving als superieur aan die van de islamitische landen be stempelde. De topontmoeting vond achter gesloten deuren plaats, na afloop maakte geen enkele premier melding van Berlusconi's uitlatingen. Ver scheidene premiers zetten tij dens de toespraak van Berlusco ni hun koptelefoon - nodig voor de vertaling - af. Alleen de Duit se bondskanselier Schroder zou met lichaamstaal zijn ongenoe gen hebben getoond over de opmerkingen van rijn Italiaanse collega Na afloop van de top presenteerden de EU-leiders een plechtige verklaring. Daarin werd het op één hoop vegen van terroristen met de Arabische en islamitische wereld krachtig ver worpen. Het papier is mede on dertekend door Berlusconi. Toen de Italiaanse premier rijn boodschap woensdagavond herhaalde in een gesprek met journalisten, moesten de rege ringsleiders wel positie kiezen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Michel betitel de de opmerkingen als 'bar baars en dom'. Premier Kok zei Berlusconi's woorden 'zeer te betreuren'. De Italiaanse premier liet giste ren weten niet van plan te rijn zich te verontschuldigen, zoals de Arabische Liga heeft geëist. Berlusconi zegt dat rijn woor den verkeerd rijn geïnterpre teerd. Hij zou nimmer islamie ten hebben willen kwetsen. Tien procent van kantoorruimte verdwenen door onze correspondent Ans Bouwmans new york - Hoe moet het gat in de skyline van New York worden gevuld? Het is een vraag die de gemoederen al aardig bezig houdt, ook al zijn reddingswer kers nog dagelijks bezig met het bergen van lichaamsweefsel en het opruimen van de resten staal en puin van het ingestorte World Trade Center. En iedereen heeft er wel een mening over. „Ik ben gewoon iemand van de werkende klasse. De zuidpunt van Manhattan wordt straks herbouwd. Krijg ik daar ook iets over te zeggen?" Gejoel klinkt op in de grote hal van Cooper Union. Talloze bewoners van Manhattan rijn bijeengekomen voor een discussiebijeenkomst 'American Voices' over de gevol gen van 11 september. Panellid Michael Weinstein, directeur van een economisch instituut in New York, heeft rijn antwoord snel klaar „Nee". Er rijn vele ideeën wat op de plek moet komen. De Twin To wers exact nabouwen bijvoor beeld. Maar dat is een emotio nele reactie, realiseren New Yor kers zich. „Je hebt een kind ver loren en wilt het meteen vervan gen, maar je weet dat het niet kan", zegt een vrouw, terwijl ze Vanaf de kade van de Hudson-rivier kijken inwoners van New York naar skyline van hun stad die nooit meer hetzelfde zal zijn. Foto: Reuters/Ray Stubblebine langs de Hudson Rivier staat te staren naar de lucht waar ze in haar herinnering de twee im mense torens riet. Er gaan stemmen op om van het World Trace Center een groot herden- V kingsmonument te maken. Maar het verstand zegt dat de grond daarvoor veel te waarde vol is. Ook al zal er wel iets van een herinnering komen; een sta ketsel dat de ruïne markeerde is alvast bewaard voor later. Een ding is zeker: op het vier kant tussen Liberty, West en Ve- sey Street zullen nieuwe gebou wen herrijzen. Allerlei vertegen woordigers van de stad en de staat New York rijn al met pro jectontwikkelaars bijeen geko men. Er is een plan voor een speciale commissie die de her bouw moet begeleiden. Er komt immers een smak geld, 20 mil- •9 jard dollar, van de federale rege ring beschikbaar. En haast is geboden. De proble men die worden voorzien, rijn groot. Door het verdwijnen van de twee torens en de omliggen de gebouwen is tien procent van het kantoorareaal in New York verdwenen. Het duurt naar ver wachting al een jaar voor de puin in het financiële district is geruimd, en daarna nog jaren voor er een nieuw complex staat. Zullen de bedrijven die in de tussentijd zijn uitgeweken naar elders wel terugkomen? Voor architecten is het gat in de skyline een enorme uitdaging. Dit wordt gezien als de kans om de fouten die met de Twin To wers zijn gemaakt, goed te ma ken. Het WTC - onflyorpen door de Amerikaanse ar&itect Min- oru Yamasaki - was een sym bool, het domineerde de hori zon, maar het haalde ook de ba lans uit de stad, menen veel ar chitecten. Over hoe het dan wel moet, lo pen de ideeën ver uiteen. Er werd gesproken over nieuwe ar chitectuur, over een trend naar nieuwe nuchterheid, maar er waren ook megalomane ideeën over gebouwen van wel 150 ver diepingen. Voorlopig valt er alleen nog maar te speculeren over de \Taag hoe de aanblik van de New Yorkse horizon wordt her steld. Er is maar één voorwaar de, meent de democratische se nator Schumer uit New York. „Het moet groots rijn, vanwege het economische effect en als symbool dat we ons niet laten intimideren."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5