'Het is al jaren goed mis met de brandweer' BINNENLAND De nummers één van het CDA aan het woord Zitmeubelen van Koekoek Besluit over lijsttrekkerschap in handen van CD A-congres van tiMÏÏEÏGIÏi Expert laakt hiërarchische structuur bij Van Til Identificatie Onbegrip over terugvorderen uitkering echtgenote Ferdi E. Vacaturestop bij Transavia om terugval op te vangen Kok roept op tot verdraagzaamheid j jaar voor jenenroof dam - Justitie in Rotter- ieft gisteren drie jaar n een halfjaar voorwaar - eëist tegen een voorma- ilchef van het geldtrans- s drijf Geldnet. Justitie ver- Ie 40-jarige Schiedam - n het stelen van zeven i gulden van zijn toen- werkgever. De politie lem in juni dit jaar op ol op toen hij terugkeer- nuit zijn Thailand. Het t e deel van de buit, onge- miljoen gulden, was teruggevonden. De t ink doet over twee we- spraak. gpersoneel Ier oordoppen )i ac - Medewerkers van ;i leken worden nauwelijks s rmd tegen te harde mu- g et geluidsniveau is vrij- jd hoger dan negentig Gehoorbeschermers verplicht. In negentig e s Arbeidsinspectie ge- J eerde discotheken ble- beschermers nauwelijks inden te zijn en als ze er ren, verzuimden de vers toe te zien op ge- rvan. Van beleid om ge- hade te voorkomen was irake en de voorlichting rknemers was minimaal. onella op ibelboulevard ac - In een fontein van ibelboulevard Villa Are- msterdam is de le- n abacterie ontdekt. Die het licht nadat op 18 iber bleek dat een vrouw, meubelboulevard had ;e it, besmet was met le- l Monsters die zijn ge- door de Inspectie Mi- dtiëne bleken op 25 sep- ei positief te zijn. De fon- buiten werking gesteld, ie n die de afgelopen twee de meubelboulevard ëh bezocht en sindsdien in aan de luchtwegen wordt aangeraden huisarts te gaan. Het is ir^et helemaal zeker of de inderdaad besmet is fontein. Onderzoek vohefinitief uitsluitsel geven. Jiangs A28 monteerd i - Langs de autosnel- n !8 is gisteravond vlak 0 B.30 uur een bom uit de ;n e Wereldoorlog onscha- :d ;emaakt. Het verkeer lag ijd stil, de treinen tussen k eet en Zwolle reden en- is en niet. De vliegtuigbom fhonderd pond werd be- n 1 de middag gevonden graafwerkzaamheden, ai :er vijftig meter van het De EOD besloot dat de ïeteen moest worden nteld. 3 e doden in Odiliënberg rsjoiLiËNBERG - Bij een aan- gistermiddag tussen een isiauto en een personenau- ei et Midden-Limburgse ij diliënberg zijn de twee nden van de personen- in het leven gekomen. ai|at om twee zussen, 73 en beiden afkomstig uit rstond. Volgens de politie ei Ie bestuurster van de per- zo luto bij het oversteken ial n kruising geen voorrang n aan de vrachtwagen, hi de provinciale weg reed. zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 COMMENTAAR eindhoven/cpd - Het is al jaren goed mis met de Nederlandse brandweer. Dat is de stellige overtuiging van Fred Vos, brand weerexpert en ooit hoofd oplei dingen aan de Brandweeracade mie. Als er niet snel iets gebeurt, kan Nederland rekenen op nieu we rampen. Na de Bijlmerramp, de Herculesramp, vuurwerkramp en de brand in Volendam is het vak aan 'herijking' toe. Zo niet, 'dan zullen opnieuw onnodige slachtoffers vallen'. Volgens Vos is de hiërarchische, op militaire leest geschoeide or ganisatie van de brandweer in Nederland volledig achterhaald. „Die is afgeleid van absurde doctrines van het leger, geba seerd op aanpak van de stads branden in de Tweede Wereld oorlog." Een brand is 'een vij and die zich voor de ogen van de brandweerlieden ontwikkelt en groter wordt en pas in de tijd afneemt', aldus Vos. „Snelheid is dus belangrijk. Tegenwoordig' brandt alles tot de grond toe af. Omdat het ontbreekt aan een kwalitatief goede analyse en aangepaste tactieken en tech nieken. Brandveiligheid vereist kennis. Het gaat niet om het vol gen van recepten." Het vakmanschap is echter ver loren gegaan, concludeert Vos, evenals de kennis. „Vaardigheid wordt niet getoetst, er is geen door Jacob van der Meulen landsmeer - De overheid schiet volledig door in haar pogingen geld terug te vorderen van Ferdi E.. Dat zegt advocaat Anker in reactie op het voornemen van de gemeente Landsmeer een ton aan bijstandsuitkering terug te vorderen van kunstenares Els Hupkes, de echtgenote van de vrijgelaten Heijn-ontvoerder. De actie van Landsmeer volgt op een verzoek van het ministe rie van sociale zaken. Hupkes zou het geld ten onrechte heb ben ontvangen, nu aan E. over diezelfde periode achteraf een WAO-uitkering is toegewezen. E.'s advocaat Anker: „Dit is niet (advertentie) Bij kenners van exclusief zitcomfort is de collectie van Koekoek een begrip. Geen wonder dus dat die bij Van Til Eigentijds Klassiek een prominente plaats inneemt. De tijdloze vormgeving laat zich met tal van andere Van Til-meubelen goed combineren. Temeer omdat Koekoek een enorme variëteit aan stofkeuze biedt: van romantische bloemen tot klassieke strepen en eigentijdse geometrie. tie rolt netwerk op itsooc - De politie heeft tf slopen dagen twee xtc-la- iria ontmanteld in Cal- og en Groote Keeten. ij werd tevens een net- 'an vermoedelijke produ- en handelaren achter de toria opgerold. In Cal- en Hoorn werden in vijf mensen aangehou- aast een partij van 150 nfetamine werden zes au- in speedboot, vuurwa- in een bedrag van enkele iden guldens in beslag ïen. In Groote Keeten :en compleet mobiel la- irium, in een truck met jer, aangetroffen en in he rnomen. entigduizend tens verbrand Op zaterdag 27 en zondag 28 oktober 2001 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratisentree! www.ruimbaanin.nl WpPBL,.,.,. externe controle op de kwaliteit. De brandweer wordt nooit afge rekend op resultaat. De brand preventie wordt verwaarloosd. Terwijl we branden tegemoet gaan die gevaarlijker zijn dan ooit. Incidenten escaleren veel sneller dan vroeger. Dat komt de industriële ontwikkeling en de hogere energetische dichtheid van de samenleving. Nederland wordt bedreigd door deze onze kerheid en onbekendheid met gevaarlijke opslagen en fabrie ken, vliegtuigongevallen en an dere bijzondere objecten." In het relatief laagbebouwde Nederland is de uitruktijd vast gesteld op maximaal vijftien mi nuten, hoewel de bebouwing langzaam maar zeker de hoogte ingaat. „Je kunt niet meer na vijftien minuten aankomen. Dan ben je te laat", stelt Vos. „Officieren arriveren in de regel als laatste. Zij zijn dus altijd te laat. Vervolgens kunnen ze al leen nog maar opschalen: bij veel slachtoffers zoveel mogelijk voertuigen laten uitrukken." De overheid weigert te leren van alle rampen, meent Vos. „De Herculesramp toonde al het ge vaar voor mensen van een alu- miniumbrand aan. Hier be streed de basisbrandweer de brand bovendien met schuim. En dat werkte niet. Schuim wak kert een aluminiumbrand juist aan." overeenkomstig het gelijkheids beginsel. De overheid vertaalt de gramschap van de samenleving in acties waaraan geen logische of juridische redenering aan ten grondslag liggen. Boosheid maakt blijkbaar heel creatief. Zo wordt niet opgetreden tegen meneer a, b, c of d. Wel als je E. van achteren heet." Volgens Anker kent de actie om nu Hupkes financieel te vervol gen geen precedent. Minister Vermeend en staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) zouden persoonlijk bij de ge meente Landsmeer hebben aangedrongen de ruim 100.000 gulden terug te vorderen. Minister Van Boxtel (D66) vindt de tijd rijp voor het invoeren van een algemene identificatieplicht. De terroristische aan slagen in Amerika hebben hem in het kamp gebracht-van CDA en WD, die al veel langer pleiten voor het verbeteren van de persoonscontrole. Iedere burger zou veiplicht een identiteitsbewijs bij zich moeten dragen en tonen als daar om wordt gevraagd. Dat zou Nederland veiliger maken. Vol gens een recente enquête is 66 procent van de Nederlanders het met hem eens. Van Boxtel roept heel flink dat hij de discussie wel aandurft met de kennelijke minderheid, die hecht aan de bescher ming van de privacy. Hij is niet bang voor het protest van al degenen, die slechte herinneringen hebben aan de tijdens de Duitse bezetting ingevoerde 'Ausweis'. Ook tilt hij niet zwaar aan het beginsel dat niemand hoeft mee te werken aan het vergaren van juridisch bewijs tegen zichzelf. Sinds 1994 bestaat er in Nederland al een beperkte identifi catieplicht. Wie een voetbalstadion binnenstapt, een baan zoekt of met de bus reist, loopt de kans naar zijn of haar pa pieren te worden gevraagd. Bij geboorte- en huwelijkszaken moet de identiteit worden vastgesteld. Ook zijn burgers steeds vaker bereid vrijwillig persoonsgegevens te verstrek ken, ten behoeve van creditcards, voordeelpasjes enzovoort. Dus waarom dan moeilijk doen over een algemene identifi catieplicht, zoals die bijvoorbeeld ook in België bestaat? Allereerst staat vast dat een algemene identificatieplicht niet helpt bij de bestrijding van terrorisme. Vliegtuigkapers zijn heel goed in staat om persoonsbewijzen te vervalsen. In het geval van de aanslagen in Amerika waren de terroristen niet bekend bij de politie, waardoor identificatie geen enkele zin had gehad. De afschuwelijke gebeurtenissen in de VS moe ten daarom niet als excuus worden gebruikt om een algeme ne identificatieplicht in te voeren. Een algemene identificatieplicht is en blijft een aantasting van burgerlijke vrijheden. Zonder dat sprake is van een over treding of zelfs maar een verdenking mag de politie naar ie mands identiteit vragen. Dit is onwenselijk. De kans op dis criminatie op grond van geloof en ras moet - zeker nu de ge moederen toch al verhit zijn - niet worden onderschat. Amsterdam - Voor een gehoor van ongeveer 150 moslims heeft premier Kok gistermiddag opgeroepen tot wederzijdse verdraagzaamheid. „Ik hoop dat we in de toekomst kunnen zeggen dat we ongeacht de ver schillen toch een echte samenleving hebben", aldus de premier in de Marokkaanse Al-Kabir moskee in Am sterdam. Kok gaf met zijn bezoek gehoor aan oproepen vanuit de Nederlandse moslimgemeenschap om een moskee te bezoeken en zo bij te dragen aan het voorkomen van een anti-islamitische stemming. Mi nister Van Boxtel (integratiebeleid), die Kok vergezelde, zei dat er in de Nederlandse en de islamitische ge meenschap niets hoeft te worden gerepareerd. „Alleen een klein schroefje misschien." Imam Aïssa zong een aantal stukken uit de koran met de boodschap te integreren en elkaar te leren kennen. De voorzitter van de Turks-islamitisch culturele federatie, A. Tonca, zei Koks oproep tot dialoog toe te juichen. Foto: ANP/Koen Suyk door Richard Mooyman schiphol - Luchtvaartmaat schappij Transavia heeft maat regelen genomen om de terug val in het aantal boekingen op te vangen. Uitzendkrachten moe ten weg en tijdelijke contracten worden niet verlengd. Het gaat daarbij volgens een woordvoer ster om enkele tientallen men sen. Investeringen zijn uitge steld en er is een een vacature stop ingevoerd. Transavia verzorgt zowel char- tervervoer als lijnvluchten, waarvan een aantal onder de vlag van het goedkope Basiq Air. Het accent figt op het Middel landse Zeegebied. De onderne ming verwacht dat de crisis in de luchtvaart nog enige tijd zal aanhouden. Volgens de woordvoerster zit de maatschappij nog niet in de ver liezen. „We maken pas op de plaats om te voorkomen dat het zover komt." Transavia voelt er niets voor om op grote schaal tegen afbraakprijzen stoelen aan te bieden, zoals concurrent easyjet. door Lianne Sleufjes den haag - Beiden vinden zichzelf de bes te voor het CDA. Maar er kan er maar een de eerste zijn. De waarheid volgens CDA- fractieleider Jaap de Hoop Scheffer. En de waarheid volgens voormalig partijvoorzit ter Marnix van Rij. Welk meningsverschil ligt er nu ten grondslag aan de huidige crisis? De Hoop Scheffer: „Ik snap het niet, ik weet het niet. We hebben geen menings verschil over de koers van het CDA. Het enige probleem dat ik zie is dat het dage lijks bestuur Van Rij als lijsttrekker wil. Mijn verzet daartegen is datje dat niet moet doen, zo kort voor de verkiezingen. Dat had je twee jaar geleden moeten doen. Het kost veel tijd om een lijsttrek ker te positioneren. Ik heb Van Rij in het verleden regelmatig gewaagd of hij lijst trekker wilde worden. Het antwoord daarop was immer: 'Nee, daar gaat het niet om'." Wanneer werd duidelijk dat uw positie als beoogd lijsttrekker niet onomstreden was? De Hoop Scheffer: „Het rommelde al enige tijd. Ik ben niet ziende blind en ho rende doof. Ik heb niet de illusie dat ik door iedereen op handen werd gedragen. Er waren wel wat bewegingen gaande van mensen die Van Rij wilden. In augus tus kreeg ik van een prominente CDA'er te horen dat ik eens moest nadenken over Van Rij als lijsttrekker. Ik heb dat met Van Rij besproken. Hij zei - en niet ik - 'Dat moeten we niet doen'. Als hij toen 'ja' had gezegd, hadden we dat verder besproken. Maar hij wilde er niet over nadenken." Weet u nu wat Van Rij wil? De Hoop Scheffer: „Hij wil lijsttrekker worden en wordt hierin gesteund door het dagelijks bestuur van de partij. Maar hij zegt dit niet fair en open. Ik heb tegen Van Rij gezegd: Als jij denkt dat jij het be ter kunt, moeten we praten. Hij zei: 'Nee jij bent lijsttrekker en moet dat blijven'. Daarna kwam hij op zondag 9 september met de wens om op de lijst te komen staan. Als nummer drie. Ik wilde echter de top vijf handhaven. Maar Van Rij wil de niet als nummer zes op de lijst ko men. Afgelopen maandag zei het dage lijks bestuur dat het hem als lijsttrekker wilde. Woensdagmiddag om vijf voor vijf kreeg ik een e-mail van Van Rij: 'Ik blijf partijvoorzitter en jij lijsttrekker'. En don derdagavond kreeg ik te horen dat hij af trad." Voelt u zich bedrogen door de voormalige partijvoorzitter? De Hoop Scheffer: „Zulke grote woorden wil ik niet gebruiken. Ik wist op een be paald moment niet meer met welke Van Rij ik te maken had. Ik vind het vreemd dat de partijvoorzitter die behoefte nu heeft ontwilckeld. Reuze vreemd. Ik had altijd al de intuïtie dat het om het lijst trekkerschap ging. Zijn antwoord was al tijd 'nee'. En nu is het 'ja'. Strijd dan met open vizier. Hij moet helderheid geven, ook naar de leden toe. Mijn vizier is open. Ik heb hem gezegd: als je tegen kandidaat wilt zijn, verwelkom ik dat. Dat is het aan de partij om zich uit te spre ken." Komt het nog wel goed met het CDA in de verkiezingen? De Hoop Scheffer: „Ja, de partij kan het nog goedmaken. Ik heb de ambitie om goede verkiezingen te maken. En als het CDA de verkiezingen verliest, ben ik daarop aanspreekbaar." Welk meningsverschil ligt er nu ten grondslag aan de huidige crisis? Van Rij: „Het gaat over de organisatie van de verldezingscampagne. We staan op een belangrijk punt in de geschiedenis, we moeten een campagne voeren die ge richt is op winst. Dat vereist een strakke organisatie. Niet zo een als in 1998, dat was slecht gecoördineerd. Jaap moet die strakke leiding geven. En die geeft hij niet." Wanneer zette u vraagtekens bij het fun geren van De Hoop Scheffer? Ven Rij: „Ik zet geen vraagtekens bij Jaap de Hoop Scheffer, ik zet alleen vraagte kens bij de organisatie van de campagne. Ik heb veel respect voor hem. Zijn hart De Hoop Scheffer schenkt zichzelf iets in voor aanvang van de fractievergadering waar hij de leden op de hoogte brengt van de ontstane situatie met Van Rij. Foto: GPD/Phil Nijhuis heeft hij het CDA toevertrouwd. Maar hij heeft een andere stijl van opereren dan ik. En onbedoeld gaan anderen je dan als rivaliserend zien. Dat wilde ik niet. Dan moet je als voorzitter niet op het schip blijven zitten. Ik wilde het hem niet moeilijk maken, dus ben ik weggegaan. Kijk, ik speel graag buiten, hij is wat net ter. Ik wilde een agressieve campagne voeren. Offensief. Een campagne gericht op thema's en doelgroepen. Mij is nog niet duidelijk wat zijn lijn is, waarschijn lijk veel defensiever." Wilt u nu lijsttrekker worden? Van Rij: „Ik heb nooit de ambitie gehad om lijsttrekker te worden. Ik ben er niet beschikbaar voor. Het gaat mij niet om die positie. De Hoop Scheffer is dé lijst trekker. Mensen denken wellicht dat Van Rij op de positie van De Hoop Scheffer uit is. Je kunt wel achter elke boom een couppoging zien. Maai" het dagelijks be stuur heeft mij gevraagd of ik beschik baar ben. Ik heb gezegd dat ik dat alleen wil als De Hoop Scheffer dat wil. Die wil dat niet. Donderdag heb ik het bestuur geadviseerd Jaap de Hoop Scheffer voor te dragen. Want ik wil helderheid creë ren. En nee, ook als het bestuur mij vraagt tegenkandidaat te zijn voor het lijsttrekkerschap, dat doe ik niet." Heef u De Hoop Scheffer voor de gek ge houden? Van Rij: „Nee, absoluut niet. Wij zijn al tijd samen opgetrokken. Soms was er even een zakelijk meningsverschil. Dat moet je dan op tafel leggen. En als je er echt niet uitkomt, dan trek ik mijn con clusie. Ik heb hem gevraagd: 'Kan ik je team komen versterken'. Hij zei: 'Nee. dat is geen versterking van het team, dan haal ik een probleem binnen'. Met mijn vertrek geef ik hem ruimte." Komt het nog wel goed met h&CDA in de verkiezingen? Van Rij: .Absoluut. Er is nu even een cri sis, stilstaand water. In de politiek blijft men soms om het probleem heen lopen. Maar je moet het helder op tafel leggen. Nu moeten we even door de zure appel heen bijten. Na het weekeinde is het over. Ja, een managementoplossing. Daar heb ik niet eens een boek voor in gekeken. En bij de verkiezingen stem ik dit keer op nummer 1. Op Jaap." De strijd over het lijsttrekker schap van het CDA wordt uit eindelijk beslist door het CDA- congres in februari. Tot die tijd kan aan de ontwerp-kandida- tenlijst voor de Tweede-Kamer verkiezingen zoals het CDA die op 14 september heeft gepre senteerd, nog fiks worden ge sleuteld. Diverse partijgeledin gen kunnen mensen aan de lijst toevoegen, zelfs een tweede kandidaat-lijsttrekker. De eerste gelegenheid waarbij dit kan plaatsvinden, is de bijeenkomst van het zogeheten versterkt par tijbestuur op 12 oktober. Het versterkt partijbestuur bestaat uit het dagelijks bestuur, twee vertegenwoordigers per provin cie en eeq aantal 'losse' leden. Van het versterkt partijbestuur gaat de advieslijst vervolgens naar de partijraad. Deze raad bestaat uit het dagelijks bestuur en 250 vertegenwoordigers van de provinciale afdelingen. Deze partijraad heeft eveneens de be voegdheid een aspirant-lijsttrek ker aan de lijst toe te voegen. Ook kunnen zij de lijst aanvul len met gewone kandidaten. De partijraad komt in november bijeen. Vervolgens buigen zich de gemeentelijke afdelingen, 550 in getal, over de ontwerp- lijst. Zij kunnen de volgorde van de kandidaten veranderen. Maar aan de kandidaatstelling voor het lijsttrekkerschap kun nen zij niet tomen. Dat kan het congres wel dat in februari bij eenkomt. Dit kiest de lijsttrekker en bepaalt de volgorde van de kandidatenlijst. Het congres be staat uit het dagelijks bestuur en uit duizend vertegenwoordigers van de gemeentelijke afdelin gen. owlpR AiIBfV /L<

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3