lobert Spaan wil geen egoïst zijn SPORT Watergolfen in Voorschoten Verdedigd schieten? erde doelman FC Utrecht wacht rustig op zijn kans ZATERDAG 2g september 2001 Het Wedde Golfen is hard op weg de meest beoefen de sport ter we reld te worden. Het volk heeft de 'kakkers' ver drongen. In Ne derland komt golfen op de vierde plaats, na voetbal, tennis en gym nastiek. Banen zijn er in alle soorten, even als verschillende typen golfers en verenigingsstructuren. In een serie portretten van rand stedelijke golfcourses aandacht voor 'het wereldje'. In een serie portretten van randstedelijke golf courses aandacht voor 'het we reldje'. Vandaag aflevering vijf: Golfbaan Het Wedde in Voorscho ten, om meerdere redenen één van de natste golfcomplexen in het land door Dimitri Walbeek Wie van Het Wedde houdt, komt of voor golven of voor golfen. Deze jonge negen holesbaan is namelijk aangelegd op het voormalige midgetgolfbaantje ach ter zwembad Het Wedde in Voorschoten, het rust- dorp onder Leiden. Sinds enkele jaren vallen het bad en de golfbaan on der de hoede van manager Gerard van Hal die sinds dien graag adverteert met die hoogst eigenaardige combinatie van golven en golfen. Dat hem vervolgens natuurlijk op sneren komt te staan: Of Het Wedde misschien een golfslagbad heeft? Van Hal: „De com binatie zwembad en golfbaan is natuurlijk vreemd. Dat zou je van tevoren nooit bedenken. Maar het is nu eenmaal zo gegroeid." Een particuliere ondernemer toverde het midgetgolf baantje naast het vroegere buitenbad ooit om tot een driving range. De kiosk van het bad doet nu nog dienst als 'clubhouse'. Het gemeentebestuur vroeg Van Hal vijfjaar geleden of hij de nering bij het zwembad van die zakelijk onsuccesvolle persoon wil de overnemen. Het piepkleine omgebouwde weiland van 2,5 hectare werd door Van Hal en hoofdgreenkeeper Wim van Oosten - tevens de enige keeper op dit moment - op gekalefaterd tot een negen holesbaan, waarbij de gol fer tot vier maal toe hetzelfde slootje oversteekt. Hole negen is vanaf de eerste afslag al te zien. Ook nam Van Hal de pr van de volledig onbekende baan op zich. „Dat maakt het ideaal voor groepen om hier te spelen. Je kunt golfen en toch bij elkaar zijn en con tact met elkaar hebben. Afgelopen zomer hadden we hier de Haagse WD-fractie nog op bezoek." De Voorschotense Golf Club heeft daarnaast meer dan regionale bekendheid verkregen met het twee jaarlijkse Voorschoten Open. Dat wordt namelijk niet alleen op twee van de negen holes gespeeld, maar ook door het hele dorp. Van Hal: „Het is geen street- golf wat je wel vaker ziet. Maar ze zetten in het dorp golfbanen uit in plantsoenen en parken. Echt uniek." Maar voor de rest van de tijd is golfbaan Het Wedde ongekend klein. De langste hole is 153 meter lang, de kortste 60. „Spelers zeggen: Golfen gaat om het korte werk. Het putten en niet van de lange halen over tweehonderd meter. En als je per se achttien holes wilt lopen, dan doe je toch twee keer die negen? Als je hier kunt spelen, kun je over de hele wereld spelen, zeggen die golfers ook." Lichtjes overdreven, maar de baan die ook adverteert met 'Duizend en 1 meter golfplezier' is bemoeilijkt met bosjes, moeilijke bunkers, vijvers, smalle fairways en bomen die het zicht belemmeren. En, van belang voor vooral de beginnende speler, je kunt er altijd te recht zonder afspraak en het lidmaatschap kost nog geen zevenhonderd gulden per jaar. Ten opzichte van de grote, blaaskakerige topbanen Golfbaan Het Wedde is ongekend klein. De langste hole is 153 meter lang, de kortste zestig. Foto: Dick Hogewoning betaalt de golfer naast dit relatief waterige prijsje ook geen duizenden guldens deelnamegeld. En hier is geen ballotage of screening. „De melkboer, advocaat en Jan met de pet is hier lid." Daarnaast is ook Jan met de badmuts een veelgeziene gast op Het Wedde. Vorig jaar kon die zelfs buiten op de golfcourses een sprong in het diepe maken. Want maandenlang kon er op de golfbaan niet worden gespeeld omdat er te veel water op stond. Nu is de afwatering wat beter ge regeld met dikkere regenpijpen in de grond en zo kan er ook in de herfst nog gesport worden. Maar vorige week stroomde tijdens hevige regenval het slootje over en nu zijn de holes zeer drassig. Ook stond het water kniehoog in de machinekamer van het zwembad, waar de pompen het begaven. „De baan ligt hier heel laag, dus we hebben veel water overlast. Ik heb al twee weken niet kunnen maaien", zegt greenkeeper Van Oosten terwijl hij bezorgd het schoeisel van de gast op waterbestendigheid schat. Op de fairways liggen plasjes water. Een modder- spoor ligt in de weg rond de driving range. Vanwege het ruimtegebrek op de voormalige midget- golfbaan is boven die driving range een net gespan nen zodat alleen op kortere slagen kan worden geoe fend. Ook rond de golfcourse staan hoge hekken die verdwaalde of misplaatste ballen moeten tegenhou den. Ernaast ligt immers een woonwijkje en een volkstuinvereniging. En daar staan groentenkassen die vol glaswerk zitten. Voordeel daarvan is dat je zonder GolfVaardigheids- Bewijs al met de professional de holes op mag. En na te hebben watergegolfd - zo wil de ironie - wacht in het zwembad ernaast nog meer nattigheid met een Turks stoombad of kunnen er banen worden getrok ken. Hoe klein en jong de golfbaan in Voorschoten ook is, ook in die kleinschapigheid ziet manager Van Hal een pluspunt: „Op die lange achttien holesbanen moetje urenlang uittrekken om ze af te werken. Vooral ge pensioneerden hebben daar tijd voor. Hier loop je een rondje in anderhalf uur. Gewoon na je werk en de afwas kun je hier op een zomeravondje nog terecht." In verband met de speciale bijlage die vandaag bij deze krant verschijnt, staat de vijfde aflevering van deze serie nu op een van de sportpagina's. Komen de zaterdag staat de serie weer in Erbij. or Gertjan van Geen dra de keeperstraining begint FC Utrecht, gaat het lang- amaan steeds harder regenen, bert Spaan wordt daarmee op wenken bediend. De derde lelman van FC Utrecht houdt el van een beetje nattigheid, ben niet bang om mijn han- vuil te maken. Zo lang de Iden maar niet hard zijn door zon of de vorst, vind ik alles st", zegt hij in de glazen kanti- van het trainingscomplex van betaald voetbalclub, op steen- irp afstand van stadion Nieuw Igenwaard. is een mooi beeld op het liningsveld, waar het stadion verder oplicht. Hier wordt arbeid verricht om straks r terecht te komen. Zijn der seizoen in Utrecht wordt het izoen van de waarheid voor 20-jarige Noordwijker. Het ïige wat vaststaat, is dat Spaan inimaal tot het eind van het izoen mag blijven. Er is wel optie voor nog twee jaar in contract opgenomen, maar is altijd weer afwachten. Hij orziet wel een scenario. „Als me willen houden, denk ik ze me verhuren. Vorig jaar ze hier de fout in gegaan ir een jonge tweede keeper te men en ik zie mezelf volgend nog niet als eerste keeper, ir is het niveauverschil nog te groot voor, groter in ieder val dan bij Noordwijk", zegt aan, die naast zijn 'baan' een )I-opleiding assurantiën volgt, ij was 17 jaar toen hij in het mpioensjaar debuteerde on- ir de lat op de Duinwetering, arco Korff raakte geblesseerd 1 Spaan maakte juist de laatste edstrijden mee. Noordwijk in maar kort van hem genie- n, zoals de club wel vaker kee- rstalent zag vertrekken naar rijen der profs. Edwin van r Sar (Ajax, Juventus, Fulham) daar het beste voorbeeld van. ainer Mark Wotte, die flink te in de Bollenstreekvijver, aide Spaan destijds naar FC lecht. j die club heeft hij gemerkt dat t keepersvak nog veel meer ïoudt, dan wat hij in Noord- jk van keeperstrainer Jaap van steren leerde. „Het is hier veel tgebreider, je leert een ander ort techniek. Bij FC Utrecht oet ik de bal 'aanvallen'. Fel, ressief keepen en naar voren liken. Ik ben lang, dat is een ordeel, maar ik ben nog niet explosief als bijvoorbeeld Ha- 'ld Wapenaar, de eerste kee- er Daar heb ik de kracht nog et voor, maar dat komt wel ant ik doe speciale oefeningen jdens de krachttraining." paan is nooit een uitbundige Robert Spaan: „Geef mij maar een keeper die weinig fouten maakt, Dudek of Wapenaar. Zo'n Kalac is een druktemaker, daar hou ik niet van. En Moens..; ik hou er ook wel van om een mooie bal te pakken, maar niet zo. Een duik moet functioneel zijn." Foto: Mark Prins keeper geweest, maar heeft ge merkt dat hij soms nog soberder moet zijn. „In het begin wilde ik nog wel eens een mannetje uit kappen en zocht ik altijd naar de voetballende oplossing. Dat wordt hier niet gewaardeerd, tenzij het echt niet anders kan." Van showkeepers moet hij niets hebben. „Geef mij maar een keeper die weinig fouten maakt, Dudek of Wapenaar. Zo'n Kalac is een druktemaker, daar hou ik niet van. En Moens..; ik hou er ook wel van om een mooie bal te pakken, maar niet zo. Een duik moet functioneel zijn, be halve dan weer als een bal echt onhoudbaar is. Dan mag je je zelf wel verkopen en laten zien dat je er alles aan gedaan hebt." Maarten Arts, keeperstrainer bij FC Utrecht, herkent in Spaan een 'type' Edwin van der Sar. „Dat is de meest voor de hand liggende vergelijking gezien zijn lengte en de rust die hij uit straalt", zegt Arts. „Robert is vrij allround. Hij beheerst alle as pecten van het keepersvak rede lijk tot goed. Voetballend is hij behoorlijk en hij heeft zijn zwakke been goed ontwikkeld." Of Spaan in aanmerking komt voor contractverlenging is wat Arts betreft koffiedik kijken. „Maai" hij heeft de eigenschap pen om prof te worden. Voor zijn leeftijd is hij heel professio neel. Hij weet zelf wanneer hij iets fout heeft gedaan in een wedstrijd", aldus Arts. Spaan gedijt goed in het prof metier, dat meedogenloos kan zijn. Van PSVer Ronald Water reus wordt gezegd, dat hij de concurrentieslag jaarlijks wint door zijn collega's het leven zuur te maken. „Ik zie ook din gen om me heen gebeuren, waardoor ik merk dat het een harde wereld is. Ik probeer niet zo'n egoïstische instelling te hebben. Ik maak mijn collega's het liefste binnen het veld het leven zuur. Ik wil ten koste van heel veel het halen, maar niet ten koste van mensen. Het is geen obsessie voor me. Vooraf had ik me wel op het ergste in gesteld. Dacht dat ik onderste boven zou worden gelopen. Maar ik sta mijn mannetje wel als mij onrecht aangedaan wordt." Hoewel gezegend met de instel ling van een prof die dagelijks aan de arbeid is, wil de Noord wijker zichzelf geen fullprof noemen. „Pas als ik echt bij de selectie zit, verdien ik het om fullprof genoemd te worden. Ik ben het ook nog niet qua beta ling. Laatst zei een vriend tegen mij: ga je naar je werk? Toen moest ik hem gelijk verbeteren. Ik zie het niet als werk. Ik heb een betaalde hobby." Zijn start was op zijn zachtst ge zegd ongelukkig te noemen. Spaan kwam geblesseerd aan, maar weigerde eraan toe te ge ven. Een half jaar speelde hij met pijn, totdat de medische staf hem in de winterstop op droeg zich te laten opereren. Er bleek een stukje van de knie schijf afgebroken te zijn en een flinke ontsteking te zitten. „Ik heb nooit met blessures te ma ken gehad. Misschien had ik mezelf beter in bescherming moeten nemen, maar ik ben er mee doorgelopen. Ik wilde me, denk ik, te graag bewijzen." Maarten Arts herkent dat. „Hij is gedreven en je moet hem eerder afremmen dan opjutten. Het is jammer dat hij een heel seizoen gemist heeft. Daardoor is kost bare tijd verloren gegaan." Maar al te vaak circuleren ver halen, dat geblesseerde spelers die nog niets hebben bewezen, afgedankt worden door hun club. Het geluk van Spaan was dat hij voor drie jaar getekend had. Het getuigde van een hoop vertrouwen van de kant van zijn werkgever. „Daardoor voelde ik niet de druk, die iemand met een eenjarig contract wel heeft. In het begin dacht ik er wel aan, maar later besefte ik dat het niet het einde hoefde te zijn. De or thopedisch chirurg zei ook, dat er met een goede revalidatie niets aan de hand zou zijn. Niettemin was de mentale be lasting van het genezingsproces zwaar. „Ik ben elke dag naar FC Utrecht gekomen. Dan zie je de anderen trainen, terwijl jij rond jes aan het lopen bent. Dan moet je wel proberen je gedach ten te verleggen want anders word je gek." Nu hij weer speelt, is het simpel om vervelende dingen buiten te sluiten. „Zo gauw ik op het veld sta, vergeet ik eventuele problemen thuis. De enige keer dat dat niet lukte, was een half jaar toen ik hoorde dat mijn moeder borstkanker had. Hier hadden ze wel begrip voor mijn situatie. Ik werd men taal goed gesteund. Gelukkig is mijn moeder nu weer beter." Hij moet soms een avondje met vrienden afzeggen en lekker wintersporten of een zaalvoet balwedstrijdje met vrienden is er niet meer bij, maar hij weet waarvoor hij die dingen laat. „Er zijn er genoeg die met me willen ruilen, maar ik wil omgekeerd niet ruilen. Als ik op Noordwijk ben, gaat het kriebelen - vooral in mijn eerste jaar bij Utrecht wilde ik op zaterdag zo het veld in stappen - maar ik heb toch niets te klagen?" Het plan om verdedigd schieten voortaan toe te staan in het korfbal, leidde tot veel commo tie. Vijftien coaches van hoofd klassers schreven een boze brief naar het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond en op de inter netsite van de bond uiten veel korfballers hun verontwaardi ging. Is dit inderdaad een slecht voorstel? Robin Sommeling, trainer van Fluks: „Bij korfbal moet je je vrij zien te spelen van je tegenstander om tot scoren te komen. Als je je mag onttrekken aan de te genstander, dan gaat het meer naar basketbal toe. Je krijgt dan ook rare taferelen. Iemand krijgt de bal in de korfzone, springt een of twee meter naar achteren en als je langer bent dan je tegenstander schiet je er gemakkelijk overheen. Terwijl normaal de verdediger dat kan voorkomen door zijn hand uit te steken. Als deze wijziging doorgaat, dan wordt het korf bal totaal niet aantrekkelijker, maar juist veel statischer. Ik vind wel dat het korfbal aan trekkelijker mag worden. Het spelletje wordt steeds tacti- scher - de paalpositie wordt steeds belangrijker - en dat is voor buitenstaanders minder leuk. Er moeten meer acties ge maakt worden en er moet meer gescoord worden." Archieffoto: United Photos de Boer SA Ui III o Scheidsrechter Peter Kettenis uit Noordwijk: Als je het ver dedigd schieten afschaft, kun je net zo goed het korfbal afschaf fen. Er wordt nu alleen maar gekeken naar het interessan ter maken van de sport voor publiek en me dia en niet naar de wezenlijke elementen van het korfbal. Het is niet waar dat scheidsrechters er nu al bijna niet meer voor fluiten. Het probleem is dat maar weinig spelers en toe schouwers weten wat verde digd schieten is: de verdediger moet dichter bij de paal zijn dan de tegenstander, met zijn gezicht naar de tegenstander staan, daadwerkelijk proberen de bal te blokken en het li chaam van de aanvaller kun nen aanraken. Als het verbod op verdedigd schieten wordt afgeschaft, dan neem je een verdediger een wapen uit han den. Een kleine verdediger is dan dubbel in het nadeel." Ben Crum, manager topkorf bal van het KNKV, lid van de commissie die de spelregel wijziging voorstelt: „De commotie verbaast me, ja. Het is ongelooflijk. Ik begrijp niet dat mensen zeggen dat topsport een zaak is van de spelers. Natuurlijk is het een zaak van de spelers, maar ook van het publiek, de sponsors. Daarom moet je attractief korf bal laten zien. Internationaal hebben we een aantal basis principes vastgesteld, die blij ven: de gemengdheid, het sa men spelen. Het verdedigd schieten valt daar niet onder. We hebben daarmee vorig jaar geëxperimenteerd op de Korf bal Challenger, ook met een schotklok van 21 seconden. Dit jaar willen we het experiment óp de Korfbal Challenger her halen. Er is dus nog niets defi nitief. Het gaat alleen om het schieten uit beweging, niet uit stand. Dat mensen zeggen dat korfbal daardoor meer op basketbal gaat lijken, dat kan ik niet be grijpen. Ja, wij schieten op een doel, dus we lijken al op bas ketbal. Korfbal heeft een peda gogische oorsprong. De ge- mengheid, het samen moeten spelen zijn pedagogische re gels. Verdedigd doelen ook, want in feite wordt het verschil in lengte er door gelijk ge maakt. Juist dat je in sport on gelijkheid uit kunt buiten, maakt het attractief." Eiber! van HKV/Ons Eibernest op de discussiepagina van de website van het Korfbalver- bond (www.knkv.nl): „Korfbal zonder verdedigen is als voetbal zonder keeper." Bram van Geffen, trainer van Sporting Trigon en een van de ondertekenaars van de brief aan de bond: „Het eerste punt dat mij stoort is dat er gezegd wordt dat de media erom vragen. Nou, wij kennen het geluid van de me dia niet en bovendien is korfbal geen mediaspektakel. Als er een partij is die de regels mag bepalen dan zijn het de spelers, zeker niet de media. Daarbij komt dat de discussie hierover niet breed is gevoerd. Korfbal- land dreigt steeds meer gere geerd te worden door Ben Crum en bondscoach Jan Sjou- ke van de Bos. Ik zie ook niet in wat het voor deel is van deze regel. Ik ben zelf maar 1.70 meter en u kunt zich voorstellen wat het bete kent voor iemand van mijn lengte als je niet meer mag ver dedigen. Korfbal is juist be dacht voor iedereen, en niet al leen voor lange mensen." Li es be th Kok, teambegeleid ster van TOP, hoofdklasser uit Sassenheim: „Nee, nee, nee^knioet er niet aan denken. Hctzou de dood steek voor het korfbal zijn. Het is juist de charme van korfbal dat iedereen, ongeacht zijn of haar lengte, kan meedoen. Ik zie de voorgestelde verandering niet zitten en ik kan me ook niet voortstellen dat die maat regel wordt doorgevoerd. Er is zó veel weerstand tegen dat dat niet democratisch zou zijn." Ben Crum: „Ik krijg net zo'n gevoel als ik in 1978 had. bij de discussie over het middenvak. Dat duurde ook tien jaar voordat het was afgeschaft. En nu zeurt nie mand er meer over." door Loman Leefmans

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37