^Genomineerden Televizierring MEDIA VPRO 1 Boemannen in driedelig pak VPRO krijgt nieuw Achterwerk Verhalen over oud-strijders en het vreemdelingenlegioen Emoties aan keukentafel zonder opsmuk Hugo Camps boos over aanpassing voetbalshow show (opspijkers, Spoorloos, Wie is..de mol? lig Brother verbleekt bij daster Plan iatelliet weer >p koers Roos en haar m )e ondankbare taak van een netcoördinator Roos en haar mannen keren terug als detective-achtige tv-serie zaterdag 29 sep! 648 ilversum/anp - Kopspijkers fARA), Spoorloos (KRO) en Wie c ..de mol? (AVRO) maken dit jaar I ins op de Gouden Televizier- II ig. Het is in ieder geval zeker at de 36e Televizierring naar een rogramma van de publieke om- iep gaat. e uitreiking is 12 oktober en ordt door de AVRO uitgezon- en. De Nederlandse televisie- jkers kunnen vanaf 2 oktober uswijk/anp - Een jaar lang 24 ui per dag gevolgd worden oor camera's en aan het eind in de rit niet eens zeker weten f je een prijs wint. Dat zijn de igrediënten van The Master [an, het nieuwste realitypro- ramma uit de Endemol-stal. Iet ingang van januari moet et beginnen. at heeft het tv-productiebedrijf steren laten weten. Volgens in woordvoerster is er al een :nder gevonden voor het pro- ramma, maar wordt die nog iet bekendgemaakt. Ook in het uitenland, zoals in Duitsland, ivitserland, Portugal en Scan- inavische landen, zou belang- elling voor de formule be- -:aan. De kandidaten worden iet zoals in Big Brother in een gesloten huis geplaatst, maar lijven gewoon deelnemen aan e maatschappij. ilversum/anp - De satelliet die iet signaal vaq een aantal grote ommerciële radiostations loorgeeft en sinds donderdag avond een eigen leven leek te leiden, gedraagt zich weer nor- naai. Door de storing onder einden zenders als Noordzee M, Sky Radio, Classic FM en tadio 538 grote hinder bij hun itzendingen via de kabel. Sinds I rie uur gistermiddag hangt de itelliet weer op zijn plek. ^-hoofdredacteur Matthijs van ieuwkerk wordt de nieuwe net- 1 lanager van Nederland 3. In mei Dlgend jaar neemt hij het stokje ver van Tom Kamlag, die met ension gaat. Van Nieuwkerk be et dan één van de belangrijkste anen in de Hilversumse om- lepwereld. Maar wat doet een etmanager of - zoals de wettelij- e benaming luidt - netcoördina- ir eigenlijk? an onze mediaredactie iilversum - Laat op de werk- loer bij de Hilversumse omroe- en niet het woord netcoördi- ator of netmanager vallen, 'ant het is als vloeken in de erk. Bij de meeste medewer- ers op het Mediapark zijn de rie netmanagers van de publie- e omroep niet populair. Boe- nannen in driedelig pak zijn iet, die zwaaiend met markt- andelen en kijkcijfers elke crea- viteit doodslaan. )e praktijk is iets genuanceer- er, maar feit is wel dat je als etmanager geen benijdens- vaardige baan hebt. Voor veel ïensen doe je het nooit goed. n opdracht van de Raad van lestuur van de NOS moet je orgen dat je net het beoogde ïarktaandeel behaalt. Om dat e bereiken dwing je omroepen 3t het maken van bepaalde rogramma's en daaraan moe- in de zendgemachtigden al een antal jaren wennen. )e netcoördinatoren van de rie publieke zenders zijn mo- ïenteel Ton F. van Dijk (Neder- ind 1), Joop Daalmeijer (Ne erland 2) en Tom Kamlag (Ne erland 3). Laatstgenoemde vordt dus volgend jaar vervan en door Matthijs Nieuwkerk. lun werk bestaat tegenwoordig ooral uit het jaarlijks opstellen 'an het zogenoemde genresche- na voor hun zender. Per dag en •er uur bepalen zij wat voor een öort programma er moet wor- len uitgezonden. Daarbij pro leten een zo groot mogelijk doorkijkeffect' te creëren. Met •ndere woorden: ze proberen telefonisch hun stem uitbren gen. De lijnen sluiten tijdens de uitzending van het Gouden Te levizierring Gala. Wie de ring uitreikt, is volgens de AVRO nog een verrassing. Tijdens het gala wordt ook een eenmalige prijs uitgereikt voor het beste televi sieprogramma uit de 50-jarige Nederlandse televisiehistorie. De genomineerden voor Signaal zijn Dagboek van een Herders hond, Goede Tijden, Slechte Tij den en Swiebertje. Angela Groothuizen, Linda de Mol en Caroline Tensen strijden om de titel vrouwelijke tv-per- soonlijkheid van het jaar. De Zil veren Televizierster voor de mannen wordt verdeeld onder Carlo Boszhard, Jack Spijker man en Paul Witteman. De Gouden Stuiver is de prijs voor het beste jeugdprogramma en gaat naar Het Klokhuis, Se samstraat of Zaai. ten was met een lichte aanpas sing. En die wordt dus nu in een keer gepromoveerd tot censuur- meester. Meneer De Mol haalt Derksen en mij van het scherm en niemand spreekt hem tegen. De hele Nederlandse pers noch de vakbond van journalisten." De toom welt in de Belgische woordkunstenaar omhoog. „Ik ben woest omdat het hier om een principiële kwestie gaat. Het is een aantasting van de vrijheid van meningsuiting, uitgerekend door een kermisbaas als De Mol die geen enkele intellectuele of artistieke norm bezit. Dus ben ik zo vrij om te denken dat die De Mol, die dus ook bij Ajax in de raad van commissarissen zit de club waarop Derksen en ik altijd kritisch zijn en soms gena deloos ons gewoon wilde weg manoeuvreren, al dan niet in opdracht van Ajax." Lafheid Camps heeft ook geen goed woord over voor de advocaten van RTL 5 die hij van 'lafheid' beticht. Ze hebben alleen liefde voor hun eigen succes en busi ness. Ik zeg u: de advocaten van RTL 5 zijn nooit tot het uiterste gegaan om het principe van de vrijheid van meningsuiting te verdedigen. „Ondertussen is het programma zodanig aangepast dat we nu morgen toch weer be ginnen. Het is een slechte for mule, maar ik accepteer het, juist om te voorkomen dat de censuur van meneer De Mol en Hilversum - Het gegeven van Tussen eten en afwas is simpel: zet twee mensen tegenover el kaar en laat ze praten over een ingrijpende gebeurtenis. Het re sultaat is tv zonder opsmuk, want het enige dat de kijker ziet zijn twee pratende hoofden. Maar het staat wel garant voor een klein half uur indringende televisie. In de uitzending van zaterdag nemen eerst Jeroen (15) en zijn neef Peter (16) aan tafel plaats. Ze hebben de vuurwerkramp van Enschede van zeer dichtbij meegemaakt. Voor hen liep het allemaal goed af, maar ze zullen nooit vergeten wat ze die dag aan leed hebben gezien. Ze zaten bij Jeroen tv te kijken toen ze rook boven de daken za gen. „Waarom gingen we er ei genlijk op afwil Jeroen weten. „Omdat elke gemiddelde Ne derlandse jongen wel naar een brand zou gaan kijken", weet Peter. De neven halen herinne ringen op, de ene keer met bra voure, de andere keer met ont zag. „We zeiden nog tegen el kaar, dit wordt een grote brand. En toen ging dat vuurwerk de lucht in... Toen gingen we wel even een stapje achteruit. En in eens kwam die enorme knal." Het ergste wat Peter zich kan herinneren was de brandweer man die het duo wegstuurde van de plek des onheils. Later hoorden ze dat hij was overle den. Jeroen herinnert zich voor al de slachtoffers die hij zag lig gen. „Ik zag 'gewoon' gewonde mensen. Maar ook echt zwaar gewonde mensen. Waarvan het been bijna afviel. En ik zag een vinger liggen." Na hun ramp zijn de twee jon gens anders tegen andere ram pen aan gaan kijken. „Toen ik die brand in Volendam zag, be sefte ik hoe moeilijk die mensen het zullen hebben. Zonder mijn ervaring zou ik daar nauwelijks weet van hebben." Peter heeft slecht geslapen in de nachten na de ontploffing. Vies Het tweede gesprek is tussen Mark (20) en zijn therapeut Eric. kend wanneer die op de buis wordt gebracht. Behalve de presentatie, heeft Villa Achterwerk ook weer een keur aan nieuwe, bijzondere en gewoon leuke programma's in petto voor het komend seizoen. In 1F 'scool wordt klas IF van de school De Koogmolen gevolgd tijdens de grote stap van groep 8 naar de brugklas. In de poppen serie Aangespoeld staat het le ven van Jean Jacques centraal vanaf het moment dat hij aan spoelt op een onbewoond ei land. In elke aflevering vindt hij wel iets waarmee hij een plan bedenkt om van het eiland af te komen. In de dramareeks baas jes, vanaf 26 november te zien, staan kinderen en hun huisdie ren centraal. In de animatieserie De Daantj es is de hoofdrol weg gelegd voor twee identieke Am sterdammertjes die met hun Mark was zestien jaar toen hij bruut werd verkracht. Hij heeft lang gedacht de enige te zijn tot dat hij met Eric, die zelf ook sek sueel misbruikt is, geleerd heeft erover te praten. Mark vindt het raar dat hij zich niet verzette. Eric is het hier niet mee eens. „Je verzette je wel. Het was een levensbedreigende situatie, en iedereen reageert hier anders op. Jij hebt dat ge daan door helemaal te verstij ven. Dat is ook een manier om het niet werkelijk mee te ma ken." Mark staat nu dagelijks een uur onder de douche, maar blijft zich vies voelen. Het knappe aan Tussen eten en afwas is dat de gesprekken vol komen natuurlijk overkomen. Er zal ongetwijfeld veel in geknipt en geplakt zijn, maar op tv komt het over als een vloeiend geheel, zonder stiltes of herhalingen. Het ontbreken van een presen tator is een goede zet. De gasten kunnen zo volkomen zichzelf zijn bij elkaar, zonder dat er een derde onbekende persoon tus sen staat waardoor ze zich zou den inhouden. Tussen eten en afwas is een programma waar emoties de boventoon voeren, zonder te ontaarden in vals sen timent. jeroen keijzer Tussen eten en afwas, vanavond 18.30 uur, IKON, Nederland 1. smï?''j door Gijsbert Spierenburg Hilversum - Twee oudere heren die zich de luxe permitteerden te zeggen wat zij dachten. Dat was Sport aan tafel op RTL 5. Het programma bestaat echter niet meer. Hugo Camps en Jo- han Derksen mogen op tv niet meer met elkaar praten, zo be paalde de rechter. Het programma was twee sei zoenen lang een niet royaal be keken, doch in kleine kring al leszins gewaardeerd programma van John de Mol Producties. Vanwege de hoge productieprijs vatte RTL 5 het idee op het pro gramma, met presentator Ruud ter Weijden en Hugo Camps en Johan Derksen als vast duo, in eigen beheer te produceren. De Mol verzette zich, met hand en tand en met succes. Morgen (22.15-23.15 uur) is er op RIT 5 nu Sunday United, een vage va riant. Camps en Derksen, treden er wel weer in op, maar niet sa men. In de nieuwe formule be spreekt Derksen samen met de presentator het Engelse voetbal, Camps interviewt een gast. Met vijanden kan Hugo Camps leven. „Het is meneer De Mol die beslist. Het is meneer De Mol die de rechten heeft. Het is meneer De Mol die van de rech ter de autoriteit heeft gekregen te zeggen dat Derksen en ik niet meer in combinatie op televisie mogen komen. Terwijl hij zo ongeveer alles gejat heeft wat er in het televisielandschap te jat- de zijnen zou voltooid worden. Ik doe het tijdelijk zo, omdat ik niet wil dat de indruk zou ont staan dat meneer De Mol en meneer Beenhakker en meneer Van Praag de macht hebben ons journalisten te censureren. Want daar gaat het over. Derk sen en ik zijn eenvoudigweg ontkoppeld." Niet begrepen Niet door iedereen blijkt deze Belgische journalist hier te lande te worden begrepen. „Voor mij bestaat de kunst van de grotes ke. Het uitvergroten." „Natuurlijk meen ik niet alles wat ik geroepen heb. Maar je roept iets om dingen duidelijk te maken, dat doe je met de stijlfi guur van de groteske. Ik char geer. Ik heb altijd gedacht dat mensen dat zouden begrijpen en ik heb geleerd dat uitgere kend de sportwereld geen enke le verbeelding heeft. Dat uitge rekend in de sportwereld alles letterlijk wordt genomen. Dat één woord in de sport nooit kunst kan zijn, alleen maar bloed of weiwater." „Natuurlijk is Van Gaal beter dan ik gezegd heb dan hij was en knapper en humaner en noem maar op. Maar juist in zo'n programma moet je voor één keer de heiligheid van sport durven doorbreken. Dat hebben Derksen en ik dus inderdaad ge probeerd in een rollenspel en wat blijkt: de Siamese tweeling is gewoon gespleten." De Daantjes zijn nieuw bij VPRO van onze mediaredactie Hilversum - VPRO's jeugdpro gramma Villa Achterwerk krijgt een nieuwe presentatie. Na Roos en haar mannen en Jet van UVCl de zijnen zou voltooid worden. Ik doe het tijdelijk zo, omdat ik niet wil dat de indruk zou ont staan dat meneer De Mol en meneer Beenhakker en meneer Van Praag de macht hebben ons journalisten te censureren. Want daar gaat het over. Derk sen en ik zijn eenvoudigweg ontkoppeld." Niet begrepen Niet door iedereen blijkt deze Belgische journalist hier te lande te worden begrepen. „Voor mij bestaat de kunst van de grotes ke. Het uitvergroten." „Natuurlijk meen ik niet alles wat ik geroepen heb. Maar je roept iets om dingen duidelijk te maken, dat doe je met de stijlfi guur van de groteske. Ik char geer. Ik heb altijd gedacht dat mensen dat zouden begrijpen en ik heb geleerd dat uitgere kend de sportwereld geen enke le verbeelding heeft. Dat uitge rekend in de sportwereld alles letterlijk wordt genomen. Dat één woord in de sport nooit kunst kan zijn, alleen maar bloed of weiwater." „Natuurlijk is Van Gaal beter dan ik gezegd heb dan hij was en knapper en humaner en noem maar op. Maar juist in zo'n Droeramma moet ie voor Ton van Dijk Foto: GPD/Roy Tee SSot Joop Daalmeijer Foto: GPD Tom Kamlag Foto: GPD/Roy Tee een logische programma-op bouw te verzinnen, zodat de kij ker tussen twee programma's niet te snel wegzapt. Uit onder zoek is namelijk gebleken dat dat vooral het moment is waar op naar een ander net wordt ge schakeld. De omroepen kunnen elk jaar Matthijs van Nieuwkerk Foto: Bob Bronshoff een voorstel doen voor elk gen- reblok, waarna de netmanagers in samenspraak met de Raad van Bestuur het uiteindelijke schema vaststellen. Daarbij re kening houdend met de in de Mediawet vastgelegde taken van de publieke omroep, de aan de afzonderlijke omroepen ter be schikking gestelde zendtijd en vooral de beoogde marktaande len. Die marktaandelen zijn de afge lopen jaren nadrukkelijk op de voorgrond getreden in Hilver sum. Om zich te wapenen tegen de opkomende commerciële televi sie én het wegvloeien van recla megeld naar die concurrentie besloten de omroepen begin ja ren negentig voor het in leven roepen van zendercoördinato ren. Die moesten per net de sa menwerking tussen de vaste be spelers vergroten en meer struc tuur in de programmering bren gen. In 1997 vond de toenmalige staatssecretaris voor de media Aad Nuis echter dat een en an der veel te moeizaam ging en begon met een fikse hervorming van het publieke bestel, die door zijn opvolger Rick van der Ploeg is doorgetrokken. Er kwam een nieuwe, driehoofdige Raad van Bestuur, die onafhankelijk van de omroepverenigingen beslis singen kan nemen. De zender coördinatoren werden losge trokken van de omroepen en kwamen onder verantwoorde lijkheid van de Raad van Be stuur te staan. Gevoed door de nieuwe Media wet werd vervolgens aan de pu blieke omroep een te halen to taal marktaandeel van veertig procent gekoppeld. Volgens de NOS geeft dit zekerheid aan de (Ster)inkomstenkant en weet de publieke omroep in elk geval dat het op de steun van de kijker (die er per slot van rekening toch voor betaalt) kan rekenen. De profielen van de drie netten werden verder aangescherpt: Nederland 1 is het levensbe schouwelijke, verdiepende net, Nederland 2 de populaire ge zinszender en Nederland 3 is grensverkennend en cultureel- progressief. Voor de afzonderlijke omroepen betekenen deze ontwikkelingen echter dat zij steeds meer hun eigen identiteit verliezen en zelf moeite hebben hun bestaans recht te rechtvaardigen. Reden voor veel gemopper aan vooral het adres van de netmanagers. De Daantjes zijn nieuw bij VPRO Achterwerk Foto: GPD ae vmanat aie ae rnaisie maan den het gezicht van het jeugd- blok was, zullen vanaf 30 sep tember Telly (Bianca van der Schoot) en Florien (Suzan Boomgaerdt) de fakkel overne men. Samen met hun speciale Repor ter (Maxim Hartman) zullen Telly en Florien de filmpjes ie dere dag en op zondagmorgen aan elkaar gaan praten. Reporter Hartman trekt het land in voor sfeerreportages. Roos, Van Oorschot en Van Rossum zullen overigens wel in 'De Villa' terugkomen met een 'detective achtige televisieserie'. Het is overigens nog niet be- verrekijker op zoek zijn naar avontuur. De tiendelige serie Toples laat zien hoe getalenteerde sporter- tjes les krijgen van profs als Lu cia Rijker, Boudewijn Zenden, Anky van Grunsven, Leontien van Moorsel en judoka Mark Huizinga. Drs.P op teevee is ge baseerd op de liedjes van Drs. P. Deze zevendelige computer animatiereeks bestaat uit een aantal bekende liedjes. In Kijk, mijn wereld probeert Pauline Huntjens het begrip autisme in zichtelijk te maken voor kinde ren met behulp van Margot, Wouter en Martijn De drie fin deren vertellen zelf of laten zien hoe ze hun autisme beleven. Op de Villa Achterwerk website is nu een speciale cultuuragen da voor kinderen van negen tot dertien jaar te vinden (villa-ach terwerk, vpro.nl/cultuuragenda) Tot het einde van dit jaar staat Amsterdam en omstreken een- i traal, daarna gaat de agenda bij voldoende belangstelling het land in. Kinderen bepalen zelf 1 wat zij de moeite waard vinden, om op deze site te vermelden. Via foto's, videobeelden en schriftelijk geven ze impressies van de evenementen die ze heb ben bezocht. Begin september maakte een groep jongens en meisjes een tocht naar het Fort Pampus, waar ze weer verschil lende reportages over hebben gemaakt. Op de forumpagina kunnen kinderen reageren op die reportages. Ook nieuw op de website: inter actieve verhaaltjes met plaatjes over de kleine heks Ema. Paul de Leeuw leest voor uit eigen werk. (villa-achterwerk.vpro.nl- /dekleineheks) Hilversum - ,A1 die zwaarmoe digheid. Daar moeten we een beetje vanaf op de publieke om roep", verzuchtte Hans van Beers, lid van de Raad van Be stuur van de NOS, deze week bij een korte terugblik op het eerste jaar netprofilering. Enge ziektes, praten over hoop en geloof, voor Van Beers mag het alle maal ietsje vrolijker. Gelijk heeft hij, maar laat er alstublieft plaats blijven voor documentaires als Legio patria nostra, het legioen is ons vaderland. De film van Maarten Schmidt en Thomas Doebele, die morgen avond te zien is bij de VPRO, stemt niet vrolijkheid en schetst een weinig hoopvol toekomst beeld, maar zet wel aan tot re flectie. En ook dat is één van de doelen die tv-makers moeten hebben; hoe weinig dat tegen woordig ook nog gebeurt. Legio patria nostra gaat over het Vreemdelingenlegioen, dat in 1831 onder het motto 'Een vreemdeling spaart het leven van een Fransman' door de Franse koning Louis Philippe werd opgericht. De buitenland se soldaten moesten de orde te handhaven in de Franse koloni ën. De elitetroepen werden later in diverse brandhaarden inge zet. vooral ook omdat door de diverse nationaliteiten van de soldaten druk vanuit de politiek of de publieke opinie meestal uitbleef. Legio patria nostra vertelt vooral de persoonlijke verhalen van oud-strijders. Schmidt en Doe- Oud-strijder van het Vreemdelingenlegioen Hans Hetzel Foto: GPD/VPRO bele trokken met de camera naar het Zuid-Franse Puylou- bier, een slaperig dorpje niet ver van Aix-en-Provence. Daar ligt een wijnboerderij van het Vreemdelingenlegioen, waar honderdvijftig gepensioneerde legionairs wonen. Voor veel oud-strijders is dat de enige plek waar ze nu hun diensttijd naar toe kunnen. De meesten heb ben geen familie meer en zijn dóór alcoholproblemen of fi nanciële nood niet in staat voor zichzelf te zorgen. Als ze daar lichamelijk nog toe in staat zijn helpen de oud-sol- daten mee met de wijnoogst of ze beschilderen borstbeelden in de pottenbakkerij. Ondertussen peinzend over hun actieve tijd in het legioen en vooral de ma nier waarop ze erin terecht zijn gekomen. Zoals de Hongaar Ist- van Gal, die in 1942 als zeven tienjarige door de Duitsers van school werd gehaald en naar het front bij Stalingrad werd ge stuurd. Hitlerjugend Na de oorlog zag hij net als de Duitsers Hans Hetzel en Peter Weies, die als lid van de Hitler jugend alsnog moest meevech ten, geen andere toekomstmo gelijkheid dan het Vreemdelin genlegioen. „Na de oorlog vluchtten vooral veel SS'ers naar het legioen", weet Weies. Door de verhalen van de oud- strijders hebben Schmidt en Doebele beelden van nieuwe re kruten gevlochten, waardoor een welhaast schrijnen toe komstbeeld ontstaat. Zullen de ze jonge mannen die bereid zijn risico's te lopen die een Franse of een andere West-Europese soldaat niet langer wenst aan te gaan, straks ook hun laatste da gen in Puyloubier slijten? Waar ze 'alleen nog maar goed zijn voor het kerkhof. Legio patria nostra, het legioen is ons vaderland, morgen. Neder land 3, VPRO, 20.25 uur.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 31