Op zijn elfde alcoholist én gitarist I. )d 'Sampled' legt werk klankrovers schaamteloos bloot Sotheby's taxeert in Leiden Sotheby's Waardevol improvisatiestuk zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 idens Ontzet oor de ogen van e kunstenaar chrijftermijn «oprijs langer De inschrijftermijn de Rabobank Cultuurprijs is met een maand ver- Striptekenaars kunnen lovember een verkorte nleveren bij Leiden Pro- VW, met daarbij een sce- voor een verhaal van maal 50 pagina's. De win- e strip wordt in boekvorm geven. Meer informatie en ischrijfformulier is te vin- p website www.leidenpro- ,nl/cultuurprijs, bij Lei- 'romotie VW aan de Sta- vveg 2d en bij de Raboban- eiden en Oegstgeest. mmelen in Muziekhuis i - Het Muziekhuis in Lei- iegint volgende maand lieuwe cursussen Afri- ;e percussie. De lessen en verzorgd door de Gha- Kobina Adende, die al 1989 in Nederland woont rsussen en workshops Ianse dans en percussie Op dinsdag 9 oktober is 19.00 tot 20.30 uur een kennismakingsles in het ekhuis, Middelstegracht Leiden. Voor meer infor- »:020 6425092 of 071 34. itis modellen 'ken in museum ia Het Modelbouwmuse- i pent op woensdag 3 okto- 3 jn deuren voor het pu- Het museum laat speciaal ze dag een aantal model- 0 in marineschepen zien in w ïeepvaartzaal. Kinderen vi rde 14 jaar mogen gratis binnen, mits begeleid 0 één betalende ouder. Het s eum in de voormalige Jetechool voor Zeevaart aan foordeinde 2a is geopend 2.00 tot 17.00 uur. Muzikale voorstelling over blueslegende Hank Williams in LAKtheater door Rinus van der Heijden leiden/gpd - Hank Williams' le ven was één niet aflatend drama. Wellicht daardoor werd hij de grootste countryzanger die ooit leefde. Een fysiek onooglijke man, lang en broodmager, met flaporen, platvoeten, een chroni sche hik, haaruitval. En altijd dronken. De seconde voor zijn dood is inspiratie voor 'Hank', een muzikale voorstelling van de Wetten van Kepler die op 9 en 10 november in het LAKtheater in Leiden te zien is. In het diepe zuiden van de Ver enigde Staten was eind jaren veertig weinig kleur te bespeu ren. Het rode stof dat huizen en landschap bedekte, het groen van de pijnbomen en stromen bruine whisky waren de enige accenten in een arme, grijze we reld van sleur zonder fleur. Tot 11 juni 1949. Toen maakte een vrijwel onbekende countryzan ger zijn debuut in de Grand Ole Opry, een immens populaire ra dioshow. Zijn naam was Hank Williams en het grijs van de zui delijke staten zou nooit meer hetzelfde zijn. 'Lovesick Blues' zong de toen 25-jarige vocalist. Met een licht vibrato, waardoor het leek of hij huilde. En met een met over slaande stem herhaald 'oe' in 'blues'. Een nasale countryzan ger die jodelde, het was nog nooit vertoond. De sociale on derklasse, tegenwoordig white trash genoemd, ging er in één ruk voor plat. De combinatie van gitaar, elek trische gitaar, steelgitaar, bas, fiddle en drums was nieuw. Maar belangrijker waren de tek sten, die als een ijzige hand om harten knelden en er alle droe fenis en smart onuitwisbaar in griften. Hank Williams was de Messias die een klamme, zwarte wereld van ellende kwam be noemen en de uitzichtloosheid ervan voor iedereen herkenbaar maakte. Waar de blues, het kloppende hart van de zwarte muziek, nog een kreet was van smart, hoop, verzet en pijn schoof Williams' blues voor de witte man de hoop en het verzet Het afiche voor de muzikale voorstelling 'Hank', een gelogen biografie over Hank Williams van de Wet ten van Kepler. Foto: ANP terzijde. De liefde, maar dan vooral de pijn ervan. Dat was de drift die van Hank Williams een man maakte, die 'zo eenzaam was dat hij wel kon huilen' zoals de titel van een van zijn liedjes luidt. Die liefde en pijn werden hem voornamelijk bezorgd door twee vrouwen in zijn leven: zijn moeder en echtgenote. Moeder met de lieflijke naam Lilly, een manshoge kenau die iedereen die haar in de weg stond in elkaar sloeg. Ook Hank, om hem zijn gage af te nemen. Daarnaast was er echtgenote Audrey Mae Sheppard, de vrouw die het vreemdgaan zelf had uitgevonden, die dacht dat ze beter kon zingen dan Hank en om die twee redenen een al tijddurende oorlog met haar vent uitvocht. Vader Lon Wil liams, zwaargewond geraakt bij een gasaanval in de Eerste We reldoorlog, bekommerde zich nauwelijks om zijn zoon en speelt dan ook geen rol van be tekenis in het leven van Hank Williams. Het leven zat Hank, op 17 sep tember 1923 in Mount Olive, Alabama geboren, al meteen te gen. Hij kwam op de wereld met de afwijking spina bifida occul ta, een gespleten ruggengraat, die in ernstiger vorm in de volksmond 'open rug' heet. Wil liams leed ondraaglijke pijnen en werd al jong volgestopt met zware pijnstillers. Zelf hielp hij mee door heftig zijn favoriete dranken whisky en bier in te ne men. Op zijn elfde was hij alco holist én gitarist. Geleerd van de zwarte straatmuzikant Teetot, door wie hij ook de blues kreeg ingegoten. Al was het niet de zwarte, maar die van de twee kwartsmaat. Inmiddels vrat de booze aan Williams als een bever aan een dijk. Hij zoop van ochtend tot ochtend, slikte peppillen om op te kunnen treden en om te kun nen slapen tranquillizers. Het maakte van hem een man met wisselende stemmingen: een dromer, vechtersbaas, vrouwen jager. En een man voor wie de dag van morgen dan al niet meer hoeft: 'I don't care if to morrow never comes' zingt hij in een van zijn vroege liedjes. Hank Williams was een eenvou dig man. Dacht dat de alcohol hem op de been hield en ook dat de drank de pijn in zijn hart kon verminderen. Wat is nu de muzikale waarde van deze onooglijke man? Hill billy, de platte boerenmuziek van het zuiden van de Verenig de Staten, wordt eind jaren der tig door Roy Acuff dart wel om Hank Williams: blueslegende en altijd dronken. Foto: AP gevormd tot country, het is vooral Hank Williams die een brug legt tussen verleden en toekomst. Hij is tevens de onbe twiste voorloper van rock-'n-roll en popmuziek, waarvan vertol kers hem nog altijd eren met ei gen interpretaties van zijn klas siekers. Hij is de belangrijkste songwriter van zijn generatie, hoewel hij de meeste van zijn melodieën pikte en de teksten werden herschreven door pro ducer Fred Rose. Hank Williams' carrière brandde even kort als zijn leven. In zes jaar tijd verkocht hij tien miljoen singles. In 1949 trad hij voor het eerst op in de Grand Ole Opry, in augustus 1952 werd hij er we gens dronkenschap voor altijd uitgekieperd. Williams was een wrak, dat geld nodig had voor drank en dope. Daarom accep teerde hij twee optredens: een op oudejaarsavond 1952 in Charleston, een op Nieuwjaars dag 1953 in Canton, Ohio. Voor Charleston was hij te laat: straal bezopen en platgespoten met morfine en vitamine B werd hij op de achterbiank van zijn blau we Cadillac gelegd. In een Willem Jongeneelen rdt wat afgejat in de pop- ik. Soms heel duidelijk, heel subtiel. De nieuwe il-cd 'Sampled' onthult mteloos waar onder meer The Prodigy, Fatboy Slim, :m, Massive Attack, Robbie ms en zelfs Mariah Carey de :rd vandaan halen. Een ver ier klankrovers. niet-ingewijden vormen de ners op 'Sampled' een zeer tbare verzameling kleine terwerkjes uit de jaren ze- Leuke bekende songs lall Oates, Cameo en worden afgewisseld met er voor de hand liggende tracks van Quincy Jones, e Hancock en BiÜy Cob- >led' laat zich ook beluiste- Is een aardige muziekquiz jevorderden. Samensteller -facnutt selecteerde maar veertig tracks waaruit het hartelust plunderen bleek, alle duidelijkheid: 'Samp- aat de originelen horen, vermeldt tevens op de welke artiesten er op welke leentjebuur mee speel den. Soms is het even zoeken, zoals in 'I got the', een relatief onbekende track van Labi Siffre uit 1975. Maar na 2.09 minuten veert iedere hiphopfan op om dat dan klip en klaar duidelijk wordt dat de instrumentale break in dat nummer als basis diende voor 'My name is', een van de wereldhits van rapper Eminem. Robbie Williams maakte het de samenstellers iets minder moei lijk. Het intro van 'It's ecstasy when you lay down next to me', een song die soulreus Barry White in 1977 aan het vinyl toe vertrouwde, is simpelweg geko pieerd voor zijn hit 'Rock DJ'. Williams voerde in de bijbeho rende clip een volledige strip tease uit, maar wellicht voelt heer White zich pas écht uitge kleed. Want hoe zit het met zijn royalty's? Maakte Williams als dank voor het idee van White een flinke som dollars over en zo nee, -is hij daar wel toe ver plicht? Vragen waar juristen zich de laatste jaren vaak over heb ben gebogen, en inmiddels re gelmatig met succes. Er is sinds het jaar nul eigenlijk niets veranderd. Jatten is nog steeds verboden, en een van de tien geboden in de platenbizz luidt nog steeds: Gij zult niet (advertentie) 5 OKTOBER, STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL, OUDE SINGEL 28-32 **1 Onze experts taxeren van 10 tot 4 uur kosteloos kunst en antiek en adviseren tevens over de veilingmogelijkheden Grote of kwetsbare objecten kunnen aan de hand van een foto voorlopig beoordeeld worden. Op deze dag is inbreng voor veiling mogelijk SOTHEBY'S AMSTERDAM De Boelelaan 30 1083 HJ Amsterdam tel 020 550 22 00 fax 020 550 22 22 stelen, in ieder geval niet als het te veel opvalt. Derhalve is het wel zo netjes om toestemming te vragen aan een artiest als je iets uit zijn geesteskind wilt am puteren, of nog beter, hem of haar daarvoor te betalen. Het Franse Basement Jaxx ver meldde netjes op de hoes van hun cd dat hun song 'Bingo Bongo' samples bevat van het ook op 'Sampled' aanwezige origineel, 'Merengue' van Boli var. Op de hoes van het album waar de song 'My definition of a boombastic jazz style' van The Dream Warriors op staat, wor den de duivel en zijn oude moer bedankt (vooral veel respect voor collega-rappers) maar geen woord over Quincy Jones, de man die met zijn 'Soul Bossa Nova' toch verantwoordelijk was voor bijna alle muziek op hun 'geleende' hit. Dat laatste was trouwens ook de Belg Arnold Rypens, samenstel ler van 'The Originals', een boek over de herkomst van de hits, al opgevallen. 7300 Muziektitels worden daarin teruggevoerd naar hun ware bron. Dit mach tige naslagwerk noemt man en paard en gaat als enige muziek bestand nu eens niet uit van de artiesten, maar van de liedjes. Al is een cover nog zo snel, 'The Originals' achterhaalt hem wel. Volgens velen is de hele muziek geschiedenis publiek domein waar vrij uit te putten valt. Veel artiesten hebben van het cove ren van andermans werk inmid dels een lucratief beroep ge maakt. De kids van tegenwoor dig kennen The Weather Girls, Billy Joel en The Bangles niet. Laat staan hun muziek. Dus spinnen Geri Halliwell (It's rai ning men), Westlife (Uptown girl) en Atomic Kitten (Eternal flame) daar momenteel goed garen bij. Maar dat is het cove ren van hele songs, met bron vermelding en met een regel rechte verbinding naar het giro nummer van de auteurs. Coveren gebeurt al zolang er muziek wordt gemaakt. Het is in de popmuziek eigenlijk nog maar sinds het tijdperk van The Beatles een goede gewoonte dat artiesten hun eigen songs ook daadwerkelijk zelf gingen zin gen. Tegen het einde van de jaren ze ventig kwam het rappen opzet ten. Dat was het ritmisch praten door zogenaamde MC's (Mas ters Of Ceremony) over backing tracks, gevormd uit ritmische Robbie Williams kopieerde simpelweg het intro van 'It's ecstasy when you lay down next to me', een song van soulreus Barry White in 1977, voor zijn hit 'Rock DJ'. Foto: AP/Axel Seidemann loops gecreëerd op de draaita fels door beat creators, oftewel DJ's. Loops van andermans pla ten, wel te verstaan. Om die soms zeer succesvolle raps op plaat uit te brengen was vaak een dure zaak. Voor de muziek van anderen moest immers worden betaald. En terecht, na tuurlijk. In het begin werden de problemen opgelost door de rit mische partijen dan maar na te spelen. En dan maar hopen dat er niet over de auteursrechten van een gejat drumloopje werd gezeurd. De invoering van digitale appa ratuur ontketende daarna zelfs een nieuw soort industriële re volutie. Het proces van digitali sering en computerisering maakte het vanaf die tijd moge lijk om met een simpele en heel betaalbare synthesizer te klin ken als ieder gewenst instru ment of met het geluid van wel ke menselijke stem ook. In iede re gewenste toonsoort nog wel. Terwijl drummer Phil Collins ja ren aan zijn drumsound en Mi- les Davis een halve eeuw aan zijn trompetgeluid had gewerkt, kon nu met het indrukken van een paar knopjes moeiteloos worden gerecycled. Hits schrij ven werd vanaf toen een vorm van knippen en plakken, en was niet meer alleen weggelegd voor artiesten die daarvoor een lange muzikale opleiding hadden ge volgd. De eerste samplehits, Paul Hardcastle met '19' (met stukjes tekst uit een documentaire over de oorlog in Vietnam) en MAR.R.S. met 'Pump up the volume', (hi-tech pop met flar den uit de soulgeschiedenis) hadden een kortstondige trend gezet, zo dachten de geleerden. Maar het bleek een wervelwind, die nooit meer is gaan liggen. Samplen is gemeengoed gewor den. Waar zouden The Beastie Boys geweest zijn zonder de gi- taarriffs van Led Zeppelin, US3 zonder de catalogus van jazzla- bel Blue Note, St. Germain zon der de computer? De rust lijkt inmiddels terugge keerd in de muziekbusiness. De Buma/Stemra's over de gehele wereld begrijpen dat het een ondoenlijke zaak is alle op de computer bij elkaar geharkte songs te clearen. De inmiddels beroemde zaak tegen Richard Ashcroft van The Verve, die zijn song 'Bitter Sweet Symphony' bouwde rond een sample van een orkestrale versie van een song van The Rolling Stones, lijkt een uitzondering. Op de latere versies van de cd van The Verve prijken nu de na men van Jagger en Richards als auteurs. Zij vangen meer poen door het op zich erg knappe knip- en plakwerk van Ashcroft dan met het schrijven van nieu we eigen klassiekers. Een beetje sneu voor Ashcroft is het wel. Slechts het feit dat er zoveel mil joenen van zijn song over de toonbank gingen, maakte de zaak voor juristen interessant. Al die andere dj's die van jatten hun beroep maakten, kunnen naar hartelust hun gang gaan en maken de samples zó kort of vervormen deze zodanig, dat de bewijslast nagenoeg nooit rond te krijgen is. Jammer voor James Brown, van wie onderhand ie dere noot of gil minstens een paar keer gekraakt is. De cd 'Sampled' legt dat wederom schaamteloos bloot. Een ander effect van Sampled is dat sommige artiesten aardig van hun voetstuk vallen. De fan tastische groove in Safe from harm', de magnifieke ope ningstrack van het debuutal bum van Massive Attack, blijkt helemaal niet op het conto van deze geweldenaars uit Bristol te schrijven. Billy Cobham ver dient dankzij het al in 1973 ver vaardigde 'Status' alle credits. Maar wie maalt daar om? Zeker niet de swingende menigte op de dansvloer. Dj's en sam plekunstenaars zijn de artiesten van nu en de slimste klankro vers komen bovenaan. 'Sampled' - cd. Virgin (bestel nummer 8 110172). The Origi nals' - wordt in Nederland uit gegeven door de Allmedia Uit gevers Groep in Boekei (ISBN: 90-6695-02-4). sneeuwstorm reed de 17-jarige Charles Carr hem naar Ohio. Uren later, om een uur in de ochtend van 1 januari stopte de scholier om te tanken. Hij schrok zich lam toen Hank Wil liams' hand stijf en blauw onder een deken en overjas uitgleed. Voor de grootste legende van de countrymuziek was uren eerder op 29-jarige leeftijd zijn laatste hit werkelijkheid geworden: 'I'll never get out of this world alive.' Die ene seconde tussen leven en dood van Hank Williams is de inspiratiebron voor het Bossche gezelschap Wetten van Kepler voor het theaterstuk 'Hank'. Het vertelt niet het leven van deze tragische figuur, maar maakt een voorstelling over de clichés van het leven. In een obscure nachtclub zetten drie engelen des doods in een uur tijd 'een gelogen biografie' van Hank Williams neer. 'Hank' door Wetten van Kepler. Te zien o.a.: 10/10 Theater a/h Spui, Den Haag, 11/10 Toneel schuur Haarlem, 30/10 Lanta ren/Venster Rotterdam, 9 en 10/11 LAKtheater Leiden. theater recensie wijnand zeilstra Voorstelling: Een gevoel van zes letters. Spel: Clara Smit, Manita van den Berg en Michèle Wemars Tekst: Jan van der Mast Regie Rob Vriens. Gezien: 28/9 Imperiumtheater. Aldaar nog te zien: vanavond Dat met een 'gevoel van zes let ters' de Liefde wordt bedoeld, kun je van tevoren al raden. De gelijknamige Imperiumproduc tie stelt in de vorm van fanta sieverhalen de liefde als reis doel centraal. Daarnaast zijn er echter ook andere reisdoelen. Of beter nog, het reizen zelf lijkt het hoofddoel. Drie actrices van Imperium spreken voortdurend met elkaar over en in termen van denkbeeldige reizen. Met name ook in overdrachtelijke zin: men komt in fantasievolle streken als de prairie, een wei land met windmolens of een tropisch eiland. Daarbij maakt men gebruik van tekstmateriaal met citaten die aan beroemde teksten van Céline, Tsjechov en Cervantes zijn ontleend. Deze productie van trouwe Imperi um-actrices als Clara Smit, Ma nita van den Berg en Michèle Wemars is dan ook zeker geen onbenullig niemendalletje. De keuze voor de gebruikte teksten en muziekfragmenten is meest al raak. Het zorgt ook voor de nodige stemmingswisselingen om de voorstelling voor saaie hoogdravendheid te behoeden. Daar hoef je trouwens bij deze Imperium-spelers ook niet zo snel bang voor te zijn. Ze zijn duidelijk aan elk^r gewaagd. 'Een gevoel vafl zes letters' maakt in zijn geheel sterk de in druk door een intensief impro visatieproces tot stand te zijn gekomen. Dat heeft een bij tijd en wijle leuke, soms wat zweve rige maar in elk geval waarde volle productie opgeleverd. Al leen ontkomt ook dit improvi satieresultaat niet aan een be kend risico. De actrices hebben immers ongetwijfeld bij het spelen tal van associaties de re vue laten passeren. De verschil lende gedachtesprongen die zij in de loop der tijd in het verhaal vervlochten hebben, mogen misschien voor hen volledig helder zijn. De toeschouwer ontgaat er af en toe iets. Een echte samenhang in het totale verhaal valt niet zo snel te ont dekken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23