Noordwijk wil af van 'happy hour' DUIN BOLLENSTREEK springtij Niet iedereen blij met boek Wim Olijve Schadevergoeding is het zoveelste hoofdstuk in Katwijkse burenruzie BEL 071-5128030 Voorhoutse brandweer komt vrijwel altijd te laat Neem een proefabonnement, m7 WEKEN VOOR 45,00 zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 Am- en \beurs weerhout - De Schelft irdwijkerhout staat van- elemaal in het teken van 'J' erschap en kinderen. Van ir tot half vijf wordt daar am- en Kidsbeurs gehou- ehalve het inwinnen van atie over alles wat met i en te maken heeft, kun- 1 zoekers hier originele lullen kopen of naar een how kijken. De toe- irijs is vijf gulden. Kinde- en met tien jaar mogen e) Voor kleine kinderen is èssionele kinderopvang. i plijst ten 18 K - Zelf een fotolijstje Dat kan dinsdagavond jer op de meidenavond jkvereniging Noord- oost in Katwijk. De bij- mst is van half acht tot uur in wijkgebouw 't at aan de Borgerstraat. s tussen tien en veertien n welkom. De entreeprijs gulden. uty ;o k- Meisjes van 8 tot 13 nnen dinsdagavond 2 r tussen zeven uur en gen meedoen aan een Bingo tijdens de mei- ind van wijkvereniging es /Rijnsoever. De Beauty s in het wijkgebouw aan Houtenstraat in de es. Er zijn diverse prijsjes ïen die met uiterlijk te i hebben. De entreeprijs t gulden. Alle meisjes zijn jn, maar vol is vol. :o voor [eren K- Jongeren tot 16 jaar vanavond dansen op sr iwste hits in de Mijlpaal lijl Stadhoudersdreef in ]e Duin. Wijkvereniging Duin/ Witte Hek organi- 'lan een discoavond. De "'o ivond duurt van half acht ;n Self en zal iedere twee sn igehouden worden. noordwijk - Het moet afgelopen zijn met het zogeheten 'happy hour' op de Noordwijkse Crent. Burgemeester Van de Sluijs wil het uurtje waarbij voor de helft van de prijs drank wordt ver kocht, afschaffen. Daar gaat hij bij het eerstkomende overleg met de horeca Noordwijk over praten. Tot voor kort werd in twee dan cings, De Bob en The Champ, happy hour gehouden. Dat ge beurde op vrijdagmiddag en op zondagavond tussen tien en elf uur. Dit tot grote ergernis van Van der Sluijs, die zich vorig jaar al sterk maakte om het feno meen van happy hour af te schappen. Toen stuitte hij op verzet van M. Amoldus van De Bob en P. Beuk van The Champ die geen van twee het happy hour wilden afschaffen. Naar aanleiding van de steek partij met dodelijke afloop wil Van der Sluijs het happy hour opnieuw aan de kaak stellen. „Er worden op middelbare scholen flyers uitgedeeld waarin reclame wordt gemaakt voor het happy hour op vrijdagmiddag. Dan wordt er wel gezegd dat het gericht is op jongeren boven de zestien jaar maar ondertussen krijgen ze het wel allemaal in handen. Maar het is gewoon on gewenst dat jongeren vroeg op de vrijdagmiddag al gaan drin ken en dan 's avonds nog eens terugkomen voor nog wat drank. We moeten zo snel mo gelijk van dat happy hour af. Want, en dat geldt niet alleen voor Nederland, alcohol is de grootste drijfveer bij het plegen van geweld." Nu eigenaar Beuk van The Champ heeft besloten te stop pen, hoopt de burgemeester dat de 'concurrentie' tussen die twee dancings over is. Eigenaar P. Beuk wil na de gebeurtenis sen van vorige week 'de verant woording niet meer nemen van het schenken van goedkope drank'. Van der Sluijs krijgt steun van H. Opdam van The Grand die ook woordvoerder van de horeca op de Grent is. Hij hoopt dat het nu afgelopen is met het goedkoop drank schenken. „Ik ben er faliekant op tegen." Als de horeca en dan met name de eigenaar van dancing De Bob niet vrijwillig wil stoppen met het happy hour wil Van der Sluijs de nodige druk uitoefe nen. Echt verbieden kan hij het happy hour echter niet. Een eventueel verbod moet landelijk in de Drank- en Horecawet wor den geregeld. Noordwijk kan zelf geen regels opstellen en is afhankelijk van de goede wil van de horeca-ondememers. „Er zijn sinds enige tijd wel striktere regels maar het is niet verboden. Het is wel heel slecht voor het imago van de horeca in Noord wijk. Wij moeten er nu dan ook een einde aan maken." Eigenaar M. Amoldus van De Bob wilde gisteren niet zeggen of hij ook met het schenken van goedkope drank stopt. Hij verwijst voor verder commentaar naar woordvoerster F. Kroes van Ho reca Nederland. Kroes: „De ho- reca-ondememer die happy hour houdt, is gebonden aan re gels. Happy hour mag bijvoor beeld niet gericht zijn op jonge ren onder de 18 jaar. En de rege ling moet ook gelden voor fris drank en hapjes. Als de onder nemer zich daaraan houdt, dan zijn er volgens ons geen proble- den haag/katwijk - Al bijna drieënhalf jaar zijn voorbij ge gaan sinds de zaak voor het eerst voor de rechter kwam en voorlopig lijkt het einde aller minst in zicht. Een 38-jarige Katwijker werd gisteren welis waar veroordeeld tot een boete van 400 gulden en het betalen van 2.500 gulden schadevergoe ding aan zijn voormalige buur man, maar daarmee is de kous nog niet af. De man heeft nog de mogelijkheid om het vonnis in hoger beroep aan te vechten en hij kondigde ook aan dat hij een civiele procedure tegen zijn ex-buurman gaat beginnen. Het vonnis van gisteren had slechts betrekking op een uitwas van een meer dan tien jaar du rende burenruzie. De 38-jarige Katwijker had zijn 72-jarige buurman na een woordenwisse ling over een verstopte dakgoot een duw gegeven, waarna de oude man op straat viel en zijn schouder kneusde. Het gewricht zou nog altijd niet volledig her steld zijn, reden voor de man om een eis tot schadevergoe ding in te dienen. Bij de eerste behandeling van de zaak, drie ënhalf jaar terug, had hij dat na gelaten, maar het gerechtshof bepaalde later dat hij die kans alsnog moest krijgen. Daarom werden de gebeurtenissen giste ren opnieuw besproken. De Katwijker betoogde gisteren nog wel dat ook hij veel schade aan het conflict heeft overge houden, maar de rechter wei gerde daar een oordeel over te vellen omdat het geen direct verband heeft met het duwinci- dent. Daarom zal de zal de jong ste van de twee kemphanen binnenkort bij de burgerrechter aankloppen om ruim 5.600 gul den te vorderen van zijn ex- buurman. De problemen aan de dakgoot veroorzaakten destijds namelijk flinke lekkage in zijn woning. De buurman weigerde mee te werken aan de vervan ging van de goot. r Weet u het nog? rdwijkerhout tooide zich et de titel Hart van de nstreek, vervolgens ging ch gauw het Centrum van lenstreek noemen. Flauw, flauw. Waren ze ook een jeetje pissig over in Noordwijkerhout. ïr ei iu zitten de Lissese ker- ;t een probleem. Sinds ijd prijkt op de Heilig rk in De ZÜk namelijk amplaat dat aan de Beé- ïet 'Heilig Hart van Bol- ek' is gevestigd, tieus? Nee hoor, zegt Hein Buskermolen: „Ge ien geintje." [e eintje of niet: om een bij te blijven zullen de lissese kerken (we den- tuurlijk aan de Agatha- i de Grote Kerk) er niet tkomen om straks ook amplaat op de muur te en met de mededeling r het 'Goddelijk Centrum llenstreek' is gevestigd, ts. En wie gaat dat bepa- ie het eerst komt, het laait? Wie heeft zijn kerk 1st gerestaureerd? Aga- én de Grote Kerk, op ig atsen! Klaar! Af! Dor de Lissenaars, kun- op iets anders gokken paarden. Dan hebben ntbrekende centen voor auratie in een poep en cht bij elkaar. Wedden? +Pheid erken gesproken. De en mooiste staat in ivijkerhout. Een leuk tje naar het volgende on- iaf p, want over de Witte illen we het helemaal bben. Wit staat immers ischuld en het lijkt erop Noordwijkerhouters dat ïstige image willen af- len. In Noordwijkerhout inds een paar dagen na- het recht van de sterkste, et goed genoeg is, wordt tchelijk gemaakt dat hij (j, if zal wensen nooit te i gedongen naar een p het mooiste gemeente- in de Bollenstreek. ïs etje overdreven, zult u En daar zult u best een gelijk in hebben. 0 vel. Neem nou de benoe- Zi vindt dat niks. En de gemeente? Die wil nu snel knopen doorhakken. Deloitte en Touche gaat alles nog eens op een rijtje zetten, en dan moet nog dit jaar een be sluit vallen. Niks vreemds aan. Of toch? Ja. Deloitte en Touche moet bij dat onderzoek ook alle plannen van de buurgemeen ten betrekken. Hoezo? Moeten Sassenheimers dan maar in een andere gemeente gaan sporten als daar wat wordt gebouwd? Nou, eigenlijk is het omge keerd. Kijk, zo'n sporthal bouw je niet voor een jaar. Je moet dus een beetje vooruitdenken. Nu is burgemeester Rik Buddenberg daar toevallig heel goed in. Wat hem betreft was die gemeente Teylingen (of liever: Groot Bud denberg) er al lang geweest. Al leen in Voorhout en Warmond willen ze maar niet. Nóg niet, tenminste. Maar na de raads verkiezingen kan er even vaart worden gemaakt. En kijk, dan ontstaan er problemen. War mond bouwt momenteel een nieuw sociaal-cultureel cen trum. Het schiet al aardig op en ziet er - het mag gezegd wor den - allemaal gelikt uit. Alleen: Sassenheim heeft er ook net een gebouwd aan de Parklaan. Ook niets mis mee. Maar straks zit die gemeente Groot Bud denberg dus wél met twee grote centra met alles erop en eraan. Beetje veel voor een gemeente van 35.000 inwoners. Met sportzalen moet natuurlijk niet hetzelfde gebeuren. Geluk kig is dat gevaar niet zo groot. Hoewel, in Voorhout zijn ze al jaren bezig met het bouwen van een sportzaal. Nou ja, be zig. Op papier dan. Laten we het zo zeggen: in 2004 moet die zaal er staan. Zet die 4 op een willekeurige andere plaats en u zit waarschijnlijk een stuk meer in de richting. Deloitte en Touche komen dus straks met een verrassende conclusie: met het oog op de plannen in de buurgemeenten moeten TOP én Wasbeek beide een sportzaal bouwen. Dan kunnen straks de Voorhoutse inwoners van de gemeente Groot Buddenberg tenminste sporten in hun eigen gemeente. Sjaak Smakman en Gerard Baas Samenwerking met andere gemeenten nodig door Peter Blok en Wim van Wanrooy voorhout - Voorhouters moe ten zich grote zorgen maken over de gevolgen van een brand doordat de brandweer structu reel te laat arriveert. Dat zegt brandweercommandant A. Hoek. „De nieuwe brandweer kazerne ligt niet op de meest ideale en centrale plek. Dus het is een structureel probleem. Bo vendien duiken in Voorhout steeds meer drempels en roton des op die ons onnodig lang be lemmeren." De Voorhoutse brandweer doet er tien a twaalf minuten over om bij een brand te komen, ter wijl ze er maximaal acht minu ten over mogen doen. „De Voorhoutse gemeenteraad stelt de verkeersveiligheid boven de brandveiligheid", vindt Hoek. Door meer samen te gaan wer ken met de korpsen uit omlig gende gemeenten, zoals die van Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim, moeten de uitruk- tijden in de toekomst worden verbeterd. Die korpsen gaan dan eerder op een brand af die dich ter bij hun kazerne is dan bij die van de Voorhoutse brandweer. Ook burgemeester De Ronde vindt dat er meer samenwerking moet komen met de korpsen uit de regio. De burgemeester zegt dat er op dat vlak inmiddels al oriënterende besprekingen plaatsvinden. Dat brandweerkorps van Voor hout moet in de toekomst ook beroepskrachten in dienst krij gen. De eisen die gesteld wor den, liggen volgens burgemees ter De Ronde tegenwoordig zo hoog dat professionalisering van het korps hard nodig is. „Zelf treedt Hoek over ruim drie jaar terug als commandant. Dan moet er een ander komen. Te gelijkertijd treden nog meer le den van het kader terug. Het is nu al moeilijk om mensen te vinden. Uit een wervingsactie zijn twee nieuwe leden voortge komen. En als je beseft dat een opleiding acht jaar duurt, dan is er straks een probleem." Volgens Hoek zijn verschillende vormen van samenwerking denkbaar. „Je kunt voor alle korpsen samen een beroeps- commandant in dienst nemen en per kazerne een postcom- mandant. Die laatste hoeft niet zo'n lange opleiding te volgen en hoeft ook geen beroeps kracht te zijn. De centrale post zou in het gebied van de deelne mende gemeenten meer cen traal moet liggen. En bijvoor beeld alle preventiemaatregelen voor alle gemeenten regelen. Noordwijk heeft echter al drie beroepskrachten, dus gevoels matig zeg ik dat daar de centrale post wel ingericht zal worden. Maar het is allemaal nog prema tuur. Dus ik kan daar weinig over zeggen." De commandant van Voorhout kan zich ook voorstellen dat in een kazerne de wagen die bij een brand of calamiteit als eer ste wegrijdt wordt bemand door beroepsbrandweerlieden. Per Wagen heb je zes man nodig en die zijn in dagdienst, 's Avonds kunnen wat hem betreft weer vrijwilligers worden ingescha keld. „Maar waar kiezen ge meenten voor. Willen ze samen werken. Ik heb die indruk nog niet. Iedereen kijkt toch eerst naar zijn eigen toko. Komt die samenwerking er nkt, dan moet als gemeente je eig|Éi weg gaan. Dan zou je voor een beroeps commandant kunnen kiezen." Daarmee lost Voorhout het ei gen probleem - niet altijd op tijd bij een brand - niet op, weet Hoek. .Alleen bij samenwerking met andere korpsen kun je de gebieden gaan verdelen. Dan kan Noordwijk bijvoorbeeld uit rukken naar Buitenplaats Nieuw Schoonoord (BNS), een plek die voor het korps van Voorhout zelf minder snel te bereiken is." Een geintje. Meer moeten we volgens pastor Hein Buskermolen van Het Heilig Hart van Jezus in De Zilk niet achter dit bord zoeken. Dat gein tje kan ondertussen wel voor een ouderwetse kerkenwedloop zorgen. Wat is het echte centrum, waar zit de hardste kern en wie draagt het zuiverste hart? Foto: Dick Hogewoning ming van de nieuwe gemeente secretaris. De gemeenteraad moest don derdagavond stemmen over de laatste twee kandidaten voor de opvolging van Rinus Adriaanse. Die stonden dan ook met naam en toenaam op de openbare vergaderstukken. Transparantie, zult u zeggen. Schijndemocratie lijkt er meer op, want die beslissing is na tuurlijk al lang gevallen. Meneer Fabel werd met zestien stemmen voor en eentje blanco aangenomen. Gelukkig maar, want alleen voor zijn benoe ming lag een aanstellingsbesluit klaar. Vervelend voor R.J. Anderson uit Maarssen, die voorgoed te boek zal staan als de man die het wel wilde worden maar het niet werd. Makkelijk op te zoe ken in het telefoonboek, als u hem wilt troosten. In Maarssen woont maar één meneer An derson. Dat geeft te denken voor de be noeming van de nieuwe burge meester. Want wie durft er nog te solliciteren als de kans groot is dat je naam bekend wordt gemaakt wanneer je niet goed genoeg bevonden bent? Er zijn politieke carrières om minder gesneuveld. Daardoor is het ze ker dat de aanstaande nieuwe eerste burger van Noordwijker hout niet bang aangelegd is en een behoorlijke dosis eigen dunk heeft. Wacht even. Opeens gaat er bij ons een lichtje branden. Het is mis schien jammer voor de verlie zers, maar in Noordwijkerhout krijgen ze wel een bikkel als burgemeester. Een onver schrokken Rambo of Ramba zonder vrees voor wat dan ook, laat staan voor lastige buurge meentes. Briljant. Noordwijkerhouters, het zijn rare jongens, maar wel slimme jongens. Vooruitzien De Sassenheimse sporters kun nen met veel passen en meten net wel of net niet terecht in de huidige sportzalen. TOP, net gepromoveerd naar de hoofd klasse, wil zelfs een eigen sport hal gaan bouwen. Maar ja, Wasbeek is al twee jaar bezig voor toestemming om er e;en sportzaal bij te bouwen - waar TOP dan uiteraard ook een plaats zou krijgen - dus die katwijk - 'Ik word achtervolgd.' Wim Olijve wist het zeker. Hij stapte plotseling van de ene in de andere metro om van zijn belager af te komen. Zelfs de po litie werd ingeschakeld om te onderzoeken waar de achtervol ger van Olijve zich ophield. Vrienden van hem kregen het telkens te horen: iemand volgt mij. Als hij naar tv keek, zag hij zijn achtervolger door de beel den heen. Maar niemand volgde Wim Olij ve. De 36-jarige inwoner van Katwijk leed, naar later bleek, aan achtervolgingswaanzin (schizofrenie). De ziekte werd 'aangewakkerd' door een zeer vervelende levenservaring. „Mijn vriendin raakte zwanger en ik was daar zeer gelukkig mee. Maar haar moeder moest mij niet en raadde haar dochter aan het kind weg te halen. Zo raakte ik mijn kind en mijn rela tie ineens kwijt", zegt Olijve nu. Er volgde een zeer hectische pe riode in zijn woonplaats Pur- merend. Olijve ging om met 'verkeerde vrienden', die soms over de grens van de criminali teit stapten. Zijn ouders maak ten zich ernstige zorgen en wis ten hun zoon ervan te overtui gen dat hij zich moest laten be handelen. En zo belandde Olijve in het toenmalige psychiatrische zie kenhuis Langeveld in Noordwij kerhout. Daaruit is Olijve inmid dels weer ontslagen. Hij begint in Katwijk aan een nieuwe le ven. In zijn oude woonplaats Purmerend durft hij sommige mensen niet meer onder ogen te komen. Zijn belevenissen in de inrichting heeft Olijve vastge legd in een boekje 'Turbulente jaren', dat onlangs is versche nen. Het is een bloemlezing uit de columns die Olijve voor de huis-aan-huisbladen van de Rijnsburgse uitgever Verhagen heeft geschreven. Dat Olijve ging schrijven over zijn ervaringen in de wereld van de psychiatrie, heeft heel wat voeten in aarde gehad. Zijn be geleiders waren er bepaald niet blij mee. Maar de psycholoog en manager Wijvekate vond het weer wel goed, omdat het schrijven Olijve's lust en leven was en goed was voor zijn the rapie. Toen zei ze, met een felle uit drukking op haar gezicht: 'Kijk, je hebt me de laatste keer enorm gekwetst door een artikel over mij te schrijven. Ik heb het dan ook helemaal gehad met je. Ik ben dan ook van plan geweest om je weg te laten halen. Ik hoef de je niet meer in mijn huisje te hebben. Ik kan toch niks met je aanrichten. Het boekje geeft een aardig beeld over het reilen en zeilen van de psycliiatrie. Onthullend is het hoofdstuk Mijn Geheim, waarin Olijve een relatie met een medebewoonster beschrijft. Verliefd worden was hem, ge zien zijn verleden, ten strengste verboden. Dit hebben Marie en ik een jaar volgehouden. Het was een span nende tijd, waarbij ik tegenover begeleiders en psychologen erg op mijn woorden moest letten. Altijd maar dat liegen, waartoe ik gedwongen werd, maakte me onzeker en angstig maar ja, ik moest wel, want ik wilde Marie niet verliezen en ik deed, vond ik, niets verkeerd' De Cliëntenbond, een uitgeverij voor de geestelijke gezondheids zorg, vond het een goed plan om de verhalen in boekvorm uit te geven. Olijve voelde zich ge streeld ('een boek van jezelf, een droom, geweldig') en beleefde twee weken geleden de uitrei king van het eerste exemplaar. Het smaakt naar meer. Binnen kort begint hij een serie verha len {'Woelige schooljarenover de tijd op de basisschool van Olijve. „Ik kan me daar nog alles van herinneren." Olijve heeft zijn leven weer een beetje op orde. Soms gaat hij Wim Olijve: 'Een boek van jezelf, een droom, gewel dig'. Foto-. Dick Hogewoning 'op zijn bek', zoals onlangs toen hij een baan kreeg in de groen- tesnijderij in Rijnsburg. Na een week kroppen sla snijden, vluchtte Olijve weg. De uitgave van het boekje is weer een licht puntje. Zeven maanden zit hij nu op een flat in Katwijk aan den Rijn. De draad oppakken is niet eenvoudig. Soms denkt hij terug aan de tijd als patiënt. Want daar zaten ook goede kan ten aan. „De mensen die daar zitten, zijn heel erg open. In de normale maatschappij stopt ie dereen zijn ellende weg en doen ze net alsof het zo'n mooie we reld is." Turbulente jaren is in elke boekhan del te bestellen onder ISBN 90 6870 028 6. Prijs voor leden van de Cliën tenbond 12,50 gulden. Niet-leden be talen 15 gulden. Rob Onderwater

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21