Verbouwing hotel op Kaag stopgezet RIJN VEENSTREEK Het Jeugdjournaal, maar dan op CDA: bebouw Rijnoevers en houdt weide open Opnieuw energieactie voor huizen Rijnstreek Alphense ouderen toch op bezoek bij moskee 9V4 pirerend erschap zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 n aan den rijn - Ouders nderen van zes tot twaalf innen in Alphen aan den tnaf woensdag 10 oktober sus 'Inspirerend Ouder- volgen. De centrale the- an de cursus zijn com- :atie en verantwoordelijk- Je cursisten leren hoe je kinderen moet opvoeden, speet voor het kind als mens. De cursus bestaat avonden en er is een iet begeleidend materiaal kbaar. Aanmelding is ijk op 0172^16596. issen doet woude aan oude - Commissaris van lingin Franssen brengt rdag 4 oktober een be an Rijnwoude. Burge er en wethouders begelei- im tijdens een rondrit s bus langs de vier kernen gemeente. Zo staat het chap stil bij industrieter- oogewaard om de ver- iroblematiek te bespre- et PCT-terrein en de re- tmogelijkheden. Na de rit jen aantal groeperingen ïwoude naar het ge- ehuis om met Franssen aissie te gaan. nmobiel in kaag - De gemeente Alkemade heeft de verbouwing van Hotel Orion op Kaag tot nader order stopgezet. De familie Metzlar, ei genaar van het hotel, is volgens het gemeentebestuur van Al kemade zo van de verkregen bouwvergunning afgeweken, dat burgemeester en wethouders hebben besloten om de werk zaamheden stil te leggen. Een gesprek tussen de gemeente en de familie Metzlar moet aan staande maandag resulteren in nieuwe afspraken over de uit breiding. Wethouder Beelen: „Normaal gesproken moet je je houden aan de bouwvergunning zoals die is goedgekeurd door de wel standscommissie. De heer Metzlar heeft dit niet gedaan en daarom heeft de gemeente een bouwstop afgekondigd. Hij heeft nu wel nieuwe bouwteke ningen ingediend, maar deze plannen voldoen niet aan de ei sen van de welstandscommissie. Daarom kunnen wij geen nieu we bouwvergunning verlenen." Volgens M. Metzlar noemt de kwestie een storm in een glas water: „Dit is een groot misver stand. We hadden wel wat klei ne aanpassingen aangebracht in het goedgekeurde plan, maar dat ging vooral om een verlaging van het dak. De omwonenden pleitten daarvoor en we dachten dat de gemeente er daarom ook wel blij mee zou zijn. Volgens mij heeft de gemeente de nieu we kaarten niet goed gelezen en is het niet nodig om een nieuwe vergunning te verstrekken." De gemeente hoopt door mid del van het gesprek dat aan staande maandag plaats heeft tot een oplossing te komen. „Of de heer Metzlar maakt zijn ver bouwing af volgens de goedge keurde plannen", zegt Beelen, „Of hij moet zijn nieuwe plan nen aanpassen aan de eisen van de welstandscommissie, zodat de gemeente wel een nieuwe bouwvergunning kan verlenen." De uitbreiding van het hotel is overigens al grotendeels vol tooid. Alleen de achterkant van het gebouw staat nog in de stei gers en de nieuwe vergaderzaal is zelfs al in gebruik genomen. Er is in het verleden al een hoop te doen geweest om de uitbrei ding van hotel Orion. De origi nele bouwplannen stuitten in eerste instantie op veel verzet van de omwonenden. Zij klaag den vooral over de hoogte van de nieuwbouw. De gemeente raad adviseerde het college van Alkemade echter om de plannen van de familie Metzlar goed te keuren, zodat de bouw van vier nieuwe kamers en een vergader zaal kon beginnen. De verbouwing van hotel Orion is al ver gevorderd, maar ligt voorlopig even stil. Foto: Dick Hogewoning Anderhalve ton voor legionellakeuring rijnwoude - De gemeenteraad van Rijnwoude heeft schoorvoe tend 140.000 gulden beschik baar gesteld voor een onderzoek naar de aanwezigheid van de le- gionellabacterie in openbare ge bouwen en in scholen. Elke ge meente is verplicht zo'n onder zoek te doen. De scholen zijn volgens wethou der Van der Lecq geschrokken van de hoogte van het bedrag. Het geld moet uit het spaarpotje komen dat de gemeente heeft voor de huisvesting van de ge bouwen. PvdA'er Goes en D66- raadslid De Roos mopperden ook over de hoge onderzoeks kosten. „Mijn boerenverstand zegt dat de kosten wel hoog zijn geraamd", zei Goes. De critici riepen burgemeester en wet houders op om zo scherp moge lijke offertes op te vragen, zodat er misschien nog wat overblijft van de uitgetrokken 1,4 ton. rijnstreek - Inwoners van de Rijnstreek kunnen opnieuw met subsidie energiebesparende maatregelen in huis laten tref fen. Na de actie Warm Wonen van het afgelopen jaar is er nu het Energie Prestatie Advies (EPA), een landelijke actie. Op verzoek bekijkt een deskundige welke aanpassingen in huis no dig zijn om energie te besparen of duurzame energie te gebrui ken. De gemeenten in de Rijnstreek (Alphen, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Ter Aar, Nieuw koop en Liemeer) geven forse subsidie op aanpassingen zoals dubbele beglazing, betere isola tie of een HR-ketel. Die bijdrage in de kosten kan fors oplopen, zegt de Rijnwoudse wethouder Geenjaar, verantwoordelijk voor milieu in het Rijnstreekberaad. Bewoners krijgen bovenop de landelijke energiepremie 25 pro cent korting. „Deze actie heeft dezelfde doel stelling als Warm Wonen, maar gaat verder. Bewoners krijgen nu desgewenst een totaalover zicht van wat er in huis moet ge beuren om energiezuiniger te wonen." Volgende week is er een informatiebijeenkomst voor alle partijen die te maken heb ben met energie en wonen: ge meentebesturen en -afdelingen, makelaars, de Novem, energie bedrijf NUON en woningbouw verenigingen. „Het is belangrijk dat deze ken nis breed gedragen wordt, dat niet alleen de afdeling milieu van de gemeente hiervan weet, maar ook bouwen en wonen. Na 4 oktober informeren we de inwoners van de Rijnstreek." Zij kunnen bij hun gemeente de EPA-folder opvragen of terecht op de website www.rijnstreekberaad.nl/epa, die is vanaf 4 oktober in de lucht. Uit de evaluatie van de actie Warm Wonen blijkt dat de res pons lager uitviel dan was voor zien. Slechts 420 mensen uit de Rijnstreek reageerden op de huis-aan-huisbezorgde infor matie. Uiteindelijk lieten 160 be woners hun huis isoleren, een zonneboiler of Hr-ketel plaatsen of dubbel glas aanbrengen. De hoeveelheid energie die zijn daarmee samen besparen, ruim 104.000 kubieke meter, is echter meer dan van tevoren was ver wacht. „De actie warm wonen was de eerste grote actie op ge bied van energiebesparihg", zegt een woordvoerster van het project. „Door steeds opnieuw aandacht op energiebesparing te vestigen en mensen te wijzen op de financiële bijdragen en mogelijkheden die er zijn pro beren we steeds meer mensen te bereiken en energie te bespa ren." e de Jong geeft de krant in instantie regionaal uit, ze streeft ernaar om op n Mijn Krant landelijk uit ngen. Het eerste nummer vanaf 3 oktober gratis ver- op meer dan vierhon- lasisscholen in de Alphen- de Leidse regio en in de Haarlemmermeer en anden. Mijn Krant is een ïementskrant en kost gulden of 13,50 euro per dactie van Mijn Krant is in Alphen aan den vaar hoofdredactrice Ton- 1 der Putten en eindredac- art Droogers nog druk be- n met de voorbereidingen un eerste uitgave. Zij ma- e kinderkrant samen met 1( dactieleden Ineke Vis en Kloppenburg en enkele medewerkers. Uiteindelijk de bedoeling dat de redac- n Mijn Krant voor de helft tderen bestaat. Zij moeten lerendeel van de onder en de rubrieken aandra- [De journalisten die voor **:ant schrijven, diepen de rerpen dan verder uit. Ier Putten geeft meer uitleg iet concept: „Mijn Krant is en door kinderen, vandaar le naam. We zullen daarom heid aangeboden. Ook is er een rondleiding door het gebouw. „De voorbereidingen zijn een half jaar geleden al begonnen en wij zien niet in waarom de ex cursie niet kan doorgaan", ver volgt Van Oost. Aansluitend is er 's middags een lunch in verzorgingshuis Rijnza- te aan de Magnoliastraat. Het thema van de Dag van de Oude ren luidt: 'Intergenerationeel en intercultureel.' „Alphen kent ve le nationaliteiten en culturen. De bedoeling is meer begrip te kweken tussen vOTChillende ge neraties, nationaliteiten en reli gies", licht Van Oost toe. De jeugd van tienercentrum Max is er op ingesprongen met een speciale ouderenmiddag. De jongeren van het centrum hebben een middagvullend pro gramma georganiseerd. Al weken lang zijn de kinderen in de leeftijd van 12 tot 17 jaar bezig met het maken van bad ges, het instuderen van heden daagse hits en het repeteren van een toneelstuk. Ook geeft de jeugd een demon stratie streetdance en break dance. Geïnteresseerden kun nen meer informatie krijgen of zich aanmelden voor de dag van de Ouderen via telefoonnum mer 0172-491607. erswoude swoude-dorp - Iedere tussen de 50 en 75 jaar jrswoude krijgt een op- ior deelname aan het be- gsonderzoek borstkanker, derzoek heeft plaats in ibiele onderzoeksruimte, immobiel'. Deze staat maandag bij sportcen- e Landvliethal aan de arklaan in Hazerswoude- .eest trekker D66 I aan den rijn - WethoU- de Leest is lijsttrekker 66 in Alphen aan den de komende gemeente- erkiezingen. De leden ering verkoos hem boven artijvoorzitter Gerrit Ha- ip. Volgens partijvoorzit- •'aasse speelt het voordeel bekendheid van De ingetwijfeld mee bij het ;drag van de leden. In iber kiezen de leden de volgorde van de kandi- jst. Werkgevers willen ten oosten van Leiden bouwen door Marieta Kroft hazerswoude-rijndijk/regio - Het gebied tussen de Oude Rijn en de Nil kan worden be bouwd met huizen en bedrijven. De veenweidegebieden ten noorden van de Rijn en ten zui den van de Nil moeten behou den blijven. Deze visie van het CDA van Zoeterwoude, Rijn woude, Alphen aan den Rijn en Bodegraven kan rekenen op steun van de landbouworgani satie WLTO Leiden/Zoeterwou- de en gedeputeerde Van der Sar namens het bestuurlijk Platform Groene Hart, zo bleek gister avond tijdens een discussiebij eenkomst in Hotel Groenendijk in Hazerswoude-Rijndijk. Werk geversorganisatie VNO-NCW vindt dat het CDA niet ver ge noeg gaat en pleitte ook voor het volbouwen van de Grote Polder bij Zoeterwoude. Volgens J. Mouwen, secretaris van VNO-NCW Rijnland, is al leen het gebied ten oosten van Leiden en dan met name de Oostvlietpolder geschikt als lo catie voor woningen. De Bollen streek is ongeschikt, omdat daar de grote vervoersknooppunten ontbreken. Ook stelde hij voor om de A4 bij Zoeterwoude en Leiderdorp over een grotere lengte verdiept aan te leggen dan nu gepland is. Dan komt er meer ruimte vrij voor bebou wing. Voor het bijna volle Al phen ziet hij alleen nog moge lijkheden voor bedrijvigheid tus sen de huidige Nil (Steekter- weg) en de nieuwe rijksweg Al phen-Bodegraven. Zijn visie stond lijnrecht tegen over die van de andere aanwezi gen. Th. van Leeuwen, voorzit ter van de WLTO en de Vereni ging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer Wijk en Wouden waarschuwde dat het voor het behoud van het veen- weidegebied 'vijf voor twaalf is. Door alle dreigingen die op de boeren afkomen, twijfelen er steeds meer aan de toekomst. Een deel trekt al weg. Degenen die blijven, denken: 'mijn tijd dient het wel uit'. De aanwezig heid van gezonde bedrijven is, aldus Van Leeuwen, de voor waarde om het gebied tussen de steden Leiden, Zoetermeer en Alphen aan den Rijn groen te houden. „De maatschappij kan dan wel alleen kleinschalige, idyllische bedrijfjes aan kronkel weggetjes willen behouden, uit eindelijk bepaalt het saldo of we in de benen kunnen blijven." De A4 en de Nil moeten vol gens hem daarom keiharde grenzen zijn, waarachter nooit mag worden bebouwd. Van Leeuwen kreeg de steun van Van der Sar die namens het Bestuurlijk Platform Groene Hart sprak. Daarin zitten onder meer diverse bestuurders van de randstadprovincies en burge meesters van de vier grote ste den. Hij gaf de CDA-werkgroep, die net als de WLTO ook voor het behoud van de veenweide gebieden pleit, het advies zoveel mogelijk medestanders te zoe ken en de plannen werkelijk uit te voeren. „Wat öp papier staat, is een waarheid als een koe. Maar vat nu die koe bij de ho rens." Het Rijnwoudse CDA-raadslid Démoed, tevens deelnemer in de werkgroep, is van plan die handschoen op te pakken. Hij wil deskundigen bij de werk groep gaan betrekken. Ook denkt hij aan het oprichten van een 'ontwikkelingsmaatschap pij', zoals die bijvoorbeeld in het Westland bestaat. Daarin kun nen diverse overheden en het bedrijfsleven geld storten om de plannen te kunnen verwezenlij ken. Behalve bebouwing in de Oude- Rijnzone, wil de werkgroep ook een Rijn Gouwe Lijn die alle plaatsen langs de rivier aandoet. Ook moet de Beatrixbrug in Koudekerk aan den Rijn er ko men. Verder kan de rivier veel meer worden benut voor klein schalige recreatie. Vorige week werd al bekend dat gemeenten in de regio, de provincie, de Ka mer van Koophandel en de on dernemersorganisatie 'Partners in de Rijnstreek' bezig zijn met de invulling van het 'verrom- melde gebied' langs De Oude Rijn tussen Alphen en Leiden. Hoewel beide plannen voort vloeien uit de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening, zijn de visies volgens Démoed los van elkaar ontwikkeld. Vol trots presenteren (van links naar rechts) Bart Droogers, Annechien Braams, Meggie de Jong en Tonny van der Putten de eerste pagina's van Mijn Krant. Foto: Henk Bouwman aan onze lezers vragen of ze misschien zin hebben om cor respondent te worden. Verder zullen we bij een groot aantal artikelen de lezers oproepen om hun ervaringen met ons en de andere lezers te delen. De inter actie tussen Mijn Krant en de kinderen is dus ontzettend be langrijk." Het hele concept van de kinder krant is overigens ook tot stand gekomen met de inbreng van een aantal kinderen. „Op een middag zijn Annechien Braams en ik met een aantal kinderen in een snackbar gaan zitten voor een echte vergadering", vertelt De Jong. „De kinderen gingen toen opschrijven wat zij nu pre cies in een krant zouden willen lezen. Aan de hand van deze ideeën ben ik met Annechien aan de slag gegaan." Braams is nu directrice van het maand blad en De Jong geeft het uit. Mijn Krant gaat geen enkel on derwerp uit de weg. Alles wat in de dagbladen staat kan in prin cipe ook in de kinderkrant te rechtkomen. De redactie be steedt naast het nieuws dus ook aandacht aan onderwerpen als kunst, sport, mode en weten schap. Van der Putten en De Jong vergelijken Mijn Krant met het populaire televisieprogram ma Het Jeugdjournaal, 'maar dan op papier'. De redactie be handelt het nieuws op een ver gelijkbare manier. „We selecte ren het nieuws door te kijken hoe iets al gebracht is", legt Van der Putten uit. „Wij proberen het dan op een andere manier te doen. We gaan ook vaak uit leggen waarom iets gebeurt. Waarom is er al jarenlang strijd tussen de Palestijnen en de Isra ëliërs? Waarom protesteren de monstranten precies tijdens een EU-top? Dit soort vragen willen we aan de lezers beantwoorden, zonder een belerend toontje aan te slaan." Niet alleen de inhoud van de krant is aangepast aan een voor kinderen goed begrijpelijk ni veau. Vooral de opmaak van Mijn Krant verschilt sterk van dagbladen als de Volkskrant of de Telegraaf. „We hebben geko zen voor een grotere letter, veel kleuren en een kleiner formaat", zegt Van Der Putten. „Boven dien telt de krant voorlopig niet meer dan 24 pagina's. Veel dik ker gaat Mijn Krant niet worden, want jonge kinderen moeten het wel kunnen behappen." Naast de verschillende nieuws onderwerpen heeft Mijn Krant een aantal vaste rubrieken. Een kookrubriek bijvoorbeeld, onder de noemer 'Koken voor je moe der.' Maar ook boek- en game- recensies, een rubriek over op vallende beroepen en zelfs een zogeheten doorschrijfsoap ma ken deel uit van Mijn Krant. Het zijn vooral deze onderdelen die de jonge lezers moeten gaan schrijven. Mijn Krant mag dan een kinder krant heten, De Jong denkt dat bejaarden of minder begaafden er ook baat bij kunnen hebben. Voor deze groepen is het nieuws soms moeilijk te volgen en Mijn Krant zou hen kunnen helpen om ingewikkelde gebeurtenis sen beter te begrijpen. „Eigenlijk is het gewoon ontzettend leuk voor iedereen", vindt een zicht baar trotse De Jong. alphen jlan den run - Het be- zoek van Alphense ouderen aan de Turkse moskee op zaterdag 6 oktober in Alphen aan den Rijn gaat gewoon door. Dit zegt Ine ke van Oost van de Stichting Overleg Samenwerkende Oude renbonden naar aanleiding van enkele telefoontjes van veront ruste ouderen. Bezorgde bellers vroegen zich af of het wel ver standig is om naar de moskee te gaan, gezien de onrust die de af gelopen weken is ontstaan na de aanslagen in New York en de bommeldingen in Nederland. „Het OSO laat zich niet intimi deren door de recente bommel dingen in Nederland," zegt Van Oost beslist. Haar reactie is overeenkomstig de oproep van burgemeester Schoof en de isla mitische organisaties in Alphen aan moslims en niet-moslims om met elkaar in contact te blij ven. Zij willen een sfeer van on verdraagzaamheid en onver schilligheid voorkomen. Ter gelegenheid van de landelij ke Dag van de Ouderen heeft de Turkse moskee een speciaal programma voorbereid voor de Alphense ouderen. De Dag van de Ouderen begint om 10 uur met een ontvangst in de Turkse moskee aan de Sterrenlaan. De ouderen krijgen thee en zoetig- Kinderen kunnen voortaan hun eigen krant lezen oris Rietbroek «1 jlan den run - Te kleine een te groot formaat en ïilijk taalgebruik: het is al- in bekend dat dit de voor- .te redenen zijn waarom de e kinderen de grote Neder- dagbladen links laten lig- teggie de Jong, uitgeefster vacaturekrant Job in de bedacht dit ook en wilde randering in brengen. On een jaar geleden kwam ze idee om een krant te ma- eciaal voor kinderen vanaf Mijn Krant is de naam van landblad, dat volgende /oor het eerst het daglicht e Jong heeft een ideaal ït uitgeven .van Mijn Krant: het leesplezier van kinde rgroten en ze op de hoogte van belangrijk nieuws.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19