LEIDSE REGIO Belastingtarieven Wassenaar moeten aanzienlijk omhoog oerderijenfilm van Jo en Mien Lekkerkerker op video gezet Leiderdorp verwijdert illegaal voetbaldoeltje Inboedel Warmonds restaurant vliegt weg Rectificatie isitekring in ittenstein erfstwandeling i Duivenoorde itjes voor trandweer Geen steun kinderwerk 973 zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 Bouwer eist compensatie door Eric Went leiderdorp - Leiderdorper C. Olivier is woedend op de ge meente. Een 'overijverige amb tenaar' heeft het voetbaldoeltje aan de Berkenkade verwijderd, terwijl dat al jarenlang werd ge doogd. „Onbeschoft, dat ik daar niet eens bericht van heb gehad. Het is tenslotte mijn eigendom." Toen de bewoner van de Ber kenkade het voetbaldoeltje twee jaar geleden in het gemeentelij ke groenperkje optrok voor zijn twee zoons, kreeg hij hulp van een ambtenaar van de plantsoe nendienst. „Die man beloofde mij dat hij het doeltje zou gedo gen. Hij heeft zelfs nog wat boompjes tussen de Berkenkade en de Persant Snoepweg ge plant, zodat de bal niet zomaar de rijweg op kon stuiteren." Sindsdien is het steevast druk op het geïmproviseerde 'voet balveldje'. Kinderen uit de buurt komen massaal naar de ventweg om er toemooitjes af te werken. „Buurtbewoners vinden het ge weldig", stelt Olivier. „Ze parke ren hun auto's een stukje ver derop en zelfs de honden uit de buurt poepen ergens anders." Tot afgelopen donderdag. De Leiderdorpse opsporingsambte naar die toeziet op naleving van de algemeen plaatselijke veror dening heeft daar namelijk een stokje voor gestoken. „Tussen half negen en half een heeft hij het doeltje weggehaald. Precies op het moment dat er niemand thuis was in de buurt", aldus Olivier. „En zonder enige vorm van overleg." Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat. „Het doel tje is inderdaad door ons wegge haald. Dat is gebeurd omdat er niet zomaar bouwwerken in de openbare ruimte mogen wor den neergezet. Anders wordt het een chaos." Van een mondelin ge afspraak met Olivier wist de ambtenaar niets af. Wel betreurt de gemeente het, dat er vooraf geen overleg is geweest over de verwijdering van het doeltje. „Maar de wijkbeheerder gaat de heer Olivier nu op de mogelijk heid wijzen om een officieel ver zoek in te dienen voor plaatsing van een nieuw doeltje." Dat de restanten van het illegale doeltje inmiddels al zijn afge voerd naar de afvalberg, komt volgens de gemeente omdat de palen 'volslagen verrot' waren. „Ze braken af toen ze uit de grond werden gehaald." Olivier vindt dat 'de grootste on zin' die hij ooit gehoord heeft. „Het waren geïmpregneerde pa len, waar de kinderen als gekken tegen tekeer gingen. Die waren echt niet verrot." Hij laat het er niet bij zitten. „Van de gemeen te wil ik weten of er compensa tie komt voor de vernietiging van mijn eigendommen. En dat verzoek voor een nieuw doeltje zal ik zeker indienen. Veel keuze heb ik niet. Het is nu een presti- gezaak geworden." (advertentie) yp T w r ej ®D vv ar mond Commissievergaderingen Middelen, Economische Zaken en Recreatie maandag 1 oktober, 20.00 uur - Technische begrotingsbehan- agenda: deling (inclusief heroverweging subsidies en belasting-voor- Burgerzaken en Bestuur sfellen) dinsdag 2 oktober, 20.00 uur - Beheersnota Sociaal Cultureel agenda: o.m. Centrum - Huisvestingverordening on- - Automatiseren hoofdtoegang derwijs gemeentehuis - Comptabiliteit. De vergaderingen zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis. Raads voorstellen en stukken liggen ter inzage in de spreekkamer op de eerste etage van het gemeente huis. Voorafgaand aan elk agen dapunt hebt u het recht om het woord te voeren over het te be handelen onderwerp. Hierbij kunnen ovec_en weer worden gestelde maar het is niet de bedoeling dat er een uitgebreide discussie ont staat. Behandeling van de agendapun tenvoor de afdeling Burgerzaken en Bestuur vindt plaats na ge noemde commissiebehandeling in de road van 18 oktober en voor Middelen, Economische Za ken ervRecreatie in de raad van 29 september 2001, Burgemeester en wethouders van Warmond [leen in de volle zon konden we goede opnames maken' [schoten - Voor zijn zestig- veijaardag gaf Mien Lekker- :er haar man Jo een super-8- lera. Dat was in 1975. Ze had idee of het cadeau in de zou vallen. Maar haar i, en Mien zelf niet te verge wisten er wel raad mee. Het itpaar trok er regelmatig met camera op uit. Een van hun ns 'Boerderijen in Voorscho en Wassenaar' uit 1989 komt d volgende week op video Stichting Leefbaar Voorscho- i nam de productie voor haar ening, daarbij geholpen door insors. De video, waarvan ïehonderd exemplaren wor- gemaakt, is opgedragen aan „Lekkerkerker. Hij overleed in uis bij Trudo Bosch van de :hting Leefbaar Voorschoten djkt mevrouw Lekkerkerker film die zij en haar man met /eel plezier hebben gemaakt 1 or het eerst op televisie. De n bestaat uit een reeks korte pressies van het boerenleven, rolprent is wel van muziek korte teksten voorzien, maar it van commentaar, or dat laatste zorgt mevrouw ckerkerker tijdens het bekij- van de film, al weet ze lang it zoveel van de boerderijen de revue passeren als haar Ugenoot destijds. Ze bewaart d rme herinneringen aan de names. „Als het mooi weer s, namen we brood mee en De boèrderij van de familie Lekkerkerker komt niet in de film voor. Eind jaren zestig ging de Martina Hoeve tegen de vlakte. Wel komt het schilderij van de hoeve in beeld. Foto: collectie C. Kriek gingen we bij de boeren langs. Jo kende ze allemaal. We film den alleen in het voorjaar en in de zomer. We moesten wel: de camera was zo oud dat we de boerderijen er alleen goed op kregen als ze in de volle zon stonden. Binnen filmen kon al helemaal niet." De interesse voor het boerenle ven is niet uit de lucht komen vallen. Tot 1969 had het echt paar Lekkerkerker zelf een melk- veevbedrijf in de Voorschotense Treubstraat. Hun Martina Hoe ve moest plaatsmaken voor nieuwbouw en een grote par keerplaats. Vandaar dat in de film alleen het schilderij van de Martina Hoeve voorkomt, dat Mien Lekkerkerker bekijkt de film die zij samen met haar man maakte. Links van haar zit Trudo Bosch van de stichting Leefbaar Voorschoten. Rechts 'boerderijenkenner' C. van Schie. Foto: Mark Lamers bij mevrouw Lekkerkerker in huis hangt. Mien Lekkerkerker en haar man namen destijds afwisselend de camera ter hand. Bij het filmen kwam soms een hoop geduld kijken, zoals toen er op een van de boerderijen een kalfje gebo ren zou worden. „Jo zat met de familie koffie te drinken en ik zat in een greppel te filmen. Ik wil de per se wachten tot het kalf op zou staan en het dier zou gaan drinken bij zijn moeder. Maar dat laatste duurde me te lang." De boerderijen in de film be staan allemaal nog, zij het dat sommige inmiddels zo drastisch zijn verbouwd dat ze amper zijn te herkennen. Dat is bijvoor beeld het geval bij boerderij Ro- senburgh. „Daarvan is alleen de voorgevel blijven staan." Het Voorschotense echtpaar heeft nooit de intentie gehad om de film voor een groot pu bliek uit te brengen. „Jo was er de man niet naar om te zeggen: nou moet je die film van mij eens zien!" Dat de film enkele jaren geleden in meerdere zaal tjes werd vertoond, gebeurde op aandringen van kennissen. Tot verbazing van mevrouw Lekker kerker waren de vertoningen een doorslaand succes. Op de vertoning in Huize Adegeest kwamen zeker driehonderd mensen af. „Ze moesten ge woon in de vensterbank zitten omdat er niet genoeg stoelen waren. Het was zo druk, ik wist niet wat ik zag!" Ook de belangstelling voor de video is groot. Nog voordat de band officeel in de verkoop is, heeft Trudo Bosch al zeker 25 bestellingen genoteerd. En tel kens gaat de telefoon weer. In het overzetten van de film op video is heel veel tijd gaan zit ten, vertelt Bosch. .Alleen al om de tekst eronder te zetten was vier avonden werk." Lastig was dat de stichting niet precies wist welke boerderijen er op de film stonden. En mevrouw Lekker kerker wist het%ok niet met ze kerheid te zeggen. Bosch: „Er was slechts een beknopt archief. Met foto's in de hand ben ik de boerderijen afgegaan." Met de hulp van C. van Schie, agrariër in ruste, die veel weet over met name het boerenleven in Was senaar kwam Bosch eruit. Of het er ooit van komt om weer met een film van de familie Lek kerkerker aan de slag te gaan, weet de Voorschotenaar niet. „Er ligt nog een film over de na tuur in Wassenaar en Voorscho ten: 'De vier jaargetijden'. Maar laten we ons voorlopig maar richten op de boerderijenfilm. Eén ding tegelijk." Waar de videoband verkrijgbaar is, staat op affiches die binnen kort bij winkels in Voorschoten en Wassenaar komen te hangen. De band kost 32,50 gulden. Derdorp - In de recreatie- nte van Brittenstein is zon- 130 september een visite- hg voor ouderen. Wie andere (ïioren wil ontmoeten voor n goed gesprek of om een blletje te doen, kan daar van- 14.30 uur terecht. De visite- jng is een initiatief van de hting Pluspunt. De entree iraagt 2,50 gulden. Rijk kort gemeente op algemene uitkering ikjDRSCHOTEN - 'Er op uit in 't r pen?... Doen!' Dat is het mot- i yan de herfstwandeling die o|Groenservice Zuid-Holland t£H) zondag 7 oktober houdt ïHDuivenvoorde en vogelplas I. irrevaart. Er zijn twee wande- gen uitgezet, van vijf en van a kilometer. Deelnemers nen vanaf 11.00 uur starten f petit restaurant 'Eiland ji Ome Nick' aan de Veurse- g346. eest - Twee vrijwilligers de Oegstgeestse brandweer, letter en W. van der Heijden, iben gisteravond uit de han- gi van burgemeester Timmers nli koninklijke onderscheiden tiAregen. jtter kwam de Oegstgeestse fidweer in 1970 versterken, ie jaar later werd hij bevor- 1 tot brandwacht eerste klas, rang die hij nu nog heeft, ter verlaat het korps vanwe- di zijn leeftijd. De 57-jarige aögstgeestenaar tekende in 99 nog voor twee jaar bij om- nt het korps met een vrijwilli- Ijstekort kampte. Vletter werkt i: timmerman bij de Koninklij- Et Academie van Beeldende 2 nsten Den Haag. Hij onder- ;s|unt studenten bij houtbewer- nlg- Toen de brandweerkazer- ig werd gerenoveerd, heeft Vlet- 'al met zijn vakkennis een forse ij. Irage aan de werkzaamheden everd. indmeester Van der Heijden rd begin dit jaar al uitge- aaid door het korps. Tot zijn rassing kreeg dat afscheid teravond nog een staartje, nmers liet zijn brandweercar- e, die dertig jaren telt, de re- i passeren. Van brandwacht ede klasse klom Van der den op tot brandmeester. )r de brandweer Rijnland ift hij veertien jaar als in- ïcteur gewerkt. Ook op lan- ijk niveau is de 60-jarige 'stgeestenaar actief geweest, heeft hij zich jarenlang inge- voor het Algemeen Brand er Wedstrijd Comité, n der Heijden en Vletter zijn ïoemd tot lid in de Orde van anje-Nassau. door Erna Straatsma WASSENAARDe Wassenaarse ta rieven voor onroerend-zaakbelas- ting gaan de komende vier jaar fors omhoog. Voor 2002 staat een stijging van 23 procent vast. Voor de jaren daarna rekent WD- wethouder Van Dijk (financiën) op jaarlijkse stijgingen van ruim 20 procent. Een aanzienlijke ver hoging van de gemeentelijke in komsten is noodzakelijk om een forse verlaging van de algemene rijksuitkering te compenseren. - De oorzaak van het begro tingstekort van ongeveer tien miljoen ligt voor een groot deel in de herverdeling van het ge meentefonds, die ongunstig voor Wassenaar uitpakt. De ge meente heeft een korting van vijftien miljoen gulden gekre- oegstgeest - Het kinderwerk komt in 2002 in Oegstgeest weer niet van de grond, vreest D. Se- lier van de Stichting Evenemen ten. In hun begroting hebben burgemeester en wethouders geen geld uitgetrokken voor het kinderwerk dat is gericht op de jeugd tot 12 jaar. „We worden weer gepasseerd", treurt Selier. Selier heeft samen met zijn part ner I. Strien het kinderwerk op gepakt nadat de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest was opgeheven. Onder de vlag van Stichting Evenementen or ganiseren Selier en Strien onder meer de jaarlijkse kindervakan tieweek. Selier wil als beroeps kracht het kinderwerk in zijn ge meente gestalte te geven. „In middels heb ik daartoe al drie keer een plan ingediend. Maar telkens word ik door de wethou der weer naar huis gestuurd met de mededeling dat ik er verder aan moet sleutelen. Terwijl het volgens mij een bruikbaar, hel der en strak plan is. Ik zat eigen lijk te wachten op de medede ling dat ik mijn huidige baan kan opzeggen." Wethouder Steens zit ook te wachten, zegt zij, en wel op de aangepaste ver sie van het voorstel dat Selier in juni heeft gedaan. (advertentie) 5 e m e e n t e VOORSCHOTEN "Kijk op maandag 1 oktober tussen 14.50 en 17.15 uur op www.voorschoten.nl Beleef de installatie van burgemeester Verver van Voorschoten mee op uw PC" gen, omdat het rijk vindt dat de gemeente zelf meer geld kan binnenhalen via belastingen. Wassenaar deed dat jarenlang bewust niet, maar ziet zich nu genoodzaakt een forse inhaal slag te plegen. „Ik noem zoiets altijd een strafkorting, al mag je dat eigenlijk niet zo noemen", aldus burgemeester H. van den Muijsenberg gisteren bij de pre sentatie van de begroting 2002. Ondanks de de forse tariefstij gingen voor de OZB zijn Wasse- naarders de komende jaren nog steeds een stuk goedkoper uit dan andere Nederlanders. „Wij zitten nog aanzienlijk onder het gemiddelde tarief', aldus Van Dijk. Het Wassenaarse OZB-ta- rief bedraagt ongeveer vijf gul den per waarde-eenheid van 5.000 gulden aan onroerend- goed. Het landelijk gemiddelde ligt op tien gulden. Ook de andere belastingen gaan omhoog. De toeristenbelasting stijgt met bijna veertien procent. De reinigingsrechten stijgen met ruim zeven procent Dankzij een 'mooie reserveposi tie' is Wassenaar toch in staat de komende jaren flink te investe ren in verbeteringen van soci aal-culturele accommodaties, schoolgebouwen en een recon structie van het noordelijk deel van het dorpscentrum. Begin 2002 heeft de gemeente hon derd miljoen gulden aan reser ves en voorzieningen, waarvan de komende vier jaar meer dan de helft wordt uitgegeven. Als alle bestuursvoomemens van het huidige college worden uit gevoerd heeft Wassenaar in 2006 nog ruim 44 miljoen gul den aan reserves over. Grondwaterprobleem kost miljoenen wassenaar - Om de grondwateroverlast te verhelpen denkt Was senaar zo'n drie tot vijf miljoen gulden nodig te hebben. Burge meester en wethouders baseren deze schatting op ervaringen van de gemeente Bloemendaal, die met hetzelfde probleem kampt. „Dat wil overigens niet betekenen dat vaststaat dat de ge meente voor die kosten moet opdraaien", aldus wethouder fi nanciën Van Dijk. Wassenaar kampt al drie jaar met een hoge grondwaterstand, die met name in de wijk Nieuw Wassenaar tot grote overlast leidt Onlangs is de gemeente, samen met enkele andere overheidsin stanties, een grootscheeps onderzoek naar de oorzaak van het probleem begonnen. De verwachte kosten zijn een ruwe schatting, want is het ondui delijk of de problemen in Bloemendaal dezelfde oorzaak hebben als in Wassenaar. Bloemendaal heeft een grote dam wand gesla- gen om de grondwateroverlast te beperken. „Het kan zijn dat de problematiek in Bloemendaal heel anders is dan bij ons", zegt gemeente-secretaris R. Bitter. „Bloemendaal is de enige gemeen te in Nederland die onderzoek naar grondwateroverlast heeft ge daan, dus is het heel moeilijk om een goede schatting van de kosten te maken." Jerry Kokjé en zijn maatje Louis de Voogd (op de voorgrond) laten zien wat er nog over is van de inboedel van boerderij-restaurant Meerrust: niet veel soeps. Foto: Mark Lamers warmond - De teleurstelling was gister avond groot bij de mensen die dachten eventjes hun slag te kunnen slaan in het Warmondse restaurant Meerrust. De ver koop van de inboedel van het restaurant in de Dorpsstraat, dat per 1 oktober in andere handen overgaat, is nog maar net begon nen, of de meeste spullen zijn al weg. Om een uur of zes is alleen nog wat prullaria over: plantjes, lampjes en lijstjes met foto's van popsterren. Verder is het restaurant één grote, kale bedoening. .Alles is weggevlo gen", zegt Jerry Kokjé, die het restaurant ja renlang heeft gerund. „Leuk voor ons, maar jammer voor de mensen die nu nog ko men." Vandaag stond er weer een verkoop dag op het programma, maar die heeft Kok jé maar afgelast. „Het heeft gewoon geen zin meer." De piano staat er nog, maar ook die blijkt al verkocht. En dat geldt voor meer spullen. „Die komen ze later ophalen." Kokjé had niet verwacht dat hij zo gemakkelijk van zijn spullen af kon komen. „Ik had al een af spraak met een opkoper gemaakt. Als er weinig verkocht zou worden zou hij zondag alles op komen halen." Maar zelfs voor de gekste dingen was belangstelling, heeft hij gemerkt. Zo verbaast hij zich erover dat ie mand de deurmat wilde hebben. Het mees te geld bracht een lantaarnpaal op die in de voortuin stond. Kokjé vertelt dat een groot aantal spullen al was verkocht voordat de eerste verkoopdag begon. Dat was ook de afspraak met de gas ten van het restaurant: als ze iets moois za gen dan mochten ze het reserveren. Ook heeft hij wat spullen meegenomen naar zijn nieuwe restaurant in Warmond, het Sta tionskoffiehuis. Toch vindt een enkeling tussen de rommel nog wat van zijn gading. Zo graait een lief hebber nog net een console weg en gaat ook de koper van een tapkraan gelukkiger naar huis.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17