DINGEN ""VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO Organiseren toeristisch Alphett en de boerderij Leidsch DagbladAliCHIEVElV I1IUH Plesmanlaan Foto: Henk Bouwman 970 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 2001 STADSGEZICHT Foto vari de schoolfotograaf. Vierde klas Mulo in Zutphen. Eindexamenkanidaat IJnzonides was toen zestien jaar. Particuliere foto lieke gezinszorg. Ik richtte de EVA's op, een club voor echtge noten van artsen. Dat was heel belangrijk. Zo konden al die vrouwen die in de praktijk mee werkten ook hun verhaal kwijt. Nu is zo'n club eigenlijk niet meer nodig. Bijna alle artsen hebben assistenten en zijn ge trouwd met vrouwen die liever in hun eigen vakgebied bezig zijn." „Even mijn dadenlijstje (haha- ha) erbij pakken. Inderdaad, ook bij de oprichting van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde was ik betrokken. Dertig jaar heb ik hand- en spandiensten voor ze verricht. Gewoon omdat ik van planten houd. En inmiddels weet ik er ook heel veel van. Nee, het was daarom ook niet verwonderlijk dat de eerste ge- raniummarkt op het pleintje hier in Alphen een verzinsel van mij was. Evenals de kerstmark ten, paasmarkten, en zomer- markten." „En er was nog een andere spraakmakende daad. Tenmin ste, dat zegt dit krantenbericht. Zo voel ik het overigens niet. Als ik een idee heb, krijg ik ook de drang om het te regelen. Dat kan zo opeens komen. De op richting van de Alphense VW in 1980 bijvoorbeeld. Ik was be trokken bij de Laura, fietsvier daagse. Ik moest onderdak re gelen voor de deelnemers. Toen pas besefte ik dat Alphen toeris tisch gezien op een strategische plek ligt, midden in het Groene Hart en dichtbij de gevestigde steden. Ik had twee jaar nodig om mensen enthousiast te krij gen. De landelijke VW liet de oprichting van nieuwe VW's namelijk over aan lokale initia tiefnemers. Ja, dan moet je over een behoorlijk doorzettingsver mogen beschikken. Eigenwijs, klopt ook. Achttien jaar heb ik me met mijn hart en ziel aan die organisiatie gewijd." „Hier is mijn kantoortje. Com puter, printer, adressenbestan den. Nee, ik kan dat organise ren niet helemaal in mijn een tje. Je moet de goede dingen in mensen zoeken en dan gaan ze je helpen. Vragen hoeft vaak niet eens. Ik heb een enorm netwerk, dat ik koester. En als iets niet lukt, ga dan niet bij de pakken neerzitten. Slechte ei genschappen moet je verber gen. Aan de andere kant moet je ook niet eindeloos doorgaan. Toen de paasmarkt in Avifauna op een gegeven moment niet meer liep, ben ik gewoon ge stopt. Dan is het weer tijd voor een nieuw initiatief." „We vergeten nog wat. De foto collages die in de keuken hai gen, geven uitleg. Twee doch ters en een zoon. Ja, die zijn i mij gekomen. Prachtexempl; ren: eigenwijs, assertief en zc zaam. Hoe ik dat allemaal re gelde? Ik had een dienstbode een hulp en een kindermeisji Ja, en ik zat niet op de sofa mooi te wezen. Verder was il een werkende vrouw zonder laris en in gemeenschap van goederen getrouwd. De opvo ding heb ik grotendeels zelf t hand genomen. Allemaal hel ben ze een goed vak geleerd. Kunnen zichzelf dus prima b druipen. De meiden vonden me streng. Ze komen hier va; binnenwaaien. We hebben gi de gesprekken met elkaar. Ik ben vrij recht door zee. Dat b doelen zij, denk ik, met stren Alleen mijn zoon heeft kinde ren. Vier jongens. Als ik oppa ze wonen in Friesland, laat ik het allemaal maar een beetje gebeuren. Ik ben de oma en moet gewoon leuk zijn." „Dat ik na 38 jaar huwelijk bc gescheiden, was omdat ik nie meer in het ontstane stramie: verder kon. Ik had een leuke man, die ook heel leuk was vi andere vrouwen. Zeven jaar leden dacht ik: 'Ik moet mijn ware gezicht laten zien'. In h< begin was dat heel gek, een beetje terug bij af. Nu is het puur genieten. Omdat ik het 1 ven zelf steeds heel boeiend heb gehouden, ben ik ook nif eenzaam geworden." „Mijn 75ste verjaardag was d: een voorbeeld van. Ik had vai alles geregeld. Het was een moordfeest met een band en lekkere hapjes. Tegen Onze L ve Heer heb ik alleen gezegd: zorgt voor het mooie weer. Ei dat heeft-ie gedaan. Met alle dierbare vrienden en kennissl om mij heen voelde ik me imi mens trots en intens gelukkig Niks geen kouwe kak. Het wal de eenvoud van de boerderij.! Saskia Stoelinga uit de ANNO 1901 Maandag 30 September LEIDEN - Aangezien de inwendige herstelling der Hooglandsche kerk alhier gereedgekomen is, zal daarvoor in godsdienstoefeningen der Ned.-Herv. Gem. niet meer gecollecteerd worden. Voortaan zal echter gecollecteerd worden voor de nieuwe Ooster- kerk, waarop nog veel schulden rusten, vermeerderd door het nieuwe orgel, dat er nog dit jaar in gebruik zal genomen worden. HAARLEMMERMEER - De oogst is binnen, uitge zonderd de suikerbieten, die dit jaar in groote mas sa's zijn verbouwd. Hoogstwaarschijnlijk is wel een achtste gedeelte van den Haarlemmermeerpolder daardoor ingenomen. 't Is voor de talrijke werklieden en ook voor den staa onzer wegen te wenschen, dat we nog eenigen tijd goed weer houden. Aan de bieten worden veel dag- loonen verdiend, maar als ze gerooid en verscheept zijn, dan is het voorbij en zal er spoedig gebrek a werk komen. ANNO 1976 REGIO - De onweersbui van vanochtend heeft in Alphen, Leiden en wijde omgeving geen noemens waardige schade aangericht. Hier en daar kwamen bij de brandweerkorpsen wel meldingen binnen van blikseminslag en wateroverlast, maar men behoefde niet in te grijpen. Foto.* Archief Leidsch Dagblad Van kouwe kak houdt ze niet. Toch ziet Catrine IJn zonides er uit als een sjieke dame. Ze is mooi oud - 75 jaar - en doet er alles aan om aantrekkelijk te blijven. Geen facelift, maar een simpel potje crème, l^lein beetje make-up en een kleurspoelinkje doen wonderen. Haar afkomst zal ze nooit verlooche nen. Geboren en getogen in de Achterhoek, Borcu- lo om precies te zijn. Tot haar achttiende heeft ze daar op dat boerenland een prima tijd gehad. Daarna trok ze de wijde wereld in en belandde van de ene uithoek in de andere. Sinds 1957 woont ze in Alphen aan den Rijn. Is in middels ereburger van deze stad vanwege al haar positieve daden. En nog leeft ze niet rustig. Inte gendeel, plannen maken en organiseren horen bij een IJnzonides. Tot je er bij neervalt. Haarvader deed dat en de oudste dochter heeft er ook al een handje van. der ik hier even met de kranten. Eigenlijk leef ik achterom. Al mijn gasten komen ook achter om. Dat is de Achterhoek. Daarom heb ik ook bewust zo'n boerendeur. De bovenste helft kun je openzetten, dan hoor je het leven aankomen." „Mijn vader was gemeentese cretaris in Borculo. Bij veel ou dere mensen gaat dan een lichtje op. Borculo is in 1925 ge troffen door een cycloon. Dra matisch. Via een noodprogram- ma is het dorpje daarna weer opgebouwd. Ik werd in 1926 in elk geval geboren in een heel nieuw huis. Ik heb nog een ou dere broer. Hier op deze foto is hij een jaar of achttien. Knappe vent. Na de dorpsschool ging ik in Zutphen naar de Mulo. Elke dag op de fiets, daar werd je hard van. Ik was al jong een on dernemende tante, die goed kon rebbelen. Midden in de oorlog, in 1942, behaalde ik mijn examen. Daama voor het Rode Kruis gewerkt, het was een bizarre tijd." „In 1945 ben ik in Arnhem de opleiding tot kleuterjuf gaan doen. Een baan daarin heb ik nooit gevonden. Wilde ik eigen lijk ook niet. Als kinderjuf ben 'ik toen gaan werken bij een fa milie in Zwitserland. Was heel goed voor je Frans. Een jaar la ter deed ik het zelfde bij een Amerikaanse familie die ik in Noordwijk aan Zee in het Rem brandt Hotel had leren kennen. Ik was verkocht. Ik wilde veel meer van de wereld zien. Als stewardess bij de KLM kreeg ik die kans." „Het reizen hield in '57 eigen lijk abrupt op. Dat was even wennen. Ik was heftig verliefd en besloot te trouwen met een huisarts die ik in Amsterdam had leren kennen. We streken neer in Alphen in dit pand en begonnen met driehonderd pa tiënten. In het begin voelde ik me erg ongelukkig. Ik was en wilde niet de vrouw zijn van... Zo heb ik me ook nooit opge steld. Ik werkte mee in de prak tijk, deed de administratie en werd secretaresse van de katho- Jk houd van een bruisend le ven met boeiende mensen. Dat is mijn levenshouding. En daar past heel veel in. Zwerven, rei zen, werken, huwen, kinderen baren, opvoeden, huishouden, scheiden, praten en organise ren. Vooral veel organiseren, anders kom je als vrouw ner- gens. Hier leef ik en verzin ik het. Al jaren. Op mijn landgoed, ipe tuin onderhoud ik helemaal zelf. Op het grasrollen na, om dat mijn heupen dat niet meer overleven. Het is hier inderdaad weelderig. Regen zorgt deze zo mer voor overdaad en maakt al les groen. Die boten die steeds langskomen, varen over de Rijn. Dat is mijn erfafscheiding. Heel bijzonder." „Kijk rustig rond. Mijn huis ziet er voor mijn gevoel goed uit. Ik combineer modern met klas siek. Deze kasten komen alle maal uit mijn ouderlijk huis. De serre is er later aangebouwd. Zo zit je altijd in de zon. Soms sud- Catrine IJnzonides bijna zestig jaar na haar examen. Stilzitten komt niet in haar vocabulaire voor. Foto: Hielco Kuipers Woensdag 29 september ZOETERWOUDE - Bijna 1500 toeschouwers waren gisteravond getuige van de officiële ingebruikname van de lichtinstallatie op het Zoeterwoudse sport complex Haasbroek. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om de amateur-wielrenner Piet van Leeuwen te hul digen. Hij had een belangrijk aandeel in het behalen van de nationale clubtitel - een prestatie die Swift onlangs op haar naam bracht - en bovendien was hij een van de mensen die de ploeg van Jan van Erp naar het merkenkampioenschap bracht. Burgemeester Detmers van Zoeterwoude bood hem namens het gemeentebestuur een wandbord met in scriptie aan: zijn supporters zorgden voor een barbe cue met toebehoren, inclusief kip en biefstuk. Hoofdschotel van gisteravond was de voetbalwed strijd tussen SJZ en het Leidse Roodenburg, waar voor burgermeester Detmers de aftrap verrichtte. Voor hij daartoe overging feliciteerde hij SJZ en de supportersvereniging. Deze laatste heeft een belang rijk aandeel gehad in de totstandkoming van de lichtinstallatie. SJZ en Roodenburg maakten er uiteindelijk 2-2 van nadat SJZ voor rust twee maal scoorde (Wim Bos en Sjaak van Slingerland). VOORSCHOTEN - Is er in de voormalige boerderij aan de Leidseweg 553 een hondenkennel geves tigd? Volgens de CDA-raadsleden L. ter Mul en C.J.M. Meershoek heeft het er alle schijn van en zij hebben hierover vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. In de boerderij aan de Leidseweg 553 wonen 15 dwergpoedels en 1 grote dog, welke laatste als waakhond fungeert voor de minder-valide bewoner A. Blok. Deze heeft enige tijd terug een kennel-ver gunning aangevraagd en na die aanvraag zijn de moeilijkheden begonnen. Met zijn broer zet hij de familie-traditie voort en samen behoren zij tot de meeste bekroonde hondenbezitters van Nederland, Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hef Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16