'Er zijn altijd verliezers bij een faillissement' LEIDEN REGIO Onrust over onveilige Oosterkerkstraat Heimwee is een De Stemming groot probleem onder eerstejaars' j Markt- iwerking Bedrogen echtgenoot moet aan het werk centraal bij ierstichting eidse markt beste van ederland' Leidenaar wordt eerst onderzocht n - De Veerstichting houdt londerdag 18 en vrijdag 19 iber een tweedaags sympo- met als thema 'de wereld ik'. Sinds de oprichting in heeft de stichting ten doel le gedachtenwisseling te irderen tussen studenten le 'vormgevers van de maat- ippij' - mensen uit de top jhet bedrijfsleven, media, tiek en wetenschap. Ook dit is de stichting daar weer hschoots in geslaagd, met &en als Jaap De Hoop Schef- nilvo Opstelten, Jan Terlouw jentallen anderen. Het sym- ium vindt plaats in de Leid- fieterskerk. Behalve de pro- lenten heeft de stichting ;Jt 250 studenten uitgeno- I en 250 niet-studenten. zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 cn - De Leidse markt bloeit Mnooit tevoren. Dit stelt de bitter van de Centrale Ver stong voor Ambulante handel <t\H) Chris Verplancke. Hij teert hiermee op het bericht leze krant dat de Leidse wijk- tjkten in nood zijn. fct de kleine markten gaat het erdaad niet goed. Niet alleen j^iden, maar in heel Neder- 4," zegt Verplancke. „De Pkt kent eigenlijk een soort ^ngestelde conjunctuur. Als 'figoed gaat met de economie, ;n de markten daaronder, ejt het slecht met de econo- d|, dan bloeien de markten op. geldt zeker voor wijkmark- De centrummarkt is een 1 ander verhaal. Die heeft na- ttjk niet alleen een markt- -fctie, maar ook een recreatie junctie. Een bezoekje aan de jrdagmarkt is voor veel men- nog steeds een soort uitje, hj maar op zaterdag, het is i altijd druk." i »t klopt wel dat het aantal idelaren op de zaterdag- i kt de afgelopen jaren sterk is aald. Maar dat is een natuur- tendens. Dertig jaar gele- 'ij stonden er misschien zelfs tien keer zoveel handelaren - markt. Maar toen was de kt kleiner dan nu." ;ens Verplancke is het aantal delaren weliswaar gedaald, eir zijn de kramen veel groter orden. „Vroeger had elke b ktkoopman een kraampje vier meter lang. Nu zijn de iste kramen al bijna twaalf J er lang. Ook de markt is i !gegaan in de vaart der vol- :n. De markt is zelfs uitge- d met een extra stuk voor V Dat was er drie jaar geleden niet." torn, met de centrummarkt t het dus goed. „Sterker nog ien met de Katwijkse markt de markt in Amstelveen |rt Leiden tot de beste mark- in Nederland," aldus Ver- ïcke. Vervolg van voorpagina leiden - Directeur BJ. van der Zijl van NBBS heeft goede hoop dat zijn bedrijf en Travel Unie het eens worden over een doorstart. Dat dat vooraf moet worden gegaan door een technisch faillissement van NBBS, aanvaart hij met 'pijn in het hart'. „Bij een faillissement zijn er geen winnaars. Voor onze toeleveranciers is dit heel dramatisch", erkent hij. Van der Zijl noemt daarbij onder andere de vliegmaatschappijen, de leveranciers van hotelkamers en huurauto;s, maar ook de verhuurders van de panden waar de reiswinkels van NBBS in gevestigd zijn. Eind vorig jaar werd Van der Zijl binnengehaald om na twee jaren waarin NBBS verlies draaide, orde op zaken te stellen. Twee opdrachten had hij: zorgen dat de NBBS uit de negatieve spiraal kwam en zoeken naar een overname- partner. Nu staat hij in een grote lege ruimte op de derde etage van het hoofdkantoor aan de Schipholweg. Op de grotendeels kale betonnen vloer zijn in de haast wat bu reaustoelen neergezet voor de persconferentie. De zaal werd net opgeknapt en moest gaan dienen als de nieuwe ruimte voor de orderafdeling. De tapijtlegger staakte echter deze week zijn werkzaamheden toen de NBBS td kennen gaf niet verder te kunnen. „Een goede plek voor deze bij eenkomst, omdat het duidelijk laat zien hoe we er voor staan", aldus Van der Zijl. Hij voerde afgelopen maanden intensieve onderhandelin gen met ovemamepartner Travel Unie. Alles leek een paar weken geleden in kannen en kruiken. De champagne stond bij wijze van spreken al klaar. „We hadden gehoopt halverwege september rond te zijn", zegt Van der Zijl. „Maar toen gebeurden op 11 september die verschrikkelij ke aanslagen in Amerika. Ik voelde direct dat dat ook voor ons nog wel eens gevolgen kon hebben." De reislust is sinds die tijd enorm gedaald. NBBS zag het aantal boekingen halveren en draaide nog maar een half miljoen omzet per dag in plaats van de gebruikelijke een miljoen gulden. Van der Zijl: „Ik begrijp dat Travel Unie heeft gezegd dat ze op zo n moment de beslissing niet meer kon nemen. In de positie waarin we nu verzeild zijn geraakt, konden we niet meer aan de voorwaarden vol doen." Maar zodra NBBS technisch failliet wordt verklaard, ont staat weer een compleet andere situatie. De bewindvoer ders van de reisorganisatie zijn dan ook niet van plan om NBBS voor een appel en een ei van de hand te doen. Be windvoerder Lemstra: „Voor ons ligt er nu de schone taak om de marktconforme prijs te bedingen bij Travel Unie." De NBBS is geld waard, zegt ook Van der Zijl. „Het is een reisorganisatie met een ijzersterke merknaam." NBBS Reizen heeft drie uitgangspunten gekozen bij de doorstart waar het in financiële nood verkerende bedrijf nu op hoopt: dat NBBS - ook als merknaam - intact blijft, dat de werkgelegenheid bij het bedrijf zo veel mogelijk is gega randeerd en dat service aan de klanten is gewaarborgd. Naar schatting dertien- tot veertienduizend reizigers had den een reis bij NBBS geboekt. Een klein aantal was - bij de aanvraag van uitstel van betaling - al op vakantie, de rest zou binnenkort vertrekken. De Stichting Garantiefond Reisgelden heeft zich inmiddels garant gesteld voor de bedragen die de klanten van NBBS hebben betaald. De bewindvoerders van NBBS schatten de schadepost voor SGR nu op zo'n 25 miljoen gulden. 'Drie jaar na dodelijk ongeluk is er nog steeds niets gebeurd' door Timoteus Waarsenburg leiden - Bewoners van de He rengracht, Kerkstraat en Ooster kerkstraat zijn zeer verontrust over de verkeersveiligheid in hun buurt. Ze vinden dat Leiden veel te lang wacht met maatre gelen rond de volgens hen le vensgevaarlijke kruisingen rond de Oosterkerkstraat. Ze hebben inmiddels hun buik vol van alle toezeggingen die de gemeente heeft gedaan. Direct na een do delijk ongeluk, ruim drie jaar ge leden, waarbij een jongen en meisje door een veel te hard rij dende auto werden geschept, beloofde de gemeente beter schap. „Maar er is nog steeds niets gebeurd", zegt Heren grachtbewoner Roel Zaadnoor- dijk. De Ir. Driessenstraat, De Ooster kerkstraat en de Kerksteeg zijn onderling met elkaar verbonden door bolle, steile bruggen. Die bruggen leveren twee gevaren op. Wie hard over die bruggen rijdt, krijgt een zogenaamd ker- misgevoel in de buik. En aange zien dat nog steeds als leuk wordt gezien, rijden veel auto mobilisten daar juist wat harder. Een tweede probleem is het slechte zicht. Bestuurders die vanaf de Herengracht bijvoor beeld de Oosterkerkstraat of Kerksteeg op willen draaien hebben nagenoeg geen zicht op naderend verkeer. Kortom, bot singen en bijna-botsingen vin den daar bijna dagelijks plaats. Het is levensgevaarlijk om met de auto fiets of brommer vanaf de Herengracht de Kerksteeg of Oosterkerkstraat op te draaien. Mijn buurvrouw zegt altijd dat ze gevoel heeft een soort Russi sche roulette te spelen als ze die kruisingen oprijdt", zegt Koos van der Geest Ook hij woont aan de Herengracht. De spiegel die De Kerkpleinbrug: een van de bruggen die voor de onveilige situatie in de Oosterkerkstraat zorgt. Foto: Dick Hogewoning uitzicht zou moeten geven op naderend verkeer geeft slechts uitzicht op de brug zelf. Rijn Bu- ve woont tegenover Van der Geest op een woonboot in de Herengracht. Hij is het roerend met zijn buurman eens. „Dit punt is levensgevaarlijk voor ie dereen. De hele dag hoor je au to's met hun onderkant op de brug stuiteren. En als je de moeite neemt om het verkeer hier een uurtje in de gaten te houden ben je zeker getuige van een aanrijding of een situatie die maar net goed afloopt. Twee weken terug was ik weer getuige van een vrij ernstige aanrijding." De oplossingen om de kermis achtige racebaan veiliger te ma ken, hoeven volgens de buurt bewoners niet eens heel prijzig of ingrijpend te zijn. „Stel de spiegel goed af, verplaats die pe- kelkist en haal de snelheid eruit. Dat kan door de aanleg van drempels, ribbels of andersoor tige wegmarkeringen. Of zet een flitspaal neer. Het psychologisch effect daarvan is al voldoende om mensen minder hard over de bruggen te laten rijden," me nen de buurtbewoners. De gemeente laat weten dat de Oosterkerkstraat nog altijd een gemeentelijk aandachtspunt is. En, zo weet een voorlichter, er zijn al wat aanpassingen ge daan. Wat precies valt echter niet zomaar te zeggen. „Dat moet Wethouder Hillebrand op zoeken en dat is niet eenvoudig te vinden. Is het goed dat ik daar volgende week op terugkom?" De buurt weet wel wat er aange past is. „Het wegdek op de bruggen werd een tijd geleden opengehaald. Aanvankelijk wa ren we blij verrast," zegt Zaad- noordijk, „omdat we dachten dat er nu eindelijk iets ging ge beuren. Maar wat bleek? De ge meente wilde alleen haar weg dek herstellen omdat die stuite rende auto's van die lelijke kras sen achterlaten in het asfalt." 1 r zijn weinig dingen die Leidse politici niet aan de li markt overlaten. van die dingen is, merk- v rdig genoeg: de markt. er zijn andere voorbeelden, teekt de gemeente Leiden neus bij herhaling in zoiets net horecawezen en wordt ^en der de bouw of inrichting j^olen van grand-café's met gjas waar in het geheel geen jjoefte aan is. De stad knapt van op, denken ze. Hoe meer t ;ca, hoe meer vreugd. Het jnt dat er zelfs een grand-ca- Dmt in een vleugel van het y huis. Al wordt van dat plan nds enige tijd niets meer a lomen. ar rond de markten, en dan name de buurtmarkten, is snooit lang stil. De markten tevenshof en Leiden Zuid- t zieltogen al bijna zo lang :e bestaan. De gaten in de kraampjes zijn bijna net zo )menaal als de gaten in de Dcht op 3 oktober. 11 lekker gaan, zou je denken. marktje meer of minder, I geeft het? Maar de gemeen- eiden steekt er een hoeveel- i tijd en energie in die een ere zaak waardig is. Alsof het ben van een markt op loop and in Nederland een bur- echt is. i ambtenaar - vermoedelijk ;emeentelijk marktmeester - dt nu op pad gestuurd om plui voor de buurtmarktjes onselen. 'Gericht werven' imt de gemeente dat. Maar dat de kramen leeg blijven wege het simpele feit dat er veinig klandizie is, zal het een hele klus worden om de •plui te lokken. Misschien dat de rattenvanger van Hame- len zou lukken, maar voor een simpele ambtenaar is het een schier onmogelijke opgave. Nou heeft die ambtenaar nog wel even de tijd. De komende zes maanden gaan de raadsle den zelf de markt op. Want de verkiezingen komen eraan. En dan kom je onze volksvertegen woordigers opeens her en der tegen achter kraampjes met fol dermateriaal. De komende zes maanden zit het dus met de bezetting van de markten wel snot. Dat lijkt goed nieuws. Maar ergens in de nota over de toekomst van de mark ten staat een zinnetje, dat doet vermoeden dat het de gemeente bij het gezellig en vol houden van de buurtmarkten helemaal niet om het welzijn van de bur gers te doen is. Voor lege kra men wordt geen staangeld be taald. En dat is het probleem: de fi nanciële kant van dit stukje- marktwerking. Missie Kunt u mij de weg naar Den Haag vertellen, mevrouw? Mar jolein Vencken tuurt op de kaart van Nederland, die ligt openge vouwen bij Zuid-Holland. Ze heeft een belangrijke missie. De gemeente Leiden vindt zich zelf te weinig terug in Den Haag en benoemt om die reden een lobbyist. Die mag ambtenaren en bestuurders wegwijs maken in in het hol van de leeuw, de schatkamer van bestuurlijk Ne derland. In Den Haag ligt het geld met bakken tegelijk te wachten om met aanhoudende transporten naar Leiden te wor den vervoerd. Ze moeten daar alleen nog even weten dat ze al dat geld in Leiden hard nodig hebben. En: waar is die schatkamer? Marjolein Vencken beseft zich terdege dat zij de wethouders en beleidsmedewerkers wegwijs moet maken. Een echte taakom schrijving heeft ze niet gekregen van haar opdrachtgever, maar dat vindt ze gaande de rit wel uit. Lekker, denkt ze, die vrij heid. De rit voert vandaag over de A44 naar de residentie. Voor het ge mak heeft ze met de delegatie van de gemeente die meereist, afgesproken bij het transferium. Het immense parkeerterrein oogt verlaten, Marjolein ziet al leen wat spelende kinderen bij een bekend hamburgerrestau rant. De public-affairsfunctiona- ris kijkt op haar horloge. Ze be- denlri zich; was nou om twee of om drie uur dat we elkaar zou den treffen? Inmiddels is wethouder Ron Hillebrand in de trein naar Den Haag gestapt. Onder zijn arm zit het voorstel voor Rijnstad ge vouwen. Over de A4 zoeft dan de bolide van Alexander Pecht- old, ook wethouder, met in de kofferbak zijn wensenlijstje voor het grote-stedenbeleid. Burge meester Jan Postma heeft net het telefoongesprek beëindigd met zijn oude werknemers op het ministerie van financiën. Of ze Leiden maar gauw die miljoe nen konden geven, drukte Jan ze op het hart. Met opgeheven door Wilfred Simons leiden - Heimwee is een serieus probleem onder de Leidse eer stejaarsstudenten. Dat zegt stu dentenpsycholoog Rob Topman van de Universiteit Leiden. „Ze kunnen er vreselijk last van heb ben", zegt hij. „Het is vooral zo pijnlijk omdat het niet geaccep teerd is. Heimwee is iets van kinderen, volwassenen worden niet geacht eraan te lijden. Er over praten helpt, maar dat kan niet, dat staat lullig. Daardoor blijven studenten er vaak lang mee rondlopen." Topman krijgt regelmatig studenten op zijn spreekuur die zo door heimwee worden verteerd, dat zij niet meer normaal kunnen functio neren. Psycholoog Tony van Vliet (45) uit De Bilt promoveerde vorige week op heimwee aan de Uni versiteit van Utrecht. Hij onder zocht het fenomeen onder dui zend Utrechtse studenten en 270 werknemers van bedrijven die naar het buitenland waren uitgezonden. Vijftig procent van alle deelnemers had in de eerste twaalf tot zestien maanden na de verhuizing last van heimwee. Drie procent van de werkne mers en vijf procent van de stu denten werd zelfs ernstig door heimwee gekweld. Van Vliet definieert heimwee als een 'stressreactie op het verla ten van thuis'. In milde vorm uit het zich in 'verlangen naar thuis', maar er zijn heftiger gra daties waarin sprake is van li chamelijke klachten als misse lijkheid, hoofdpijn en slapeloos heid. In extreme gevallen uit het zich in depressies, angstgevoe lens en zelfs stoppen met eten en slapen. Heimwee gaat uiteindelijk over. Slechts een kleine minderheid van mensen die 'wat minder emotioneel stabiel zijn' heeft er zoveel last van, dat ze niet goed meer kunnen studeren of wer ken. Toch kwam Van Vliet nie mand tegen die vanwege heim wee terugkeerde naar het ver trouwde thuis. Topman bevestigt de conclusies uit zijn eigen praktijk, al raadt hij studenten met extreme heimwee soms wél aan om te rug te keren naar het ouderlijk huis of de streek van herkomst. „Ik zeg ze dan dat het beter is_ om het eigen leven in te richten in de vertrouwde omgeving.. Veel studenten vechten tegen heimwee met de gedachte: Ik" moet het hier toch naar mijn zin kunnen hebben'. Dat moet he-i lemaal niet. Ik zeg: vind je eigen evenwicht. Als dat in de ver trouwde omgeving is, dan is dat" ook goed." Heimwee zit vaak'in de familie', weet Topman. „De studenten die bij mij op consult komen, geven dat aan. 'Mijn moeder had veel last van heimwee, mijn grootmoeder ook', zulke reacties hoor je vaak. Het is een 'leeref fect'. Kinderen kijken emoties af van hun ouders. Als die heim wee hebben, leren ze dat het iets belangrijks is en dan nemen ze het over." Topman vermoedt dat meisjes er vaker last van hebben dan jongens. „Meisjes verlangen meer naar hun moe der, naar de geborgenheid van het gezin en naar de hechte, on derlinge band. Heimwee komt ook meer voor bij families die bij elkaar in de straat wonen. Zij komen vaak bij elkaar over de vloer en delen veel met elkaar. Hoe hechter die band, hoe gro ter het gemis." Een variant op de heimwee naar thuis is het verlangen naar de geboortestreek. „Nederland telt vele streken en er zijn grote ver schillen in de manier van om gang met elkaar. Sommige Gro ningse en Limburgse studenten komen naar de Randstad omdat ze vinden dat ze hier hun draai moeten kunnen vinden. Maar waarom moet dat? Vaak kunnen ze aan de universiteiten van Maastricht of Groningen het zelfde studeren en voelen ze zich er veel beter bij." door Maarten Dekker den haag/leiden - Hij had net met zijn vrouw een huis gekocht voor zichzelf en hun 1-jarig zoontje. Het leven leek de 29-ja- rige Leidenaar toe te lachen. Maar een dag nadat de koop door een notaris officieel was bekrachtigd, vertelde zijn vrouw dat ze niet met hem verder wil de. Toen hij haar later in bed aantrof met een ander, sloegen de stoppen compleet door. Hij sloeg een deel van de inboe del kort en klein en ging vervol gens zijn vrouw en haar min naar te lijf. Hij kneep van beiden de keel dicht en bedreigde ze ook woordelijk met de dood. Zover kwam het uiteindelijk niet. Inmiddels is de relatie zelfs weer hersteld, al zijn de twee in de tussentijd wel officieel ge scheiden. De vrouw heeft haar aangifte van de gebeurtenissen op 2 december inmiddels inge trokken, maar voor het Open baar Ministerie was dat geen aanleiding om af te zien van het vervolgen van haar ex-man. Hij kreeg door de politierechter in Den Haag gisteren een werkstraf 5 van zeventig uur opgelegd. De advocaat van de Leidenaar betoogde tegenover de rechter dat de vrouw en haar minnaar het geweld in de hand hadden gewerkt. Ze hadden de man be laagd met een telefoonantenne 3 en hadden een glas wijn naar zijn hoofd gegooid. In combina tie met de omstandigheden had dat ervoor gezorgd dat hij totaal over de rooie ging. De rechter zei wel begrip voor de situatie te hebben, maar stelde tegelijk dat de feiten er niet minder ernstig door werden. Om te voorkomen dat de bedrogen echtgenoot in de toekomst nog eens door het lint gaat, legde de rechter ook een voorwaardelijke gevange nisstraf van twéPmaanden op. hoofd keren Ron en Alexander terug. Ze komen elkaar vlak daarvoor nog even tegen bij de koffieautomaat. Hé, jij ook hier, zeggen hun blikken. Marjolein Vencken heeft uitein delijk maar een taxi naar Den Haag besteld. Daar aangekomen hoort ze dat het plan Rijnstad slecht is gevallen, de gemeente voor wat betreft het grote-ste- denbeleid haar huiswerk op nieuw moet doen, en hoort ze een collega-lobbyist tegen haar zeggen: Wat doe jij hier nog? Marjoléin draait om en sloft weg. Ach, volgende keer beter, zucht ze. Aad Rietveld Robbert Minkhorst Tekening: Maarten Wolterink den haag/leiden - Hij Was dronken en tegelijkertijd seksu eel opgewonden door de vrijp artij die hij net had gehad met de moeder van het 2-jarige meisje. In een soort roes had hij het kind vervolgens betast. Dat was in het kort de verklaring die een 34-jarige Leidenaar gisteren gaf voor de Haagse rechtbank. De officier van justitie wil dat de man voor langere tijd achter de tralies verdwijnt, omdat hij in het verleden al twee keer is ver oordeeld voor vergelijkbare ver grijpen. De rechtbank besloot echter mee te gaan met de ad vocaat, die vroeg om eerst een nader onderzoek te laten instel len naar de oorzaak van het re cidive-gedrag. De officier vindt dat de man zijn laatste kans verspeeld heeft en dat een langdurige celstraf de enige mogelijkheid is die res teert. De officier vroeg om een straf van twee jaar, plus een half jaar voorwaardelijk en verplicht reclasseringscontact om te voor komen dat de Leidenaar na vrij- lating weer in zijn oude gedrag vervalt. Het is zeer waarschijn lijk dat de man na afronding van het nieuwe onderzoek alsnog zo'n forse gevangenisstraf krijgt opgelegd. Maar de rechtbank wil eerst de uitkomsten van het onderzoek afwachten.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15