Een neutronenbom in je hoofd GELOOF SAMENLEVING 'Je vindt in de kunst vuige zaken' Goede dingen doen, een betere houding Zoon krijgt cel na rituele dood vader Gebed tegen terreur Kort geding moet failliet Molukse kerken voorkomen WETENSCHAP 'Half jaar borstvoeding het beste' Brits bedrijf test vaccin tegen nicotini VANDAAG De 29ste sep tember was, in het jaar 1349, de sterfdag van de Engelse mys ticus Richard Rolle de Ham- polef (geboren in 1300). Hij was één van de eerste mysti ci in dit taalgebied, en bleef tot de reformatie de meest gelezen religieuze schrijver. Rolle de Hampole werd op geleid tot priester maar ver- Het uit onvrede voortijdig de universiteit (Oxford). In eer ste instantie werd hij kluize naar. Daarna leidde hij een zwervend bestaan. Zijn grote invloed berustte op zijn in het Engels geschreven medi taties, brieven en kleine traktaten. I Dertig sep tember is de verjaardag van de Duit se protestante theologe Dorothee Sölle (1929). Voor al in de jaren zestig en ze ventig vergaarde zij in linkse kringen veel aanzien. Sölle keerde zich tegen de tradi tionele christelijke godsleer. Ze probeerde een zogeheten 'God is dood-theologie' (ge- baseèrd op de filosoof Nietz sche) op te zetten, waarin voorop stond dat de oude geloofsleer oorzaak was van de secularisatie en feitelijk had afgedaan. tokio/anp - Een rechtbank in Japan heeft gisteren een man veroordeeld tot twee jaar celstraf nadat zijn vader in een ritueel is overleden. De 32-jarige man werd schuldig bevonden omdat hij zijn zieke vader de juiste me dische behandeling had ont houden. Volgens het Japanse persbureau Kyodo was de zoon lid van de religieuze groep Life Space. Sa men met de 63-jarige leider van deze groep haalde de zoon zijn vader uit het ziekenhuis waar hij lag na een hersenbloeding. Bei de mannen brachten de oude man naar een hotel. Daar stierf Shinichi Kobayashi door verstik king tijdens een religieuze gene zing. Zijn lichaam werd later in het hotel gevonden. De groeps leider is later gearresteerd met zeven aanhangers. Tegen de zoon was 15 jaar cel geëist. zaterdag 29 SEPTEMBER 2001 Reformatorische kunstenaars verenigen zich, maar zijn geen knutseklubje ven/anp - Kunstenaars in de orthodoxe Korf heeft ook een taak naar buiten, name- techismus. dt meeuwen/anp - Kunstenaars in de orthodoxe kerken krijgen vaak niet de erkenning die zij verdienen, vindt de vereniging van Kunste naars op Reformatorisch Fundament (Korf). Het kunstenaarscollectief wil hier verandering in brengen. „Binnen onze gezindte wordt kunst met schuine ogen bekeken", vertelt Adri Burghout, een van de initiatiefnemers van Korf. Hij begrijpt dat wel. „Je vindt in de kunst vuige zaken die christenen schaden, of werken die de spot drijven met het geloof en de bijbel." Maar hij vindt het ook jam mer. Het ligt immers niet aan de kunst dat er vuiligheid gemaakt wordt, dat doen de kunstenaars. Dat wil Korf duidelijk maken. Korf heeft ook een taak naar buiten, name lijk begrip kweken en waardering bevorde ren voor de kunstvormen die kunstenaars uit reformatorische kringen maken. De ver eniging wil dat onder meer doen door het organiseren van bijeenkomsten waarin de beeldende ontwikkeling van een reformato risch kunstenaar centraat staat. De kunstvormen van reformatorische kun stenaars verschillen van andere kunstvor men door de normen van waaruit deze kun stenaars werken. „Wij hangen onze kunst op aan bijbelse normen. Dat betekent dat we niet willen spotten met de dingen die in de bijbel staan", vertelt Burghout, zelf illu strator van vooral kinderboeken. In de statuten staat daarom dat leden het woord van God en de zogeheten drie for mulieren van enigheid, de Heidelbergse Ca techismus, de Nederlandse Geloofsbelijde nis en de Dordtse Leerregels, moeten erken nen. Of hun kunst daarvan ook getuigt, be palen de dertig leden van Korf gezamenlijk. Door middel van stemming beslissen zij of geïntereseerden die hun werk komen laten zien, lid mogen worden. Daarbij kijken ze ook of de productie een zeker artistiek niveau heeft. „Zowel ama teurs als professionele kunstenaars zijn wel kom. Maar we zijn geen vereniging voor hobbyisten die knutselen met luciferdoos jes", aldus Burghout. Het huidige ledenbe stand heeft ongeveer net zoveel amateurs als professionals. Volgens Burghout stimu leren beide groepen elkaar en helpen de professionals de amateurs hun kunst op een hoger niveau te brengen. Korf wil in de toe komst exposities organiseren. Islamabad - Katholieke schoolkinderen in de Fatimakerk in Islama bad bidden tijdens een speciale dienst. De christenen van Pakistan deden massaal mee aan de Solidariteitsdag, die donderdag was afge kondigd door president Musharraf. De kleine christelijke minderheid van Pakistan steunt de Amerikaanse oorlog te gen het terrorisme. Slechts twee procent van de Pakistaanse be volking van 140 miljoen behoort tot het chris tendom. Foto: Reuters hilversum/anp - De Molukse kerken in Nederland hebben in de Verenigde Staten een kort ge ding aangespannen om versneld 50 miljoen gulden van de Ame rikaanse overheid terug te krij gen. Dit zei advocaat J.P. Koets donderdag in het EO-radiopro- gramma De Ochtenden. De Molukse Kerkvoogdijraad (KVR) had dit geld enkele jaren geleden in een uiterst dubieus project geïnvesteerd. De KVR en de tegenpartij, een groep zaken lieden, hebben beide een claim op de miljoenen gelegd. De Amerikaanse regering heeft be slag gelegd op het geld. Doordat de Molukse kerken al ruim drie jaar niet over het geld kunnen beschikken, zijn ze in ernstige financiële problemen geraakt. Zeker tien medewerkers van het Moluks Kerkelijk Cen trum in Houten, twee jaar gele den feestelijk door koningin Beatrix geopend, zijn ontslagen. Nieuwbouw van kerkgebouwen is stilgezet, onderhoud wordt niet meer gepleegd en in Vaas- sen en Deventer dreigde ver koop van kerkelijke goederen, zo bleek uit het programma. Als de Molukse kerken het kort geding niet winnen, zal de defi nitieve uitspraak pas eind vol gend jaar komen, zei Koets. Hij sluit niet uit dat de huisbankier van de Kerkvoogdijraad onge duldig wordt en dat een faillisse ment van de KVR onafwendbaar is. Ook bestaat dan de mogelijk heid dat het centrum in Houten onder de hamer komt. Koets is er overigens van over tuigd dat de Molukse kerken het geld terugkrijgen. De vrouw die claimt dat zij de eigenaar van de 50 miljoen gulden is, is in maart in Londen tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens fraude met het geld. Eind jaren zeventig kreeg de Molukse gemeenschap onge veer 70 miljoen gulden van de staat bij de overdracht van de 52 rijkskerkgebouwen aan de Mo lukse kerkgenootschappen. Het geld was bedoeld voor onder houd. De Kerkvoogdijraad be sloot in 1998 mee te doen met een beleggingsprogramma, waarbij een minimale inleg van 20 miljoen dollar (toen ruim 40 miljoen gulden) was vereist. De inzet zou binnen een jaar wor den verdubbeld, zo werd de KVR wijsgemaakt. Eergisteren kreeg ik een bijzonder geboorte kaartje, in vrolijke kleuren en met een blijmoedi ge tekst. De vader, Makiri Mual, was net als ik en een aantal anderen met Pasen te gast in een nachtelijk radioprogramma. Makiri had een paar maanden daarvoor zijn zoon verloren en sprak daarover zonder enige verbit tering, verbijstering of wan hoop. De dood van zijn zoon bracht ook vriendschap,^teun, verwondering, inzicht - en daarvoor was hij dankbaar. Zijn verdriet was niet het begin en het einde van zijn bestaan. Op Grote Verzoendag, eergis teren, heeft God bepaald wat er in het komende jaar te ge beuren staat. Wie zal leven, wie sterft, wie ziek wordt, wie niet, wie arm zal zijn, wie rijk, wie het goed zal gaan, wie niet, wie zijn kind verliest, wie een kind krijgt. God velt Zijn oor deel op grond van het leven dat iemand heeft geleid. Tus sen Joods Nieuwjaar, ander halve week geleden, en Grote Verzoendag kon men door in keer het oordeel in gunstige zin proberen te wijzigen. Velt God maar een keer per jaar een oordeel? Nee, er bestaat ook een uitspraak dat God da gelijks oordeelt. Hoe is dat met elkaar te rijmen? De Baal Sjem Tov, een beroemde rabbijn uit de eerste helft van de achttiende eeuw, verzoende de uitspraken met elkaar. Hij vertelde het ver haal over een waterdrager. Toen hij met water een berg opsjouwde klaagde hij tegenover een vriend over zijn bestaan. Hij was oud en ziek, had geen familie en geen geld om goed voor zichzelf te zorgen. Hij zag het helemaal niet meer zitten. Maar de volgende dag kwam de vriend de water drager weer tegen. Dit keer sjouwde hij echter fluitend het water de berg op. Vanwaar die ver andering? Volgens de Baal Sjem Tov bepaalt God op Grote Verzoendag wat er te gebeuren staat, maar be paalt Hij dagelijks hoe we staan tegenover wat er op onze weg komt. Als ons iets goeds ten deel valt, zijn we daar dan blij en tevreden mee of hebben we niets in de gaten? Of, erger nog, blij ven we ons tekort gedaan voelen? En als we ziek worden, belazerd worden, onheus behandeld, als we ten dode zijn opgeschreven of dierbaren verliezen, als we worden ontslagen of ons bedrijf failliet zien gaan - hoe reageren we dan? Moedig of met wrok. Kwaad of genieten we van de nieu we verbondenheid die ontstaat met familie en vrienden? Doen we alsof onze neus bloedt of ge bruiken we de situatie om orde op zaken te stel len, ruzies uit te praten, contact te herstellen, nieuwe mogelijkheden aan te boren? God bepaalt dagelijks hoe we zullen reageren en doet dat niet willekeurig, maar op grond van het I TAMARAH BENIMA goede of kwade dat wij doen. De niet-religieuzen kunnen God uit deze rede nering weglaten. Waar het om gaat is dat we on ze houding kunnen beïnvloeden door goede dingen te doen. Goede dingen voor onszelf: de rommel opruimen, gezonde dingen eten, naai de kapper gaan, zorgen dat onze kleren schoon zijn, brie ven beantwoorden, rekenin gen betalen, schulden afbeta-1 len, een testament opstellen. Goede dingen voor anderen: een zieke bezoeken, een ver- jaarskaart sturen, ruzies bijleg gen, een kennis aan een baarf helpen, een vriend op weg hel pen met oplossingen voor prd blemen. Het goede dingen doen voor L mensen die we niet kennen zt ik er met opzet niet bij, want j velen vinden het gemakkelijke om goed doen voor de werelq dan orde op zaken stellen in j hun eigen bestaan. Goede dingen doen is ook: nii schelden, geen wrok koeste ren, iemand niet kwetsen en zo verder. Het klinkt allemaal futiel in hi licht van de wereldproblemei maar oorlogen beginnen va: met 'kleinigheden'. De Tempi in Jeruzalem werd verwoest, zeggen de rabbijnen, omdat één man werd beli digd en overliep naar de Romeinen. Hij gaf ze c informatie die nodig was om Jeruzalem met de grond gelijk te maken. Als die ene man met eer-, bied was behandeld, was het joodse volk niet 1 over de aarde verstrooid geraakt en was er mis- schen nooit een Israëlisch-Palestijns conflict get weest. I| Is dat hersenspinnerij? Osama bin Laden werd door zijn vele oudere broers talrijke malen ver nederd. Dat zou een bron zijn van de haat die h| op de wereld bekoelt. In Zwitserland heeft een man vijftien mensen doodgeschoten omdat hij >i onheus zou zijn behandeld, door de overheid, Mensen als bin Laden, de Zwitserse schutter entf de overloper naar de Romeinen zijn niet meer -t voor rede vatbaar. In het wilde weg vieren zij hun agressie en frustratie bot. Daardoor worder allerlei mensen in rouw worden gedompeld, dii geen enkele schuld hebben aan de oorspronke-1 lijke krenking van doorgedraaide gekken of mis dadigers. Of we zelf met dat soort geweld te maken krij gen, hangt niet van onszelf af, maar van 'het toi val' zeggen de niet-gelovigen of 'van God' zeg gen de gelovigen. Maar onze eigen houding hel ben we wel in de hand. Wat Makiri dag na dag 'goed' heeft gedaan om zo lofwaardig met de dood van zijn kind om te gaan, weet ik niet. Wel) dat hij een voorbeeld is. Zeker in deze tijd wa; ,we ons allen bewust zijn dat we met geweld te maken kunnen krijgen dat niet specifiek tegen L ons is gericht, maai' ons wel kapot kan maken. door Irene Nieuwenhuijse Het klinkt als science fiction, maar het is werkelijkheid. In de onderzoeksreactor in Petten wor den patiënten die lijden aan het kwaadaardige hersentumor glio- bastoom bestraald met neutro nen die direct afkomstig zijn van de reactor. Het gaat vooralsnog om een proef die al weer tien jaar duurt. „We staan aan het begin van een nieuwe kankertherapie. De verwachtingen zijn hoopvol." Doctor ingenieur Finn Stecher- Rasmussen pakt het groene de monstratiemasker. De twee kruisjes aan weerszijden geven de plaats aan waar de neutro nenstraling plaats heeft. Een pa rallelle bundel komt regelrecht uit de kem van de Hoge Flux Reactor, die naast de behandel ruimte in de reactorhal in het waterbassin staat. Al tien jaar werkt kernfysicus Stecher-Rasmussen van NRG, het nucleair kenniscentrum in Nederland, samen met artsen aan het onderzoek. Het is ge richt op patiënten die lijden aan de zeer kwaadaardige hersentu mor gliobastoom. De tumor die zich als een inktvis met tenta kels nestelt in de hersenen, is ongeneeslijk. Uit de eerste proeven blijkt dat deze bestraling een positief ef fect heeft op de levensverwach ting. Daarnaast is de behande ling minder belastend dan con ventionele methoden en is de kwaliteit van het leven in die laatste fase van het leven beter. De behandeling in Petten die Experiment: hersentumor opblazen met straling uit kernreactor Petten Boron Neutron Capture Thera py (BNCT) heet, bestaat uit twee fasen. De patiënt krijgt de dag voorafgaand aan de bestraling een boriumhoudende stof inge spoten. Deze stof hoopt zich op in de tumor. De tumor wordt vervolgens bestraald met neu tronen. De reactie van de neu tronen met de boriumhoudende stof in het hoofd vernietigt de kanker. Het gezwel wordt als het ware in het hoofd opgeblazen. De geleerde, opgeleid in Kopen hagen en Utrecht, toont in de Hoge Flux Reactor in Petten de kale behandelruimte, die direct naast de reactorhal ligt. Dikke witte muren van beton, gewa pend met plaatstaal en blokken lood zijn bekleed met kunststof waarin boorzuur is verwerkt. De wastafel en de behandeltafel zijn de enige aankleding. Het luikje in de muur dat ongeveer de grootte heeft van vijftig bij vijftig centimeter intrigeert. Hierachter is immers het inge wikkelde systeem van buizen waar de neutronen worden ge filterd en gezuiverd voordat ze in het hoofd van de patiënt hun werk doen. Tijdens de behande ling ligt het hoofd van de patiënt voor dit luikje. De eerste fase van het onder zoek is bijna afgerond. Een voorzichtige vooruitblik: „We staan aan het begin van een nieuwe bestralingsmethoden voor de behandeling van be paalde typen kanker. We weten nu precies hoe nauwkeurig de dosis bestraling moet zijn. Dat is enorme winst, want in het verle den - ik spreek dan over proe ven in 1950 in Amerika - zijn daar fouten mee gemaakt. Be halve het kankergezwel werd Het interieur van de kerncen trale van Pet ten, waar de de bestraling plaatsvindt. Foto: John Oud ook het gezonde weefsel onher stelbaar aangetast. Bij conven tionele bestralingsmethoden treedt nog steeds stralingsscha- de van het gezonde weefsel op." Fysicus Ben Mijnheer, verbon den aan het Antoni van Leeu wenhoek ziekenhuis in Rotter dam, denkt daar anders over. „De BNCT- methode is een ont zettend goed idee en in principe heel slim, maar de winst tegen over onze eveneens zeer ge avanceerde methode is gering. Het probleem is nog steeds dat het borium zich niet alleen in de tumor ophoopt, waardoor een specifieke bestraling moeilijk blijft." Vanuit vijf ziekenhuizen in Eu ropa komen de proefpersonen naar Petten. Rasmussen ver wacht dat de proeven die even- eens.plaats hebben in onder zoeksreactoren in de Verenigde Staten, Zweden, Finland, Tsje chië en Japan in de toekomst ook toegepast kunnen worden bij andere tumoren zoals huid- melanomen. Ook denkt hij dat de patiënten straks niet meer op de operatietafel moeten vooraf gaand aan de bestraling. Maar voorzichtigheid is gebo den. In 2002 begint de tweede fase van het onderzoek. Dan worden de klinische effecten van de behandeling bij de pati ent bekeken. Maar ook dan gaat het nog steeds om onderzoek, zegt hij keer op keer. Als hij een 'serieuze gok' doet, verwacht hij niet dat de methode voor 2005 een reguliere therapiemogelijk heid wordt. Ook is het volgens hem zelfs mogelijk dat de be handeling te zijner tijd in zie kenhuizen plaats heeft. Dan moet de neutronenstraling mid dels versnellers geproduceerd kunnen worden. Professor dr. B.J. Slotman van de Vrije Universiteit van Amster dam, hoofd afdeling radiothera pie, is iets minder enthousiast. Slotman is vanaf het begin be trokken bij de proeven. Verschil lende van zijn patiënten zijn in Petten bestraald, terwijl de ove rigen altijd tussen de bestralin gen door in het VU verblijven. „BNCT is een uitermate interes sant concept. Maar of het de op lossing en de nieuwe ontdekking voor kankertherapie is, weet ik nog niet. Het wachten is toch nog steeds op het middel dat zich alleen in de tumor nestelt en op de mogelijkheid een stra lingsbundel zo te laten werken dat hij zich diep genoeg kan in boren. Die magische oplossing is er helaas nog niet." den haag/anp - Moeders hc den vaak na een paar weken met het geven van borstvoedü omdat zij bang zijn dat ze weinig moedermelk hebbi' Dat blijkt uit onderzoek TNO Preventie en Gezondhi heeft verricht in opdracht v1 het Voedingscentrum. De an is dikwijls niet terecht. Ook andere misvattingen zijn de oorzaak van dat vrouwen na enkele weken overstapp op flesvoeding. Veel oudf denken dat borstvoeding alle3 in de eerste zes weken van 1c lang is voor de gezondheid va de baby. Het Voedingscentn beveelt aan minstens zes ma: I den de borst te geven, omdat beschermende werking i borstvoeding toeneemt met duur van de periode dat de ba1 de borst krijgt. Het Britse farmaceutische 1 I drijf Xenova is in België gest met het testen bij mensen v1 een vaccin tegen nicotine. e De antistoffen die het vacr oproept voorkomen dat nicoti de hersenen kan bereiken daar zijn rustgevend effect k' uitoefenen. Het vaccin is in e ste instantie bedoeld om m<rc sen die al gestopt zijn met rok 'E te behoeden opnieuw voor verleiding van de sigaret te l zwijken. Wanneer de nicotii blokkerder op de markt komtlv nog niet bekend. I c

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14