Leger ingezet na bomalarm Marokkaanse organisaties vormen crisisteam Chaos rond NBBS Baby naar ziekenhuis na wilde achtervolging ouders Postbank Almere laat islamitische basisschool bewaken Leidsch D< Extra pagina's Leidens Ontzet Afsluiten tunnels in Amsterdam en Rotterdam ontwricht verkeer Randstad NR. 42732 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch life Dagblad donderdag 2~J SEPTEMBER 2001 VRAGEN 071-5128030 Regelmatig zon 9-20° vflEi 1J.4 lok ongehuwden 1 aanmerking »or IVF ;uc 1 m I oei iiderdorp: AWL oet 'bordeel' >k aanpakken raak en Riedel iet stille trom uit ad van Ter Aar en stemmen met fusie van menveilingen peciale lariniers taan paraat ihoudingen op ein Petten 1 - Bij het Gemeenschap- Centrum voor Onderzoek Europese Commissie in Petten zijn vanmor- iree nog onbekende man- ingehouden, omdat zij in varen van valse identiteit- ten. GCO is eigenaar van cleaire onderzoeksreactor t terrein, dat naast dat van ergieonderzoeks Cen- «Jederland (ECN) ligt. i vliegticket v York omlaag io - Amerikaanse lucht- laatschappijen zijn van un prijzen drastisch te en. De maatregel is vol- ^>elta Airlines bedoeld om bliek over de vliegangst anslagen heen te helpen ezetting van de vliegtui- er op peil te krijgen. De ers zullen vooral gel- or vluchten richting New Icomplexen phol en A'dam dam - Tegenover de ou- eerstoren op Schiphol- ordt een nieuw Dorint- ebouwd. In het vierster- tel komen 442 kamers en conferentieruimtes. In 03 moet het hotel wor- opend. Dorint gaat ook uw hotel bouwen aan de jke Handelskade in Am- tussen de passagiers- en het toekomstige gebouw. Dit hotel krijgt ers, zestien conferen- en een ballroom voor ten. De totale investe- beide hotels bedraagt joen gulden. 'Kunnen we nu wel of niet op reis?' door Annet van Aarsen leiden - De chaos en verwarring rond de met ondergang be dreigde NBBS is compleet. Dui zenden gedupeerde reizigers bellen momenteel met de Stich ting Garantiefonds Reisgelden (SGR) omdat ze hebben ge hoord dat ze alsnog volgens hun boeking op reis kunnen. De SGR is echter geen reisbureau. De boodschap die de bellers te ho ren krijgen, is dat het fonds slechts geld uitkeert. Toch bestaat er een mogelijk heid dat de vakantiegangers van de NBBS op reis kunnen. Travel Unie, de reisorganisatie die NBBS wilde overnemen, heeft afspraken gemaakt met het ga rantiefonds. Travel Unie pro beert nu zo veel mogelijk NBBS- klanten over te nemen. Zij kun nen zich met boekingsformulier en betalingsbewijs melden bij de reiswinkels van Travel Unie (onder andere Arke en Holland International). „Wij kijken vervolgens of hun reis alsnog kan worden uitge: voerd", zegt voorzitter A.J. Bak ker van 4e Raad van Bestuur van Travel Unie. „We garande ren de hotels en de reisagenten in het land van bestemming dat ze hun geld krijgen, de SGR be taalt ons vervolgens de kosten uit. De reizigers hebben er op die manier financieel geen om kijken meer naar. Het is een ver snelde procedure voor de reizi gers en het geeft wat lucht op de markt." Niet alleen de reizigers weten niet meer waar ze aan toe zijn. Ook de verwarring rond de kri tieke financiële positie van de NBBS is inmiddels groot. Tallo ze geruchten duiken op. Dat de Haagse rechtbank de aanvraag voor surceance van betaling heeft afgewezen, bijvoorbeeld. Dat klopt niet, NBBS Reizen heeft het verzoek vanochtend ingediend. Directeur B.J. van der Zijl hoopt vanmiddag uitslag te hebben en eerste gesprekken te kunnen voeren met de bewind voerder. Inmiddels wordt er door betrok ken partijen flink met beschul digende vingers naar elkaar ge wezen. ING Bank, de huisfinan cier van NBBS, zegt dat ze het krediet van de NBBS heeft stop gezet nadat Travel Unie de over name van de noodlijdende Leid- se reisorganisatie had afgebla zen. Travel Unie beweert echter dat daar geen sprake van is maar dat de ING de eerste stap heeft gezet. Pagina Economie: Zware tijden voor NBBS-werkne- mers RiJswiJK/gpd - Een drie maan den oude baby die achterin een auto lag is gisteren in een zie kenhuis in Delft ter observatie opgenomen na een wilde ach tervolging van haar ouders. De man (29) en de vrouw (21) uit Rijswijk reden rond 09.50 uur zonder te betalen weg bij een benzinestation in Den Haag. Een auto van de recherche zette de achtervolging in. Het Rijswijkse echtpaar scheur de daarop over een fietspad, sneed een talud af en botste ver volgens tegen een leswagen waarmee net een rijexamen werd afgenomen. De vluchten de chauffeur reed daarna over (advertentie) 4,6% De verrassend hoge rente die u krijgt met Postbank Internetsparen. Drie keer klikken en u krijgt de hoogste rente van Nederland op een internetspaarrekening. Maar liefst 4,6%. En zonder dat uw geld vaststaat. U kunt er gewoon altijd over beschikken. Begin dus vandaag nog met Postbank Internetsparen. Een rekening heeft u zo geopend en ook het overboeken van uw spaargeld is heel eenvoudig. U regelt het op postbank.nl makkelijk Gewapende militairen bewaken de afgesloten Botlektunnel in Rotterdam. Ook de Beneluxtunnel in Rotterdam en de Zeeburger- en Coentunnel in Amsterdam werden vanoch tend na een bomalarm afgesloten. Enorme files waren het gevolg. Foto: GPD/Roel Dijkstra de trappen van het Rijswijkse NS-station. Pas daarop werd de auto klemgereden. Tijdens het aanhouden van de vrouw en de man vielen twee grote honden, die ook in de auto zaten, de po litieagenten aan. Eén van hen liep een beet in zijn enkel op. De baby zat weliswaar in een kinderzitje, maar dat lag los op de achterbank. Het kindje lag rustig te slapen toen de agenten de auto onderzochten. Uit voor zorg en omdat het toch wat blauwe plekken leek te hebben, is de baby opgenomen. Bij ver der onderzoek bleek dat de auto van het echtpaar ook nog gesto len was. rotterdam-amsterdam/gpd - Bommeldingen in vier tunnels in Amsterdam en Rotterdam heb ben vanmorgen voor een enorme verkeerschaos gezorgd. Hoewel de waarschuwingen zeer serieus aandeden, bleek het uiteindelijk om loos alarm te gaan. De Coen- en Zeeburgertunnel in Amsterdam en de Botlek- en Be neluxtunnel in Rotterdam wer den voor een groot deel van de ochtend afgesloten met contai ners. Zwaar bewapende militai ren - onder meer van de bijzon dere bijstandseenheid van het Korps Mariniers - controleerden het verkeer, dat rond negen uur weer mondjesmaat op gang kwam. Boven de tunnels vlogen legerhelikopters. Volgens een gedetailleerde, ano nieme brief, die gistermorgen bij het ANP werd bezorgd, zouden in drie tunnels rond acht uur vanmorgen bommen ontplof fen. Die brief werd onmiddellijk doorgespeeld naar de politie. Een expert van justitie beoor deelde de brief als 'serieus', waarop politie en justitie tot de zware maatregelen besloten. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) weigerde vanmor gen ieder commentaar. Vol gens een woordvoerder van De fensie hebben de bewindslieden van binnenlandse zaken, justitie en defensie vannacht in onder ling overleg besloten tot de ge combineerde inzet van politie en militairen. Volgens de talloze automobilis ten, die maar mondjesmaat over de enkele vrijgegeven rijstroken door de tunnels mochten rijden, traden de militairen en agenten streng op. Militairen met bivak mutsen probeerden de automo bilisten ver van de toegang te houden. Volgens de politie raak te het publiek niet in paniek. Na enkele uren werden de tunnels gedeeltelijk weer opengesteld voor verkeer. Het scheepvaartverkeer over het Noordzeekanaal werd gestremd. De draagvleugelbootdienst Fast Flying Ferries in IJmuiden heeft vanochtend op last van de Ha vendienst in Amsterdam stilge legen. Schepen bij de Nieuwe Waterweg - waar de Benelux tunnel onderdoor gaat - onder vonden geen hinder van de bommeldingen. Pagina Binnenland: Scherpschutters op A15 en heli's boven Pernis amsterdam/gpd - Zestig Marokkaanse organisaties in heel Nederland hebben een crisisteam gevormd, dat moet voorkomen dat moslims het doelwit worden van racistische acties. Sinds de aanslagen in de Verenigde Staten zijn moskeeën en islamitische scholen in Neder land regelmatig geconfronteerd met brandstichting en vernielingen. Volgens A. Menebhi van de Stedelijke Marokkaanse Raad in Amsterdam, bestaat er veel angst binnen de Marokkaanse gemeenschap. „We zitten echt in een kli maat van haat tegen migranten. Op het werk en op scholen worden moslims regelmatig geconfronteerd met hatelijke opmerkingen. Onze organisaties in Frank rijk en België begrijpen totaal niet dat juist in het tole rante Nederland deze aanvallen plaatsvinden tegen Ma rokkanen." „Met het crisisteam willen we de eigen gemeenschap op de hoogte houden en oproepen zich niet te laten provo ceren. We willen proberen te zoeken naar vormen van een tolerante samenleving en praten over wat burger schap inhoudt. We willen de Marokkaanse gemeen schap niet het vertrouwen in de democratische rechts staat laten kwijtraken", aldus Menebhi. De coalitie van Marokkaanse moskeeën, vrouwen- en jongerenorganisaties willen via het crisisteam hun standpunt duidelijk maken dat zij geen enkel begrip hebben voor de aanslagen in de Verenigde Staten. Uit slagen in enquêtes zoals die de afgelopen week naar buiten kwamen en waaruit zou blijken dat nogal wat Marokkanen daarvoor begrip hebben, wijst het team van de hand. Menebhi zegt zijn twijfels te hebben over die uitslagen en noemt ze niet betrouwbaar. Eerder deze week vroeg de Marokkaanse Raad in Am sterdam om politiebescherming voor alle moskeeën en islamitische scholen in de hoofdstad. Burgemeester Co- hen wees dat verzoek gisteren in een gesprek met verte genwoordigers van de Marokkaanse gemeenschap af. Wel is hij bereid agenten naar wijken en scholen te stu- (advertenties) ■Rentewijzigingen voorbehouden door Bart Vuijk almere - Verslaggevers die mi crofoons onder de neus duwen van vierjarige kinderen met de vraag 'wat vind jij van die aan slagen', onophoudelijk telefoon tjes met bedreigingen, politie zichtbaar aanwezig op het schoolplein, fotografen in de bosjes. Al-Iman, de islamitische basisschool in Almere, heeft be tere tijden gekend. Hoewel de school de beschuldi ging heeft weerlegd dat er een 'haatkalender' is verspreid die zou aanzetten tot terreur, bleek het vanwege de telefonische be dreigingen toch nodig de school onder politiebewaking te stellen. Ouders zijn bang voor de veilig heid van hun kinderen, maar volgens voorzitter Salihi van het schoolbestuur zijn er geen kin deren van school gehaald. De politiebewaking strekt zich ook uit tot de twee moskees in Al mere Stad. De commotie is allemaal ont staan vanwege de 'haatkalender' die gisteren in De Telegraaf werd afgedrukt. De kalender werd in verband gebracht met de terreuraanslagen in Amerika. Inderdaad is op de kalender een neerstortend vliegtuig te zien met op de achtergrond de skyli ne van New York. Dit slaat vol gens al-Iman echter niet op de terreuraanslagen, maar op een neergestort Egyptisch vliegtuig twee jaar geleden. In die uitleg wordt de school gesteund door de BVD. Het bericht in De Telegraaf leid de gisteren evenwel tot een stormloop van de pers op het schooltje aan de Waddendreef. Pagina Binnenland: commentaar Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Straat. Postcode Telefoon _Plaats n controle nabezonjng) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1^5 staatslot met automatische betaling 48,53 (Fi 106.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 <fl 107.95) a, automatische beeung s **1 banfc-^ronuwner Handtekening: Q Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl leiden - De stad maakt zich op voor de herdenking en viering van Lei dens Ontzet. Zo ook deze krant, met een serie - die vandaag begint - van zeven geheel aan dit feest gewijde pagina's. Een fan van hutspot? We nodigden zes koks van bekende Leidse restau rants uit om een apart recept te bedenken. Behalve de overmijdelijke uien en winterpenen, vindt u de komende dagen daarom ook chorizo, zonne bloempitten of knolselderij in de stamppot Tekenaar Maarten Wolterink maakt een dagelijkse strip. 'Rond de derde' verhaalt over wat het feest in zijn ogen met de Leidenaars doet. In een serie komt de Tachtigjarige Oorlog aan de orde, waar de 3-oktober- feesten uiteindelijk uit zijn voortgekomen. Wat gebeurde er voordat de geuzen in hun platbodems door de ondergelopen polders voeren en de uitgehongerde stad in 1574 bevrijdden? En duurde die oorlog eigenlijk wel tachtig jaar? Dreigende tekorten en tegenvallende inkomsten bezorgden het bestuur van de 3 October-Vereeniging hoofdbrekens. Uiteindelijk gaat het feest door, zonder dat onderdelen zijn vervallen. Maar wat zal de toekomst brengen? Die vraagt houdt ook het bestuur van de vereniging zeer inten sief bezig.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1