Journaal wil extra steun De herkenbaarheid van All Stars MEDIA Het oudste bedrijfsblad ter wereld stopt ermee Publieke omroep gaat fors investeren Redactie tegen naam fusiekrant Des Bouvrie maakt nieuw programma Iedereen heeft wel in een Swift Boys gevoetbald 'Internetactiviteiten geen kaskraker, maar noodzaak' Radio 538 op Curasao KIJKCIJFERS jFM in teken live-optredens hilversum/mederedactie - Ra dio 3 FM staat van 8 tot en met 14 oktober in het teken van li ve-optredens en opnames van concerten en festivals van de afgelopen tijd. 3FM geeft de he le week kaarten weg voor live- optredens. Centraal in de actie week staan het concert van Live iri Ahoy' op donderdag 11 okto ber en een exclusief 3FM-con- cert van Kane op vrijdag 19 ok tober. hilversum/mediaredactie - Jan des Bouvrie gaat vanaf volgende maand een nieuw woonpro- gramma presenteren bij SBS 6. Wonen met Jan is de titel van het programma waaraan ook zijn echtgenote styliste Monique des Bouvrie meewerkt. In het woonprogramma richt Jan des Bouvrie een vertrek in voor mensen die net een nieuw huis gekocht hebben.Monique des Bouvrie vult zijn ontwerp verder in met kleuren, stoffen, meubels en accessoires. Verder neemt Jan des Bouvrie de kijker elke week mee naar toonaangevende steden om te laten zien wat er wereldwijd op het gebied van wonen gebeurt. Daar signaleert hij trends op straat en bezoekt hij bekendhe den die hem rondleiden in hun vaak fabelachtige huizen. In de steden die Jan bezoekt neemt hij een voorwerp mee voor de mensen voor wie hij het nieuwe huis inricht. Dat kan een bijzon dere stof zijn, maar ook een broodrooster of een schemer lamp. Wonen met Jan is vanaf zater dag 13 oktober wekelijks te zien bij SBS 6 tussen 19.40 en 20.10 uur. dinsdag 25 SEPTEMBER 200 hilversum/anp - Het NOS Jour- naal wil op korte termijn een ex tra financiële bijdrage van 'enke le miljoenen'. Daarover gaat de hoofdredactie van de nieuwsuitzending praten met de raad van bestuur van de NOS. Het extra geld is volgens de hoofdredactie nodig wegens de verhoogde paraatheid van de medewerkers na de aanslagen in de Verenigde Staten. Sinds 11 september is het Jour naal feitelijk 24 uur paraat, ter wijl daar tot dusver nog geen ex tra financiële middelen tegen over staan. Volgens een NOS-woordvoerder zitten de extra kosten met name in personeelsinzet (soms is 's nachts een presentator voor de zekerheid aanwezig) en techni sche middelen, zoals straalver bindingen. Juist maandag praat de raad van toezicht van de NOS (omroep voorzitters) over een plan van de raad van bestuur om Neder land 2 over enkele jaren geleide lijk te laten uitgroeien tot een 24 uurs nieuwszender. Daarin krij gen de Journaals ook een pro minente rol. groningen/anp - De hoofdre dactie van het Nieuwsblad van het Noorden kan zich niet vin den in de naam Dagblad van het Noorden. De directie wil dat dit de titel wordt van de nieuwe krant, die voortkomt uit een fu sie tussen het Nieuwsblad van het Noorden en het Groninger Dagblad/Drentse Courant. De hoofdredactie van het Nieuwsblad vraagt de Raad van Commissarissen, die volgende week moet beslissen, om de titel Nieuwsblad van het Noorden aan te houden. Dit is ook het advies van een extern bureau. De redactieraad van het Gronin ger Dagblad/Drentse Courant sprak eerder zijn veto hierover uit. In de titel Dagblad van het Noorden kan de redactie van deze kranten zich wel vinden. „Dit is een mooi compromis. Wij hebben dit duizend maal liever dan Nieuwsblad van het Noorden", zegt J. Schlimbach, lid van de redactieraad van het Groninger Dagblad. De directie van Hazewinkel Pers stelt dat bij een fusie tussen ge lijkwaardige kranten, niet voor de naam van een van de twee kan worden gekozen. De cast van de nieuwe reeks van All Stars. Foto: GPD delft/anp - Deze maand ver schijnt het laatste nummer van de Fabrieksbode, het oudste be drijfsblad ter wereld. Het telde 121 jaargangen. Het blad hield de werknemers van de oor spronkelijk Nederlandsche Gist Spiritusfabriek, later Gist-Bro- cades en weer later DSM in Delft op de hoogte. Met zijn verschijning in 1882 legde de Fabrieksbode de basis voor de bedrijfsjournalistiek. Honderd jaar later bleek het vol gens het Guinness Book of Re cords het oudste onafgebroken verschenen bedrijfsblad ter we reld. Het einde kwam omdat het blad niet meer past in de huidi ge organisatie. De fabriek is op gegaan in DSM en aan een DSM Gist blad is geen behoefte meer. De sociaal voelende oprichter van de fabriek, Jacobus Comelis van Marken, had een scherp oog voor het wel en wee van zijn werknemers. Hij gaf niet alleen leiding aan de fabriek, hij sticht te ook de eerste tuinstadswijk in ons land. Agnetapark Arbeiderswijkjes waren er al eer der maar de bewoners waren droefgeestig gehuisvest: klein, donker en opeengehoopt. Het Agnetapark, vernoemd naar zijn vrouw, werd ontworpen door de fameuze tuinarchitect Louis Paul Locher. De woonwensen waren onderzocht door zijn vrouw en door de eerste maat schappelijk werkster in ons land, Marie Kruseman, werk zaam op de afdeling Belangen van het Personeel. Eerder in 1880 had Van Marken al het eer ste pensioenfonds binnen het particuliere bedrijfsleven opge richt. Over deze ontwikkelingen be richtte de Fabrieksbode vanzelf sprekend. Maar ook kende het blad primeurs als de benoeming in 1884 van de eerste bacterio loog in dienst van een industrië le onderneming, de invoering van de 8-urige werkdag in 1918, de genezing in 1945 van de eer ste Nederlandse patient dankzij Delftse penicilline, zuiverings methodes van afvalwater of de lancering van een revolutionair bakkersgist. Het einde van dit tijdperk wordt gemarkeerd met de aanbieding op 3 oktober van de complete editie van de Fabrieksbode aan de Koninklijke Bibliotheek. Aangespoord door het (interna tionale) succes van de Swift Boys (een Emmy, een Zilveren Roos en diverse remakes) begint de VARA- comedy All Stars vandaag aan een nieuwe, derde reeks afleve ringen. Terwijl bij de makers de vraag inmiddels leeft of het niet beter is te stoppen. Ondanks de gouden formule, want „de her kenbaarheid is voor iedereen groot." door Eric de Bie Hilversum - Bijna elke mannelij ke dertiger c.q. veertiger speelt wel in een Swift Boys of heeft er in gespeeld. Mijn club, inmid dels ter ziele, heette Actif in Hil versum en elke week was het weer de vraag of we op zondag met elf man op het veld zouden staan. Vanaf donderdag werd er door de aanvoerder druk getele foneerd en bij het verzamelen op zondagochtend in de kroeg, waar we meestal enkele uren daarvoor nog uitgebreid af scheid hadden genomen, was het steeds de vraag of we com pleet zouden zijn. Nog wat licht in het hoofd ver trokken we dan vol goede moed naar Bilthoven of Loenen om daar bij de plaatselijke voetbal vereniging de dauw van het gras te schoffelen. Soms wonnen we en vaak speelden we alleen goed. Om dan in onze eigen kantine de uitgeprobeerde vrije- trapvarianten van die ochtend nog maar eens door te nemen. Jongensachtig „Veel mensen herkennen dit en dat is ook de kracht van All Stars", weet Frank Ketelaar, één van de vijf scenarioschrijvers die aan de nieuwe serie van dertien afleveringen heeft gewerkt. Ook door die reeks loopt weer als ro de draad de jongensachtige vriendschappen tussen de spe lers van Swift Boys, die op weg naar hun volwassenheid regel matig kinderlijk gedrag verto nen. Het idee voor All Stars ontsproot jaren geleden aan het brein van scenarist Mischa Alexander. Ge ïnspireerd door vriendenfilms als Diner en St.Elmo's Fire schreef hij een script, bestaande uit losse sketches, rond het the ma voetbal. Voor Alexander was daarbij de essentie „datje heel hard iedereen aan de kop kan zeuren, in een poging de vriend schap bij elkaar te houden, maar dat dat uiteindelijk ave rechts werktlegt Jhij iiezp week in de VARA-gids uit. Alexander worstelde echter lan ge tijd met het script, maar tóen dat eenmaal in de handen van regisseur Jean van de Velde ge raakte, was de film All Stars (1996) snel een feit. Op het suc ces van de rolprent volgde de tv- serie en daarna de internationa le erkenning. All Stars won een Emmy Award en een Zilveren Roos, de film kreeg een succes volle remake in België (Team Spirit), in Engeland, Spanje en Italië wordt momenteel aan re makes gewerkt en op de Austra lische, Israëlische en Finse tele visie was de Nederlandse serie met ondertitels te zien. Vooral het feit dat er in All Stars ge blowd wordt en er een homofiel meevoetbalt doet het goed in het buitenland. Simpel „En voetbal is een internationa le bezigheid", verklaart Ketelaar verder het succes. „Blijkbaar spreekt de sfeer ook aan. Het idee is natuurlijk ijzersterk en inderdaad Yp_pr.de Jtiancl liggend. Maar de beste formules zijn, vaak de meest sirrtpele. Je haalt ze uit het dagelijkse leven. Zelf voetbal ik ook in een Swift Boys- achtig team: Buitenveldert 8. Bij het schrijven van de nieuwe af leveringen heb ik dingen ge bruikt die ik zelf heb meege maakt. Bij Buitenveldert geven we bijvoorbeeld steeds dezelfde naam op als iemand een gele kaart krijgt. Dat komt terug in All Stars." Het einde van de euforie is ech ter in zicht. Nadat de opnames van de nieuwe serie waren afge rond, hebben de makers al ge brainstormd over hoe het 1 verder moet. Volgens Jean de Velde 'houdt het variërt keer op'. „We zijn het draii ook buiten de het veld gaa ken, omdat je op een bepa moment qua voetbalplots uit bent gefantaseerd", zej in de Vara-gids. „We zijn a maal hardop aan het nade of we verder moeten na d< leveringen, en hoe." Van de Velde vindt wel dat unieke groep acteurs - me der anderen Jack Woutersi per van Kooten, Peter Paul Ier, Dirk Zeelenberg en Kat Schuurman - zo veel mogf bij elkaar moet blijven. „Je kunnen zeggen: we nemen mensen en maken een nie serie over andere karakters is een optie. Eerlijk gezegd ik al een arena in gedachte waar zo'n serie zou kunne len." All Stars is vanaf vanavoiu zien op Nederland 3 bij de om 19.00 uur. door Mandy Pijl Hilversum - Terwijl een aantal uitgevers resoluut de stekker uit internetprojecten trekt, gaat de publieke omroep flink investe ren. De omroep is van plan over vijf jaar zestig miljoen gulden per jaar te steken in de portal Omroep.nl. "Het is onze taak in de behoefte aan goede content te voorzien", aldus Michel Mol, coördinator internet voor de pu blieke omroep. Krantenuitgever PCM staakt zijn internetactiviteiten. En de pu blieke omroep gaat fors investe ren. Dat klinkt naïef. „Los van wat er op de beurs en de advertentiemarkt gebeurt, blijft het internetgebruik stijgen. Er is wel degelijk behoefte aan goede content. Het is de taak van de publieke omroep in die behoefte te voorzien. Dat wat met de zinkende dotcoms verlo ren dreigt te gaan, willen wij be houden. Het is aan de omroe pen om ook op internet brede maatschappelijke debatten te faciliteren en pluriforme con tent aan te bieden. Er is mo menteel geen omzetpotentieel, maar wel een noodzaak." Die noodzaak gaat klauwen met geld kosten. „Nog niet half zoveel als andere mediabestedingen. En om nog even op PCM terug te komen, daar speelde ook mee dat zij in de internethype met redelijk be perkte, kennis initiatieven start ten die te ver van hun bed wa ren. Kijk naar Spott.nl, de vei lingsite waar in eerste instantie een tv-programma aan was ge koppeld. Dat initiatief lag zo ver van de kerncompetenties van onder meer PCM, dat het niet vreemd is dat dat project is mis lukt." Maar ook een nieuwssite - nieuws is toch de core business van PCM - gaat op de fles. „Met de' nieuwssite EN.nl zette Michel Mol: "Het publieke logo naast het omroeplogo zal wennen zijn."Foto:NOS PCM een heel nieuw merk op de markt, losgekoppeld van zijn krantentitels. De naamsbekend heid van die merken is enorm en die van EN.nl nul. Dan wordt het moeilijk. Wij stellen onze in ternetactiviteiten expres ten dienste van de radio- en tv-pro- gramma's en merken. Internet is bovendien een additioneel me dium. Bijna niemand zal de site van Nova gebruiken als vervan ging van het programma. Wel om nog even iets na te zoeken. Van kannibalisme zal geen spra ke zijn." Wat gaat er precies veranderen op Omroep.nl? „Omroep.nl is vooralsnog een search engine, gericht op de content van de afzonderlijke omroepen. In de oude situatie krijg je, als je naar een onder werp zoekt, niet in één keer alle content die de omroepen daar over hebben. Je moet elke om- roepsite apart doorzoeken. Daar heeft een gebruiker geen zin in. Themasites gaan het hem mak kelijker maken. Wie straks naar alternatieve muziek zoekt, vindt in één keer dat wat de VARA en VPRO er over hebben. Dat wordt mogelijk door een unifor me navigatie en de komst van zo'n tien tot twaalf themasites." Ik las ook dat de ingreep nodig is omdat de sites van de omroepen te weinig bezoekers trekken. „De omroepen hebben bij el kaar opgeteld de grootste bezoe kersaantallen van alle mediasi tes. Maar dat kan beter. Er wordt door omroepen echt waanzinnig goede content aan geboden, waar vaak niemand van weet." Zijn de omroepen wel genegen tot zo'n intensieve samenwer- king? „Ik werk hier sinds mei dit jaar en de bereidheid tot samenwer king is me honderd procent meegevallen. Er is binnen de omroepen volledige consensus: we zijn al bezig met de imple mentatie. Het doet natuurlijk al tijd pijn om bezoekers aan een andere omroep af te staan. Maar daar zal ander bezoek voor te rugkomen. Wat even wennen zal zijn, is het verschijnen van het publieke logo naast het ei gen omroeplogo, dat elke om roep prominent boven aan zijn site heeft staan." Waarom zal dat zo'n pijn doen? „Juist op internet konden om roepen doen wat ze wilden, zonder al teveel afstemming met de anderen. Nu komt daar het besef van een gezamenlijk belang bij." Het weekblad Elsevier beticht de publieke omroep van vals spel. Jullie fungeren op internet als particuliere bedrijven, met ad vertenties en webwinkels, en als er geld nodig is trekken jullie een potje open of houden de hand op bij de politiek. „Complete onzin. De verkoop van merchandise door de om roepen is puur ten behoeve van de vereniging. Bij de RVU bij voorbeeld kun je voor weinig geld cd's kopen met radiopro gramma's. Dat is meer service dan een regelrechte kaskraker, geloof me. Tevens verbiedt de wet ons dienstbaar te zijn aan winst door derden. Advertenties, geëxploiteerd door de STER, le veren nauwelijks inkomsten op. Het is meer een vingeroefening om te zien hoe je op internet net als op tv reclame kunt maken. Bovendien is nu wel gebleken dat je momenteel met internet geen winst kunt maken. Er is dus ook niets om voor ander mans neus weg te kapen." Hilversum - Op Curasao is giste ren de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw van het Radio 538-complex op het Sea Aquari um. De planning is dat het ge bouw in december staat en Ra dio 538 dan de lucht in kan. Volgens directeur Erik de Zwart zal het radiostation voon een behoefte bij de Eui Nederlanders die graag band willen houden met t land. Bovendien biedt Antillianen de mogeli kennis te maken met het meen Radio 538. Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal 20.00 uur (23-9) NOS 3.8( 2. Studio Sport NOS 2.6 3. PSV-Galatasaray NOS 2.T 4. Spoorloos KRO 2.1! 5. Baantjer RTL 4 1.8! 6. Blik op de weg NCRV 1.6 7. Netwerk (17-9) NCRV 1.6 8. Ook dat nog KRO 1.5! 9. Spartak -Feyenoord NOS 1.5! 10. Kopspijkers VARA 1.5 Top 10 best gewaardeerde programma' S 1. Vinger aan de pols AVRO 7 2. A touch of frost KRO 7 3. Twee voor twaalf VARA 7 4. Spoorloos KRO 7 5. Kopspijkers VARA 7 6. Rijdende rechter NCRV 7 7. Law and order VARA 7 8. Gesprek minister president NOS 7 9. Dokument NCRV 7 10. Ook dat nog KRO Marktaandelen inc Nederland 1 16,3 (17) - Nederland 2 20,2 (20.4) - Nederland 3 8.9 (10.8) - RTL 4 16,0 (15) RTL 5 2,9 (4.9) - Yorin 6,8 (5.2) SBS 6 7,3 (7.3) NET 5 4,7 (2.8) V8 3,1 (2.8) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Lu onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De comni ele omroepen laten geen waardering meten. Tussen ha staan de marktaandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22