Reiswereld in Broers bekennen doodsteken Katwijkse jongen problemen na aanslagen Taliban verder geïsoleerd ■Kg Bulderbos bij Schiphol mag worden onteigend Nederlandse soldaten blijven in Macedonië Leidsch Dagblad $0ÊM IS vermiste lurger terecht BIG BUSINESS Verwoestende kracht Leidse coffeeshops nu gediplomeerd Leidsch Dagblad ALGEMEE arijnissen (SP) I veel meer eld uitgeven vachten i voor neer veiligheid gstgeest it lasten link stijgen faufiq wacht op lemocratischer ifghanistan jaston Durnez Mij zijn een volk van childers, maar durven o weinig kleur lèkennen Af en toe zon 16-17° (ï4®'|xw4 NR. 42730 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 25 september 2001 Werktijdverkorting voor 3000 mensen door John Oomkes/gpd utrecht - De reiswereld komt in grote problemen als gevolg van de aanslagen in New York en Washington. Reisorganisaties hebben werktijdverkorting voor een kleine 3000 Nederlandse werknemers aangevraagd. De branche houdt rekening met een scherpe omzetdaling in vliegtic kets als gevolg van de aanslagen in New York en Washington. De Nederlandse multinational BCD Holdings NV, schat de terugval wereldwijd op 20 a 25 procent in de laatste drieëneenhalve maand van 2001. De reisbranche-organisatie AN VR schat de teruggang in de toe ristische sector na de recente aanslagen nog ruimer in; afhan kelijk van de organisatie tussen de 20 en 70 procent. Bij Travel Unie (onder meer Arke Reizen en Holland International) gaan 2400 mensen korter werken. De Jong Intra Vakanties heeft werk tijdverkorting aangevraagd voor 70 medewerkers. Reisorganisa tor Thomas Cook (Neckermann Reizen) overweegt dezelfde maatregel in te stellen voor circa 200 werknemers. Vier van de vijf marktleiders hebben de afgelopen week in Amerika aangekondigd perso- litie Londen vist igensromp op in - De politie van Londen uit de rivier de Theems ongensromp zonder 1, armen of benen opge- jf De enige aanwijzing is een ;i je broekje met een was- schrift in het Duits. De re- che trekt sporen na in ïland, maar krijgt ook col- s uit Nederland op bezoek, h, Ie moord proberen op te in op een meisje waarvan imp bij het strand van Nul- v in het IJsselmeer, en het s d in de Nieuwe Waterweg k oek van Holland werd ge len. jllissement dreigt Sabena in - De Belgische lucht - laatschappij Sabena op een faillissement af te len. Een bemiddelaar van Igische ministerie van Ar- lis er vannacht niet in ge- een akkoord te bereiken de directie en de vak- tn over een reorganisatie it noodlijdende bedrijf. De ladirectie wil 1420 van de 12.000 banen schrappen. ic - De vermiste Tilburger Verweij is terecht. Zijn fa- vreesde dat hij omgeko- was bij de aanslag op het 1 Trade Center in New Uit schaarse contacten lem voor de aanslag had loeder opgemaakt dat hij vlakbij woonde. Verweij, iet meer in Amerika zit, de politie verzocht zijn ijfplaats geheim te houden zijn familie. ntallen auto's tst op A58 ingen - Op de zuidbaan eA58 (Vlissingen-Bergen om) vlak voor de Vlak in Zuid-Beveland zijn htend circa dertig auto's kken geraakt bij een ket- tsing. Een persoon raakte ewond. Daarnaast lie- lgens de politie ongeveer ensen schaafwonden op gden zo'n vijf personen ekpijn. De kettingbotsing oedelijk ontstaan door door Richard Mooyman en Oscar Vermeer HAARLEM - Het Bulderbos van Schiphol-tegenstanders mag worden onteigend. Dat heeft de Haarlemse rechtbank vanoch tend bepaald. Maar volgens Mi lieudefensie kan een ontruiming maanden op zich laten wach ten, aangezien er nog geen ont ruimingsbevel is. De uitspraak betekent een over winning voor Schiphol, maar de aanleg van de vijfde start- en landingsbaan is nog niet geheel veiliggesteld. Milieudefensie en andere grondeigenaren willen nu eerst een uitspraak in hoger beroep afdwingen. Pas dan kan er volgens Milieudefensie een ontruimingsbevel worden ver strekt. Schiphol is tevreden over het vonnis. „We zijn op alle punten in het gelijk gesteld", aldus een woordvoerster. De daadwerke lijke onteigening kan volgens haar niet onmiddellijk begin nen, maar waarschijnlijk wel binnen enkele weken. In dat ge val zal de ingebruikname van de vijfde baan geen vertraging op lopen, aldus de woordvoerster. De luchthaven heeft de grond dringend nodig. Als de baan niet (advertenties) De Omega Business Edition Zowel stationwagon als sedan, nu voor 27.225,— 59.996,-) www.opel.nl OPELS Gcm. brandaoücibt. cn CO,-uil*om, \tilpns Richiü|n 1999/I00IEG Bfni.moiorrn kmilirer vin 8,4 lot 10,4. LitcollOO lun: vin 119 ioi 9,6. COj gi'km: vin 286 icx 231 Dtorlmoiorm knu/liicr. vin 11.9 ioi 14,1. Utm/100 km: vin 8.7 tot 7,1. CO, p/km: vin 235 tot 191 noordwijk - Twee broers (17 en 15) uit Oegstgeest hebben bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag de 16-jarige Stephan Hendriksen uit Katwijk te heb ben doodgestoken. De twee werden drie uur na de fatale steekpartij op De Grent in Noordwijk aangehouden op de Noordwijkerweg in Rijnsburg. Een paar uur later waren snackbar Hap py Comer, de moskee van Noordwijk en kinderdagverblijf Wolkewietje - vlak naast de asielzoekerswoningen aan het Gruenepad - doelwit van vernielingen en racistische bekladdingen. Volgens burgemeester Van der Sluijs van Noordwijk zijn de vernielingen en be kladdingen hoogstwaarschijnlijk een re actie op de dodelijke steekpartij. Hij ba seert dat op de geruchten die in Noord wijk de ronde doen dat de verdachten van Marokkaanse afkomst zijn. Dit is niet het geval, benadrukt de gemeente in een officiële verklaring. De twee jongens heb ben allebei de Nederlandse nationaliteit. In de brief schrijft de burgemeester van Noordwijk verder dat het gemeentebe stuur het onaanvaardbaar vindt dat al lochtone medeburgers op deze wijze on terecht bij de steekpartij worden betrok ken. „We verwerpen iedere vorm van ra cistisch en discriminerend geweld, onge acht de motieven die hieraan ten grond slag liggen." De hakenkruisen en leuzen zijn 's middags door de gemeente verwij derd. Op het Bonaventuracollege, de school van de oudste van de twee jon gens die bekend hebben, is gisteren een minuut stilte gehouden ter nagedachte nis aan het slachtoffer. „De schok is he vig", zegt waarnemend rector Swildens. neel te ontslaan, zegt JA. Fente- ner van Vlissingen, president-di recteur van BCD Holdings. „Daarnaast zijn ze ertoe overge gaan salarissen terug te schroe ven. Hoewel BCD Holdings nog geen besluit heeft genomen, zullen ook wij er niet aan ontko men onze organisatie in oktober aan de verminderde omzet aan te passen." De Nederlandse reisgigant denkt daarbij uitdruk kelijk niet uitsluitend aan ont slagen of salarisvermindering, ook arbeidstijdsverkorting be hoort tot de mogelijkheden. BCD Holdings (in Nederland onder meer bekend via World- Travel, BTI, Rotting en Airtrade- /Vliegwinkel) is in Amerika nummer drie in zakenvluchten. Fentener van Vlissingen: „We werken onder meer voor bedrij ven als Pfizer en Pepsi. We heb ben eerst onze klanten geën quêteerd. Daaruit blijkt dat de zakelijke markt na ongeveer zes weken weer op negentig pro cent zal zijn van de omzet van voor 11 september. De toeristi sche markt zal er langer over doen. Zelf gaan we uit van een naijlend effect van zes tot negen maanden." Pagina Economie: Reiswereld kiest bewust voor kor tere werktijd Milieudefensie in beroep tegen ontruiming op tijd klaar is, kan Schiphol vanaf 2003 het aantal vliegbewe gingen niet verder uitbreiden. Ook kan de geluidshinder vol gens Schiphol dan niet worden beperkt. Schiphol verwacht niet dat Mi lieudefensie de ontruiming maanden kan rekken. Als Mi lieudefensie hoger beroep aan tekent, dan heeft dat volgens de woordvoerster geen opschor tende werking. De uitspraak be tekent niet dat alle hobbels rond de vijfde baan zijn gladgestre ken. Het wachten is vooral op de behandeling van de nieuwe Luchtvaartwet door de Tweede Kamer op 8 oktober. Burgemeester Van Houwelingen van Haarlemmermeer is blij met het vonnis. Hij hoopt op een spoedige realisatie van de vijfde baan. Hij wilde vanochtend nog niet vooruitlopen op de mogelij ke ontruiming, want de actie voerders hebben toestemming om tot en met vanavond te ver blijven in het Bulderbos. De burgemeester 'kijkt niet op een uurtje'. Van Houwelingen: „We verwachten dat Milieudefensie de afspraken nakomt." Pagina Buitenland Commentaar new vork- Vanuit de lucht is de vernietigende kracht van de aanslagen in New York goed te zien. Het gebied rond de plek waar het World Trade Center stond is volledig ver- woest. Het aantal vermisten in de Amerikaanse stad is thans vastgesteld op 6453. Er zijn 276 doden geborgen, waarvan er 206 zijn geïdentificeerd. Het aantal Neder landse slachtoffers bedraagt 3. Bij de aanval op het Penta gon in Washington zijn 118 doden gevallen, 118 mensen worden nog vermist. Foto: Reuters President Bush laat tegoeden Bin Laden bevriezen rijswijk/anp-rtr - Saudi-Arabië heeft zich vanochtend als een na laatste land gekeerd tegen het Afghaanse regime van de Taliban. Alleen Pakistan erkent het streng islamitische bewind nog. Ook de Verenigde Arabi sche Emiraten verbraken afgelo pen week de relaties met de Ta liban. Daarmee komt het regime steeds meer alleen te staan in de strijd tegen de Verenigde Staten na de aanslagen van 11 septem ber. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Colin Po well, liet gisteren doorscheme ren dat ook Pakistan binnenkort de betrekkingen met het Tali- ban-bewind zal verbreken. Po well sprak verder over het 'Tali- ban-regime dat zich voordoet als een regering'. Rusland heeft gisteren nog eens laten weten volledig achter de VS te staan. Het toonde zich be reid de Afghaanse Noordelijke Alliantie, die ook strijdt tegen de regerende Taliban, te helpen met wapens en uitrusting. Dat maakte de Russische president Poetin bekend na een bijeen komst met de leiders van de po litieke groeperingen in het par lement. Hij is overigens niet van plan militairen te sturen. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren opdracht gegeven tegoeden van de Saudische ter rorist Osama Bin Laden te be vriezen. Een woordvoerder van het Witte Huis maakte bekend dat opgespoorde tegoeden van de hoofdverdachte van de aan slagen van 11 september zijn ge blokkeerd. De president heeft tegoeden van 27 personen of groepen die van terrorisme worden verdacht, eveneens geblokkeerd. Onder de getroffen organisaties bevinden zich ook drie charitatieve instel lingen. De lijst zal nog worden uitgebreid, aldus Bush. Volgens het Witte Huis wordt met buitenlandse regeringen en financiële instellingen samenge werkt om de maatregelen uitge voerd te krijgen. Landen of be drijven die niet meewerken en met terroristen zaken blijven doen, lopen kans dat hun tegoe den in de' VS in beslag worden genomen. Hiertoe heeft Bush het Amerikaanse ministerie van financiën toestemming gegeven. De Taliban benadrukten van ochtend opnieuw dat ze zullen terugslaan naar iedereen die meewerkt aan aanslagen op Af ghanistan. „Iedereen die ons aanvalt of daarbij helpt is onze vijand en we zullen ook aansla gen op hen plegen", aldus een diplomaat van het ministerie van Defensie. Ondertussen gaat de speurtocht naar betrokken daders van de aanslagen op de VS nog steeds door. De Amerikaanse federale politie (FBI) en de immigratie- en naturalisatiedienst (INS) hebben in het onderzoek naar de aanslagen tot nu toe al meer dan 350 mensen aangehouden. Meer op pagina Buitenland morgen geeft de NAVO-Raad, het hoogste besluitvormende orgaan van het bondgenoot schap, de operatie groen licht. Morgen beëindigt de NAVO de inzamelingsactie van wapens van Albanese rebellen, waar 250 Nederlanders aan hebben deel genomen. Het is de bedoeling dat het vertrek van de militairen die nu in Macedonië zijn en de aankomst van de nieuwe lich ting elkaar de komende weken overlappen. De leden van de luchtmobiele brigade in Schaarsbergen, die nu in Macedonië zijn, gaan vol gens minister De Grave van de fensie in elk geval naar huis gaan. Aan de nieuwe NAVO-missie doen lichtbewapende militairen mee die de beschikking krijgen over helikopters en licht gepant serde voertuigen. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Nederland neemt met zeker honderd en maximaal tweehonderdvijftig man deel aan de tweede NAVO-missie in Macedonië. De operatie, die 'Amber Fox' gaat heten, komt onder leiding van Duitsland en wordt uitgevoerd door duizend tot vijftienhonderd militairen. Voor de nieuwe missie wordt geen termijn bepaald, maar op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel gaat men ervan uit dat zij tot mei of juni volgend jaar zal duren. Het nieuwe contingent NAVO- militairen in Macedonië krijgt de taak om toe te zien op de handhaving van de vredesak koorden en moet de veiligheid van westerse waarnemers ga randeren. Vandaag of uiterlijk Wethouder Buijing: 'We lopen voorop' door Annet van Aarsen leiden - Bij coffeeshop Relaxed in Leiden zijn ze gediplomeerd. En ook 't Leidsepleintje, Le Pa lais, Paradise, loy, Vision, Groe- newoud, Coffee Dreams en Goa hebben inmiddels de certi ficaten 'Drugsvoorlichting en -preventie in de coffeeshop' in huis. Net als Happy Days, de enige coffeeshop in Lisse. Ruim twintig coffeeshophouders en -medewerkers volgden onlangs de cursus, sinds kort een ver plichting om in Leiden softdrugs te mogen verkopen. Gisteren deelde wethouder Buijing (wel zijn) op het stadhuis de diplo ma's uit. We lopen voorop, was de bood schap van Buijing. Schiedam is momenteel de enige andere ge meente in Nederland waar soortgelijke cursussen voor cof feeshopmedewerkers worden gegeven. Buijing: „De afgelopen jaren was het beleid vooral ge richt op de vestigingsregels voor coffeeshops, maai' dat is nu aan het veranderen. We zien graag dat de shops gaan uitblinken in gezond en maatschappelijk ver antwoord ondernemerschap. Het is bekend dat grote groepen jongeren op een bepaalde leef tijd gaan experimenteren. Het is belangrijk dat er goede voorlich ting wordt gegeven; dat jonge ren - als ze aan de gang gaan - goed nadenken over waar ze mee bezig zijn. Voor de coffee shops is er een belangrijke rol weggelegd als het gaat om der gelijke voorlichting." Toegegeven, het cursusdoel doet wat curieus aan. Kun je van een ondernemer verwachten dat hij zijn klanten waarschuwt voor gezondheidsrisico's als ze hun portie 'skunk' komen ko pen? De ondernemers zeggen dat ze in de meeste gevallen vooral vaste klanten in hun zaak krij gen. „Die weten wel waar ze mee bezig zijn", zegt één van de mensen van Coffee Dreams. „Maar het is beslist zo dat je mensen - die voor het eerst bin nenkomen en die nog nooit iets hebben geprobeerd - niet direct het sterkste spul mee geeft." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon (i.v.m cortrote naöeronjng) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 <fl 37.30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 staatslot met automatische betaling Q€ 48,53 (Fl ioe.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (fl. 107.95) a, ■jbtwww bet*ig s n*1 Handtekening: 712141 p*jRttiiCTTijr. 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl Mi'/H.H'Mi'.inrm uagt TTTT

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1