VNU neemt deel van Utrechtse Jaarbeurs over ECONOMIE Luchtvaart zat voor de aanslagen al in een dip Amerikaanse waarden De euro is nog lang niet van ons allemaal nh 'Trots moet terug bij Corus IJmuiden' Combinatie vakbladen en beurzen aantrekkelijk voor uitgever Kredietstatus voor KPN weer verlaagd [ohol probleem tankstations haag - Hoewel dat verbo- is, verkoopt een aantal ipstations alcohol. Tijdens controle van de Keurings van Waren overtrad der procent van de benzine- pphouders de regels. Vooral it noorden en oosten van erland kost het de iphouders moeite drank e kant te zetten. Beter ver iet de tankstations langs nelwegen. Volgens de keu- sdienst werd in die groep ienkele overtreder gevon- Bij controles vorig jaar veertig procent zich niet deregels. nen weg or verplaatsing liNDAAL - Ten minste 130 nemers van Manuli Auto ind (MAH) verliezen vol- djaar hun baan doordat de ek in Roosendaal sluit. De tie van de fabrikant van -onderdelen wil de pro- ie in het derde kwartaal naar Polen verhuizen. De tonden hebben aangekon- de sluiting aan te vechten, ens de directie van MAH, irdeel van het Italiaanse uli Rubber Industries, ■fel de fabriek al enkele jaren verlies. Na de sluiting blijft ederland alleen nog een oop- en ontwikkelingsafde- over met zo'n vijftien werk ers. angina gaat ar Cadbury km - Het Britse Cadbury 21 veppes, producent van ingsmiddelen en frisdrank, it voor 700 miljoen euro i4 miljard) een groot deel de frisdranken van het se Pemod Ricard. Het be kte drankje van het Franse e'tem is Orangina, waar Co- bla eerder tevergeefs zijn en op had gezet. De twee ems lieten gisteren weten Ie transactie de activiteiten at op het vasteland van Eu- in Noord-Amerika en in y ralië. Vorig jaar waren de w ranken van Pernod Ricard ivoor een omzet van 466 nen euro 1,03 miljard), rvan de helft voor rekening fu Orangina kwam. zaterdag 22 SEPTEMBER 2001 Utrecht-Haarlem/gpd - VNU Business Media Europe uit Haarlem gaat deelnemen in de Utrechtse Jaarbeurs. Naar verwachting wordt begin oktober het contract getekend over de verkoop van Exhibitions Media, een zelfstan dig onderdeel van de Jaarbeurs dat de beurzen bedenkt, ontwikkelt en organiseert. Exhibitions Media is goed voor bijna zestig procent van de omzet van de Jaarbeurs. De gebouwen van de beurs en de catering blijven buiten de over- Volgens het blad FEM/De Dag neemt VNU een belang van vijftig procent in het organisa- tiebedrijf. VNU-woordvoerder Schikker wil niet reageren 'op geruchten'. Pas wanneer het contract is getekend wil hij mededelingen doen. Het enige wat Jaarbeurs-woordvoerder Weijmans wil zeggen is dat zich de afgelopen jaren geregeld uitgevers hebben gemeld met interesse. Sinds drie jaar geleden de fusie met de Amsterdamse RAI werd verboden door de mededingingsautoriteit, zoekt de Jaarbeurs naar een andere partner. De beurs heeft mo gelijkheden en contacten genoeg voor uit breiding, maar heeft te weinig geld om die te verwezenlijken. VNU heeft dat wel. VNU richt zich vooral op vakbladen. Een vak blad met een bijbehorende beurs is lucratie ver dan een vakblad alleen. En de kennis die de Jaarbeurs daarover heeft, is interessant voor VNU. Op een beurs komen producenten en afnemers met elkaar in contact. Ze kunnen via internet en vakbladen worden gestimu leerd die beurzen te bezoeken. VNU organiseert nu ook al beurzen in Noord en Zuid-Amerika, via de Amerikaanse beur zenorganisator Miller Freeman. Dat bedrijf is vorig jaar aangekocht voor 1,5 miljard gulden. Jaarbeurs E&M kan voor VNU beurzen in Ne derland organiseren. Nu doet het bedrijf er jaarlijks 140, met een omzet van 125 miljoen gulden. Jaarbeurs E&M heeft een netwerk van 25 kantoren in het buitenland, onder meer in Brazilië. Mogelijk krijgt VNU er via de aankoop ook een pakket vakbladen bij. De Jaarbeurs nam vorig jaar namelijk een meerderheidsbelang in Lakerveld, een uitgever van vakbladen. Vakbladen en bedrijfs- en consumenteninfor matie zijn de speerpunten van het nieuwe VNU-beleid. Om die reden zijn eerder deel nemingen in televisiestations van de hand ge daan, net als de drukkerij, de dagbladen, de educatieve uitgever en de publiekstijdschrif- Nieuwe maatregelen kosten ruim duizend arbeidsplaatsen door Pieter van Hove IJmuiden - Corus IJmuiden moet weer kunnen concurreren met de wereldtop van staalbedrijven. Gisteren is een maatregelenpak ket bekend gemaakt dat het be drijf er weer bovenop moet bren gen. Het productieproces moet effectiever verlopen, waarbij alle overtollige vetrandjes worden weggesneden. De operatie, onder de naam 'World Class IJmuiden', leidt tot een reductie in de ko mende twee jaar van 1.100 ar beidsplaatsen. De investerings kraan gaat voorlopig niet voluit open. "Weer terug naar de top', is het devies dat de 10.000 werkne mers van de voormalige Hoog ovens gisteren te horen kregen. Ook terug naar de periodes waarin het Nederlandse staalbe drijf nog winsten haalde van jaarlijks een half miljard gulden. De laatste twee jaar is daar de klad ingekomen. De eerste zes maanden van dit jaar sloot Co rus IJmuiden af met een voorde lig saldo van 36 miljoen gulden. „We zijn helaas stil blijven staan", stelt projectleider P. Jon genburger. „En als je als werk nemer merkt dat je afdeling minder goed functioneert, dan werkt dat demotiverend. De mensen moeten weer trots zijn om bij Corus te werken." Een groot deel van het herstel van het vertrouwen moet komen door een betere communicatie. Jongenburger beseft dat onder meer vanwege de fusieperikelen van de afgelopen tijd de nadruk op het gewone werk op de werk vloer enigszins is verminderd. Hij hoopt dat de contacten tus sen de leiding en de werkne mers beter verlopen. De wensen en mogelijkheden van het bedrijf zijn de laatste maanden in kaart gebracht, het geen resulteerde in een pakket van ongeveer 150 maatregelen, uiteenlopend van het verlagen van de levertijden als het verbe teren van installaties. De ko mende jaren wil het bedrijf en kele tientallen miljoenen uit trekken voor verbeteringen in het productieproces. Gezien de financieel slechte si tuatie waarin het concern zich bevindt, wordt voorlopig selec tief geïnvesteerd. Vakbonden wijten de mindere resultaten van Corus IJmuiden juist aan het uitblijven van investeringen gedurende de laatste jaren. De projectleider weerlegt deze kri tiek „De afgelopen jaren heb ben wij meer dan één miljard gulden gestoken in bijvoorbeeld de gietwalsinstallatie, een beits- baan en een nieuwe verzinklijn. Van een gebrek aan investerin gen is dus geen sprake." De reorganisatie gaat ten koste van 1.100 arbeidsplaatsen. Dit gebeurt via natuurlijk verloop en ouderenregelingen. Corus schat dat op deze manier zo'n 1.500 mensen de poorten verlaten, zo dat het bedrijf door gaat met het aantrekken van nieuw perso neel. Slecht tien a twintig banen worden ingenomen door Britse werknemers die bij de Corus- vestigingen in het Verenigcj Ko ninkrijk overbodig zijn gewor den. De afslankingsoperatie betreft alle geledingen van het bedrijf. Volgens Jongenburger zullen werknemers worden omge schoold voor andere functies. Volgende maand begint het eer ste trainingsprogramma voor zestig medewerkers. In totaal zijn er zes van dergelijke sessies. Daaraan doen 500 a 600 perso neelsleden mee. Jongenburger sluit niet uit dat in sommige gevallen werknemers bij een buitenfirma onderge bracht worden. Vakbonden hebben daar in het verleden be zwaar tegen gemaakt met als ar gument dat de arbeidsomstan digheden voor de betrokken personeelsleden zouden ver slechteren. De projectleider ver wacht echter geen onoverkome lijke problemen met de bonden. „Iedereen is doordrongen van de noodzaak dat het resultaat van Corus IJmuiden beter moet worden", stelt Jongenburger. „Dat gaat ook met minder per soneel. Twintig jaar geleden werkten hier nog 21.000 mensen binnen de poorten. Dat zijn er binnenkort 8.500. Ik ben er ech ter van overtuigd dat er creativi teit genoeg overblijft om weer op topniveau te presteren." Projectleider P. Jongenburger: „Corus IJmuiden is de afgelopen jaren stil blijven staan. Helaas." Foto: United Photos De Boer/Cyntia van Dijke den haag/anp - De Ameri kaanse kredietbeoordelaar Standard Poor's heeft giste ren de financiële slagkracht van KPN opnieuw lager ge waardeerd. Volgens S&P was dat nodig doordat KPN te leurstellende vooruitgang heeft geboekt bij het afbou wen van de schuldenlast. De kredietwaardigheid van KPN stond bij S&P te boek als 'triple B plus' en is nu ver laagd naar triple B minus'. S &P heeft dit jaar de krediet- status van KPN al vaker ver laagd. Moody's, de andere grote internationale credit- watcher'deed voor het laatst op 6 september hetzelfde. S&P wijst erp dat de beurs waarde in een jaar tijd met 85 procent is gedaald tot 3.5 miljard euro. Bovendien zijn de bezittingen van KPN, zoals de mobiele dochter E-plus in Duitsland en de UMTS-ver- gunningen, minder waard geworden. Het financiële risi co dat KPN loopt is te hoog om de status 'triple B plus' te handhaven, oordeelt S&P. 1 111*1* ECONOMIE WIJZER haag/gpd - Vliegtuigbouwer )gschrapt 30.000 banen, ikaanse luchtvaartmaat- ipijen houden rekening met nj srlies van 100.000 arbeids- sen. De aanslagen in Was- on en New York hebben de irslal niet florerende luchtvaart- reen flinke duw naar bene- [egeven. Je sector zijn niet zo heel 1D: eel gezonde bedrijven ac- de problemen zijn wel toegenomen", zegt Piet eld, hoogleraar vervoers- omie aan de Vrije Universi- Amsterdam. Volgens hem :n vooral noodlijdende 'ïappijen als Sabena nu slijk het nekschot. De pro- en van de maatschappijen PelJ>ntstaan door de moorden- ncurrentie die de bedrijven r aandoen, denkt Rietveld. in vooral op de drukke rou- an Europa naar de Verenig- 'H iten en in Europa tussen lofdsteden in het westelijke laa De consument trekt bijna natisch naar de maat- ipij die de laagste prijzen 5 het volgens Rietveld erg ijk om reserves op te bou- oor slechtere tijden.Als tl proberen om geld te re ten raak je ergens anders rop. Hetzij omdat je ticket- n hoger zijn en de klant üjft, hetzij omdat je dan neer kunt investeren in Hen", stelt Rietveld, ide zijden van de Atlanti- fceaan hebben bedrijven reek aangeklopt bij de eid voor steun. Het Witte ril daarvoor vijftien mil- ollar uittrekken. De Euro- lommissie staat voor het dat concurrentie ver- Vliegtuigen van British Airways aan de grond op de Londense luchthaven Heathrow, na de aanslagen in New York. De luchtvaart verkeerde hoe dan ook al in een dip. Foto: AP/John Stillwell valsende steun van nationale overheden verboden is, terwijl in de afzonderlijke landen de vanouds nationalistisch getinte vliegindustrie om hulp schreeuwt. American Airlines, de grootste vliegtuigmaatschappij in de VS, heeft aangekondigd 20.000 ba nen te zullen schrappen, een vijfde van het totale personeel. United Airlines, de tweede maatschappij die een vliegtuig gekaapt zag, wil van eenzelfde aantal werknemers af. Steun voor de luchtvaartmaat schappijen is dus wel sympa- tiek, meent de hoogleraar. Riet veld zegt dat hij als econoom liever heeft dat bedrijven blijven bestaan. „Aan de andere kant is het einde zoek als je aan over heidssteun begint. Meer secto ren ondervinden last van de aanslagen. Wat te denken van het vervoer over de weg en de toeristische industrie." De druk om bij te springen is echter groot. Bij Boeing werken in de sector civiele vliegtuigen ongeveer 93.000 mensen, waar van er dus 30.000 moeten vre zen dat zij eind dit jaar hun baan kwijt zijn. Volgens analis ten genereert elke baan bij Boeing er drie in de toeleveren de industrie. Het in het Franse Toulouse gevestigde Airbus is niet erg in paniek. Topman Camus zei in Amsterdam dat het bedrijf 'slechts' hoeft af te zien van een geplande produc tiegroei. Amerikaanse en Europese lucht vaartmaatschappijen schrappen flink in hun geplande orders voor nieuwe toestellen. Maar in veel gevallen komt dat neer op een versnelling van al eerder ge plande bezuinigingen. British Airways was vorig jaar al begon nen met een operatie die in vier jaar tijd zou moeten leiden tot achttien procent kostenbespa ring en het verlies van 1.800 van de 62.000 arbeidsplaatsen. De KLM maakte deze week bekend de Atlantische operaties met vijftien procent te zullen inkrim pen, onderdeel van een algeme ne bezuiniging van vijf procent voor het gehele bedrijf. Ook Boeing, dat als veel Ameri kaanse bedrijven het perso neelsbeleid kort samenvat als 'hiring and firing'(als het goed gaat, neem je mensen aan, als het slecht gaat, zet je ze eruit), had al plannen voor 'lean ma nufacturing' (mager productie proces), waar zeker een gewel dig conflict met de vakbonden uit zou zijn voortgekomen. Ana listen durven het niet hardop te zeggen, maar in die zin komt de terreurcrisis het bedrijf niet zo slecht uit. Boeing en Airbus hebben een militaire poten. Afhankelijk van de aard van het conflict dat nu dreigt, zouden deze bedrijfson derdelen een deel van het ver lies van de civiele tak kunnen opvangen. De luchtvaartindu strie heeft na de crisis van 1991 (Golfoorlog), toen het vliegver keer ook snel inzakte, betrekke lijk vlot de problemen kunnen overwinnen. Zowel zakelijke als particuliere reizigers keerden na enkele maanden weer terug in de vliegtuigen. Omdat nu min der duidelijk is wie 'de vijand' in het conflict is én omdat presi dent Bush en leden van zijn ka binet nadrukkelijk hebben ge waarschuwd voor een langdurig conflict, zijn analisten nu som ber gestemd over aard en duur van de recessie in het lucht vaartbedrijf. nze correspondent iperkom ei - Honderd dagen nog en de gulden ver uit onze portemonnee, maar van een toe- id eurogevoel is geen sprake. Tweederde burgers in de twaalf eurolanden steunt de van de nieuwe eenheidsmunt, slechts vijf it meer dan in 1993. Als het enthousiasme in topo voortschrijdt, duurt het tot 2055 eer alle ikers voor de munt gewonnen zijn. DE an de Europese Commissie. In Nederfr a(j, iet aantal eurosupporters al drie jaar a ve ^ld is niet rooskleurig, beamen onderzoe- fl Nederland ach- In Duitsland - het grootste euroland - krap de helft van de bevolking (53 procent) ruilen van de D-Mark voor de euro een zaak. 'Brussel' verwacht veel van de me- m rocampagnes die nationaal en Europees jnde weken van start gaan. Want al is de euro nog niet van ons allemaal, hij moet en zal dat wel worden. De historie van de oude natio nale munt bepaalt volgens de onderzoekers in grote mate de animo voor de nieuwkomer. Dat de Duitsers zich vastklampen aan hun vertrouw de en solide D-Mark, mag geen verbazing wekken. Evenmin het grote aantal Italianen (82 pro cent) dat nauwelijks kan wachten om hun van oudsher 'waardelo ze' lirebiljetten om te zetten in harde eurocoupures. Luxemburg vormt al tachtig jaar een munt unie met België en heeft dus he lemaal geen band meer met 'ei gen' geld. Geen wonder dat 81 procent van de inwoners van het Groothertog dom de euro een warm hart toedraagt. Hoe emotioneel het afscheid van de nationale valuta ook zal zijn, op 1 januari is de euro voor ruim driehonderd miljoen EU-burgers een feit. Opval lend is dat ruim een kwart van de betrokkenen deze datum nog steeds niet kent. Het aantal URO Nog 100 dagen goed geïnformeerden neemt weliswaar toe, maar in Griekenland kan 22 procent zelfs het juiste jaar (2002) niet noemen. In Nederland weet 81 procent dat op 1 januari de euro de gul den vervangt. De exacte waarde van de nieuwe munt, is eveneens voor veel burgers nog een grote onbeken de. Bijna tweederde (62 pro cent) zit goed, 38 procent dus niet. In Nederland kent 76 pro cent van de bevolking de juiste waarde: 1 euro 2,20 gulden. Onrustbarend is het hoge aan tal Duitsers (56 procent) dat niet weet dat 1 euro goed is voor 1,95 D-Mark. Vrijwel alle 440.000 Luxemburgers daarentegen (92 procent) kunnen de wisselkoers van de frank tegen de euro opdreunen. In België, dezelfde munt, ligt dit op 89 procent. Hét grote voordeel van de nieuwe munt is natuurlijk dat de burger hem in alle twaalf deelnemende landen kan gebruiken. Ook bedrijven profiteren daarvan. Wisselen is overbodig, prijsverschillen zijn direct zichtbaar en de kosten voor buitenlandse betalingen zullen drastisch omlaag gaan. Toch weet één op de vijf euroburgers niet dat zijn nieuwe geld straks in nog elf andere landen het enige wettige betaal middel is. De essentie van de euro staat kennelijk lang niet iedereen helder voor ogen, concluderen de onder zoekers. Met name veel Grieken (27 procent), Por tugezen en Italianen (beide 24 procent) is deze cruciale boodschap ontgaan. In Nederland weet vijftien procent niet dat zijn euro in onder andere België, Frankrijk en Spanje geaccepteerd wordt. Wie dacht dat de komst van één Europese munt een EU-gevoel zal aanwakkeren, komt vooralsnog bedrogen uit. Nog niet de helft (49 procent) van de burgers waant zich meer Europeaan met de euro op zak. Hekkensluiter in deze is ons land: slechts 34 procent van de Nederlanders krijgt war me Europese gevoelens bij de euro. leren en Itali anen gaan wel massaal door de knieën: zo'n zestig procent van hen zegt een Europese identiteit aan de munt te ontlenen. 'Business as usual'. Terwijl de wereld nog verdoofd is van de klap van 11 september, doet men op Wallstreet weer zaken zoals gewoonlijk, wordt er weer gewoon gevlogen en presenteer de het kabinet net als ieder an der jaar haar begroting. De toon was alleen wat soberder dan voorafgaande jaren. De aan zelf genoegzaamheid grenzende eu forie van vorig jaar is niet meer. En dat had niet alles te maken met de klap van 11 september. De feiten zoals die ons door het Centraal Planbureau worden voorgespiegeld, ogen nog rede lijk goed: een groei rond de twee procent, een daling in de inflatie van 4,5 procent dit jaar naar 2,5 procent volgend jaar, een over schot op de begroting en dus een daling in de staatsschuld en dat ondanks 3,8 miljard euro (acht miljard gulden) meer voor onderwijs, zorg en vei ligheid. De werkloos heid neemt iets toe maar dat mag wel ge zien de gespannen ar beidsmarkt. Paars kan mooi weer blijven spe len en vol vertrouwen de verkiezingen in gaan. Maar we willen de prestaties van Paars niet alleen afrekenen op deze cijfers. Waar het u en mij, als bur gers van de Neder landse samenleving, er om gaat of wij er beter geworden op ge worden zijn onder Paars. En dan het gaat niet om deze fei ten, of het inkomen dat we nu verdienen, maar, zo stel ik voor, veel eerder om de kwaliteit van het (samen-) leven. Mijn stelling is dat Paars welis waar goede economische resul taten geboekt heeft, maar dat die ten koste gaan van zekere kwaliteiten van het (samen) le ven in dit land. Spreek ik over kwaliteiten dan doel ik op de realisering van gemeenschappe lijke waarden, oftewel om de za ken die we met ons allen delen. Vinden wij bijvoorbeeld dat zorgzaamheid en gelijkheid be langrijke waarden zijn, dan wil len we het Paarse beleid beoor delen in het licht van die waar den. De vraag is of dan wij zorg zamer voor elkaar zijn gewor den, of wij betere zorg ontvan gen wanneer wij die nodig heb ben. en of onderlinge verschil len in zaken als kennis, inko men, betrokkenheid en geluk beperkt blijven. Het moet dus gaan om de waarden die er wer kelijk toe doen. Dat ook Kok cs zich bewust zijn van het belang van waarden, bleek zo duidelijk uit hun reac ties op de klap van 11 septem ber. De terroristische aanslag legden zij uit als een directe aanval op de waarden van onze gedeelde beschaving, zoals de waarden van vrijheid en demo cratie. De vereenzelviging met Amerikaanse waarden was be grijpelijk in deze emotioneel ge laden dagen. Opmerkelijk was zij ook. Nu deelt de Nederlandse m samenleving zonder meer be langrijke waarden met de Ame rikaanse, zeker als je ze afeet te- gen de waarden van niet wester se landen. Maar je zou zeggen dat er ook aanzienlijke verschil len zijn. Onderdeel van de Ne derlandse beschaving zijn waar den als zorgzaamheid en gelijk heid, althans daar ga ik vanuit, en dat zijn waarden die in de VS niet serieus meedoen. In de VS ligt de nadruk veel meer op in dividuele prestatie en ambitie. De gemiddelde Amerikaan ge looft graag dat je als individu verantwoordelijk voor jezelf bent. De overheid is een nood zakelijk kwaad. Ik woon liever in Nederland omdat hier zorg zaamheid en ge lijkheid gemeen schappelijke waar den zijn. Althans daar ben ik steeds van uitgaan. Luister ik naar Paars dan bekruipt mij het akelige ge voel dat het niet meer gaat om die typisch Neder landse waarden. Bij Paars draait al- les om waarden als efficiëntie, doelmatigheid, een zuinige en kleinere overheid, lagere belas tingen, marktwerking, flexibili sering, en individualisering. Het is alsof ik Ronald Reagan hoor, u weet wel, die conservatieve Amerikaanse president, of Mil ton Friedman, een conservatie ve econoom. De toon is redelij ker dan die van Reagan, minder dogmatisch, maar het beleid is minstens zo effectief. De omvang van de overheid is een flink stuk teruggedrongen, de ongelijkheid in ons land neemt toe, en van waardering voor zorg is weinigpieer te mer ken. Een beetje ambitieuze Ne derlandse jongere verdient lie ver veel geld dan dat hij of zij een zorgzaam beroep wil uitoe fenen. Iedere organisatie, zowel privaat als publiek, wil efficiën ter en meer resultaat gericht werken. Als de directie daarvoor dubbel en dwars betaald moet 1 worden, dan is dat goed. Ook de overheid wil afrekenen op resul taat. Daar is de begroting van dit jaar op afgesteld. Duidelijke doelen stellen en dan maar afre kenen tegen de geleverde pres taties. De Nederlandse samenle ving wordt er niet beschaafder op. tenzij we nu de VS als de ba kermat van onze beschaving willen beschouwen. De Neder landse beschaving: het is een mooi thema voor de aankomen de verkiezingen. ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9