Allochtone jongeren bezorgd over geweld BINNENLAND Hulporganisaties roepen op tot verdraagzaamheid sn A 91 Veiligheid nieuw toverwoord Bin Laden-vlaggen vliegen de winkel uit Jomanda volhardt in diagnose Millecam 1 VEELZIJDIG SLAAPCOMFORT I vail fASfAHF mi VAN Til Drupsteen en Wiebenga naar Raad van State 21-23 September Duo-lijsttrekkers Leefbaar Nederland in de clinch van tiMÏÏEÏGin Polikliniek voor tweede consult in Nijmegen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 2001 ier wil niet pvdA-lijst haag - Staatssecretaris Ge- ,ber (landbouw) stelt zich jeschikbaar voor een gop de verkiezingslijst van k)A. De bewindsvrouw ziet en heil in om als Tweede- erlid aan de slag te gaan. I-jarige Faber is het liefst istuurder actief in de poli- n niet als controleur van abinet. „Ik zie het niet zit- m constant de regering tt de broek aan te zitten. Ik et met moties komen •an ik weet dat ze niet norgen uit te voeren zijn. n er niet voor in de wieg Met haar besluit ver- Faber haar kansen om als secretaris of minister te- keren. Bewindslieden die neen volgend kabinet aan ig willen, nemen meestal op de kieslijst. efdiercentrum Ft open [UK - Het apenonderzoeks- um BPRC in Rijswijk blijft el zeker open. Dat zegt di- ur Bontrop van het BPRC ictie op het voorstel van larlementariër Maij-Weg- im de Europese bijdrage et BPRC te stoppen. Ook Prinsjesdag gepresenteer- grotingsvoorstellen van linisterie van onderwijs en ischappen wijzen in die ing. Minister Hermans tot 2006 een structureel igvan 5 miljoen gulden Biljoen euro) per jaar uit- kken voor het apenonder- centmm. Proefdiervrij is tgesteld over het voorzet- an de subsidie door minis- Brmans. onieme tiplijn or misdrijven wc - Justitie begint vol- jaar met een anonieme waar burgers misdrijven en melden. Een woord ervan minister Korthals istitie heeft dat plan giste- evestigd. De lijn is bedoeld towel ernstige misdrijven rorisme, moord, mishan- drugshandel en fraude dichtere vormen van cri- iteit. elstalige 10 in Zwolle 11 De Van der Capellen ;emeenschap in Zwolle ilgend jaar als eerste lopig enige) school in Ie regio met een Egelsta- ro. Al acht jaar heeft de leen Engelstalige athene- iding. Minstens de de lessen (ook ge- tnis of biologie) wordt er igels gegeven. Dat ver- )r de atheneum/vwo- igen kans op een plek op litenlandse universiteit, is rector Paul Scharff is ïgelstalige havo een vol- stap, die ook goed aan- p het beleid van onder- ïnister Hermans om ook gescholen meer Engelsta- naken. AI=FIIMITEIT ET INTERIEUR? »M WERK BIJ LOODS 5 WW.LODD85.NL N den haag/anp - Bijna zestig maat schappelijke hulporganisaties roepen vandaag in een advertentie in de lan delijke dagbladen op tot verdraag zaamheid en antidiscriminatie. Vol gens de organisaties dreigt er na de aanslagen op de Verenigde Staten een geweldspiraal, waar niemand mee ge baat is. Organisaties als Novib, Kerken in Ak- tie, Amnesty International, Foster Pa rents Plan Nederland, Milieudefensie, Rode Kruis Nederland en Unicef, heb ben grote zorgen dat de wereld straks verdeeld wordt in twee kampen. „We willen voorkomen dat de huidige cri sis leidt tot verdere stigmatisering, hokjesgeest en verdeeldheid", rea geert een woordvoerder van Novib, die spreekt namens alle deelnemende bewegingen. „Terrorisme moet be streden worden, maar niet ten koste van onschuldige en kwestbare men sen." Volgens de maatschappelijke hulpin stellingen legt het drama van 11 sep tember een zware hypotheek op de samenwerkingsverbanden die een rechtvaardiger en vredelievende we reld dichterbij brengen. Daarom doen ze een oproep aan iedereen om mee te denken over actievormen, initiatie ven en andere voorstellen die ver draagzaamheid en rechtvaardigheid dichterbij brengen. „Wij hebben zelf ook niet alle wijsheid in pacht", aldus de woordvoerder. Het Nederlands Auschwitz Comité heeft gisteren een verklaring uitgege ven waarin het protesteert tegen dis criminatie van moslims en geweld te gen moskeeën in Nederland. „Hoe groot onze verbijstering en woede over de onbegrijpelijke terreurdaden in New York en Washington ook zijn, het is volstrekt verkeerd dit af te reage ren op Nederlandse moslims en ande ren, die part noch deel aan deze ter reurdaden hebben", aldus het comité. Bij de verklaring hebben zich inmid dels verschillende organisaties aange sloten. Daartoe behoren ondermeer de Anne Frank Stichting, het Centtaai Joods Overleg, het Centrum Informa tie en Documentatie Israël, instituut voor multiculturele ontwikkeling FO RUM, de Landelijke Sinti Organisatie en de Landelijke Vereniging van Anti Discriminatie Bureaus en Meldpun ten. Y\ Kabinet kapittelt 'kleine terreur' in Nederland Minister Van Boxtel te midden van enkele vertegenwoordigers van allochtonenorganisaties. Foto:ANP/Olaf Kraak den haag/gpd-anp - De angst voor aanslagen zit er bij de al lochtone Nederlanders minstens zo diep in als bij de autochtonen. Dat bleek gisteren tijdens een ge sprek van premier Kok en minis ter van Boxtel (integratie) met een aantal vertegenwoordigers van jonge allochtone Nederlan ders. Kok waarschuwde na afloop voor generalisaties. Van Boxtel zei dat „kleine ter reur" hard zal worden bestraft. De onrust onder de allochtonen is aangewakkerd door de reeën- te incidenten van brandstichting bij islamitische scholen en in stellingen en individuele bedrei gingen. „Wij wijzen de vreselijke ter reurdaad tegen de VS even goed af', aldus R. Majiti, woordvoer der van de allochtone jongeren organisaties. „De moslims wor den nu in één adem genoemd met terroristen, maar dat is niet terecht. Bovendien worden ook niet-moslims bedreigd". Van Boxtel sprak zijn bezorgdheid |te douanier «7 jaar cel idam - Het gerechtshof iterdam heeft gisteren jarige douanebeambte is drugssmokkel tot zeven Istraf veroordeeld. Zijn verdachten kregen res- relijk zeven en zes jaar. htbank in Haarlem had lanebeambte eerder een if opgelegd van tien jaar imaten tot acht jaar ver- eld. Het hof achtte schuld en maar oordeelde dat de annen aantoonbaar gele- adden onder het langdu- iderzoek naar de drugs- elzaak en verlaagde de De 32-jarige was in izijn functie als douanier iphol betrokken bij het elen van 73 kilo cocaïne, tij drugs zat verstopt in ling bloemen uit Colom- twee medeverdachten en deel uit van dezelfde tlbende. door Cees Maas den haag - Veiligheid is het nieuwe toverwoord in Neder land na de aanslagen in de VS. Van gele borden op Schiphol tot _e.en parlementariër die pleit voor het instellen van een natio nale veiligheidsraad. Nederland is in de ban van de veiligheid. Tot nog toe is er een tamelijk groot aantal fysieke maatregelen genomen en dan zijn er nog de beleidsvoornemens van de overheid. Nederland moet veili ger worden, dat besef is een dui delijk gevolg van de terreurgolf die Amerika overspoelde. Het meest in het oog springend is de nationale luchthaven Schiphol. Daar zijn tal van maatregelen getroffen. De tax free-shops verkopen geen zak mesjes meer, of puntige kam men en hagelvijlen. En bij de in- checkbalies staan grote gele borden met het verzoek puntige zaken uit de handbagage te ha len. Scheermesjes mogen niet meer mee, zelfs pennen en pin cetten mogen alleen nog mee in de grote bagageruimte van het vliegtuig. De marechaussee op Schiphol is extra alert bij de screening van uitzendkrachten. En dagpasjes aan Schipholpersoneel of be zoekers om achter het douane gedeelte te komen, worden niet meer verstrekt door de mare chaussee. De screening van per soneel dat voor langere tijd ach ter het douanegedeelte werkt, bijvoorbeeld in de afhandeling van de bagage, is veel strenger geworden. Voor mensen van buitenlandse afkomst geldt dat ze minstens vijf jaar in Neder land moeten wonen, anders ko men ze niet door die controle heen. De bewaking rond de kerncen trale in Borssele is verscherpt. Ook dat gebouw wordt als een potentieel doelwit voor terroris ten gezien. Ook in en om het parlement in Den Haag wordt meer aan vei ligheid gedacht dan voorheen. Het kabinet trekt volgend jaar mariaheide/gpd - Voor de grap' maakte Rinusjan van der Heij den uit Mariaheide een vlag van Osama bin Laden. Binnen twee dagen verkocht hij er achthonderd. Hij had ze toch nog liggen, die 10.000 effen rode vlaggen die hij ooit opkocht in Rusland. „Omdat rood ook de kleur van Pakistan is, liet ik woensdag voor de grap een stapel bedrukken met een foto van Osama bin Laden en de tekst 'Wanted, dead or alive", vertelt Van der Heijden. Hij is eigenaar van Heijzoo, een bedrijf dat onder meer bedrukt textiel verkoopt. Van der Heijden bood de vlaggen voor 15 gulden per stuk te koop aan op internet en via zijn vertegenwoordigers. Tot zijn ver bazing was de eerste partij van achthonderd vlaggen gistermor gen al uitverkocht. En de vraag is zo groot dat Van der Heijden verwacht alle 10.000 vlaggen kwijt te raken. Toch zegt hij er een zuur gevoel bij te hebben. „Het was een grap, ik wil geen geld verdienen over de rug van de slachtoffers." Van der Heijden zegt desgevraagd erover te denken om tien pro cent van de opbrengst af te staan aan de wederopbouw. „We maken geen misbruik van de ramp. Wellicht helpen de vlaggen bij het opsporen van Bin Laden." De vlaggen worden gekocht door particulieren en toeristenwin kels. „De toeristenbranche in Volendam en Amsterdam koopt er veel. Daar zitten veel Amerikaanse toeristen." De reden waarom de mensen zijn vlag kopen, weet Van der Heijden niet. „Uit wraak of medeleven denk ik. "De drukkerij waar hij zaken mee doet, stond oorspronkelijk niet te springen om de opdracht. „Ze Einde van alle 2 blokken waren huiverig." bijna 1,1 miljoen euro uit voor een betere beveiliging. Premier Kok heeft eerder dit jaar al een gepantserde auto en body guards gekregen. Sinds de aan slagen in de VS staat er een mo biel politiekantoortje bij de werkruimte van de premier en is de politie duidelijk zichtbaar aanwezig op het Binnenhof. De Nederlandse regering heeft uit haar midden een groep mi nisters aangesteld als crisisteam. Dat team gaat bepalen welke verdere veiligheidsmaatregelen getroffen moeten worden. Minister van defensie De Grave heeft al gezegd dat het hele bin nenlandse veiligheidsbeleid zal worden aangescherpt en minis ter De Vries (binnenlandse za ken) kondigde deze week aan dat er 'een enorme slinger' ge geven zal worden aan de bestrij ding van het terrorisme. CDA-ffactieleider De Hoop Scheffer pleitte tijdens de Alge mene Politieke Beschouwingen voor het instellen van een natio nale veiligheidsraad. door Hans Jacobs den haag - De Leidse professor Th. Drupsteen wordt lid van de Raad van State. Dat heeft pre mier Kok gistermiddag bekend gemaakt. Ook het voormalige Leidse gemeenteraadslid en hui dig WD-europarlementariër Wiebenga is voor benoeming voorgedragen. Drupsteen is al staatsraad in buitengewone dienst. Hij was aan de universiteit onder andere hoogleraar staats- en bestuurs recht, met inbegrip van milieu recht. Op dit moment doceert hij milieurecht en bestuursrecht op deeltijdbasis. Wiebenga (54) is sinds 1994 lid van het Europees parlement, en was eerder lid van de Tweede en Eerste Kamer en burgemees ter van Eelde. Tijdens zijn studie rechten, aan het begin van de jarig zeventig, was hij voor de WD lid van de Leidse gemeen teraad. genk/gpd - Medium Jomanda houdt vol dat actrice Sylvia Mil lecam aan een infectie en niet aan kanker is overleden. Joman da heeft dat naar eigen zeggen 'via een sessie bevestigd gekre gen'. Dat heeft Jomanda afgelopen donderdag tijdens een healing in het Belgische Genk laten we ten. Millecam volgde bij Joman da een therapie en overleed vo rige maand aan borstkanker. Het medium houdt echter vol dat de actrice nooit kanker heeft gehad. Jomanda: „Ik heb tijdens een persoonlijke healing de boodschap doorgekregen dat het ging om een bacteriologi sche infectie. De artsen wilden daar niet naar luisteren. Voor hen was het kanker, punt uit. Ook na haar overlijden heb ik (advertentie) Zandvoort n—. Deutsche Tour en wagen Masters - Op het Circuit Park Zandvoort komen de 22 beste toerwagencoureurs in actie Circuit Park tijdens de voorlaatste ronde van het DTM seizoen, waaronder Patrick Huisman BBS. en Christijan Albers. SRB INFO: 023 5740 750 www.circuit-zandvoort.nl den haag/gpd - „Nou ja, als Pim Fortuyn er niets voor voelt, dan wordt hij num mer twee op de lijst". De Amsterdamse hoogleraar David Pinto zag het al hele maal voor zich. Een duo-lijsttrekkerschap met de man die naar eigen zeggen één miljoen stemmen voor Leefbaar Neder land kan verzamelen. Pinto: „Wij verte genwoordigen alle minderheden in Ne derland. Ik ben Marokkaan, jood en ber ber. Hij is homofiel. Samen zijn we een kaskraker". Maar het idee is meteen al onderuit ge haald. Pim Fortuyn, volgens Pinto een goede vriend, bedankt vriendelijk voor de eer. „Ik vind het niet goed", zegt Fortuyn. „Ik heb er nooit wat in gezien. Twee ka piteins op één schip, dat is vragen om problemen. Ik ben niet voor een autori tair leiderschap, maar iemand moet de baas zijn. En als Leefbaar Nederland mij wil hebben, dan ben ik dat". De partij-in-oprichting heeft, dankzij de spontane actie van Pinto, meteen al te maken met een kibbelend virtueel duo- lijsttrekkerschap. Het gevolg van een misverstand tussen beide hoogleraren? „Pinto heeft mij geprobeerd te bellen op hetzelfde moment dat hij de pers inlicht te. Dan krijg je dit", zegt Fortuyn koel. Pinto ontkent: „Ik heb Pim helemaal niet geraadpleegd. Dat vind ik juist zuiver. Ik wil een duo-lijsttrekkerschap, maar als hij niet wil, gaat het feest niet door. Ook geen ramp". Pinto geldt overigens als één van de meest vooraanstaande minderhedenex- perts in Nederland. Hij is de geestelijk va der van het inburgeringscontract, dat nieuwkomers in Nederland verplicht zich de taal en een stuk cultuur eigen te ma ken. Zelf vindt hij dat zijn opvattingen over het migratiebeleid goed te verzoe nen zijn met die van Fortuyn, pleitbezor ger van het 'vol is vol'-principe. Pinto: „Fortuyn is heel positief over mijn visie. Ik ben misschien de enige over wie hij ooit iets aardigs heeft gezegd. Haha!". Fortuyn wil er weinig woorden meer aan vuilmaken. „Het congres van Leefbaar Nederland beslist 25 november wie het wordt. En als ze mij niet willen, begin ik voor mezelf'. De hoogleraar en columnist meent dat hij voor zijn persoonlijke campagne mi nimaal zes miljoen gulden bij elkaar kan sprokkelen. „Ook tien miljoen gulden moet kunnen lukken. En ik zal mijn kie zers keurig laten weten welke bedrijven en personen mij sponsoren". uit over de reacties onder au tochtone Nederlanders. Hij be nadrukte dat het juist nu van het grootste belang is om in ge sprek te blijven. De minister wil dan ook om de tafel met ge meenten, maatschappelijke or ganisaties en instellingen om de spanningen tussen de bevol kingsgroepen zo snel mogelijk te verminderen en de dialoog weer op gang te brengen. De afgelopen week zijn verschil lende islamitische Nederlanders fysiek en verbaal belaagd. Hoofddoeken werden afgetrok ken en mensen werden be spuwd. Ook is een islamitische school in brand gestoken en werden gesluierde vrouwen ge weigerd in het openbaar ver voer. Ontoelaatbaar, vindt Van Boxtel. Hoewel deze incidenten niet te vergelijken zijn met de af schuwelijke terroristische aan slagen in de Verenigde Staten, zijn deze vormen van terreur ook absoluut niet goed te keu ren. De jonge allochtone Nederlan- (advertentie) via een sessie de bevestiging ge kregen dat eigenlijk de bacterio logische infectie aan de oorzaak lag. Dat is mijn fout niet, dat komt van boven. En nu is daar zoveel heisa over in de kranten. Dat is slecht voor de geest van Sylvia." De Gezondheidsinspectie heeft twijfels bij de versie van Joman da en begon deze week een on derzoek naar haar praktijken. Jomanda: „Het is een goede zaak dat er eindelijk een onder zoek komt want dan zal mijn naam gezuiverd worden. Ze proberen mij nu te verwijten dat ik Sylvia verboden zou hebben om naar hun arts te stappen maar dat is absolute flauwekul. Ik werk zelfs samen met een arts, ik zeg ook altijd tegen de mensen: „Laatjecontroleren." Volmaakte vormgeving Een Cascade-bed is modieus en sfeervol. Accessoires, stoffen en houtsoorten zijn er te kust en te keur. Het combi-bed Een boxspring voor hem, een waterbed voor haar. Toch is er uiterlijk geen verschil. Softside waterbed Voor actief en passief leef- genot Keuze uit diverse designs en optionele snufjes Om sdret Noofderkade 1038 Ma-DI-Wo 9 30-17.30 w 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uui Ttfrtoon (072) 5112760 Za 9.30-17 30 uur Volg de Dorden Zondags gesloten nijmegen/gpd - Mensen met kanker die een tweede consult van een andere dan hun eigen arts willen hebben, kunnen bin nenkort terecht bij het Nijmeeg se UMC St. Radboud. Daar gaat het Oncologisch Centrum een polikliniek voor second opinion openen. Volgens hematoloog prof. Th. de Witte van het Onco logisch Centrum bestaat er grote behoefte aan zo n poli. Alleen de Daniël den Hoed kliniek in Rotterdam heeft ook een poli spreekuur voor kankerpatiën ten. Steeds meer patiënten wenden zich tot het Nijmeegse zieken huis. Ook bij de afdeling oncolo gie. De Witte: „Meestal gebeurt dit op initiatief van de patiënt zelf. Wij vinden dat daar ruimte voor moet zijn. Wanneer een patiënt onzeker is over de be handeling en daar ook ongerust over is, moet die een deskundi ge kunnen raadplegen. Dat kan ook over andere dingen die spe len in de maatschappij." De Witte: „Wij hebben te maken met ziektes die tot de dood kun nen leiden. Als de patiënt zijn ziekte niet kan accepteren, gaat hij shoppen. Hij gaat naar een ander ziekenhuis en soms zelfs ders wilden een gesprek met het kabinet om te voorkomen dat de verhouding tussen allochto nen en autochtonen verslech tert. Zij vinden dat moslims in de publieke opinie over een kam worden geschoren met terroris ten. Zowel Kok en Van Boxtel als de jonge allochtone Nederlanders noemden het een constructief en waardevol gesprek. Van Boxtel haalde fel uit naar Pim Fortuyn. In het nieuwste CDA-magazine zegt de kandi daat-lijsttrekker van Leefbaar Nederland dat een koude oorlog met de islam onvermijdelijk is na de terreuraanslagen in de VS. Fortuyn vindt dat Nederland zich moet wapenen tegen in vloed van de islam, omdat daar de grootste bedreiging van de wereldvrede in schuilt. „Van dergelijke uitspraken krijg ik koude rillingen", aldus Van Boxtel. „Hij is volstrekt onver antwoord bezig. Misschien is Levensgevaarlijk Nederland een betere naam voor zijn partij." Van dé internationale waterbeddenspecialist is Cascade uitgegroeid tot een volwassen topmerk met een veelzijdig assortiment. De collectie omvat tegenwoordig ook boxsprings en z.g. combi bedden, waarin u twee individuele slaapsystemen kunt combineren. -DESIGNCENTRUM naar het buitenland. Dat laatste ontraden-wij ten zeerste. In het ergste geval komen verzwakte patiënten ver van huis in een hele vreemde omgeving te over lijden." Liever ziet het Oncologisch Cen trum deskundige begeleiding in het eigen land. In Nijmegen bij voorbeeld. Maar niet alle pati ënten met kankerJcunnen zich zo maar meldenÉkanneer de poli, naar verwachting voor het einde van het jaar, eenmaal draait. Patiënten die een tweede consult willen, kunnen alleen terecht na verwijzing door een huisarts of specialist. De bedoeling is dat er ruim tijd wordt uitgetrokken voor patiënt en familie. De Witte: „Want hier komen veel patiënten bij wie al veel onderzoek is verricht; rönt genonderzoek en weefselonder- zoek van de tumor. De praktijk wijst uit dat we meestal een uur aan het praten zijn. Alleen maar om erachter te komen wat pre cies het probleem is. Soms hoe ven we maar heel weinig te doen. Vaak is helder uitleggen wat er aan de hand is al vol doende. In de helft van alle ge vallen is geen goede uitleg gege ven."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7