BUITENLAND Armoede voedingsbodem voor fundamentalisme in Afrika Vliegangst Amerikanen nekt toerisme Antillen Egyptenaren diep verontwaardigd over opstelling VS Surinamers leven vredig in religieuze smeltkroes Kwestie Bin Laden verziekt relatie India en Pakistan Doden bij rellen in Pakistan 'Pakistan niet gebruiken voor acties VS' Vredesproces Macedonië in gevaar rsenbloeding iir Koeweit ■it-stad - De emir van (êit, sjeik Jaber Al Ahmed bah, is getroffen door een mbloeding en zal voor me- behandeling worden naar Londen, bron in het zieken- jvaarin de emir is opgeno- nsteren verklaard. De televisie had eerder [en bericht dat de emir in ekenhuis was om een rou- (ontrole te ondergaan. Het por van de emir liet een aring uitgaan waarin werd lid dat de emir zich goed en in goede gezondheid ert. De 75-jarige sjeik Ja- geert over Koeweit sinds ee maanden cel )r bomgrap no - Een 21 -jarige Austra- eeft donderdag in Canada elstraf van twee maanden gen omdat hij bij het in- ;en voor een vlucht van ito naar Parijs zei dat hij iom in zijn bagage had irgen. Volgens de politie- er kreeg de man een rdere straf dan normaal ns de aanslagen in New en Washington van vorige en de verhoogde veilig- maatregelen die sindsdien el vliegvelden van toepas- ijn. De vlucht liep door de van de man twee uur ver- gop- i-VS stemming tdonesië liA - De anti-Amerikaanse ning in Indonesië groeit, nbassade van de Verenig den in Jakarta heeft vol- het Indonesisch persbu- intara de politie om be ning gevraagd van alle ikaanse objecten en burgers in het land. De ;envvoordiging deed het ek naar aanleiding van imenten die een aantal is- sche groeperingen heeft Gisterochtend demon den ook enkele tientallen itische jongeren bij de ssade tegen een dreigen- nval van de Amerikaanse krachten op Afghanistan. ndst massagraf Srebrenica vo - In een massagraf j Srebrenica zijn de afge- drie weken stoffelijke hotten gevonden van 162 sche moslims. Dit heeft Hurtic verklaard, een lid Bosnische Commissie 'ermiste Personen. „Wij ichten nog vijftig lijken te n", aldus Hurtic. De lijken en waarschijnlijk tot de offers die de Bosnische irs maakten na de val van or Nederlandse blauwhel- leschermde enclave Sre- :a in juli 1995. cht Italiaanse hs ontvankelijk p li - Het Europese Hof e Mensenrechten heeft acht van de voormalige klijke familie van Italië ge lijk ontvankelijk ver- Het hof oordeelde dat noet ingaan op aantijgin- in de zoon van de laatste van Italië, Victor Emma- in Savoye. Deze meent ju mensenrechten worden inden doordat de Itali- grondwet mannelijke le- in het Huis van Savoye de tot het land ontzegt, chafte de monarchie in omdat Umberto II zou in geheuld met het fascis- bewind van Mussolini. zaterdag 22 SEPTEMBER 2001 Het strand van Aruba is nu voor de flamingo's Foto: GPD door onze correspondent Armand Snijders Paramaribo - De aanslagen in Amerika hebben vergaande ge volgen voor het toerisme op de Nederlandse Antillen en Aruba. Vooral Sint Maarten lijdt zwaar onder de vrees van Amerikanen om op reis te gaan. Het aantal vluchten vanuit de Verenigde Staten is met bijna de helft te ruggelopen. De Princess Juliana Internatio nal Airport op Sint Maarten, na het vliegveld van Puerto Rico de drukste luchthaven van het Noord-Caribisch gebied, han delde voor de aanslagen dage lijks ongeveer 150 vluchten af. Sinds de aanslagen nonderd per dag. Volgens Eugene Holiday, directielid van het luchthaven bedrijf, zijn het niet alleen Ame- -rikaanse maatschappijen die vluchten annuleren. Ook door regionale bedrijven wordt min der gevlogen. Alleen rond het af gelopen weekeinde nam het aantal vluchten weer toe, maar die waren vooral bedoeld om gestrande passagiers op te halen en naar huis te brengen. Een woordvoerder van Ameri can Airlines, dat een van de be langrijkste vervoerders tussen de VS en Sint Maarten is, zegt dat het vluchtschema van de maatschappij nagenoeg is ge normaliseerd. „Het probleem is dat mensen bang zijn om te rei zen. We worden geconfronteerd met een sterke teruggang, zelfs voor een traditioneel slappe septembermaand. Maar niet alleen door de lucht komen er aanmerkelijk minder Amerikanen binnen. Ook de cruiseschepen hebben bedui dend minder passagiers aan boord. De 'Monarch of the Se as', doorgaans afgeladen met drieduizend varende vakantie gangers, bracht woensdag slechts 1.500 mensen naar Sint Maarten. De angst om te varen is minder groot, maar veel opva renden moeten in Amerika per vliegtuig naar de vertrekhaven reizen. Ook op Aruba en Bonaire komt de klap hard aan. Curasao lijdt minder, omdat van oudsher minder bezoekers uit de VS het grootste Antilliaanse eiland aan doen. De schade zal naar ver wachting oplopen tot vele tien tallen miljoenen guldens. oging in Luik r sociale EU Ruim 10.000 mensen 13 'n gisterochtend in Luik nonstreerd voor een soci iropa. De ministers van fi- in van de EU-landen en gistermiddag in de che stad bijeen om zich meer te beraden over de en van de aanslagen in voor de economie van de en. De Europese vakbon- idden opgeroepen tot de Elfistratie, die vreedzaam De meeste deelnemers Belgen, maar er waren legaties uit Frankrijk, iburg en Italië. N se minister w naar Iran ild N - De Blitse minister van 28 ilandse zaken, Jack Straw, lr- kt komende week Iran. voor het eerst sinds de ;e Islamitische Revolutie 51 '79 dat London zo'n hoge iqI onaris naar Teheran .py Het bezoek komt tijdens t ndreis van Straw door het 'n-Oosten. Iran weigerde agzijn luchtruim open te ivoor de VS. new delhi/ap - De Indiase pre mier Atal Bihari Vajpayee zegt de dialoog met Pakistan te heb ben gestaakt. De premier ver brak de contacten omdat de Pa kistaanse president Pervez Mus harraf zijn land ervan heeft be schuldigd de Verenigde Staten slechts hulp te hebben aange boden om te bewerkstelligen dat Pakistan tot terroristische staat wordt uitgeroepen. Musharraf uitte zijn aantijging aan het adres van India woens dag in een televisietoespraak, waarin hij de Pakistaanse bevol king probeerde te overtuigen van de juistheid van zijn besluit om de VS te steunen, mocht Amerika Afghanistan aanvallen. Nadat hun landen twee jaar lang geen contact met elkaar hadden gehad, hielden Vajpayee en Musharraf in juli een drie dagen durende top. De onderhande lingen liepen stuk op de kwestie Kashmir, een Indiase deelstaat waar Palöstan en India al sinds de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië 1947 om vechten. Volgens de krant The Times of India heeft Vajpayee gezegd dat hij noch zijn minis ter van buitenlandse zaken Jas- want Singh in de nabije toe komst zal ingaan op uitnodi gingen om Pakistan te bezoe ken. „Hoe kan hij (Musharraf, red.) zich nu zorgen maken over het terrorisme? Hij steunt het zelf', zei Vajpayee tegen de krant. In dia zegt al jaren dat Osama bin Laden, die door de VS wordt verdacht van de aanslagen van vorige week in New York en Washington, trainingskampen voor terroristen in Pakistan steunt en financiert. Ook be schuldigt India Pakistan ervan rebellen te steunen die vechten voor afscheiding van het India se deel van Kashmir. Die rebel len zijn behalve uit Kashmir zelf afkomstig uit Pakistan, Af ghanistan en Arabische landen. door onze correspondent Dora Rovers Cairo - 'Gelooft u werkelijk dat er spra ke is van een oorlog tegen Amerika zo als CNN beweert?', vraagt een Egypti sche columnist zijn lezers. Laten we wel wezen, is zijn retorische antwoord, de recente aanslagen zijn niets vergele ken bij het optreden van de Israëlische terroristenmachine. Die valt de Pales- tijnen en de omliggende Arabische lan den met behulp van Amerika onop houdelijk aan. Deze reactie staat niet op zichzelf. De Egyptische media en burgers winden zich in toenemende mate op over het gemak waarmee de Amerikanen een beschuldigende vinger menen te kun nen uitsteken naar de extremistische moslimleider, Osama bin Laden, en naar de islam. Het onderzoek naar de daders van de terreur in New York en Washington is nog maar amper op gang gekomen en moslims worden aangevallen en geter roriseerd. Dat is niet alleen het geval in de VS, maar eveneens in Europese ste den, constateren de kranten. Het jong ste slachtoffer van de golf van haat die momenteel over Amerika woedt, is een 48-jarige groenteboer van Egyptische afkomst. Die werd vermoord in zijn zaak. De media in Egypte laken de wijze waarop de Amerikanen met de nasleep van de ramp omgaan. „Laten we de zaak eens van de andere kant bekij ken", schrijft Walid Nasef in The Egyp tian Gazette. „Is er ook maar één wes terling of niet-Arabier aangevallen na de herhaaldelijke bombardementen van Amerikaanse F-16's op onze broe- derstaat Irak? Is er een westerling te vinden die zich na een luchtaanval on veilig heeft gevoeld in de Arabische we reld? Namen wij revanche met aansla gen op kerken zoals nu op moskeeën? fulmineert Nasef. „Dit is het grote verschil tussen islamitische waarden en die van de 'beschaafde' wereld, is zijn conclusie. Natuurlijk zijn ook wij voorstander van uitroeiing van terrorisme, maar laten de Amerikanen bij zichzelf beginnen. Het land is nota bene nummer één op de lijst van staten die terrorisme steu nen, meent een andere krant. Die ver wijst naar de steun die de VS aan Israël geven en wijst op het terroriseren door de Amerikanen van de bevolking van Irak. De grieven over de reactie van de VS zijn het onderwerp van de dag in de straten van de Egyptische hoofdstad Cairo. Angst heeft zich meester ge maakt van Egyptenaren met familie in de VS. Het aantal aanvallen op Ara- bisch-Amerikaanse ingezetenen en in stituten is daar opgelopen tot 41. In Cairo heerst eveneens woede, over het aandeel dat de Amerikanen leverden bij de opkomst van Osama bin Laden. „Iedereen hier weet dat Bin Laden voor de CIA heeft gewerkt", zeggen de inwo ners van de Egyptische hoofdstad, doe lend op de financiële steun die de schatrijke Saudiër eindjaren tachtig van de Amerikanen kreeg om de Sov jets uit Afghanistan te verdrijven. Hoe kunnen ze ons moslims in dit vroegtijdig stadium zo in het beklaag denbankje zetten, is een veelgehoorde klacht. Waarna wordt verwezen naar de verwarring die is ontstaan over de identiteit van de verdachten. De FBI wees twee Arabieren met naam en toe naam aan als zelfmoordenaars, terwijl de personen luisterend naar die namen zich verbaasd en verontwaardigd meldden. Eén van hen, een inwoner van Saudi- Arabië, draagt inderdaad de naam en geboortedatum van één van de ver dachten. Zijn paspoort werd in 1995 gestolen toen hij in de VS studeerde. De tweede persoonsverwisseling ont stond doordat de FBI het spoor volgde van een man wiens naam identiek blijkt te zijn aan die van één van de verdachten op de lijst van de Ameri kaanse inlichtingendienst. De Amerikanen interpreteren de ge beurtenissen volgens hun eigen ideolo gie, die niets met de realiteit van doen heeft, zegt Walid Nasef. Volgens de co lumnist creëren de Amerikanen een ei gen versie van de gebeurtenissen. Later zullen ze op hun eigen creatie gaan reageren, met de voor Amerikanen zo typerende cowboymentaliteit en Holly- wood-fantasie. door onze correspondent Armand Snijders Paramaribo - Terwijl in de hele wereld moslims na de aanslagen in de Verenigde Staten de gebe ten hond lijken te zijn, hebben hun geloofsgenoten in Surina me niets te vrezen. Want Suri namers zijn niet alleen diep ge lovig, maar ook tolerant. Het is een walhalla voor religieuze groeperingen uit alle windstre ken, waar geen plaats is voor haat. Tempels, kerken en mos keeën schieten als paddestoelen uit de grond en staan zij aan zij. Net als iedere gezond denkende organisatie in de wereld heeft ook de Madjlies Moesliemien Suriname (MMS), het verbond van acht moslimgroeperingen, de terreur in Amerika scherp veroordeeld. De moslimge meenschap roept op te waken voor stemmingmakerij en het creëren van massahysterie die de aanslagen tot gevolg zouden kunnen hebben. „We kunnen niet meegaan met ideeën van bepaalde doemdenkers dat er sprake is van een botsing tussen de islam en het westen. Univer sele waarden zoals vrijheid, ge lijkheid, tolerantie, broeder schap en respect zijn in alle reli gies terug te vinden", zo stelt de organisatie. Mooi gezegd allemaal, maar in dit geval heeft de MMS recht van spreken. Want als er één land in de wereld is waar religi euze groepen vreedzaam en in harmonie naast elkaar leven, dan is het wel Suriname. De be woners halen zelf als voorbeeld van de tolerantie altijd de mos kee en de synagoge aan, die broederlijk naast elkaar in het centrum van de stad staan. Voor een land met naar schat ting 435.000 inwoners is de reli gieuze diversiteit indrukwek kend, zoals Suriname ook een cocktail is van etnische groepe ringen. De vier grootste zijn de hindoestanen (35 procent), creolen (32 procent), Javanen (15 procent) en bosnegers (9 procent). Leden van deze groe pen kunnen worden terugge vonden in verschillende religi euze stromingen. De populair ste godsdienst is het christen dom (45 procent), gevolgd door het hindoeïsme (27 procent) en de islam (20 procent). Tot slot hangt nog een klein deel van de bevolking, ongeveer 6 pro cent, de zogenaamde natuurre- ligies aan. Hoewel moslims, joden, chris tenen en hindoes vreedzaam binnen de grenzen van Surina me leven, wordt er binnen die groepen zelf flink gebakkeleid. Het aantal stromingen en ge meenten is niet meer op de vingers van twee handen te tel len. Koningen der interne twis ten zijn, ook in Suriname, altijd de christenen geweest. Bij iede re onenigheid is gedurende tweeduizend jaar christendom wel een nieuwe kerk gesticht. Maar ook de moslims vormen geen uitzondering als het om twisten gaat: moderne moslims Karachi - Bij ongeregeldheden in Karachi, de grootste stad van Pa kistan, zijn gisteren drie doden gevallen bij botsingen tussen politie en betogers. Een van de slachtoffers is een winkelier die door een woedende menigte werd doodgeslagen omdat hij zijn winkel open had gedaan ondanks de oproep tot een landelijke staking. De politie zette traangas in tegen pro-Taliban demonstranten die auto's met stenen bekogelden en wegen blokkeerden. Er werden zeker zeventig arrestaties verricht. Elders in de stad kwam het tot een confrontatie tussen de politie en zo'n 1.500 Afghaanse vluchtelingen, die auto banden in brand staken en enkele voertuigen vernielden. In heel Pa kistan werd gisteren gestaakt uit protest tegen de steun die de rege ring de VS heeft beloofd in de strijd tegen het terrorisme. Op veel plaatsen waren winkels gesloten en lag het openbaar vervoer stil. Deels als gevolg van de staking, deels uit angst voor geweld. Scholen en kantoren in de hoofdstad Islamabad bleven op last van de autori teiten uit veiligheidsoverwegingen dicht.Foto: AFPI/Aamir Oureshi door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Niet alleen Palestijnen juichten na de aanslagen in de VS. In Nigeria kreeg de al lang voortwoekerende strijd tussen moslims en christe nen een extra impuls nadat islamitische extremis ten opriepen tot openbare feestviering. Elders in is lamitisch West-Afrika ligt escalatie op de loer, net als overigens in niet-islamitische landen. De vraag is, en het rijke westen is gewaarschuwd, hoe de ar men van Afrika hun frustratie en woede zullen ui ten. Zoals gebruikelijk in Nigeria worden over het aantal slachtoffers van de gevechten tussen mos lims en christenen geen mededelingen gedaan. Het werkt ontwrichtend in een land dat nu twee jaar onder leiding van president Obasanjo de de mocratie een kans geeft. Lokale kranten meldden echter dat in de centraal gelegen stad Jos maan dag vijfhonderd doden werden begraven. Schat tingen over het aantal slachtoffers van de gevech ten na dinsdag, zijn er nog niet. Nigeria heeft 120 miljoen inwoners, 250 etnische groepen en een religieuze scheidslijn die loopt tussen een overwegend islamitisch noorden en een overwegend christelijk zuiden. Het land overleeft doordat deelstaten een vergaande vorm van autonomie hebben. Na de invoer van de de mocratie kozen achttien noordelijke staten voor de strikte islamitische wetgeving sharia. Sinds dien zijn gevechten tussen moslims en christe nen aan de orde van de dag. De belofte van religieuze leiders dat alleen mos lims iets zouden merken van de wetten, blijkt niet te werken. Alcohol verkopende gelegenhe den worden overvallen en alle vrouwen moeten zich schikken naar de wet. Toen president Oba sanjo - een christen - gisteren een bezoek bracht aan het door onlusten geteisterde Zamfara, de eerste (deel)staat die de sharia invoerde, eiste het lokale bestuur dat vrouwen binnen bleven. Eer der dit jaar werd een zwanger meisje veroordeeld tot 180 stokslagen en nu maakt men zich op voor de eerste dood door publieke steniging. Obasanjo heeft de sharia een 'truc' genoemd om het oppositionele vuur op te stoken. Hij zit in een moeilijke situatie, ook omdat hij economische hervormingen wil doorvoeren die door de VS worden toegejuicht, maar door extremistische moslims met argusogen worden bekeken. De vriendschap met Amerika, die vooral te danken is aan de inspanningen van Clinton en tot nu in vesteringen en hulp hebben opgeleverd, moet vandaag wellicht in een ander licht worden beke ken. Iets soortgelijks speelt in Mali, de enorme woes- tijnstaat ten noord-westen van Nigeria. Van de 13 miljoen inwoners is ruim driekwart moslim. Het straatarme land is door de Amerikaanse minister Powell (buitenlandse zaken) tijdens diens bezoek in mei 'een voorbeeld voor de hele wereld' ge noemd, omdat democratie en vrije markt er functioneren. Mali kreeg in 1992, na 23 jaar van marxistische dictatuur, zijn eerste democratisch gekozen president. Alpha Oumar Konare won ook de tweede verkiezingen in 1997 en zal vol gend jaar, conform de grondwet, van het politie ke toneel verdwijnen. Konare heeft hervormingen doorgevoerd met steun van IMF en Wereldbank. Maar zoals op veel plekken in de wereld blijken de economi sche recepten het leven van de massa's niet veel te veranderen. Ontevredenheid hierover vertaalt zich in meer sympathie voor extremere vormen van de islam. Regelmatig vinden grootscheepse manifestaties plaats, tijdens welke politici en religieuze leiders fulmineren tegen 'de buitenlandse ideeën die Mali worden opgedrongen door donors en de Verenigde Staten'. Oppositieleider Tall noemde het logisch dat moslims zich verzetten tegen een regering 'die zich keert tegen de lokale, culturele en religieuze realiteit', alleen 'om de buitenwe reld te plezieren'. De vooraanstaande imam Mamoud Dicko, die de invoer van de sharia zijn 'ultieme wens' noemde, waarschuwde vorige week nadrukkelijk de VS. Hij zei dat alleen door het verbreiden van gelijkheid en gerechtigheid extremisme kan worden voor komen. De imam raadde wraakacties of het on derdrukken van moslims af, omdat anders de aanslagen van vorige week 'slechts het begin' zijn geweest. Ook in Sudan lijkt voorzichtigheid geboden. In Afrika's grootste land woedt til achttien jaar een burgeroorlog omdat de islamitische regering de sharia wil invoeren in het door christenen en aanhangers van Afrikaanse godsdiensten be woonde zuiden. Het regime in Khartum werd tot vorige week, ook door de VS, niet meer gezien als handlanger van het terrorisme, maar kan dat weer worden als de VS besluiten tot 'ongecontro leerde wraakacties tegen de islam'. zijn lid van de Surinaamse Isla mitische Associatie, de traditio neel gezinde behoren tot de MMS. „Maar ook de meest conservatieven binnen de MMS gaan met hun tijd mee", zegt Moestafa Fatamoham- med, die zichzelf tot die con servatieven rekent. Volgens Fatamohammed zou den de schuldigen achter de aanslagen een voorbeeld moe ten nemen aan Suriname. „Je hebt hier tientallen religieuze groeperingen maar geen enkele fanaticus. Iedereen stelt zich op het standpunt van leven en laten leven, ongeacht in welke God je gelooft. Ik denk dat we in Suriname hebben bewezen dat zoiets heel goed mogelijk moskou/afp - Als de VS vanaf Pakistaans grondgebied aanval len zouden ondernemen op .Af ghanistan, zou dat rampzalig uitpakken voor Pakistan. Het Pakistaanse regime zou ineen storten omdat een dergelijke steun aan de VS niet geaccep teerd zou worden. Dat zegt de Russische Amerika-deskundige Sergej Rogov. Rogov stelt dat de Pakistaanse president Mushar raf indertijd zijn steun heeft toe gezegd aan de Taliban. Daarom moeten de VS volgens hem niet het risico nemen vanuit Pakis tan te opereren. „Wie weet in wiens handen de Pakistaanse kernwapens vallen als het be wind ineenstort." Daarom is het volgens Rogov een betere oplos sing als de Amerikanen hun eventuele aanvallen uitvoeren vanaf luchtmachtbases in de voormalige Russische republie ken Tadzjikistan en Oezbekis tan. skopje/ap - Het Macedonische parlement heeft zich in een ma rathondebat dat tot gisteroch tend duurde, uitgesproken te gen grondwetswijzigingen ten gunste van de Albanese minder heid. Het vredesproces dreigt daardoor in gevaar te komen. Het westerse vredesplan rust op het principe dat de Albanese re bellen hun wapens afstaan. In ruil daarvoor zouden de Albane se Macedoniërs meer grondwet telijke rechten krijgen. De rebellen begonnen donder dag aan de derde en laatste fase van het inleveren van de afge sproken 3.300 wapens aan de NAVO-troepenmacht in Mace donië. Een van de leiders van het etnisch-AlbaiM^ rebellenle ger. Gezim OstreÉpbenadrukte dat de in februaribegonnen ge wapende opstand voorbij is. „Wij zijn vastbesloten de ontwa pening door te zetten." De Macedonische regering heeft in overeenstemming met het door het Westen gesteunde vre desplan een amendement op de grondwet ingediend in het par lement dat bepaalt dat alle bur gers van Macedonië dezelfde status krijgen. Een meerderheid van de - overwegend Slavische - parlementsleden wees het voor stel af Zij vinden dat er een constitutioneel onderscheid moet blijven bestaan tussen de grootste bevolkingsgroep, de Slavische Macedoniërs. en de verschillende minderheden die in het land leven. De Albanezen maken ongeveer eenderde van de totale bevolking uit.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5