EU schiet luchtvaart te hulp BUIITENLAND Vriend van Bush op nieuwe cruciale post Slecht weer op komst bij berging Koersk Gezocht: gewapende vliegtuigpassagiers Beurzen in greep van angst oorlog Winkels onder WTC vlak na aanslag geplunderd Luchtvaartsteun Verdriet Ongeloof in VS over schenking aan Afghanistan koning van ifhanistan terugkeren efietconcert [artney (N - Ex-Beatle Paul Me egeeft een benefietcon- ior de gezinnen van de iveerlieden die bij de ter aden in de Verenigde Sta lt leven hebben verloren, oncert zal waarschijnlijk [ober plaatshebben. Mc- oykwam op de dag van de agen in New York aan en ma in de Verenigde Sta tieven. Hij zei gister- 1 dat hij 'getuige is ge- van grote heldendaden', nger heeft vroeger platen akt onder het pseudoniem ,an (Brandweerman). Hij zich zo met de spuitgasten nden, omdat zijn vader s de Tweede Wereldoor- Uverpool bij de brand- ictief was. ia voert etproef uit delhi - India heeft gisteren Klaagde raketproef uitge- Het ministerie van de in New Delhi meldde dat (et van het type Dhanush )van een marineschip le kust van de staat Orissa ifgevuurd en in de Golf engalen het beoogde doel )e raket, die een bereik van 250 kilometer, kan iet kernkoppen worden noeting isters afgelast >i - De bijeenkomst van Listers van defensie van tentien NAVO-lidstaten, de week woensdag en rdag in Napels, gaat niet )at is gistermiddag be- na overleg tussen de Ita- premier Berlusconi en secretaris-generaal Ro- in Brussel. Veiligheids- ien politieke en cüplo- e drukte door de aanval (S zouden aanleiding or de afgelasting. inse agent I bloedbad aan Een politieagent heeft n het Zuid-Spaanse örredelcampo bij Jaen n dienstwapen drie in doodgeschoten en ;ens zichzelf van het le- oofd. De man schoot pzijn ex-vriendin en daarna haar zuster en fom het leven. Daarna hij het wapen op zijn Het eenjarige zoontje zuster bleef ongedeerd, edelijk zijn problemen in tiesfeer de oorzaak van tedbad. stijnen rond Bij verscheidene in- n in de Gazastrook en Westelijke Jordaanoever teren 22 Palestijnen ge- eraakt. Een van hen, een enjarige jongen, is er aan toe. Zeven mensen rerwondingen op bij de mallah, op de Westoe- in Israëlische militairen ir openden op een me- [die stenen gooide en weg- ningen opwierp. De be- ontstond na de vrijdag- të It zaterdag 22 september 2001 luik/anp-gpd - De EU-ministers van financiën werken aan een re geling om de luchtvaartsector, die zwaar in de problemen is ge raakt door de terreuraanslagen in de VS, te hulp te komen. Zij over wegen onverzekerbare risico's voor luchtvaartmaatschappijen via staatsgaranties af te dekken. De verzekeringspremies zouden dan minder hoog uitvallen dan nu dreigt te gebeuren. De ministers hebben deze rege ling gisteren besproken in Luik tijdens een tweedaagse bijeen komst. Vandaag hopen ze kno pen door te hakken. Volgens mi nister Zalm van financiën liggen er alleen nog technische en geen politieke problemen op ta fel. „Ik zorg ervoor dat de KIM blijft vliegen, ook na maandag nacht", aldus Zalm. De verzekeringsmaatschappijen hebben aangekondigd de pre mies zeer fors te verhogen na de aanslagen in de VS. Die verho ging gaat volgende week in. Di verse luchtvaartondernemingen, waaronder KLM, hebben ge dreigd niet meer te zullen vlie gen omdat de verzekeringskos ten onbetaalbaar zouden wor den. Hoe de EU-luchtvaartregeling eruit komt te zien is nog niet duidelijk. Volgens Zalm wordt gedacht aan een opzet die op details van lidstaat tot lidstaat zou kunnen verschillen. In de VS is inmiddels voor 15 miljard dollar, ruim 35 miljard gulden, steun toegezegd aan de noodlijdende luchtvaartsector. De ministers van financiën heb ben gisteren ook hun licht laten schijnen over de economische gevolgen van de terreuraansla gen. Volgens een verklaring die zij hebben opgesteld blijven de fundamenten van de Europese economie gezond. Dat komt on der meer doordat de lidstaten hun overheidsfinanciën de afge lopen jaren op orde hebben ge bracht en doordat zij via lasten verlichting de economie hebben ondersteund. Wereldwijd was op vrijwel alle beurzen sprake van turbulente, uiterst nerveuze handel. Uit angst voor oorlog dumpen be leggers massaal hun aandelen om te vluchten in de veiliger staatsobligaties of het goud. Ef fectenbeurzen over de hele we reld zijn gisteren verder in de min geraakt. De Dow Jones-in- dex van de beurs van Wall Street sloot gisteravond om tien uur uiteindelijk 1,7 procent lager terwijl de Nasdaq 3,3 procent inleverde. Ook de Europese beurzen rea geerden gisteren zonder uitzon dering negatief. Nadat 's och tends al de belangrijkste Aziati sche beurzen met 2,35 tot 5,5 procent verlies waren gesloten, gingen ook de Europese beur zen onderuit. In Amsterdam boekte de AEX 3,39 procent ver lies en verloor de AMX (Midkap) maar liefst 4,3 procent. new york/afp - Korte tijd na de aanslagen op het World Trade Center op 11 september, zijn de luxe winkels in de galerijen on der de getroffen gebouwen ge plunderd. Dit meldt de New York Times gisteren, op basis van berichten van de Nationale Garde. Onder het complex be vonden zich nog zo'n vier ver diepingen, waarvan enkele de catastrofe vrijwel ongeschonden hebben doorstaan. Volgens de Nationale Garde van New York begonnen de plunde ringen direct nadat het vuur bo ven de grond vrijwel was ge doofd, en duurden deze tot be gin deze week. De dieven zou den over 'professionele' appara tuur hebben beschikt om de diefstallen uit te voeren. Voor gewone burgers is het vrij wel onmogelijk om sinds de aanslagen onder het World Tra- de Center gekomen. De plunde ringen zijn dus vrijwel zeker uit gevoerd door mensen die zich voordeden als hulpverleners, zo zegt de Nationale Garde. De po litie hield twee dagen na de aan slagen twee mensen aan, van wie een een gevangenisbewaker die zich uitgaf voor politieagent. De twee werden op heterdaad bij de diefstallen betrapt. De po litie probeert nog mogelijke an dere daders op te sporen. COMMENTAAR De luchtvaartsector is na de aanslagen in de VS in een regel rechte crisis beland. In Amerika moeten luchtvaartmaat schappijen overgaan tot massa-ontslagen en heeft de centra le overheid een omvangrijk steunprogramma toegezegd om faillissementen af te wenden. In Europa zijn de gevolgen vooralsnog minder groot, maar worden maatschappijen wel geconfronteerd met onverzekerbare risico's die er toe leid den dat onder meer de KLM overwoog om vanaf dinsdag alle toestellen aan de grond te houden. Net als in de Verenigde Staten voelen ook de Europese over heden zich gedwongen de luchtvaartmaatschappijen te hulp te komen. Alleen is hier een bijzonder patroon van over heidssteun zichtbaar. In Engeland en Duitsland zijn de na tionale overheden in eigen beheer overgegaan tot afspraken met verzekeraars en luchtvaartmaatschappijen. Zij lopen daarmee vooruit op afspraken die Europese ministers van fi nanciën dit weekeinde gezamenlijk proberen te maken. In Luik werken zij aan een staatsgarantie voor luchtvaartmaat schappijen om de verzekeringsrisico's weg te nemen. Luchtvaartmaatschappijen hebben een strategische beteke nis. En het is niet alleen begrijpelijk, maar ook verstandig dat nationale overheden steun toezeggen. Van belang is dan wel wat voor soort steun er wordt gegeven. En van belang is ook in welke samenhang dat gebeurt. Overheidsgaranties tegen onverzekerbare risico's zijn een acceptabele vorm van over heidsbemoeienis. Directe steun van nationale overheden aan luchtvaartmaatschappijen is een onwenselijke vorm. Binnen de kortste keren is een vorm van concurrentieverval sing geïntroduceerd, die bedrijven in een ongelijke positie brengt. Het is te hopen dat de nationale reflexen in Europa niet sterker worden bij een verdere economische teruggang die door de aanslagen in de VS in gang is gezet. Want anders werken de landen van de Europese Unie aan hun eigen des integratie. new york - Een vrouw uit New York bidt met een rozenkransin haar handen bij een herdenkingsplek op Union S quare. Duizenden mensen komen hier dagelijks b ij een om hun leedwezen te betuigen met de slachtoffers van de aanslag op het World Trade Center. Hulpverleners zoeken nog steeds 24 uur uur per dag naar overlevenden van de ramp. Foto: EPA/Roberto Schmidt door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De laatste etappe in de berging van de kemonder- zeeër Koersk dreigt problema tisch te worden door slechte weersomstandigheden op de Barentsz-zee. Admiraal Vjats- jeslav Popov, commandant van de Russische Noordelijke Vloot, zei gisteren dat de weersvoor spellingen voor de komende, cruciale, week hem 'niet vrolijk' stemmen. „De werkomstandigheden kun nen moeilijk worden", aldus Popov, tijdens een persconfe rentie in Moermansk. De wind snelheid zal dit weekeind waar schijnlijk verdubbelen. De zee zal daardoor aanmerkelijk ruwer worden. Bij golven hoger dan drie meter komen de werk zaamheden in gevaar. Enkele technische problemen moeten echter nog opgelost worden, voordat de Koersk daadwerkelijk omhoog getild kan worden. Duikers hebben de afgelopen weken 26 gaten ge boord in zowel de binnen- als buitenwand om hijskabels te kunnen bevestigen. Er bevinden zich echter nog steeds leidingen en hoge-drukflessen tussen de binnen- en buitenwand, waar door de pluggen die aan de hijs kabels zitten mogelijk niet in de gaten passen. Duikers proberen momenteel de rotzooi te verwij deren. De Russen betwijfelen verder of het zwaar beschadigde eerste compartiment van de Koersk wel goed is afgezaagd. Igor Spasski van het Russische staatsbedrijf Roebin, dat de Koersk ontwierp, zei gisteren dat daarover geen absolute ze kerheid bestaat. 'Een kritisch moment' zou volgens Spasski ontstaan als de Nederlandse bergers de Koersk omhoog tillen en 'de kop' blijkt niet geheel los te zijn. Rusland wil het eerste compartiment volgend jaar zelf standig omhoog halen. Dan zou ook pas de oorzaak van de ramp vastgesteld kunnen worden. Het afzagen van het eerste com partiment liep veelvuldig vertra ging op door technische proble men. Topman Frans van Seu- meren van Mammoet zei giste ren niettemin dat alle techni sche aspecten van het project 'onder controle' zijn. „Het enige waar we geen controle over hebben is het weer", aldus Van Seumeren. De tijd dringt voor de Neder landse bergers van de Koersk, die vorig jaar augustus met 118 bemanningsleden verging in de Barentsz-zee. Het consortium van Mammoet en Smit Interna tional wil de onderzeeër voor eind september boven water hebben, maar er zit nauwelijks nog rek in het tijdsschema. In de huidige planning zal de Koersk op 27 september omhoog getild worden. opa - De voormalige Af- koning Mohammad ïah wil na de val van het iregime terugkeren naar Dit heeft een woordvoer- n de in Rome wonende ihah gezegd. pha Zaher, de zoon van ling en diens speciale ad- sprak echter tegen dat der als onderdeel van een aans plan Rome voor Ka- verruilen. „De koning zal op uitnodiging van het inse volk terugkeren", al- her. zouden het in 1973 afge- taatshoofd aan het hoofd hebben van een voorlopi- nng zodra het Talibanre- i gevallen. Een Afghaanse is heeft dit in Teheran te- Zwitserse krant gezegd, arige Zahir Shah leeft al ertig jaar teruggetrokken taliaanse hoofdstad. Hij L als negentienjarige in troon, maar het lands- vverd jarenlang namens edaan door familieleden, ivie een oom en zijn zwa- oud Khan. De laatste zet- oning af toen die in Italië •or een medische behan- Daoud Khan schafte in keet de monarchie af en chzelf tot president uit. fd in 1978 samen met zijn door communisten ver- washington-rome/rtr - De Amerikaanse graanindustrie vraagt zich met enig onge loof af of de VS ook werkelijk zullen door gaan met hun eerdere aanbod voor een schenking van 100.000 ton tarwe ter leniging van de enorme voedselnood in Afghanistan. „Bij het grote publiek moet dit toch wel vreemd overkomen, als je tegelijkertijd bommenwerpers gereed houdt om dat land aan te vallen", zei een graananalist gisteren. Het Amerikaanse overheidsbureau Commo dity Credit Corporation, dat in deze gevallen de aankopen voor de regering doet, had donderdag aangekondigd op 27 september een inschrijving te zullen houd en voor de 100.000 ton tarwe. De VN zeiden gisteren het A onerikaanse aanbod toe te juichen, maar g een kans te zien het voedsel Afghanistan ii 1 te krijgen. „Wellicht kan het dienen voor d e Afghaanse vluchtelingen die richting Pa kistan stro men", zei een woordvoerder a /an het We reldvoedselprogramma WFP vj in de VN in Rome. Een woordvoerder van een VF -J-zusterorga- nisatie, Abdur Rashid van de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO), prees het Amerikaanse plan om door te gaan met het aanbod van tarwe ondanks de aanslagen in New York en Washington. „Het toont aan dat de VS 'humanitaire hulp terecht niet koppelen aan politiek'. President Bush wees er donderdag zelf nog op dat de VS op het ogenblik sowieso de grootste leverancier van humanitaire hulp aan Afghanistan zijn. „Wij respecteren het volk van Afghanistan, maar veroordelen het Talibanregiem". Verenigde Staten willen meer bewakers aan boord door Richard Mooyman washington/brussel - Gezocht: gewapende passagiers voor lijn- vluchten. Beloning: 77.000 tot 175.000 gulden per jaar. De Ame rikaanse luchtvaartautoriteit FAA is een campagne begonnen om speciale veiligheidsbeambten te werven. Deze 'federal air mars hals' moeten kapingen verhinde ren. De Europese Unie overweegt ook de inzet van bewapende vei ligheidsfunctionarissen mogelijk te maken. De VS zetten al langer anoniem meereizende 'air marshals' in op bepaalde risicovluchten. Maar het met veel geheimzin nigheid omgeven elitekorps leek tot de aanslagen met gekaapte vliegtuigen vorige week in het slop geraakt. Er zouden nog slechts enkele tientallen speciale agenten actief zijn, terwijl er in de VS dagelijks vele duizenden lijnvluchten plaatsvinden. De Federal Aviation Agency gaat het korps scherpschutters nieuw leven inblazen. De missie: Ame rikaanse toestellen over de hele wereld beveiligen tegen terroris ten. De FAA wü niet onthullen hoeveel van deze gewapende luchtridders momenteel actief zijn. Noch is duidelijk op welke routes zij meevliegen. Onbe kend is of bij voorbeeld Schip hol wordt beschouwd als een bestemming met verhoogd risi co. De passagiers blijven onkundig of zij naast een veiligheidsagent zitten, want zij vliegen incognito mee. Alleen de bemanning wordt op de hoogte gesteld. Het gaat om specialisten die een commando-achtige opleiding hebben gevolgd. In hun centrale trainingscentrum in de VS oefe nen zij hun (schiet)kunsten on der meer in twee echte vliegtui gen. De eerste 'air marshals' werden in de jaren zeventig aangesteld om kapingen op vluchten tus sen de VS en Cuba tegen te gaan. In 1985 tuigde president Reaga n het elitekoips opnieuw op na een geruchtmakende ka ping. Libanese terroristen dwon gen een Amerikaans TWA- toeste :1 om naar Beirut te vliegen en do odden daar een passagier. De aa nslagen op het WTC en het Pi entagon zijn nu opnieuw reder 1 om de dienst op oorlogs- sterki :e te brengen. De ni leuwe 'air marshals' wor den 1 jetaald uit de extra miljar den lie Washington beschik baar heeft gesteld voor de vlieg- veilif jheid. Kandidaten voor de baar 1 op tienduizend meter hooj jte moeten maximaal 37 jaar oud en Amerikaans staats- burj ;er zijn. Zij moeten een uit- gebi reide screening ondergaan. Kan didaten met een arabisch klin kende naam zullen onge- twij feld extra scherp worden ge- cor itroleerd. De Israëlische vliegmaatschap pij El Al heeft al sinds jaar en daj 1 bewapende veiligheids- ag( ïnten aan boord. De afgelo- pe n week heeft het strenge vei lig heidsbeleid El Al zelfs extra pa ssagiers opgeleverd. De Euro pese Unie buigt zich nu ook over de mogelijkheid om gewa pende bewakers in vliegtuigen toe te staan. Een speciale werk groep wil snel met voorstellen komen om de luchtvaart beter te beveiligen. De KLM heeft volgens een woordvoerder geen standpunt over het meevliegen van gewa pende beambten. De Neder landse vliegers wijzen het idee niet bij voorbaat af, maar heb ben wel bedenkingen. Volgens de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers kan gewapend personeel aan boord leiden tot extra risico's. Bij een schietpartij kunnen vol gens voorzitter H. de Vries in strumenten worden geraakt of gaten ontstaan, waardoor de luchtdruk wegvalt. In het uiter ste geval zou daardoor het vlieg tuig kunnen neerstorten. „We zullen zo'n maatregel zorgvuldig moeten overwegen. Het is in ie der geval geen wondermiddel tegen vliegtuigkapingen." door ome correspondent Ans Bouwmans Washington - De veiligheid van het Amerikaanse grondgebied wordt voortaan op ministerieel niveau gecoördineerd door een nieuwe bewindsman: Tom Ridge, 56 jaar en tot nu toe gou verneur van de staat Pennsylva nia. Hij is direct verantwoording verschuldigd aan president Ge orge Bush. Ridge is volgens Bush „een mili taire veteraan, een effectieve gouverneur, een echte patriot, een vriend waar je op kunt bou wen". De Republikein moet er met zijn nieuwe departement voor zorgen dat de nationale veiligheid verbeterd wordt en dat de VS beschermd zijn tegen nieuwe aanslagen. Hij gaat alle activiteiten van federale, staats- en lokale diensten coördineren. Ridge zou eind volgend jaar na twee termijnen opstappen als gouverneur. Nu zal hij op 5 ok tober al aftreden. Ridge woont in Erie, maar werd geboren in Munhall bij Pittsburgh. Op drie jarige leeftijd verhuisde hij naar Erie, waarna hij via een beurs op de universiteit van Harvard te rechtkwam. Zijn militaire dienst bracht hij mede door in Viet nam, waarvoor hij werd onder scheiden met een Bronzen Ster. Na een carrière als advocaat en officier van justitie stapte hij over naar de politiek. Hij zat van 1983 tot 1995 in het Amerikaan se Huis van afgevaardigden. In 1994 werd hij gekozen tot gou verneur van Pennsylvania. Ridge is een fervent voorstander van de doodstraf en zorgde in Pennsylvania voor snellere pro- Tom Ridge. Foto: AP/Ron Edmonds cedures om de doodstraf te kunnen uitvoeren. Sinds hij aantrad als gouverneur in 1995 heeft hij al meer dan 200 execu tiebevelen getekend. Ridge werd vorig jaar genoemd als mogelij ke 'running' mate voor George Bush, maar trok zich terug toen duidelijk werd dat Bush voor Dick Cheney zou kiezen. Ridge is getrouwd en heeft twee kinderen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3