in passie die nooit overging rna Brinkman twijfelt iedere zomer SPORT Europa Cup? Ajax dichtbij historische overwinning eybalroutinier voor het eerst captain tijdens groot internationaal toernooi 991 zaterdag 22 SEPTEMBER 2001 Amal Salhi: „De koran verbiedt het sporten niet. Er valt dus nog veel te doen en uit te leggen. Foto: GPD/Ad van Hasselt lalster Amal Salhi: 'discrimineren word je niet gedaan, dat laat je je doen' el de Rooij li is één van de weinige vrouwelijke anse voetballers in ons land. Ze is lid ininklijke UD in Deventer, speelt in klasse A. In die afdeling is ze de eni- ikaanse. Nog niet zo lang geleden >ok nog bestuurslid bij de club. G kwam de 26-jarige Amal Salhi niet •allen toe. Studie eiste alle tijd en op. Die eenmaal afgerond, bleek uit haar jeugd niet verdwenen. Ze draad twee jaar geleden op bij voetbalvereniging Puck. Daar be- ok in het bestuur. Te besturen viel bij de bijna 30-jarige club uit De- Ueen vrouwen konden lid worden, jaar van 1999 liep het mis. De ver- n de exploitatie niet langer rond •ck ontmantelde zich en het ;1 van de leden sloot zich aan bij i veldsportvereniging van Neder- lit 1875 daterende Koninklijke UD. met een echte mannencultuur. De kamer is er nog altijd het beste be- •Aan de wanden hangen vrijwel al- svan mannen. Uitgerekend daar larokkaanse aan de slag om de in tegratie van de vrouwelijke nieuwkomers te begeleiden. Amal komt uit een traditioneel Marokkaans islamitisch gezin. Haar vader kwam in 1970 naar Nederland, haar moeder volgde in 1974. Amal: „Ze stimuleerden ons van alle kanten aan sport te doen. Misschien dat mijn ouders de wereld van de sport toch als een tamelijk beschermende zagen." In de sport leerde Amal knokken. „Op het einde van de lagere school wees de Cito- toets lbo uit. Het advies van de school ging ook in die richting. Ik stelde mijn vader voor om het terzijde te schuiven en naar de mavo te gaan. Hij ging ermee akkoord. Een goede opleiding met later een goede baan was voor het hem het hoogste goed. Op een slof en een oude voetbalschoen doorliep ze de mavo. Het mbo was het ver volg. In 1995 kwam ze in het hbo terecht. Vijf jaar later rondde ze er de studie Perso neel en Organisatie af. „Eindelijk weer tijd om te gaan voetballen. Inmiddels had ik mij ook in Deventer gesetteld en dus koos ik voor Puck." Na Puck haalde UD-voorzitter De Groot Amal er snel bij om hem te helpen bij de integratie van de vrouwen. Ze wist wat ze wilde toen ze met de mannen in het streepjespak aan de tafel ging zitten. „Ik wilde vooral niet in een hokje gestopt worden. Niks geen aparte damescommissie of zoiets. Gewoon de volwassenen bij de se nioren en de meisjes bij de junioren. De ver eniging stemde ermee in. Inmiddels ben ik ook bezig met een beleidsplan. Sportief moet dat leiden tot de terugkeer van de vrouwen op het hoogste niveau. De sociëteit van UD zal ons evenals bij de mannen fi nancieel steunen." Intussen beseft niemand zo goed als Amal zelf, dat ze een voorbeeld voor de omgeving is. Andere voetballende Marokkaanse vrou wen of meisjes kent ze niet. „De koran ver biedt het sporten niet. Er valt dus nog veel te doen en uit te leggen." In haar werk komt ze veel Marokkanen tegen. „Het eerste wat ik dan vaak hoor is: ik word gediscrimi neerd. Dat kan natuurlijk nooit. Discrimine ren word je niet gedaan, dat laat je je doen." Haar achtergrond brengt haar niet in con flict met de vrouwen in haar team die een andere geaardheid hebben. „Het valt mij niet op. Iedereen moet maar zijn wie hij is. Overigens heeft mijn moeder ook al wel eens aan mij gevraagd of ik soms ook meer gevoelens voor vrouwen heb dan voor man nen. Een gewone vraag van een moeder aan een 26-jarige die nog geen knul heeft. Ze is misschien wel bang dat ik over schiet." amsterdam/gpd - Als Ajax er morgen in slaagt van Sparta te winnen, boeken de Am sterdammers hun duizendste overwinning sinds de eredivi sie werd ingevoerd. Tussen 1956 en nu bouwde Ajax een bijna ongeloofwaardige ere lijst op. In de laatste 45 jaar wonnen ze twee van elke drie competitieduels. Wim Anderiesen was erbij, doelman Eddy Pieters Graaf land, levende legende Rinus Michels én aanvoerder Ge rard van Dijk. Op een zwoele nazomerdag in september 1956 speelde Ajax zijn eerste wedstrijd in een splinternieu we landelijke voetbalcompe titie: de eredivisie. De tegen stander was NAC. De Amster dammers wonnen met 1-0. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam op naam van Loek den Edel. Ajax werd meteen in dat eer ste seizoen kampioen van de eredivisie en dat bleek geen toeval. Sinds 1956 grepen de Amsterdammers negentien keer de landstitel en werden ze ook nog eens twaalf keer tweede. Tussen 1966 en 1996 eindigde Ajax nooit lager dan de derde plaats. De laagste positie waarop het ooit uit kwam was in het voetbaljaar 1964/1965. In het seizoen waarin Rinus Michels trainer werd en Johan Cruijff debu teerde, werd het dertiende in een competitie waaraan zes tien clubs deelnamen. Sinds Ajax - NAC op 2 sep tember 1956 speelden de Amsterdammers 1518 wed strijden in de eredivisie. Daarvan werden er 999 ge wonnen. Dat betekent grof weg dat Ajax van elke drie competitieduels er twee wint, al 45 jaar lang. In de eredivisie speelde Sjaak Swart de meeste wedstrijden voor Ajax. Hij droeg tussen 1956 en 1973 in competitie verband 463 keer het shirt van de Amsterdammers. Wim Suurbier (393) en Dan ny Blind (372) zijn in dit klas sement tweede en derde. Johan Cruijff maakte de meeste competitiedoelpun- ten voor Ajax: 205. Sjaak Swart (175) en Henk Groot (161) zijn de runners-up. Bij Ter Leede wordt deze week de eerste Europa Cup voor lands kampioenen bij de vrouwen af gewerkt. Sportief gezien valt er voor de Sassenheimse ploeg vanmiddag in het laatste poule duel tegen FC Kavala (aanvang 1745 uur) weinig eer meer te be halen. De Russische kampioen FC Ryazan lijkt al nagenoeg zeker van de eerste plek en daarmee de kwartfinale. Het publiek is ook nog niet in groten getale op het evenement afgekomen. Was het dan de moeite waard om de Europa Cup in Sassenheim af te werken? Ronald Vermond, trainer van landskampioen Ter Leede: „Absoluut. Er wordt over ge sproken. Op mijn school hebben ze het er ook over. Ter Leede heeft bewezen dat het een derge lijk toernooi kan organiseren. Na tuurlijk was het mooi geweest om UI bij 35 graden in mm Griekenland te spelen, maar zo'n reis is kostbaar. 3 En mijn speel- sters moeten dan vrije dagen opne- I men. Dat is nu al j moeilijk. Wij zit- ten pas vanaf yj donderdagavond met de selectie in Q een hotel. De eer ste wedstrijd van ons had meer kij kers verdiend. Het is jammer dat we in de tweede wedstrijd niet goed speelden, maar van daag kunnen we het goed ma ken. Dar willen mijn speelsters ook allemaal, want dit toernooi is toch een promotie voor het vrouwenvoetbal in Nederland. Johan Verloop, bestuurslid Ter Leede en mede-organisator van de eerste ronde Europa Cup: „Ik denk dat dit toernooi uit straling heeft. Er is veel media- aandacht. Voor onze club is dit van Ter Leede 1 en internatio nal: „Ik denk van wel De Europa Cup is een positieve ontwikke ling voor het vrouwen voetbal. Dat we de volgende ronde niet halen is teleurstellend. We wor den nu voor eigen publiek met de neus op de feiten gedrukt. We moeten professionals worden, anders redden we het niet. Je ziet het aan de Russen. Als je met Nederland de top wil halen, moet er geld komen. Dan moet het niet zo zijn dat je voor een wedstrijd eerst nog uit je werk moet komen en moet hollen. Dat is allemaal half." Karoly Palotai, oud-top- scheidsrechter en in Sassen heim aanwezig als UF.FA- waarnemen „Dit speelt zich niet af in een grote coulisse, zoals bij de man nen. Het heeft even de tijd no dig maar wij zijn zeer tevreden. Als de teams zo sportief zijn als hier kan het alleen maargoed gaan. De organisatie is prima en de mensen zijn vriendelijk en behulpzaam. Het is alleen jam mer dat het weer niet goed is en de eerste uitslag voor Ter Leede niet gunstig was. Misschien dat er daarom wat minder mensen zijn. Anja van Ginhoven, projectlei der van de eerste ronde Euro pa Cup: „Het is een hele organisatie, maar ook een aparte belevenis. Sportief hoop je natuurlijk de eerste plaats te halen.Êis je al snel ziet dat die Russen full-prof zijn dan moet je ambities snel bijstellen. Ondanks dat beleef ik hier veel plezier aan. Ik ben trots dat we als eerste club in Neder land dit toernooi mogen organi seren en aan de Europa Cup mogen deelnemen. Club en speelsters kunnen dit op hun cv zetten. Je weet dat je om zes uur moet spelen. Dat is een slechte tijd. Bovendien zat het weer niet mee en was het hier kennis- week. Als je die omstandighe den, die medebepalend zijn. kent, vind ik dat we keurige sco re hebben behaald. Dit toernooi voldoet aan mijn venvachtin- gen." door Peter van der Hulst de ontvangende club voor Euro pese topclubs. Dit is ook belang rijk voor de naamsbekendheid van de vereniging. Waar de be richten over het mannenteam binnen de regio blijven, gaat het nieuws over de vrouwen ver buiten het i'erspreidingsgebied. Je kan toch niet ontkennen dat de vrouwen op een hoger niveau spelen dan de mannen. De da mes zijn landskampioen gewor den. Wat zij hebben gepresteerd, heb ik in Sassenheim nog niet eerder gezien. En voor de eman cipatie van het damesvoetbal is het ook belangrijk dat het toer nooi hier wordt gehouden. Jeanet van der Laan, speelster Foto: Mark Lamers ook beter. We kunnen nu kos- tendekkend werken. Als we uit hadden moeten spelen dan wa ren we vijfduizend Zwitserse franken aan de UEFA kwijt ge weest, plus de kosten voor een vlieg- of busreis. Sportief valt het enigszins tegen. We wisten dat de Russen de sterkste ploeg hadden. Het was beter geweest als die wedstrijd pas vandaag was gespeeld. Qua organisatie is het perfect verlopen. Rik Buddenberg, burgemees ter van Sassenheim en aan dachtig toeschouwer bij de wedstrijd Ter Leede - SKF Vix Zilina: Ter Leede is als landskampioen nk Buschmann ikman heeft ruim drie- Interlands achter haar aan. In de Bulgaarse ld Sofia begint de volley- 29) vandaag aan haar iropese kampioenschap, teerst als captain. „Ik iaf en toe ook achter de taan en niet achter de rs. Dat is niet altijd even |k." n zomer met Oranje, gandenlang, uren per kille sporthal in om te Opnieuw vreemde ho ls zo vaak. Ema Brink- ort het aan. En zucht, enmaal van huis ben, het. Maar afscheid ne- imijn vriend, voor de 1 keer thuis weggaan, ja, jtsteeds moeilijker." n indicatie voor een op- zijnde scheiding van het nds volleybalteam, n heeft al laten door ten dat ze Oranje na dit gezien houdt. „Ik heb Egd dat ik definitief stop. ik nog nooit gezegd. Als stop, dan is het voorlo- «end jaar wil ik best ide bondscoach pra- de andere kant: ik ben nijn afscheid nadert dus Cs, Olympische Spelen; alles meegemaakt. „Op iende vind je het niet e in de zaal te laten af- Dan heb je nog niet privéleven, dan ga je kervan huis. Maar op te, 24ste twijfelde ik al met Oranje het zomer- ima moest draaien, n twijfel ik elk jaar. lis normaal. Steeds dat weer reizen, steeds die lisschien laat ik wel zomer schieten, zoals de Goor dit jaar heeft ien jaar geleden speelde en Friezin haar eerste titelstrijd, in Italië. Een aardig toernooi. Het EK van de sportieve yoor het eerst in de ge- tis plaatste Nederland tde Olympische Spe- let EK van coach Peter Erna Brinkman: „Ik heb niet gezegd dat ik definitief stop. Dat heb ik nog nooit gezegd. Als ik straks stop, dan is het voorlopig. Volgend jaar wil ik best weer met de bondscoach praten. Aan de andere kant: ik ben 29 jaar, mijn afscheid nadert dus wel." Foto: ANP/Toussaint Kluiters Murphy, die in Rome een dood zonde beging door direct na de kwalificatie voor Barcelona '92 uit pure vreugde de beroemde Trevi-fontein in te springen. Het ophalen van de herinnerin gen zorgt voor een lach bij Brinkman. „Ik keek in die tijd enorm op tegen speelsters als Ingrid Piersma, Vera Koenen, Heieen Crielaard. Met name Piersma straalde veel uit. Had ik respect voor. Ontzag. Ik maakte echt geen grapjes tegen Ingrid, durfde niet alles tegen haar te zeggen. Daar was ik veel te ver legen voor." Hoe anders is het nu. Brinkman heeft bij het huidige Oranje te maken met jonkies die een paar jaartjes eredivisie als enige handbagage hebben. „De jonge ren zijn mondiger, komen meer voor zichzelf op. Veel meer dan ik in mijn tijd. Niet dat ze nu niet willen luisteren, maar het valt me op dat er heel vaak 'ja maar' achteraan komt als ik bij voorbeeld iets zeg." Brinkman kreeg dit jaar de aan voerdersband en werd daarmee in een andere rol gedrukt. „Ik zag er in het begin best tegenop, omdat ik niet iemand ben die veel en vrijuit praat met een trainer." Ze kwam erachter dat captain-zijn meer is dan alleen een handtekening op het wed strijdformulier zetten en de toss doen. Haar verantwoordelijkhe den zijn toegenomen, soms moet ze partij kiezen voor de coach. „Niets is zo leuk om met z'n al len tegen een trainer in te gaan. Als groep mopperen op een coach, het is zo simpel. Als 'ge wone' speelster deed ik daar ook aan mee. Maar sinds ik die band heb, moet ik een beetje uitkij ken. Ik moet nu af en toe ook achter de trainer staan en niet achter de speelsters. Dat is niet altijd even makkelijk." Ze omschrijft zichzelf niet als een harde leider die van nie mand tegenspraak duldt. „Ik laat veel toe. Ik zie mezelf te weinig als iemand waar andere speelsters tegenop kijken. Ik stel me ook niet anders op dan in de periode dat ik geen aanvoerder was." Hoe het met de genera tiekloof zit? „Ik ben geen moe derfiguur voor de jongere speel sters, als je dat soms bedoelt. Ik praat ook helemaal niet over zo veel andere dingen als die mei den van 21 of 22 jaar. Alleen spelen zij nog wel eens spelle tjes, terwijl ik liever met iemand gezellig wat klets. Sinds haar officiële debuut in Oranje (30 december 1989) is er, vanzelfsprekend, een en ander veranderd. Zeker het laatste halfjaar, onder het bewind van de Italiaan Angiolino Frigoni. Neem alleen al de 'opsluiting' in Harderwijk. Op de Veluwe leven de internationals volgens een strak regime. Trainen in De Sy- pel, wonen in een hotel, met hier en daar een adempauze van drie dagen. Voor Brinkman is het op z'n minst wennen. „Ik weet niet of dit de ideale oplossing is. Ik ben eerlijk gezegd liever gewoon thuis. Bij de club heb ik ook mijn eigen leven. Aan de andere kant vind ik het wel relaxed zo. Ik hoef niet te denken aan ko ken, aan een wasje draaien. Ge lukkig kunnen we het bij Oranje allemaal redelijk met elkaar vin den, maar hoe je het ook wendt of keert: je wordt geforceerd met een team opgescheept. Bijna ie dere dag zit je op eikaars lip." En het is al niet het makkelijkste jaar voor de ploeg. Andere bondscoach, nieuwe invalshoe ken, een verjongingskuur en speelsters die om verschillende redenen wegvallen. Henriëtte Weersing stopte, Chaïne Stae- lens en Maureen Staal sukkelen al maanden met een blessure en Elles Leferink liep eerder dit jaar verontwaardigd weg uit Harder wijk. Brinkman spreekt van 'tech nisch een groot verlies'. Of zij als captain nog geprobeerd heeft een getergde Leferink over te halen? „Niet echt. Elles was blijkbaar niet meer honderd procent gemotiveerd. Als een speelster geen zin heeft, dan moet ze niet meedoen. Ze moet er niet zijn om het erbij zijn, ze moet er zijn omdat ze dat wil. Anders wordt het lastig werken voor de rest." Het vrouwenteam heette ook plotseling het team dat geen be slissende wedstrijden kon win nen. Slechts moeizaam plaatste de ploeg zich de voorbije maan den voor het EK en WK van 2002. Brinkman: „We hadden allemaal een goed seizoen bij de club gedraaid, maar bij Oranje liep het niet. Je gaat je dan af vragen wat er mis is. Misschien was het stress. We speelden de EK- en WK-kwalificatie in eigen land, wilden de mensen iets la ten zien. Iedereen vond het van zelfsprekend dat we het EK en WK zouden halen, maar zo lo gisch vond ik dat niet. Want we hadden lange tijd niets meer ge wonnen. Maar vooral aan de WK-kwalificatie hebben we een lekker gevoel overgehouden. Dat we die onder moeilijke om standigheden goed hebben af gesloten, geeft ons houvast voor het EK."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 39