Onvrede in Aarlanderveen over houding Alphen RIJN VEENSTREEK Rijnwoude blij met pleidooi voor brug 'Ik heb wel eens zuchtend achter de toonbank Wethouder kaatst bal terug ud-notaris henkt ruim live ton 'Koeien roeien boven de MKZ-wet' rie genomineerden or ondernemersprijs haap koopt pand van jterij Timmermans rsus omgaan it zieken wetering - Omgaan met iren die een bepaalde a] hebben, kan voor proble- izorgen. Voor mensen die foiee te maken hebben, zijn le maand diverse in- ïtieavonden in het dien centrum Jacobus in Oude ering. Op 1 oktober gaat het omgaan met slechtziende tren, op 8 oktober over ou- ndie een hersenbloeding ,en gehad, op 15 oktober ouderen die verward zijn 22 oktober over ouderen echthorend zijn. Cursisten in ook tips. De bijeenkom- beginnen om 19.30 uur. >ven kan via 071-3317967. leedehands iderkleding (we wetering - De jaarlijkse smet tweedehands kinder- ing wordt zaterdag 29 sep- ier in het Cultureel Cen- in Nieuwe Wetering ge ien. De zaal aan de Achter- 90 is open van 10 tot 12 Wie van te voren kleding nbrengen, kan contact op- ien met Yvonne Raaphorst 3317168) of met Linda (071-5012887). en aan den run - Zeven or- iaties uit Alphen aan den en omstreken krijgen ruim gulden, die ze vrij mogen den. Het geld is afkomstig le Alphense oud-notaris R. len Berg. Tijdens zijn loop- heeft hij 51.449 aktes op- ld, en voor elke akte stelt een gulden beschikbaar, elukkigen zijn atletiekver- - ig AAV '36, de vereniging natuur en milieueducatie in Alphen, recreatiesport- Have Fun afdeling voetbalvereniging sportvereniging Zevenho- SVZ), stichting Prins Heer- de gemeente Jacobswou- let zijn instanties die Van een warm hart toe- ceel elke instantie krijgt is niet bekend. Maar als het ig exact in zeven porties t verdeeld, is Prins Heerlijk koning te rijk. ,,Wij hopen lijk op 1.000 gulden, maar Et 7.000 gulden wordt, dan helemaal fantastisch", al- een opgetogen medewerk- Prins Heerlijk, een cate- ivice waar verstandelijk idicapten werken, wil het gebruiken om het nieuwe aan de Zaalbergstraat in te Het bedrijf verhuist de komende maand heen. emeente Jacobswoude wil het geld iets aanschaffen uk is voor de hele gemeen- Ve denken aan bankjes op plekjes", zegt wethouder rink. Ze is vereerd door de van de notaris. ,,We deden veel zaken met hem." ïstanties en verenigingen het geld aanstaande g, in het kantoor van de ger van Van den Berg. zaterdag 22 september 2001 1 I roelofarendsveen - In het kader van de Veense Oranjefeesten organiseerden de stam gasten van café De Haven in Roelofarendsveen gistermiddag weer hun jaarlijkse water spektakel, dit keer onder de noemer 'Koeien roeien boven de MKZ-wet.' Het massaal toegestroomde publiek keek toe hoe ongeveer zestig deelnemers aan een soort kabel baan over het water 'roeiden.' Eenmaal aan de overkant gebruikten ze een rubberen kip om de geplaatste houten varkens om te gooien. Na een strijd van ruim twee uur kwa men er een winnaar en een winnares uit de bus, namelijk Jan van Stigt en Mieke van de Zwet. Beide namen een bedrag van honderd gulden in ontvangst. Foto: Henk Bouwman door Tim Brouwer de Koning vervolg van voorpagina koudekerk aan den run - De Beatrixbrug is drie stappen dichterbij. Dat zegt wethouder Geenjaar van Rijnwoude nu het onderzoek naar de extra brug over de Oude Rijn bij Koudekerk en Alphen is afgerond. De mo gelijkheden om bedrijventerrein Hooge Waard beter te benutten, zijn daarentegen kleiner dan zij had verwacht. De bouw van de Beatrixbrug en de aanleg van een nieuw bedrij venterrein in de zuidelijke Gnephoek op Alphens grondge bied passen in een plan dat de gemeenten Rijnwoude en Al phen, de provincie, de Kamer van Koophandel en de plaatse lijke ondernemersverenigingen dragen. Voor zo'n 70 miljoen gulden schetsen de onderzoe kers van Buck Consultants In ternational een plaatje dat het dorp Koudekerk toegankelijker en leefbaarder maakt. Via nieu we bruggen over de Heimans wetering en de Oude Rijn en verbindingswegen hoeft het zware vrachtverkeer niet meer over smalle Koudekerkse wegen te rijden. „De beoogde plaats van de Bea trixbrug is ter hoogte van de Al phense houthandel Sprey bij de Leidse Schouw", zegt Geenjaar. „Dat sluit mooi aan op de Nil en rijksweg A12 en A4." Naast de Beatrixbrug voeren de onderzoekers in hun verslag ook een nieuwe brug op over de Heimanswetering. Die moet de 's Molenaarsbrug vervangen, die volgens Geenjaar oud is en om wonenden overlast bezorgt. De plek van de nieuwe brug, dicht bij Woubrugge in het verlengde van de Zegerbaan of in het ver lengde van de Bruins Slotsingel, hangt af van de wensen van Al phen om zijn verkeer te regelen. De Rijnwoudse wethouder had graag al geweten wie de kosten van het ambitieuze project moeten dragen. „Voor Rijnwou de is zo'n bedrag, meer dan on ze jaaromzet, onhaalbaar. Ge lukkig hebben we daarvoor ho gere overheden. Maar die heb ben ook te maken met concur rerende verzoeken." Verder geeft Geenjaar toe dat zij had verwacht dat op bedrijven terrein Hooge Waard in de nieu we situatie meer winst valt te behalen. „Kennelijk kunnen we dat gebied niet veel intensiever meer benutten. Jammer, maar we weten wel waar we aan toe zijn." Wel wil het gemeentebestuur vaart zetten achter de besluit vorming. „Ik vermoed dat raadsleden hetzelfde willen als wij: een vervolgonderzoek Dat gebeurt dan ongetwijfeld in gro ter verband, want dit past in de grote plannen voor beide Rijn oevers (tussen Leiden en Bode graven)." Tot nu toe zijn de opdrachtge vers volgens Geenjaar ongeveer een ton kwijt aan het door hen zelf begeleide onderzoek. Buck Consultants International vol doet in haar ogen beter dan het bureau Witteveen en Bos, dat in 2000 van de klus werd afge haald, De wethouder weet nog niet hoe snel de Beatrixbrug er kan zijn. „Maar met de uitkomst van dit onderzoek kunnen we niet meer terug." 'Wethouder heeft geen visie op kleine kernen' door Saskia Buitelaar aarlanderveen - In Aarlander veen groeit de ontevredenheid over de gemeente Alphen aan den Rijn. De Belangenvereniging Aarlanderveen wordt moedeloos van de opeenstapeling van be langrijke kwesties voor het dorp, die het gemeentebestuur al jaren laat slepen. Voorzitter Pieter Corver heeft een lijst van twaalf onderwer pen, waar de trillingsoverlast in de Dorpsstraat en de rotonde op de Nieuwkoopseweg bovenaan staan. Corver uit namens de be langenvereniging zijn grote on genoegen, dat vooral wethouder Groen in 't Wout treft. „Hij heeft de kleine kernen in zijn porte feuille, maar wij vragen ons af wat dat in vredesnaam betekent. Er is totaal geen visie op Aarlan derveen en Zwammerdam." Corver is zeven jaar, zolang als de Leidenaar in het dorp woont, bestuurslid van de belangenver eniging. Volgend jaar hoopt hij met de nieuwe partij De Vrije Lijst in de gemeenteraad te ko men, om meer voor de dorpsbe woners te kunnen bereiken. Die voelen zich niet serieus ge nomen, zegt hij, „want ze krij gen geen antwoorden op vra gen." Onderneemster Angèla Aartman hoort in haar dorps winkel hetzelfde geluid. „Bijna iedereen is negatief en heeft het gevoel dat het dorp een aan hangsel is, waar Alphen zich niet om bekommert." De frustratie in Aarlanderveen over de Dorpsstraat is groot. Be woners en hun huizen lijden al jaren onder de trillingen door het zware verkeer dat over de klinkers rijdt. Dit voorjaar kreeg de wethouder met moeite 600.000 gulden van de gemeen teraad om er asfalt neer te leg gen. Omdat er geen geld over blijft om de straat opnieuw aan te kleden, probeert de wethou der geld los te peuteren bij de provincie. Corver: „Maar het duurt allemaal zo lang." De rotonde op de kruising van die straat met de Nieuwkoopse weg is een ander struikelblok Omwonenden protesteren om dat het verkeer straks veel dich ter langs de huizen rijdt. „Waar om kan het hardrijden niet wor den opgelost met flitspalen? Die suggestie is niet bespreekbaar voor de provincie, en de ge meente legt zich daar bij neer, terwijl je zou verwachten dat die achter haar bewoners gaat staan." De werkgroep van be woners die zich over de rotonde buigt, heeft zichzelf inmiddels opgeheven uit frustratie. Volgens Corver laat de gemeen te zich die rotonde aanpraten, zonder dat deze de problemen van het zware verkeer in het dorp oplost. Als je een visie hebt, kun je daar best wat aan doen. Hoort bijvoorbeeld een garagebedrijf thuis in zo'n dorp? Corvers lijst met kritiekpunten is nog veel langer. De buurtsuper wordt binnenkort vernieuwd, „maar niet dankzij de steun van de gemeente." Verder wacht het dorp al jaren op tennisbanen in combinatie met een sporthal, woningbouw in de leegstaande Mariaschool, kabel- en rioolaan sluitingen in sommige gebieden en resultaten van het veelbelo vende project cultureel erfgoed, om historische elementen in het dorp terug te brengen. „Daar is ooit 50.000 gulden voor gereserveerd, maar dat ligt nog ergens te wachten. Nadat de ge meente een half jaar had nage dacht over onze vraag hierover, verwees de wethouder naar zijn college De Leest. Groen in 't Wout is een aardige man, maar wat is zijn visie?" aiphen aan den run - De kri tiek op de moeizame relatie tussen Aarlanderveen en de ge meente Alphen aan den Rijn is niet eenzijdig. Wethouder Groen in 't Wout kaatst de bal terug naar de belangenvereni ging van het dorp. Hij vindt dat die een voorbeeld moet nemen aan de collega's in Zwammer dam. „Het is gemakkelijk om allerlei problemen bij de gemeente neer te leggen en er zelf niets aan te doen. Zwammerdam heeft een werkgroep leefbaar heid, dat mis ik in Aarlander veen. Daar zijn ze gelijk defen sief." „Er worden trouwens ook veel dingen wél gedaan. Twee keer per jaar gaat wijkbeheer door het dorp, er is weer openbaar vervoer gekomen door de Rijn streekhopper en we zijn druk bezig met de Mariaschool, waar een cultureel erfgoedpro ject aan gekoppeld is." De wethouder benadrukt dat zijn taak als wethouder kleine kernen coördinerend is. „Mijn collega's zijn verantwoordelijk voor hun eigen portefeuille. Ik kan me wel voorstellen dat men vindt dat het allemaal lang duurt, maar we zitten nu een maal aan besluitvormingspro cedures vast" Over zijn visie op de dorpen zegt Groen in 't Wout: „We proberen voor zover mogelijk de dorpen zo lang mogelijk vi taal te houden. Als de belan genvereniging er behoefte aan heeft, wil ik daar best over ko men praten. Maar de gemeente beslist niet overal zelf over. De provincie heeft geld voor de vi taliteit van dorpen, daar probe ren we wat van te krijgen. We werken er hard aan, want het dorp gaat mij ook aan het hart, ik ben er geboren en getogen. Als de belangenvereniging kri tiek heeft, moet ze naar hem toe komen, vindt hij. „Over de Dorpsstraat heeft Corver nog geen woord met mij gewisseld. Ik proef hier een houding van: hakken in het zand. Dat is de verkeerde inslag, we moeten juist onze krachten bundelen." Van een conflict wil de wethou der niet spreken. „Tweeënhalve maand geleden was ik er nog en binnenkort neb ik weer een afspraak. Ik sta open voor com municatie, maar er moet wel een wisselwerking zijn." Gert-Jan van Rijn uit len en Remon van Veen oen van der Hoom uit Ter ijn door de WLTO Kring Gouwe- en Rijnlanden ge- :rd voor de jonge on- nersprijs 2001. Van Rijn een alstroemeriakwekerij, 'een kweekt lelies en Van oom wintertulpen en zo- oemen. De WLTO koos iwouDE-dorp - Het pand ilijterij Timmermans uit swoude-Dorp is aange- door projectontwikkelaar chaap. Hij wil de winkel 1 oktober sluit, slopen woningen en kantoren i de plaats te bouwen, al- ledewerker Peter van Am- in het bedrijf van Schaap, Beheer BV. Volgens nistel staat het bestem- khi plan de bouw toe. „Onze eet is druk bezig met een lip." r50 t aangekochte stuk grond e achterliggende tuin rust lestemming 'gemengde nden'. Dat wil zeggen dat nden kunnen worden be- voor wonen en kantoren, gemeente Rijnwoude is *n bouwplan binnen, •nd grenst aan de Zuidhof. meest besproken bouwio- fan de gemeente Rijnwou- •ok in handen van Schaap, ojectonwikkelaar probeert iten te bouwen. Eerst ging deze ondernemers uit op basis van economische, ecologische en sociale criteria. Een deskun dige jury bestaande uit Irma en Bram van de Vlugt, Clari Visser- Kleyne en Teun van der Eijk kiest uit het drietal een winnaar. Deze wordt maandagavond tij dens de kringvergadering van de WLTO in het Dorpshuis in Ter Aar bekendgemaakt. Van der Helm sluit de deuren na bijna een eeuw het om twee bedrijfswoningen met een grote loods. Maar om dat de gemeenteraad zo'n loods op een prominente plek in het dorp geen gezicht vindt, kreeg Schaap toestemming om er zes tien huizen te bouwen. Dat plan raakte dit jaar in een impasse omdat de provincie geen toe stemming wil geven voor een ontsluiting van het wijkje op de drukke N209. Schaap, die na di verse gewonnen rechtszaken aan de slag wil, heeft op 20 maart dit jaar een schadeclaim neergelegd bij de gemeente van 5.000 gulden per dag dat hij niet kan beginnen. De gemeenteraad gaf wethou der Uljee in juni het advies nog een keer te praten met de pro vincie en om anders naar de rechter te stappen om die ont sluiting af te dwingen. Volgens een woordvoerster van de ge meente Rijnwoude heeft het ge sprek deze week plaatsgehad en zijn er resultaten geboekt. Welke dat zijn, wil ze nog niet zeggen. door Annette Lameijer alphen aan den rijn - De bekende Al phense ijzerwaren- en gereedschappen- winkel Van der Helm in de Julianastraat gaat per i december dicht. De eigenaars van het pand, de familie van de Velden, hebben plannen om het hele perceel te gen de vlakte te gooien en er een nieuw pand met vier woonappartementen neer te zetten. Frans Kasbergen, die al zestien jaar de winkel drijft, gelooft niet dat het voor zijn zaak financieel haalbaar is om in de nieuwe opzet verder te gaan. Bijna een eeuw geleden, 96 jaar om precies te zijn, stichtte Dirk Jan van der Helm de ijzerwarenwinkel D.J. Van der Helm. Eerst begonnen in de Van Man- dersloostraat, in de kapperszaak Snel, verhuisde hij naar het pand aan de Juli anastraat. „Dat was destijds in gebruik als zadel makerij en stoffeerderij Hoogteijling", vertelt Frans Kasbergen. Na ongeveer veertig jaar verkocht hij de zaak aan zijn toenmalige werknemer C. van de Velden. De familie van de Velden heeft tot 1983 de winkel onder de naam van der Helm voortgezet. „Rond 1960 is het hele winkelgedeelte nog verbouwd. Het bovengedeelte stond toen op een serie stempels. De huidige kleine geveltegeltjes kwamen in de plaats van de grote tegels, die waren stuk gevroren", put Kasbergen uit zijn geheugen. In 1983 namen Kasbergen en zijn vrouw de ijzerwarenwinkel over. „Som migen verklaarden ons voor gek. De re cessie was enorm in die jaren. Ik had een goeie baan bij De Boer in Nieuw koop, waar ik met veel plezier werkte." Frans Kasbergen (rechts) en zijn zoon Perry. „Het is mijn eigen beslissing om te stoppen. Ik heb het achter me gelaten." Foto: Hielco Kuipers Het ondememersbloed was echter ster ker dan de sombere voorspellingen van derden. „Ik heb wel eens zuchtend achter de toonbank gestaan, hopend op een klant", bekent Kasbergen. Hij staaft het moeilijke begin met cijfers. Uit de kast pakt hij een oud, beduimeld kasboek. In sierlijke inktletters staan daar de eerste inkomsten onder elkaar in rijtjes geschreven. „Vijfhonderdze venentachtig gulden", leest hij. „Dat was dan de dagopbrengst. Die omzet haal je nu in één uur." Hij bladert ver der en telt de klanten. „Tien klanten op een dag! Nu komen er op zaterdag tweehonderd mensen binnen." Kasbergen, onder het vertellen af en toe wegsprintend om een klant te helpen, houdt van adviseren. „Dat vind ik hét leukste onderdeel van dit vak. Helpen, uitleggen en advies geven hoe je iets het beste kunt doen." De bijbehorende administratie en de papieren romp slomp, tja, dat waren zaken waar hij zich echt toe moest zetten. „Perry, die Grote Dikke Rooie Lelijke is aan de lijn", roept Kasbergen ineens. „Dat is een vertegenwoordiger, die komt altijd soep eten, 'n goeie vent hoor!" Zoonlief kent de GDRL al langer en staat hem amicaal te woord. „Een klant binnenhouden als er al een rij staat doe je door hem vriendelijk aan te spreken. Dan durft ie niet meer je zaak uit te lopen", zegt Kasbergen met een snaakse knipoog. Hij heeft verstand van klanten. In de loop der jaren heeft zich dan ook een schare trouwe kopers gevormd. Kasbergen is niet iemand die zich snel opwindt. Ook niet als er een lange rij klanten voor de toonbank staat. Iedere klant'heeft recht op aan dacht en service. Dat blijkt tijdens het gesprek. Iemand met een klacht over batterijen krijgt zonder morren een paar andere mee. De zestien sleutels voor één en dezelfde deur neemt zoon Perry voor zijn rekening. Perry slaat overigens een heel andere weg in. Hij gaat ach bezighouden met het verzorgen van feestenen alles wat daar bij komt kijken. „Dafwas mijn grootste zorg toen ik vijf, zes jaar gele den voor het eerst hoorde over de plan nen van de familie van de Velden. Hoe komt mijn zoon aan een boterham?" Kasbergen constateert tevreden dat zijn zoon zich prima redt. In de tweede week van oktober start de uitverkoop van het hele assortiment van Van der Helm. Kasbergen stopt overigens niet definitief met het verko pen van ijzerwaren. Volgend jaar komt hij drie dagen in de week helpen bij Provak Van Beijeren in de Hooftstraat. De rest van zijn tijd vult hij met fietsen en lezen, het liefst in een vreemde taal. „Misschien kun je mij af en toe hel pen", oppert zijn zoon. Zal het niet vreemd zijn, zonder winkel? Kasbergen. laconiek: „Het is mijn eigen beslissing om te stoppen. Ik heb het achter me gelaten."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19