LEIDSE REGIO Swetterhage wil wél praten over randweg Jongerencentrum Wouce moet Ut Sloepie doen vergeten 'Ik zal zo af en toe de hufter moeten spelen' AWL betreurt coupplan Schansen Afgravingen in Wassenaarse duinen iv Onze nieuwe Turbodieselmotor heeft iets bijzonders^ irsus zaterdag 22 september 2001 slanken schoten - De Gezond- service Rijn-, Duin- en nstreek verzorgt een af- eursus in Voorschoten. De is begint 27 september in nbad Het Wedde en omvat lijeenkomsten van twee anmelden kan telefonisch 4093333) of via e-mail: Ge- ieid_Service@rdb.org. dingbeurs orschoten schoten - DeVoorscho- Unie van Vrijwilligers jt26,27 en 28 september ledingbeurs in het bonds- mvaan de Leidseweg 100, ide Laurentiuskerk. Dins- unnen Voorschotenaars telefonisch aanmelden 5616347) voor het inleve- an gebruikte kleding. De iop is op donderdag van I tot 21.00 uur en op vrij- ran 10.00 tot 12.30 uur. 'Het is een heel andere tent geworden dan het was' door Judy Nihof warmond - 'Wouce' heet het jongerencen trum in Warmond sinds een paar maanden. Maar de Warmonders hebben het nog altijd over Ut Sloepie. .Alleen bij de jongste jonge ren die hier komen, is de naam al ingeburgerd. Maar die hebben Ut Sloepie natuurlijk niet ge kend", zegt jongerenwerker Lianne Dijksman. Onder een nieuwe naam, en met een nieuw onderkomen in het vooruitzicht, is het jonge rencentrum een andere weg ingeslagen. Dijks man heeft hoge verwachtingen van dat nieuwe onderkomen in het sociaal cultureel centrum (SCC) aan de Herenweg. „Het ziet er mooi uit en het is er goed geïsoleerd, je hebt er eigen wc's en een eigen ingang." Hoewel de verhuizing nog wel even op zich laat wachten - het SCC wordt eind december opgeleverd - staat het jongerencentrum al eni ge tijd volledig in het teken van 'een frisse start'. Het huidige onderkomen in gebouw 't Meerpunt kreeg een nieuw verfje - „het was hier een zwart hol" -de tap verdween en het centrum is zich gaan richten op andere groe pen jongeren, zowel wat betreft leeftijd als le vensstijl. ,Het is een heel andere tent gewor den dan het was." En daar hoort een nieuwe naam bij. Jongeren konden zelf suggesties aandragen. „Ze kwamen met heel veel toespelingen op Ut Sloepie, zoals 'Het Bootje'. Maar dat vonden we niks. Ook wilden heel veel jongeren iets met 'house' erin. Maar als je jezelf Houseclub noemt dan verwachten mensen dat er alleen house gedraaid wordt en daar wilden we juist van af." Al rijmend op house kwam 'Wouce' uit de bus. „De jongen die deze naam verzon, bedacht later dat de naam wel door kon gaan als afkorting van 'Warmond ontmoetings- en uitgaanscentrum'. Leuk toch?" Vóór de ommezwaai draaide Ut Sloepie op een groep vrijwilligers die volgens Dijksman 'op zich heel positief bezig was'. .Alleen kwa men er foute mensen op af, van buiten War mond. 'Fout' althans in de ogen van mensen die vinden dat blowen niet kan." Dat Ut Sloe pie een slechte naam kreeg is volgens haar niet zo vreemd. ,Als ergens wordt geblowd, alco hol gedronken, je bent tot vier uur 's nachts open en er wordt voor de deur gehangen, dan heb je snel een slechte naam." Op een gege ven moment was de maat voor de gemeente vol. De sluitingstijden werden drastisch inge perkt en het jongerencentrum moest ook maar eens aantrekkelijk worden voor andere groe pen jongeren dan de 'housers'. En dat er zo veel 'oudere' jongeren van in de twintig kwa men, zat de gemeente ook niet lekker. Voor hen is het jongerenwerk niet bedoeld. Sinds een paar maanden richt Wouce zich op de groep jongeren van 11 tot 16 jaar. Na een zomerstop kunnen zij vanaf morgen weer twee zaterdagavonden per maand in het cen trum terecht van 19.30 tot 22.30 uur om te dansen op hits uit de top 40. Er wordt geen al cohol geschonken en er mag niet worden ge blowd. „Daar let ik op, maar het gebéürt ge woon niet. Wat hier komt is rond de twaalf jaar. Gerookt wordt er ook niet. De enige die rookt ben ik! Ik heb nog niet meegemaakt dat iemand een shaggie aan me kwam vragen." Ook voor de oudere groep van 16, 17, 18 jaar wil Dijksman binnenkort iets organiseren. „Daar is zó'n vraag naar. Die jongeren willen ook een plekje. Niet om zaterdagavond uit te gaan, want dat doen ze wel in Noordwijk of in Leiden. Maar ze willen op vrijdagavond een plek om te kunnen flipperen en kletsen." Het probleem is alleen dat de - twee - jongeren werkers in Warmond samen maar twaalf uur tot hun beschikking hebben. En die uren zijn al volledig opgesoupeerd. Dijksman heeft de gemeente voorgesteld om de jongeren zelf zo'n avond te laten runnen zonder dat een professionele kracht toezicht houdt. Hiervoor vrijwilligers vinden is volgens de jongerenwerker geen enkel probleem. „Dat vind ik echt mooi aan Warmond. Er willen al tijd zoveel mensen vrijwilliger worden. Ook toen ik het jongerencentrum een paar weken geleden ging verven, kwamen er spontaan jon geren helpen." Maar gezien de ervaringen in het verleden voelt de gemeente er vooralsnog weinig voor om de jongeren 'los te laten'. „Hoe het dan verder moet? Ik weet het niet. Ik denk dat de gemeente toch voor meer uren moet zorgen. Met twintig uur jongenwerk zou je een heel eind kunnen komen. door Jan Preenen zoeterwoude - De leiding van Swetterhage wijst een randweg over het terrein aan de Blan- kaartweg in Zoeterwoude niet bij voorbaat van de hand. „We wil len er best over praten, zolang zo'n weg maar niet ten koste gaat van de rust en de veiligheid van de bewoners", aldus voorzit ter G. Gerding van de raad van bestuur van Gemiva/SVG, waar onder de woon- en leefgemeen schap voor verstandelijk gehandi capten valt. Burgemeester en wethouders dachten dat een randweg voor Swetterhage onbe spreekbaar zou zijn. Toen fractievoorzitter Ates van het CDA kortgeleden pleitte voor zo'n uitvalsweg voor het zuidelijke deel van Zoeterwou- de-Dorp veegde wethouder Stuijt dat voorstel van tafel. ,Als we daarvoor kiezen, staat de ei genaar van Swetterhage de vol gende dag bij ons op de stoep." Ook toen W. Klein (eveneens CDA) deze week opperde om de Blankaartweg door te trekken via Swetterhage naar de Zuid- buurtseweg reageerde Stuijt af wijzend. Zoeterwoude is al lang op zoek naar mogelijkheden om de Zwetkade, de Schenkelweg en de Jan van Banningstraat af te sluiten voor doorgaand verkeer en aan de rand van het dorp een nieuwe weg aan te leggen. Aan vankelijk werd gedacht aan het land van kaasboerderij Rust- dam. De meerderheid van de raad verzet zich daartegen. Gemiva/SVG wil een weg over het terrein van Swetterhage eventueel betrekken bij de plan nen om het centrum anders in te richten. De stichting wil het aantal bewoners geleidelijk te rugbrengen van driehonderd naar ongeveer honderdvijftig. Degenen die daartoe in staat zijn gaan met begeleiding elders in Zoeterwoude zelfstandig wo nen of stromen door naar ge zinsvervangende tehuizen. Pa viljoens maken plaats voor klei nere wooneenheden. In het ka der van de integratie kunnen ook mensen zonder handicap op het complex wonen. Gerding hoopt nog dit jaar toestemming te krijgen van het ministerie van VWS, waarvan ook het geld (on geveer zestig miljoen gulden) moet komen. „Het kan dan nog wel een jaar of tien duren voor die plannen zijn uitgevoerd. Van de indeling hangt af of er nog ruimte is voor een weg. Voorop staat dat we ook in de toekomst goede en veilige zorg kunnen bieden. Dat betekent dat er geen weg dwars door een beschutte wijk moet lopen. Als we die waarborg krij gen, valt met ons te praten." Wethouder Stuijt vindt het 'fan tastisch' dat er een opening is. „Maar ik ben nog niet zover dat ik nu zeg dat dit de oplossing is. Een verkeersdeskundige gaat al le problemen en mogelijkheden in het centrum en in Dorp-Zuid in kaart brengen. Aan de hand daarvan moeten we bekijken wat het beste is." De gemeente raad trok donderdagavond voor het verkeersonderzoek 45.000 gulden uit. n ENAAR - Wandelaars en fietsers in het Wassenaarse duingebied Berkheide, ten ld en van Wassenaarseslag, ondervinden de komende maanden hinder van afgravin- rachtwagens en graafmachines zijn bezig om het gebied leeg te halen en de wa ning terug te dringen. Enkele wandel- en fietspaden worden omgelegd. De opera- edoeld om ruimte maken voor 'natuurontwikkeling'. winter wordt de hele vallei schoongemaaktzegt M. Janssen, directeur van de ng Duinbehoud. „We halen de vegetatie en rotzooi weg en dringen de waterwin- :3 trug. Het is de bedoeling dat het gebied één grote maagdelijke zandvlakte wordt." l\ ide zomer hebben fietsers al gemerkt dat het fietspad ten noorden van Wasse- slag met een grote lus is omgelegd. De komende tijd krijgen enkele andere paden andere route. Janssen: „Helaas hebben fietsers en wandelaars de komende tijd last van de werkzaamheden. Wandelaars moeten zich de komende maanden even be helpen met een tijdelijk omlegging van de route." Na de schoonmaak zal het nog een jaar of tien duren voor de natuur weer zijn normale loop heeft gevonden. „Het is net als met een nieuwbouwwijk. De eerste jaren zitje tus sen de bouwvakkers en ziet het er nog niet erg mooi uit. Maar na een jaar of tien a vijf tien woon je in een lekkere wijk." De stichting Duinbehoud gaat er vanuit dat in Berkheide een waterpartij ontstaat die vo gels aantrekt en bijzondere plantengroei met zich meebrengt. „Wie alvast wil weten hoe dat eruit ziet moet naar Texel gaan. Het Moksloot-gebied daar is tien jaar geleden op de zelfde manier onderhanden genomen en nu een schitterend natuurgebied." Foto: Mark Lamers leiderdorp - T. Verdoes, directeur van de Algeme ne Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft al in juli een uitnodiging naar de Bewoners Belangenvereniging Schansen (BBS) gestuurd, 'om te komen praten'. „Maar wij horen of zien he lemaal niets van deze club." Jammer, vindt Ver- does. „Nu praten we uitsluitend via de krant, en dat lijkt me niet de juiste weg. De BBS beslist maandagavond of haar leden mas saal lid worden van de AWL. Daarmee wil de ver eniging een extra ledenvergadering afdwingen, om de sloop van 162 Schansenflats alsnog tegen te houden. In de statuten van de AWL staat dat het bestuur de algemene vergadering bijeen moet roepen als eentiende deel van de leden daar schriftelijk om vraagt. Op dit moment heeft de AWL ongeveer 700 leden. BBS heeft er 160. „Dat betekent dus we er zo'n 70 nodig hebben", redeneert BBS-voorzit- ter J. Frankhuizen. Verdoes vindt de strategie van de BBS 'niet juist'. „Natuurlijk kan iedereen die dat wil lid worden. Maar al vanaf begin juli ligt er een uitnodiging bij de BBS om met ons te komen praten. Maar we komen maar niet met die club in gesprek. Jam mer." Volgens Frankhuizen heeft de uitnodiging van de AWL uitsluitend betrekking op het sociaal statuut, dat in werking treedt als de sloop wordt uitgevoerd. „Dan zijn we al een stap te ver." Of de 'ovemamestrategie' van de BBS kans van slagen heeft, kan Verdoes niet zeggen. Hij is nog niet van plan allerlei tegenmaatregelen te nemen. „Het is nu vooral zaak dat we met elkaar om de tafel te komen." Ook Frankhuizen is bereid te praten. „Wat ons be treft hoeft het niet zo op de spits gedreven te wor den. Er is misschien ook een scenario denkbaar dat we allebei winnaar zijn." (advertentie) Beheerder André Mook trots op nieuwe sporthal ric Went dorp - Veel sporters die ge naken van de nieuwe al in De Bloemerd kennen riMook (49) a van zijn ont- ovenlijf. Gehuld in zwem- ïeeft de gediplomeerde 1 ester uit Voorschoten de •en 2i jaar naar schatting iinderen' zwemles gege- beheerder van de nieuwe I, lorpse sporthal is hij net zo als toen. „Wie met gewo el Denen de zaal in loopt, tik op zijn vingers." ,ai eft een eigen kantoortje mfen bescheiden keuken- centraal in de nieuwe al. Maar vaak zal Mook iet te vinden zijn. „Ik ben 'n beheerder die de hele een stoel tv zit te kijken." er vegen, kleine reparaties ten, dat is het soort klus- l hij wel doet. •et hij in een sporthal die mag, vindt hij. Met tech- snufjes die nog maar zel- ;1|rtoond worden in Neder- Zo kan ik alle baskets aan ur met afstandsbediening sakken. Een druk op de is genoeg." Ook de fkken worden via een handeling in positie ge- „Terwijl je die dingen r bijna uit de muur moest ks al die leuke electroni- extraatjes geeft Mook 't 'een achtje' voor de nieuwste Leiderdorpse sportac commodatie. „Voor een tien moet je naar de Extranhal in Haarlem. Dat is echt een topac- commodatie om van te kwijlen. Daarbij vergeleken is dit een leuk zaaltje, maar eigenlijk niet veel meer dan dat." Dat komt omdat Sportfondsen, dat de sporthal exploiteert, de zaal niet zelf heeft gebouwd, denkt hij. „Zo snap ik bijvoor beeld niet goed waarom de ge meente de hal niet twee meter groter heeft gemaakt. Nu deelt de scheidingswand de ruimte niet precies in tweeën. Jammer, want dan zouden de wedstrijd- velden beter ingedeeld kunnen worden." Jammer voor de exploitatie is ook dat de toegangsdeuren te smal zijn voor grote evenemen ten. Zo krijgt de sporthal vlak voor kerst bezoek van 'Ernst, Bobby en de rest'. „Nu kunnen we op basis van de deurafme- tingen maximaal 800 mensen kwijt in de zaal. Waren de deu ren groter geweest, dan hadden er van de brandweer misschien wel 1500 in gemogen." Maar veel mogelijkheden voor grootschalige publieksevene menten is er toch niet in het complex. Daarvoor wordt de zaal te intensief gebruikt. „Over dag zitten we de hele week vol met scholieren, 's Avonds ma ken BV Leiderdorp, De Spotvo gels en Leython, die vroeger in Op Dreef zaten, gebruik van de zaal. Hooguit dat we in de zo mermaanden of tijdens de win terstop grote dingen zouden kunnen doen. Maar dat zal mondjesmaat zijn." Voor de voormalige sporters van Op Dreef is het nog even wen nen in de nieuwe sporthal. Wennen aan de belijning, maar zeker ook aan het daadkrachtige optreden van beheerder Mook. „Veel van die gasten moet ik als het ware heropvoeden. In Op Dreef liepen ze gewoon met hun schoenen aan de zaal in, en na men ze allerlei etenswaren mee. Daar treed ik streng tegen op. Anders kunnen we binnen vijf jaar de boel weer renoveren. Ik hou van recht voor z'n raap. Als we de boel hier netjes willen houden, dan zal ik zo af en toe de hufter moeten spelen." Dat doet hij ook in de richting van de bouwer. De zaal is na melijk nog steeds niet opgele verd. „Dat betekent dat ik alle kleinigheden die ik tegenkom noteer en doorgeef aan de ge meente. Zo zit er geen lichtknop in de EHBO-ruimte, en hangen er nog steeds geen haken in de kleedkamers. En toen ik gisteren de plinten schoonmaakte, sprong de verf eraf." Het zijn de gebruikelijke aan- vangsproblemen. ,Als die weg gewerkt zijn houden we een he le moderne hal over, waar Lei derdorp trots op kan zijn", vindt de beheerder. Misschien dat dan ook de verhoudingen bij Mook thuis weer normaal wor den. „De laatste weken heb ik het zo druk gehad, dat mijn vrouw vroeg of ik soms een luchtbedje nodig had. Dan kon ik in de sporthal overnachten." We zijn diep gegaan tijdens het ontwikkelen van een nieuwe Turbodieselmotor. We zochten een doorbraak waarmee onze Dieselmotor zich distantieert van de concurrentie. Het resultaat: de Saab 9-5. Een primeur, mogen we wel zeggen. Bezoek onze dealershow van vrijdag 21 tot en met zaterdag 29 september. Dan wordt nameli|k de 3.0 V6 Turbodieselmotor met de Saab 9-5 officieel geïntroduceerd. U kunt dan op uw gemak komen kijken. En als u een proefrit wilt maken, kunt u het beste even reserveren. De 3.0 V6 Turbodieselmotor met de Saab 9-5 Is er vanaf fl. 97.404,- 44.200). Leaseprijs vanaf fl. 2.164.04 982) per mnd. (48 mnd./20.000 km/Jr.) C02 uitstoot: 197-202 g/km; verbruik 7.4-7,6 L/100 km. Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon 0172-492444.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17