LEIDE LWO kan belangenorganisaties niet helpen De Stemming Plan voor villawijk langs Vrouwenweg REGIO Rechtbank spreekt Leidenaar vrij van brandstichting Gortestraat Genzyme neemt Belgische Drupsteen fabriek van Pharmmg over Raad van state reen Girl en Wiebenga naar Om met de de huis te vallen.. zaterdag 22 SEPTEMBER 2001 irbijstering tr plannen inaklooster Isparken >en toezicht - De parken van Leiden imeer toezicht. Maandag een driejarig project, i langdurig werklozen d ingezet om in de stads- leen oogje in het zeil te p. Het jasje van de stads- jchters hangt klaar voor al tien langdurig werk- iclusief scholing (de lers moeten onder an- jet ehbo-diploma halen) tbijna full-time bezig. De ers krijgen als taak om png en vernieling te mel- mde gemeente. Ook een [met voorbijgangers erbij. De Buurtwerkmaat- iij Leiden zet de wachten >eld uit het 'Integraal idsbeleid' van de wet- Laurier en Van der (Groenvoorzieningen als der Werfpark hebben de gemeente te kam- t zwervers en fietsen- len. Voor de omwonen- it een onprettige situa- ogsveteraan »ekt Leiden -De Amerikaanse oor- eraan Milton Wolff (90) Spaanse Burgeroorlog laar Leiden. Hij is één gasten tijdens een sym- i over de Spaanse Bur- og (1936-1938) in het Academiegebouw op dagavond 27 september, as één van de vele Ame- e avonturiers die in de 10 naar Spanje trokken, iten in internationale s met de Republikeinen de strijd tegen Franco itionalisten. De bijeen- georganiseerd door de Itudentenvereniging temationale Betrekkin- Ook uitgenodigd is ilse historicus Paul Pres- Leidse collega Peer het symposium voor. 19.30 uur. Steun aan migranten, gehandicapten en vluchtelingen staat op de tocht door Wim Koevoet leiden - De Leidse belangenorganisaties van migranten, gehandicapten en vluchtelingen dreigen hun ondersteu ning door professionele krachten van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) kwijt te raken. Zonder deze hulp kun nen betrokken instellingen niet functio neren, waardoor hun voortbestaan in het geding komt. LWO-directeur G. Comel laat in een brandbrief aan wethouder Buijing (PvdA) weten dat als deze niet voor 1 oktober zorgt dat de LWO-consulen- ten meer tijd en faciliteiten voor het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden, het Platform Vluchtelingenorganisa ties en het Samenwerkingsverband Migrantenorganisaties krijgen, de LWO de ondersteuning 'niet langer voor haar rekening neemt'. De LWO krijgt volgens Comel te wei nig subsidie van de gemeente om de taken op het gebied van 'ondersteu ning belangenbehartiging' uit te voe ren. Dit probleem speelt al een aantal jaren. De LWO-consulenten raken 'sterk overvraagd', aldus Comel in zijn brandbrief. De vraag naar hun des kundigheid groeit maar ze hebben steeds minder tijd en middelen om de organisaties te helpen. Die kunnen op hun beurt de belangen van hun doel groepen niet goed behartigen. Wethouder Buijing heeft al eens ge suggereerd om vrijwilligers en stagi airs aan te trekken maar Comel vindt dat geen serieuze optie. Vrijwilligers zijn simpelweg niet te krijgen en een stagiair wordt niet in staat geacht 'acute knelpunten' aan te pakken. Bovendien moeten nieuwe mensen worden ingewerkt en dat gaat weer af van de tijd die de consulenten aan de organisaties kunnen besteden. Een andere suggestie om een soort van 'administratief servicecentrum voor belangenorganisaties' op te rich ten, wijst directeur Comel ook van de hand. Hij schrijft daar een 'afleidings manoeuvre' in te zien, 'die leidt tot pappen en nathouden'. Welzijnshouder Buijing (PvdA) be strijdt dat de onenigheid over de hoogte van subsidie voor de onder steuning aan de belangenorganisaties gaat. Hij stelt dat er verschil is van zienswijze op de activiteiten die de LWO de consulenten laat verrichten. Volgens Buijing moeten consulenten bestuurders van de instellingen bege leiden maar zijn zij daarin te ver door geschoten. „Ze beantwoorden brieven die aan het bestuur zijn gericht en tijdens overlegronden tref ik vaak de consu lent in plaats van de bestuurders. De discussie die ik graag met de LWO aan wil zou moeten gaan over de vraag met welke werkzaamheden de onder steuners de zestien uur die ze tijd hebben voor de belangengroepen moeten vullen. De gemeente koopt voor een bepaalde prijs een bepaald type welzijnswerk in bij de LWO en ik heb de indruk dat de gemeente niet krijgt waar ze voor betaalt", zegt Buij ing. „Ik word in deze visie gesteund door het college en de gemeenteraad. Ik maak me grote zorgen om deze problematiek. Want de gedupeerden, dat zijn gehandicapten, migranten en vluchtelingen, zijn kwetsbaar. En dan te weten dat hun belangen niet of on voldoende worden behartigd, dat is op zijn zachtst gezegd verontrustend." „Het overleg met de organisaties komt op deze manier niet op gang. Er zijn veel belangrijke zaken waarover we het moeten hebben maar de bespre kingen lopen telkens vast in bijzaken, namelijk de structuur en organisatie van het overleg. Ik hoop dat we snel aan de inhoud toekomen." Verdachte trekt bekentenis in door Maarten Dekker den haag/leiden - Eerst beken de de 39-jarige Leidenaar nog dat hij de brand in het huis aan de Gortestraat had gesticht. Maar toen hij op foto's zag wat de vlammen hadden aangericht trok hij zijn bekentenis alsnog in. Die was alleen afgelegd om zijn voormalige geliefde te be schermen, beweerde hij nu. Zij was immers niet verzekerd te gen brandschade en hij wel. Voor het openbaar ministerie stond het vast: de man was schuldig aan brandstichting. Maar de rechter oordeelde an ders. Hij sprak de Leidenaar gis teren wegens gebrek aan bewijs vrij tijdens een spoedvonnis en hief de voorlopige hechtenis op. De Leidenaar had een alibi: tij dens de brand zat hij in een ca fé. De officier van justitie betitelde het voorval drie dagen geleden als 'één van de ernstigste misda den die we kennen'. De brand op 10 juni zorgde er niet alleen voor dat de eerste etage van het huis geheel uitbrandde en dat op de benedenverdieping grote waterschade ontstond. Volgens de brandweer was er tevens sprake van een gevaarlijke situa tie voor de omringende panden en de mensen die daar woon den. De officier eiste 24 maan den gevangenisstraf. Uit hetzelfde rapport van de brandweer haalde de advocaat van de Leidenaar echter ook in formatie die zijn cliënt moest vrijpleiten. De vuurbestrijders stellen namelijk dat ontsteking van de benzinedampen, die in een van de kamers in het huis hingen, een onmiddellijke ex plosie tot gevolg gehad moeten hebben. Vast staat dat de ver dachte op het moment van die ontploffing elders in de stad in een café zat. Conclusie van de advocaat: de man kan de brand onmogelijk hebben aangesto ken. De Leidenaar bleef wel bij zijn bekentenis dat hij het bed van de bewoonster met benzine heeft besprenkeld. Hij zei dat gedaan te hebben om het de vrouw onmogelijk te maken erin te slapen. Volgens de man was het een bende in het huis en vond hij het onverantwoord dat ze er bleef overnachten. Zo zou ze bovendien genoodzaakt zijn om de nacht in zijn woning door te brengen. Op de vraag waarom hij juist benzine had gekozen om het bed 'onklaar' te maken, antwoordde de ver dachte dat het gewoon het eer ste voorhanden was. Rechter C. Hensen speculeerde tijdens de zitting openlijk over de mogelijkheid dat de verdach te elders in de woning brand stichtte, dat die vervolgens doorsmeulde en pas later tot een explosie leidde. In de tus sentijd zou de man dus de gele genheid hebben gehad om zich uit de voeten te maken. Een ver zoek van de advocaat om de man ter plekke vrij te spreken, wees de rechtbank woensdag af. Maar rechter Hensen zei erbij dat mede te wijten was aan de korte bedenktijd die hij en zijn collega's hadden. Vandaag wees de rechtbank alsnog vonnis, vrijspraak dus, veel sneller dan na de gebruikelijke termijn van twee weken. dse stadsbestuur ver staat van ontbinding. It het zelf ook, zo is te le- otities van werkgroepen, 'im waren maar toch de lalden. den zijn slapjanussen enamen' zeggen tegen ten van burgemeester ouders. Ze vallen op eën van dankbaarheid en half jaar wachten Igende antwoorden op bedoelde vragen volgen, opgelucht adem als na blijkt dat de wethouder niem aangenomen mo- niet is vergeten, maar dat ig geen tijd voor heeft nen maken. zich aanleunen dat ze in de rondte moe it omdat vuistdikke rap- n het gunstigste geval |voor de vergadering op mat ploffen, conditie kunnen de Jen onmogelijk de toe- l Na de verkiezingen in W2 moeten ze immers sturen. Dat betekent tr dat ze tegenover het komen te staan, dat ze ïn plan moeten trekken, 'ethouders moeten afre- p hun prestaties. Met ders moeten ze omgaan fietsen die verkeerd zijn daten: wethouder fout, Ier weg. raadslid na, Margje Vlas- iLWG/De Groenen, is t niemand klaar voor n komst. Maar GreenGirl itaat er alleen voor en a de verkiezingen af- raadslid maakte zij in vergadering van afgelo- dag stampij over het d, vethouder Ron Hille- iti VdA) het verdomde de teraad in het bezit te an het rapport over het tproject. Eerst de pers Ivoor het vertrouwen, de omwonenden. Van die 39 bemoeials in de il inlichten, vond Ron, dint alleen maar gedon- De Hillebrand-show in had absolute prioriteit, 'ret daarvan liet hij zich 'men door kritische re- ovendien, bedacht hij, a volledige Informatie voorziening aan de raadsleden, wie maalt daar nog om? Margje dus. Bij voorkeur in het open baar. Voor die opstelling ver dient duale Margje een pakkerd. Jammer dat juist zij, die klaar is voor de gemeenteraad-nieuwe stijl, er een punt acher zet. In plaats van een zoen was er hoon. Zo probeerde Dirk van den Bosch van Groenlinks haar het spreken onmogelijk te ma ken toen zij de wethouder op zijn informatieplicht wees en op haar rechten als raadslid. Dat kwam Ron natuurlijk prachtig uit. Een onbegrijpelijke actie van Dirk. De interne notitie dat de huidige gemeenteraad er niets van bakt en hoognodig moet veranderen, is nota bene van zijn hand. Dirk is alleen maar duaal in de wandelgangen. In de raadszaal is hij het schoothondje van het college, dat alleen maar keft in spreektijd van de oppositie. Ook burgemeester Jan Postma zit in het complot. Hij is er altijd als de kippen bij om Margje de mond te snoeren. Maar Dirk mocht van hem de geluidsband van de vergadering ongestoord volkeffen. Margje, meid, je mag pas weg als je die uitgebluste ja-knikkers een spoedcursus duaal besturen hebt gegeven. Leegpraten Met minder dan een half jaar te gaan tot de volgende veriaezin gen is bij de kleine partijen het grote 'leegpraten' begonnen. Wel wetende dat kiezers niet graag hun stem geven aan een partij die toch niet in de ge meenteraad komt, of het niet verder schopt dan één verdrietig getuigeniszeteltje, roepen ze dat ze deze keer hoge ogen gaan gooien. En dat die andere kleine partijen niet meer zijn dan een lege huls. Het moddergooien is voorzich tigjes aan begonnen. Het uit de SP voortgekomen Leefbaar Lei den zegt dat de SP geen bal voorstelt. De bijna gehalveerde SP zegt krek hetzelfde van Leef baar Leiden. Paul Day - die de afgelopen vier jaar nauwelijks van zich liet ho ren - moet als lijsttrekker bij de SP proberen oudgediende Cor Vergeer te doen vergeten en weer een stuk of vijf zetels in de wacht te slepen. Dat zal wel luk ken, denkt Day. Voor Leefbaar Leiden is hij niet bang, want die partij heeft ideologie noch pro gramma. Maar oud-SP'er Daan Sloos is er juist trots op dat Leefbaar Lei den, de partij die hij 'schouder aan schouder' met oud-SP'er Piet Peper aan een verkiezings zege wil helpen, geen ideologie heeft. Het bestuur van Leefbaar Lei den, zegt Sloos, heeft hem tot lijsttrekker verkozen en kapper in ruste Peper als tweede man aangewezen. Maar wie de inter netpagina van Leefbaar Leiden afgraast treft daar wel fractiele den en steunffactieleden en deskundigen, doch geen be stuur. Of zouden Sloos en Pe per, behalve de fractie, ook het bestuur van de nieuwe partij vormen? Hoe dan ook: Daan en Piet zijn, als ze straks ten minste het ze teltal halen waar ze zelf op reke nen, jongens die je om een boodschap kunt sturen. Op hun internetsite kan de kiezer mel den wat hij vindt van tal van on derwerpen. En op grond daar van gaan Peper Sloos een kos telijk verkiezingsprogramma schrijven, wars van dogma's en door ideologie ingegeven stand punten. Behalve misschien die twee al vastgelegde standpun ten, dat de Leidenaar zelf zijn burgemeester mag kiezen en dat er kundige wethouders van bui ten de gemeenteraad moeten worden aangetrokken. Die van D66 geleende principes liggen al vast. Met de SP wordt het niks meer, zegt Sloos. Da's maar een ou derwetse partij, die besluiten neemt terwijl Marx en Lenin vanaf postertjes toekijken. Leefbaar Leiden is de toekomst, zegt Sloos. Leefbaar Leiden is niks, zegt Day. Misschien slagen ze erin de kiezers bij elkaar weg te praten. Dan wordt de Leidse politiek weer een stukje over zichtelijker. Wim Koevoet Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink Het Voorschotense bouwbedrijf Niersman heeft bij de gemeente een plan ingediend voor 21 villa's en landhuizen. De woningen zijn gepland in de weilanden tussen de Europaweg en Vrouwenweg. Foto: Hielco Kuipers door Wim Wegman leiden - Tussen de Europaweg en Vrouwen weg in Leiden komt wellicht een villapark. Het Voorschotense bouwbedrijf Niersman heeft bij de gemeente een plan ingediend voor 21 villa's en landhuizen. De woningen zijn gepland in de weilanden tot aan de be staande woningen aan de Vrouwenweg. De huizen moeten zeker anderhalf miljoen per stuk kosten. Niersman hoopt eind volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Volgens directeur M. Niersman van het Voorschotense bouwbedrijf is er de laatste jaren een grote markt ontstaan voor dit soort dure huizen. „Dat is echt heel snel ge gaan. Ik verwacht dan ook geen enkel pro bleem om deze huizen te verkopen. Ook niet als er straks een recessie komt. Ik denk niet dat de huizenmarkt daar op korte ter mijn veel last van heeft." Niersman heeft het bouwplan ingediend kort nadat het bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder - waartoe het gebied be hoort - door de Raad van State was vernie tigd. Hoewel hij het niet met zo veel woor den wil zeggen, komt dat besluit van de Raad van State Niersman wel goed uit. Vol gens het nieuwe bestemmingsplan zou de grond waar het villawijkje is gepland, nog louter voor agrarische doeleinden gebruikt mogen worden. „We behoorden dan ook tot een van de bezwaarmakers tegen dat be stemmingsplan. Agrarische grond is veel minder waard. Dan kun je wel een schade vergoeding krijgen, maar daar zitten we na tuurlijk niet op te wachten." De weilanden langs de Europaweg zijn al dertig jaar in bezit van de familie Niersman. Hun bouwbedrijf heeft al eerder bouwplan nen voor het terrein ingediend, maar die werden toen door de gemeente Leiden afge wezen. Niersman: „We wilden er een wijkje bouwen met gedifferentieerde woning bouw: met dure en goedkope huizen. Dat haalde het niet. Nu verwacht ik eigenlijk weinig problemen met de gemeente. Dit vil lapark voldoet aan alle eisen van het oude bestemmingsplan, dat nog steeds van kracht is. De kavels zijn precies zo groot als het bestemmingsplan voorschrijft: 1500 vierkante meter. Wel hebben we, toen we het plan indienden, er een briefje bij gedaan met het verzoek om in het nieuwe bestem mingsplan rekening te houden met dit villa park. Dat lijkt me een heel redelijk verzoek", zegt Niersman. In de plannen, ontworpen door de Noord- wijkse architect Hans van Egmond, worden de bestaande woningen langs de Vrouwen weg zo veel mogelijk vrijgelaten. Niersman: volgens het bestemmingsplan zouden we ook voor deze huizen mogen bouwen. Maar dat doen we vooralsnog niet. Die bewoners houden hun vrije uitzicht." Het villapark krijgt een aankleding met veel groen. „Ver der willen we het wijkje een sjieke uitstraling geven. We maken er een mooi park van", zegt Niersman. Leids biotechbedrijf verzet zich AZR niet gerustgesteld door Wilfred Simons Leiden/Cambridge - Het Ameri kaanse biotechbedrijf Genzyme General neemt Pharmings fa briek in België over, waar het ge neesmiddel alfa-glucosidase wordt gemaakt. Genzyme zegt hierover een akkoord te hebben bereikt met de Belgische curator van het in surséance verkerende Pharming. Het Leidse biotech bedrijf ontkent echter dat er een akkoord is. Pharming zegt dat zij de verkoop wil blokkeren omdat zij de overnameprijs te laag vindt. Genzyme wil niet zeggen voor hoeveel geld zij de fabriek in het Vlaamse Geel uit de sur séanceboedel heeft gekocht. Genzyme zegt na de overname van plan te zijn om de productie van het geneesmiddel voor de ziekte van Pompe voort te zet ten. Als het bedrijf hierin slaagt, zou het leven en de gezondheid van negen patiënten gered zijn. Zeven van hen krijgen het mid del op experimentele basis toe gediend in het Academisch Zie kenhuis in Rotterdam (AZR). Directeur J. van Heek van Gen zyme zegt dat hij op de wat lan gere termijn de fabriek en de werknemers wil 'integreren' in de organisatie van Genzyme. In het Belgische Geel staat een proeffabriekje waar alfa-glucosi dase uit de melk van transgene konijnen wordt gewonnen. Een grotere fabriek op hetzelfde ter rein stond ten tijde van de sur séance op het punt van inge bruikname. Genzyme wil de productie opvoeren door deze fabriek in gebruik te nemen. Woordvoerder A. de Jong van het AZR zegt 'vertrouwen' te hebben in de goede wil van Genzyme. Toch houdt hij een slag om de arm. „Juridisch is er misschien een verschil tussen Pharming in België en het be drijf in Leiden, maar feitelijk vormen ze één geheel", zegt hij. „Genzyme krijgt met de aan koop van de fabriek in Geel maar een half bedrijf in handen. Wij weten niet of Genzyme de kennis in huis heeft heeft om de Belgische fabriek gaande te hou den." Volgens hem is het gevaar dat de productie alsnog stilvalt, niet geweken. Omdat de Belgische poot van Pharming een zelfstandig bedrijf is, kan de Leidse 'helft' de over name normaal gesproken niet tegenhouden. Woordvoerder R. Strijker van 'Pharming Leiden' zegt echter dat er geld geleend is aan 'Pharming België', waar door het Nederlandse bedrijf ook schuldeiser is. Bovendien is 'Leiden' de enige aandeelhou der in Pharming België. „Dat maakt onze positie sterker." Strijker zegt dat Pharming on derhandelt met een tot nog toe onbekende firma, die het hele bedrijf wil overnemen inclusief de Belgische poot. Hiervoor heeft Pharming nog tot 30 sep tember de tijd. Genzyme zegt totale vrijheid van handelen te hebben. „Er zijn drie voorwaarden voor de over name", zegt woordvoerder B. Piela van Genzyme. „De han delsrechtbank in Turnhout moet akkoord gaan, evenals de directie van Genzyme Corpora tion. En er moet een schone grondverklaring worden afgege ven. We verwachten de defini tieve overname in oktober te kunnen beklinken. den haag - De Leidse professor Th. Drupsteen wordt lid van de Raad van State. Dat heeft pre mier Kok gistermiddag bekend gemaakt. Ook het voormalige Leidse gemeenteraadslid en hui dig WD-europarlementariër Wiebenga is voor benoeming voorgedragen. Drupsteen is al staatsraad in buitengewone dienst. Hij was aan de universiteit onder andere hoogleraar staats- en bestuurs recht, met inbegrip van milieu recht. Op dit moment doceert hij milieurecht en bestuursrecht op deeltijdbasis. Wiebenga (54) is sinds 1994 lid van het Europees parlement, en was eerder lid van de Tweede en Eerste Kamer en burgemees ter van Eelde. Tijdens zijn studie rechten, aan het begin van de jarig zeventig, was hij voor de WD lid van de Leidse gemeen teraad. (advertentie) Vroeg of laat is een traditionele huis deur aan vervanging toe, steeds meer mensen kiezen voor kunststof. Van der Ploeg: een kei in 'w ai Kun Tel. Int< Jeu M ACA rtv/bu ststof Raamfabnkant b v (071) 331 53 61 ;met: www.vanderploeg.nl nststof deuren

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13