J Bewaking grenzen EU wordt beter BUITENLAND Berging Koersk loopt opnieuw vertraging op Dilemma tussen veiligheid en vrijheid splijt VS Polen op zoek naar schaarse lichtpuntjes Geen grenscontroles lidstaten Gewelddadigheden in Palestijns gebied ondanks staakt-het-vuren Fokkerexperts duiken in bizar ongeluk as u gedurende de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-Indië? nese dissident jaar cel in De Chinese dissident igyang is door een recht- shaoyang veroordeeld n jaar cel wegens poging idergrondse actitiveiten. naakte de mensenrechten- jsatie Human Rights [in China vandaag be- U zat al eerder elf jaar de tralies wegens zijn rol il studentprotest voor democratie in 1989. ma stemt in landverkoop nu - Na jarenlange vruch- pogingen van het Krem- ihet particulier bezit van oogeUjk te maken, heeft issische parlement giste- >estemd met een wet die eperkte verkoop toestaat, latsdoema, het lagerhuis, e met 257 tegen 130 nen in met de nieuwe wet. ketje legt •treinen stil ei - De hogesnelheidstrei nen Londen, Brussel en hebben gisteren enige iet gereden nadat in een n Noord-Frankrijk een cht pakketje was gevon- h'er de inhoud van het is niets meegedeeld. lental Turkije t tot vier bul - Het aantal doden als ivan de hotelinstorting in kse stad Istanbul is giste- stegen tot vier, toen twee offers die woensdag uit in waren gehaald in een huis aan hun verwondin- zweken. Een Roemeense en haar 13-jarige dochter n nog vermist. Het hotel woensdagochtend in, jk als gevolg van graaf - ïeden voor een me- vrijdag 21 september 2001 In Berkeley in de Amerikaanse staat Californië werd gisteren gedemonstreerd tegen oorlog, racisme en inperking van burgerrechten. Foto: AP/Sean Connelley doden in idend huis eal - In een brandend Kirkland, een voorstad Canadese stad Montreal, de politie gisteren zes do- ngetroffen, die door pis- ïoten om het leven lijken gekomen. De slachtoffers vijf mannen en een De politie zei uit te gaan n combinatie van moord (moord. ellen Sudan en militairen i - Sudanese rebellen iin drie dagen tijd 150 gsmilitairen om het le- bracht. Ze zeggen in een tog twee marineschepen .lijl tot zinken te hebben ht. Het bericht is niet lafhankelijke bronnen ?d. Het Sudanese Volks ings Leger (SPLA) voert een bloedige strijd leer autonomie in het lijke zuiden van het land. mitische regering zetelt loorden. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - John D. Ashcroft is een on vermoeibaar mens. Alle dagen is het hoofd van het ministerie van justitie - in de VS de Attorney General geheten - op televisie te zien. Hij doet verslag van het permanente speurwerk van de FBI naar de zelfmoord kapers, slaat kritische vragen over het broddelwerk in het verleden af en probeert zijn politie-, justitie en -inlichtingenappa raat nu de extra opsporingsbevoegdheden te geven die hij nodig vindt. De justitieminister wil vaart maken met een pakket maatregelen die in de Ver enigde Staten zelf het gevaar op nieuwe terroristische aanslagen moeten verklei nen. Ashcroft eist van alles meer: meer bevoegdheden, meer toezicht, meer con troles, meer mogelijkheden immigranten vast te zetten en te deporteren. Er is zorg over de gevolgen van Ashcrofts pakket voor het grondwettelijke recht op vrijheid van de Amerikaanse burger. Het Amerikaanse Congres lijkt ook haast te willen maken, maar niet zoveel als Ashcroft die zijn nieuwe wet binnen drie dagen rond wilde hebben. Het is echter niet uitgesloten dat al over enkele weken alles voor elkaar is. „We zijn het over veel eens, maar de ideeën van Ashcroft zullen niet voetstoots worden overgenomen", waarschuwde voorzitter Leahy van de se naatscommissie die de wet voorbereidt. De ACLU, de Amerikaanse organisatie voor burgerrechten, heeft het Congres deze week gesmeekt om geen overhaaste dingen te doen. „Als de regering handelt in haast en uit angst, dan kunnen Ameri kanen voor lange tijd vrijheden verlie zen", aldus een oproep van de ACLU. Leahy, een democraat uit Vermont, lijkt naar hen te willen luisteren. „Als de grondwet aan flarden gaat, dan winnen de terroristen", zo vertolkte hij het deze week al vaak geuite gevoel van Amerika nen. Iedereen in de VS is overtuigd van de noodzaak tot grotere veiligheid, maar de kunst is om de balans te vinden tus sen zekerheid en vrijheid. Ashcroft heeft beloofd de constitutionele rechten van individuen in het oog te houden, maar daar zetten burgerrechtenspecialisten vraagtekens bij. Volgens de ACLU heeft de justitieminister nog niet duidelijk kun nen maken hoe de nieuwe wetten de we reld veiliger gaan maken. Waar weinig discussie over lijkt te be staan, is de noodzaak om luchthavens beter te beveiligen. „Een nieuwe profes sionele, geüniformeerde politiedienst op de luchthavens is hard nodig", zegt Bru ce Hoffman, directeur van het onafhan kelijke adviesinstituut RAND, in de Los Angeles Times. „Het gebruik van onder betaald, ongemotiveerd en nauwelijks getraind en gescreend veiligheidsperso neel moet afgelopen zijn." Daar is het Congres ook voor, alhoewel staatssecre taris Mineta (veiligheid) wel tegen de kosten aanhikt. Zeer omstreden is het voorstel van Ash croft om immigranten zo nodig voor on bepaalde tijd vast te zetten en te deporte ren, met niet meer dan een vermoeden van Justitie dat ze betrokken zouden kunnen zijn bij terroristische activiteiten. Senator Leahy heeft al aangegeven dat het voor onbepaalde tijd vastzetten van mensen hem te ver gaat. In ieder geval moet de rechter meer invloed krijgen in de voorstellen, is de opvatting van bur gerrechtenunie ACLU. Ashcroft wil in zijn algemeenheid meer armslag voor politie en justitie om huizen te doorzoe ken en telefoons af te luisteren. Zeker lijkt dat afluisteren straks gekoppeld wordt aan een verdachte persoon, en niet aan een telefoon zoals nu het geval is. Een ander onderdeel van het pakket van Ash croft is het observeren van elektronisch dataverkeer, zoals internet en e-mail. Daarover is de afgelopen jaren veel dis cussie geweest. Meen met gegronde re denen mag er nu huiszoeking worden gedaan, en onder het 'huis' valt ook de computer. Bij parlementariërs en des kundigen zijn reserves over het voorstel om het internet te monitoren en e-mail- verkeer te volgen. Telecommunicatie-experts Adam Thierer en Wayne Crews pleiten in een publicatie van denktank Cato voor beperkte 'cy- bersnooping'. Ze wijzen erop dat een overvloed aan willekeurig afgeluisterde informatie kan leiden tot vergissingen en misverstanden. Ook bleken er bij de speurtocht in de afgelopen dagen naar de zelfmoordkapers voldoende wettelijke mogelijkheden om 'huiszoeking' te doen in computerbestanden, zeggen ze. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Europese Unie gaat zijn grenzen beter bewaken. Scherpere paspoortcontroles, in tensieve informatieuitwisseling en een strikt visumbeleid moeten voorkomen dat mogelijke terro risten zich in de landen van de Unie vestigen. Het opnieuw in voeren van grenscontroles aan de grenzen tussen de lidstaten is voorlopig niet aan de orde, maar ieder land kan daar in speciale gevallen van afwijken. Aan de vooravond van een extra top van regeringsleiders en staatshoofden werden de minis ters van justitie en binnenlandse zaken het gisteren in Brussel eens over een groot aantal prak tische maatregelen om het ter rorisme en de grensoverschrij dende criminaliteit te bestrij den. Het succes van de actiepunten, zoals een betere aanpak van witwaspraktijken en controle op de financiële circuits via ban ken, is afhankelijk van de goede wil van de lidstaten. „Er is heel veel op de plank blijven liggen, maar we zijn er nu allemaal van overtuigd dat we de touwtjes strakker moeten aantrekken", gaf minister Korthals Altes (jus titie) na afloop toe. De Belgische voorzitter, minister Duquesne (binnenlandse zaken), deed een dringend beroep op de EU-lan- den om het algemeen belang ditmaal voorrang te geven bo ven het nationaal belang. Over een vereenvoudigde aan- houdings- en uitleveringsproce dures voor terroristen en andere zware criminelen werden de mi nisters het 'gisteren niet eens. Nederland hoort bij de landen die grote problemen zien. Kort hals Altes wees op het risico dat iemand in het ene EU-land wordt gearresteerd voor een misdrijf dat een ander land niet als misdrijf wordt gezien, of veel minder zwaar wordt bestraft. In alle lidstaten is parlementaire goedkeuring nodig om de straf wetgeving te veranderen. In Portugal is er zelfs een wijziging van de grondwet vereist. Ook het 'optuigen' van de Euro pese politieorganisatie Europol in Den Haag stuit op proble men. Europol krijgt een speciale antiterrorisme-eenheid, maar er is weinig kans dat het bureau uitgroeit tot de sterke Europese inlichtingendienst die het dage lijks bestuur van de Europese Unie voor ogen staat. Volgens minister De Vries (binnenlandse zaken) is het 'totaal ondenkbaar' dat Europol een deel van de taak van nationale inlichtingen diensten overneemt. jeruzalem-gaza/afp-rtr-dpa - Een spoedzitting van het Israëlische kernkabinet is gisteravond afgesloten zonder dat er concrete besluiten zijn genomen. Dat meldde de Israëlische radio. Aanleiding tot de vergadering vormde het geweld dat zich gisteren in de Palestijnse gebieden voordeed. Een Palestijn en een joodse kolonist kwamen daarbij om het leven. De gewelddadigheden vonden plaats in weerwil van het staakt-het-vuren dat Israël en de Palestijnen eerder deze week sloten. In Israëlische regeringskringen verluidde dat het bestand dat de Palestijnse president Arafat af kondigde, niets voorstelt. Over de voorgenomen ontmoeting tussen Arafat en de Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres staat nog niets vast. De Israëlische premier Sharon wil die pas door laten gaan als de wapens 48 uur hebben gezwe gen. Eerder dan volgende week zullen Arafat en Peres elkaar niet treffen, aldus de Israëlische radio. Het Israëlische leger is gisteren op twee verschillende plaatsen korte tijd de door de Palestijnen bestuurde Ga- zastrook binnengevallen. Dat heeft een hoge functiona ris van de Palestijnse inlichtingendiensten meegedeeld. Tijdens een inval nabij Morag, in het zuiden van het ge bied, vernietigden Israëlische militairen landbouwge bieden. Later op de dag viel een legereenheid een Pales tijnse politiepost aan nabij Deir al-Belah. (advertentie) VanHeemskerck gelijk komt u in aanmerking voor Het Gebaar van/3.000,- (1.361,34 euro) I de Nederlandse regering aan oorlogsgetroffenen in Nederlands-Indië. ant nu een informatiefolder aanvragen. Vul de coupon in en stuur deze 11r: Werkgroep Van Hccmskcrck, Antwoordnummer 10138, 2280 VB Rijswijk. J1 postzegel is niet nodig. i rmatie uit de folder kunt u overigens ook lezen op internet: www.gebaar.nl jVTaagformulicrcn kunt u medio november 2001 aanvragen. sao paulo/gpd - In Brazilië is gisteren een team Fokkerdes kundigen gearriveerd, dat pro beert de toedracht te achterha len van het merkwaardige defect aan de motor van een Fokker 100 van de Braziliaanse vlieg tuigmaatschappij TAM. Afgelopen zondag raakte op tien kilometer hoogte een stuk me taal los in de turbine. Het ijzeren voorwerp sloeg drie raampjes aan de linkerkant van het toestel kapot. Dit kostte het leven aan een 48-jarige passagier. Zij werd door het plotseling optredende luchtdrukverschil half naar bui ten gezogen. Het duurde tien minuten voor dat de piloot een geslaagde noodlanding kon maken op de luchthaven van Belo Horizonte. Gedurende dat tijdsbestek hield de echtgenoot van het slachtof fer haar aan de benen vast om te voorkomen dat ze uit het vliegtuig zou vallen. Ondanks de inspanningen overleefde de vrouw het niet. Zij overleed aan de gevolgen van extreme onder koeling. Uit vooronderzoek van Brazili aanse luchtvaartautoriteiten is vast komen te staan dat een van de bladen is afgebroken van het rad dat lucht in turbine zuigt. door onze correspondent Erwin Tuil warschau - Polen wil lichtpun tjes en dat is een kwestie van goed zoeken. Want zo vlak voor de parlementsverkiezingen, aanstaande zondag, dringt de malaise na vier jaar centrum rechtse regering in volle omvang door. De werkloosheid is onver anderd hoog, de toetreding tot de Europese Unie heeft vertra ging opgelopen, de regeringsco alitie viel uiteen, economische hervormingen verlopen traag, de pensioenhervormingen wer den te snel ingevoerd waardoor het een puinhoop dreigt te wor den en de economische groei stagneerde fors. Het economi sche beleid heeft er toe geleid dat Polen moeite heeft om haar financiële verplichtingen na te komen. Niets positiefs? Jawel, de rege ring van premier Buzek zat de vier jaar uit, ondanks het feit dat vorig jaar de coalitiepartner, de Vrijheidsunie UW, opstapte en ondanks het feit dat de AWS van Buzek verbrokkelde door inter ne verschillen. Daarnaast wist het Poolse nationale voetbal team zich voor het eerst sinds 1986 te kwalificeren voor het WK, maar dat heuglijke feit wordt niet als verdienste van de regering aangemerkt. De malaise is overal zichtbaar aan het worden. De naaiateliers die goedkoop produceerden voor de Westeuropese markt gaan failliet, omdat de opdrach ten naar het nog goedkopere Azië gaan. Datzelfde geldt voor de scheepsbouw in Gdansk en Gdynia. Ook buitenlandse in vesteerders beginnen minder vertrouwen te krijgen in Polen en beginnen mensen te ont slaan of overwegen een volledi ge sluiting. Ook de landbouw, de sector waarin eeft op de vijf Polen een boterham bijeen sprokkelt, staat er nog steeds even beroerd, zo niet slechter voor als vier jaar geleden. De hervormingen zijn afgeketst op onwil van de boe ren en onvermogen van de rege ring. Het loodgrijze wolkendek dat al dagen boven Polen hangt, ken schetst de stemming in de AWS, de verkiezingsalliantie die in 1997 voortkwam uit de vakbond Solidariteit. Als de peilingen kloppen dan krijgt de AWS zon dag nog slechts 8 procent van de stemmen: een verlies van 25 procent. Het Verbond van De mocratisch Links SLD, de vroe gere communisten, komt uit op 47 procent, een winst van 20 procent. De AWS krijgt zondag geen oorvijg maar wordt afge droogd. 'San res aag ontvang ik de informatiefolder over Het Gebaar: L inisatie (indien van toepassing) |L -s jstcode "d L R m I I Plaats 'enst aantal A.u.b. in blokletters invullen. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De berging van de atoomonderzeeër Koersk is op nieuw enkele dagen uitgesteld door slecht weer in de Barentsz- zee. In de huidige planning zal de Russische onderzeeër vol gende week donderdag van de zeebodem worden getild. .Aan staande dinsdag hangen we de pluggen erin en dan gaan we rond 27 september tillen", aldus topman Van Seumeren van de Nederlandse berger Mammoet. Oorspronkelijk had de Koersk halverwege september al gebor gen moeten zijn. Door techni sche problemen en het slechte weer gold vervolgens 25 sep tember als nieuwe streefdatum, maar ook die is niet haalbaar gebleken. Mammoet blijft er niettemin van overtuigd dat de ruim een jaar geleden gezonken Koersk nog dit jaar boven water komt. Het is niet duidelijk of er finan ciële problemen ontstaan door het uitstel. Tijdens een perscon ferentie in juni verklaarde Van Seumeren dat de operatie wordt afgeblazen als de Koersk niet rx'-Vy Op de plek waar de kernonderzeeër Koersk ten onder ging, is de Nederlandse berger Mammoet bezig met de voorbereidingen van de berging. Foto: Reuters/Dmitry Lovetsky voor eind september boven wa- nuanceerde die uitspraken gis ter is. „Dan vertrekken we. Dat teren. „Ook als er nu nog een staat zo in het contract", aldus paar dagen uitstel nodig blijkt, de topman destijds. gaan we door. De woordvoerder van het bedrijf Het grootste gedeelte van de voorbereidingen is inmiddels voltooid. Het eerste, zwaar be schadigde compartiment van de kernonderzeeër is afgezaagd. Duikers hebben verder 26 gaten geboord in zowel de binnen- als buitenwand van de Koersk om hijskabels met enorme pluggen te kunnen bevestigen. Het pont on Giant 4 moet de onderzeeër omhoog tillen en zal vervolgens koers zetten richting Moer- mansk. De Giant 4 ligt voorlopig nog in de Noorse havenplaats Kirke- nes. Het 24.000 ton zware vaar tuig had oorspronkÉljk dinsdag in de Barentszzee moeten aan komen, maar ook dat werd uit gesteld. Het ponton zal waarschijnlijk vandaag koers zetten richting de plek waar de kemonderzeeër op de bodem ligt. De tocht zal twee dagen duren. In het plaatsje Rosljakovo, vlak bij Moermansk, waar de Koersk moet worden ontmanteld, zijn inmiddels maatregelen getroffen voor een eventuele evacuatie van de 12.000 inwoners. „We moeten voorbereid zijn op noodsituaties, al is de kans heel klein dat er iets gebeurt", zei de gouverneur van de regio Moer mansk. Jevdokimov, gisteren tij dens een persconferentie. „Er moet in geen geval paniek wor den gezaaid."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5