Economie Nederland m mmeur Raad van islamitische geestelijken bijeen Zappen naar uw televisieverleden uw pc-virus laat Code Red verbod steden tpgeheven «ixima niet r Leidse regio BiMP ■galll DNB: Laagste groeicijfer sinds '93 Onderzoek naar verdachte handel in putopties KLM Kok noemt goedkeuring aanslagen onacceptabel Boodschap aan de wereld Guus Hermus overleden Leidsch Dagblad hgton - De Amerikaanse eiten hebben gisteren rschuwd voor een nieu- jmetworm die het we- jde web nog meer kan ;en dan de Code Red- van deze zomer. Het programma, 'W32- heeft zich volgens mi- van justitie Ashcroft mo- 1 over tienduizenden liters verspreid. Ook omputers, waar meestal >ws 95, 98 of ME op kunnen geïnfecteerd ra- besmette e-mail of een snetwerk. dam - Het reisverbod evv York en Washington iheven. Het Calamitei- ds Reizen ziet geen reden tverbod te verlengen. Na islagen in de Verenigde vorige week vond het 'iet onverantwoord naar iteden te reizen. Vorige woensdag werd het ver- jekondigd. Volgens een 'oerder had dit niet di- ït de veiligheid van de rs te maken, maar met de aantasting van de infra- uur. 0j aag - Kroonprins Willem- ïder en zijn verloofde ia komen tijdens hun be an de provincie Zuid- id op 8 oktober niet in de regio. Het paar begint de icht in Dordrecht en daarna een boottocht le molens van Kinderdijk, ar gaat daarna met de Alblasserwaard in om Eens met de pont naar )a nhoven te gaan, waar ze school voor Goud- en meden bezoeken. Wil- exander en Maxima slui- n bezoek aan Zuid-Hol- f in Gouda. mi ®k pareert ritiek op loonrede in Laden alleen et een mol bestrijden' ienduizenden inen weg Boeing NR. 42725 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATEROAC 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 woensdag 19 september 2001 Dagblad amsterdam/gpd - De economi- sche groei in Nederland is dit jaar veel sterker teruggevallen dan in de andere eurolanden. In de eer ste helft van 2001 groeide het bruto binnenlands product in ons land 1,5 procent vergeleken met de eerste zes maanden van 2000. Dat is het laagste groeicijfer sinds de tweede helft van 1993. Dat schrijft De Nederlandsche Bank vandaag in haar kwartaalbericht. In de eurozone liep de econo mische groei in het eerste kwar taal dit jaar - het groeicijfer van het tweede kwartaal ontbreekt nog - terug tot 2,5 procent. De teruglopende groei van de Ne derlandse economie komt voor al door het uitblijven van inves teringen. De groeivertraging kreeg een extra duw omdat con sumentenuitgaven terugliepen. De Nederlander benutte de koopkrachtverbetering als ge volg van het nieuwe belasting stelsel niet. Uit het kwartaalbe richt van De Nederlandsche Bank (DNB) blijkt dat het extra- tje juist werd opgepot. De Nederlandse groeivertraging is volgens DNB niet te vergelij ken met die in de VS. Daar vindt een correctie plaats op een pe riode van overinvesteringen. In Nederland is de lage investe- ringsgroei onder meer het ge volg van aanbodrestricties op de arbeidsmarkt en van de terug vallende consumentenbestedin gen. In Amerika houden consu mentenuitgaven de economi sche groei juist nog een beetje op peil, al bestaat de vrees dat de aanslagen in de VS een nega tieve invloed zullen hebben. DNB signaleert ook dat de eco nomie in ons land op een hoog capaciteitsniveau opereert. Vooral de op de binnenland ge oriënteerde ondernemers zullen proberen hun marges te verbe teren en kostenstijgingen volle dig doorberekenen. In Neder land stijgen vooral de loonkos ten in vergelijking met de euro landen. De concurrentiepositie is daardoor de afgelopen jaren verslechterd. DNB is huiverig voor toekomsti ge loonstijgingen. „Een te trage aanpassing kan leiden tot een verdere verslechtering van de concurrentiepositie en, uitein delijk, tot een hoger werkloos heidsniveau," schrijft DNB. De arbeidsmarkt blijft echter nog steeds krap in Nederland, in te genstelling tot de rest van het eurogebied. Het aantal werklozen in Neder land stabiliseert zich. Ten op zichte van vorig jaar daalde het aantal werklozen in augustus nog steeds, maar ten opzichte van de afgelopen acht maanden is maar weinig verandering zichtbaar. Dat meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de maanden juni-augustus kwam het aantal geregistreerde werklozen uit op 136.000. Door seizoeneffecten is de werkloos heid in de zomer altijd lager. Na verwijdering van deze seizoen effecten komt het werkloos heidscijfer uit op 144.000. amsterdam/anp - Er is een on derzoek begonnen naar ver dachte handel in zogenoemde putopties op aandelen van luchtvaartmaatschappij KLM kort voor de terroristische aan slagen in de Verenigde Staten. Doordat de beurskoers van de aandelen sinds de aanslagen scherp daalde, leverden de op ties forse winst op. De transac ties kunnen duiden op voorken nis over de aanslagen. KLM heeft over de optiehandel contact opgenomen met de ef fectenbeurs in Amsterdam en de Stichting Toezicht Effecten verkeer (SIT). „De zaak is nu in handen van de STE. Die moet bepalen of justitie wordt inge schakeld", aldus een woord voerder van de luchtvaartmaat schappij vandaag. Een woordvoerder van de Am sterdam beurs wilde niet speci fiek op de kwestie ingaan. „Elke keer als er iets verdachts ge beurt, doen we meteen onder zoek en melden we het direct aan de STE." De woordvoerder wilde niet zeggen of dat in het geval van de KLM-opties is ge beurd. Meteen nadat internationaal be kend was geworden dat de van de aanslagen verdachte terrorist Bin Laden mogelijk in aandelen heeft gehandeld, heeft minister Zalm van financiën de STE ge vraagd te onderzoeken of zoiets dergelijks ook op de Amster damse beurs is gebeurd. den haag/anp-gpd - Premier Kok vindt dat de Nederlandse samenleving niet kan accepte ren dat de aanslagen in de Ver enigde Staten worden goedge keurd. Wie dat doet, moet er op worden aangesproken, stelt Kok. Hij is voor een strakkere aanpak van extreme of fundamentalisti sche uitingen. „Maar schrijf mensen niet te snel af. We moeten de samenle ving heel houden en die men sen wijzen op hun verantwoor delijkheid", zei de premier giste ren in het televisieprogramma Netwerk. Volgens onderzoek van het blad Contrast onder 426 moslims zegt tweederde van de Nederlandse moslims 'begrip' te hebben voor de terroristische aanslagen in de Verenigde Sta ten. Dat betekent niet vanzelf goedkeuring. Want 61,5 procent van de moslims keurt de aansla gen af; ruim 5 procent van de moslims is het daarentegen vol ledig eens met de aanslagen. Minister Van Boxtel van Integra tiebeleid, die daarover zijn ver ontrusting uitsprak, wil met sleutelfiguren uit de moslimge meenschap in Nederland gaan praten. Hij wil dat zij hun ach terban wijzen op de verant woordelijkheid die allochtonen in Nederland hebben. „Univer sele menselijke waarden moeten ook door hen worden uitgedra gen." De afgelopen week deden zich in Nederland incidenten voor. Islamitische jongeren in Ede gingen na de aanslagen in de VS de straat op om hun vreugde te uiten. Verschillende islamitische scholen, op diverse plekken in het land, werden in brand ge stoken. Volgens sommige be schouwers van de binnenlandse politiek tonen de incidenten het failliet van het Nederlandse in tegratiebeleid aan. Van Boxtel noemt dit onzin. „In vergelijking met het buitenland is de omgang tussen autochto nen en allochtonen hier vreed zaam. Soms botst en schuurt het. Maar over het algemeen verloopt de integratie goed." Hij voegt er aan toe dat er geen re den is om achterover te leunen. „We moeten voortdurend met elkaar in gesprek blijven." Directeur A. Aboutaleb van Fo rum, het Instituut voor Multi culturele Ontwikkeling, is niet verbaasd over de uitkomst van de enquête. „Nederlandse mos lims voelen zich van oudsher zeer betrokken bij de Palestijnen in het Midden-Oosten." Het is volgens hem geen vrijbrief om 'uit persoonlijke frustraties' het terroristische geweld in Amerika goed te praten. Pagina Binnenland: Commentaar Onderzoek: een neticus over zinsmelodie iukenhof ook open shoteï irlcs spreekwoord ie zijn buik vol eet, aaft zijn graf met zijn iden Af en toe regen 5-16° «H" wj-5 Kaper had contact met inlichtingendienst Irak; minister ontkent betrokkenheid KABUL-wASHiNGTON/AP-AFP - De raad van islamitische geestelijken is vandaag in de Afghaanse hoofdstad Kabul, in het presi dentieel paleis, bijeengekomen om een besluit te nemen over de vraag of de Sau- diër Osama bin Laden moet worden uit gewezen. Aan het begin van de vergadering werd een boodschap voorgelezen van de in het Zuid-Afghaanse Kandahar verblijvende leider van de Taliban, mullah Moham med Omar. Hij zei dat de 'laster' die door de VS wordt verspreid over Bin Laden moet worden beschouwd als een poging de Taliban te schaden. Osama wordt al leen als excuus gebruikt. Feitelijk willen de VS de Taliban destabiliseren", aldus Omar. Voor de vergadering zijn ongeveer dui zend islamitische geestelijken vanuit het hele land naar Kabul gekomen. Volgens zegslieden wordt tijdens de vergadering misschien de mogelijkheid van een voor waardelijke uitlevering besproken. Een van die voorwaarden is de internationale erkenning van de Taliban als regering van Afghanistan. Ook zouden de VN- sancties tegen Afghanistan moeten wor den opgeheven. Inmiddels is ook bekend geworden dat een van de terroristen die betrokken was bij de aanslagen in de Verenigde Staten eerder dit jaar in contact heeft gestaan met de Iraakse inlichtingendienst. Het gaat om Mohamed Atta, die in het eerste vliegtuig zat dat zich in het World Trade Center boorde. Het bericht is afkomstig van de Ameri kaanse zender CBS en wordt bevestigd door Amerikaanse regeringsbronnen. Volgens CBS had Atta een ontmoeting met het hoofd van de Iraakse geheime dienst. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA is nog niet zeker van een ver band tussen de ontmoeting en de aansla gen. Maar de dienst trekt de berichten wel na. Deskundigen uit de inlichtingenwereld willen een onderzoek naar de mogelijke rol van Irak bij de aanslagen in New York en Washington. Een van hen is de voor malige baas van de Amerikaanse gehei me dienst CIA, James Woolsey. Hij wijst erop dat de terreuracties zo goed waren georganiseerd dat de betrokkenheid van een land als Irak niet denkbeeldig is. De Iraakse minister van buitenlandse zaken, Naji Sabri, heeft vandaag ontkend iedere betrokkenheid van zijn land ontkend. haarlem - „Ik vind het heel erg dat er zo veel mensen zijn omgekomen met deze stomme ramp. Ik hoop dat er geen oorlog komt." Deze boodschap stuurde Liselotte op een kaartje aan haar ballon de wereld in. Gistermiddag lieten de leerlingen van Lyceum Sancta Maria in Haarlem allemaal een witte ballon op als stil protest tegen het ter rorisme en als eerbetoon aan de slachtoffers van de ramp in de VS. Na de drie minuten stilte van vorige week vrij dag voelden veel leerlingen zich machteloos. Ze wilden een daad stellen. De leerlingenvereniging wist in ijltempo een ballonnenactie te organiseren. Rector Schiötjes: „Het raakt de leerlingen diep. Dat was de laatste dagen op school heel goed te merken. Met deze actie laten ze zien, dat ze de wereld meer te vertellen hebben dan alleen maar stilte." Foto: ANP/Olaf Kraak Op 2 oktober 1951 ging de nationale kijkdoos open, waarnaar we nu gemiddeld drie uur per dag kijken. Slechts een enkeling in de straat had met een een televisietoestel in de huiskamer staan. En dus gingen we bij de buren kijken dan wel televi sie volgen via toestellen die bij witgoedzaken in de etalage stonden of, zoals hier op deze foto, in ca fés. Tot 1964 keken we met z'n allen naar één zen der, tot 1988 waren het er twee. Tegenwoordig zappen we net zolang door tot we op een van die 35 zenders iets zien dat onze aandacht kan vast houden. De saamhorigheid van allemaal naar het zelfde programma kijken, is verdwenen: we kun nen de volgende ochtend op het werk of school nauwelijks nog over dezelfde onderwerpen pra ten. Wie kan zich die beginjaren van de televisie niet herinneren? Feilende techniek, klapperende de cors, hakkelende acteurs, flikkerende schermen. Ach, we namen het allemaal voor lief en keken eendrachtig naar Pension Hommeles en het NTS- journaal ('excellentie, mag ik U wellicht een vraag stellen?'). Gewoon lekker op zaterdagavond eerst in bad en dan met een nog natte kop met z'n allen adem loos kijken naar gewone mensen die met een spelletje een hele mooie prijs gingen winnen: een elektrische vruchtenpers! We hebben allemaal zo onze herinneringsbeelden aan programma's als De Verrekijker, Bonanza, Lucy en Ja Zuster, Nee Zuster. En wie kan zich niet die ene omroepster voor de geest halen die altijd vanaf het flikkerende beeldscherm naar ons zwaaide? Heeft u persoonlijke herinneringen aan de begin periode van het Televisietijdperk? Hoe ontdekte u als kind of als jongvolwassene de magie van de te levisie? Keek u gezellig thuis met het hele gezin? Of moest u uitwijken naar de buren of nog verder weg? De redactie van het Leidsch Dagblad is benieuwd naar uw persoonlijke herinneringen. Een selectie uit deze lezersbijdragen wordt volgende week za terdag in de bijlage Erbij gepubliceerd. Stop een avondje met zappen, pak de pen en papier of zet u achter de computer en stuur uw bijdrage vóór maandag 24 september op naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Emailen kan ook: re- dactie.ld@damiate.hdc.nl Cafébezoekers kijken gezamenlijk televisie. Foto: GPD/NAA Archieffoto: ANP/Herman Pieterse laren - Guus Hermus, een van de grote Nederlandse toneel spelers van na de Tweede We reldoorlog, is gisteren overle den. Hij werd 83 jaar. Hermus woonde de laatste jaren van zijn leven in het Rosa Spierhuis in Laren. Hij was een acteur met een enorme uitstraling, maar tevens een zeer bescheiden en ingetogen persoon. Hermus stond onder meer op de plan ken bij Comedia/Nederlandse Comedie, het Residentie Toneel en Ensemble. Bekende stukken met Hermus waren Elektra, De Drie Zusters, King Lear, Oblomov en Cyrano de Berger ac. Ook was hij 'de man in de regenjas' in de Kronkels van Si mon Carmiggelt.Pagina Kunst Cultuur: necrologie. en ontvang de krant eerst 2 wekei MOV Ja, ik word abonnee Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <fl. 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (Fi_ 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107,95) atis. (i.v.m. controle nabezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi) automatedie betaling s mqn bank-gironuromer Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i-nnr;ni T.r» «tt

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1