Spring in de wereld van de Kinderopvang LEIDE Raad krijgt stukken Aalmarkt te laat NAT De Weggeefwinkel ontpopt zich nu ook als bedrijfsuitje Jubileumfeest bij speeltuin Zuiderkwartier Pharming dreigt ex-partner met rechter REGIO 'Te veel strenge regels voor kinderopvang' Kleurecht! mmmp VAM Z> R De speeltuinvereniging Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat bestaat 25 jaar. Foto: Dick Hogewoning door Bart Garvelink leiden - „Helemaal gemaakt van nieuwe kunststof. Geen gerecy cled materiaal, want dat is gro ver." Trots toont voorzitter Hoonhout de nieuwe schommel van speeltuin Zuiderkwartier, die 9.000 gulden gekost heeft. In totaal zijn er dit jaar zeven nieu we speeltoestellen (bij) geplaatst. De speeltuinvereniging Zuider kwartier aan de Anjelierstraat in Leiden viert zondag 23 septem ber het 75-jarig bestaan. Het ju bileum wordt dit jaar extra groot gevierd. Die dag staat er op het terrein een mini-kermis, met een heleboel attracties. Er ko men een zweefmolen en een draaimolen en verder heel veel kraampjes voor ringwerpen, balgooien, een rad van fortuin. Er is muziek, er zijn ballonnen, ijsjes en suikerspinnen. De toe gang is gratis en alle kinderen zijn welkom, niet alleen leden. Bestuurder W. Taffijn heeft voor de gelegenheid de oude papie ren uit de kast gehaald. In 1963 kostte het een kwartje per week om lid te worden, maar dan be taalde ieder verder gezinslid maar twee cent. Het grote zo merkamp duurde in die tijd drie weken, met uitstapjes naar de film en zwembad De Vliet. Alle maal voor maar vijftien gulden per kind. Tegenwoordig kost een jaarkaart 24 gulden voor het hele gezin. Iedere maand is er in het clubhuis een drukbezochte bingoavond en die vormt voor de vereniging de belangrijkste bron van inkomsten. Het geld gaat naar het onder houd van het terrein en naar een potje voor de aanschaf van nieuwe toestellen. Een nieuw zitje op veren, een wipkip, kost al gauw een paar duizend gul den. Een nieuw klimfort zou al bijna een ton kosten. Gelukkig zorgt de gemeente Leiden voor het onderhoud van alle toestel len. Als er iets mis is, komt ie mand van De Zijl Bedrijven (DZB) voor reparatie. Alle werk zaamheden worden bijgehou den in het logboek van de toe stellen. Dat moet ook wel, want de Europese eisen aan speeltoe stellen worden steeds strenger. Het Zuiderkwartier is de laatste jaren sterk gegroeid. „Een paar jaar geleden was honderd leden al een hele mijlpaal, maar straks zetten we het 300ste lid in het zonnetje", zegt penningmeester K. Teske. Het is vooral te danken aan de nieuwe portier, die zijn best doet om iedereen lid te maken. Het is een hele enthousiaste jongen, ook van DZB.Af en toe moeten we hem zelfs een beetje afremmen." Zaterdagavond is er een receptie voor gasten, zon dag barst het feest voor de kin deren los. leiden - De Pharming Group uit Leiden dreigt zijn voormalige partner en overnamekandidaat Genzyme voor de rechter te sle pen. Volgens het in nood verke rende Pharming heeft Genzyme tal van afspraken geschonden uit de voormalige joint venture tussen de beide biotech-bedrij- ven. Vooral het feit dat Genzyme 'concurrerende technologieën' heeft aangekocht - volgens een woordvoerder was dat destijds het begin van het einde - heeft in Leiden kwaad bloed gezet. Pharming heeft vandaag ook een bod van Genzyme afgewe zen op de in aanbouw zijnde Belgische fabriek. Woordvoerder Strijker van Pharming noemt de handelswijze van Genzym om te onderhandelen met afzonderlij ke vestigingen 'zeer merkwaar dig'. De verhouding tussen de beide biotech-bedrijven - ooit partners bij de ontwikkeling van een medicijn tegen de ziekte van Pompe - is tot beneden het vriespunt gedaald. Pharming beschuldigt Genzyme ervan bui ten de normale ovemamege- sprekken om te azen op onder delen van het bedrijf. Bovendien biedt het bedrijf er veel te weinig geld voor. Doordat Genzyme de overname van de Belgische fa briek volgens Strijker breeduit rondbazuint, lijken andere over namekandidaten kopschuw te worden. Van een definitieve overname is volgens Strijker geen sprake. „Ze hebben een overeenkomst ge sloten met de Belgische curato ren. Wij zijn echter de enige aandeelhouder en we zijn zeker niet van plan het erbij te laten zitten." Pharming vindt verder dat Genzyme te weinig garanties heeft gegeven voor voortzetting van de productie van het medi cijn tegen de levensbedreigende ziekte van Pompe. Een aantal patiënten in Nederland is afhan kelijk van de productie van dit medicijn. (advertentie) rste les van een sus 'Stoppen it roken' umond wil «r 'echte' igemeester houdingen in randingszaak -Twee Leidenaars van en één vijftienjarige pnoot zijn gisteren aan- jen op verdenking van ding. Ze zouden op 24 Voorschoten een 14-ja- sje uit Leiden hebben and en op negen juni jarige Leidse in de Dia- ijk. De jongens hebben Idat zij achter deze aan- aten. Ze zitten nog vast den binnenkort voorge- politie is overigens nog op zoek naar jeugdige van een aanranding op mber aan de Rijndijk, rtienjarig meisje werd >t slachtoffer van twee s van - naar schatting - of dertien jaar. bouwt te !g voor feest i-Wethouder Pechtold ril Leidse kroegbazen die ün terrassen hebben pt corrigeren. Dat heeft eravond in de raadsver- ïgSloos van Leefbaar toegezegd. Sloos zag on er op de Beestenmarkt lecabedrijven meer dan eken voor 3 oktober ter- rkappingen hebben aan- ht en andere aanpassin- bben verricht. Hij sprak Btakels' die 'ontsierend' estad zijn. Pechtold zei levergunningen die de ikrijgt, is aangegeven n wanneer wat mag Het lijkt Pechtold sterk legen half september al fels mogen opbouwen. Leidse leances jol In het condoleancere- rihet Leidse stadhuis p 1625 bezoekers hun ven betoond. Dat deelde leester Postma gisteren wrafgaand aan een mi- ilte in de gemeenteraad slachtoffers van de aan- in New York en Was- p te gedenken. Behalve pdtekening hebben ve- icommentaar achterge- [Te zinloos voor woor- 1'ik voel me compleet loos', gaf Postma als Iden. Zelf voegde hij trouw blijft, de beelden op ons netvlies staan." woensdag 19 september 2001 man vooraf. Terwijl hij en de P &0-man de kinderen verzorg den, kregen de leidsters een lek kere nek- en schoudermassage. Niet van Schuerman of Van den Bos maar door twee speciaal voor dit doel ingehuurde mas seurs. Zo ontspannen als de leidsters van het Konijn vandaag waren, zo gespannen waren overigens de leidsters van Opvangcen trum De Peuterhaven. Hun col lega Yvonne van Egmond doet mee aan de landelijke wedstrijd 'Kinderopvang in Woord en Beeld'. Deelnemers waren uit genodigd om him werk in de opvangbranche vast te leggen in een verhaal, gedicht of foto. Van Egmond maakte een ge dicht en zit nu bij de drie geno mineerden in die categorie. Vandaag draagt zij haar werk voor aan een deskundige jury: kinderen Tiit dagopvangcentra in Den Haag. De hoofdprijs is een waardebon van duizend gulden, te besteden aan spel materiaal voor de kinderop vang. Personeelsgebrek is ook een re den om de Week van de Kin deropvang te-vieren. Het vinden van leid(st)ers is namelijk geen kinderspel. Komende zaterdag is er daarom een open dag in kinderdagverblijf Het Peuterpa- let, buitenschoolse opvang De Basisbende en peuterspeelzaal Olleke Bolleke. Leiden heeft nog steeds een tekort aan opvang mogelijkheden en veel te lange wachtlijsten. Veel ouders pro beren dus op allerlei manieren om zelf opvang te vinden. Opa en oma worden ingeschakeld, de kinderen worden bij de bu- leiden - Een overdaad aan regels zit de broodnodige uitbreiding van de kinderopvang in de weg. Tot die slotsom kwam vanoch tend het panel van KPMG Ont- bijtbijeenkomst in Holiday Inn. Tijdens deze jaarlijkse ontmoe ting, de ochtend na Prinsjesdag, praten ondernemers, politici, managers en bestuurders over de Troonrede en de Miljarden nota. Het spreekgestoelte werd beklommen door onder ande ren voorzitter J. Schraven van VNO-NCW en de vice-fractie- voorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, J. Balkenende. Panellid wethouder Schultz (VV D/economische zaken) gebruik te de afgelaste plannen voor het grootste kindercentrum van Ne derland in het Leidse Bio Scien ce Park als voorbeeld van de problemen bij de capaciteitsver groting van kinderopvang. Het project kon geen doorgang vin den vanwege regels op het ge bied van veiligheid en milieu. „Er mogen wel mensen de hele dag werken in het gebied, maar kennelijk is het te gevaarlijk om er kinderen enkele dagdelen per week op te vangen." En: „Je mag op drie hoog achter wel kinderen opvoeden en verzor gen maar zodra je kinderen uit besteedt gelden er ineens allerlei strenge regels." Een ander Leids panellid, J. Kleijne, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Rhijngeest Groep, stelde vast (kt de over heid van instellin^n allerlei prestaties vereist, daarvoor ook wel geld beschikbaar stelt maar vervolgens ook nog precies voorschrijft hoe de directies 'hun bedrijfsvoering moeten or ganiseren'. „De overheid moet daar met haar handen van af blijven." De behoefte aan kinderopvang is enorm. Ook bij werkgevers die staan te springen om werkne mers. Volgens Kleijne moet de oplossing niet alleen worden ge vonden in de uitbreiding van de capaciteit. Hij zei nadat Schultz had opgemerkt dat zij 'met een bak met geld zit maar dat daar mee nog geen extra kindplaat sen zijn geregeld' dat ouders dan maar in fiscale zin tegemoet moeten worden gekomen. Boze Vlasveld 'van kastje naar de muur gestuurd' door Wim Koevoet leiden - Een verontwaardigde M. Vlasveld, fractievoorzitter van LWG/De Groenen, heeft gister avond in de raadsvergadering te vergeefs de langverwachte en al ettelijke keren uitgestelde nota over het Aalmarktproject opge ëist. Vlasveld kreeg geen bijval van andere raadsleden. Maar bui ten de raadzaal viel te beluiste ren dat niemand is te spreken over de informatievoorziening over het grote stadsvernieu wingsproject. „Ik ben raadslid, net als u, ik heb net zo veel rechten", beet Vlasveld wethouder Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening toe. „Ik vraag om stukken die er al zijn maar ik word van het kastje naar de muur gestuurd en u belt mij ook niet terug om mijn vraag te beantwoorden waarom ik ze niet krijg." Vlas veld heeft er geen goed woord voor over dat zij op het rapport moet wachten tot een persbij eenkomst vanmiddag. In een inderhaast belegde pers bijeenkomst na de raadsverga dering, gisteravond, legden de drie bij het Aalmarktproject be trokken wethouders uit waarom het stuk pas morgenmiddag be schikbaar is. Het was aanvankelijk de bedoe ling om, aldus wethouder Hille brand (PvdA/ruimtelijke orde ning), pers, raadsleden en om wonenden vrijdagochtend te in formeren. Die bijeenkomst moest echter worden afgezegd vanwege de nationale rouw om de slachtoffers van de aanslagen in Amerika. Het was een groot probleem om een alternatief tijdstip te vinden. Alle drie de betrokken wethou ders willen hoe dan ook bij de presentatie aanwezig kunnen zijn en hun agenda's vertonen deze week maar weinig witte plekken. Uitgekomen is op hedenmid dag. „Wij zijn hier ook niet ge lukkig mee maar heel veel eraan doen kunnen we ook niet", ver klaarde Hillebrand. Volgens de wethouder is het niet noodzake lijk dat raadsleden eerder dan de pers hun informatie krijgen. De debatten zijn pas over een poosje, stelt hij. Maar raadsleden wijzen erop dat zij lang niet allemaal mor genmiddag in de gelegenheid zijn om bij de presentatie aan wezig te zijn. „Het is ook te gek voor woorden dat als er burgers of journalisten bellen met vra gen over een van de belangrijk ste projecten in de stad, je geen antwoord kunt geven omdat je nergens van weet", aldus Vlas veld. door Wim Wegman leiden - Het is misschien niet de eerste gedachte die bij veel per soneelsverenigingen opkomt: een bedrijfsuitje naar de Vrij plaats Koppenhinksteeg. Met een discussie over de anti-glo balisering vooraf en een rondlei ding langs de Weggeefwinkel toe. De 40 ambtenaren van het mi nisterie van Vrom die gisteren aan zo'n uitje deelnamen, von den het echter behoorlijk inte ressant. Ze hadden in elk geval zoveel vragen over de activitei ten en de zienswijzen van de Vrijplaats-leden, dat het onder deel 'spandoekschilderen' er wegens tijdgebrek bij inschoot. „We doen dit soort dingen wel vaker", zegt Yvo de Boer, woordvoerder van de Vrom- ambtenaren. „De medewerkers van de directie Internationale Milieuzaken gaan er één keer per jaar een dagje op uit. Dat proberen we leuk, maar ook in formatief te laten zijn. Een van de vorige keren zijn we bijvoor beeld naar Schiphol geweest." Deze keer besloten de ambtena ren eens een heel andere rich ting in te slaan. „Wij zoeken voor internationale problemen meestal een oplossing via grote, multilaterale instellingen als de Europese Unie en de Verenigde Naties. Daarom leek het ons nuttig om eens langs te gaan bij mensen die absoluut niet in dat soort instituten geloven." Dat werd dus de Vrijplaats Koppen hinksteeg, waar onder meer Eu- rodusnie, de Fabel van de Ille gaal, veganistisch restaurant Las Vegas, café Bar Boos en de Weggeefwinkel zijn gehuisvest. De Boer: „Het was goed om kennis te maken met hun activi teiten. Het ging allemaal op een luchtige manier. Het bleef een dagje uit, niet waar. Maar je hoorde tijdens de discussies wel interessante dingen. Ik begrijp nu beter waarom zij niet gelo ven in onze manier om de han del te liberaliseren. Al zal ik na deze ochtend nog niet van baan veranderen, hahaha." Wat De Boer het meest opviel aan de Koppenhinksteeg, was de losse manier waarop de ver schillende activiteiten zijn geor ganiseerd. „Het is niet mijn ma nier om mijn leven in te richten, maar het werkt hier kennelijk wel. Mensen krijgen veel ruimte om dingen op hun eigen manier in te vullen. Vanochtend maak ten we tijdens de rondleiding kennis met een oude CDA'er die hier actief is. Zo iemand ver wacht je niet zo snel. Dat dat hier kan, spreekt me erg aan." De Vrom-ambtenaar heeft de stille hoop dat hij en zijn mede werkers tijdens de gesprekken ook een beetje begrip hebben gekweekt voor hün standpun ten. „Dat was niet de bedoeling hoor, van het uitstapje. Maar toch vind ik het goed dat we op deze manier met elkaar in ge sprek zijn geweest." Marco van Duijn, medewerker van Eurodusnie, vindt het be zoekje van de ambtenaren ook weer niet vreselijk bijzonder. „Het gebeurt wel vaker dat we hier groepen rondleiden. Ieder een die hier een kijkje wil ne men, is wat ons betreft wel kom." Van Duijn vond het opvallend hoeveel vragen de Vrom-ambte- naren hadden. „Vooral over ons wereldbeeld. Als wij niets zagen in de grote wereldorganisaties, waarin geloven we dan wel?" De Eurodusnie-medewerker vond de gesprekken met de ambtena ren in elk geval nuttig. „We wor den af en toe door het ministe rie van Vrom uitgenodigd om, samen met andere organisaties, mee te praten over verschillende zaken. Vlak voor de laatste kli maattop is dat nog gebeurd. Op die uitnodigingen gaan we nooit in. Die discussies hebben geen zin. Je verandert toch niets. Maar deze bezoekjes zijn de moeite waard. Je ziet, van beide kanten, wat er aan de basis be weegt." Een rugmassage voor de leidsters. Foto: Hielco Kuipers ren geparkeerd. Of de ouders gaan zelf parttime werken om dit probleem te ondervangen. COKL-directeur Schuerman geeft ruiterlijk toe dat de situa tie op dat punt niet ideaal is. Hij klaagt hoe moeilijk het is om in de vestingstad Leiden plekken te vinden om kinderen onder te brengen. „Het is geen Zoeter- meer, waar je eindeloos in de polder kunt blijven bouwen. Leiden staat vol," Hij zou overigens alle leidsters die elke dag in de weer zijn met al dat kleine grut een massage toewensen maar dat bleek on begonnen werk. De medesver- kers op de overige zestig kin derdagverblijven van de COKL moesten genoegen nemen met een kleinere verrassing. Vanuit het hoofdkantoor gingen teams op pad om overal een voor de gelegenheid gecomponeerd lied zingen. Een aubade aan de hardwerkende leidsters. Verder kreeg iedereen bloemen en een bioscoopbon voor een lekker avondje uit. Tenminste, als ze kinderopvang kunnen regelen, want dat wil nog wel eens een probleem zijn. Bart Garvelink veek draait een landelijke entiecampagne met de Terug naar je kinderja- ipring in de wereld van deropvang". Voor wie het et gemerkt heeft: het is de ijke Week van de Kinder- Die is er niet alleen om personeel te vinden, >ok om het huidige eens ratten te leggen. „Ons eel werkt hard. En daar- len we hen eens extra in inetje zetten. We gaan s ludieks te doen", zegt ichuerman, directeur van itrale Organisatie Kinder- opvang Leiden (COKL). Het team van kinderdagverblijf 'Het Konijn' aan de 3 Oktober - straat werd vanmorgen extra verwend. Het kreeg 'werkbe zoek' van Schuerman en Theo van den Bos, het hoofd van Per soneel en Organisatie. Letterlijk, want het COKL-duo nam de leidsters alle werk uit handen. De hele ochtend gaven Schuer man en Van den Bos kinderen de fles en verschoonden ze de luiers. Geen eenvoudige opga ve. „Ik ben bereid om bij wijze van spreken tot mijn enkels in de diarree staan", zei Schuer- De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 «24

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13