Stilte De kwetsbaarheid van de laatste upermacht Wereldwijd fschuw amp in beeld lerenigde Staten etroffen in art defensie Het leek rel oorlog ij de toren' erroristen bijna iet te stoppen luchtvaart internet p de internetsites van krant is een compleet actueel overzicht te en van de catastrofe in merika. Ook na het ver- :hijnen van de dagbla- in blijven de redacteu- in het nieuws aanvul - n en verversen. Er is iel niet gepubliceerd imateriaal te zien en worden verwijzingen pgenomen naar andere levante sites. mv.leidschdagblad.nl MMENTAAR i verwoestende reeks aan- die Amerika en de rest e wereld gisteren op- ;ten, passen slechts woe- verbijstering. Verbijste- iver de brute precisie van ch taan val, woede over de 17 inbare slachtoffers die - vol- n zinloos en willekeurig - inferno het leven lieten. T71 j? voor de hand nu al koel rstandig de vragen te for- jen waarvoor Amerika en I )a zich gesteld zien. Hoe o'((fcii we ons wapenen tegen 5 (f terrorisme? Waar faalden 0(6 lichtingendiensten? Wie '€l deze daad op z'n gewe- Is de kloof die gaapt tus- et westen en delen van de itische wereld - getuige acties van juichende Pa len - eigenlijk wel te over- [birr jen? Die vragen komen te tijd nog wel. jdt weinig twijfel dat Ge rm p- Bush snel wraak zal lecta in wanneer de Amerika- enmaal een brein achter trorisme hebben aange- Maar de échte ant- den zullen meer tijd ver nislagen hebben angst ge it. En bloedvlekken over mbolen van Amerika: het d Trade Center als bol- van de economische wei- het Pentagon als belicha- ttl van wereldmacht. Die den hebben meer tijd no- te helen, j fe toast de woede blijft, is de fdoosheid. Over de jui- |de bewoners van Pales- enC 'vluchtelingenkampen, •oral over de ontelbare nonder het puin. De °cht naar antwoorden zal )eginnen. Maar de stilte ivel langer dan een mi- duren NB. 42719 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 j JK woensdag 12 SEPTEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 gW Leidsch m DagbfacTS De horror in wording: terwijl de eerste toren van het WTC in New York al brandt ter het toestel aanvliegen dat de tweede toren zal rammen (links). Vanuit een vliegt (midden), om ter hoogte van de vijftigste verdieping met een geweldige - iedereen denkt dan nog aan een 'gewoon' ongeluk - komt achttien minuten la- andere hoek is goed te zien hoe het gekaapte vliegtuig recht op het gebouw af- explosie uiteen te knallen. Foto's: AP/Anthony Cotsifas en Carmen Taylor Amerika bloedt new york/cpd - Een terreurdaad van nog nooit vertoonde omvang heeft de Verenigde Staten gisteren diep in het hart getroffen. Vele duizenden mensen zijn omgekomen en gewond. „Dit is een aanval op de vrijheid zelf door een lafaard zonder gezicht", zei een geschokte president Geor ge Bush. Hij bezwoer de wereld dat de - nog onbekende - daders zullen worden opgejaagd en hun straf niet zullen ontlopen. Amerika verkeerde gisteren in een schoktoestand. De aanslagen met drie gekaapte vliegtuigen op het World Trade Center in New York en het Pentagon in Washing ton waren vannacht nog niet opgeëist. Algemeen wordt er van uit gegaan dat terreurgroepen uit het Midden- Oosten achter de aanslagen zitten, maar bewijzen daar voor zijn er nog niet. In de hoofdstad van Afghanistan, Kabul, werd rond mid dernacht hevig geschoten en waren er explosies. In Af ghanistan is Osama Bin Laden ondergedoken, de terro ristenleider die achter de aanslagen in New York en Was hington zou kunnen zitten. Amerika ontkende echter dat dat het iets met de explosies in Kabul te maken had. Een woordvoerder van de islamitische terreurgroep Jihad zei in Gaza dat de aanslagen 'het gevolg zijn van de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten'. De Amerikaanse strijdkrachten zijn in staat van opperste paraatheid ge bracht. Het World Trade Center in New York - een ge bouwencomplex van twee 400 meter en 110 verdiepin gen hoge kantoortorens, waarin 50.000 mensen werken - werd totaal verwoest, nadat gisterochtend kort voor ne gen uur lokale tijd binnen twintig minuten twee gekaap te Boeing 757's, een van American Airlines en een van United Airlines, tegen de torens waren gevlogen. Een uur later stortte een gekaapt passagiersvliegtuig van Ameri can Airlines neer op het Pentagon, het ministerie van de fensie in Washington. Een deel van het immense com plex, waar 20.000 mensen werken, werd verwoest. Minis ter van defensie Rumsfeld bleef ongedeerd. Een uur na de aanslagen in New York en Washington stortte in het westen van de staat Pennsylvania een pas sagiersvliegtuig, een Boeing 747 van United Airlines neer, maar het was gisteravond nog onduidelijk of deze ramp te maken had met de aanslagen in New York en Washington. In de vier neergestorte vliegtuigen zaten to taal enkele honderden passagiers en bemanningsleden, maar het aantal slachtoffers op de grond is vele malen hoger. Reddingswerkers hielden gisteravond rekening met minstens tienduizend doden, onder wie ruim 200 brandweerlieden. Het tweede vliegtuig dat het WTC trof boorde zich dwars door de zuidelijke van de twee torens heen. Daardoor werd de constructie zo ontzet, dat het gebouw kort daar na ineenzakte. Een half uur later gebeurde dat ook met de andere toren. Op dat moment was de evacuatie van mensen uit de in brand staande torens in volle gang. Mensen hingen kort daarvoor nog uit de ramen van de torens, schreeuwend om hulp. Tallozen sprongen uit de ramen van driehonderd meter hoog te pletter, onder wie een man en een vrouw, hand in hand. Over het aantal slachtoffers was gisteravond laat nog geen enkele duidelijkheid. Het moeten er duizenden zijn, maar omdat het voor negenen gebeurde, waren veel kantoren nog niet bezet. De ziekenhuizen van New York en omgeving werden overstroomd met gewonden. Brok stukken van de twee torens regenden op andere gebou wen in de omgeving, op de zuidelijke punt van het ei land Manhattan, en werden ook verwoest. Honderden meters hoge rookwolken hingen uren later nog boven New York en Washington. Vanuit de hele wereld kwamen onthutste reacties op de aanslagen. De Russische president Poetin veroordeelde de aanslag, die hij 'een uitdaging van de mensheid' noeihde. De Duitse kanselier Schroder sprak van 'een oorlogsverklaring aan de hele wereld'. Premier Wim Kok had het over 'een vernedering van Amerika'. Overal in de wereld werden Amerikaanse gebouwen en installaties onder scherpe bewaking gesteld. Rusland bracht zelfs troepen in staat van paraatheid en riep een permanente alarmtoestand uit. In Washington werden het Witte Huis, het Capitool, de ministeries van buitenlandse zaken en justitie, de CIA en andere overheidsgebouwen ontruimd. President George Bush, die tijdens de ramp in Florida op bezoek was, ver trok later naar het militaire strategische commando in de staat Nebraska, 3500 kilometer van Washington. Later keerde hij naar Washington terug. Vice-president Dick Cheney en First Lady Laura Bush werden op eenpnbe- kende plek in veiligheid gebracht. In New York TOrd ook het VN-hoofdkwartier ontruimd. Alle luchtverkeer naar en in de Verenigde Staten werd na de aanslagen stilgelegd. Internationale vluchten die reeds onderweg waren keerden terug of werden omge leid naar Canada. Drie KLM-toestellen keerden boven de Atlantische Oceaan om. De federale luchtvaartautoritei ten legden alle luchtverkeer naar en binnen de VS stil tot woensdagavond zes uur Nederlandse tijd. Het telefoon verkeer in en naar de VS was urenlang totaal ontwricht. Wie achter de aanslagen zitten is nog onbekend, maar duidelijk is sprake van een zeer goed gecoördineerde ac tie. Het vergt een enorme organisatie om op één dag vrij wel gelijktijdig vier passagiersvliegtuigen te kapen en die op vooraf uitgekozen doelen te laten neerstorten. We reldwijd werd onmiddellijk met de vinger gewezen naar al dan niet bij naam genoemde terreurgroeperingen uit het Midden-Oosten, maar tot gisteravond laat had nog niemand de aanslagen opgeëist. De meest genoemde naam is die van Osama Bin Laden, de leider van een groep extremistische moslims, die vol gens de VS ook zat achter de eerdere aanslag op het World Trade Center in New York, in februari 1993 en achter de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Tan zania in 1988. Een reddingswerker staart in ontzetting naar de spookachtige resten van wat enkele uren eerder nog het trotse World Trade Center was, de werkplek van zeker 50.000 mensen. Foto: AFP/Doug Kanter

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1