De kwetsbaarheid van de laatste supermacht AANVAL OP VS Bin Laden: vastbesloten, steenrijke vijand van de VS Afghaanse oppositie raketaanval op Kabu Palestijnen vieren feest na aanslagen VS vaak doel terreuraanslagen 2000 12 oktober - In de haven van Aden (Jemen) sterven 12 matro zen bij een aanslag op het mari neschip de USS Cole. Washing ton verdenkt de terrorist Osama bin Laden 1998 7 augustus - Bij de Amerikaanse ambassades in Nairobi (Kenya) en Dar es Salaam (Tanzania) ontploffen autobommen. Hier bij komen 224 passanten en Amerikanen om. De VS verden ken Bin Laden 1996 25 juni - Bij een aanslag met een bom, geplaatst in een vrachtwagen, komen in Dharan (Saudi-Arabië) 19 Amerikaanse militairen om. Een Saudische extremistische organisatie, Hezbollah, wordt verdacht van de aanslag. 1995 19 april - De aanslag van Timo thy McVeigh op het Alfred P. Murrh federale gebouw in Oklahoma City kost het leven aan 168 mannen, vrouwen en kinderen. Meer dan 500 men sen raken gewond. De oud-mi litair McVeigh werd eerder dit jaar terechtgesteld. 13 november - Een autobom vernietigt het Amerikaanse mi litaire hoofdkwartier in Riyad, Saudi-Arabië; vijf Amerikaanse militairen vinden de dood. 1993 26 februari - Een bom ontploft in de parkeergarage in de kel ders van het World Trade Cen ter in New York. Er vallen zes doden en ruim duizend perso nen raken gewond. 1988 21 december - Een Pan Am Boeing 747 ontploft boven het Schotse Lockerbie, op een vlucht van Londen naar New York. Er komen 270 mensen om het leven, onder wie inwoners van Lockerbie. Libië wordt als dader aangewezen. 1986 5 september - Kapers overweldi gen een jumbojet van Pan Am met 358 mensen aan boord op het vliegveld van Karachi (Pa kistan). Twintig mensen vinden de dood als commando's het toestel bestormen. 1985 14 juni - Sjiitische kapers dwin gen een Boeing 727 van TWA naar het Libanese Beiroet te vliegen; 39 Amerikanen worden gegijzeld totdat zij op 1 juli dankzij Syrische bemiddeling vrijkomen. 8 oktober - De gehandicapte Amerikaanse jood Leon Kling- hofer wordt omgebracht door Palestijnse terroristen die het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro hebben gekaapt. 1984 20 september - Een autobomex plosie voor een bijgebouw van de Amerikaanse ambassade in Beiroet kost 16 mensen het le ven; de ambassadeur raakt ge wond. 1983 18 april - Bij een zelfmoordaan slag op de Amerikaanse ambas sade in Beiroet vinden 17 Ame rikanen de dood. 23 oktober - Sjiitische extremis ten blazen zichzelf en 241 Ame rikaanse mariniers en 58 Franse paramilitairen op bij aanslagen op een kazerne van de Ameri kaanse mariniers 12 december - Sjiitische extre misten laten autobommen ex ploderen voor de Amerikaanse en de Franse ambassade in Koeweit. Het resultaat: vijf do den en 86 gewonden. 1979 4 november - Islamitische stu denten bestormen de ambassa de van de VS in Teheran (Iran). Gedurende 444 dagen worden 52 Amerikanen gegijzeld. Presi dent Carter kornt door de aan slag in ernstige politieke pro blemen en wordt niet herkozen. 1975 24 januari - In de historische Fraunces Taveerne in Manhat tan ontploft een bom. Vier mensen komen om het leven. Het is een van de 49 bomaan slagen tussen 1972 en 1975 die worden toegeschreven aan Puertoricaanse nationalisten. door Donna Bryson islamabad/ap - Meteen na de aanslagen in Amerika viel zijn naam het meest als potentiële da der: Osama bin Laden, de meest gezochte terrorist ter wereld. Hij heeft zijn sporen als anti-Ameri kaanse terrorist reeds verdiend: In juli werden vier aanhangers van Bin Laden in New York schuldig bevonden aan betrokkenheid bij bomaanslagen op de Amerikaan se ambassades in Kenya en Tan zania, waarbij in 1998 224 doden en duizenden gewonden vielen. De weinige buitenstaanders die Bin Laden hebben ontmoet, noe men hem bescheiden, bijna verle gen. Hij geeft bijna nooit inter views. Maar hij heeft zich wel la ten fotograferen: een lange, in mantel gehulde man met een lang, smal gezicht. Kleine oogjes, strakke blik onder een witte tul band. Vermoedelijk is hij tegen de vijftig jaar en heeft hij zeker drie echtgenotes. Hij verblijft ergens in Afghanistan en communiceert met de buiten wereld door middel van een reeks fatwa's (religieuze edicten) die hij per fax de wereld in stuurt. In de ze teksten spuwt hij zijn gal over de VS. De Amerikaanse soldaten die de olierijkdommen in zijn va derland, Saudi-Arabië, bescher men, plegen heiligschennis door hun aanwezigheid op islamitische heilige plaatsen. De machtige VS hebben Arabische landen ver zwakt. En de VS zijn bevriend met Israël. „Met de hulp van God roe pen we elke moslim op te gehoor zamen aan het bevel van God om de Amerikanen te doden en hun geld te stelen; waar en wanneer dat maar te vinden is", stond in een fax van februari. Afghanistan Osama bin Laden ging begin jaren tachtig naar Afghanistan en stond de Afghanen bij in hun strijd te gen het door de Sovjetunie ge steunde regime in de hoofdstad Kabul. Hij verwierf faam door zijn moed en vastberadenheid. Hij ge bruikte zijn miljoenen om bulldo zers te kopen om wegen voor de guerrillastrijders in het ruige ge bergte aan te leggen. Ook bracht hij - volgens zijn eigen telling - duizenden Egyptenaren, Libane- zen, Turken en anderen naar Af ghanistan om zij-aan-zij met hun moslimbroeders te vechten tegen de communisten. Volgens terrorisme-experts is Bin Laden na de aftocht van de Rus sen uit Afghanistan zijn miljoenen gaan gebruiken voor het bekosti gen van aanslagen op de Verenig de Staten. Washington verdenkt hem ervan een wereldwijd net werk van terroristen te leiden. In de jaren tachtig bevonden Bin Laden en de VS zich aan dezelfde kant van het politieke spectrum: allebei waren ze tegenstanders van de Sovjetunie. Maar Bin La den maakte er geen geheim van dat het machtige, ongelovige Was hington voor hem net zozeer een vijand was als Moskou. De Saudische dissident is de meest onmiddellijke bedreiging voor Amerika's veiligheid, ken schetste CIA-directeur, George Tenet, de vijand van Amerika. „Het lijdt geen enkele twijfel dat Osama bin Laden, zijn wereldwij de bondgenoten en zijn aanhan gers verdere aanvallen op ons voorbereiden", waarschuwde Te net nog onlangs. 's Werelds meest gezochte terrorist Osama bin Laden. Foto: EPA kabul/anp - De Afghaanse hoofdstad Kabul is in de afgelo pen nacht onder vuur komen te liggen. Explosies waren in de stad te horen en er is een grote brand ontstaan. De rust is in middels weergekeerd en de Af ghaanse oppositie heeft de aan val opgeëist, aldus CNN. Het Pentagon had eerder ontkend dat het om een Amerikaanse aanval zou gaan. Aghanistan biedt naai' verluidt onderdak aan de Saudische ter rorist Osama bin Laden, de man die in de VS veelvuldig is aange wezen als het brein achter de aanslagen van gisteren. De VS vielen in 1998 bases van Bin La den in Afghanistan aan, twee weken na aanslagen op Ameri kaanse ambassades in Afrika. Deze aanslagen worden door de VS aan de Saudiër toegeschre ven. Het Afghaanse Talibanbewind heeft de verwoestende terreur- aanval op het World Trade Cen ter in New York en het ministe rie van defensie in Washington gisteren veroordeeld. L mentalistische ma*" spraken tegen dat di Saudische meestertei ma bin Laden, die dij ghaanse moslimbevi beschermd, bij de ai trokken was. De minister van zaken van het niet-ei banbewind, Wakil tawakil, stelde dat zich tot nu toe altijd I spannen om ervoorI dat Bin Laden nietl zou raken bij zulke F den. In de toekom; Taliban dat blijven kerde de minister del Staten. Afghanistan I enige tijd Bin Ladenr uit te leveren, wat internationale sanctii*! te staan. De hoogste leider ban, mollah Mohai liet via zijn woordvt de 'terroristische acl te veroordelen. 152 Een Palestijnse strijder in een vluchtelingenkamp nabij de Libanese havenstad Sidon schiet uit vreugde zijn geweer leeg. Foto: Reuters/Ali Hashisho nablus/ap - Yasser Arafat heeft zijn afschuw be tuigd over de terreuraan slagen in de Verenigde Staten, maar in de stra ten van de Westoever en de Gazastrook gingen gisteren duizenden Pa lestijnen juichend de straat op. Mensen riepen 'Allah is groot' en deelden snoep goed uit, een traditioneel vreugdebetoon. Gewa pende Palestijnen losten vreugdeschoten in de lucht en anderen trokken wuivend met Palestijnse vlaggen door de straten. Nawal Abdel Fatah (48) zei blij te zijn omdat „Amerika de kop van de slang is en Amerika altijd aan de kant van Israël staat in zijn oorlog met ons". Zijn dochter Maysoon (22) zei te ho pen dat Tel Aviv het vol gende doelwit zal zijn van een aanslag. In het Arabische Oost-Jeruza- lem schoolden ongeveer 25 mensen samen, meest jonge kinderen. Enkele automobilisten toeter den en maakten het overwinningsteken. Arafat en zijn naaste me dewerkers zaten in Gaza- Stad aan de televisie ge kluisterd om de beelden uit New York te volgen. „Wij zijn volkomen ge schokt. Het is ongeloof lijk", zei hij. „Wij veroor delen deze zeer gevaarlij ke aanslag volkomen en ik betuig mijn medeleven aan het Amerikaanse volk, de Amerikaanse president en de Ameri kaanse regering, niet in mijn eigen naam maar namens het Palestijnse volk." Op de Westoever ont kende de leider van het Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina dat zijn organi satie voor de aanslagen verantwoordelijk is. Qais Abdel Rahim zei te rea geren op meldingen van twee Arabische televisie stations in de Golf, dat zij anonieme telefoontjes hadden ontvangen waar in de verantwoordelijk heid namens het front werd opgeëist. Abdel Ra him zei dat het DFLP de aanslagen veroordeelt. door John Wanders den haag - „Dit was onvermijdelijk. We are so freaking vulnerable!" Wij zijn zo krankjorum kwetsbaar! De ver zuchting van Laura Kregel, kort nadat ze in dodelijke paniek haar kind voor tijdig van school heeft gehaald in een voorstadje van Washington, geeft een sentiment weer dat al langer leeft in de VS: als je als Amerikaan geboren bent, sta je per definitie in het vizier van het internationaal terrorisme. Velen in de VS vreesden het al langer en sommigen spraken het ook hard op uit: vroeg of laat wordt ons vage angstgevoel vertaald in bloed, veel bloed, op Amerikaanse bodem. Ame rika manifesteert zich op het wereld toneel als de laatst overgebleven su permacht. Ogenschijnlijk onaantast baar. En opvallend ingenomen met zichzelf. Sommige critici van de Ame rikaanse regering vertaalden dit als 'vragen om moeilijkheden'. Opvallend lang ging het goed. Terwijl het internationaal terrorisme elders dood en verderf zaaide, leken Ameri kanen in eigen land veilig, onder meer beschermd door de Atlantische en de Stille Oceaan. Zeker, er stierven Amerikanen in het buitenland en een Pan Am-toestel werd in Schotland in de lucht tot ontploffing gebracht. Maar volgens de telling van de FBI maakten de VS op eigen bodem tot gisteren slechts 15 serieuze terroristi sche acties mee, tegen 1892 in Euro pa (inclusief T urkij e) Maar de angst onder Amerikanen groeide. April 1995 maakte de rechts- radicale Timothy McVeigh met zijn bomaanslag op het federale kantoor gebouw in Oklahoma City (168 do den) voorgoed een eind aan de ge dachte dat Amerikanen in eigen land onkwetsbaar waren. De psychische schok in Oklahoma City was in het hele land voelbaar. Ook toen werd aanvankelijk gedacht aan een aanslag door buitenlandse terroristen. Maai' de dader bleek een extremist van ei gen kweek. De schok die de aanslagen van giste ren teweeg heeft gebracht in de VS, is ongetwijfeld nog veel krachtiger. Al was het maai' vanwege de ernst van deze jongste terreurdaden, het on waarschijnlijke karakter van hun suc ces, het immense aantal slachtoffers en de militaire precisie waarmee de aanslagen werden uitgevoerd. De VS zijn een land van control- freaks. Het indammen en uitbannen van bedreigingen is er tot kunst ver heven. Dit is het land waar je als con sument verzekeringen kunt afsluiten tegen het risico van ontvoering door buitenaardse wezens. Je kunt acht tien sloten op je voordeur zetten, je kunt een vuurwapen in huis halen ter verdediging van je gezin, maar het gevaar van het internationaal terro risme is volstrekt ongrijpbaar. De ge beurtenissen van gisteren tonen net als in Israël andermaal aan, hoe on- beteugelbaar extremisten zijn die hun leven willen geven voor hun ra dicale missie. „De grootste bedreiging van de 21ste eeuw is het internationaal terroris me", verzekerde oud-president Clin ton keer op keer. In de begindagen van Clintons regeerperiode opende het internationaal terrorisme de eer ste aanval op het World Trade Center in New York. Een van de daders van die bomaanslag in 1993 (6 doden) keek vanaf de oever in New Jersey verwachtingsvol naar de rookwolken boven het financiële district van Manhattan. De ene toren van het WTC-gebouw had tegen de andere moeten vallen, maar dit spectaculair ste onderdeel van het ambitieuze aanvalsplan mislukte. Acht jaar later gebeurde dan toch datgene, wat tot gisteren meer iets leek voor een slappe Hollywood-pro- ductie met Rutger Hauer in de hoofd rol. De skyline van New York, die ruim een kwart eeuw werd geken merkt door de Twin Towers van het World Trade Center, is ineens een andere. Het wellicht bekendste sym bool van Amerika's financiële macht, ooit de twee hoogste gebouwen op deze planeet, donderde als een kaar tenhuis ineen. De onbegrijpelijke leegte in.de skyline van Manhattan laat zonder enige twijfel een diep lit teken achter op de Amerikaanse psy che. Een paar honderd kilometer zuidelij ker, in de hoofdstad Washington, stond het Pentagon in brand. Nog zo'n symbool van 's werelds enige supermacht. Van Amerika's militaire macht, in dit geval. Het Pentagon is een fort en zo zag het er tot gisteren ook uit. Maar vanuit de lucht o zo kwetsbaar. Een autobom ontplofte bij het minis terie van buitenlandse zaken. Ameri kanen zagen op hun televisie dat het Witte Huis, de zetel van hun presi dent, werd ontruimd. In paniek, want er cirkelde een verkeersvliegtuig bo ven het hart van Washington. Dit is het land dat zich met een high tech ruimteschild wil wapenen tegen vijandig gevaar. Dit is het land dat enomie bedragen investeert in zijn inlichtingendiensten en de bestrij ding van terrorisme. Een van de prio riteiten van de president Bush is de ontwikkeling en installatie van een hightech ruimteschild, waarmee hij zijn land beoogt te beschermen tegen intercontinentale raketten van 'schurkenstaten' die flirten met het internationaal terrorisme. Dit futuris tische schild-in-wording zou de Ame rikaanse bevolking op termijn een ge voel van veiligheid moeten geven, is de gedachte. Bush' critici wezen er de afgelopen maanden voortdurend op dat een dergelijk schild geen enkel soelaas biedt tegen een klassieke ter reurdaad. En zie, welke wapens hanteerden de terroristen tijdens de ergste terreur daad aller tijden? Verkeersvliegtuigen. Geen ruimteschild is daartegen opge wassen. „De Amerikaanse spirit kan niet worden gebroken", bezwoeren president Bush en zijn minister van buitenlandse zaken, Colin Powell, gisteren in hun reactie. Niettemin zal menig Amerikaan de komende tijd nerveus naar boven loeren, zodra hij de straalmotoren van een vliegtuig hoort. Na dinsdag 11 september 2001 is Amerika een ander land geworden. Meer dan ooit bewust van haar eigen kwetsbaarheid. cairo/afp - De Egypti - ring heeft de Verenif onlangs gewaarschu u terroristische aansl; Washington zich niet inzetten voor een vred in het Midden-Oosten rj( De Egyptische presidf rak had in juni aan de nen gevraagd zich ad het vredesproces te I De regering Bush had uitbreken van de Al-A u da een afwachtende aangenomen. n De regeringskrant concludeerde eind 'dat het Israëlisch-Ara flict een Amerikaan |e conflict is geworden, en gevaarlijker'. Nadat Israël eind auj Palestijnse hoogwa. bekleder had vermot schuwde ook de pla gend secretaris-genei Arabische Liga, Sai k( voor terreurdaden. „I jjj zullen de Amerikane aJt genoeg de consequi,j dei-vinden van wat nu f| Ik kan niet zeggen hoi en waar, maai' zij zuil u antwoordelijkheid vol gatieve politiek moete j* aldus Kamal, die spnls soonlijke titel. fa Met ontzetting kijken de New Yorkers hoe het World Trade Center in brand staat. Amerika voelt zich niet langer ter de barrière van twee Oceanen. 'Erger dan de aanval op Pearl Harbor', vond Lewis Eisenberg, havenmeester de aanslagen van gisteren. Foto: AP/Ernesto Mora

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2