RIJN VEENSTREEK woonwijkje bij Avifauna Rijnwoude bang voor 'Boskoopse toestanden' Politiek verdeeld over paddokwekeri in Hazerswoude-Di Alphense Jaarmarkt in de problemen Rondrit door Alphen 5Respect voor mensen die jaren aan een auto knutselen Akkoord OV( Rijnwoude breekt vergaderin OEVERLOOS alphen aan den rijn - De Stich ting Jaarmarkt heeft steeds meer moeite met de organisatie van het grootse evenement in Al phen aan den Rijn op de derde woensdag van september. Ook dit jaar waren er problemen om naast de honderden kramen ex tra evenementen, attracties en podiumprogramma's te organi seren voor volgende week woensdag. De stichting gaat ach beraden op de toekomst. De oorzaak van de moeilijkhe den is enerzijds de teruglopende bijdragen van sponsors en an derzijds de stijgende kosten. Bo vendien stelt het publiek steeds hogere eisen aan het entertain ment. Het is de stichting net als vorig jaar niet gelukt om een danceprogramma voor jongeren te organiseren, dat de afgelopen jaren op de expeditieplaats Aar kade werd gehouden. De stren ge geluidseisen van de gemeen te en financiële problemen spe len daarin een rol. Hoewel de stichting al in december vorig jaar met diverse organisatoren aan de voorbereidingen begin, haakte twee weken geleden de, inmiddels vierde, initiatiefne mer af. Deze teleurstelling en de al eer der gevoelde moeilijkheden bij de organisatie noodzaken de Stichting Jaarmarkt tot een in terne discussie over haar toe komst. Overigens is het muziekpro gramma op de Paradijslaan wél rond. Daar treedt woensdag avond de populaire Friese band Twarres op. woensdag 12 SEPTEMBER j alphen aan den rijn - De oldtimers maken zaterdag, voordat ze in de Hooftstraat te bewonderen zijn eerst een rondrit van zo'n twintig kilo meter. Die rit begint tussen 9 uur en 9.30 uur op de Brons- weg in Alphen aan den Rijn. Vervolgens rijdt de stoet over de Kalkoven weg, Jeltje de Bosch Kemperstraat, Brigan tijn, Vierambachtsweg, Kruis weg, Boddens Hosangweg, Zwetweg, Woudsedijk, Lan- geraarseweg, Aardamseweg, Westkanaalweg, Burgemees ter Bruins Slotsingel, Mete oorlaan, Oranje Nassausin- gel, Willem de Zwijgerlaan, Lijsterlaan, Blijenbergstraat, Hooftstraat. Omstreeks 10.30 uur komen de oldtimers in de Hooft straat aan en blijven daar tot 16 uur staan. Naast activitei ten voor de jeugd varen er op de Oude Rijn twintig histori sche vaartuigen waarmee het publiek een tochtje kan ma ken. RiJNWouDE - De PvdA en de SGP/Christen Unie vrezen voor 'Boskoopse toestanden' nu de provincie Zuid-Holland sierteelt toestaat langs de Noordpolder en het Langelandsepad in het westelijk buitengebied. Ze doe len op de mogelijke komst van grote bedrijven langs smalle we gen. De kwekers zouden, net zo als hun collega's in Boskoop oost, last van verkeersopstop pingen kunnen krijgen. Toch gaven de commissieleden ruim telijke ordening gisteravond unaniem steun aan wethouder Uljee om er bij de provincie voor te zorgen dat ondernemers Nieuw sierteeltgebied slibt dicht zo snel mogelijk kunnen bou wen. „Het is eigenlijk zo krom als wat", mopperde PvdA-raadslid Van Beek. „Wij zadelen ons op met een probleem, maar we kunnen nu niet meer tegen de sierteeltontwikkeling zijn." Hij en ook de andere fracties vinden namelijk dat zij zo snel mogelijk iets moeten doen aan de onge lijkheid in het gebied. De ene ondernemer mag namelijk wel al bouwen, terwijl de andere nog steeds op een vergunning wacht. Rijnwoude besloot al in 1994 om in het westelijk buitengebied van Hazerswoude-Dorp en Benthuizen sierteelt toe te staan. Jarenlang ging de provincie ak koord met de ontwikkelingen, totdat wakker geworden ambte naren op het provinciehuis daar opeens een stokje voor staken. De discussies tussen wethouder Uljee en de provincie over bouwaanvragen die plotseling niet meer werden gehonoreerd, liepen hoog op. Tegen onderne mers die nog een aanvraag wil den indienen zeiden gemeente ambtenaren dat ze in afwach ting van de afloop van deze dis cussie, beter konden wachten met de indiening van een aan vraag. Tot verrassing van Uljee gingen gedeputeerde staten in mei dit jaar plotseling toch akkoord met de sierteeltontwikkeling. Ze keurden bouwaanvragen die er op dat moment lagen, goed. Nieuwe aanvragen zou de pro vincie pas beoordelen na het doorlopen van tijdrovende pro cedures. „Dat was vervelend voor de mensen tegen wie we steeds hebben gezegd dat ze moesten wachten met het indie nen van een bouwaanvraag", zei wethouder Uljee. Hij rea geerde daarmee op de gedu peerde boomkweker De Jong, die gisteravond zei 'vreemde ge voelens over deze gang ken te hebben overgeh Hij wil bij zijn siertee een huis bouwen, maar op advies van de gemee het indienen van een a Als hij niet had gewac ook hij nu al mogen bou Uljee beloofde er alles doen dat de aanvraag Jong zo snel mogelijk de ciale procedures Overigens is ook Uljee h er problemen met de v afwikkeling ontstaan, len daarom in een kle bied sierteelt toestaan provincie wil." Hooftstraat in Alphen voor negentiende keer in ban van oude auto's door Jan Westerlaken alphen aan den rijn - De Hooftstraat in Alphen aan den Rijn maakt zich op om zaterdag zo'n 25.000 bezoekers te 'ver werken'. Ze komen allemaal au tootje kijken in het centrum van de §tad. Geen gewone auto's, maar oldtimers. Wagens, die soms bijna een eeuw oud zijn. Ze werken als een magneet op de bezoekers, die uit alle hoeken van het land naar de winkel straat langs de Oude Rijn ko men. Secretaris Wout Opbroek van de Oldtimerdag vertelt dat er dit jaar een kleine 300 oude auto's te bewonderen zijn. Eén ervan is een Chevrolet uit de jaren twin tig. „Er zijn dit jaar opvallend veel Jaguars", zegt hij. „Als con trast wordt er een splinternieu we tussen al die oude beestjes gezet. Weet je wat ook leuk is? De Fiat 500-club en de Dafclub komen met oude modellen rich ting Alphen." Hoewel Opbroek enthousiast over de Oldtimerdag kan vertel len, is hij niet in het bezit van zo'n oude auto. Vreemd? „Nee, eigenlijk niet. Ik vind de organi satie van deze dag bijzonder leuk. Die oldtimers vind ik prachtig, maar ik ben geen freak en word dat ook nooit. Er zijn sleutelaars bij, die wel eens de grap maken dat ze eerst voor hun auto kiezen en dan pas voor hun vrouw. Nee, dat zou ik nooit zeggen. Ik heb zeker res pect voor de mensen, die soms jaren aan het knutselen zijn om zo'n oldtimer weer in zijn oude staat te brengen. Elk uurtje dat ze vrij hebben stoppen ze in die wagen. Als je dat kunt opbren gen ben je in mijn ogen een echte liefhebber." Wat de mensen eraan vinden om zo'n oude bolide op te knappen, Opbroek moet het antwoord schuldig blijven. „Waarom sparen mensen post zegels of grammofoonplaten?", vraagt hij zich hardop af. „Mis schien moet je die vraag eens aan een psycholoog voorleggen. Wellicht kan hij daar een verkla ring voor geven. Mijn buurman Liefhebbers van oude auto's kunnen zich zaterdag weer vergapen aan de oldtimers in de Aiphense Hooftstraat. Foto: PR houdt vogeltjes, daar is 'ie gek op. Zijn zoon houdt reptielen. Die beesten voert hij levende muizen. Ik moet er niet aan denken. Beiden spreken ze vol vuur over hun hobby. De één vindt dit leuk, de anders weer wat anders. De mensen die soms jaren in de weer zijn met het opknappen van een oldti mer, kicken daar ongetwijfeld op. Kennelijk wordt het gewaar deerd. Wij kunnen dat afmeten aan de bezoekers, die met tien duizenden tegelijk naar het cen trum van Alphen komen als de oldtimers daar staan te pron ken." Eén ding is duidelijk: een oldti mer terugbrengen in de oude staat is geen klusje dat je in een paar weken doet, zegt Opbroek. Het is niet gemakkelijk om aan onderdelen te komen. Daar worden speciale beurzen voor gehouden. „En er zijn veel men sen die naar Engeland gaan om onderdelen te kopen. Want En geland is de bakermat voor al die oude spulletjes. Aan de over- i kant van de Noordzee kun je er in elk geval gemakkelijker aan komen dan in Nederland. Of de onderdelen duur zijn? Ik ga daar wel vanuit, hoewel ik dat niet met zekerheid kan zeggen, om dat ik die hobby niet heb. Er hebben zich wel eens mensen bij ons aangediend, die onder delen op de oldtimerdag wilden verkopen. Zo uit de kofferbak. We hebben ze geweerd, omdat we bang waren dat het anders te commercieel zou worden." Wat zijn het nou voor mensen die deze hobby hebben? Poene rige types? Opbroek ontkent dat met klem. .Absoluut niet", zegt hij. „Rijk en arm zie je door el kaar. Iemand die veel geld heeft kan een kant-en-klare oldtimer kopen, maar iemand die het minder breed heeft, sleutelt er zelf een in elkaar. Om nu te zeg gen dat iedereen met een oldti mer een dikke portemonnee heeft, dat gaat te ver. Beiden zijn ze gek op oude auto's en vooral de techniek die erin zit." Neemt de Oldtimerdag nog voorzorgsmaatregelen? Op broek: „We zijn verplicht om al le medewerkers te verzekeren, ook de vrijwilligers. De mensen die met een oldtimer komen, moeten daar zelf voor zorgdra gen. De organisatie is wel kri tisch, zeker na wat er in Volen- dam en Enschede is gebeurd. Iedereen die Alphen zaterdag aandoet heeft verzekerd dat risi co' praktisch uitgesloten zijn." door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - Hoewel er naar de zin van Groen Links en PvdA te weinig goedkope huizen komen te staan, gaat de Alphen se politiek in meerderheid ak koord met de bouw van een woonwijkje naast Avifauna. Op het voormalige waterwingebied tussen het vogelpark en de Albert Schweitzerbrug komen no koop huizen te staan, van driekamer appartementen (215.000 gulden) tot stadsvilla's (990.000 gulden). In de vergadering van de raads commissie noemde commissie lid Bosma van Groen Links zich gisteravond 'behoorlijk geno men'. Hij herinnerde wethouder Blom aan de belofte van diens voorganger (Van der Veen Meerstadt) dat er ook goedkope huurwoningen zouden worden gebouwd. In een interview sprak de wethouder daar destijds ook over. Maar Blom had in de no tulen van oude vergaderingen gespit en kon die toezegging niet vinden. „Het is mij niet be kend dat er is gesproken over sociale huurwoningen. Wél over 34 woningen in de goedkope sfeer, en zo is het plan nu ook uitgewerkt." Van de 110 huizen zijn er 38 on der de vier ton. Dat zijn apparte menten, rijtjeshuizen en een paar hoekwoningen. De rest is duurder. Het plan bevat vooral veel stadsvilla's (23). Verder zijn er 2-onder-1 -kapwoningen (775.000 gulden), patiowonin gen (545.000) en terrasflats (680.000). In de wijk is rekening gehouden met voldoende groen en enkele kinderspeelplaatsen. De woonwijk krijgt via een rondweg aansluiting op de Zoutmanstraat en de lenstraat. De toegangsv de Hoom, die waterma pij Hydron nu gebruik afgesloten, omdat het de gemeente gevaarlijk het woonverkeer de dru langs de Oude Rijn Om de extra verkeersstn te kunnen, is voor de si het oude arbeiderswij aanpassing nodig. De SP drong erop aan trapveldje te behouden, de rand ligt van wat nui land is. Volgens de pan de wat oudere jeugd uil liggende wijken daarvan bruik. Omdat wethouder veldje toch wil verplaat de andere kant van de wijk, stemde de partij t voorstel, net als Groen i de PvdA. Ook de laats vindt dat er veel dure 1 het plan voorkomen. Groen Linkser Bosma nog naar een bijeenko woningbouwcorporatie Centraal, eerder dit jaai met de gemeente onde de corporatie toen de dat ze de komende jai gaan bouwen voor jon| gehandicapte en arme ren. „Toen zaten we mi len te knikken dat er me le woningbouw moet Dan moet je je stan over een plan als dit dm zien." Het punt ligt extra gevo dat er het vorige jaar geen sociale woningboil pleegd in Alphen. W Blom werkt aan een ra daarover uitleg te geven Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning, Janneke Dijke en Saskia Buitelaar rijnwoude - In verband met de gebeurtenissen in de Veren ten hebben de Rijnwoudse politici gisteravond de commit dering ruimtelijke ordening voortijdig beëindigd. Toen de punten waar publiek op af was gekomen, waren afgehandi PvdA-raadslid Van Beek voor om ermee te stoppen. Hij middellijk bijval van de anderen. Wethouder Uljee: „Ik vin verschrikkelijk wat er is gebeurd en weet niet waar dit g Het is ontzettend beangstigend." De raadzaal van Ter Aar lijkt nieuwer dan hij is. In Ja- cobswoude loopt een herber gier rond die geen sterke drank wil schenken. Achterhaald Arie Epskamp hinkt op twee ge dachten. Als moderne burge meester wil hij Ter Aar dolgraag opstoten in de vaart der volke ren. Anderzijds kan de rechtge aarde WD'er zijn afkomst niet verloochenen. Juist in het com putertijdperk koestert een be houdende bestuurder het verle den. Toen gemeenteraadsleden nog raadspenningen kregen voor hun aanwezigheid in de raadzaal. Toen de gemeentelij ke bodes nog met schitterende bodebussen, een soort mini- ambtsketen, op hun revers rondliepen. En toen de burger vader bijkans zwichtte onder het gewicht van een ambtske ten die vele schakels telde. Bij de heropening van de raad zaal zag Arie vorige week zijn kans schoon. In het bijzijn van Jan Franssen, de al net zo libe rale commissaris der koningin der provincie Zuid-Holland, strooide hij kwistig met achter haalde versierselen. Het liefst had hij nog ergens een verre nazaat van Rembrandt van Rijn opgeduikeld, die een wat klas sieker portret van hare majes teit de koningin had vervaar digd dan de moderne Beatrix die er nu hangt. En dat het inte rieur van de raadzaal eigentijds aandoet, het zij zo. Dankzij Arie ligt het Ter Aarse gemeentewa pen in elk geval stevig in het vloerkleed verankerd. Om zijn stokoude stokpaardjes te berijden spaarde Arie kosten noch moeite. Zo draaide hij persoonlijk de kerkklok terug door het museumstuk uit 1912 in een onbewaakt ogenblik om te smeden tot ambtsketen, raadpenningen en bodebussen. Dat hij met die boevenstreek museumbaas Flip Vonk tot wanhoop dreef, deert de dorps burgemeester amper. Dan had Flip, de gewezen gemeentese cretaris, destijds maar op zijn post moeten blijven en alles bij het oude moeten laten. Datzelfde advies geeft Arie twee wethouders van weleer. De da mes Emma Kraak en Ingrid Rie del houden het na enkele tur bulente jaren voor gezien en verlaten de Ter Aarse gemeen teraad. Tot teleurstelling van de nieuwe roerganger, die hunkert naar vertrouwde geluiden in de raadzaal. Maar een nieuwe wet redt Arie uit de penarie. Zelfs als de ver trokken dames zich bij de ge meenteraadsverkiezingen niet verkiesbaar stellen, kunnen zij de volgende raadsperiode toch plaatsnemen op het fris rode pluche. Met dank aan de com missie Elzinga, die voorstelde dat de gemeenteraad ook wet houders van buitenaf kan aan stellen. Zo wordt het toch nog ouderwets gezellig in de 21ste eeuwse raadzaal van Ter Aar. Slof, slof Het liefst zou burgemeester Willem van Beek van Ja- cobswoude de raadsvergade ringen op zijn pantoffels voor zitten, een glas rode wijn bin nen handbereik. Wat is het toch knus hier in onze raadzaal, denkt hij iedere keer als hij bij aanvang van de vergadering smakelijk nipt aan zijn kopje koffie. Net als hij wil opstaan om de open haard nog wat op te porren, realiseert hij zich dat hij die alleen in zijn andere huis heeft, aan de Meerbon in Rijn- Tekening: Maarten Wolterink saterwoude. Burgervader Willem wil die hui selijke gevoelens niet voor zich zelf houden. Hij zou Ja- cobswoude als een grote huis kamer willen zien, waarvan hij de herbergier is. Als opperbe- waker van de openbare orde en veiligheid, die als een adelaar zijn vleugels uitspreidt over de vier dorpen, is hij helemaal in zijn element. Afgelopen zomervakantie deed zich de ultieme kans voor om zich populair te maken als or debewaarder. In het slaapdorp Woubrugge streek een clubje jonge inwoners neer, pontifi caal voor de hervormde kerk en in het bezit van de nodige fles sen drank. Werk aan de winkel voor Willem de Moraalridder zou je zeggen, want de veilig heid van de bewoners van de Comriekade was in het geding. Maar wat was het geval: Willem deed niets. Pas vorige week, toen de jongeren weer op tijd naar bed moesten en de regen het laatste drankorgel had ver dreven, kwam meneer de bur gemeester aansloffen. Zijn op lossing voor het probleem: een drankverbod bij de hervormde kerk. Nou ja, oplossing? De veiligheid aan de Comriekade is vergroot, dat wel. Maar om nou te zeggen dat hij een plek heeft gecreëerd voor de Woubrugse jeugd in zijn knusse gemeente, da's een heel ander verhaal. Willem zou misschien beter zijn pantoffels eens verruilen voor een paar stevige stappers om zich in een andere burgemeesterstaak te bekwamen: het doorknippen van lintjes. Want zeg nou zelf: een dorp waar de jeugd de kerkmuur verkiest als hangplek, daar is het de hoogste tijd voor de opening van een jeugdhonk. Nabezorgd Let op! Hier volgt een nageko men (of moeten we zeggen na bezorgd) bericht van de ge meente Alphen aan den Rijn. Geschreven op 11 september 2005, geadresseerd aan de pro vincie Groot Holland, te plaat sen in de categorie 'mosterd na de maaltijd': Hierbij spreekt het gemeentebe stuur uit dat het ten zeerste be treurt dat de dorpjes Aarlander- veen en Zwammerdam deze maand zijn opgedoekt, zoals het vier jaar geleden ook hun post agentschappen verging. Dit be tekent een enorme verslechte ring voor het historische karak ter van de streek. Wij begrijpen dat het onmogelijk is om met te rugwerkende kracht ongedaan te maken wat de bulldozers in middels hebben venvoest. Maar we vonden dat we toch iets van ons moesten laten horen. Van daar. Excuses voor de vertra ging, maar we hebben het vrij druk met onszelf. Attent bedoeld natuurlijk, zo'n kwak mosterd op je bord. Maar wanneer het toetje verorberd is en de vaat al in het sop ligt, houd je er wel een vieze na smaak aan over. door Marieta Kroft rijnwoude - De Rijnwoudse po litici lopen nog niet warm voor de komst van een paddo-kweke rij in Hazerswoude-Dorp. Toch vindt een meerderheid dat de kwekerij niet kan worden tegen gehouden, omdat die wettelijk is toegestaan. Alleen het CDA en de SGP/Christen Unie spraken zich om principiële redenen uit tegen de productie van de geest verruimende paddestoelen op een voormalige boerderij aan de Noorddijk. CDA-fractievoorzitter Démoed vindt dat de kweek van paddo's niet past binnen de waarden en normen van de samenleving. „Het heeft een negatieve uitstra ling op de dorpsgemeenschap." Van Velzen SGP/Christenunie sloot zich bij hem aan. „In Ha zerswoude-Dorp valt dit plan niet lekker", zei hij. OokD66-burgerlid en voormalig huisarts Bosch verwees naar de vele kwalen die je van paddo's kunt krijgen. Maar net als de PvdA, de WD en het ongebon den burgerlid Oostdam vond hij dat Rijnwoude zich niet mag onttrekken aan de wettelijke mogelijkheden. De wet staat de productie van verse paddestoe len toe, in tegenstelling tot de gedroogde producten. Alle fracties hikten vooral aan tegen het probleem van de ver keersafwikkeling. Behalve een paddokwekerij willen de ge broeders Kücüksen fruit gaan kweken, alc dende drank producf minicamping beginnj plaatsen en stalmimi paarden gaan verhul commissieleden vrezeii verkeersdrukte naar ra dijk enorm toeneemt.! den dan ook begrip 1 probleem dat Kiicüksfl vrouw M. Kaptein tijd inspreekbeurt schetste is genoodzaakt de bi van overpad te vei vreest dat als Kü< plannen mag dooi veel verkeer over haar Dat betekent een grc ziektes zoals mond zeer. Om die reden gaven de de WD aan een can) verhuur van tien en visplaatsen niet ti Ze riepen Kücüksen op om nog eens met de tafel te gaan zitti probleem te bespre houder Uljee zou, treft, eventueel het kunnen nemen. De wethouder bei komende weken in van B en W op h( waarmee hij eind dei naar de raad komt. een besluit over de pis de Alphense gebroede sen die hun Alphei kwekerij naar Hj Dorp willen verplaat:

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16