LEIDE REGIO Ledenwerfactie 3 October-Vereeniging Verhuizing van viskramen is uitgesloten Groen licht voor Oranjerie EW3SES 'Oh, is dat van die narigheid? Geef maar' Schrik groot op de Webster University li dame >fd van tas Vrouw geslagen op Stationsplein Mooi stuk! woensdag 12 SEPTEMBER 2001 je lonkt 3 oktober Er is 'koninklijke be ling' voor de uitdeling |ng en wittebrood. Wat Fes inhoudt, is nog niet |l duidelijk. Details wil- i bestuurder Jan Kleij- 3 October-Vereeni- niet geven. Kleijne: [voor de hand om bij ictie van het aan- aninklijk paar in Ne- tegelijk wanneer er een sfeest plaatsvindt, te iet een of ander past itprogramma. Maar u j.iiet zo interpreteren jm-Alexander en Maxi- ^naar Leiden komen." Ie houdt dstichter aan De politie heeft een 18- 1 lenaar aangehouden verdacht van brand- jbij een huis aan de vorige week donder ingen zou eerder een ■bben gehad met de de bewoners. De poli dat dat de aanleiding lirandsticting is ge- p bewoners wisten vo- donderdag overigens van buren de E een heg en aan de het huis - te blussen. j :en 65-jarige Leidse is ^middag in de Diemel- oofd van haar tas. De p op het trottoir toen lijrijdende bromfietser tiaar handen rukte. In en onder andere een inee en enkele passen. Herbert esteijn 5 internetjournalist [lankesteijn houdt j 13 september een (iet Centraal Facilitei- i'van de Universiteit nder de titel Beeld, 'en een snufje informa- schap in de media 'j de manier waarop [langrijkste media radio, tv en internet) appelijk nieuws be- bn en uitleggen. De le- poeld als openingscol- en nieuwe opleiding erenfaculteit: de lies Letteren. Hier udenten zich bekwa- fet gebied van journa- pvang 16 uur. door Robbert Minkhorst leiden - Met een uitgebreide campagne hoopt de 3 October- Vereeniging een fors aantal nieuwe leden te werven. De ver eniging wil groeien van onge veer 7.000 nu naar 10.000 en gaat daarvoor de deuren langs in Leiden, hangt ze posters op in bushokjes en op billboards aan de rand van de stad en plaatst ze her en der oproepen. De promotiecampagne werd gisteren aangekondigd tijdens een persconferentie van het be stuur van de 3 October-Vereeni ging. De actie is een van de op vallende nieuwigheidjes die de bestuursleden in hotel Holiday Inn presenteerden. Eigenlijk hoort iedere Leidenaar het grootste volksfeest in de stad te steunen, vindt de vereniging. In elk geval vindt zij 7.000 leden een veel te schamel aantal. Het lidmaatschap kost tien gulden per jaar, en vanaf 2002 vijf euro. „Het is toch te gek dat zo'n feest, dat je nergens anders in Nederland hebt, zo weinig leden heeft", zei bestuurslid Lodewijk Kallenberg. „En er komen dus ook verschillende acties. Met één actie hebben we niet in een klap onze doelstelling bereikt." Een unicum is dat de vereniging aan huis gaat werven. Nooit eer der is de organisatie langs de deuren geweest om nieuwe le den te krijgen, gaf Kallenberg aan. „En we beginnen natuurlijk in de Drie Octoberstraat. Waar anders?" Een pas aangesteld commissielid brengt per wijk in kaart hoeveel leden er wonen. In de clubbladen van (sportver enigingen komen oproepen. Ook wordt samengewerkt met een huis-aan-huisblad. De vereniging heeft voor de le denwerfcampagne extra geld kunnen vinden. Die uitgave bleek mogelijk, zonder dat op het feest zelf hoefde worden in geleverd. Wel moeten verschil lende commissies bezuinigen. De gedwongen kostenbesparin gen betekenen geen 'kwaliteits verlies', aldus de organisatie. „De broekriem is aangehaald", aldus Heruer. „Afgezien van de overschrijding in het vorige jaar, moesten we dit jaar inleveren. We hebben een buitengewoon streng regiem opgelegd gekre gen. We hopen desondanks dat de toeschouwers een zeer ple zierige optocht beleven met veel aha-momenten uit hun jonge jaren." Het thema voor dit jaar is 'Als de dag van toen'. De pa rade geeft een beeld van de ge schiedenis van de afgelopen vijf tig jaar. Een van de onderdelen van de optocht is de deelname van Vader Abraham. De echte, zo verzekert Heruer. De vereniging heeft, ondanks fi nanciële tegenvallers, uiteinde lijk kunnen voorkomen dat daadwerkelijk het mes in de fes tiviteiten ging. Dat de voorzitter, Pieter van Sterkenburg, daar ta melijk trots op is, wil hij best er kennen. In het voorwoord van de feestwijzer schrijft hij: „Met enig gevoel voor theater zou je kunnen zeggen dat het Feest ge red is. En dat willen we weten ook." Want het was wel even span nend, geeft Van Sterkenburg toe. „De inkomsten vielen tegen en de te maken kosten voor het bruikbaar maken van een ter rein voor de kermiswagens wa ren zo hoog, dat het erop leek dat er in het programma ge schrapt moest worden. Bezorgd vroegen we ons af of de huts potmaaltijd op het Pieterskerk- plein, de 3 Oktoberlezing in de Lakenhal of het slotvuurwerk in het Ankerpark wel doorgang zouden kunnen vinden. Het is gelukkig allemaal op zijn pootjes terecht gekomen." Een dankwoord gaat naar de plaatselijke politiek en wethou der Pechtold, die een nieuwe lo catie vonden voor het kermis- dorp. Van Sterkenburg: „De kans is nu groot dat wij de aan staande tien jaar met grote ze kerheid over hetzelfde terrein aan de Wassenaarseweg kunnen beschikken en dus kunnen gaan investeren in een permanente infrastructuur. En dat is goedko per dan ieder jaar weer tijdelijke oplossingen forceren." Informatie over vertragingen in de optocht, zoals het bestuur gisteren aankondigde, zal dit jaar nog achterwege blijven. Volgens Heruer is een van de re denen de hoge kosten voor zo'n waarschuwingssysteem. Gratis extra editie van het Leidsch Dagblad vliegt weg van onze verslaggevers leiden- Natuurlijk zijn de terro ristische aanslagen in de Ver enigde Staten ook in Leiden het gesprek van de dag. De gratis loranten van de extra editie die verslaggevers van het Leidsch Dagblad ronddelen op en rond de Haarlemmerstraat vinden gretig aftrek. Of het nu in de Donkersteeg is, of tegenover de Hartebrugkerk, de belangstelling voor de krant is groot. „Oh, is dat van al die narigheid? Geef maar." Hoofdschuddend neemt een oude man bij de Harteburgkerk een exemplaar in ontvangst. Hij is nu 85 jaar en vanaf zijn 18de heeft hij tot aan zijn pensioen bijna dagelijks achter het stuur gezeten. Voor verschillende ba zen. Maar altijd in een vracht wagen. „Daar moest ik meteen aan denken toen ik naar televi sie keek: Dat die mensen daar binnen dat vliegtuig op zich af zagen komen. Vreselijk moet dat zijn geweest. Als ik achter het stuur zat, schrok ik ook vaak als er ineens een tegenligger op mijn weghelft zat. Die aan het inhalen was of zo." Weet je wat ik niet begrijp? Dat die gasten zo'n vliegtuig naar binnen dur ven douwen. Je weet dan toch datje dood gaat." Net om de hoek, tussen Donker steeg en kerk, loop een trio be jaarde dames te winkelen. „Het is afschuwelijk. We moesten meteen aan de oorlog denken. U kunt toch wel zien dat we die hebben meegemaakt. We zijn nu in de tachtig, maar we kun nen ons die ellende nog goed herinneren. Alleen, deze men sen, deze daders zijn nog veel erger dan de Duitsers." Nou, dat vinden twee bejaarde De extra editie vond vanochtend gretig aftrek in de stad. Foto: Taco van der Eb vriendinnen ook die op de hoek van de Donkersteeg en de Haar lemmerstraat schoenen staan uit te zoeken in de bakken van een grote winkel. „Die gasten die dat hebben gedaan, mogen meteen een hartverlamming krijgen. Op staande voet. We hebben de oorlog ook meege maakt. Verschrikkelijk hoor. Sui kerbieten eten. En bloembollen bakken in kaarsvet. Maar dit is nog veel erger. Al waren die bombardementen ook niet mis. Daar is toen veel kapotgemaakt. Daarom vinden we ook dat de bevrijding elk jaar moet worden herdacht. We vieren toch ook elk jaar drie oktober?" Een Leidse vrouw werd gisteren rijdend het televisie kijken opge schrikt door een telefoontje van een vriendin die vertelde van een kennis wiens dochter in het World Trade Center werkte. „In de catering. Zeven maanden zwanger. We hebben nog niks gehoord. Ik denk dat ik straks even mijn brommer pak en er langs rijd." Een winkelend echtpaar heeft het oordeel over de daders snel klaar. „Van mij mogen ze tussen vier paarden hangen. Zonder vorm van proces", vertelt de man. „Het is hard, maar ze heb ben het wel verdiend", valt zijn echtgenote hem bij. De vrouw verwacht overigens dat moslims in de hele wereld nog flink last zullen krijgen van de aanslag. „Als je die beelden van die fees tende Palestijnen ziet. Ook de mensen die er niets mee te ma ken hebben, zullen daar straks op aangekeken worden." Een 80-jarige man leeft erg mee met de Amerikanen. „Toen ik in de oorlog in Duitsland te werk was gesteld, ben ik door de Amerikanen bevrijd. En toen ik een paar jaar geleden hier op straat een hartinfarct kreeg ben ik gereanimeerd door een Ame rikaan die hier drie dagen op va kantie was. Ik heb dus veel aan ze te danken." De televisiebeel den van de aanslagen doen bij hem de herinneringen aan de oorlog weer heel levendig terug komen. „Ik heb in Duitsland 250 bombardementen overleefd. Ik heb het gehad dat ik als vracht wagenchauffeur door een straat reed, en dat een half uur later als je terug ging alles weg was. Ja, dat komt nu allemaal weer terug." „Ik ben totaal verbijsterd", zegt een oudere dame, die zit te wachten in het stadhuis. „Hoe kunnen mensen dit elkaar toch aandoen? Ik heb zo ongelooflijk veel te doen met al die mensen die niet weten of ze vrienden of familie verloren zijn." Een mevrouw op de Botermarkt reageert vertwijfeld: „Mijnheer, ik snap er helemaal niets van. Dit mag toch niet gebeuren. Wij zijn toch niet geschapen om dit soort vreselijke dingen te doen? Hiervoor zijn wij niet op deze wereld gekomen?" Een Leide naar van middelbare leeftijd trekt de aanslagen in een wel heel breed perspectief. „We hebben nu 2000 jaar christen dom achter de rug en volgens mij is het nu slechter dan 2000 jaar geleden. Mensen doen me kaar zoveel slechts aan en in tij den van recessie wordt het al leen maar erger." Twee buitenlandse studentes wisten nog van niets. De meisjes uit Libanon en Taiwan schrok ken van alle gebeurtenissen en vooral de Taiwanese kon haar oren niet geloven. „Een vriend van me loopt stage in het World Trade Center in New York." An dere mensen betuigden vooral hun medeleven. Een mevrouw vertelde dat ze gisteravond zelfs al kaarsjes had gebrand voor de slachtoffers. euwe Rijn tussen Be- eg en Hartesteeg stinkt iterdagavond nog in uur in de wind, vin- onenden. En die irri- ;eurtjes blijven er ei- hele week hangen, tot driet van bewoners, en het winkelende pu- inrichting van de lijn, zo'n twee jaar ge- "eft de wijkvereniging Vest er daarom al voor viskramen op de ijn op zaterdag te ver- ïaar de Vismarkt, /ismarkt heet per slot ling niet voor niks de nietwaar? Volgens de wijkvereniging horen de viskra men daar historisch thuis en leidt de stank op die Vismarkt bovendien tot minder.overlast. Immers, het stadhuis is dan ge sloten (behalve voor een dure trouwpartij). Gemeente en de ambulante handel willen daar echter niet van weten. Dus blij ven de viskramen op de Nieuwe Rijn. Zouden die ambtenaren soms een hekel hebben aan vis? Wel zou de gemeente wasplaat sen aanleggen waar handelaars hun spullen kunnen schoon maken, afvalwater kunnen af voeren en schoon water kun nen tappen. Ook zou er een speciale kit tussen de straatklin kers komen en zouden de vis De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 handelaars gevraagd worden de straat af te dekken. De meeste doen dat ook maar het effect is nul komma nul, zo valt er in het wijkblad Pange- cras te lezen. Het lekwater loopt gewoon over straat. Met name bij Hulshoff Wonen op de hoek van de Hartesteeg zijn de putjes regelmatig verstopt met schub ben en afval. De buurt krijgt echter steun uit onverwachte hoek. De zilvermeeuwen ko men namelijk na afloop van de markt een handje meehelpen en meepikken. Maar daar zou den de omwonenden uiteraard niet afhankelijk van moeten zijn. Vroeger was dat anders. Tot zo'n 20 jaar geleden kwam na afloop van de markt een spuit- wagen in actie die de markt goed schoonspoot met als re sultaat géén stank en zwerfvuil. Toen kende de gemeente nog zijn verantwoordelijkheid, aldus Pancras-West. Nu heeft ze die bij de marktkraamhouders zelf gelegd. Met dit resultaat. Wat de wijkvereniging betreft, komt de oude spuit weer terug. Chris Verplancke, voorzitter van de marktkooplieden moet har telijk lachen als hij hoort dat de omwonenden de vismarkt terug willen hebben naar de Vis markt. „Twintig jaar geleden stonden de viskramen daar na melijk maar zijn toen verplaatst omdat de wethouders er last van hadden. De Nieuwe Rijn is dè plek voor de viskramen en daar blijven ze staan." Volgens Verplancke werkt het De viskramen aan de Nieuwe Rijn blijven volgens omwonenden een bron van stankoverlast. Foto: Henk Bouwman huidige systeem van wasplaat sen en de straat afdekken over het algemeen goed. „Het pro bleem de afgelopen zomer was dat vishandelaars bakken met vis in ijs op lege kramen zetten waarna het smeltwater in de grond wegliep omdat daar geen zt'ii vv.'.s neergelegd. Daar moet de marktmeester beter op let ten." Verplancke weigert over stank overlast te praten. „Dat is een groot woord maar je kunt wel ruiken dat er iets heeft gestaan. Laten we alsjeblieft blij zijn met de vismarkt in de huidige vorm. Leiden is nog een van de weini ge markten waar vis uit open kramen wordt verkocht en niet uit joekels van verkoopwagens. Als binnenkort de hygiënische eisen worden aangescherpt, is het uit met de pret en zijn alle kramen verdwenen. Dus als je het zo bekijkt is die zogenaam de overlast een tijdelijke zaak." De gemeente laat weten dat na afloop van de markt de visplek- ken worden schoongespoten met een hogedruk-reiniger. „Maar op sommige plekken laat de kit tussen de straatstenen los waardoor er afval kan achter blijven. Binnenkort volgt er een evaluatie en wordt er gekeken naar een oplossing. Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - De voorberei dende werkzaamheden voor de nieuwbouw van de Oranjerie in de Leidse Maredijkbuurt hoeven niet te worden stilgelegd. De be stuursrechter in Den Haag heeft een spoedprocedure van vijf buurtbewoners afgewezen. Deze bewoners stapten eind au gustus naar de rechter. Zij willen dat er geen spade in de grond gaat voordat de gemeente heeft beslist op hun bezwaarschrift. Ze hebben onder andere pro blemen met het bouwplan om dat er scheurvorming aan hun huizen plaats heeft. Daarnaast zou de hoogbouw in de Oranje rie hun privacy aantasten. De gemeente stelde bij de be handeling van het kort geding twee weken geleden dat met de eigenlijke bouw van twaalf ap partementen en evenveel een gezinswoningen pas over maan den wordt begonnen. Voor die tijd moet nog een bodemsane ring plaats hebben en het ter rein bouwrijp gemaakt worden. En in deze periode zal de ge meente een beslissing nemen over een nog liggend bezwaar schrift van de buurtbewoners. Voor de nieuwbouw was een wijziging van het bestemmings plan nodig, die de gemeente in middels via een artikel 19-pro- cedure heeft afgehandeld. Vol gens de gemeente wijkt de hoogte van de nieuwbouw nau welijks af van wat reeds in het oude bestemmingsplan was toe gestaan. De gemeente hoopt nu eind van het jaar met de bouw van de Oranjerie - een milieuvriende lijk wijkje tussen de De Rijns- burgersingel, Maredijk, Maris- laan en de Aloëlaan - te begin nen. „Helaas voor de bewoners, maar de rechter meent dat we alles volgens de regels hebben gedaan", zegt woordvoerster T. de Vries van de gemeentelijke dienst Bouwen en Wonen. leiden - Een 40-jarige Leidse deed gisteren aangifte van een mishandeling, die zich zondag middag op het Stationsplein zou hebben voorgedaan. De vrouw reed toen met haar fiets - met in het kinderzitje haar tweejarige zoontje - over het plein. Bij een wegopbreking stapte ze af. Daar werd ze plotseling door een on bekend gebleven vrouw aan haar haren getrokken en kreeg ze een klap in haar gezicht. De fiets met haar zoontje vielen bij de aanval op de grond. Een nog onbekend gebleven taxichauf feur snelde te hulp en ontferm de zich over het kind. De aan- valster maakte zich uit de voe ten. Vader student werkt in World Trade Center' door Wilfred Simons leiden - Met grote ogen van schrik kijken de studenten van Webster University van het tele visiescherm naar elkaar. En dan weer terug. Ze kunnen hun ogen niet afhouden van de beelden die zij op tv zien, maar hebben ook behoefte aan steun bij el kaar. Directeur Len Even heeft de lessen afgelast op het mo ment dat zij hoorden dat een vliegtuig het World Trade Centre in New York binnen vloog. Van uit hun lokalen stromen onge veer veertig studenten naar een kantine op de begane grond, waar een televisie staat. Ze zijn stil van schrik en verdriet en zeggen weinig. De atmosfeer in de kantine is er een van gespan nen afwachting. De Webster University aan de Boommarkt telt ongeveer drie honderd studenten, van wie een kwart uit de Verenigde Staten komt. „Tenminste enkele van hen zijn afkomstig uit New York", zegt Even. „Een van onze leerlingen heeft een vader die in het World Trade Center werkt. Hij probeert al de hele tijd om hem te bereiken, maar tot nu toe zonder succes." Volgens Even lijdt het geen twij fel dat de aanslag op het World Trade Center, honderden, zo niet duizenden levëns heeft ge- eist. .Amerikanen gaan vroeg naar hun werk. Op het moment van de eerste aanslag, 8.45 uur, waren in de torens al duizenden mensen binnen." Ondertussen wisselen de stu denten in de kantine nieuwtjes uit met hun vrienden op de gang. „De tweede toren is ook ingestort." Het wordt haast fluisterend gezegd, maar de jobstijding ontgaat niemand. „Jee-zus", vloekt een jongen met een klein kinbaardje op de gang geschrokken. Twee meisjes met asgrauwe gezichten kunnen hun ogen niet meer van het scherm afhalen. Ze zitten dood stil, ademen nauwelijks. Een do cente met een gele trui komt aangesneld en zoekt oogcontact met enkele geschrokken studen ten. Haar gezicht staat ernstig en bezorgd. Blikken van ver standhouding gaan over en weer. Even verderop op de gang staan een paar studenten met elkaar te praten, in het Engels. Het moet een aanslag zijn, dat staat vast. Maar van wie? Waarom? Ze weten het niet en die onzeker heid martelt hen. Op de gang, temidden van zijn Mudenten. staat directeur Even srostijf stil, met zijn handen in zijn zakken. Dat hij zelf Canadees is, is niet belangrijk. „Ik heb familie in Boston, waar de Boeing die de tweede toren trof, werd gekaapt. Die had wel aan boord kunnen zijn. Het maakt niet uit. Ik ben hier nu voor mijn studenten." Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDEAWCA IN eeniging campag ne voert voor meer le den. Foto: Hielco j Kuipers De poster waarmee de 3 Octo- ber-Ver-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13