Bezoeken Maxima uitgesteld BINNEN-BUITENLAND 5* Midden- en kleinbedrijf wil vuist maken tegen grote bedrijven Insportsector: beleid elet strakker 'Vlaggen en gejuich zijn nu niet gepast' Gratis schotelantenne op dak van flatgebouw rs opvolger lursteen Heineken Autoshow in Frankfurt Doden bij actie Israëlische leger op Westoever GroenLinks wil milieu-etiket op elektriciteit Forum wil extra lessen achterstandsleerlingen Aanval geopend op hoge autoprijzen Pompoenen geoogst en overreden vrachtwagen Een 8-jarige jongen urg is gistermiddag bij eersongeval in zijn ats omgekomen. Het stond met enkele endjes te wachten bij rsteekplaats plotseling overstak. Hij werd ge- door een vrachtwagen, d door een 31-jarige Kerkdriel. n cel voor elijke klap ond - Een 22-jarige Ier w-at de rechtbank in Roer- betreft niet de cel in. Gis- iverd hij veroordeeld tot aanden voorwaardelijke af en 240 uur dienstverle- De man gaf op 30 juli de toen 14-jarige Joep den uit het Limburgse Seve- ien klap tegen zijn slaap, ian de jongen op 3 augus- erleed. us Haren et toch dicht ncen - De Hortus in Ha- oet de deuren waar- li]k toch sluiten. Burge ren wethouders van ngen hebben besloten de s niet verder financieel te leunen. Groningen en zijn beide ontevreden iet ondernemingsplan dat rtus op verzoek van die tnten had opgesteld. De i verwacht over 2001 een te hebben van ruim twee in gulden. >r autoschade erzekerden k - Het Waarborgfonds verkeer heeft in 2000 10 ieper in de buidel moe- !r: ten om ongedekte scha- !r; de weg te vergoeden. Het na 56.500 claims in be- u Dat is drie procent lan in 1999, zo blijkt uit 3' ïrverslag. In het jaar 2000 ie i het Waarborgfonds bij- el miljoen gulden uit. Het arvoor was het 103 mil- woensdag 12 SEPTEMBER 2001 a( en spekte de kas met 52 i euro door de verkoop ar belang in de Spaanse >ep NH Hoteles. De »er aandeel nam in verge- met dezelfde periode vo- met 12 eurocent toe tot rocent. Woningcorporatie concurreert met UPC den haag/anp/gpd - De kennis makingsbezoeken van kroonprins Willem-Alexander en zijn verloof de Maxima aan Drenthe en Gro ningen zijn uitgesteld in verband met de aanslagen in de Verenig de Staten. Of de voorgenomen bezoeken van koningin Beatrix aan Almere en Enschede deze week nog doorgaan is onzeker, aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Daarover valt vandaag een be sluit. Het verloofde paar zou vandaag naar Drenthe gaan en morgen naar Groningen. Direct nadat het nieuws over de aanslagen in de Verenigde Staten bekend werd, is er overleg geweest tus sen minister-president Kok en het paar. De betrokkenen waren het er volgens de RVD.-zegsman snel over eens dat de aanstaan de kennismakingsbezoeken on der de huidige omstandigheden ongewenst en ongepast zouden zijn. Wanneer de kroonprins en zijn verloofde nu naar de noordelij ke provincies gaan, is volgens de RVD nog onduidelijk. Over de rest van het kennisma kingsprogramma en werkbezoe ken van andere leden van het Koninklijk Huis is nog niets te zeggen. Dat is onder andere af hankelijk van de ontwikkelingen in de Verenigde Staten, aldus de RVD. Drenthe heeft alle begrip voor het afzeggen van het bezoek. „Je kunt moeilijk zon bezoek door laten gaan na een gebeurtenis met een dergelijke omvang", reageert een provinciewoord voerder. Burgemeester D. van As-Kleijwegt van Assen vindt het 'heel vanzelfsprekend' dat het bezoek niet doorgaat. „Alle begrip. Het is nu schier onmogelijk om te gaan staan zwaaien en te lachen", meent ook burgemeester Sj. Kremer van de gemeente De Wolden. Het is voor de tweede keer dit jaar dat Drenthe een koninklijk feest wordt ontnomen. Het be zoek van koningin Beatrix en haar gevolg aan Hoogeveen en Meppel tijdens Koninginnedag ging niet door in verband met de mond- en klauwzeercrisis die le idam/anp - De 54-jarige ïy Ruys volgt Karei Vuur- op als topman van bier- n Heineken. Dat is van- jid bekendgemaakt. Ruys log vice-voorzitter van de fan Bestuur. De 60-jarige een gaat in april volgend et pensioen. ten heeft vanochtend ook cijfers bekendgemaakt, towinst is in de eerste an dit jaar met twintig gestegen naar 298 mil- .Uro (ƒ657 miljoen). De 1 groeide met veertien pro- ar 4,45 miljard euro Ijard). ale bierverkoop nam toe ïrocent tot 37,2 miljoen er. De wereldwijde afzet t merk Heineken steeg procent naar elf miljoen (er. In landen waar Hei tot de duurdere biersoor- oort, steeg de omzet met i ocent. Dat was vooral in pn 'enigde Staten, Spanje, Thailand en Italië het - De transportwereld de Europese Commissie ?r' omt tot één gemeen- •k elijk asielbeleid. Dat is de manier om de smokkel 'd ïlzoekers naar vooral En- g te bestrijden, m nsporteurs leggen hun D* olgende maand op tafel internationale conferen- initiatief van de Wereld ftt Organisatie. >rt en Logistiek Neder- 04 egt dat de Nederlandse u( ders de huidige situatie frankfurt - De nieuwe Volkswagen Polo is één van de sterren op de 59ste IAA, de grootste autoshow ter wereld, in Frankfurt. Vandaag en gis teren zijn de kijkdagen voor de pers. De beurs gaat morgen officieel open en duurt tot en met zondag 23 september. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach Concerns lopen als olifanten 'kleintjes' onder de voet technische hulpmid- 'snuffelstokken' die kt se j it^emde koolzuur ingen kunnen meten, er duizenden illegalen mazen. idse transporteurs, die ar zo'n zeshonderd ver- gen aantroffen, onder- grote schade en hinder. 10 ^nsporteur krijgt zeven gulden boete voor elke die ze aantreffen", Buma. delft/anp - Het midden- en kleinbedrijf voelt zich bedreigd door grote concerns. Om te zor gen voor een gezonde marktsitu atie willen kleine ondernemers met toestemming van de over heid een vuist maken tegen de grote bedrijven. „We zijn in Nederland welis waar gezegend met bedrijven die aardig hun partijtje meebla- zen op de wereldmarkt, op onze eigen markt ontpoppen zij zich echter tot olifanten die kleinere bedrijven onder de voet lopen", stelde voorzitter H. de Boer van de ondernemersorganisatie MKB-Nederland. Hij sprak gisteren tijdens de pre sentatie van het beleidsstuk Marktwerkingen in het MKB. Grote concentraties en fusies bedreigen de marktwerking in Nederland volgens de organisa tie. „Er ontstaan te veel grote marktpartijen met een machts positie die lijkt op die van een monopolist", zei De Boer. Bijvoorbeeld in de sectoren van zorgverzekeraars, supermarkt concerns en aannemers worden mkb-bedrijven geconfronteerd met een enkele afnemer of op drachtgever. „Zo zien we bij de aanleg van een rijksweg dat een grote aannemer bij het uitbeste den van klussen aan onderaan nemers de kleinere bedrijven te gen elkaar uitspeelt om ze de laagste prijs te laten bieden. Uit eindelijk gaat het mkb hieraan kapot en verdwijnt de variëteit in het aanbod", lichtte De Boer toe. „Ik pleit niet voor kartelvor ming. Het midden- en kleinbedrijf moet wel meer mogelijkheden krijgen om een vuist te maken tegen een dominerende partij in de sector door bijvoorbeeld col lectief afspraken te maken over prijzen." De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) reageert verrast op de uitlatingen van De Boer. „Als het inderdaad zo zou zijn dat mkb-bedrijven onder de voet worden gelopen door grote Nederland toen in z'n greep hield. Ook in Groningen is met begrip gereageerd op het besluit van kroonprins Willem-Alexan der en Méxima om de bezoeken af te zeggen. „Juist vanwege de ramp is het niet gepast het be zoek door te laten gaan met vlaggen en gejuich", aldus com missaris van de koningin Alders in een reactie. „Het is een aan slag op de westerse wereld en gruwelijk." Hij merkt op dat Maxima zelf ook jaren in New York heeft gewoond. „Dus ze is zelf uiteraard zeer ontdaan." nablus/afp-anp-dpa - De Israë- lische strijdkrachten hebben vannacht een militaire operatie uitgevoerd in en om Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Daar bij zijn zeker negen Palestijnen om het leven gekomen. Tanks drongen de stad binnen en vernietigden een politiebu reau. Een Israëlische legerheli- kopter zou een raket hebben af gevuurd op een woonhuis. De Israëlische troepen trekken zich inmiddels terug uit het gebied rond Jenin. Het Israëlische leger had in de nacht van maandag op dinsdag een kordon gelegd om de stad. De omsingeling met tanks zou zijn bedoeld om te voorkomen dat Palestijnse activisten vanuit de autonome Palestijnse stad Is raël binnendringen om zelf moordaanslagen te plegen. oen haag/anp - Mensen moe ten weten wat voor stroom zij in huis krijgen. Is deze opgewekt in kerncentrales, of met behulp van bruinkool? Kamerlid M. Vos van GroenLinks wil daarom dat elektriciteit een etiket krijgt dat aangeeft waar de stroom van daan komt. Vos heeft hiervoor vandaag een voorstel gepresen teerd. Door de liberalisering van de energiemarkt komt steeds meer 'vuile' stroom het land binnen. rotterdam/gpd - Om de wild groei van schotelantennes aan de gevels en op balkons in te dammen, gaat de Rotterdamse corporatie Woonbron Maasoe vers centrale schotels op het dak plaatsen. Huurders van de Pel grimsflat in de wijk Schiemond kunnen daar een jaar lang gratis gebruik van maken. Dit bete kent dat ze daardoor twaalf maanden kosteloos tv kijken. Dit experiment houdt tevens in dat de woningcorporatie gaat concurreren met kabelexploi tant UPC. Met de centrale scho telantennes kunnen ongeveer duizend tv-programma's uit de hele wereld worden ontvangen. Woonbron Maasoevers ver wacht dat ongeveer de helft van de negentig huurders na afloop van het gratis proefjaar abonnee zal worden en de eigen schotel weg doet. De corporatie baseert die verwachting op de ervarin gen van de Amsterdamse wo ningbouwvereniging Het Oos ten, die eerder proeven nam met centrale schotels. Een scho- telbonnement bij Woonbron Maasoevers zou ongeveer der tien gulden per maand gaan kosten. Een kabelabonnement bij UPC kost 23,38. Het plan is geboren uit het on vermogen om schotels op gevels en balkons aan te pakken. De wet legt huisbewoners die een schotel willen plaatsen geen strobreed in de weg. „We heb ben de zaak onderzocht en de conclusie luidt dat je er eigenlijk niks aan kunt doen. Schotels zijn vergunningvrij, er bestaan geen welstandseisen en er is vrijheid van nieuwsgaring," al dus Woonbron Maasoevers in een interne notitie. De corporatie heeft becijferd dat plaatsing van de schotelanten nes en doorgeven van het sig naal een kleine negentigduizend gulden kost. De investeringskos ten voor de abonnees blijven beperkt. Nieuwe schotelkijkers hoeven 'enkel' een decoder van ongeveer negenhonderd gulden aan te schaffen. UPC is niet bang voor deze con current uit onverwachte hoek. „We bieden allebei een verschil lend pakket," zegt een woord voerder. „Het abonnement bij de corporatie is goedkoper, maar het is niet vergelijkbaar met het onze. Een aantal zen ders is via zo'n centrale schotel niet te ontvangen en je kunt bij voorbeeld ook geen films bestel len, zoals bij ons. Daarnaast kun je over onze kabel ook internet ten. Met een schotelabonne ment kan dat niet." Vooruitlopend op een advies van de Onderwijsraad, heeft Fo rum zijn eigen visie op de zoge naamde gewichtenregeling op papier gezet. Volgens dit beleid ontvangen scholen die veel leer lingen met achterstanden lesge ven meer geld. De hoogte van het bedrag, dat vooral voor het aantrekken van docenten wordt ingezet, is afhankelijk van de ernst van de achterstanden. Forum wil dit systeem drastisch aanpassen. Zo moeten de be dragen omhoog, dient het geld per leerling en niet per groep te worden uitgekeerd, en kan de regeling ook op middelbare scholen gaan gelden. Scholen zijn verplicht om duidelijk te maken wat ze met het geld gaan doen. Verder moeten de resulta ten van het beleid veel duidelij ker in kaart worden gebracht. Zo kunnen succesvolle methodes boven komen drijven. den haag/anp - Meer leraren en kleinere klassen zijn niet het wondermiddel om leerlingen met een onderwijsachterstand te helpen. Het geld zou beter kunnen worden ingezet voor bijvoorbeeld extra lesuren en schoolgebonden huiswerkbege leiding. Dat stelt Forum, insti tuut voor multiculturele ontwik keling, in een vandaag versche nen notitie. Niet alleen staat het nut van kleinere klassen ter discussie, ook is het vreemd om meer lera ren te eisen nu het docentente- kort nijpend is, zo stellen onder- wijsspecialist Z. Arslan (Forum) en P. Jungbluth van het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS). Variatie in werktijden en begeleiding buiten lesuren, zou voor de be trokken leerkrachten ook sala risverbetering moeten opleve- 'Consumenten niet gediend met afschermen markt' brussel/gpd - De aanval op de hoge prijzen voor nieuwe auto's is definitief geopend. Consu mentenorganisaties en het Eu ropees parlement ijverden giste ren voor meer concurrentie op de Europese automarkt, ten voordele van de koper. De auto- industrie voorspelt minder nieuwe modellen en slechtere service als de concurrentie scherper wordt. President-directeur Folz van het Franse Peugeot/Citroën wees erop dat de afgelopen vijf jaar de gemiddelde autoprijs met acht procent is gedaald. „Terwijl de kwaliteit en de veiligheid van de voertuigen in dezelfde perio de is toegenomen." Folz wijt de grote prijsverschillen in de lan den van de Europese Unie voor hetzelfde model (soms oplo pend tot veertig procent), aan de belastingregimes in de lidsta ten. „Bij één EU-autobelasting garanderen wij één prijs", aldus Folz. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - publiceerde vorig jaar een ver nietigend rapport over de huidi ge 'speciale behandeling' voor de autoindustrie. Deze sector hoeft tot najaar 2002 niet aan de gewone concurrentieregels te voldoen. Zo mogen de fabrikan ten hun dealers een vaste prijs opleggen en is het deze dealers niet toegestaan buiten de hun toegewezen regio te adverteren. Verder worden onafhankelijke, goedkopere garages gedwars boomd bij het onderhoud van de wagens. De Commissie beslist eind dit jaar of de speciale regeling voor de autoproducenten wordt ver lengd, aangepast of afgeschaft. Verantwoordelijk Commissaris Monti (concurrentie) heeft eer der laten doorschemeren dat hij in ieder geval veranderingen wil. Het parlement vraagt dat ook, maar sommige parlementariërs zijn bereid de industrie nog ze ven jaar uitstel te geven. Met de ze overgangstermijn kunnen ge dane investeringen in dealemet- werken worden terugverdiend. De consumentenorganisaties willen de autoindustrie zo snel mogelijk onder de tucht van de markt brengen. Er is volgens hen geen enkele reden deze sec tor anders te behandelen dan bijvoorbeeld de fabrikanten van computers of mobiele telefoons. Daar heeft scherpere concur rentie tot lagere prijzen en bete re service geleid. „Noch de vei ligheid, noch de kwaliteit van auto's is gediend bij het afscher men van de markt", aldus de Europese consumentenclub Beuc. ondernemingen, hadden wij in middels toch een reeks aan klachten moeten binnenkrij gen", zegt een woordvoerder. „Overigens hebben we onlangs met MKB richtlijnen afgespro ken, waardoor het midden- en kleinbedrijf al meer mogelijkhe den heeft tot samenwerken. Ook wordt nog dit jaar voor een spe ciaal MKB-loket ingericht en een coördinator aangesteld. Zo hebben de ondernemers een di rect aanspreekpunt bij ons. Ster ker nog: wij hebben de onder nemersorganisatie gevraagd on regelmatigheden in de markt met ons te bespreken", aldus de woordvoerder. zoelen - Het grootste pompenenveld van Nederland ligt in het Gelderse Zoelen. Op de twaalf hectare grote akker is de oogst in volle gang. Hier worden op biologische wijze Uchiki Kuri pompoenen geteeld die voor consumptie zijn bedoeld. De pompoenen gaan onder andere naar supermarkten. Foto: ANP/William Hoogteylingt

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11