'Terroristen bijna niet te stoppen' AANVAL OP VS 'Beetje training genoeg om wolkenkrabber te raken' 'Zwarte' dozen moeten vertellen over precieze toedracht crashes Amerikanen op Schiphol verbijsterd Duizenden passagiers gestrand op Schiphol De Vries: 'Internationale ramp voor luchtvaart' Mes toegest op sommig vluchten V! Easyjet schi l diverse vluc 648 woensdag 12 SEPTEM8E) Craig McFarland kan zijn emoties op het vliegveld van Boston niet meer de baas. Hij is waarschijnlijk de fortuinlijkste man van de Verenigde Staten. Op het laatste moment ruilde hij zijn ticket voor de gekaapte en verongelukte American Airlines vlucht 11 van Boston naar Los Ange les in. Foto: AP/Michael Dwyer ruswijk/anp-gpd - Terwijl de reddingsdiensten en ziekenhui zen nog bezig zijn de doden van de verwoestende aanslagen in New York en Washington te ber gen en de gewonden te verzor gen buigen deskundigen zich al over de vraag of het mogelijk was geweest de drie vliegtuigen die zich gisterochtend op het Pentagon en de twee torens van het World Trade Center stortten, tegen te houden. Veiligheidsexperts betwijfelen of dat mogelijk was. Vooral omdat de aanvallers klaarblijkelijk alles op alles hadden gezet, zo zeiden enkele deskundigen tegen de Britse omroep BBC. Charles Ya tes, medewerker van het tijd schrift Jane's Defence Weekly, zei dat normale veiligheidsmaatre gelen bij lange na niet afdoende zouden zijn geweest. „Dit is mo gelijk de meest roekeloze terro ristische aanval die ooit heeft plaatsgehad. Daar was een lo gistieke operatie van de betrok ken terroristische groep voor nodig die zijn weerga niet kent." Hij wees erop dat de luchtver keersleiders onmiddellijk in de gaten moeten hebben gehad dat de toestellen, die mogelijk alle maal waren gekaapt, van hun routes afweken. „Ze houden de vliegroutes permanent in de ga ten op de schermen voor zich." Maar als de piloot vastbesloten is, kan er weinig aan worden ge daan. „Het eerste wat ze moeten doen is de andere vliegtuigen uit de weg krijgen en alle toestellen waarschuwen voor de aanwe zigheid van de andere vliegtui gen. Ze zullen wanhopig bezig zijn geweest contact met die toestellen te krijgen. Maar als dat niet werkt resteert alleen maar de mogelijkheid militaire vliegtuigen de lucht in te krijgen. Dat kan binnen enkele minu ten", aldus Yates. „De luchtverkeersleiding in New York moet hebben gezien dat de gekaapte vliegtuigen op het World Trade Center afkoersten. Dat kan niet anders. Op het mo ment dat de verkeersleiding ziet dat passagierstoestellen richting Manhattan vliegen is er nog pre cies twee en halve minuut tijd om de piloot te corrigeren. Maar als die niet reageert op de aan wijzing 'Je wijkt af, je vliegt recht op het WTC af, ga onmiddellijk de andere kant op', kan de ver keersleiding niets meer doen. Dan helpt niets meer", aldus H. de Vries, voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers. De Vries reageert geschokt op het vliegdrama in de Verenigde Staten waarbij gisteren twee toe stellen dwars door het WTC-ge- bouw vlogen in hartje New York. „Dit is vreselijk, een inter nationale ramp voor de slacht offers en de luchtvaart". De Vries is ervan overtuigd dat de verkeersleiding de vliegroute van de kapers op de radar zag. „Zelfs als de kapers hun zend apparatuur in de vliegtuigen hebben uitgezet, was alles waar neembaar." In geval van oorlog worden toestellen die van hun normale route afwijken direct uit de lucht gehaald door zoge noemde onderscheppings vliegtuigen van de luchtmacht. „Maar dit waren gewone pas sagiersvliegtuigen, geen vijan dige objecten. Dan zet je niet zo maar militair materieel in om het zaakje uit de lucht te halen". Volgens Butterworth-Hayes van Jane's wees er bovendien op dat „terroristen altijd een stap voor lopen op de instellin gen die moeten worden be-, schermd. Als het mensen be treft die vastbesloten zijn een terroristische actie uit te voeren is het bijna onmogelijk hen te gen te houden". Een andere deskundige bena drukte dat dit soort complexe, zelfmoordachtige en genadelo ze aanvallen niet eerder door terroristische groeperingen zijn vertoond. Hij wees op de schaal van de aanvallen en de gespecialiseerde kennis en or ganisatie die ervoor nodig moeten zijn geweest. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - Het vliegtuig dat neerstortte op het Pentagon in Washington was een Boeing 767 van American Airlines, die enkele minuten tevoren was opgestegen vanaf het naburige vliegveld Dulles richting Los Angeles. De vliegtuigen die tegen het World Trade Cen ter vlogen waren een toestel van American dat van Boston onderweg was naar Los Angeles en een toestel van United Airlines op weg van Ne wark - aan de overkant van New York, aan de andere kant van de Hudsonrivier - naar San Francisco. Een ander United vliegtuig stortte neer in de buurt van Pittsburgh in de staat Pennsylvania. De omstandigheden waaronder dat laatste vliegtuig neerstortte zijn nog niet duidelijk. Naar verluidt waren kapers met dat vliegtuig op weg naar het presidentiële buitenverblijf in Camp David in de staat Maryland. De zwarte dozen van de vliegtuigen zullen op heldering moeten geven over de vraag wat er aan boord gebeurd is. De vraag is of de piloten zelf hun vliegtuig naar hun ondergang hebben moeten vliegen of dat de kapers dat zelf hebben gedaan. De enige concrete informatie is dat een stewardess en een passagier een SOS hebben kunnen afgeven dat hun vliegtuig gekaapt was. Een passagier wist volgens een regeringsfunc tionaris vanaf het toilet een waarschuwing per telefoon te geven. Een stewardess wist te mel den dat een aantal van haar collega's waren neergestoken. Deskundigen denken niet dat de piloten achter het stuur zaten: zij zouden met het naderende onheil ontwijkende actie hebben ondernomen, wat ook de gevolgen zouden zijn. Gestrande passagiers wachten bij telefooncellen in het asielzoekerscentrum in het Amsterdamse westelijk havengebied. Fo to: United Photos de Boer/Poppe de Boer door Jacob van der Meulen en Carlo Nijveen schiphol - Ongeloof en verbijstering over de aanslagen overheersen bij de passagiers die gisteren zijn gestrand op Schiphol. Kevin Bennett uit het Califomische San Jose zegt 'enorm geschokt' te zijn. Hij maakt zich grote zorgen over zijn familie en vrienden in New York. Bennet zou na een za kenreis in Duitsland op Schiphol in het vliegtuig naar Amerika stappen, maar de vlucht werd geschrapt. Hij heeft nog geen contact gehad met zijn familie. „Ik had absoluut geen rekening ge houden met dit soort toestanden. Ik denk dat we de afgelopen jaren veel geluk hebben gehad met terroristi sche aanslagen die op tijd zijn verij deld." Mike Gordon, die vanmorgen vroeg vanuit Ghana op Schiphol aankwam, hoorde het nieuws kort voor zijn ver trek. Uren later verkeert hij nog in een shocktoestand. Tijdens de vlucht was hij verstoken van verdere infor matie. „Voortdurend speelde door mijn hoofd: wat gaat er nu met de wereld gebeuren." Petrinka Kortmann (34), werkzaam in Hoofddorp, was al onderweg naar Boston toen de piloot omriep dat er 'vanwege technische problemen' zou worden teruggekeerd. Aan boord werd volgens haar druk gespeculeerd over de oorzaak, maar er was geen sprake van paniek.„Sommige men sen barstten in tranen uit." De piloot kwam volgens haar met een 'lijkbleek gezicht' naar buiten. Volgens KLM- woordvoerder H. Baas heeft de vlie ger met de mededeling over techni sche problemen mogelijk geprobeerd paniek aan boord te voorkomen. Rond acht uur 's avonds struint een dertigtal studenten van de TU-Delft enigszins verdwaasd rond door aan komsthal 3. Het gezelschap - dat voor een studiereis een maand in de VS zou verblijven - was onderweg naar de Amerikaanse luchthaven Ne wark, vlakbij New York. Boven de At lantische Oceaan kregen zij de bood schap dat het toestel naai- Amster dam moest terugkeren. „Wat er pre cies aan de hand was, wisten wij toen nog niet", zegt student Wouter Jon ker (22). „De piloot zei alleen dat drie andere vliegtuigen waren gekaapt en wij vanwege de veiligheid zouden omdraaien." door Herman Joustra chicago/leiderdorp - „Je hoeft geen volleerd piloot te zijn om met een Boeing een wolken krabber te raken. Sterker nog, iedereen kan dat met een beetje training". Dat is de stellige over tuiging van Barry van Wïc- kevoort, een Nederlandse piloot afkomstig uit Leiderdorp, die al sinds 1986 voor American Airli nes vliegt en in Chicago woont. „Opstijgen en landen is moeilijk voor een leek, in de lucht hou den niet. Het enige wat iemand dan nog hoeft te doen is mik ken." Dat een van de terroristen zelf achter de stuurknuppel heeft gezeten, acht hij dan ook heel goed mogelijk. „Tijdens de Tweede Wereldoorlog is dat wel bewezen. Aan het eind van de oorlog waren er Japanse kami kazepiloten met maar drie of vier vlieguren." De enige drem pel voor een vliegopleiding dan wel behoorlijke cursus is het prijskaartje dat er aan hangt. „Maar iedereen die redelijk wat geld heeft kan een tijdje een op leiding volgen. Dus ook een ter rorist." Toch sluit hij ook de mogelijk heid niet uit dat de piloten van American Airlines zelf tot het laatste moment achter de stuur knuppel hebben gezeten. „Want wat doe je als er iemand met een pistool op je hoofd staat. Bovendien, als je de vlucht maakt van Boston naar LA vlieg je vlak langs het World Trade Center, een halve mijl er vanaf, in de richting van het vliegveld La Guardia. Het kan heel goed dat de piloten de hele tijd ge dacht hebben dat ze daarnaar- toe vlogen. En als je dat denkt, doe je geen domme dingen. Dan denk je om de veiligheid van alle mensen in het vliegtuig. Maar goed, het blijft allemaal speculeren. Voor het zelfde geld zijn de piloten twintig minuten voor de aanslag al neergescho ten. Ik heb nu al weet hoe vaak op televisie gezien hoe het twee de vliegtuig zich in het center boort. Uit drie verschillende hoeken. En elke keer als ik het zie draait mijn maag om." „Dat is ook het nare gevoel wat ik na deze aanslagen heb over gehouden: Het had mij ook kunnen gebeuren." Van Wic- kevoort, die zelf ook vliegt met de Boeing 757 maakte een maand of wat geleden dezelfde vlucht. En ook de vlucht van Dulles maakte hij meer dan eens. „Wie de slachtoffers zijn, weet ik nog niet, maar ik heb een sterk vermoeden dat ik er heel wat zal kennen. Er werken 11.000 piloten bij American Air lines, maar slechts ongeveer 2000 daarvan vliegen met de Boeing 757 en 767. Dat maakt het nog eens extra zwaar voor mij. Oorspronkelijk zou ik van daag weer een vlucht hebben, maar die zijn allemaal tot nader order uitgesteld. Voor onze vei ligheid, maar ook omdat veel pi loten nu wel wat belangrijkere aan hun hoofd hebben: zorgen voor de nabestaanden van het verongelukte personeel." American Airlines-pi- loot Van Wic- kevoort: ledereen kan een vliegtuig be sturen. Archieffoto: Reuters door Richard Mooyman en Carlo Nijveen schiphol - Op Schiphol zijn giste ren na de terreuraanslagen in de Verenigde Staten ongeveer ze venduizend passagiers gestrand. Uiteindelijk brachten 514 reizigers de nacht door in een noodopvang in het Westelijk havengebied bij Amsterdam. De serie aanslagen kan ingrijpende gevolgen hebben voor de KLM. Een crisisteam van de gemeente Haarlemmermeer regelde gis teravond opvang voor de onge veer 4.500 passagiers zonder thuis- of opvangadres in Neder land. Daarbij werden duizend hotelbedden geregeld. Al snel bleek dat noodopvang in asiel zoekerscentra in Lisserbroek en Ermelo niet nodig was. Dat gold ook voor sporthallen in Hoofd dorp en Badhoevedorp. Schip hol is gebeld door particulieren die onderdak aanboden, maar daarvan is geen gebruik ge maakt. Een twintigtal medewerkers van het Nederlandse Rode Kruis ar riveerden vanochtend op de luchthaven om de gestrande passagiers bij te staan. Schiphol- woordvoerder Wever verklaarde vanmorgen geen nieuwe stroom reizigers te verwachten. Tot nader order zijn ook alle vluchten van vandaag op de VS geannuleerd. Gisteren werden dertig vluchten geannuleerd, waarvan twintig van de KLM en partner Northwest Airlines. Ook vandaag zijn vluchten naar het Midden-Oosten geschrapt, om dat diverse landen daar hun luchtruim uit veiligheidsoverwe gingen sloten. Enkele toestellen maakten onderweg rechtsom keert. Van de KLM-toestellen moesten er drie wegens een tekort aan brandstof landen in Canada Vijf vliegtuigen die klaar stonden voor vertrek, werden aan de grond gehouden. Ook toestellen van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen Continental en United Airlines werden terugge roepen. De serie aanslagen kan ingrij pende gevolgen hebben voor de KLM. De vliegmaatschappij is voor een groot deel afhankelijk van reizigers van en naar de VS. Als de Amerikanen de komende tijd minder gaan vliegen, merkt de KLM dat direct. new york/ap - De mee rikanen zijn bekend me te veiligheidsprocedure! doeld zijn om hen te men als ze met een vlie zen. Maar slechts weij ten dat passagiers so stemming hebben eeni te nemen in de cabine website van de luchtva FAA staat die regel ei woon vermeld. In mins van de vier kapingen ren zulke verwoestend gen hadden, lijken dei hebben geprofiteerd vai gelijkheid steekwapens 1 boord te nemen. Barbara Olson, de ec van de Amerikaanse K Generaal Theodore 0 meer dan eens te gast mentator bij CNN, zal American Airlines-toest het Pentagon crashte. li pletter vloog, vertelde man via haar mobiele dat er kapers aan booi met instrumenten die sen leken. De federale regels ovei aan boord luiden dat messen met een lem maximaal circa zes a toelaat. „Maar de st plaatselijke wetten kut dragen van kleinere m een passagierstoestel s den leggen", aldus de regelgeving. „Wij rader j om aan contact op ti met de luchtvaartmaai om vast te stellen of er stricties van toepassing American Airlines, eeo1 twee maatschappijen 1 gisteren twee vliegtuij den gekaapt, wilde mei 1 op het lopende onden zeggen wat zijn messen Volgens de website vat can Airlines moeten p die 'vuurwapens, mum knuppels, traangas of spray* willen meeneme contact opnemen mei van de vliegmaatschap messen wordt niet g wordt wel vermeld i sommige gevaarlijke pen extra beperkingen gelden. Een woordvoerster van nada verklaarde dat de se luchtvaartmaatschaj steekwapens in de hai toelaat. British Ainvj hetzelfde beleid. moeten bij het betredei vliegtuig hun mes afg< bemanning houdt de n bewaring tot het eini vlucht. Vuurwapens mogen re den meegenomen in d Maar bijvoorbeeld lu maatschappij Delta s klanten wel toe één \i of aanverwant artikel n men in het bagagerui: 'e lijst van toegestane n staan onder meer gew tolen en enkele kilo's Wie meer dan één van op de lijst wil meenen een toeslag betalen. al door Richard Mooyman Schiphol - De Britse p easyjet heeft vanocht K groot aantal vluchten j. naar Schiphol geschra giers kregen vanoch: g| brief waarin staat dat tuigen tijdelijk aan i a moeten blijven. Dit D( maatschappij vanwt |gl scherpte Britse veilighi n regelen. D Easyjet zegt tijd nodigt rQ om de maatregelen int zoals extra controle va gage. Tot die tijd kan den gevlogen. Reiziger binnen drie maanden f »1 re vlucht maken of hu 11 rug krijgen. Vluchten v II hol naar Londen, Liver fast, Geneve en Nice Cl ochtend geannuleerd. Honderden easyjet ;p kregen vanmorgen op di haven een flyer uitgen or in de maatregel bekfieli gemaakt. Zij kregen dt m; heid een nieuwe vlud elz ken of hun geld terug 1 te De Haarlemse zakeni m$ de Bruin van Fluor Da rolp wekelijks met easyjet in vliegt - verklaarde niet 1 ir te hebben dat de It lort maatschappij onvoldo ort veiligheidseisen voldot egt De KLM heeft alle vlui de de VS en Canada zekf n. middag twee uur Ne cs tijd geannuleerd. Vf als lijnvluchten naar beste jen in het Midden-Oosten elin omdat ook daar in ver e landen het luchtruim lm heidsoverwegingen is anc De vluchten binnen aar gaan volgens de KD'nge door. 1 gr De nieuwste informal ran nuleringen en vertragt d g vinden op de websites 1 vliegmaatschappijen Bu (www.easyjet.com en' .com). imm Twee toestellen van United Airlines zijn gisteren neergestort. De zwarte dozen moeten opheldering geven over de toedracht. Archieffoto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10