Justitie rolt drugslijn via Schiphol op Cistron Telecom rest faillissement Informatie over wereldberoemde gaten in 3-oktoberoptocht Stier Herman toch naar Leiden Rotondes in provincie onveilig voor fietsers Leidsch Dagblad irTT iiiir 8 Zeventig bolletjesslikkers opgepakt Kabels NOS Actueel vlak voor bezoek Maxima doorgesneden Verwoestende vuurzee Bestuurder brommobiel verongelukt Leidsch Dagblad terdam nt Maxima wstige kant ;J lental door f ;ieus geweld 7 eria loopt op en stijgen J I harder gedacht REGIO jit schoon r de sloot - olderLoop hool in iwbouwwijk renburg atum aan leentebestuur bswoude iKousbroek e lezen in ling is iets als zen met choenen aan NR. 42718 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch dinsdag 11 SEPTEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN 071-5128030 feel aangifte li Boonstra g - Oud-Philips-top- Boonstra wordt moge- |lgd wegens het niet van zijn transactie in bidelen en obligaties, (akhond STE (Stichting Effectenverkeer) heeft bek bij Justitie officieel gedaan. Aangifte houdt JSTE de zaak hoog op- lij had de kwestie ook 'boete of waarschuwing pdoen. Om tot vervol- t te gaan moet justitie vie waarvan en wan- |e top van het bedrijf iogte was van deze «na negeert raak rechter et Australische mari- daroona zet zijn koers oea Nieuw-Guinea danks een rechterlijke dat de honderden ïgen aan boord naar moeten worden over- Dat heeft minister ddock van immigratie nd meegedeeld. De re- Canberra heeft beroep uitspraak van de fede- er aangetekend. De ïeft Canberra tot 14 :r de tijd gegeven de vluchtelingen, vooral j. naar het Australische te brengen. De Ma ilde hen ruim een ïden van het Noorse üp Tampa. enen aan K op Aio MA - De politie heeft opknapbeurt van de zijde van de ringweg nsterdam voor miljoe- ">ns aan bekeuringen even. Het gaat om or agenten uitschre- en naar schatting ensen die zijn 'betrapt' flitspaal. De meeste jen waren voor snel- treders die een ac- ifariërend van zestig •rden guldens thuis door Ferdi Schrooten den haag - Met een mega-opera- tie zijn de voorbije week op Schiphol tientallen Afrikaanse drugskoeriers, vooral Nigerianen, opgepakt. De arrestatie van de bolletjesslikkers, elk met gemid deld zo'n half miljoen gulden aan cocaine in maag of darmen, moet leiden tot de ontmanteling van een internationale drugsbende die opereert tussen de Neder landse Antillen en Schiphol. De bende ronselt op niet eerder vertoonde schaal Afrikanen die elders in Europa wonen. De Afrikanen worden eerst naar de Antillen verscheept om vervol gens met een buik vol bolletjes onversneden cocaïne terug te vliegen naar Amsterdam. Marechaussee en politie arres teerden volgens het openbaar ministerie de afgelopen week bijna alle circa zeventig Afri kaanse slikkers die op Schiphol werden verwacht. Officier van justitie Ed Hartjes: „Eerst kregen we meer vermoedelijke slikkers binnen dan we konden contro leren en vasthouden. Nu pakken we bijna honderd procent van deze Afrikanen." Door de ope ratie, in het diepste geheim voorbereid, was de controle op andere koeriers dan Afrikanen tijdelijk op een lager pitje gezet. Inmiddels richt de marechaus see zich weer op alle potentiële koeriers. De drugsorganisatie, mogelijk een tandem van Zuid-Ameri kaanse en Afrikaanse crimine len, reageerde zoals verwacht binnen een paar dagen na start van de operatie. Op een aantal vluchten van de Antillen naar Amsterdam werden opeens op grote schaal stoelen geannu leerd, op één vlucht zelfs twin- amsterdam/anp - Vlak voor de rechtstreekse uitzending van het bezoek van Maxima Zorreguieta en kroonprins Willem-Alexan- der aan Amsterdam zijn de kabels van NOS Actueel doorgesne den. De uitzending kon echter gewoon doorgaan. Technici slaagden erin om samen met mensen van het Nederlands Om roepbedrijf een provisorische verbinding tot stand te brengen. De NOS heeft geen idee of de kabels zijn doorgesneden door activisten. De woordvoerder wil daar ook niet over speculeren. „Het kunnen ook kwajongens geweest zijn. Er stond niemand bij. Ze waren op een gegeven moment doorgesneden." Er is kort informeel contact met de politie geweest, maar de NOS heeft geen aangifte gedaan en is dat ook niet van plan. „Het is wel heel vervelend voor de redactie, maar de uitzending is op de reguliere tijd van start gegaan. Voor ons telt dat de kij ker er geen last van heeft gehad. Wij gaan verder met de voor bereidingen voor de volgende uitzending." door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - Voor het Alphense bedrijf Cistron Tele com is geen redding meer mo gelijk. De aanbieder van tele foon- en ADSLdiensten (voor snel internetten) geeft de zoek tocht naar investeerders op. Ook voor bewindvoerder Slot is de hoop op een 'doorstart' voor 21 september vervlogen. Het optimisme van de afgelopen weken is weg nu het onvermij delijk is dat KPN op 21 septem ber haar dienstverlening aan Cistron stopt. Daarmee raken honderden klanten in Alphen aan den Rijn, Delft en Rotter dam gedupeerd. De negen personeelsleden van Cistron Telecom zitten dan zon der werk. Ook voor enige werk nemers van zusterbedrijf Cis tron Internet is ontslag onver mijdelijk omdat de twee BVs over en weer werk voor elkaar verrichten. Donderdag presen teert de opnieuw aangetreden oud-directeur D. ter Haar een door Robbert Minkhorst leiden - De 3 October-Vereeni- ging zoekt een oplossing voor één van de grootste ergernissen tijdens de viering van Leidens Ontzet: de bekende 'gaten' in de optocht. De vereniging wil pu bliek langs de route beter infor meren over het hoe en waarom van de vertragingen, meldt ze op haar website. De ergernis bij de toeschouwers over het op onthoud is al bijna even tradi tioneel als de optocht door Lei den zelf. Of de service al tijdens deze edi tie van Leidens Ontzet wordt ge boden, is niet bekend. Het in zetten van omroepers in de op tocht ligt voor de hand. Vandaag licht het bestuur van de vereni ging het programma van de fes tiviteiten toe. Op de site (ww- w.3october.nl) staat: „De op tochtcommissie bezint zich op de ontwikkeling van een nieuwe methode om het publiek langs de route zo snel mogelijk te in formeren over vertragingen en gaten, en over de redenen daar voor." De vereniging lijkt een voor beeld te willen nemen aan de NS. De spoorwegen beloofden een aantal jaren terug ook meer informatie bij vertragingen. Om dat reizigers dat op prijs stelden en omdat ze dan meer begrip voor de vertraging zouden kun nen opbrengen. „De ervaring leert, dat het publiek vertraging begrijpt en meer aanvaardt als bekend is waarom stagnatie op treedt." „Trouwe optochtbezoekers we ten", aldus de commissie, „dat de stoet door duizend-en-een factoren kan worden verstoord, waardoor opstoppingen, vertra gingen of de wereldberoemde gaten kunnen ontstaan. Dat ver schijnsel hoort zo onlosmakelijk bij de Leidse optocht, dat de ga ten altijd besproken worden, ook als ze er een jaar niet zijn geweest." Pagina Leiden: Kaasschaaf voor oktoberfeesten tig. Ook kwamen plots enkel nog 'schone' Afrikanen uit de Antillen op Schiphol aan. „Bij deze mensen was het normaal gesproken geheid prijs ge weest", aldus Hartjes. Voor de operatie zijn de contro les door de marechaussee en de douane flink geïntensiveerd: rei zigers op elke 'risicovlucht' uit Zuid-Amerika en de Antillen zijn aan de hand van zo'n twintig criteria gescreend. Met de ope ratie waren de afgelopen week veertig mensen bezig. Ten behoeve van de operatie is een complex met 48 cellen inge richt naast het gevangeniszie kenhuis in Scheveningen, waar normaal twaalf cellen voor bol letjesslikkers beschikbaar zijn. De koeriers moeten gedurende drie of vier dagen tientallen co kebolletjes uitpoepen. Vanwege gezondheidsrisico's - een ge knapt bolletje leidt doorgaans tot de dood - is strikt toezicht van bewakers en verpleegkundi gen vereist. De eerste koeriers zijn inmid dels schoon verklaard. In Hui zen van Bewaring, verspreid over het land, wachten ze op hun berechting. Afhankelijk van het aantal uitgepoepte bolletjes krijgen ze tot zes maanden cel straf. De eerste zitting tegen de ze slikkers vindt aanstaande vrij dag voor de Haarlemse politie rechter plaats. Aan de hand van de verhoren probeert Justitie de criminele organisatie achter de Afrikaanse koeriers op te spo ren. „Geen eenvoudige opgave," aldus Hartjes. „Maar deze ope ratie heeft de bende tot dusverre in ieder geval miljoenen schade berokkend." Pagina Binnenland: Poepen, poepen en nog eens poepen Marseille - Honderden brandweerlieden hebben gisteren en vannacht met hulp van blusvliegtuigen, helikopters en bulldozers, de reeks bosbranden bedwongen in het zuid oosten van Frankrijk. Enkele bossen brandden rond het middaguur nog steeds, maar er is geen onmiddellijk ge vaar meer voor omwonenden. In de buurt van Martigues zijn de stoffelijke resten gevonden van een ouder echt paar dat in de brand is omgekomen. Volgens de autoritei ten zijn de branden vermoedelijk aangestoken. Bij Castel- let ging meer dan 8oo hectare bos verloren. Het vuur werd door hevige winden, met snelheden tot 100 km/u, aangewakkerd. In bijna vier uur tijd rukte de brand 6,5 ki lometer op. Honderd huizen en drie campings werden uit voorzorg ontruimd, maar bleven uiteindelijk gespaard voor de vlammen. Foto: Reuters/Jean-Paul Pelissier (advertentie) Honderden klanten gedupeerd Luxe steken wij niet onder stoelen of banken De Opel Vectra Onyx Standaard met lederen bekleding, nu voor €22.145,— (ƒ48.801,16) w.opel.nl OPEL O Gent bnndnofwbt 01 C0,-tuDtcoi, volgens Rididijn 1999/100/EG. Braimotorai luns/kr «n 9,5 w 13,9 Inov'IOObn: m 10.5 lot 72 CO. pikm: tan 252101173. Diodnnottn biótior vu 15,6 m 17,5. Lntnf 109 kat vu Ma* 5,7. CO. grfW nn 173154. Ook gekloonde Pharming-koeien ontkomen aan slagersmes door Herman Joustra leiden - Wat er ook gebeurt met het noodlijdende bedrijf Pharming, stier Herman zal onbekommerd van zijn oude dag kunnen genieten. Ook de twee gekloonde koeien Holly en Belle hoeven niet te vrezen voor het slagersmes. Zij zullen allemaal van Pharmings proefboerderij in het Zuid-Hol landse Polsbroek verhuizen naar het nog te bou wen nieuwe onderkomen bij Nationaal Natuur historisch Museum Naturalis. Dat is de overtui ging van directeur W. van der Weiden van het museum aan de Darwinweg. „De bewindvoerder van Pharming heeft ons dat min of meer toege zegd." Door de onzekere situatie bij het Leidse bedrijf had het er voor de buitenwacht alle schijn van dat de lang verbeide komst van de genetisch gemani puleerde stier en de gekloonde koeien niet zou doorgaan. Pharming en Naturalis waren dat in een eerder stadium overeengekomen, waarbij het bedrijf en eigenaar van de dieren het onderhoud voor zijn rekening zou nemen en het museum de bpuw van de stal zou bekostigen. Naturalis heeft de stier en de koeien een rol toebedacht in de ten toonstelling over biotechnologie, die februari 2002 begint. Door de financiële perikelen van Pharming be sloot Naturalis de bouw ervan, die deze week had moeten beginnen, voorlopig uit te stellen. Van der Weiden: „We wachten even af wat de bewind voerder doet, we hebben onszelf uitstel gegeven tot 20 september. Als Pharming blijft bestaan is er natuurlijk helemaal geen vuiltje aan de lucht. En ik heb ook goede hoop dat het allemaal nog goed komt." Mocht het bedrijf toch onverhoopt op de fles gaan, dan zet Naturalis de bouw van de stal toch door. „Het is dan alleen zaak een oplossing voor de exploitatie te zoeken, te kijken wie de kosten van de verzorging dan op zich wil nemen", aldus van der Weiden. De bewindvoerder van Pharming, E. Muller, was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. reorganisatieplan, waarin de personele gevolgen duidelijk zijn. Ter Haar verwacht dat nog deze week de, door de rechtbank ver leende, uitstel van betaling wordt omgezet in een faillisse ment van Cistron Telecom. Door die BV op te offeren voor komt hij dat Cistron Internet in de val wordt meegesleurd. De gedupeerde Cistronklanten moeten voorlopig weer gaan te lefoneren en internetten via KPN. Dat zal de ADSL-gebrui- kers die gewend zijn snel te kunnen internetten tegenvallen, verwacht Ter Haar. In een po ging de klanten aan zich te bin den, biedt hij hun aan om drie maanden geen abonnements kosten te betalen aan Cistron, maar alleen de telefoontikken aan KPN. Het bedrijf hoopt daarna een nieuwe, sterk ver kleinde, telecomafdeling te kun nen opzetten. Pagina Rijn en Veenstreek: 'Vorige directeur te optimistisch' leimuiden - Een 79-jarige bestuurder van een brom mobiel uit Ter Aar is giste ren op de provinciale weg N207 in Leimuiden dodelijk verongelukt. De man wilde vanaf de Vriezenweg de drukke provinciale weg oversteken. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de bestelwagen van een 51- jarige man uit Nieuw-Ven- nep. Een aanrijding in de flank van de brommobiel, een voertuig dat maximaal 45 kilometer per uur mag rijden, was het gevolg. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwondin gen. De man uit Nieuw- Vennep kwam met de schrik vrij. door Bart Garvelink leiden - Het beleid van de pro vincie Zuid-Holland is de be langrijkste oorzaak voor levens gevaarlijke situaties voor fietsers op rotondes. De Eerste Neder landse Fietsersbond presenteert morgen een zwartboek over ne gentig rotondes in Zuid-Holland waar de voorrang voor fietsers slecht is geregeld. Het zwart boek wordt morgen op het Pro vinciehuis in Den Haag aange- bodenaan het provinciebestuur. Bij veel rotondes binnen de be bouwde hebben fietsers voor rang. De rotondes waaraan de provincie meebetaalt, wijken echter af van deze algemene re gel. Volgens Van Blankenstein stelt de provincie dat zelfs als voorwaarde voor de bijdrage. Leden van de Fietsersbond heb ben in totaal 87 verkeersplein- tjes gecontroleerd. Op veertig daarvan hebben fietsers voor rang. op de rest niet. Het zwart boek bevat veel kruispunten in de Duin- en Bollenstreek.Als je van Den Haag naar Noordwijk fietst, krijg je op rotondes overal voorrang. Behalve in Katwijk, daar gaat de automobilist voor", zegt E. van Blankenstein van de Fietsersbond. Uit Leiden komen geen klachten, want die stad is een voorbeeld van hoe de regels wel duidelijk kunnen zijn. De Fietsersbond vraagt aan de provincie om de regels conse quent toe te passen. Dat bete kent dat overal binnen de be bouwde kom tweewielers wel recht hebben op voorrang en buiten de steden niet. Dat daar voor tientallen kruispunten zul len moeten worden omge bouwd, neemt Van Blanken stein op koop toe. Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken j mdv Straat £0 Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 ifl 37,30) 17 kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (fl. 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 ifl 107.95) Handtekening: 712141 fi v.m centrale natoezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bh amomalBcfie betaing 8 mji benk-grorumer 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i.T-»"iiniT.virini

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1