LEIDE 'Haagwegterrein raakt snel overvol' anki laat haarmode uit Willem van Oranje is van alle tijden 'Positie provincie wordt bedreigd' REGIO ROC Leiden stuurt ouders geen deurwaarder meer igebruikelijk tafereel op terdagmiddagse Haar- yet; irstraat. Een groep fel- da9' capsels steekt boven de Ntfende mensenzee uit. On- kapsels steken zwartge- ndividuen die door mid- /ER i halsbanden en kettin- m 8. et elkaar verbonden zijn rbijgangers op de foto Kinki, heet het Leidse cc^f rsbedrijf dat deze publici se organiseert. Een foto le etalage op de Oude landt, geeft recht op een laarbehandeling. „Een erg leuk idee, apart en vrijblij vend", zegt een overrompelde Leidse. Samen met haar vriend gaat ze op de foto. „Weer eens wat anders dan al die werfacties waarbij je gelijk je handtekening moet zetten." Juan Lorenzo Sprinkhuizen is bedrijfsleider bij Kinki. „De mo dellen op straat zijn allemaal •klanten. Het zijn modebewuste mensen die onze stijlen graag naar buiten brengen." De stij len van Kinki zijn geïnspireerd door variërende stromingen uit de jaren tachtig als punk, gla- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenbu'rg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 mour, new wave en disco. Daarnaast laten de kappers zich beïnvloeden door de huidige ruige sexy hoofdpersonen in computergames zoals Lara Croft. Door het gebruik van kleur, lijnen en verschillende lengtes, worden contrasten ge creëerd waarmee mensen hun persoonlijkheid kunnen onder strepen. Yvet is één van de meisjes die vandaag op pad zijn. Ze draagt verschillende tinten lila haren op haar hoofd. Daar waar het haar langer is heeft het ook een andere tint. Hef kapsel eindigt in een brede strakke kuif. „De kappers van Kinki hebben eigen ideeën over wat bij je past. Ze gaan net iets verder dan je zelf wilt. En dat voegt altijd iets moois toe." Amanda 'mijn haar is niét felgekleurd want ik ben ambtenaar en moet op mijn werk kunnen verschijnen' - vult haar aan. „Vandaag kun nen we iets terugdoen." Beide dames zijn in een hals band getooid en worden door een man geleid. Yvet: „Jammer dat ik een onderdanige vrouw moet spelen, want dat ben ik nou juist niet. Maar ik vind een halsband minder vrouwon vriendelijk, dan een legging." Ook Amanda had de rollen lie ver omgedraaid. „Het is veel leuker om met de halsband te spelen." Juan zegt dat het net zo uitkomt dat het allemaal vrouwen zijn die de halsband dragen en mannen die aan de ketting mo- De Kinki-klanten op hun promotietoer door Leiden. Foto: Hielco Kuipers gen trekken. „Er hebben zich meer vrouwen dan mannen aangemeld. Meisjes laten zich beter en makkelijker opmaken dan jongens. Bovendien laten we vandaag geen mensen, maar onze haarmode uit." Het kinky promotieteam heeft tevoren van Juan instructies ge kregen over wat voor mensen er op de foto moeten worden ge zet. „Opsteken, watergolf en permanent, dat doen we echt niet. Volume zit tussen de oren, niet in het haar. We willen al leen mensen op de foto waarbij we denken net over het randje te kunnen gaan. En dat zijn niet alleen jonge punkers. Laatst heb ik een dame van 60 gekapt. Grijs haar tot een halve centi meter kortgeschoren. Met van die bakkebaarden er onder. Ziet er fantastisch uit. Tegenwoordig komt 'gewoon' steeds meer in. Die plain pakken van Gucci zijn topmode binnen bepaalde sub culturen. Gewoon haar kan shockeren. Laat een grafisch vormgever knippen en je komt een heel eind." De winkelende massa op de Haarlemmerstraat verrekt regel matig haar nek om het gebeu ren te kunnen plaatsen. „Getikt zijn ze." „Mama, wat is dat?" Zij die aangesproken worden lijken zich vereerd te voelen. Gewillig gaan ze op de foto. De tour ein digt om de hoek in de eigen haarstudio. Daar wordt druk geknipt. „We hebben klanten genoeg", zegt Juan, „We willen alleen meer bekendheid aan onze stijl geven. Wel zijn er kap pers nodig. Kunstenaars." Een man zit in een stoel te wachten. Punkmuziek maakt plaats voor vette jungle. Een kapster met een te korte trui hult zich in een lang zwart glimmend schort, en pakt een schaar. Jos van Duinen door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina den haag/haarlem - Schaalver groting in stedelijke regio's als Leiden en de Bollenstreek en Haaglanden bedreigt de positie van de provincie. Daarom moe ten ook provincies samengaan om overeind te blijven. De com missaris van de Koningin van Zuid-Holland, Jan Franssen wil dat zijn provincie fuseert met Noord-Holland, en later, ook met de andere provincies in de Randstad. „Samenvoeging van provincies zou in de Randstad het eerst be proefd kunnen worden", vindt Franssen. „Daarmee ontstaat zicht op een sterke regio met sterke steden die eendrachtig kunnen samenwerken voor de belangen van de Randstad. De schaal van de huidige provincies is binnen het Europa van de re gio's en met het oog op de ont wikkeling rondom de steden niet meer toereikend", schrijft Franssen vandaag in een opinie stuk in de Volkskrant. Want: „Het aantal gemeenten is in Nederland in de vorige eeuw ongeveer gehalveerd. Tegelijker tijd is hun takenpakket enorm uitgebreid. Er is vrijwel-geen an der land in Europa waar het lo kaal bestuur een zo groot deel van het totale overheidsbudget voor zijn rekening neemt. In toenemende mate heeft dit voor gemeenten de noodzaak ver groot hun activiteiten onderling af te stemmen. Soms is - vooral in de stedelijke regio's - niet- vrij blijvende samenwerking no- dig" Provincies moeten simpelweg meegroeien, redeneert Frans sen. Heroriëntatie op de rol en de schaal van het provinciaal bestuur is nodig. „Omdat de provincies afgezet tegen de lo kale schaalvergroting in omvang gelijk - dus relatief klein - zijn gebleven, is er een merkwaardi ge competentiestrijd ontstaan om het regionaal bestuur. Veel provincies voelen zich door de ontwikkeling van regionale be sturen rond de stedelijke centra in hun positie als regiobestuur bedreigd." Franssen verwacht verzet bij een schaalvergroting van provinc - Daarom moet wettÉt genoe gen worden genomdB'met klei ne stappen'. De hereniging van Holland is het begin, later moe ten andere provincies in de Randstad zich aansluiten. Franssens collega Jos van Keme- nade is ook een voorstander van schaalvergroting, al mag die zich niet beperken tot de Rand stad. Eén grote stedelijke pro vincie kan een staat in een staat worden, vreest hij. Van Keme- nade geeft binnenkort zijn eigen visie op de toekomst van de provincies. De commissaris is voorzitter van het Interprovin ciaal Overlegorgaan (IPO) dat op 26 september zijn jaarcongres houdt. Het thema is schaalver groting. Van Kemenade zal daar tijdens zijn jaarrede op ingaan oit meer over velddadige oving Jp een gewelddadige is een 37-jarige Leidse *rond kort voor midder- jp het Bevrijdingsplein l van een mobiele tele- een pinpas. Juist op het .™it dat de vrouw geld wil- geiien, werd zij bij haar Ier gepakt. Toen zij zich ide kreeg zij een vuist iet gezicht. Haar belager •lde haar vervolgens de j en de pas en maakte de voeten. iroken a een woordenwisse- ;een uitgaansgelegenheid nermarkt heeft een e Leiderdorper in de n zaterdag op zondag ir flinke klappen gekre- erdoor liep hij een ge- 1 neus op. De dader, een e Leidenaar, is later S> politie aangehouden. |eluk scooter )mdat hij vol in de rem- oest, is een 17-jarige rijder uit Voorhout za- niddag over de kop ge- op de kruising van de tan en de Stationsweg, v iet onbekende verwon- I overgebracht naar het L De scooterrijder was jge snelheid de kruising len, juist op het mo at er een bus reed. Door remmen wist hij wel een te voorkomen, maar i buiteling. oer fé en café in de Lange aat beleefde in de nacht dag op zaterdag een erst rumoerige uren. aakten agenten een pro- jaal op tegen de uitba- dat zij hadden geconsta- at het café tegen half 'nieuwe bezoekers bin- Een uur later onstond ;uw rumoer in de zaak, ;en 28-jarige Katwijker ïoekers een paar flinke gaf. Bovendien beet hij :htoffers. Agenten hiel- dader vervolgens aan op e Mare. Bij zijn aanhou- rzette hij zich hevig. Ook sloeg en beet hij. De QQ er verklaarde gisteren ver de politie dat hij zich ïl meer wist te herinne- verklaarde zwaar onder te zijn geweest. Gemeente moet haast maken met nieuwe parkeerterreinen door Wim Wegman leiden - Stichting Stadsparkeer- plan Leiden wil dat de gemeente haast maakt met nieuwe par keerterreinen. De stichting vreest dat haar huidige terrein aan de Haagweg binnen afzienbare tijd helemaal vol staat. In de eerste acht maanden van dit jaar zag de stichting het aan tal gebruikers met 27 procent groeien. Over heel 2001 ver wacht Statsparkeerplan dat er 40 procent meer automobilisten hun wagen aan de Haagweg neerzetten dan vorig jaar. „Daarmee naderen we snel het plafond", zegt secretaris C. Ver- plancke van Stadsparkeerplan. Hij maakt zich daarover zorgen, vooral omdat hij nauwelijks sig nalen krijgt van de gemeente dat ze serieus nadenkt over nieuwe mogelijkheden. „Iedereen vindt het prachtig wat we doen. We krijgen voortdurend compli menten. Maar tot concrete ac ties leidt het niet." Verplancke zelf denkt op korte termijn aan de slag te kunnen op het voormalige terrein van Pemix bij de Groenoordhallen. „De gemeente wil daar over een paar jaar bouwen. Dat is prima, maar tot er wat gebeurt, zouden wij daar terecht kunnen. Als het moet, kan de boel daar over een week draaien. En misschien overtuigen we Leiden wel dat het een uitstekende plaats is voor een parkeergarage." Ook op andere plaatsen in Lei den kan Stadsparkeerplan uit breiding goed gebruiken. „Ik denk dat we op dit punt met het gemeentebestuur van mening verschillen. Leiden denkt dat er iets van 1000 parkeerplaatsen extra nodig zijn. Wij vinden dat er op de lange termijn minstens 8000 plaatsen moeten bijkomen. Dat betekent nogal wat." Stadsparkeerplan, dat gisteren zijn zesjarig bestaan vierde, heeft in 2000 ruim 150.000 au to's gestald. Voor 2001 verwacht de stichting dat er 200.000 wa gens naar de Haagweg komen. „Volgens onze tellingen zitten er gemiddeld 2,5 mensen in die auto's. Dat betekent dat een half miljoen bezoekers van de Leidse binnenstad gebruikmaken van het Haagwegterrein." Het afgelopen jaar heeft het ter rein al enkele keren helemaal vol gestaan. „Tot achter aan toe, tot aan de volkstuintjes stond het dicht. Met de huidige groei cijfers duurt het niet lang meer, of we moeten verschillende ke ren per jaar nee verkopen. Dat willen we voor zijn." De gemeente Leiden kon van ochtend nog geen commentaar geven. MBO-school blijft wel aandringen op vrijwillige bijdrage leiden - ROC Leiden zal geen deurwaarder meer afsturen op ouders die de voorgaande schooljaren geen vrijwillige bij drage hebben betaald. De lei ding van deze MBO-school heeft dit besloten nadat er vorig schooljaar verschillende keren commotie was ontstaan over deze zaak. Bovendien vreest het ROC dat het 'misschien niet sterk staat' als een van de niet- betalende ouders naar de rech ter zou stappen. Het besluit betekent niet dat de school het geld maar laat zitten. „We zullen er alles aan doen om ouders en leerlingen ervan te overtuigen dat ze het geld moe ten betalen", zegt woordvoerder A. Mink. Het gaat volgens hem ook om een aanzienlijk bedrag: acht ton over de jaren 1999 tot en met 2001. De beslissing om de deurwaarder niet meer in te schakelen, geldt trouwens alleen voor de vrijwillige bijdragen. Bij de inning van het normale cur susgeld blijft het ROC dit uiter ste middel wel inzetten. Onder ouders van leerlingen van het ROC Leiden ontstond in mei hevige beroering nadat de school de deurwaarder had af gestuurd op mensen die de vrij willige bijdrage niet hadden be taald. Na de commotie, en na dat de SP vragen had gesteld aan minister Hermans, schortte de school de inning op. Ze zeg de de SP destijds toe deze maand over de kwestie te pra ten. Eind juli barstte de bom echter opnieuw, nadat ouders merkten dat ROC Leiden on danks alle afspraken alsnog een deurwaarder op hun dak wilde sturen. Opnieuw schortte de school de maatregel op. Woordvoerder Mink geeft toe dat er in juli grote communica tiefouten zijn gemaakt. „De deurwaarder had niet op pad gemoeten, in elk geval niet voor de vrijwillige bijdragen." Een van de oorzaken van de fout is dat de school tot voor kort geen uitgesplitste rekeningen had voor de ouders. „De nota voor de vrijwillige bijdragen zat ver werkt in die voor het normale cursusgeld. Kennelijk is in juli te gemakkelijk beslist om het geld toch maar in één keer binnen te halen." Het ROC is nu dan ook druk be zig om de nota's alsnog uit el kaar te rafelen. „Dat is een enorm karwei, want je moet elke rekening individueel bekijken. Omstandigheden verschillen per persoon. Bovendien lopen de vrijwillige bijdragen van de afzonderlijke afdelingen van de school uiteen. Dat maakt het al lemaal heel lastig." Ouders die het normale cursusgeld nog ver schuldigd zijn, kunnen in uiter ste instantie alsnog de deur waarder op de stoep verwach ten. Voor de vrijwillige bijdragen niet. Daarvoor wil de school an dere wegen bewandelen. Welke, dat weet het ROC nog niet pre cies. „Of er gesprekken volgen, of brieven, dat moeten we nog bekijken. Ook de SP willen we tijdens het gesprek in september vragen of zij nog alternatieven weten. Maar we gaan achter het geld aan. Dat zijn we verplicht aan de ouders die altijd netjes hebben betaald. Bovendien hebben we voor het geld materi alen en diensten geleverd", zegt Mink. De ROC-woordvoerder stelt dat de vrijwillige bijdrage ook bij andere ROC's tot onduidelijk heid en problemen heeft geleid. „De richtlijnen van de overheid zijn niet helder geweest. Wij hebben ook niet gelukkig ge opereerd door de clausule over de vrijwillige bijdrage op te ne men in de onderwijsovereen komst. Daardoor kan de indruk zijn ontstaan dat leerlingen wor den uitgesloten van het normale onderwijs als ze de bijdrage niet betalen. Dat is echter nooit onze inzet geweest." Voor dit school jaar hoopt het ROC de zaken be ter geregeld te hebben. De vrij willige bijdrage is nu opgeno men in een aparte bijlage bij de onderwijsovereenkomst. Historische parade trekt als vrolijke wervelwind door de stad door Wim Wegman leiden - Onder de naam 'Histo rische parade' is zaterdag een vrolijke wervelwind door de Leidse binnenstad getrokken. Met een opstoppinkje hier en een afsluitinkje daar, maar voor al met veel muziek, rijtuigen, historische kostuums én Willem van Oranje. De optocht was be doeld als 'opwarmertje' voor de Rijntaptoe, later die dag op de Beestenmarkt. Met 21 verschil lende onderdelen en een totale lengte van bijna een kilometer, bleek de stoet een evenement dat er zelf al best mocht wezen. Zoals een rechtgeaarde wervel wind betaamt, was de optocht een vrolijk door elkaar gehussel de boel. Stijlen, tijdperken, kunstvormen, ja zelfs geloven waren kriskras gemengd. Het thema van de optocht was Wil lem van Oranje en zijn tijd. De zestiende-eeuwse hoofdpersoon reed de tocht echter uit in een koetsje dat op zijn vroegst uit de negentiende eeuw stamde. Voor de protestantse Vader des Va derlands liep een verder een biddende, naar we mogen aan nemen katholieke monnik. Om het festival van stijlen en tijden compleet te maken, had de monnik twee 21ste eeuwse gym pen aangetrokken, met een knalblauw Nike-logo. De op tocht werd afgesloten met een groene legeijeep - een voertuig waarmee Willem de Zwijger in de Tachtigjarige Oorlog nog heel wat opzien zou hebben gebaard. De historische vrijheden die or ganisatoren Simon Dubbelaar en Peter Labruyère zich hadden veroorloofd, drukten de pret echter absoluut niet. De stoet baarde veel opzien, mede dank zij de schitterende uniformen waarin de muzikanten van Con cordia, Trommelgroep West Ne derland, MCC Laren, Tamarco, Floraband en DVS zich hadden gestoken. Ook de als schildkna pen, boerinnen en edelen uitge doste figuranten zagen er ver zorgd uit. In het begin van de route was de stoet weliswaar nog enigszins verbrokkeld - een optocht is in Leiden kennelijk niet compleet zonder gaten - maar juist in de drukke Haar lemmerstraat bewogen muzi kanten, vendelzwaaiers en figu ranten zich probleemloos en mooi aaneengesloten door het winkelende publiek. De Historische parade volgde een ietwat ongebruikelijke route door de binnenstad. Via het ter rein van Stadsparkeerplan aan de Haagweg liepen muzikanten en figuranten over de Witte Sin gel, de Doezastraat, het Rapen burg - waar Willem van Oranje burgemeester Postma en zijn echtgenote haring en corenwijn overhandigde - de Prinsesseka- de, de Haarlemmerstraat heen en weer terug naar de Beesten markt. Organisator Labruyère De figuranten en muzikanten die zaterdag in de historische optocht meeliepen, waren gestoken in in het oog springende kleding. Foto: Taco van der Eb had liever een iets andere route gezien: „We hebben nu erg veel kruisingen, waardoor overal op- stoppinkjes ontstaan. Ik had lie ver over de Breestraat gegaan. Voor ons is dat veel makkelijker en je beperkt de problemen voor het verkeer. Maar. Connex- xion voelde er niet voor. Ik had bij de gemeente trouwens een vergunning gevraagd voor een optochtte. Nu blijkt ze bijna een kilometer lang te zijn. Dat krijg maandag waarschijnlijk nog wel op mijn brood. Hahaha." Mede-organisator Dubbelaar is echter zeer tevreden over de gang van zaken. „Dit is toch leuk voor Leiden, niet? En het is echt prima verlopen. Volgend jaar doen we het weer. Of het dan weer een historische op tocht wordt, weet ik niet. Dat zien we nog wel." Een toerist schiet even later een van de begeleiders aan: „Wat vieren jullie hier eigenlijk?" De man kijkt verrast als hij het ant woord hoort. 'De Rijntaptoe', die feestdag kende hij nog niet.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9