Werkloosheid brengt Bush in problemen ECONOMIE Moulinex verdwijnt uit de keukens Bolkestein bepleit voor EU kapitalisme naar model VS Smits: de man die met KPN de afgrond in ging Geslaagde test met waterkering 'Top Laurus gaf COR verkeerde informatie' Chipknip van Postbank komt op een aparte pas tenzine oedkoper Europese Com- Britse regering de en de benzineprijs ent te verlagen. De n de hoogste belas- de EU op brand- commissie meent p b belastingharmo- zakelijk is om de ppelijke markt niet 2 streren. De zon- \widay Times voor- '1 ssel zal stuiten op j an de minister van xmdat verlaging van •üfprijs de schatkist '\d gulden per jaar ar mondde protest ■5 randstof nog uit in ;e kades bij olieraffi- orn krijgt renmarkt Apeldoorn mag ^3 de Europese Wa- p ;aniseren. De op 4, 5 en 6 okto- |.s n. Het is de elfde Bvenement gehou- ;|o en paar jaar gele- Bosch de eer te i'j rok de markt bijna ),2 jen bezoekers. Europese stand- en waren uit eigen '.apian brengen. Zo •'jj Italianen mode, de en de Belgen bon- r vindt het kraam- aats in de Italiaan se 1,3 anbouwer doorstart Ve- X Limburgse Vlo- U en doorstart met i'opet personeel. Dat 7,1 Schreurs van de [pfctiebouwer be- ^5 J Het Rotterdamse 2.1 itiebedrijf Huis- 9'|koma overgeno- Si gt 80 procent van Ex-Vekomabaas ij it een belang van oiiji wordt commerci Het bedrijf blijft mwen. Van de 274 er zo'n blijven. Huis- 3,ol sterk in staalcon- JAde zeevaart. overname -Packard Amerikaanse ,cern Hewlett- na het verrassen - icurrent Compaq rername gedaan. :d gulden koopt o,5jen Indigo dat prin- 1 ïaakt. Als Indigo a n krijgen de aan- nog eens 253 mil- contanten. Indigo in Ne- de fabricage en in Israël plaats. 1.100 werkne- :hikte al over een u8,4 procent. 7.6f maandag 10 SEPTEMBER 2001 Steeds meer vals geld duikt op in Duitsland hamburg/dpa-afp - Kort voor de introductie van de euro lij ken valsemunters in Duits land snel hun biljetten kwijt te willen. Volgens de Duitse krant Btld am Sonntag zijn in de eerste zes maanden van dit jaar 36.331 valse biljetten in beslag genomen, een toename van 211 procent in vergelij king met het eerste halfjaar van 2000. Bild baseert zich op cijfers van het Bundeskriminalamt (BKA) De valse marken zouden vooral uit Bulgarije afkomstig zijn. Het gaat om biljetten met een waarde van 100 en 1.000 mark. De BKA denkt dat geor ganiseerde bendes inspelen op het in omloop brengen van de euro begin volgend jaar. In Duitsland luidde dit week einde de vakbond van politie agenten de noodklok over on betrouwbare figuren in de be veiligingsbranche. Voorzitter Freiberg pleit voor een wettelijk vastgelegde scholing voor beveiligingsper soneel om zo geldtransporten in goede banen te leiden. Af gelopen donderdag werd bij het Duitse Giessen het eerste eurotransport overvallen. Daarbij werd 1,2 miljoen euro en 300.000 mark buitgemaakt. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - De werkloosheid in de VS steeg de afgelopen maand tot 4,9 procent en heeft nu het hoogste niveau in vier jaar bereikt. President Bush noemt de situatie 'verontrustend'. Het slechte economische nieuws had vrijdag een val van de koersen op Wall Street tot gevolg waar de stemming al in mineur was. Tot nu toe heeft het optimisme van de Amerikaanse consument een recessie voorkomen. De hoop bestond dat de economie in het laatste kwartaal weer zou gaan groeien, maar nu de werk loosheid toeneemt bestaat de vrees dat de consument zijn ver trouwen in de economie verliest en minder gaat uitgeven. Amerika balanceert al maanden op de grens van een recessie. Bedrijven bezuinigen omdat ze minder of geen winst maken. De werkloosheid bleef weliswaar relatief laag en de consument gaf geld uit alsof er niets aan de hand is. In tegenstelling tot an dere sectoren draaiden de auto- en huizenbranche goed. Daarop baseerden economen hun voor spellingen dat de VS nog dit jaar uit het dal zou komen. Maar nu ook die branches het laten afwe ten, keert voor de Amerikanen het tij. De politieke gevolgen voor Bush cs. in het Congres kunnen cata strofaal zijn. De president is uit gegaan van een bloeiende eco nomie met een enorm over- 'KLM en Schiphol op voet van oorlog' r toezicht :i ikeraars 16,4 jii^pe Pensioen- en )5|9 ;amer (PVK) wil ren de pensioen- ja^ irzekeraars min- >o,2p regels opleggen Jg'2 ouden van finan- 19^4 voor hun risico's. ;4,2feen nota die de publiceerde. De dat de huidige re- dynamisch zijn ;ten. De PVK wil ks de mogelijk- et eigen rekenme- ïen voor hun fi- Dprofiel. Nieuw is 1 uitvaartverzeke- ïieuwe toetsing te en mogelijk öok erzekeraars. van pc's •62 fg sterker 3,56 De wereldwijde s voor consumen- 0,64r nog sterker krim- 30, er was aangeno- 980 Brikaanse onder - i,38IDC. gaat uit van 9,6 procent tot tuks tegen een 1,09 pelling van min 1,32 0,2! i2. s reigt voor 3van KLM )e Amerikaanse ltschappij North- partner van de ogelijk 3 miljoen ïte betalen omdat »mgaat met ge- De boete is door van Transport vest zou gehandi- lang hebben la- a rolstoelen en in Het gaat om hon en. Een rechter over de zaak bui- scHiPHOL - De KLM bereidt bij de Nederlandse Mededingings autoriteiten een procedure voor tegen Schiphol wegens misbruik van zijn machtspositie. De luchthavendirectie wordt mo nopolistisch gedrag verweten. De beschuldigingen staan in een KLM_zwartboek waarop De Telegraaf de hand heeft weten te leggen. In een lange lijst verwij ten wordt de directie de mantel uitgeveegd. Tal van maatregelen en regels die Schiphol afkondigt, worden zonder enig óverleg met de luchtvaartmaatschappijen genomen. Ook de manier waar op wel gecommuniceerd wordt, staat de KLM niet aan. 'De sa menwerking verloopt uiterst moeizaam', zo wordt letterlijk uit het zwartboek geciteerd. De directies van KLM en Schiphol haastten zich vanmorgen om de conclusies van het zwartboek te bagatelliseren. Hoewel het be staan niet wordt tegengespro ken, benadrukken ze dat het om een discussiestuk gaat en be treuren het uitlekken ervan. den haag/gpd - Het Franse Mou linex, in talloze Nederlandse keu kens een vertrouwde naam met z'n magnetrons, mixers, sapcen trifuges en koffiezetapparaten, staat voor de financiële afgrond. Het bedrijf heeft uitstel van beta ling aangevraagd om zich te be schermen tegen schuldeisers, maar het is de vraag of deze ou de bekende nog terugkeert in de winkels. Moulinex is sinds de jaren dertig bekend als een producent van huishoudelijke apparatuur. Ooit begon het bedrijf in de Parijse voorstad Bagnolet. Daar vond Jean Mantelet de eerste groente pers voor huishoudelijk gebruik uit. In de decennia na de oorlog groeide het bedrijf uit tot een producent van allerlei huishou delijke apparaten als stofzuigers, keukenmachines, friteuses en broodroosters. Ook in Nederland werd Mouli nex een begrip, maar achter het op het oog succesvolle merk doemden in de jaren '90 steeds grotere problemen op. Het be drijf kreeg in toenemende mate last van lage lonen-concurrentie vanuit Azië, en slaagde er niet op tijd in haar kosten te verla gen. Tot zeer onlangs bezat Moulinex diverse kleinere fabrieken in Frankrijk, voornamelijk in Nor- mandië, waar hele dorpsge meenschappen van afhankelijk waren. Een aantal daarvan is in verschillende saneringsrondes gesloten, wat duizenden werk nemers hun baan kostte. Tege lijkertijd werd het aantal artike len teruggebracht en de produc tie naar goedkopere landen overgeheveld. Waar mogelijk zocht het management samen werkingen met concurrenten, zoals Whirlpool in Azië en John son Electric in China. Zo bleef in veel gevallen alleen het label Moulinex nog origineel en werd de eigenlijke fabricage door an dere bedrijven verzorgd. Ondertussen probeerde het concern fusiepartners te vinden. Het klopte aan bij de grote ge vestigde namen, zoals het Zweedse Electrolux, maar uit eindelijk kwam er slechts een moeizame fusie tot stand met het Italiaanse Brandt, ook een producent van electrische huis houdelijke apparaten. Deze fu sie kwam vorig jaar tot stand, nadat Moulinex in de voorgaan de tien jaar slechts twee winstja ren had gekend. Maar ook het samengaan met Brandt bracht geen redding. In het voorjaar kondigde de direc tie een nieuw massa-ontslag aan, dat 4.000 medewerkers hun baan zou kosten, waaronder 1.500 in Frankrijk Tegelijkertijd trachtte men 200 miljoen gul den los te krijgen, voornamelijk bij de Italiaanse grootaandeel houders voor een nieuwe her structurering. Die aandeelhou ders blijken niet langer bereid nieuw geld te steken in het ver lies lijdende bedrijf. schot. Hij heeft een belasting verlaging doorgevoerd en het Congres meer geld gevraagd voor defensie en onderwijs. Maar het overschot van 250 mil jard dollar is als sneeuw voor de zon verdwenen, onder meer omdat de belastingopbrengsten tegenvielen. De Republikeinen eisen van hun president dat hij ingrijpt. Vol gend jaar zijn er Congresverkie zingen en een slechte economie betekent een politiek doodvon nis voor de partij. Wat de situa tie politiek moeilijk maakt, is de plechtige belofte van zowel De mocraten als Republikeinen dat de pot van de ouderdomsverze- kering niet mag worden aange sproken. Maai- de rekenkamer zegt nu dat het aanspreken van die reserves onvermijdelijk is. Minister van financiën O'Neill blijft desondanks optimistisch over de economie. Dit weekein de zei hij op de APEC-top in China niet verrast te zijn over de -sterk oplopende werkloosheid. „Ik denk dat er een correctie proces gaande is en dat een sterkere economische groei gaandeweg dit jaar en volgend jaar terugkeert", aldus de be windsman. Topman Kohier van het Interna tionaal Monetair Fonds is min der optimistisch. De Duitser zei dat de groei dit jaar wereldwijd afneemt tot 2,7 procent. In april ging het IMF nog uit van 3,2 procent. Volgend jaar wordt dat 3,6 procent, aldus Kohier. „Maar de opleving in de VS zal niet zo sterk zijn als verwacht." hoek van Holland - De jaarlijkse fiinctioneringsproef van de Maeslant-waterkering afgelopen zaterdag bij Hoek van Holland had niet op een beter tijdstip gehouden kunnen wor den. Stormachtige omstandigheden heersten toen de kering langzaam uit het water van de Nieuwe Waterweg omhoog kwam. De deuren met een hoogte van een flatgebouw wa ren voor zonsopgang vanaf de wal het water op gedreven en afgezonken. Na diverse testen werd de grote wand weer leeggepompt, zodat de kering weer kwam bovendrijven. Om vervolgens weer te worden teruggedraaid naar de wal. Foto: ANP/Ton Borsboom cernobbio/anp - Eurocommis- saris Bolkestein waarschuwt dat Europa de sociale welvaartsstaat met baanzekerheid moet opge ven voor kapitalisme naar Ame rikaans model als het de VS eco nomisch wil voorbijstreven. „We moeten kiezen voor de har dere omstandigheden en het kil lere klimaat van het Angelsaksi sche kapitalisme. Dat betekent meer risico's, maar ook meer verdiensten", aldus de ex-WD- leider zaterdag in het Italiaanse Cemobbio. Hij haalde er fel uit naar de vakbonden die hij con servatief noemt. Ze koesteren eerder de 'stakeholders' (waar onder werknemers) dan de 'sha reholders' (aandeelhouders) en 'overleggen aan talrijke ronde tafels'. De zich progressief noe mende antiglobaliseringsbewe- ging is van hetzelfde laken een pak. Kapitalisme is juist revolu tionair: „Het houdt geen reke ning met traditie, gewoontes, fa milie of klasse". De EU-leiders besloten vorig jaar maart in Lissabon dat de Unie in 2010 de meeste 'strijd bare' economie moet zijn. Dat vergt volgens Bolkestein pijnlij ke liberaliseringen op de ener gie- en transportsector en bij de posterijen. Economisch natio nalisme en corporatisme liggen volgens hem op de loer. De koers van de euro lijdt onder dit troebele beeld dat Europa oproept, aldus Bolkestein, wij zend op kapitaalvlucht. In 1999 investeerde Europa 68 miljard dollar in de VS, tegen 23,5 mil jard andersom. Hij steunt het beleid van de Europese Centrale Bank om de inflatie te beteuge len in plaats van via renteverla gingen de economie te stimule ren. den haag/gpd - Hoe KPN-topman Paul Smits de geschiedenis zal ingaan is ondui delijk. Maar de kans dat zijn naam met gouden letters wordt bijgeschreven in de KPN-annalen, is klein. De periode dat de nu 54-jarige Smits de baas was bij KPN valt namelijk vrijwel samen met de spectacu laire val van het bedrijf sinds vorig voor jaar. Toen Smits in maart de scepter overnam van zijn voorganger Wim Dik, leek alles nog koek en ei met het voormalige staatsbedrijf. Dankzij de inmiddels vol slagen verdwenen euforie rond alles wat met telecom en internet te maken had, waren KPN en de vele belangen en deel nemingen van het bedrijf op de beurs ve le tientallen miljarden guldens waard. KPN beschikte bovendien over een ge zonde kasstroom (ruim 20 miljard omzet over het jaar 2000) en maakte winsten (ruim 1,8 miljard over datzelfde jaar) die gezien mochten worden. Smits erfde op het eerste gezicht dus een kerngezond bedrijf. Van zijn voorganger erfde hij ook de ambitie om van KPN een van de leidende Europese telecombedrij- ven te maken. KPN hoorde in de Europe se top-3, zo was het streven van zowel Dik als Smits. Achteraf gezien was dat te hoog gegrepen. Vanuit die enorme ambi tie stak KPN zich diep in de schulden om op zoveel mogelijk markten een speler van belang te worden of te blijven. Ne derland was als markt en basis te klein voor KPN, vonden zowel Dik als Smits. Die achteraf gezien haast pijnlijke groot heidswaan sprak ook uit het taalgebruik van Smits. In het vooijaar van 1999 ver geleek hij zijn bedrijf met 'een teletubby' die aan het veranderen was in een 'tele- tijger'. Inmiddels is duidelijk dat Smits' 'tijger' voorlopig niet meer zal brullen en financieel gezien op de intensive care ligt. Smits opvolger heeft nog hooguit een jaar de tijd om het onder een enorme schuldenlast (ruim 55 miljard gulden) zuchtende bedrijf van de ondergang te redden. Met Paul Smits benoemde KPN vorig jaar niet alleen 'eigen kweek' op de hoogste bestuurspost, maar ook iemand die leek op zijn toen nog als zeer succesvol gezie ne voorganger. Hij was weliswaar een kop groter dan Wun Dik, maar beschikte over dezelfde jongensachtige 'schwung' en een voorliefde voor direct en krachtig taalgebruik, zo heette het toen. Voorzo ver dat klopt hebben die kwaliteiten hem weinig geholpen. In elk geval niet in de communicatie met de (internationale) aandeelhouders en de beurzen. Smits kon hen er de afgelopen maanden, toen KPN tot een soort doorlopende slecht- nieuws-show leek te zijn verworden, nooit van overtuigen dat het bedrijf in de kern gezond is en dat de huidige zeer la ge beurswaarde geen enkel verband houdt met de werkelijke waarde van het bedrijf. Ten tijde van Smits' aantreden was het aandeel nog 73 euro waard. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers vorige week leek nog weinig te wijzen op zijn vertrek. Hij sprak zijn dank uit aan medewerkers, vakbonden, aandeelhou ders en grote beleggers die het bedrijf den haag/gpd - Supermarkt concern Laurus heeft de Centra le Ondernemingsraad onjuist geïnformeerd over toekomstige omzetten van nieuwe Konmar - winkels. Dat zegt COR-voorzitter Relou, die niet wil zeggen of de raad met opzet verkeerd is voor gelicht. Vanwege de kwestie heeft de COR bij de Ondernemingska mer een zaak aangespannen te gen de Laurus-top. De COR wil dat de verkoop van 94 super markten aan concurrent Sper wer wordt teruggedraaid, nu blijkt dat op grond van verkeer de gegevens een positief oordeel over die overeenkomst is gege ven. De zaak dient donderdag. „De omzetten van de verbouw de winkels," legt Relou uit. „zijn veel positiever voorgesteld. Wij vinden dat de deal met Sperwer niet moet doorgaan omdat wij op basis van verkeerde informa tie een advies hebben gegeven." Dat er sprake is van een vertrou wenscrisis met de directie be strijdt Relou. „We hebben vrij dag nog met de complete direc tie gepraat, de verhoudingen zijn goed." Over de verkoop van de winkels diende vandaag ook een kort ge ding, aangespannen door su permarktketen Sperwer (Plus en Garantmarkt). Het bedrijf eist dat Laurus de overeenkomst wel nakomt. Laurus zegt een pro bleem te hebben omdat de COR plots negatief adviseert. De Rot terdamse rechtbank moet zich over de zaak uitspreken. In juli verkocht Laurus 94 win kels (Super de Boer en Edah) aan Speiwer. De directie ver wachtte dat de supermarkten niet rendabel zouden zijn na een ombouw tot Konmar. Ver der kon ze de opbrengst van de winkels goed gebruiken voor de grote ombouwoperatie. De COR trok het positief advies over de verkoop in na een winstwaar schuwing en nieuwe tegenval lers bij Laurus. Inmiddels ligt het plan om alle winkelformules van Laurus tot Konmar te trans formeren stil. KPN-topman Paul Smits. Archieffoto: ANP/Jasper Juinen ook in moeilijke tijden bleven steunen. Smits schetste toen ook een positief beeld van de toekomst van net bedrijf en hij liet weten nog steeds het vertrouwen te genieten van de Raad van Commissa rissen en van de Staat der Nederlanden, met 35,6 procent nog altijd grootaandeel houder. Als het beter is voor KPN zou ik meteen opstappen, maar ik heb zulke signalen nog niet gekregen", aldus Smits exact een week geleden. Blijkbaar zijn die signalen er sindsdien toch gekomen, mo gelijk onder druk van de banken bij wie KPN voor vele miljarden in het krijt staat. Smits heeft zich altijd fel verzet tegen suggesties om het bedrijf op te splitsen en bijvoorbeeld het waardevolle vaste netwerk te verkopen. Met zijn vertrek lijkt de weg voor radicalere - en pijnlijke - op lossingen vrij. amsterdam/gpd - Miljoenen Postbank-klanten krijgen uiter lijk 1 april volgend jaar een nieuwe betaalpas met daarop de Chipknip. Deze komt in de plaats van de Chipper die nu op zeven miljoen giropassen zit. Met de Chipknip kan de consu ment kleine betalingen doen. De Postbank heeft het aanvan kelijke plan om nieuwe giropas sen met Chipknip te maken la ten varen. Dat bleek binnen het korte tijdsbestek niet uitvoer baar. De twaalf miljoen houders van de Chipknip bij de andere banken behouden gewoon hun huidige betaalpas. Vanaf 1 april kan van de Chip per geen gebruik meer worden gemaakt. Het restsaldo kan bij de Postbank worden gestort en wordt kosteloos op de eigen re kening bijgeboekt. Met de keuze voor een losse pas moeten de gebruiksmogelijkheden worden vergroot. Steden als Nijmegen en Rotterdam stappen voor hun parkeergeld volledig over op elektronische betaling. De losse Chipknip wordt alleen toegestuurd aan Postbank-klan ten die in het verleden van de Chipper gebruik maakte® An deren die toch een Chipknip wensen kunnen die bij de Post bank aanvragen. Hoeveel men sen ooit van de Chipper gebruik hebben gemaakt wil de Post bank niet zeggen. Onderzoeken in het verleden toonden aan dat 25 procent van de houders van Chipper of Chipknip deze nooit had opgeladen. Met een miljard gulden aan introductiekosten en een uiterst gering gebruik beho ren Chipknip en Chipper tot een van de grootste fiasco's van het Nederlandse bankwezen. Chipper en Chipknip zijn kapot gegaan aan hevige onderlinge concurrentie. De consument wilde er niet aan en de midden stand evenmin. Sinds vorig jaar zijn de gescheiden infrastructu ren samengevoegd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7